nieuwe leidsche courant donderdag 4 mei 1958 „GENERAL W. M. BLACK" KOMT MET MILITAIREN UIT DE OOST Aankomst vermoedelijk 10 Mei te Amsterdam Met het troeperrtransportschip ..General W. M. Black", dat 25 April uit Tandjong Priok vertrok en dat- vermoedelijk Mei in Amsterdam arriveert, komen de volgende militairen uit Leiden en om geving naar huis: Leiden. Sold. I J. W. v. d. Berg, Rijndijkstr. 6; sold. H. van Rijn, Kooipark 6; kapt. J. C. L. Baerends, Oude Singel 112; sold. I R. Bavelaar, Langëgracht 103; sold. J. C. van Briisum, Os- emPaardenlaan 4; sold. J. W. J. Goddijn, Nieuwe Beestenmarkt 2A; sold. A. M, Thijssen, Sl'eenschuur 13; S.M. C. H. Piket, Hoefstraat 12. Alphen aan den Rün. Sold, I J. H. Ohristiaanse, Vondelstraat 24; sergt J.- v. d. Hoa-st, De Langestr. 13; «old. D. Koster, Van Manderloostraat 23. Haarlemmermeer. Sold. J. Spaan, Buiksloterdijk 327. Hazerswoude. S M.A. W. B. de Jong, Rijndijk 67; korp. G. v. d. Haven. Tor'enstraat 16; sold. H. Hortensius, Dorpsstraat 94; sold, I F. K. J. Wesselingh, Rijndij'k 84. Hillegom. Sergt P. H. van de Valk, Brouwerslaan Gemeente koopt molen „De Stier" j met woning Na aankoop gedeelte lijke afbraak Reeds geruime tijd zijn met de eige naar van molen „De Stier" onderhande lingen gaande inzake de aankoop van de molen met wat er bijhoort door de ge meente. De molen verkeert op het ogen blik in een zodanig slechte toestand, dat hij gevaar oplevert voor de openbare veiligheid. In verband hiermee is de eigenaar aangezegd de molenromp te slopen. Een en ander heeft de eigenaar aan leiding gegeven opnieuw met de gemeen te in onderhandeling te treden, hetgeen er toe heeft geleid, dat de opstal van de molen met .de daarbij gelegen woning thans aan de gemeente te koop is aange boden voor een bedrag van f 2000. Het ligt in de bedoeling de molcnromp na aankoop tot een hoogte van 6.50 m. af te breken en het overblijvende deel zodanig af te werken, dat dit tydelyk nog voor een of ander doel kan worden benut, tenvyl de by de molen gelegen woning eveneens voorlopig verhuurd kan blijven. Aankoop van de molen met de woning is voor de gemeente van belang, aangezien bij volledige sloping van deze opstallen het vrijkomende terrein in de toekomst kan worden gevoegd by het aangrenzende terrein van de gemeente lijke reinigingsdienst en kan worden ge bruikt als toegang van de Houtmarkt af. B. en W. delen nog mee. dat het advies van de commissie van openbare werken om reeds thans de molen en de woning geheel af te breken nader in overwe ging zal worden genomen. BURGERLIJKE STAND j GEBORENMaria A. J. d. van W. Smit en C. van den Berg; Johanna Cl. d. van A. J. Jansen en. J. Koopman; Sheila C. M. d. van J. de Best en A. H. M. Franse; Lubbert A. H. z. van W. J. IJze- lenborg en P. C. van de Berg; Adrianus z. van H. Rusman en J. Nieuwenhuysen; Theodora A. M. d. van P. E. M. van Schaik en M. H. Dalehaije; Philip C. G. z. van W. M. van den Burg en J. J. Hoogendoorn; Frederik H. z. van F. van der Heiden en H. F. Lei- eing; Pleter J. z. van L. J. de la Rie en G. M. van Wees; Annemien d. van G. Schaap en. M. Sira; Anna C. M. d. van L. C. van Hamersveld en M. A. C. C. van Noort; Peter z. van J. de Ru en W. van Oosten; Maria A. d. van W. A.1 Koc- kenbier en M. A. Verkleij; Marianne Y. d. van A. Slingerland en H. van Loef; Elisabeth M. Chr. d. van J. van der Kraan en C. H. Poelsma; Joseph M. M. z. van J. H. Grosse Stüve en