|licuioe £citert)c (fourant Amerika in opschudding over de moord op Kennedy en Doyle Beroep op V.N. en intrekking van dollarcrediet? Onderhandelingen tussen CVP en Liberalen afgesprongen Levenslang geëist wegens moord op echtgenote Kinderrechtspraak in handen van specialisten Wist U ZATERDAG 29 APRIL 1950 BUREAUX: llogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8108 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaalwasHct is ghebfeoea tngn bert in tegfjenspctt" „U hebt zelf twee uur over niets gepraat" de Re- De beestachtige moord op de beide bekende Amerikanen prof. Kennedy en Doyle op klaarlichte dag langs de Grote Postweg in West-Java en slechts op enkele tientallen kilometers afstand van de grote garnizoens stad Bandoeng, begint Amerika eindelijk wakker te schudden. Hoewel dergelijke moorden reeds lang tot de dagelijkse routine behoren, was het tot nog toe niet voorgekomen, dat twee bekende Amerikanen daar van het slachtoffer werden. Ook dr Ali Sastroamidjojo, ambassa deur te Washington, legde een persoon lijke verklaring af. Hij zeide, dat Indo nesië twee goede vrienden verloren heeft en dat de bevolking van Indonesië ge schokt is en vervuld van afgrijzen over deze laaghartige daad. De R I S. heeft blijkens een nader be richt officieel haar leedwezen te kennen gegeven over de moord en de slacht offers twee ware vrienden van.' Indo- nesië's nationale strijd genoemd, meent, dat vijanden van de staat de ■moord hebben gepleegd om de R.I.S. een slechte naam te bezorgen. De correspondent van het blad, Elmer Lower, komt naar Java om de dood Doyle te onderzoeken. De reactie daarop draagt Kiblik Indonesia Serikat een zeer pijn- k -karakter. Men spreekt thans open lijk twijfel uit over het vermogen van de R.I.S.om de binnenlandse orde te handhaven en wil de gehele Indonesi sche aangelegenheid weer voor de Ver enigde Naties brengen. Velen zijn van oordeel, dat men Indonesië niet de 100 tnillioen dollar crediet moet verstrekken, Welke onlangs zijn beloofd. Men gispt Ook het gedrag van de Unci, welke zich afzijdig hield van het conflict tussen de R.I.S. en Oost-Indonesië. Wat de moord betreft, deze geschiedde om 12 uur Donderdagmiddag langs de weg BandoengCheribon. voorbij Soe- medang. De beide journalisten reden :n een jeep en waren op weg naar Djokja, toen zij aangehouden werden door vier ©f vijf in uniform geklede lieden, die hen dwongen uit te stappen en hen me denamen naar een bos nabij een kam- rng. Hier schoten zij hun slachtoffers bout portant in het gezicht en vervol gens presten zij de bevolking, de lijken te begraven. Zij dreigden de bevolking dat zij weer touden komen, als de zaak uitlekte, stap ten in de buitgemaakte jeep en reden haar Cheribon. Wat voor lieden de moordenaars ge weest zijn: Dat is nog onbekend. In elk geval staat vast. dat zij wisten, met Ame rikanen te doen te hebben, want Ken nedy sprak vloeiend Maleis. De 43-jarige Kennedy was een merk waardige figuur. Reeds van 1929 tot 1932 werkte hij op Java en Sumatra als ver tegenwoordiger van General Motors. In de oorlog diende hij op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ais adviseur voor Zuidoost-Azië. In 1949 ont ving hij een Guggenheim-beurs om in het buitenland te studeren, en de Yale universiteit noemden hem de stu denten „Rimboe Jim", omdat hij zo veel Van ontdekkingsreizen hield. Hij zwierf over Borneo, heeft in Cele bes 5 maanden in de kampong geleeid ©m studie te maken van het leven der bevolking en was nu op een studiereis tiaar Java. Tragisch is, dat hij vroeger in zijn bijdragen voor verschillende bekendi* tijdschriften steeds aan de zijde van de* republiek Indonesië stond en de Neder landers scherp aanviel, omdat deze be weerden, dat de republiek geen orde kon bewaren. Doyle was pas 30 jaren oud en afkom- Itig uit Chicago. Hij studeerde aan de Northwestern university, streed mede in de oorlog en werd in 1948 correspondent van „Time" in Peking. Shanghai en Hongkong. Vorig najaar vertrok hij naar Indonesië. De Indonesische autoriteiten blijken duchtig geschrokken te zijn. Wordt er bij moord op Nederlanders nooit enige om- tlag gemaakt, thans is dit volkomen an ders. De politie en militairen in geheel West-Java hebben nu opdracht gekregen om de moordenaars voor de dag te bren- fen. Generaal Soekanto, hoofd der repu- likeinse politie, is naar Bandoeng ver trokken om zelf het onderzoek te leiden. De kampong waar de moord geschied Is. wordt streng bewaakt. SCHOTLAND WIL EIGEN REGERING In navolging van Ierland, dat reeds ■elfbestuur heeft, hebben zeventien Schot ten. gewapend met een petitie welke meer dan een millioen handtekeningen bevat, tich naar Londen begeven om een aparte regering voor Schotland te eisen. Indien de leiders der Britse grote politieke par tijen, Attlee en Churchill, aan wie eerst een desbetreffend verzoek zal worden gericht, weigeren hierover te onderhande len. is de delegatie van plan een audiëntie bij Koning George aan te vragen. Naar Verluidt, wil men niet alle banden met Engeland verbreken. Prof. Joliot Curie ontslagen Het Franse kabinet heeft zoals wij gis teren reeds in