Jlieuure geihsctfe ÖTourant Ambonnese K.N.I.L.-soldaten willen zich niet onderwerpen Wist U DONDERDAG 11 MEI 19W BUREAUX: llogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIENt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No Wfc DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken mStaslvasllcl! fe gfiebleoeti my a bert In legfieospotT PARIJS BEREIDT ZICH VOOR *Z1E PAG. 3 Aan bevel missie-Schotborch is geen gehoor gegeven DE AMBONNESE K.N.I.L.-SOLDATEN, die hebben medegewerkt aan de onafhankelijkheidsverklaring van de republiek der Zuid-Molukken op Ambon en de omliggende eilanden, hebben geen gehoor gegeven aan het bevel van de missie-Schotborch om naar de kazernes terug te keren. Naar men weet, zijn er op Ambon 1500 soldaten, welke deelgenomen (hebben aan de opstand. Zij vormen de enige gewa pende macht, welke Ambon bezit en zouden zy naar de kazernes terugkeeren en daar ontwapend worden, dan zou de TN.I. vrij spel hebben om op het eiland te landen en het in te lijven bij Djokja. Mr Fodkema Andreae had enkele da gen geleden met de sultan van Djokja overleg gepleegd om dit resultaat tot Op Schouwen bederven de aardappelen Door de overvloedige regenval van eind vorige week is op Schouwen-Dui- veland zeer grote schade ontstaan op verschillende percelen met aardappelen. Dit is een gevolg van de inundatie met zout water in de oorlog. De structuur van de grond is nog steeds bedorven, de grond slibt dicht en het water blijft in grote plassen op het land staan. De pas in de grond zittende aardappelen beder ven en verliezen hun kiemkracht, zodat de boeren wel iets anders moeten telen. Daarvoor komen vrijwel uitsluitend bonen in aanmerking. Holland Fair: in 3 dagen 30.000 bezoekers De Holland Fair in Philadelphia is ge durende de eerste drie dagen door 30.000 Amerikanen bezocht. Zaterdag werd voor 8000, Maandag eveneens voor 8000 en Dinsdag voor 5000 dollars aan het pu bliek verkocht. De voorraden raken uit verkocht en de volgende week zal een speciaal vliegtuig van Schiphol vertrek ken om nieuwe zendingen te brengen. Vele Nederlandse exposanten moesten reeds nu hun reserve-voorraden in New York of Boston aanspreken. Ook de groothandel heeft vele goede contacten gelegd, bijv. op het gebied van de meu- belfabricage en de metaal- en tinwaren- industrie. Ook voedingsmiddelen trek ken opvallend veel belangstelling. Pe Goudse pijpen zijn uitverkocht. Vcr- soheidene Ned. firma's hebben vaste Amerikaanse vertegenwoordigers aan gesteld. Prins Bernhard bij Amerikaanse luchtmacht Prins Bernhard is deze week de gast van de Amerikaanse luchtmacht. Na bezoek aan de „Wright Patterson Air Bases", het hoofdkwartier van het terial command Dayton" in Ohio, zal de Prins zich begeven naar het hoofdkwar tier van de strategische luchtmacht bij Omaha (Nebraska) om vervolgens enige „proving grounds" te bezoeken in h« Zuiden der Verenigde Staten. Door ruit gevallen en door scherf gedood Jongen met maaimachine tn het water geraakt en verdronken Een 45-jarige kapper G. C. H. is in zijn huis in de Polderstraat te Groningen door een ruit gevallen en om het leven gekomen. Hij was bezig zijn keuken schilderen, toen het trapje waarop hij stond, kantelde. De kapper viel door het raam en kreeg een glasscherf in de hart- De 17-jarige Hans Koerten is in Heeg (Frverdronken. Hy zat op een maai machine, die achter een wagen was ge koppeld. De machine raakte op eei brug los en reed in een kanaal. Voor dienstweigeraars geen rechten De Hoge Raad heeft de bestaande methode van het tewerkstellen var erkende dienstweigeraars in D.U.W.