JMeii wc Cciiisrlje ([Tourant DEMONSTRATIES TE BERLIJN VREEDZAAM VERLOPEN Sow jet-nazi's, zwarte uniformen en„vredesduiven" ZIJN Machtsvertoon te Moskou met militaire parade Koningin gaf pannekoekenfuif midden op de heide Djokja overweldigt door terreur en schrik Wist U DINSDAG 2 MH 1950 BUREAUX: tlogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENTiÊN: t ü.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stontrosildj is gftctttv» mgn hert in levenspart* Een en ïertïgste Jaargang No WW MONSTERPROCES tegen moordenares Duitse hoofdstad geen tweede Praag Incidenten van betekenis hebben zich by de 1 Mei-demonstraties in Berlyn, waar aan door meer dan een millioen Berlyners van verschillende partyen werd deelge nomen, niet voorgedaan. De objectieve berichtgeving noopt ons tot de constatering, dat provocaties in de Westelijke sectoren zyn voorgekomen, toen enkele honderden heethoofden, leden van de Oost-Berlynse Volkspolitie met stenen bekogelden. Ge lukkig zyn hierby geen schoten gevallen en werden de betogers door de West- Duitse politie verdreven. Tot een „invasie" is het niet gekomen, dank zy de militaire maatregelen der Geallieerden om eventueel snel te kunnen ingrypen. Burgemeester Beuter verklaarde met nadruk, dat Berlyn bewezen heeft, dat het nooit een tweede Praag zal worden. In de „Tiergarten waren circa 600.000 West-Berlijners samengestroomd, terwijl aan de andere kant van de „Branden burger Tor" in de „Lustgarten", de com munisten demonstreerden. Burgemeester Reuter stak zyn gehoor 'een riem onder het hart, want hij profeteerde: „De Sow- jet-vlag, die op de „Brandenburger Tor" wappert, zal eens omlaag gehaald wor den en vervangen worden door de vlag van een vrij Duitsland, want in deze stad klopt het hart van Duitsland en dat van Europa. Hier zal het lot van ons allen worden beslist." In de Russische sector herleefde als het ware het Duitse militarisme. Onge veer 1500 mannen en 250 vrouwen van de Oost-Duitse Volkspolitie, bewapend met karabijnen, marcheerden daar in hun zwarte uniformen, in.stramme hou ding en onder het zingen van de commu nistische strijdzang. Geheel in tegenstel ling hiermede was de symboliek, om een honderdtal ..vrijheidsduiven" (deze Sow- jetduiven hebben geen vleugels!) van het podium in de „Lustgarten" op te la ten. In de optocht van de Vrije Duitse Jeug<J, een stoet van zeven uur lang. be vonden zich de Oost-Duitse minister president Grotewohl en Russische officie ren. De rode feestgangers droegen grote borden mee met. leuzen als ..eeuwige vriendschap met de Sowjet-Unie". Aan Reuter en Ass. Press ontlenen wy nog, dat na afloop van de West-Berlynse demonstratie, hoofdzakelijk jongelieden de Oost-Duitse politieagenten met stenen uit de puinhopen wierpen, en twee Oost- Berlynse burgers werden gemolesteerd, terwijl rode vlaggen van e-an Sowjetge- bouw werden neergehaald. In de Ameri kaanse sector werd een communistische mars uiteengejaagd en zeven leden van de Oost-Duitse spoorwegpolitie gearres teerd. Midden tussen de West-Berlijnse de monstranten lag als een „oase van rust" het Sow jet-oorlogsgedenkteken, omgeven door een cordon van de Britse militaire politie en bewaakt door Sowjetsoldaten met tommyguns. Het podium Was be hangen met de vlaggen der landen van het Marshallplan. De dundoeken der Oostelijke Duitse gebieden, die de Russen aan Polen geschonken hebben, waren zwart omfloerst. Vanzelfsprekend werd gepleit voor terugkeer dezer gebieden en voor een herenigd Duitsland. Vernielden wy nog, dat de functio narissen van het Amerikaans ministerie van Buit. Zaken uiting gegeven hebben aan hun voldoening, dat de viering van de 1 Mei-dag te Berlyn en in West Duits land zonder ernstige wanordelijkheden is