Velen kennen de oude Sleutelstad Wie uit Leiden en omgeving werden onderscheiden op molen „De Valk" rmrwe leidsche couhant t ZATERDAG 29 APRIL 1959 MSTEEN I DOE DAT NOOIT V/EER! Men mag van een baljuw 'venóachlen, dat hij boven de partijen der binnenland- te en stedelijke podtiek staat. Als even wei die politiek geïnfecteerd wordt door een buitenlandse bacterie, dient hij op de ketting te springen, om zo te zeggm. Gauw en goed. Geen mens naar de ogen ziend. Yankees spreken van „Amerika voor de Amerikanen". Wij, sleutelves- ters, denken er op onze manier precies eender over. En ik, als baljuw, zeker. Ter handhaving van de nationale, regio nale en locale veiligheid. Laten we wel En zo heb ik thans op de blauwe steen niet minder dan een dikke 4000 lieden staan. Mannekes en vrouwkes, die het Woensdag j.l. vergeten waren, dat Leiden te teer gebouwd is voor Rus sische ideologieën. Evenals indertijd voor de Spaanse, Franse en Duitse. Tja, daar staan ze nou! 4200 Leidse poorters. Opeengedrongen op die blauwe steen van ons. En nóg turen ze naar het Oosten, vanwaar ze alle wijsheid en heil verwachten. Als die mensen eens hun on-Leidse zin kregen Wel, dan zat er in de burgemeesters kamer van ons mooie stadhuis geen vriendelijke Frangois Henri van Kin schot meer. Maar een of andere vleselijke staatsrobot op -ski, of zoiets. Met het portret van een zekere Joe Stalin achter Dan zouden de decoratieve koppen van Van Schaik en Jongeleen, de hupse ver schijning van Van der Kwaak en de viaag: „Kent u de oxide Sleutel- die de Nieuwe Leidsche Courant haar lezers op 30 Maart heeft voorgelegd, s op verheugend grote schaal met een olmondig „ja" beantwoord. Er waren vele honderden goede oplossingen, zo- rit Leiden zelf als uit de omstreken. Dat de directie en de redactie dit op hoge prijs stellen, spreekt welhaast slanke statuur van Menken voorgoed verdwenen zijn vanachter de achtb're raadstafel. Evenals de innemende Bool, die van zijn schouderen opwaarts hoger is dan al het volk. En nu wil ik nog niet spreken van de andere raadslieden, die, groot en klein, traag en vlug, slecht en goed gekleed, bij mekaar die gezellige Leidse hutspot vormen, die men „de raad" pleegt te noe men. Dan zouden de cellen in de Zonneveld- straat overbevolkt worden en de kerkers van het Gravesteen zouden hun deuren weer openenen sluiten. Het Graven steen, dat nooit een Juridisch Centrum - zou worden, omdat Vrouwe Justitia dan hoog en brééd op Rhijnhof zou liggen. Met blinddoek en weegschaal er bij. Al leen haar zwaard zou hier blijven en als dat van Damocles, boven onze hoof den hangen. De illustere Hogeschole aan het Rapen burg zou een wetenschappelijk Polit bureau worden en in de Lakenhal zou den slechts schilderijen hangen van ge monopoliseerde staatskunst. Moet ik verder gaan? Onze plaatselijke bladen zouden bloed rood worden, óf samensmelten tot één groot schreeuwblad. óf ophouden te be staan. Onze goeie Breestraat zou een trooste loze rij van eenheidswinkels worden er, vele kerken en scholen zouden hun deu ren moeten sluiten. En kent ge Piet, de bescheiden ober uit het Gulden Vlies, die met de gang van een ballet-danser zijn koffie veert? In zijn plaats zou een heerschap komen met spiedende ogen en luisterende oren. De humor van onze Zaterdagse kooplieden zou verstommen en goede stad zou vervuld worden van het gerucht van veel gefluister. En nu spreek ik nog niet van andere dingen. Hoe zouden de étalages van onze boekwinkels er uit zien? En, onze bibliotheken? Hoe zou onze radio distributie zijn? Allemaal pèt, als U be grijpt wat ik bedoel. Nee, waarde 4200 Lei denaars, laten wt daar nou niet op aansturen. Doe zulke dingen niet weer. En laat ik jullie hier nooit weer zien, op onze blauwe steeni POENE: twee weken belangeloos graaf werk aan de stationswerkzaamheden subsidiair een maand lang als ontbijt de slechte havermout, die zekere winkelier in de Haarlemmerstraat durft te verko- BALJUW ONZE PRIJSVRAAG VOOR IEDEREEN EEN SUCCES elf. >ral het Men heeft de opzet van deze prijs vraag. naar uit de commentaren bleek, gewaardeerd. Sommigen uitten zich zelfs zeer bloemrijk Zo diohtte men: „En 'k hoop, dat de stad Leiden zich in de Nieuwe Leidsche Courant nog heel lang mag verblijden". Een ander stond versteld over wat er i Leiden is te zien, en een principieel stevig in de schoenen staand lezer zei n versvorm: ,Maar nu, dat is toch geen werk, de Bierbengel aaneen getekend met de Pieterskerk Het waren alle bekende plaatsen, die ize tekenaar had weergegeven. „Men loopt er zo spoedig langs", erkende abonné en een ander vulde aan: „Zo doende ziet men nog eens dingen, waai anders geen acht op slaat." Een pae dagogisch-mgesteld lezer vond het eer uitstekend idee, de Leidenaars hun stad te leren kennen, al liet de N L.C. de deel- .uurboord naar bak - Tot de aardigste oplossingen behoor de met alle respect deelnemers die van de 7-jarige An- dries Moeliker, die „Het zo fijn vond, al hij wat klein", en die van de heer J. van Santbrink uit' Voorschoten, die een olledige copie van onze prijsvraag cal- ligrafeerde. Aan alle deelnemers onze dank. En hier volgt dan de oplossing en het lijstje na- hen, die zo gelukkig zijn een prijs te ontvangen. 