- kampen goedgekeurd. Daarom persis teerde de Officier bij de politierechter te Assen gisteren by zijn eis. op 22 Februari gesteld, daar een aantal hen enige malen heeft geweigerd te werken. De rechtspositie van de dienstweige raars kwam hierbij aan de orde: zijn zij gelijk te stellen met arbeiders of zijn zij hoegenaamd zonder enig recht, uitslui tend afhankelijk van de gunsten der regering? Voor dit laatste standpunt heeft de Hoge Raad zich thans uitge sproken. Negen jongelui, die geen geld hadden om met verlof naar huis te gaan, weiger den die dagen door te werken. Zeventien staakten een dag, toen de D.U.W.-arbei- ders in het kamp te Vledder wegens de vorst naar huis werden gestuurd. Zeven en-twintig anderen weigerden later nog eens een half uur te werken, eveneens wegens de vorst. Toen het ministerie Oorlog telefonisch opdracht tot werken gaf. gingen zij weer aan de slag. De eis luidde tegen 27 jongelui ƒ10 boete subs, tien dagen hechtenis tegen vier nog een week gevangenis straf er bij. Onmiddellijke gevangen neming vond de politierechter niet nodig. Vonnis op 17 Mei. VALUTA-RISICO VAN KLM KOSTTE STAAT f3.000 000 Het in 1939 door de Staat overgenomen valuta-risico van de KLM inzake vlieg- tuigbe steil in gen heeft de Nederlandse schatkist een verlies van f 31 millioen gekost. Aldus blijkt uit een begrotings wijziging 1948' van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Dr Hirschfeld vertrekt Zaterdag De Nederlandse hoge commissaris r Indonesië, dr Hirschfeld. vertrekt Zon dagavond ,met de K.L.M. van Sch.pv «eer Indonesië. stand te brengen. Het gevolg zending van 'kolonel Schotborch en enige K.N.I.L.-officieren, op een Nederlands oorlogschip en voorzien van een bevel van generaal Buurman van Vreeden Hierin werden de Ambonnezen, als zij niet gehoorzaamden, gedreigd met uit stoting uit het K.N.I.L. Als men weet, met hoeveel trouw en doodsverachting de Ambonnezen in het K.N.I.L. hebben gediend en hoe grote betekende, kan men wel nagaan dat dit ;n dreigement van zeer grote kracht as. ondanks het feit, dat het bestaan in het K.N.IL .n eideJuni afloopt. Thans wordt gemeld, dat de Abon- »zen aan dit bevel -geen gehoor hebben gegeven en dat Djokja nu geweld wil gebruiken, daar het alle vredespogingen uitgeput acht. Dit is weer in strijd met het ReuteFbericht van gisteren, dat de sultan van Djokja naar Makassar troken was voor een laatste vredes poging. Protest uit Eindhoven. Het bestuur der stichting .Door de mwen trouw" te Eindhoven heeft aan dr W. Drees een telegram gezonden, in het verklaart, met ontsteltenis te hebben kenis genomen van de opdracht de militaire missie van kolonel Schotborch Het meent, dat het Abonnese K.N.I.L.ipersoneel hierdoor mogelijke keuze wordt geplaatst. Opvol ging van het -bevel betekent delijke ovrrlevering aan tereur heersing, verwerping, verlies tegenwoordige bronnen van levensonder houd en lossnijding van de band met het leger en het land (Nederland), mede men eens zo nauw verbonden R.I.S. dorst naar bloed van Westerling Maar Oetojo kan nog steeds geen bewyzen krygen. Naar de Nieuwe Leidsche C r t. verneemt, is dr Oetojo, de Indonesische 'ertegenwoordiger te Singapore terugge keerd. nadat hij per vliegtuig een bezoek één dag gebracht had aan Djakarta persoonlijk de zaak-Westerling te be spoedigen. In een persgesprek zeide hij: De justitie te Djakarta heeft zoveel werk, dat het bewijsmateriaal niet voor volgende week klaar kan zijn en dan nog vertaald zal moeten worden. Waarschijnlijk zal de be schuldiging inhouden: uitlokking tot moord in verband met de staatsgreep te Bandoeng. Vele Indonesiërs stellen prijs op Westerlings uitlevering. R.I.S. wil geen Neder landse Indologen De Indologen te Utrecht en te Leiden, die studietoelagen van de RIS. ont vangen, hebben thans bericht gekregen van het hoge commissariaat van Indo nesië, dat hun studietoelage ingetrokl wordt. Zij behoeven echter het ontvan- gene niet terug te betalen. Deze intrek king geldt alleen voor niet-Indonesiërs. Tevens geeft de kennisgeving aan. op welke wijze men Indonesisch staatsbur ger kan worden. Hierdoor wordt de ver wachting gewekt, dat men wel een toe