C. T. M. Tersmette; Hendrjjt C. z. van J. Hek- king en A. SlooftfAbigael W. d. van A. Swanenburg en M. C. Gerhards; Maria M. d. van W. de Wit en A. C. van der Veer; Maria N. d. v. W. F. A. van Dijk en J. L. W. Hermanides; Johannes z. van H. van Egmond en J. van Boelen; Bernardus J. M. z. van H. G. M. van Leeuwen en P. G. van Fulpen; Wilhelmus P. z. v. W. Blokker en C. J. van Stein; Maria J. d. van M. J. van Abswoude en J. A. van Gijlswijk; Anna Maria C. d. van L. P. P. van Beers en M. H. A. van Lieshout; Margaretha Th. d. van M. P. J. Bakker en A. A. Filip. Geboren: Paulus z. v. N. Te Water en S. W. L. Hannaart; Wijnanda d. v. H. J. W. Elemans en A. C. B. de Hoog; Johan D. z. v. H. A. C. de Koning en O. Tege laar; Petrus N. M. z. v. P. C. Reizevoort en M. T. van Teijlingen; Hans z. v. W. Luijendijk en M. H. van den Berg; Wil lem F. z. v. J. C. F. Coers en M. J. van Iterson; Cristiaan z. v. C. Ribbens en A. A. Stenebome. GEHUWD: R. J. Valkhoff en A. M. F. van der Veen. Gehuwd: D. Huisman en E. M. van Loef; D. Gorter en H. Zitman; K. C. de Bolster en G. op den Dreest; G. H. M. van Brussel en J. T. M. Bonnet; P. J. do Kort en L. J. Arnold; J. Ligtvoet en C. Piket; D. J. Lut en M. S. Laterveer; G. Meyer en J. W. Stam; H. J. dc Mil- liano en A. A. J. Manders; J. de Roode en C. Leusink; J. Schouten en J. Las- Echuijt; P. Schuak en A. C. F. van Wou denberg; M. J. de Vos en C. Pracht. OVERLEDEN: J. J. Rozier, man. 50 jaar; D. Bazel, wedn., 68 jaar; A. J. Ra- mak, man, 74 jaar; E. de Haan, echtg. van Holswilder, 83 jaar; C. van Opstal, man, 59 jaar; L. J. Splinter, zoon, 4 da gen; J. J. Rijsbergen, man, 55 jaar; C. van de Haterd, wed. van Polak. 56 jaar; A. S. Rila, dochter, 35 jaar; J. J. Schef- fer, man, 76 jaar. Overleden: J. van Koppen, man, 74 j.; E. E. Schptborgh, wed. v. H. Ferguson, 83 j.; I. H. W. Cossec, wednr, 76 j.; L. A. Langeveld, man, 61 j. 13; sold. I P. J. v. d. Lans, Havenstr. 15; sold. J. v. d. Putten. Venenburgerlaan Sa Lisse. Sold. A. Kamerman, Emmastraat 43. Nieuw Vennep. Sold. G. Camphorst, Hi-ilegommerdijk 235; sold I C. G. Noorloos, Previnairi weg 119; sold. T. van der Linden, Ruige Hoek 18. Nieuwe Wetering. Sold. P. N. Spring 't Veld, Voorweg 13. Noordwyk. Sold, A. L. Mank, Schiestr. 31; sold. I J. B. de Haas, Scheveningsestraat sold. I W. J. v. d. Zalm, Scheveningse straat 4. Noordwykerhout. Korp. J. Q. Smit, Heerweg 198. Oud Ade. Sold. I C. D. van Geest. Leidseweg 26a. Sassenheim. Sold. J. van de Voet, Berkenlaan 29; Adm. S.M.A. H. A. F. v. d. Berk, Oost- haiven 43. Ter Aar. Sergt A. de Leeuw, Aardamseweg 17; korp. J. C. Eglberts, Westkianaal 33. Voorhout. Sold. G. van Loon, Loosterweg 12. Voorschoten. Sold. W. Segaar, Leidseweg 542. Wassenaar. Sold. F. G. Korer.höf, Hollekan tstxaat 42; korp. D. J. Gusekloo, Bothaplein 3; sold. I D. Oostwouder, Rozensteinst'r. 35. Woerden. Ie Lt. W. J. M. v. d. Bosch, Voorstraat 74, korp. F. T. van Oorsouw. Hogewoeid 14; sold. C. Visser, Rietveld 58. Zoetermecr. Sold. P. Hoogendaan, Voorweg 92. Jaarvergadering Geref. schoolvereniging De Geref. schoolvereniging te Leiden hield gisteravond in het gymnastieklo kaal van de school aan de Hooglandse Kerkgracht haar jaarlijkse algemene ver gadering. Mar dr H. D. M. Knol, voorzitter sprak 'n kort openingswoord, waarin hij opmerk te, dat wij de Chr. school hebben te zien als een zegen, vooral in deze tijd. De heer D. de Bruijn, secretaris, deelde