1. Pomp Garenmarkt; 2. Gravensteen 3. Zijlpoort: 4. Pieterskerk met pand Langebrug 71; 5. Rapenburg 31: woerd 16; 7. Weeshuis Hooglandse Kerk- gracht; 8. Pomp bij de Hooglandse kerk; 9. Levendaal 159; 10. Leeuw stadihuistrap. De prijswinnaars De gelukkige prijswinnaars zijn: le prijs: (f50) dpi. korp. J. Spijker. Navi- gatiestation „G", Appinged-am; 2e prijs: (f 40) W. Kooreman, Leliestraat 108, Lei den; 3e prijs (f 30) J Paats, Pesthuislaan 5, Leiden; 4e prijs: (f 20) mevr. Wassen- burg, Mur.ni'keRstraat 58, Leiden; 5e prijs: (f 10) C Spaanderman. De Goejeslraat 7, Leiden; de 10 prijzen van f 5 werden ge wonnen door: C A. de Jong. Acacialaan 11. Leiderdorp; P. Fuchs, Rijn- en Schie- kade 115c. Leiden; J W. Bakker, Leidse- weg 377. Voorschoten; A Regeer. Ooster- dwarestraat 27, Leiden; J. Brokaar, Pie- ter de la Courtstraat 49. Leiden; mej. Spaa, Rijr.sburgersingel 17, Leiden; Jac. Fles. Rapenburg 100. Leiden; L. Algra, Tasmanstraat 100. Leiden; P. D, Bremer, Van der Waalsslrset 34. Leiden en A Es Jr., Herenweg 10. Warmond. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX Burgemeester en Wethouders van den brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente-Secretarie en de bureaux de gemeentelijke diensten en bedrijven op Maandag 1 Mei a s. de gehele dag op Vrijdag 5 Mei a.s. van 12.30 uur >or het publiek gesloten zullen zijn Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal op 1 Mei a.s. geopend zijn van 13.00 tot 16.00 uur; op 5 Mei van 10.00 tot 13.00 uur. VEERTIG-JARIG JUBILEUM De heer A. J. van der Hoeven her denkt Maandag, dat hij veertig jaar ge leden in- dienst trad bij de firma J. Meeuws. Breestraat 111. A.s. Dinsdag zal he*. feest worden gevierd, 's Middags receptie. Lezeis schrijven ons: De huurverhoging Volgens het adres over het onitwerp- huurwet van het bestuur van het N.V.V. de ministerraad, zal het voor de huurder een moeilijke weg naar de rechter worden. Het N.V.V. is n.l. be zorgd. dat de huren ongelimiteerd zul len stijgen -en dat de huurder daarvan" de dupe zal worden. Het is m.i. naïef om zo te denken. Het zal wel pre cies andersom gaan: de verhuurders zullen een moeilijke weg naar deur waarder en kantonrechter moeten be wandelen, voor ze 15 procent huurver hoging (als het tenminste wordt toege staan) kunnen touoheren. Maar het adres zal wel hebben samengehangen met de verkiezingen: het N.V.V. moest toch tonen, dat het op de bres zal staan. d. B. Stichting 19401945 Ter gelegenheid van 5 Mei heeft de Stichting 19401945 te Leiden, Hazers- woude, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Warmond, Woubrugge, Valken burg en Zoeterwoude een blad uitgege ven, waarin wordt gewezen op het doel der Stichting en sterk wordt aangedron gen om de collecten, die in de komende dagen zullen worden gehouden, te steu nen. Ook wü willen gaarne onze stad genoten oproepen de Stichting op royale wyze te steunen. Laten wU ook in giften tonen wat de bevrijding waard is. Feestavond L.C.O.V. inzet Komnginne- feesten Succes mei „De Vlag op de Toien" De Koninginnefeesten in Leiden zijn gisteravond in de Stadsgehoorzaal in gezet met een feestavond van de Leidse Chr. Oranje-Vereniging, waarop de Tim- delerclub, die het bleek weer duide lijk nog niets van haar populariteit heeft moeten afstaan, het historische blijspel in vier bedrijven „De Vlag op de Toren" door Pieter van der Does ten tonele bracht. Mr dr N. G Geelkerken, voorzitter, heette in het bijzonder welkom de heer van der Kwaak, vertegenwoordiger het gemeentebestuur, de voorzitter secretaris van de vereniging „Konin ginnedag" en de afgevaardigden van en kele Oranjeverenigingen uit naburige dorpen. In zijn openingswoord schetste hij met verschillende voorbeelden de grote liefde van de Leidenaars vooi Oranjehuis. „De Vlag op de Toren" voerde ons naar de tijd var. de Franse bezetting. Het stuk is vlot geschreven en bleek al leszins in staat te zijn een zaal met men- van begin "tot eind te boeien. De spanningen tussen prinsgezinden en pa triotten, Oranje-mensen en hen, die met Frankrijk heulden, zijn uitgebeeld op een wijze, die