verlopen. Zy beschouwen zulks als een gunstig voorteken met betrekking tot de demonstratie, welke de Vrye Duitse Jeugdbeweging op 26 Mei a.s. te Berlyn zal houden. Resumerende: de krachtige voorzorgsmaatregelen der Geallieerden hebben er in hoge mate toe bijgedragen, dat alles een relatief vreedzaam verloop heeft gehad. BLOEDIGE 1 MEI IN ZUID-AFRIKA Ongeveer 13 Naturellen gedood Hoewel de regering 1 Mei-betogingen uitdrukkelijk had verboden, heeft de door communisten geleide „conventie ter verdediging van vrije meningsuiting" gis teren in Zuid-Afrika de Naturellen toch laten demonstreren. Bij de botsingen met de politie, die hiervan het gevolg waren, kwam 13 Naturellen om het leven, terwijl 25 ernstig werden gewond. De meeste slachtoffers vielen in Naturellendorpen in het gebied van Witwatersrand, waar de politie met stenen werd bekogeld en als antwoord hierop het vuur opende. Verder kwam het in verschillende voor steden van Johannesburg tot ongeregeld heden. Ongeveer 100.000 naturellen van fabrieken legen hier het werk neer. Te Wijnberg in Transvaal werden winkels in brand gestoken en in Brakpan braken ongeveer duizend Naturellen uit een af gescheiden wijk om een stad te bestor men. De politie dreef hen met gummi stokken uiteen. In het gebied van Johannesburg is het thans rustig. Een sterke politiemacht, gesteund door lichte tanks en pantser wagens, blijft echter waken, om nieuwe onlusten te voorkomen. Minister Drees: „Koningin Juliana gaat vóór in geestkracht" „Wetend te spreken uit naam van het Nederlandse volk wens ik Koningin en Prins geluk met deze dag en geef ik uiting aan de hoop dat ook dit jaar zegen moge rusten op hen beiden, op hun bloeiend gezin en op hun arbeid voor het Koninkrijk". Met deze woorden be sloot minister Drees gisteravond zijn radiotoespraak die t.g.v. de verjaardag H.M. de Koningin werd uitgezonden door de beide Hilversumse zenders en de Wereldomroep. „Wij kunnen bijdragen tot het behoud niet alleen van eigen vrijheid, maar van vrijheid en vrede in de wereld. Wij weten, dat daarbij Koningin Juliana voorgaat geestkracht, in bereidheid tot het brengen van offers, in vastbesloten wil alles te doen wat de eenheid van ons volk kan versterken en het een waarde volle plaats in de rij der volkeren kan uudoen innemen", zo zeide dr Drees o.a. verder in zijn toespraak. Naar de „Holland Fair" Het Rode Lied van de Vrede Te Brussel werden de linkse betogers genoodzaakt „rechtsaf" te slaan In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds In het kort werd vermeld, delen wy nog mede, dat begunstigd door stralend weer in verschillende landen de 1 Mei-demon straties vrijwel zonder wanordelijkheden zyn verlopen. In België stond het rode festyn ditmaal in het teken van het anti-Leopoldisme. De Russische vredespropa- gandisten te Moskou lieten de nieuwste modellen gevechtsvliegtuigen zien. Zo schoot een lichte straalbommenwerper met een snelheid van 950 km per uur door het luchtruim, ter attentie van de muitenlandse militaire attaché's! Te Boedapest ging men zich te buiten aan onsmakelijke propaganda: Er werden doodkisten rondgedragen, waarin zich poppen bevonden, die Truraan en Bevin voorstelden... Te Brussel had de Koningsgezinde bur gemeester van St Joost laten weten, dat demonstraties op het Rogierplein verbo den waren, omdat het hier niet ging om een 1 Mei viering, maar om comité's, die steeds een felle actie gevoerd hadden te gen de terugkeer van Koning Leopold. Vandaar, dat dit plein dan ook was afge- S.E.R. vergadert op 10 Mei voor het eerst Op 10 Mei zal de Sociaal-Economische Raad. het toporgaan van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, in hotel De Witte Brug in Den Haag voor de eerste maal bijeenkomen. De vergade ring zal worden geleid door het oudste lid. ir M. H- Damme Sr. De S.E.R. zal dan de voordracht aan de Koningin tot benoeming van een voorzitter (de rege- rin gstelde voor. prof. mr F. de Vries te benoemen, zoals wij meldden), als mede de benoeming van twee wnd.