in zijn jaarverslag mee, dat het aantal leerlin gen zich in stijgende lijn bevindt. Lang zamerhand wordt de achterstand in het onderhoud der gebouwen opgeheven. De resultaten van het onderwijs waren alles zins bevredigend. Spr. bracht dank aan het personeel. De ouderavonden werden druk bezocht. Het verslag van de pen ningmeester, de heer J. H. de Jong, luid de niet ongunstig. Bij de bestuursver kiezing werden dokter J. de Bruijne, dokter P. Jasperse, mr. dr Knol en de heer D. Matze herkozen. Mei 1945 Dankbare Leidenaars dromden langs de straten onzer stad om de bevrijders een blijde incomste te bereiden. Aan jaren van nood en ellende was een einde gekomen. Wie herinnert zich niet meer deze grote dag der verlossing? Bovenstaande foto werd gemaakt op de Hoge Rijndijk bij het Levendaal. Deze geallieerde truck was een van de eerste van de file, waaraan geen einde scheen te komen. (Foto N. van der Horst) Eerste avondstilte Gisteravond is in de Hooglandse kerk de eerste Avondstilte van dit seizoen ge houden, waarin voonging ds D. J. Vossers. Als tekst voor zijn overdenking had spr- gekozen 2 Tim. 2 19: Er is geen rust in dit leven, maar strijd. Wanneer er geen zekerheid is, is er ook sëen strijd. Het loopt uit op nihilisme en ondergang, wanneer men God en Zyh gebod niet er kent en men zichzelf wetten gaat stel len. Ook zijn er mensen die wel zeker heid hebben, maar die niet waarachtig durven strijden. Zij menen slechts de echte zekerheid te bezitten. Het is geen echte zekerheid, maar vrome luiheid. Dan zijn er nog de mensen die de zeker heid niet bezitten, maar wel weten dat zij moeten strijden. Zij leven voortref felijk en maken menig Christen be schaamd, hoewel zij dit niet in het ge loof doen. Gelukkig zijn zij die Christus in hun. leven 'hebben gevonden en in de zekerheid des geloofs kunnen strijden. De Leidse Jeugdactie morgen De Leidse Jeugd-actie houdt morgen avond om half negen een grote open luchtbijeenkomst voor de gehele Leidse jeugd op het terrein bij molen „De Valk". De bijeenkomst wordt geopend met het zingen van bekende liederen o.l.v. Han Zirkzee. Hierna zal vertoond worden de geluidsfilm „Nederland be vrijd". Tevens ligt het in de bedoeling een vreugdevuur te ontsteken. De voor zitter. ds P. W. Spruyf, zal hierbij enige woorden spreken. Mei 1945 De eerste jeep, die zich in de Sleutelstad meldde. Een karakteris tiek tafereel voor die dagen der bevrijding: jeugd bestormde de geallieerde wagens. Hun inzittenden begrepen haar verlangen en blijdschap en waren vaak zeer gul met woorden engeschenken. De bevrijders gaven wat zij hadden. En als de jeeps dan weer doorreden, bogen zü haast door onder de vracht jongens en meisjes, die het vast en zeker nooit zullen vergeten, dat zij op deze dag van de vrede deel hebben mogen uitmaken van de zege vierende colonne. (Foto: N. van der Horst) Herdenking van René Descartes Naar wij vernemen heeft de Stichting K. Ss O. met instemming van de Leidse Universiteit en het Gemeentebestuur, het initiatief genomen tot een herden king van René Descartes, de Franse wijs geer en natuurkundige, die 300 jaar ge leden is overleden. De bijeenkomst wordt gehouden op Woensdag 17 Mei a.s. om 3 uur op het kastel „Endegeest" te Oegstgeest, waar Descartes heeft gewoond. Sprekers zyn prof. dr F. L. R. Sassen en de heer Paul Dibon. „Jahn" gal haar tweede uitvoering En ook was het gebodene prima „Jahn" gaf gisteravond