van het stuk doet genieten. En de spelers hebben het geschrevene volkomen tot z\jn recht laten komen. In het bijzonder denken wij aan de Scheve- ningse wel is waar soms iets over dreven en aan Marietje. De anderen willen wt) zeker niet tekort doen. Men heeft gisteravond iets gepresteerd! Het interieur en de costumes waren verzorgd. Benoemd tot officier in de orde van I Alphen Oranje-Nassau ds J. Th. Meyer, direc- briek teur van de Martha-stichting te Alphen den Rijn; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau burgemeester J. A. Bak huizen van Rijnsaterwoude, Leimuiden Nieuwveen, J. de Graaf, oud-raads- van ZoeteFwoude; tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr E. Gorter, hoogleraar te Leiden; de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau kregen H. Zaalberg Sr, pottenbakker, te Leiden, E. W. de Rooy, rekenaar eerste klasse bij de Ster renwacht te Leiden; in zilver W. J. Smol ders, muziekleraar, te Leiden; benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nas- L. H. Bodde Bouman, hoofdinspec- -titulair van 's Rijks belastingen, hoofd van de inspectie der invoerrech- accijnzen te Leiden, W. J. C. de Koning, inspecteur van 's Rijks belastin gen, hoofd van de inspectie der registra- n successie te Leiden; tot ridder in orde P. M. Sontrop, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter inspectie der belastingen te Leiden; benoemd tot officier in de orde Oranje-Nassau ir J. J. G, van Hoek te Leiden, voorzitter van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven ln Nederland, mr Ivo Möller te Noordwijk. vennoot van het Verenigde" "Cargadöórskahfoór; "verleend de medaille Tn zilver veTbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan H. Pieters te Leiden, employé eerste klasse der P.T.T.; in brons R. de la Rie te Leiden, besteller eerste klasse der P.T.T., P. Bur gers te Alphen aan den Rijn, kantonnier D by de Rijkswaterstaat, W. Lieverse te Hillegom, gepensionneerd machinist van de Venriepperpolder; benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. Sweris te Leiderdorp, directeur van de N.V. Eer ste Hollandse Schoorsteen-steenfabriek voorheen De Ridder en Co.; verleend de eremedaille in goud verbonden aan deze orde aan W. D. Oudolf, chef-boekhouder bij „Arnoud" te Hillegom, E. van der Pol, procuratiehouderbij de N.V. Oost hoek en Zn te Alphen aan den Rijn; be noemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw dr C. I. Kruisheer te Oegstgeest, directeur van het rijkszuivelètation te Leiden; ridder in de orde van 'Oranje- Nassau D. Taat te- Katwijk, reder, hoofd bestuurslid van de Redersvereniging vooi de Ned. Haringvisserij, C. D. v. d. Vijver te Rijnsburg, directeur van Van der Vijvers Conservenfabrieken; verleend de eremedaille in goud verbonden orde van Oranje-Nassau aan Gelegenheidsgrafiek MARCEL KEEZER KWIJT ZICH VAN EEN TAAK Advertentie SPAARBANK der Coöperatieve Boerenleenbank RAPENBURG 63 LEIDEN DE SPAARBANK voor IEDEREEN Rentevergoeding 2.40 tot i maximum van f 10.000.— HERDENKINGSDAG GEVALLENEN UIT DE BEZETTINGSTIJD OP 10 MEI. De herdenking van de gevallenen uit do bezettingstijd zal ditmaal op 10 Mei op de ere-begraafplaats te Bloemendaal worden gehouden. De plechtigheid be gint om kwart voor 3. Minister Joekes zal de herdenkinugsrede uitspreken. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te- Leiden wordt waargenomen door de dok ters De Graaff, Kortmann, Me-boom, Sneep en Teeuwen. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z terdag 29 April 13 uur tot Zaterdag Mei 8 uur waargenomen door apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406, de Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, teL 23553. Hedenmiddag om drie uur wordt op molen „De Valk" in het atelier van Mar cel B. Keezer een kleine expositie ge opend van exlibris en gelegenheidsgra fiek van o.a. W. J. Rozendaal, Fokko Mees, Ro Keezer, M. C. Escher en Ch. Eyck. Bij dit grafische werk zal ook nieuwe ceramiek van Marcel Keezer zelf te zien zijn, o.a. enige experimenten met nieuwe glazuren. De bedoeling is echter de nadruk te laten vallen op de grafische kunst. En wel héél speciaal die tak, waarvan met recht gezegd kan worden, dat deze be reikbaar is voor practisch iedereen. Menigeen immers zal zich tegenwoordig gedwongen zien te erkennen, dat de kunst hem of haar gesloten terrein is, betreft de aankoop, het zelf in bezit hebben. Het leven is zó duur, dat zelfs de allereenvoudigste dingen zorgen kos ten. Maar geboorte-aankondigingen, ver lovingskaarten, nieuwjaarswensen etc. worden er nog steeds gedrukt en ver zonden. Waarom dan niet iets geheel per soonlijks daarvoor