lage ontvangt als men het Indonesisch staatsburgerschap verwerft, aldus het Utr. Nwsbl. Nieuwe sensatie in moordzaak Kennedy-Doyle Een belangrijke getuige inzake de moord op de beide Amerikanen Kennedy en Doyle op West-Java heeft zelfmoord gepleegd. Een waronghoudster, die be vriend was met een der verdachten, ver zocht, juist toen zij op het punt stond een- bekentenis af te leggen, zich- even te mogen verwijderen, en maakte gebruik van de onoplettendheid der bewakers om in de rivier te springen. Haar lijk werd 20 minuten la-ter opgehaald. (Een warong is een eetstalletje). Dodenherdenking in de Bloemendaalse duinen Leden van Expogé hielden hun reünie. De stralende blauwe hemel maakte de herinnering aan 10 Mei 1940 nog sterker, toen gisteren op de erebegraafplaats in de duinen van Bloemendaal een sobere herdenking werd gehouden van de Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen it de bezettingstijd. Deputaties uit alle plaatsen van het land verzamelden zich rond de graven. De Haarlemse politie speelde koraal- muziek, het koor Zang en Vriendschap bracht gewijde liederen ten gehore en ds G. Bos, de predikant van het Oranje hotel, hield de herdenkingsrede. Er wer den kransen gelegd en men nam twee minuten stilte in acht. Na afloop werden in Haarlem een lünie en*een gemeenschappelijke maal tijd gehouden. In Katwijk aan de Maas zijn gisteren de gevallenen van 226 R.I. en de derde afdeling van het korps politietroepen herdacht. Aan de rijksweg ArnhemZevenaar, bij de spoorbrug van Westervoort, is gisteren een monument onthuld voor de Mei 1940 gevallen militairen van het 22ste grensbataljon. Op.de begraafplaats Jaffa te Delft herdachten de oud-leden van de lucht- afweerdienst de doden van de Mei-da gen 1940. Burgemeester Van WalsuAi hield een rede. De oud-commandant van de LAD, C. M Hage, legde een krans. De muziekvereniging Crescendo speelde het Wilhelmus. Zaterdagmiddag wordt op Jaffa een herdenking gehouden van het 6e depot infanterie. Ook dan zal burgemeester Van Walsum spreken. De tegenactie in Oost-Sumatra Het Medanse volkscongres, döt in te genstelling tot het eerste volkscongres bestaat uit personen, die tegen de aan sluiting bij de republiek zijn, heeft thans een resolutie aangenomen, waarin het voortbestaan van Oost-Sumatra wordt geëist. Bij de opening van het congres, dat 600 personen omvat, zeide Tenkoe Dikma- toellaoh, dat toen Oost-Sumatra veilig werd en ordelijk aan de wederopbouw begon, de gevluchte slechte leiders te rugkeerden. onder wie de voormannen van de sociale revolutie van 1946. Zij begonnen onrust te wekken onder de leuze, dat de negara Oost-Sumatra een koloniale instelling zou zijn. In de bollenvelden: De late en de Darwintulpen staan thans in volle bloei. Dit weekeinde zal er nog veel te genieten zijn, maar dan komt zo langzamerhand weer een eind aan het feest der bloeiende vel den. Alleen de Keukenhof in Lisse en ook de Treslongtuin te Hillegom blijven voorlopig nog een grote at tractie^- Interneringskamp Hogerheide wordt industriecentrum Fabrikanten uit Den Haag en Leiden gaan er zich vestigen. Thans is definitief besloten het voor malige interneringskamp voor politieke delinquenten te Hoogerheide (N B.) voor industriële doeleinden in te richten. Het Zuidelijke deel van het kamp zal wor den verkocht aan een meubelfabrikant uit Leiden voor f 10 000 plus f 1400 voor de grond. Een industrie van plastics, n.l. de firma Toussaint uit Den Haag. koopt de overige opstallen voor f20 000. In de plastic industrie zullen 50 en in de meu belfabriek 30 mannelijke arbeidskrach ten te werk worden gesteld. Eén oor midden op het hoofd In Soest zijn bij de heer Hooyschuur aan de Korte Hartweg vier konijntjes geboren, die elk slechts één oor bezitten. Het staat keurig midden op de kop. Mr Fockema Andreae terug De staatssecretaris van oorlog, mr H Fookema Andreae is