- voorzitters behandelen. Nederland te Toronto Op de Canadese internationale jaar beurs te Toronto van 29 Mei tot 9 Juni as. zal Nederland, vertegenwoordigd worden door 8 tot 10 firma's voor dia mantenwerktuigen, keukenapparaten, tegels, koperwerk, sigaren en sigaren- knippers. Nederlands deelneming is twee en half maal zo groot als vorig jaar doch neemt nog geen procent in van de ten toonstellingsruimte, tegen België 1.8 pet Amerika zal 28 dezer de rechten op Deense boter, kaas, ed. verlagen in voor Deense verlagingen ten behoeve 40 Amerikaanse producten. De verlaging voor boter geldt voor 10 millioen lb bedraagt 7 cent per lb. zet met Spaanse ruiters, waarachter de rijkswacht met de bajonet op het geweer- Achter de barrière van versperringen zelfs de brandweer aanwezig, ten einde eventueel de demonstranten uit elkaar te spuiten. De manifestatie der Socialisten had in- issen in een geheel ander gedeelte der binnenstad plaats en toen men tenslotte het Rogierplein trok. werd men gedwongen „rechtsaf" te slaan en kon hoogstens een lange neus trekken teken de rijksveldwachters. Spaak heefi rede gehouden, waarin hij beweer de. dat de volksraadpleging aan de een heid van België een gevoelige slag had toegebracht en aan het prestige van het land in het buitenland veel schade be rokkend. Te Parijs hielden de communisten hun 1 Mei-optocht, waarin de onlangs ont slagen leider van het Franse kernsplit- sings-onderzoek, professor Curie op een .-oorste plaatsen meeliep, naast Mau- Thorez en de hoofdredacteur van l'Humanité. In het Bois de Boulogne hield de uiterst rechtse politicus, gene raal De Gaulle, een toespraak voor een menigte van 200.000 personen. Hij ver klaarde, dat Frankrijk op zijn eigen be- moest staan en zijn eigen verdedi ging moest verzekeren, terwijl geen bui tenlandse inmenging geduld kon worden ten aanzien van de verhouding Frank- rijk-Indochina. Te Moskou werd de grootste militai parade ter wereld gehouden, een para de die zeven en een half uur duurde waaraan door valschermtroepen, zw; gevechtswagens, luchtdoelartillerie i werd deelgenomen. Na de militairen de fileerden een millioen burgers, dir ;- ryen van tachtig langs het praalgraf Lenin op het Rode Plein trokken, ah zich de machtige Russische leiders ais Stalin en de leden van het Politburo be vonden. Nadat de chefstaf van het rode LABOUR WANKELT Benauwde zege van slechts één stem De spanning bij een stemming in he Britse Lagerhuis heeft gisteren onver wacht het hoogtepunt bereikt. De La- bourregering kwam ternauwernood met meerderheid uit de bus, tijdens een aanval van de Conservatieven op de be groting van het ministerie van Verkeer, die zij met 1000 pond wensten te veria gen. De stemmen staakten bij 278278 en slechts* de stem van de plaatsvervan gende speaker. James Milner, leverde de regering het kleinst mogelijke schil in haar voordeel op. Dit wa e maal sinds de Labourpartij vijf jaar geleden aan het bewind kwam, dat de uitslag met één stem moest worden beslist. Uit protest tegen de bloedige inciden ten te Celano zouden de arbeidsbeurzen enkele Italiaanse provincies vandaag algemene staking van 24 uur hou- Koningin deed Prins uitgeleide Koningin Juliana was gisteravond naar Schiphol gekomen om afscheid te nemen Prins Bernhard, die met de K L.M.- Constellation Enschede omstreeks half naar Amerika Vertrok. Bij het af scheid waren ook aanwezig de Ameri kaanse ambassadeur, Selden Chapin, de leider van de E C A.