voor een bijna uitverkocht huis haar tweede uitvoering, die in niets voor de eerste onderdeed. Van de nummers, die nog niet werden gedemonstreerd, viel de ochtendgymnas tiek van de in pyama gestoken meisjes van 68 jaar het meest op. Onder lei ding van hun eveneens in nachttoilet optredende leraar, lieten ze reuze goed werk zien. In de klapoefening van de meisjes van 69 jaar zaten aardige mo menten, terwijl ook het nummer even- wichtslat van de knapen er mocht zijn De meisjes van 13—16 jaar voerden een goede vlagoefening uit. Al met al kan „Jahn" met veel vol doening op de beide avonden terugzien. GODFRIED BOMANS over zijn werk Voor een stampvolle foyer van c Stadsgehoorzaal vertelde gisteravond Godfried Bomans iets over zijn werk. Godfried Bomans is misschien wel oi beste sprookjesschrijver en 't is dan ook helemaal geen wonder dat ook in buitengewoon gezellige en humoristische causerie, sprookje en werkelijkheid, soms wonderlijk verstrengeld waren. Humor, de resultante van de lach. en de traan, is het kenmerk van Bomans' werk. dat veel meer vrucht van transpiratie dan van inspiratie is. Er moet gewerkt worden, hard gewerkt om een boek het levenslicht te doen aanschouwen. Bo mans betreurt dit zeer. Hij vertelde voor de pauze iets over het ontstaan van „Erik". Het zijn peugd- herinneringen; de jeugd is de periode, die de schrijvers het meest stof tot schrij ven geeft Een kunstenaar is iemand, die tot in latere jaren het vermogen bewaard heeft, om verwonderd te kunnen zijn over wat we in de wandeling de „ge wone" dingen noemen. Na de pauze las Bomans enkele gedeelten uit zijn werk voor. Het applaus was meer dan een be leefdheid, het was een gemeende dank voor deze typische Bomans-avond," die gegeven werd onder auspiciën van de boekhandel „De Sleutelstad". Bevrijdingsdienst in de Pieterskerk Wij herinneren aan de bevrijdings dienst, die morgenavond om 7 uur in de Pieterskerk wordt gehouden en waarin ds M. Ottevanger zal voorgaan. GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties VERBLIJF VAN WOONWAGENS Met het oog op de bouw van montage- woningen op het woonwagenterrein en de in verband daarmede getroffen maat regelen met betrekking tot het verblijf van woonwagens in deze gemeente is op 27 Maart j.l. door de Gemeenteraad een wijziging van de verordening op woon wagens vastgesteld, krachtens welke het eigenaars of gebruikers van woon wagens verboden is deze binnen de ge meente elders te doen verblijven dan op de door Burgemeester en Wethouders n te wijzen plaatsen; De verordening, waarbij deze wijzi ging is vastgesteld, ligt van heden af gedurende drie maanden ter Gemeente- Secretarie. afdeling Algemene Zaken, ieder ter inzage. Zij treedt op 6 Mei 1950 Ln werking. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOCALITEITEN OP 5 MEI 1950 De burgemeester wan Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing verleend van hét sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslocalitéiten in de nacht van 5 op 6 Mei 1950, tot 1 uur 's nachts. Kon. onderscheiding voor de heer J. Flaman Vijftig jaar geleden is het vandaag dat de heer J. Flaman in dienst trad bij de textielfabrieken Van. Wijk in de afdeling weverij. Vanmorgenvond een huldiging plaats, Nadat de h«*r J. G. J. Verhey varriW-ijk'dë mooie staat- verf dienst-had gereleveerd, werd het woord verleend aan de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot; die