gisteravond op Schiphol teruggekeerd uit Indonesië, waar hij tezamen met de sultan F;okja maatregelen beraamde om einde te maken aan de onafhankelijk heid van Ambon. De besprekingen tussen de R.I.S. en df republiek Indonesia over de eenheids staat te Djakarta worden gevoerd door Hatta aan de ene kant en mr Hakim er mr Soesanto aan de andere. Amerikaanse plannen in Indonesië De plannen van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken economische hulp aan Indonesië houden o.a. een contract in met een Amerikaansi ingenieursfirma voor verschaffing vai technische diensten voor een tijd vai twee jaar. Ook zal het departement pro ducten beschikbaar stellen. Het wil dit niet doen via de particuliere handel uit vrees, dat de goederen gehamsterd zul len worden. De moordenaar van pastoor Mulder bij Tandjong Priok heeft thans bekend. De roof bracht hem bij verkoop f 200 Acheson geelt Bevin een wenk Nationale belangen opofferen om oorlog te voorkomen" Samengaan van Amerika en Frankrijk inzake het plan van Schuman "VTA DE VOORBESPREKINGEN tussen de prominente figuren der -L Londerise conferentie, wordt vandaag een aanvang gemaakt met het feitelijke „vredesoffensief" der „Grote Drie". Nu ook Robert Schuman, de Franse minister van Buit. Zaken in de Britse hoofdstad gearriveerd is, gaat het grote diplomatieke spel beginnen. De namen van de lezers der bladen, samengevat onder het begrip „wereldpers". Dean Acheson, Bevin en Schuman zullen zich boren in de hersenen De conferentie wordt gehouden in het Lancaster House en wij stippen hierbij aan, dat de Russische minister van Buit. Zaken zal „schitte ren" door afwezigheid. De schaduw dier afwezigheid zal ongetwijfeld over deze. overigens veelbelovende conferentie hangen. Veelbelovend, omdat ook Rot plan van Schuman betreffende gemeenschappelijk beheer der West-Europese steenkool- en staalindustrie onder de loupe wordt genomen. De „Grote Drie" wil de koude oorlog winnen. Ook de landen van de Beneluxgroep, o. dus Nederland, hebben groot belang bij hetgeen te Londen verhandeld zal worden. De ministers Van Zeeland, Stik- Bech gaan Zaterdag naar de Britse hoofdstad voor besprekingen met de „Grote Drie". Het plan van Schuman te zeggen, „hot news". Reserve te dien aanzien blijkt o.a. uit het feit, da' het met slechts een meerderheid van 1 door de commissie van Buit. Zaken der Franse Assemblée werd goedge keurd. Het belangrijkste en-tevens moed gevende is, dat Amerika zich er een krachtig voorstander van heeft getoond Kon men bij vorige conferenties spre ken van een controverse tussen het Ame rikaanse en Franse standpunt, Ameri kaanse zakelijkheid tegenover Franse vrees, dit is nu veel minder het geval. Ten aanzien van Duitsland val't de Ame rikaans-Franse eensgezindheid op en zulks is voor de regeling van het Duitse probleem een eerste voorwaarde. Dean Acheson die o a. met de Engelse koning en koningin de lunch gebruikte heeft verklaard, dat hij met grote sympathie staat tegenover de vèrreikende bedoe ling van het Franse initiatief, omdat daardoor de economische integratie van West-Europa kan worden verwezenlijkt De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, die het woord voerde aan een diner van de Anglo-Amerikaanse Pilgrims Society legde er de nadruk op. dat ook de Britten „noodzakelijkerwijs de onomstotelijke realiteiten tijd dienen te aanvaarden." Die Ameri kaanse realiteitszin betekent dus. dat zowel de Ver. Staten als WestEuropa nationale belangen zullen moeten op offeren om een derde wereldoorlog tf voorkomen. Het plan van Schuman heeft ten doel, de gespannen internationale toestand te verlichten enmisschien opent het zelfs een kiertje van de deur voor de Russische deelnemink. De bezwaren tegen het voorstel zijn Britse hoofdzakelijk te verwachten zijde. Engelse staaldeskundigen hebben reeds de mening geuit, dat de Britse re gering