-delegatie in Neder land, Clarence Hunter, minister Van den Brink, generaal Kruis en de directeur de K.L.M. Von Balluseck. De Prins wordt vergezeld door zijn adjudant, ma- ior G. Sonderirian. Gezagvoerder Van Rees bestuurt de Enschede. „Gaan we weer samen?" vroeg de Prins hem, want hij heeft al enige malen eerder met Van Rees gevlogen. Steward Wolders, die ook aan boord is. mag overigens gevoeglijk het praedicaat hofsteward dragen, want hij vloog reeds driemaal met de Prins, enige malen met de Koningin, met koning Leopold en de Sjah van Perzië. De Koningin en de Prirts kwamen al drie kwartier voor het vertrek op Schip- an en onderhielden, zich geruime tijd met de autoriteiten. Kleuter fe Monster voor woning verdronken Het 3-jarig zoontje van het echtpaar Olsthoorn aan de Madeweg te tonster is gistermorgen voor het huis in een sloot geraakt en verdronken. Met een zuurstof koffer heeft men nog geruime tijd ge tracht .de levensgeesten op te wekken, maar het mocht helaas niet baten. Bosbrandweer kwam kijken of er gevaar bij was Op een stil plekje, diep in de Soester- duinen. zat gistermiddag een jarige moe der met haar oudste drie dochtertjes en enkele vriendinnetjes gezellig over een spiritusbrander met koekenpan gebogen. Het gezelschap had zogezegd Koninginne dag gelaten voor wat hij was en zich hier neergezet om eens fijn te kokerellen. Het siste en sudderde in de pan, en bijgelicht door het lentezonnetje werd het baksel piekfijn bruin. Op een bord lagen al een handvol geslaagde producten van bak- kunst te wachten op de gretige tanden van..,, de prinsesjes Beatrix, Irene en Binnenkort komt Indonesië in Russisch blok Onze Celebes-correspondent schrijft ons: Djokja heeft vele schijnsuccessen behaald voor de stabilisatie van de politieke toestand in Indonesië, o.a. de onwettige liqui datie van de deelstaten Oost-Java, Madoera, Pasoendan, enz., de militaire overv diging van Oost-Indonesië en tenslotte de proclamaties van Zuid-Celebes en Minahassa, dat zij deel zyn van de republiek Djokja, welke proclamaties typisch „Oost-Europees" karakter dragen en voorbereid zyn door Infiltratie vreesaanjaging. leger de Westelijke Geallieerden en ciaal Amerika voor „oorlogsstokers" had uitgemaakt, beklommen twee school- kindertjes van zes jaar de treden van Lenins praalgraf om Stalin 'n bouquetje te bieden. Stalin was met deze bloe menhulde zeer gevleid. Ook in ander hoofdsteden. Praag, Ro- le, Tokio, Sofia, in landen als Noor wegen, Zweden en Denemarken hebben soortgelijke 1 Mei-vieringen plaats ge- Te Hongkong trokken meer dan 200.000 personen langs de „historische Poort van Hemelse Vrede", en diep bo gen zij voor de oppercommunist der Chi- n, Mao Tse Toeng! Al deze schijnsuccessen echter hebben in de eerste plaats als onmiddellijk ge volg een chaos in Indonesië, vooral in Oost-Indonesië, de deelstaat, die sinds 1947 hard op weg was met de herstel- en opbouwwerkzaamheden, en die al jaren in een toestand van vrede en vooruit gang leefde. Het is onmiskenbaar, dat overal rust en orde zoek zijn. Van werkelijke poli tieke stabilisatie is geen sprake en het land gaat economisch naar de afgrond. En dit alles tengevolge van de machts- drang van Djokja, dat droomt van de vestiging van moderne Javaanse rijken, van opperheerschappij en leiding in het gehele Zuidoosten van de Stille Oceaan. Dagelijks echter wast het zaad op van het communisme en als eenmaal For mosa zal gevallen zijn, dan zullen sterk op China georiënteerde streken, zoals West-Borneo, Banka, Billiton, en Zuid en Oost-Sumatra door stakingen, orde verstoringen enz. op zeker ogenblik te kennen geven, dat op grond vai „volkswil" een nauw samengaan met China geboden is en de R.I.S. zal moeten toetreden tot het Russische