het een grote vreugde achtte aan een trouwe kracht als de ju bilaris hulde te kunnen brengen. De bur gemeester speldde hem de zilveren ere medaille, verbonden aan de orde van O.N. op de borst. Nogmaals, werd het woord gevoerd door de heer Verhey van Wijk, die de omstandigheden naging, waarin de heer Flaman heeft gewerkt. Had men in 1900 slechts 4 kleuren, thans werkt men er met 60, wat het werk natuurlijk veel ge compliceerder heeft gemaakt. Namens de maatschappij gaf spreker de jubilaris de gouden draagpenning en het vererend getuigschrift en namens de directie enveloppe met inhoud. Verder werd nog gesproken door de heer W. Roessingh als bedrijfsleider en door de heer L. Gijsman als voorzitter van de personeelsvereni ging „De Spil", die de jubilaris eveneens een enveloppe met inhoud ten geschenke gaf. Feesten in Professoren- wijk Morgenmiddag zal het Leids Politie Muziek Gezelschap een rondwandeling maken door de Professorenwijk. Om half 3 zal een plechtigheid plaats hebben by de bevrijdingsboom, waarbij een jongens koor medewerking zal verlenen en heer J. van Harteveld een toespraak hoopt te houden. Na afloop hiervan is ei een vlaggentocht door de jeugd, die op de speelweide verschillende spelèn zal be oefenen, 's Middags 'wordt ook nog een gecostumeerde voetbalwedstrijd gehou den.. Lezers schrijven ons: Aan de werkers in de meubel industrie Naar aanleiding van berichten, die in de pers zijn verschenen, delen wij onze georganiseerde en ongeorganiseerde col lega's in de meubilerings-industrie mede, dat bij ons het bericht is bin gekomen van de Bedrijfsunie, dat de werkgevers in deze branche gehoor heb ben gegeven aan het verzoek der Be drijfsunie en wij Vrijdagmiddag na 1 u. vrijaf hebben met behoud van loon. De laatste publicatie van de Bedrijfs unie, waarin gezegd werd, dat anders het werk op Vrijdag zou worden stil ge legd, is hiermede vervallen. Bij weige ring van werkgevers is het van groot be lang. de organisatie daarvan spoedig in kennis te stellen. Namens de afdelingsunie, p.o. J. Klein, Herensingel 8. LEIDERDORP Bijeenkomst Op Dinsdag 9 Mei a.s. hoopt in lokaal Lindelaan 12a in de bediening des Woords te gaan ds H. A. Leenmans, Ned. Hervormd predikant (op G.G.) te Bles- kensgraaf. De bijeenkomst begint om half 8 VOORSCHOTEN Woningcommissie. De burgemeester maakt bekend, dat de Woningcommissie deze week geen zitting houdt. De eerstvolgende vergadering de- :ommissie voor het publiek zal wor den gehouden op Maandag 8 Mei a.s. Ontvangstavond gedemobiliseerden. Het plaatselijk demobilisatie-comité heeft voor de in het laatste jaar uit Indo- teruggekeerde militairen een ont vangstavond georganiseerd, welke mor gen zal worden gehouden. Om half acht zullen de teruggekeerdemilitairen op het gemeentehuis officieel worden be groet. Na het officiële gedeelte zal Cia van Boort met haar poppenspel optreden. Zaterdag wordt met de teruggekeerden een tocht per touringcar gemaakt. ZO ETERWOUDE Herdenking gevallenen Op initiatief van de Oranjevereniging zal vanavond een stille tocht worden ge houden. Hierbij zullen worden herdacht de militairen van de Ned. strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geal lieerde militairen en allen die waar ook hun leven voor de goede zaak hebben gegeven. Verzocht wordt om zes uur de vlaggen halfstok uit te steken. Iedereen zal deze tocht kunnen deelnemen. Om half acht vertrekt de stoet van het