uitgekozen? Zo kost baar behoeft dat niet te worden. En wie een grote bibliotheek heeft verzameld, zal er zeker prijs op stellen deze te waar merken met een geheel eigen cachet in het „Ex libris". Voor zover ons bekend, heeft in Leiden nog nooit een expositie van dit soort fisch werk als zodanig plaats gevonden. De heer Keezer heeft een uitgebreide verzameling, waarvan hij het Leidse pu bliek tot en met 10 Mei iets wil laten zien. Zo uitgebreid is dit exlibris-bezit, dat de heer Keezer overweegt om tijdens de tentoonstellingsduur het geëxposeerde te wisselen. Zo zal er steeds iets nieuws te zien zijn. By de opening hedenmiddag stelde de heer Keezer zich voor iets te vertellen van de geschiedenis van het „Ex libris" en van de opvattingen, die men bij het maken huldigde en huldigt. Het hopen, dat de exposant, die zich tot taak gesteld heeft het Leidse publiek op Aart Romijn vertelt van eigen werk Ieder mens heeft zo zijn hobby. De één heeft deze, de ander die liefhebberij ik speel met mijn schrijfmachine, zegt Aart Romijn. Je draait er een vel papier begint. Soms wordt het wat, niet. Stof is er genoeg. Als leraar bij het M.O. staat hij dagelijks midden in het leven. Wanneer er nu een aanleiding welnu, dan gaat hij schrijven, i-en-dertig uur achter elkaar, zoals bij het schrijven van „Het smalste fun dament," dat Romijn zelf het liefst is. Een sportdag van de school, by welke gelegenheid hy de eerste liefde ontdekte en jongen en een meisje, werd de inspirerende vonk om „De weg die wy gaan" te doen ontstaan. En zo vertelde Aart Romyn, één -van onze beste Chris- teiyke auteurs, gisteravond In de Jacoba- zaal van „Den Burcht" nog meer byzon- derheden over zyn werk en de reactie r op. Na de pauze sprak hy over zyn laatste erk, dat in de tweede helft van M< it gaat komen: „Het beloofde land, aarin de gebeurtenissen worden bf schreven van mensen, die onder leiding van een profetische figuur, op weg zyn naar het beloofde land, dat zy niet be reiken, omdat de gehele wereld het be loofde land is. Er was voor deze avond grote belang stelling. De aanwezigen zullen zeker Aart Romyn graag nog eens in Leiden terug JEANNE DEMESSIEUX KOMT NAAR LEIDEN. Jeanne Demessieux. de wereldberoem de orgamsste te Parijs, komt op 9 Mei wederom naar Leiden. Zij zal 's avonds om 8 uur in de Pieterskerk een concert geven. Leiden, bedryfsleider der fa de vereniging „Het Kaas- merk"; in zilver aan W. G. Gusseklo te Voorschoten, tuinbaas op het landgoed „Duivenvoorde", M. van der Lans te- Lisse, meesterknecht by N.V. M. Veld- huvzen van Zanten en Zn, D. Schipper te Lisse, jachtopziener op het landgoed „Wassergeest"; in brons aan N. Brug- Warmond, landbouwersknecht op het landbouwbedrijf van H. van Schie, J. de Groot te Lisse, tuinarbeider op de bloembollenkwekery van G. Segers; in- zilver aan J. W. Meyer, voorman in de monotype-afdeling van N. Samsom N.V. te Alphen aan den Ryn, Chr. Vermey, voorheer. buffet-chef van de studenten sociëteit „Minerva" te Leiden; in brons Dyk, schildersknecht by de heer C. A. Kruyt, huisschilder, te Kat wyk aan Zee, J. H. Verschuur, contro leur by N. Samsom N.V. te Alphen aan den Ryn; in zilver aan A. Smit, custos van het Academiegebouw der Leidse Universiteit; medaille in zilver mej. C. S. Vlasveld, leidster -van de Zondagsschool der Ned. Herv. Gemeente te Koudekerk den Ryn, in goud H. Altink, éhef- instrumentmaker by hét pharmacolo- gisch lab. der Leidse Universiteit; Mn zil- Th. W. Need te Leiden, employé derde klasse der P.T.T. „Vraagstukken van sociale wetgeving" Voor het departement Leidon van „NUverheid en Handel" Het departement Leidep van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel vergaderde gisteren in „Het Gulden Vlies". De herèrt H. 'J. de Koster, dr ir P. C. Lindénbergh, H. H. Tieleman en M. B. de Jong wérden allen als bestuurslid herkozen. Het aantal leden per 31 Dec. 1949 bedroeg 99 en het aantal donateurs i. Momenteel zijn er iÖ5 leden en 22 do- Na de lunch sprak mr N. E. H. van Es- veld. voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam, over: „Vraagstukken var sociale wetgeving". Op zeer onderhou dende wyze belichtte spr. verscheidene aspecten van dit onderwerp. Speciaal stond -hij 6tü by de geestelyke inhoud van de sociale wetgeving en de moraal, die daaruit getrokken moet worden. Er wordt, aldus spr., veel gesproken sociale zekerheid. Aan de hand var artikel van mr dr A. A. van Rhyn over sociale zekerheid behandelde spr. ver volgens de punten: voldoende loon, ouder- doms- en ziekteverzekering, het voor komen van onrechtmatig ontslag en de werkloosheidszorg. Gestreefd is naar een bewuste loonpolitiek, waardoor de ar- beidsvrede bewaard is gebleven. Tragisch vond spr., dat het loon van de ongeschool de arbeiders naar dat van de geschoolden is opgetrokken. De stimulans om zich in een vak te bekwamen, werd daardoor grotendeels weggenomen. Een zeer uitvoerige en geanimeerde bespreking volgde op dit onderwerp. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden. Winkelpand met bakkerij, magazijn, ga rage en bovenwoningen Haarlemmerstr 247,'247a en Oude Ryn 122, 124/124a, 126/ 126a uit de hand verkocht. Huit en erf Oude Vest 57 in bod f3000. koper de heer J. C. E. Metselaar q.q. te Leiden voor f 3.000. Huis met tuin Ryn en Schiekade 83 uit de hand verkocht. Huis en erf Willemstraat 35 in bod f2 850, koper de heer J. Fontein c.s. te Leiden voor f 2850. Huis en erf Maredijk 22 in bod f3.250. koper de heer H. Stouten Sr. q.q. vooi 3 251. Winkelhuis en erf le Binnenvestgracht 29 in bod f3.150, koper de heer H. A. Vis ser q.q. te Leiden voor f 3.500. Huis en èrf Langegracht 111 in bod f2.125, koper de heer B. de Kier q.q. te Voorschoten voor f 2,235. Huis en erf Oostdwarsgracht 21. in bod f 1.840, koper de heer P. de Jongh. q.q te Leiden voor f 1.960. Huis en erf Geregracht 12 in bod f 2.650, koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f 2.710. Winkelhuis Oude Varkenmarkt 9. werkplaats met afz. bovenwoning Groen- hazengracht 17/17a, terrein Groenhazen- gracht/Zwijnhoornsteeg pakhuizen Slik- steeg 20 en Zwynhöornsteeg 6 nè afmij ning afzonderlijk en in combinatie te zamen in bod f 11.761, koper de heer P Meiman q.q. te Leiden voor f 12.061. BERICHT De' overvloedige „lintjesregen" (z:e pag. 4 en 5) is oorzaak, dat een aantal berichtep moesten blyvèn overstaan. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALKEMADE Burgerlijke stand. GEEOREN: Jozef H. z. van J. v. Wie- ringen en K. C. Hillenaar; Maria P. d. v. J. M. Heemskerk en C. W. van der Meer; Lucienne W, M. d. v. G. J. Schouten en C. M. v. d. Linden; Jacobus A. z. v. J. P. v. Seggelen en H. C. Straver; Paulus N. M. z. v. G. van Ruiten en E. Th. van Berkel; Nicolaas A. J. z. v. W. J. v. d. Haak en J. A. A. van Velzen; Hendrikus W. z. v. P. J. Brugman en J. P. Ganze- vles; Gèrardus C. z. v. N. van der Klugt en P. A. M. van Ryn; Johannes Th. P. z. v. Th. G. Lek en M P. Neijman; Maria A. J. d. v. A. J. van Velzen en D. M. v. Wingerden; Theodora E. M d. v. H. J. v. d. Meer en E. M. v. d. Meer; Adelia A. M. d. v. J. E. Koek en C. A. Volwater. ONDERTROUWD: A. C. van den Burg en G. E M. Vaneman; G. Goedhart en N. Meyer; J. C. Timofei en P. A. v. d. Hoorn. GEHUWD: J. W. Zandvliet en A. A. n der Meer; J. W. van Leeuwen en M. Borst. BENTHUIZEN Burgerlyke stand. HAZERSWOUDE Wydingsure. Op Vrijdagavond 5 Mei zal in de Ned. erv. kerk een wydingsure worden ge houden ter herdenking van de bevrij- ding van ons land. Ds Chr. v. d. Leeden ds J. Oussoren zullen spreken. De Chr. gemengde zangvereniging „Zang Vriendschap" zal toepasselijke liederen zingen De dienst begint om half 8. HILLEGOM Burgerlyke Stand Geboren: Leonardus J E z v Th Peters P van Rooijen; Petronella W M d W. B. Kortekaas en A Tromp; Catharin; J M d v F W van der Voorn en H M M Peperkoorn; Johannes G z v J Weijers K Vlaar; Elisabeth Th M d v N Peters C J Kapiteijn; Georgus L z v C L Lange veld en Th L Grimbergen; Gerda M A d V J M Bakker en A W Joosten. Getrouwd: A P Zonneveld en C B Oostendorp; P Nieuwenhuizen en H M Boot; W G Timmerman en A Dadey; A Daudeij en M van der Burg; M Blom- maert en M Schipper. Overleden: S C Potman echtg. v A Seis, v. 48 j. KOUDEKERK a/d RUN Petten-mars. Vanavond houdt de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" een muzikale rond gang door het dorp. Tijdens deze rond gang zal een collecte worden gehouden nieuwe petten voor de muzikanten. Laat deze mars geen „pet-mars", maar ;n ware „petten-mars" worden. LEIDERDORP Oranje-mars Onder auspiciën van de Oranjever eniging zal de Chr. Sport en Wedstrijden Judo, Jiu-jitsu en scher men in de Gehoorzaal Er was verheugend veel belangstelling In het kader van de Sportweek 1950 verd in de Foyer van de Stadsgehoor zaal 'n séherm-, judo- en jiu-jitsu-demon- stratie gehouden. De heer H. Holvasf, directeur van de sportschool „Koore- begon voor een goed bezette zaal door leerlingen van de Judoclub „Lei den" de eerste drie Jitsu-graden te laten demonstreren. Hierop volgde slow motion door de heer Holvast. Vóór dé pauze demonstreerde de heer Niedzilsky 2e Dan (Frankryk) met de internatio nale J. Snyders uit Utrecht 3e Kata. Na de pauze kwam het schermen a de beurt. Prof. Gysberti Hodenpyi gaf i historische ontwikkeling er het floret-schermen, die langzaam ter demonstratie