blok (als de R.I.S. tenminste nog bestaat). Dan zal Amerika gaan beseffen dat de pion In donesië (R.I.S. en republiek Djokja) geen waarde heeft, doch dat de pionnen Oost-Indonesië. Oost-Sumatra, Pasoen- wel waarde hadden bezeten. Deze zijn dan echter reeds overweldigd, door de republiek met directe hulp van derland en met steun van Amerika. Dan zal Amerika wel beseffen, hope lijk niet te laat, dat Allan Griffith, Jes- sup in Azië de zaak der democratie hebben ondermijnd. De republiek der Zuid-Molukken strijdt thans een strijd op leven en dood. Zij heeft zich tijdig weten te onttrekken DAT het echtpaar G. Veeter—Ewald ie Zaandam op 12 Mei 55 jaar is ge trouwd. DAT gistermiddag de zolderverdieping van een pand in de Spuistraat te Amster dam, waarin „Roneo-kantoormachines" is gevestigd, door het wegspringen van von ken uit een lasapparaat uitbrandde. DAT door koortsachtig graafwerk een 9-jarige jongen, die in de gemeentelijke zandbas aan het Ambonplein te Amster dam onder het zand werd bedolven, op het nippertje kon worden gered. DAT in Groningen de derde trollerbus- lyn, r^ans naar Kostverloren. is geopend. DAr -Ie Chr. Kruideniersbond (A. v. Solmes iaat 115, Den Haag) een actie be gint vóór November 1200 nieuwe leden e werven. DAT in Zwartemeer (Dr.) bij het turf graven een geladen parachutebom te voorschijn kwam. welke in Den Haag onschadelijk is gemaakt DAT de Panamese stomer Conoput, die Zondag bij Ameland op een mijn liep, vannacht IJmuiden is binnengesleept DAT onder voorzitterschap van ir P. J. C. Vos, directeur van Fokker, een inter nat. bond van vliegtuigbouwers is op gericht- DAT in Hoorn een actiecomité is ge vormd om de dreigende overplaatsing van het kadaster te Hoorn naar maar te voorkomen. DAT C. K- Scholten, referendaris der P.T.T. te Groningen, benoemd is tot post directeur te Assen, ingaande 1 Mei. DAT het echtpaar P- F. Snouwaert— Buyck te St. Kruis (gemeente Aarden burg), gisteren 60 jaar was getrouwd. de infiltratie uit Djokja en staat thans tegenover het wapengeweld de R.I.S. Zuid-Celebes met de federalistische vorst van Bone aan het hoofd bezweek bedreiging en wapengeweld van Djokja. De vorsten van Soembawa, Soemba enz. werden gedwongen tot ge lijkluidende proclamaties. De Minahasa waar einde Maart 10 tot 15 procent der bevolking op de hand Djokja was. is in een paar weken, nadat de K.N.I.L.-mensen geconsigneerd w de beruchte pemoeda-acties tegen politie en particulieren begonnen, over gegaan tot een republikeinse procla- De staat Oost-Indonesië beleeft haar laatste levensuren onder het wapenge weld der republikeinse troepen. Nederland ziet toe, de Unci ziet hoe de pijlers der democratie in Indo- >ië worden vernietigd, hoe de vrede het Zuidoosten van de Stille Oceaan wordt verstoord, hoe de poorten voor ït communisme worden opengezet. Australië, Nieuw Zeeland, zien ook toe, et in staat Amerika te bewegen fouten te herzien. Welvaart rust en vrede in het Zuid oosten van de Stille Oceaan zijn onaf scheidbaar verbonden aan de gehele po litieke stabilisatie in Indonesië en deze ondenkbaar zonder Oost-Indonesië. Als Djakarta hier de scepter zwaait wordt Indonesië, en ook het Zuidoosten van de Stille Oceaan ten gronde gericht en wordt de wereldvrede ten offer ge bracht. Brand in katoenspinnerij te Hengelo Honderden smeulende balen naar buiten geworpen Gisteravond heeft brand gewoed in de opslagplaats voor ruwe katoen op de derde verdieping ven het oude deel van de Kon. Ned. Katoenspinnerij te Hengelo (O.). De automatische blusinstallatie kwam onmiddellijk in werking. Boven dien bestreed de fabrieksbrandweer het •- Honderden smeulende balen ka toen worden naar buiten geworpen, de brandwere het vuur bluste. De oorzaak van de