gemeente huis. Om kwart voor acht zullen de kerkklokken luiden tot een halve minuut voor acht. Acht uur twee minuten stilte. Het ligt in de bedoeling bloemen te leg gen op het graf op de Ned. Hervormde begraafplaats. Daarna wordt getrokken naar de R.K. begraafplaats in de Zuid- HAAGSE RECHTBANK De aanrijding op de Zyisiogel Er werd aan de groentenhandelaar G. J. D. te Leiden verweten, dat hij op 26 van het vorig jaar op de Zijlsingel, opzettelijk J. C. Duindam, die achter handwagen liep, had aangereden. ;t was n.l. gebleken dat de auto bestuurder onder invloed van drank verkeerde en hij voldoende ruimte had n uit te wijken. Verdachte ontkende echter enig opzet te hebben gehad. Het slachtoffer had sleutelbeen gebroken en moest vijf weken in een ziekenhuis verblijven. De Officier meende te moeten aanne- .en dat verdachte het opzet heeft ge had tegen het slachtoffer op te rijden. „Dergelijke lieden behoren niet achter het stuurrad, doch in de gevangenis" aldus de Officier, die twee jaar gevan genisstraf eiste. Volgens het rapport de psychiater had verdachte zich wel de feiten gerealiseerd, want later op de sommatie, had hij zijn auto gestopt. De raadsman betoogde evenwel dat verdach te al zijn handelingen onbewust zoi hebben gepleegd. Als een razende Ro land heeft hij door Leiden gereden, eerst in een café een aantal borrels te hebben gedronken. De vraag werd dan ook gesteld of hier van een strafwaardig opzet kan worden gesproken. Toen dachte ging rijden had hij immers het plan het slachtoffer de vader van zijn loopjongen aan te rijden. PI vroeg dus, vrijspraak voor wat de-opzet betreft en wat de schuld betreft, lichtere straf. Verdachte had met vele moeilijkheden te kampen waardoor hij aan de drank was geraakt. PI. verzocht aan de rechtbank de voorlopige hechte nis te willen opschorten. Na raadkamer, willigde de rechtbank dit verzoek in. Uitspraak over 14 dagen. Jongen te Wijk aan Zee in badcel gestikt Ouders hadden hem op gebrekkige installatie gewezen In Wijk aan Zee is de 13-jarige C. van W. door gasverstikking omgekomen in een badcel. Zijn ouders waren, uitgegaan, nadat zij hem hadden gewaarschuwd voor het gebrekkige van een door hen zelf aangelegde geyserinstallatie. Toen de ouders thuis kwamen, vonden zij hun zoon bewusteloos in de badcel. Een zuur stofapparaat mocht niet meer baten. Kostwinnersvergoeding verhoogd met 5 pet De kostwinnersvergoeding voor de ver wanten van dienstplichtigen bij de zee-, land- en luchtmacht zijn met terugwer kende kracht tot 1 Jan. 1950 verhoogd met 5 pet., voor zover deze dienstplich tigen voor de loonsverhoging van maxi maal 5 pet. in aanmerking zouden zijn gekomen, indien zij niet in militaire dienst zouden zyn geweest. Scheepvaartberichten 2 v Savona n Barcelona. DANAE 1 te Savona GANYMEDES 1 te Aruba. HECUBA 3 te A'dam Helder 30 te Rlo de Rio de Janeiro. Helena 1 te Maraca LUNA 2 te Beyrouth MUIOERKERK p 3 Giiardaful. NESTOR p 3 Dungeness. OOYSSEUS 3 te Antwerpen. POLYDORUS 2 v Suez n Soerabaja. STAD DORDRECHT 3 v R'dam n Civita Vecchia. TROEPENSCHEPEN CAMERONIA p 3 Malta n A'dam (burg.) GROOTE BEER 3 te Pt Said n Djakarta. WATERMAN 3 te Belawan n Djakarta. ZUIDERKRUIS p 3 Malta. Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, 3 Mei. Na flauwe opening licht herstel. De beurs opende vandaag gevoelig lager. De verklaringen van een twee tal Amerikaans .