weinig geneigd zal zijn de vele voordelen van zijn staalindustrie te- „verspelen" door het voorstel van Schu man te steunen Men oordeelt aldus: Een volledige werkgelegenheid in Engeland draagt er toe bij, de algemene kosten der staalindustrie laag te houden, de productie stijgt er snel en de huidige continentale ..prijzen-oorlog" is per saldo ïrstig geweest voor Engeland. Daarentegen ziet de voorzitter van de „Vereniging van Duitse Staal Trustees" het voorstel om de Franse en Duitse are industrieën in één pool mjeen te Britse trawler wordt vrijgelaten Echter na betaling van 300 roebel Engeland heeft van de Sowjet-Unie een nota ontvangen, waarin wordt ver klaard, dat de Britse trawler, die Maan dag in de Witte Zee door de Russen werd opgebracht, binnen de territoriale wateren viste. Zodra de boete ad 300 roebel zou zijn betaald, zou de trawler de reis mogen hervatten. De vangst geonfisqueerd. Reeds 25.000 daklozen in Winnipeg In de streek van Winnipeg, waar peil van de Red River 3 meter hoger staat dan normaal, zijn thans reeds 25.000 daklozen.De evacuatie van alle burgers wordt voortgezet. Rumoer om de kwestie Triest Volgens Ass. Press zou Mosje Pijade. invloedrijk lid van het Joegoslavische Politbureau, naar Londen zijn vertrok ken. om de zaak van zijn land te beplei ten bij de Raad dec twaalf ministers Buitenlandse Zaken der Pactlanden. Italië de kwestie Triëst op het tapijt brengen „een grote stap in de richting der vorming van een gezonde economi sche unie tussen beide landen." In Nederlandse kolen- eti staal- kringen neemt men een gereserveerde houding aan. Men betwijfelt, of het voorstel verwezenlijkt kan worden, ter wijl men als bezwaar doet gelden, dat het in strijd 'zou zijn met de idee van vrijhandel in Europa. Als kleinere pro ducent zal ons land tot groter voorzich tigheid geneigd zijn. Een beslissende fac tor is de houding van Engeland. wild DAT bij Arcent en Lomm (L.) jacht van 3% uur opnieuw ee zwijn is neergeschoten. Dat bij Bergen (L.) enige en vennen worden ontgonnen en gedeel telijk met bos beplant. DAT de toegangsprijzen voor landgoe deren die onder de werking van de na- tuurschoonwet staan, met een klein be drag mogen worden verhoogd t.b.v. het natuurfonds torn de liefde voor de na tuur aan te wakkeren). DAT de gemeenteraad van Middelburg het ontwerp-basisplan voor de herbouw van de stad (kosten f 12% millioen) heeft goedgekeurd. DAT het in 't oude kastee1 Ter Hoge te Koudekerke (Z.) ondergebrachte nieu we rusthuis van de stichting Rusthuizen Walcheren op 24 Mei wordt geopend. DAT i-v.m. de fusie van de bond Het Mobiliisatiekruis en de bond van oud- strijders op 17 Mei in hert Minerva-pavil- joen te Amsterdam een landelijke feest avond wordt gehouden. DAT in Arnhem 2% jaar werd geëist tegen de Zui'lense fruithandelaar G. J. van 't Z. wegens diefstal van f5000 aan sieraden van de juwelier Van S. uit Zuilen. DAT de aansluiting van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen op de gasfabriek te Sluiskil (cokeefabriek) ia uitgesteld van begin Mei tot half Juni. DAT een aantal Vlaamse veehouders drie dagen ons land bezoekt en gisteren de Bossche veemarkt zagen. DAT een staatscommissie is geïnstal leerd voor advies over een aantal ge vallen, waarin aan vissers tijdelijke ver gunningen voor het IJselmeer zijn ver strekt, geldig tot 30 Juni a s. DAT in Amsterdam 3 jaar werd ge- eist tegen de 52-j. C. T. W. aldaar, we gens vier inbraken en het ontvreemden van zeven fietsen in de hoofdstad. DAT ir B., directeur van de Oranje- Nassaumijnen, die wegen deviezen-smok kelarij door de economische politierech ter is veroordeeld tot f 15.000 boete, op 28 Juni in Den Bosch in hoger beroep terecht zal staan. DAT op 30 April 523.276 personen een girorekening hadden tegen 522.261 op 31 Maart. DAT burgemee. er Cremers van Haar lem per gramofoonplaat een boodschap zond aan