werd uitgevoerd. Wedstry- den werden getrokken door de heren Gysberti, A. van Vliet, H. v. d. Belt, P. Erades, B. Erades en J. de Mey. Scheids rechter was de heer E. de Jager. Hierna volgde het Judo-programma, a een korte Inleiding over deze hier nog weinig bekende sport door de heer Holvast, volgden examens in gele oranje-band, hetgeen voor de leerlingen een volkomen verrassing was. Alle c didaten slaagden. S, v. d. Veen-geel, d. Schaar, Mansoer, Van Senus en Van Vliet-oranje. Allen kregen een compli mentje voor hun fraaie prestatie. De heer Niedzilsky gaf met goed gevolg party aan alle Judo-ers en demonstreerde aan het slot met de heer Snuders het 4e Kata. Athleten waren in de kleine zaal. In de kleine zaal waren 18 athleten byeen. De heer J. Haitsma hield een lezing over: „Waarom beoefe- wy athletiek?" en vertoonde enkele prachtige athletiek-films. Leiden wint interacade miale wedstrijden Gisteren werden te Utrecht de inter academiale sportwedstrijden vc welyke studenten beëindigd. De Leidse vrouwelyke studenten, die reeds houd en van de wisselbeker van dit jaarlijks tournooi, hebben opnieuw be slag gelegd op de eerste prijs en daar mede dus de wisselbeker voor dit jaar behouden. De lauwerkrans, de prys voor de hoog ste individuele prestatie werd toegekend aan Wageningen. De uitslagen van deze laatste dag lui- Tafeltennis: 1. Leiden, 2. Amsterdam, 3. Wageningen. 4. Utrecht, 5. Delft, Groningen, 7. Rotterdam. Hockey: 1. Lei den, 2. Utrecht. 3. Amsterdam, 4. Wage- ningen, 5. Groningen. Paardryden: 1. Lei den, 2. Utrecht, 3. Amsterdam, 4. Gronin gen, 5. Wageningen, 6. Delft, 7. Rotterdam. L.D.D.B. stelt overgangs klasse in Districtskampioenschappen worden vervroegd. Op de jaarvergadering, die de L.D.D B. gisteravond in „De Harmonie" hield, zyn enkele belangrijke beslissingen genomen. Besloten werd over te gaan tot het men van een Overgangsklasse met ingang het a.s. seizoen en' voorts,'dat "de dis trictskampioenschappen in de eerste week Januari zullen beginnen. Er zal op Zaterdag worden gespeeld. De Overgangsklasse zal worden ge vormd door LDV 1 (Leiden), Bodegra- 1, Wassenaar 1, Hazerswoude 1, DVN 1 (Noordwijk), RDC (Rynsburg), Lisse Vooruit 1, KWZ 1 (Katwyk). SDV 1 (Sas- senheim) en KDC 1 (Katwyk) of LDC 1 (Leiderdorp). KDC 1 en LDC 1 zullen twee beslissingspartijen spelen. De jaarverslagen lieten optimistische geluiden horen. Nog dit jaar hoopt XI leden te hebben. In kas is een bedrag i f 316.37. W. Heemskerk, die kampioen van LDDB werd en I. Laterveer komen uit de wedstrijden om het kampioenschap an Zuid-Holland. De heren A. Jesse en J. Kromhout wer den als bestuurslid herkozen. De wed strijdcommissie zal worden gevormd door de heren J. de Wekker (DCL), W. Heems kerk (LDV) en K. Matze (Hazerswoude) De geanimeerde vergadering werd op uit stekende wyze door de heer A. Kruide- Verkiezingen van Rijnland De verenigde' vergadering van Rijnland is byeen geweest voornamelyk tot het beraadslagen over .de toelating der kozen en herkozen leden. Dg heer G. Eyken is gekozen verklaard in het vierde district (de Lyriden, Noorderdeel Haar lemmermeer). De heren C. W. G. Alke- m^de en P. J. Warmerdam zyn herkozen als hoofdingeland en hoofdingeland plaatsvervanger in het zesde district (Lisse) en de heren W. M. Driehuizen C. van Schie als hoofdingeland en hoofd ingeland-plaatsvervanger in het veertien de district (Warmond). In het vyfde dis trict- (Leimuiden) was de heer D. Leeuwen te Leiden met een kleine r derheid gekozen verklaard tot hoofdinge- land-plaatsverVartger. Het bleek bij derzoek. dat "er 23 stemmen ongeldig waren en dat na aftrek de heer Van Leeu wen riiet meer de absolute meerderheid had. De vergadering heeft dus besloten hem niet tóe te laten. Men nam verder nog kennis van het jaarverslag dat ov?r het algemeen een gunstige ont wikkeling van de zaken te r'a" geeft HAAGSE RECHTBANK Een oude bekende De arbeider M.. van 't H. uit Nieu' Tonge is een oude bekende van de jus titie, zulks als gevolg van zijn strafblad, dat hij verlengde door de drie diefstal- hy onlangs terecht In Noordwijk brak hy in en haalde uit een pakhuis kaas en margarine weg; in Katwyk huurde hy een bakfiets verkocht deze. terwijl hy in Katwyk den Ryn een fiets en costuum roofde uit het interneringskamp voor jongelieden, waar hij tevoren enige tijd had door gebracht. Voor deze „werkzaamheden" eiste de Officier 3% jaar gevangenisstraf, rechtbank heeft 1 jaar met aftrek preventief opgelegd. Rijwieldiefstal De los-werkman L. B. uit Leiden heeft terecht gestaan wegens diefstal va: rijwiel. De rechtbank veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. min. en naar Woerden 30 min. over het hele uur. 