ïeraais. d:e de alge mene toestand als zeer ernstig beoor deelden, hadden wel geen stroom var verkooj. -ders tot gevolg, maa-r de stem ming was toch onbehagelijk. Vooral de beroepshandelaren gaven in vele hoeken een stukje af. Na de opening brokkelden de koer sen nog iets verder af Pas tegen sloi viel een licht herstel te bespeuren Gun stige berichten, zoals het vrijgeven var een 25-tal ondernemingen op Midden- Java, hebben in een dergelyke mark: meestal weinig invloed. De cultuurmarkt opende vijf éi zes punten lager. De eerste notering in certi ficaten Deli Mij. was zelfs bijna punten beneden de slotnotering gisteren. Amsterdam Rubber sloot 121 (127M>). H.V.A. was per saldo vijf punten lager. Ook op de inc'uctr,eirarkt waren de uiteirdelyke vcschiller. tegen sluitings tijd niet onbelangrijk Olie sloot op 273 (277) certificaten Unilever naderden weer de brug van 200, doch overschreden deze niet. Lexington sigaretten komen uit Luxemburg De Turmac Tobacco Cy. heeft de Ci garettes Import Cy beschuldigd van on eerlijke concurrentie. De laatste brengt de Lexington-sigaretten in de handel. >u voorgeven dat deze sigaretten in Amerika worden gefabriceerd In werke lijkheid worden ze echter in Luxemburg gemaakt. Deze kwestie diende gisteren n kort geding voor de Haagse recht bank. Uitspraak 10 Mei. De verdwenen goudzending Omtrent de vermissing van een zending goud uit Ned. (zie ons blad van gisteren) wordt nader gemeld, dat de vei deze kostbare lading reeds in Maart j.l. heeft plaats gehad. Dezer dagen heeft de afzender aan de Rotterdamsche Bank opdracht gegeven de verzekeringsmaat- ;chappijen aan te spreken. De opdracht- jever is een niet-ingezetene van Neder land. wiens nationaliteit men niet wilde mededelen. Sultan Hamid geboeid naar Djokja Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt, is sultan Hamid geboeid en met doek voor het gelaat naar Djokja overgebracht. Mr Fockema Andreae Hoge Commissaris Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt, staat mr Fockema Andreae. die thans tc Djakarta vertoeft, op de nomi natie voor benoeming tot Hoge Commis saris van Nederland in Indonesië. PROF RdVéSZ EREDOCTOR. Prof. dr G. Révész, hoogleraar-direc teur van het psychologisch laboratorium dér universiteit te Amsterdam, die inter nationale bekendheid heeft verworven door zyn onderzoekinge- op taal en mu ziekgebied. - als lid gekozen van de Bayerische Akademie der Wrisenschaft Tevens werd prof. Révész do-'-- honorri causa van de universiteit in WuerzV (Duitsland). Simavi doet nieuwe grote giften De jubilerende vereniging Simavi, dia zulk prachtig werk deed voor de zieke be-1 volking van Oost en West, zal op 6 Mei a.s. van 15 tot 17 uur in het Indisch In stituut te Amsterdam een receptie houden. De vereniging is voornemens nog een extra jubileumgave te doen behalve da drie poliküniekboten voor Nieuw-Guinea,] Halmaheira en de Sangih-eilanden en be halve de gift van f 25.000 voor de be vordering van de volksgezondheid va® Nieuw-Guinea. Zij zal namelijk f 25 000 geven voor een Röntgenapparaat voor het ziekenhuis Tjikini te Djakarta enj f 20.000 voor hulp aan de leprozen in Suriname. TWEEDE „PAPIEREN MOBILISATIE- OEFENING" Dezer dagen zal de Marine haar twee de zg. „papieren mobilisatie-oefening" houden. De betrokkenen -behoeven bij deze oefening alleen een toegezonden kaart te retourneren en niet daadwer kelijk onder de wapenen te komen. „PARIJS IN ARNHEM" De Franse ambassadeur in Den