het Amerikaanse stadje Hol land (Michigan) t.g v. het jaarlijkse tul- penfeest aldaar. DAT in Eindhoven van 29 Juli t m. 6 Augustus een provinciale huisvlijt-ten- toonstelling wordt gehouden. DAT Jamin in Amsterdam de deuren van de ijsfabriek weer heeft geopend nu de venters tegen het oude tarief willen DAT de nieuwe Ned. ambassadeur in Moskou, baron Van Pallandt, gisteren voor het eerst een onderhoud had met minister Wisjinksy. België vóór de verkiezingsstrijd Het oude propagandamateriaal wordt opnieuw gebruikt Partijkassen hebben zware aderlating ondergaan windstilte gevolgd. Aanvankelijk was er weer enige deining ontstaan over de lijstnummers voor de naderende verkiezingen, en zou een loting plaats vinden. Tenslotte zijn alle partijen er evenwel mee accoord gegaan, de lijstnummers aan te houden, die bij de verkie zingen van 1949 golden. Het ziet er overigens naar uit, dat de cam pagne voor de stembusstrijd op 4 Juni a.s. een, door omstandigheden in aanmerking genomen, kalm karakter zal dragen. gen te Brussel verluidt, dat het aa houden van dezelfde lijstnummers als verleden jaar, voornamelijk om finan ciële redenen is geschied. De verkiezingscampagne in 1949, ge volgd door die van de „Koningskwestie" (pro of contra-Leopoldi betekende tuurlijk een zware aderlating voor partijkassen en door het aanhouden dezelfde lijstnummers kunnen de par tijen hun propagandamateriaal van 194" opnieuw gebruiken. Spaak heeft reeds zijn oordeel gege- De lijsten zullen dus als volgt genum merd zijn: 1 Socialistische partij, 2 Com munisten, 3 Katholieke C.V.P., 4 Libe ralen. De aandacht verdient, dat in de provincies Luxemburg en Limburg de Socialisten en Liberalen met één ge meenschappelijke lijst zullen 'uitkomen. Dit wordt dan lijst 5. In politieke krin- DAT de echtelieden M. GroffenMi- chielsen. die 55 jaar lang een café in Woensdrecht hadden, op 22 Mei in het liefdadigheidsgesticht te Bergen op Zoom hun 60-jarig huwelijksfeest vieren. DAT de 21-j. Chinese leerling-kwar tiermeester T. C. C. in Rotterdam, die daar met een tanker was aangekomen, is aangehouden, daar hij drie pond opium DAT de Amsterdamse metaalbewerker, die op 13 Januari bij het bezoek van Montgomery slaags raakte met een agent, tot 14 dagen gev.straf werd ver oordeeld. doch zijn vrouw, die met een gummistok zou hebben geslagen, werd vrijgesproken. DAT cand. G. H. M. van Arendonk te Breda benoemd is tot'notaris te Deven ter (vac.-J. Scholtens) en aan notaris H. W. Smit te Zuid-Scharwoude op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend. DAT in Den Haag handelsbesprekin gen zyn gevoerd tussen delelegaties van Nederland, Indonesië en Noorwegen en er overeenstemming is bereikt over een lijst van contingenten. DAT de eendenkooi Bakkerswaal te Lekkerkerk, waar ook de aalscholvers zijn teruggekeerd, van 15 Mei tot 15 Juli weer elke Woensdag en Zaterdag ge opend zal zyn. DAT op de plaats waar een groot deel van de Sunlight-zeepfabriek te Vlaar- dmgen ler was een V-l-startplaats in gebouwd) in 1945 werd gebombardeerd, een nieuwe vleugel is geopend. verkiezingsprogramma. Niet veel nieuws: Er moet een einde ko men aan de Koningskwestie en d ring moet zich gaan bezighouden oplossing van dringende economische vraagstukken. Max Buset, de voorzittc der Socialistische partij, is ook al vai mening, dat er meer werk aan de win kei is dan alleen maar de Koningskwes tie. Tja, dat weten wij allemaal, maa hebben de Sooialisten juist niet de kat de bel aangebonden? Koning Faroek van Egypte inderdaad verloofd Te oordelen naar berichten van A F P.. wordt het te Cairo zeker geacht, dat koning Faroek van Egypte, die van zijn eerste echtgenote is gescheiden, opnieuw in het huwelijk zal treden. Zijn keuze is gevallen op een jonge Egypti éche, Narriman Sadek, de enige dochter uit een burgezin. Haar overleden vader was secretaris-generaal van het