brand, die tot de derde verdie ping beperkt bleef, is niet bekend. Sforza verwerpt Tito's voorstel inzake Triest Zoals wjj als ons vermoeden uitspra ken heeft graaf Sforza, de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, het voor stel van Tito inzake Triëst niet kunnen aanvaarden. Dit behelsde een hervatting van de besprekingen, waarbij als basis diende, dat Triëst aan Italië en Gorizia aan Joegoslavië zou komen. Margriet, die hier met hun Moeder stukje van de dag zaten te stelen, aldus schrijft de Volkskrant. De feestvreugde steeg ten top, toen eer bosbrandweerploeg met een auto vol blin kend koper eens kwam kijken of hier wel de nodige voorzichtigheid met Bos er Hei werd betracht. Nu. gevaar was ei maar wel schrokken de spuit gasten hun helm even scheef. Even! Toen had jong Oranje de auto veroverd bungelend aan zo'n glimmende koperen stang mochten de prinsesjes een ritje maken over de hei. Hard gaat-ie en „hob belen maar, hoe meer hoe liever!" En de jarige Koningin maar lachen. In tegenstelling rqet" dit verjaardags partijtje in de stille duinen was het druk ke feestgewoel, dat overal in den lande heerste om deze tweede Koninginnedag in de Lente te vieren. Het zachte, zonnige dat al een even scherp contrast vormde met de winterse temperatuur de vorige week. droeg veel bij tot hoging van de feestvreugde. Bij de vele gelukwensen, die Koningin Juliana op haar verjaardag kreeg, was felicitatietelegram van de Ameri kaanse president Truman. Ambon vraagt Nederland bijstand Het is een strijd om zelfbehoud Dr Drees heeft een telegram ontvangen met het verzoek, dat de Nederlandse regering Ambon zal beschermen tegen gewapend geweld en zal bijstaan in zijn vrijheidsstrijd op grond van de garan ties. die Nederland bij de ondertekening der accoorden van de Ronde Tafel-Con ferentie heeft gegeven. Ondertekenaars zijn dr Nikdjuluw, voorzitter der ve ging van personal uit de Zuid-Molukken in Nederland, en de vice-voorzitter, A Kaijadoe. De overeenkomsten bevat- garantie voor het zelfbeschik kingsrecht van Ambon en voor de op bouw der Verenigde Staten van Indone- volgens de beginselen der democratie en met inachtneming van de menselijke rechten en vrijheden. In strijd met die gesloten accoorden heeft de republiek alle deelstaten door Infiltratie, intimidatie en gewelddadig optreden ingelijfd of door ontwrichting 3or inlijving rijp gemaakt. Thans is zelfs de Minahassa onder de voet gelopen en men kondigt reeds aan. dat de andere delen van Oost-Indonesië hetzelfde lot zullen ondergaan. Zodoende staan de Zuid-Molukken bloot aan een onmiddellijke bedreiging het geweld en het enige middel om zich daartegen te verdedigen was de uitroeping van een onafhankelijke repu bliek onder leiding van dr Manusama. De practjjk had namelijk geleerd, dat de officiële organen van de R.I.S. worden gebruikt om de deelstaten bij de repu bliek in te lijven. Ambon moest zich dus wel van de R.I.S. losmaken. Door dit te doen heeft Amibon een groot risico op zich genomen teneinde zijn bestaan en democratische vrijheden te handhaven. Het wenst dat Nederland op grond van zyn garantie voor Ambon opkom' en het risico deelt. Dit telegram is tevens aangeboden aan de leden der Staten-Generaal. waarbij nog gewezen wordt op de teleurstellende uitspraak der regering van 26 April j.l dat zij de bezorgdheid niet deelt en geen reden tot klagen heeft. Men wijst er tevens op, dat thans niet meer aan de schending der overeenkomsten kan wor den getwijfeld. Vletterman bij de Hembrug verdronken De 37-jarige P Reekers uit IJmuiden si vanochtend bij de Hembrug verdron ken. Hij wilde aan boord van het Finse stoomschip Virgo klimmen toen zijn vlet. die naast dit schip werd gesleept, af dreef. De jemannig