's Morgens en "s middags blijft er op werkdagen maar één tussendienst op Leiden. Vertrek Aardam 7.35 u. en 16.35 u. De aansluiting op de trein te Al- phen aan den Rijn blijft ongunstig. Da mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit verbetert, wanneer in het najaar de elec- trificatie van de lyn LeidenWoerden feit wordt. Chr. kleuterschool. een zeer geanimeerde vergadering het werkcomité voor de bazar van da Chr. kleuterschool werd met algemena stemmen tot voorzitter gekozen de heer G. E. Rosenboom. Gemeente-secretarie. De gemeente-secretarie is a.s. Maandag voor het publiek gesloten. VOORSCHOTEN J Interessante huisviyttentoonstelling. De huisviyttentoonstelling, die de Kon. Wilhelminavereniging ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Konin gin organiseert, is gisteravond onder grote belangstelling geopend. De voor-1 zitter van de vereniging, de heer Hoog- werff-Kroon, zei in zyn welkomstwoord, dat de kwaliteit van de 200 ingezonden erkstukken boven verwachting was, Wethouder Van Dodeweerd wees op da opvoedkundige waarde van huisvlijtbe- oefening. Het is een bij uitstek geschikt middel om de jeugd van de straat te hou den en bovendien zal een jongen, dia knutselt, op straat weinig vernielen. Spr. moedigde de jeugd aan om huisvlijtclubi op te richten onder leiding van oudere jongens, aie al behoorlyk werk kunnen maken. Hierna verklaarde de heer Van Dodewaard de tentoonstelling vooi opend. Zy biedt een grote verscheidenheid^ temeer, omdat de leeftyd van de inzen ders varieert van 1017 jaar. Er is reliëf- houtsny- modelbouw- en boekbinders* werk te bewonderen. De commissie beoordeling had beslist geen gemakkelij ke taak om uit al die goede inzendingen de béste aan te wyzen. yp Gaad j-dtu crr."r' Benoemd tot gemeente-secretaris. De hoofdcommies J van Prooyen i| benoemd tot gemeente-secretaris vaü| Laren (Gelderland). Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter F. J. M. Toni- M. Koning: muziekvereniging Maandag om 7 uur een ars door ons dorp maken. LISSE Burgerlyke stand. GEBOREN:1 Gerardus. z v. A. W. Mens J. C. Bemelman; Jacoba .M... d. v. P. Koning én .J- M. v. d. Lans. OVERLEDEN:" Geertruida M. Verde- gaal, 85 j; Comelis A. van Kesteren. 75 j. GEHUWD: A. C. van den Nieuwendyk i A. Augustinus; J. C. van Rooijen en C. J. Schenk; J. W. Tolido en C. Th. Schenk; N. Kuipers en A. W. van 't Wout. Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter J. M. van Dijk. OEGSTGEEST Bazar vierde Prinsekind en 6 Mei a.s. zal in het gebouw .Irene" een bazar worden gehouden van wege het 4e Prinsekind. ten bate van de kinderen van oorlogsslachtoffers. Deze bazar, die beide dagen geopend zal zyn 14.30—17.30 en 19.30—22 uur bevat expositie van een ge_deelte der p oppenv erzarnel i-ng van Juiana. Huisvuil Het huisvuil zal worden opgehaald op Dinsdag 2 Mei. Het vuil dat anders op Vrijdagmiddag wordt opgehaald zal op 5 Mei des morgens in ontvangst v den gen-omen. Aanbesteding Het leggen va-n een riolering in Wilhelminapark is door de gemeente op- de laagste inschryver de C.V. Proper alhier. Burgemccstersverzoek De burgemeester verzoekt de in-gezete- ien op Donderdag 4 Mei a.s., des avonds uur de vla-g halfstok uit te steken erband met de dodenherdenking. Jaarvergadering Groene Kruis In „Het Witte Huis" kwam gisteravond „Het Groene Kruis" in ledenvergadering bijeen, onder leiding Bos-Buurma-n. Uit het jaarverslag mevrouw N. H. Brouwer-te Velde bleek dat de vereniging thans 1146 leden telt. Voorts dat de beide verpleegsters in h( afgelopen veremgingsjaar 5354 verplee; bezoeken -hebben gebracht; 134 zuigelin gen brachten tezamen /net 267 kleuters bezoeken aan het consultatiebureau. De penningmeester de heer Jac. de Visser maakte in zyn financieel verslag gewag van het feit dat het aantal tribuanten iets terug loopt. De verbou wing van het wykgebouw heeft totaal 14 229,21 gekost. Uit een reserve kon eechter 7500 worden getrokken, terwijl aan vrijwillige bijdragen 2000 binnen kwam en. twee schenkingen samen ƒ1750 opbrachten. Een geldlening van 3000 bracht de rest binnen. Gezien de goede Financiële basis der vereniging laat het zich aanzien dat deze binnen enkele ja-ren is- afgelost. In de kascommissie werden benoemd dT K. Simon Thomas en de heer J. P. C Sentel. De aftredende bestuursleden de dames Brouwer en Lorenzen werden by acclamatie herkozen. Mevrouw Lorenzen gaf een overzicht van de gang van zaken in het magazijn van uitleenmatenaal. waaruit bleek dat in 147 gevallen r riaal aan het publiek kon worden strekt. Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter F. W. N. Hu- genholtz, tel. 20390. TER AAR Wyziging dienstregeling N.A.L. Met ingang van 14 Mei a.s. ondergaat tel. - ZOETERWOUDE GEMEENTERAAD NAM GISTER AVOND VEEL BESLUITEN In ijltempo behandelde ae gemeente raad gisteravond een groot aantal agenda, punten. Na een geheime zitting werd be-| sloten de bouw van de 16 goedkope wo-l ningen aan de Hoge Rijndijk, die f 5.40 huur per week zullen doen. aan te beste de fa Hulsbos en Zonen, behou dens goedkeuring van de Ged. Staten. Ter dekking van de bouwkosten ad f 132.000 zal een geldlening worden aan gegaan. Besloten werd tot instelling van grondbedrijf. De overeenkomst met het Destructiebedrijf Overschie voor het vernietigen van cadavers, afvaldelen van slachtdieren enz. werd voor 1950 ver lengd. Het heiwerk toren van de Ned. Herv. kerk werd aanbesteed aan de fa Groen en Bregman te Benthuizen. De kosten bedragen f73648. waarvan de helft door het Rijk wordt gedragen. De 10 pet subsidie van de provincie-is niet te ver wachten. g Weipoortseweg 25 werd on bewoonbaar verklaard. Binnen zes maan den moet het huis ontruimd zyn. Mocht dan nog geen nieuwe woning beschikbaar zijn, dan wordt die termijn weer verlengd. Straatfotografie is nu, zonder toestem ming van de gemeente, strafbaar gesteld, Aan het gemeentepersoneel werd een uit kering van 5 pet. toegekend over het 2e kwartaal 1950. De begroting van het bur gerlijk armbestuur over 1949 werd met f 1200 verhoogd. Na enige discussie en een stemming werd met 7 tegen 2 stemmen Desloten een subsidie van f270 te verle- de R.K. Sportvereniging „Meer- lust". Ook de vereniging Wit-Gele Krui> kreeg een subsidie van f200. Er werden enkele wijzigingen in de gemeentebegro ting 1950 aangebracht i.v.m. de aanmer kingen van Ged. Staten o.a. op de werk zaamheden aan het Watertje, die door het hangende uitbreidingsplan nog geen door gang kunnen vinden. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. GEBOREN: Albertus, z. van H van der Meij en J Noort; Johanna P A. dr van J L Witsenburg en C J T Vintgens; Fran- cisca J, d. van A Bavelaar en F J Haver kamp; Salomon, z. van S van Erkel en J M Guldemond; Gerda. d. van C de Bruijn en C G Meijers; Antoinette G C, d. van G van der Vliet en J G Planje. OVERLEDEN: H van Leeuwen, 77 jr.; J van Dorp, man, 65 jr; J H van Ryswijk, man. 35 jr. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEV LEIDEN. 23 April. Groenteveiling: Pre 6—56. rabarber 6—19. gei< 8. uien 41—49. aardappelen 11, andijvie 44- 0. sla 44—64. aardbeien 2 55—3 90, snijbonei 2 20—2 25. witlof 48—77, postelein 69—73, spl nazie 11—21. komkommers 26—17. bloemk 1769. sla 8—20 10. peterselie 2 60—4.70, dijs 5.80—10.80. selderij 6—13, uien 8—9, p- 14 Mei de dienstregeling van de N.A.L. enige wijziging. De vertrektyd uit Leiden Woerden wordt vyf min. vervroegd. Het vertrek uit Ter Aar naar Leiden is vijf peulen 325—340 per ioo. 65. r sstelen 6—6.8' KATWIJK AAN DEN RIJN, 28 Apri! Groenteveiling: Waspeen I 100—106. ider 90—95, witlof I 58—71, Idem II 43—50, ar vie 58—59, spinazie 14—19, rabarber 14- sla 12—20, sjalotten 4849. kroten 6 50—6.7S stoofsla 59—60, erwten 42—47, kievitsboi 48—49. alles per 100 kg; radijs 5—1-1. prei 57—80, idem II 44—56. peterselie 4 50—4.76 selderie 7.50—7.70. alles per 100 bos; bloem kool I 44—56. idem II 45—49 per 100 stuks. RIJNSBURG. 28 April. Grc Waspeen A 94—102.50, kroten 6—7, rabarbe 7—12, prei 48—65. lof 42—58. peten 5. uitjes 5—7 90. radijs 5.10—8 30 TER AAR, 28 April. Groe Spinazie 0 21—0.30, idem B 0 17—0.20. ider II 0.08—0.09. rabarber 0.11—018, Ider 0.04—0.10, prei I 0 47—048, idem II 0 32—0 31 sjalotten 0.43—0.53, snijbonen 2 20—2.50, Iden —3 30. postelei 0.71 aardappelen 0 10—, alles per kg Sla I 0.11 0.20, idem II 0.08—0 10. idem III 0.05—0' bloemkool I 0.72—0 89. idem II 0.47—0.62. III 0 28-0 37, idem stek 0 25. komkommi III 0 47—0 52 idem stek 0 35. radijs 0 05O M selderij 0.060 12. bosprei 0 05, alles p. bos Slavellen 1 25—2 05 per kist. Bloer pen 0 50 per bos. ROELOF ARENDSVEEN, 28 April - Bloei menveiling: Tulpen: Parkiettulpen 0 30—1 V d. Eerden 0.39—0 47. Ibis 0.32—0.40. Me| zart 0.25—0 49, Sanders 0 50—0 66 Goldea Harvest 0 52—0.69. Ingles Comb. 0 51—OM Vlammenspel 0 50—0.69, Rijzende Zon 0.30H 0.44, Elizabeth 0.48—0 57, Kleurenpracht 041 —0.73, Sonja 0.40—0 60, Bartigon 0 50—OM Piccadilly 0.43—0.52, Zenober 0 36—048, Narj cissen 0.10—0.26, Dhoronicum 0.10—0 32, An« monen 0.24—0.36, Violen 0 20—0 28. LathyTiJ 0 95 ROELOF ARENDSVEEN. 28 April. - Groeaj teveiling: Aardbeien I 0.700.90, Idem D 0 25—0 65 per doosje, kropsla I 1017. Iden II 5—9. stoofsla 38—44. spinazie 10—34. ra 3—4, sjalotten 28—55

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2