Egypti sche ministerie van Verkeerswezen. D is dus een bevestiging van hetgeen reeds door buitenlandse bladen werd vermeld, maar van Cairo uit werd tegengesp: ken. Egyptische bladen verklaren thans, dat de verloving reeds heeft plaats ge had met de volledige goedkeuring het meisje en haar familie. De datum van het huwelijk is nog niet vastgesteld. Op het ereveld te Bloemendaal herdacht gisteren de Ver. van Ex- politieke Gevangenen de omge komen strijders. De stoet in de duinen. Nood is opgelegd Aan de Tweede Kamer is thans een noodregeling voor kinderbijslag voorgelegd. De definitieve regeling zal nog wel even op zich laten wachten. De regering schat die tijd op drie jaar. Maar zijn zelfstandigen, wier nood zo hoog gestegen, dat het niet verantwoord .1 zijn, hen nog langer ongeholpen te laten. Wanneer men nu bedenkt, dat naar het voorstel van de regering voor hulp aanmerking komen zelfstandigen met inkomen beneden 2000 gulden per jaar; wanneer men voorts bedenkt, dat de hulp eerst begint te werken bij het derde kind en dat de bijslag is gesteld op de helft van de bedragen, welke thans de loonarbeider ontvangt (het wordt dus ■nt voor het derde en 28 cent voor de volgende kinderen): wanneer men dan nog verneemt, dat met deze voor gestelde regeling naar schatting nog een jaarlijks bedrag van 15 millioen zal zijn gemoeid, dan is het wel duidelijk, dat in de gezinnen van vele zelfstandigen de nood hoog is gestegen. Want dat be tekent. dat er nog in deze tijd heel veel gezinnen met kinderen zyn, waarin het jaarlijks inkomen de 2000 gulden niet haalt. Men zal dus wel toegeven, dat de nood ier is opgelegd. Moeilijk te regelen Kinderbijslag voor zelfstandigen Ï3 een materie, welke moeilijk valt te regelen. Een noodregeling gaat nog. maar met een definitieve wordt het anders. En heeft men eenmaal een noodregeling dan is het risico weer groot, dat rege lingen uit de noodvoorziening al te ge makkelijk in de definitieve voorziening overgaan. Men kan nu wel zeggen, dat dit niet in de bedoeling ligt. maar het gevaar is allerminst denkbeeldig. Een van de moeilijke punten bij de regeling van een kinderbijslag voor zelf standigen is wel de financiering. De voorgestelde noodvoorziening zal uit de schatkist worden betaald. Reeds het spoedeisend karakter van de regeling schreef dit voor. En bovendien, dit is nog geen voorziening voor de hele groep van zelfstandigen, maar alleen van de groep der meest behoeftigen onder hen. Van deze groep waren geen veren te plukken. Hoe de definitieve regeling zal worden voor heel de gToep van zelfstandigen? Waarschijnlijk niemand nog. die het weet. Ook al omdat de meningen, ook onder de zelfstandigen, zo sterk zijn verdeeld. Zeker is intussen wel, dat ook voor de zelfstandigen, arm of rijk of daartussen in, bij de bepaling van het inkomen het behoefte-element een steeds groter plaats gaat innemen. De grens De grens der Noodregeling kinder- bijslag zelfstandigen is dus getrok ken bij de 2000 gulden. Maar daar is een correctie bij gemaakt. Een zelfstandige met drie kinderen, die 2100 gulden ver dient, krijgt geen kinderbijslag. Maar heeft hij met vier kinderen een inkomen van ƒ2100, dan krijgt hij wel bijslag. Dan is hij namelijk in dezelfde finan ciële omstandigheden komen te verkeren als een zelfstandige met een inkomen van 2000 gulden. Zo wordt vooropgesteld, de inkomen- grens per kind met ƒ1000 per jaar te doen oplopen en in overeenstemming met deze oplopende grens de kinder bijslag niet van het derde kind, doch telkens van een volgend kind af te ver strekken. Deze correctie schijnt ons in deze rege ling alleszins noodzakelijk. Tussen Denemarken en de Chines* centrale regering zijn diplomatieke be trekkingen aangeknoopt. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 4.52-20.22. Maan 3.24-15.38. 17 Mei .\M

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1