van de Virgo wierp nog een dreg uit, maar de vletterman kon deze niet -teer grijpen. Zijn lichaam is later opge .a-lu Reekers laat een vrouw en twee kmderen achter. De jeugd van Katwijk heeft gis teren tijdens de Oranje-feesten ge toond, dat zij architectonische ta lenten bezit. Wat is er gewerkt a de zandforten, die echter hoe groot, hoe sterk, toch door het water werden verzwolgen. Foto D. Kruyt). Ge-curie-rd 1 De Franse regering heeft de be kende communistische geleerde Jo- liot Curie ontslagen als hoge commissa ris voor de atoomenergie in Frankrijk. Daarover is ook in ons land de commu nistische pers hevig ontstemd. Dit kon wel eens een aanwijziging emeer zijn. dat de maatregel van de Franse regering de juiste is geweest. Wij vermoeden, dat men in de landen achter het yzeren gordijn de voornaam ste functie bij het onderzoek van de atoomenergie niet geeft aan een anti communist geleerde. Voor een commu nist behoeft er dus geen reden te zijn om zich over dit ontslag te verbazen. Maar voor een communist mag het Wes ten blijkbaar nooit zover gaan als het Oosten. Wat men achter het ijzeren gor dijn vanzelfsprekend acht, daarover schreeuwt men moord en brand, zodra het in het Westen gebeurt. En wat in het Westen gebeurt, is altijd nog maar een fractie van wat achter het ijzeren gordijn gebeurt. Wij voor ons hebben ons over dit ontslag van deze commu nist uit zijn verantwoordelijke post niet verwonderd. Wij hebben ons alleen hier over verwonderd, dat dit ontslag zo laat is gekomen. Gezond verstand Het verzet tegen de hoge belastln- gen in ons land wordt krachtiger. Ook onder de socialisten zijn er, die de situatie langzamerhand wat bedenkelij ker gaan vinden. Het gezond verstand breekt door Een aardig voorbeeld hiervan troffen wy dezer dagen in „Het Vrije Volk" aan. Van socialistische zijde was aangedron gen op uitbreiding van de industrie. Voor een lezer was dit aanleiding om het volgende te vragen: „Treft de regering hier geen schuld, dat ze het initiatief van een ondernemer niet vrij laat? De hoge belastingdruk neemt de ondernemingsgeest geheel weg. Ik ben maar gewoon arbeider en in een vertrouwelijk gesprek, dat ik laatst met mijn patroon had. zei deze zelf tot mij: „Laat maar waaien, want het is alles voor de belasting. Ik maak me niet druk meer. Het zal mijn tiidje wel uithouden Deze man wilde uitbreiden, maar het wordt hem bijna onmogelijk gemaakt. Vervolgens it: Hoeve!e bedrijven, die nu millioenenzaken zyn, zijn begonnen in een schuur. Hier aan de Zaanstreek bijna alle bedrijven Krijgt men van daag aan de dag daartoe gelegenheid? Immers neen." Nogmaals: Dit is een brief van een socialist. Commentaar lijkt ons overbo dig. Chinese nationalisten brengen Engels schip op In de mond van de Parelrivier ia het Engelse koopvaardijschip „Incharran** door een oorlogsschip der Chinese natio nalisten aangehouden en opgebracht naar het eiland Lamsami. Het schip was met een te Bangkok ingenomen lading rijst aan boord onderweg van Honkong naar Macao (Portugees) en bevond zich bulten de Britse territoriale wateren. Da Britse marine heeft het fregat Mounts Bay ter assistentie gezonden. Hulp voor Berlijn Averell Harriman. de Amerikaanss ambassadeur, in Europa voor de E.C.A., is in Frankfort aangekomen om met McCloy, de Amerikaanse hoge commis saris voor West-Dultsland. besprekingen te voeren over hulp aan Berlijn. WEERBERICHT WEINIG VERANDERING Tot morgenavond verwacht De Bilt Wisselend bewolkt met plaatselijke enkels buien. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Westelijke win.:, weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Woensdag: Zon 5.08—20.07 uur Maan 22.495.15 uur. 8 Mei L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1