Haag,| de heer J. P. Garnier. heeft het be-l sohermheerschap op zich genomen vanj „Parijs in Arnhem". Zwitsers gaan hamsteren De Zwitserse regering zal de huis-! vrouwen binnenkort opdracht geven voedselvoorraden te vormen als voor zorgsmaatregel voor geval van oorlog, zo is heden te Bern officieel bekend ge maakt. De huisvrouwen zullen worden aange moedigd om in deze tijd van ruime voorraden individueel en collectief voedsel in te slaan voor het geval in een oorlog de bevoorrading van Zwitserland gevaar loopt. Nieuw Guinea-commissie vertrokken De Nederlandse leden der Nieuw-, Guineacommisie, prof. dr J. H. Kolff.1 prof. dr J. M. Pieter en prof. dr R. van: Dijk. zyn vergezeld van de heer J. A, van Beuge naar Djakarta vertrokken.. Zij zullen ook Nieuw-Guinea bezoeken: cn hopen over zes weken terug te zijn. j WOENSDAG OBLIGATIES V-K. jNederl. 1948 3>,« 1003e 10034 3',-4 100',a 99jü dry C v 10 A 24'4 23fj Am. Smelt. C. 5454', .'dam Ballast 148» a 148 ergh Papier 1933« reda MachJabr 139',j 140 Dollarlening '47 3 93(8 9834 Investerlngs C »sr'«' Ned 1862-64 3 99^ 99ft N VV S t 1000 3',4 81 81 Spaarb f 100 2(4 100^- 100^ 1946 War Loan '32 3(4 89 Bandoeng 7u Batavia 1937 A 4 67/ - Gelderl. 2e '49 100-»/* 10034 Den Haag 38 3V« 102} 101 Va Z.-HoU 2e '38 3 100^g B vxmrz.Z CvU 4 63',4 Frlés-Gr HB 3 98 93(4 Holl H.8 K 3V« luu-t, Nat. Hyp B. 3','4 100',4 100(4 itl HB NO 3 Vb 100 10öy«t Electro Zuurfabr 205 203 Electr Dordt 136/ Embatl Houin. 12634 126 Va Gruyter P A. 157/ 156/ dolt Kunstzijde Int. Kunstz Lnd Int. Nickel C. 28':. 28^ j Kennecott C. C 55 55',ai l.-Ind. Gas 02 58\'x i. T T U. k 16814 168 Cut Handel My 242 Eur Azië H My 110/ H. Güntzel 77 ergb arg. 3V4 1 103',4 3',4 104 Vs Philips '48 3V4 103?a 103',4 Stokvis3',4 107',i 107'A Soc. de la Cere 1) 1013a Bataalsche 3',4 102',i 102s.4 Kon. Peti 3V4 10434 104 u ComD W L. '38 4 101 100'{4 De„ Spoor 3(4 60/ N.-l. Spoor '37 3',4 40 Papier 150 Kon Ver Tapyt 253(4 Kon Ketjen 170 170/ bettergietery227(4 228 Lev Br CP 103 102 Lyempt laai 154 Lym DeUt C.v-A 140 Mid. Cont. Petr 44>/«* Shell C 40(4- HoU Sunb My 127 Oostzee 166 1 168 167 Mlct Cult. My 112 Joana 4 3034 Sem Cher '18 5 29 Amst Olymp 3 135 134U A dam '47 3-3(4 10034 101- Philips dollar 3(4 106(4 106(4 AANDELEN Bank 163 Goed 119(4 Bic Zuid-Air 166 164',j ;ott Bank 17034 667 wenuche Bk C 167(4 166 Beleg cons 186 185 Am -Ned Hbk 79',i 79, W Pacific Hbk 163t ied Gist- en Splr 284 284(4' Med Scheepsb 130V« 129', Nyma 234(4 235 Sommenh Koolz 160 160 toil Droogdok 278 279 BUk '49 172ia 170(4 Modajac Cult My 48 46/ Ngombezi 277 277(4 Alb Heyn A 199(a 198(4 [arshal) Fields.. ?7t Ion tg Ward 61 ears Roebuck C 4734 !ta Topeka C... 1 2(4 28', if 5* 16' 5(4 116 Phat 103 101(4 Vlissingen Katoen 220(4 222(4* Werkspoor 120- Wits Textiel 164 162 Wyera 21134 208(4 Zwanenb Organ 191(4 191(4 Am. Can. CvG A 119 Pennsylv. C. 18(4* S. Pac C.54(4 54(4 j Union Pac90 89t Canada Pacific C 16fi 16^1) Ned. Fitting fabr. 76 tCTIEVB AANDELEN Bergb en Jurgens 315 Berkel's Patent 113(4 Calv Delft C v A 126 Centr Suiker MD 175* Phtl Gem. Bezli Phtl. Gem. B. Pr Wilton Feyenooro Billi tor. 2e rubrtet Petroleum 1761-7 Rubber Amst Rubber Bandai Rubber Oell-Bat Rubber Serb Sum Rubt Ned. Sch Unie Van Ommeren Rotter Lloyd St My Nederland 1 Suiker Hand V Adam Javasche Cultuur N.-l SuLker Unie Ver Vorst Cult— 2731a 273-'., L Wwis*

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2