een deel onzer edities Vermeldden, de communistische prof. Joliot Curie ontslagen als hoge commis saris in de Franse commissie voor atoom energie. Op 4 Januari 1.1. werd de 50- Jarige Curie in de commissie benoemd. De reden voor zijn ontslag werd dringen der na een verklaring op het communis tische partijcongres te Gennevilliers, waarin hij te kennen gaf, dat „progres- »ieve geleerden nooit hun kennis zouden gebruiken om oorlog tegen Rusland te Geschil over half uur extra werk bij de N.S. Er is een meningsverschil ontstaan tussen de personeelsraad en de directie Van de Spoorwegen, over het harder Werken i.v.m. de 5 procent loonsverho ging. De directie aldus zegt de per soneelsraad in een circulaire gaf op 27 Januari de keus tussen een 41%-urige Werkweek in hoofdgebouwen en andere •dministratiekantoren. met ingang van 1 Maart, öf een 42-urige werkweek in gaande 15 Mei. Drie dagen later besloot de personeelsraad, de 41% uur per week aan te nemen, doch de directie deelde mede. dat de werkweek op 42 uur diende te worden gesteld. De personeelsraad aanvaardt deze be- alissing niet en zal niet meewerken aan de raadpleging van het personeel over de wijze, waarop de extra diensturen tullen worden ingedeeld. Zesde postzak van PH-TEU gevonden Een Deens vissersvaartuig haalde gis teren een postzak met brieven uit de Noordzee op. gemerkt met „Holland- West Afrika". Men vraagt zich af. of deze zak afkomstig is van het K.L.M.- postvliegtuig. dat op 2 Februari bij Hoek van Holland in zee stortte. De K.L.M. acht dat niet waarschijnlijk, omdat het vliegtuig vermoedelijk geen post voor West-Afrika aan boord had, maar de P.T.T. acht deze mogelijkheid wel aan wezig. De Deense visser heeft de postzak aan de Nederlandse consul te Esbjerg over handigd. Deze zal de inhoud laten on derzoeken. Vijf zakken post werden op de dag van de ramp, waarbij zeven personen om het leven kwamen, opgevist. Behalve wat wrakstukken is verder van de PH- TEU nimmer iets gevonden. Ook dit jaar 2 pet vacantietoeslag Ook voor dit jaar heeft het college van rijksbemiddelaars toegestaan, dat zonder voorafgaande afzonderlijke toe stemming een of meer uitkeringen wor den toegekend, tot een totaal van hoog stens twee procent van het jaarloon var de werknemer. Deze uitkering kan in eens of in gedeelten- geschieden bij ge legenheden als vacantie, Kerstmis, einde boekjaar enz. en mag niet in de ver koopsprijzen worden doorberekend. Het Chr. muziekgezelschap Kunst en Genoegen" heeft vanmorgen tussen- 7 en 8 uur een fikse Oranje-mars door de Sleutelstad gemaakt. Het vroege ontwaken viel velen Sleutelvesters niet mee, maar eenmaal uit de veren, ver goedde het vrolijk Oranjezonnetje alles De bokkende Belgische politici VAN ZEELAND VANDAAG MET LEGE HANDEN NAAR DE PRINS-REGENT lVTA ZES WEKEN van eindeloze politieke discussies, is het weer zo ver, dat de onderhandelingen tussen de Katholieke C.V.P. en de Liberalen zijn afgesprongen. In een periode, dat West-Europa moest uitmunten door het bezit van krachtige, stabiele regeringen, schittert België door de totale afwezigheid van een kabinet. Dit is een toestand, die uiteraard hoogst ongewenst is. Na een beraad van twee en een half uur, keerden vannacht de acht Liberale ministers de kabinetsformateur Paul van Zeeland de rug toe. Zij brachten opnieuw de eis naar voren, de onderhandelingen met de Socialistische partij te hervatten, waaraan de Katholieke C.V.P. niet kon voldoen. Wat zal er vandaag gebeuren? Reeds heeft door de Belgische straten de roep weerklonken, dat het kabinet De huisbrand-prijzen Anthraciet in zomer weer goedkoper Voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening ls het noodzakelijk, dat de aflevering van de kolen zo ge leidelijk mogelijk geschiedt. Als gevolg van de afschaffing van de kolendistribu- tie moet gerekend worden met een gro tere geneigdheid van de huisbrandver bruikers tot het uitstellen van de aan kopen tot de aanvang van het stook- seizoen, hetgeen vertraging in de afleve ring met zich kan brengen. In verband hiermede heeft de regering besloten tot wederinvoering van het ook voor de oorlog gebruikelijke systeem van seizoen-prijzen. Op deze wijze zal het kopen van huisbrand gedurende de zo mermaanden aantrekkelijker worden. De nieuwe prijsregeling, waaromtrent overleg met de Stichting van de Arbeid is gepleegd, treedt op 1 Mei a.s. in wer king en zal op Dinsdag 2 Mei in de Staatscourant worden gepubliceerd. Zü, die hun brandstoffen reeds in Mei en Juni inslaan, betalen ten opzichte van de tot dusver geldende prijzen 50 cent minder per eenheid (1 hl.) anthraciet, esskolen, vetkolen en eierbriketten en 35 cent minder per eenheid (2 hl.) cokes. Voor de maanden Juli en Augustus zul len deze prijsverlagingen voor alle kolen- soorten 15 cent per eenheid bedragen. De winterprijzen. die op 1 September a.s. van kracht worden, zullen daarentegen per eenheid 20 cent hoger dan de hui dige prijzen worden, terwijl de prijzen voor cokes 15 cent per eenheid hoger zullen worden. Spaarpot voor gemeente-personeel De Nationale Spaarraad heeft de ge meentebesturen aangeraden het voor beeld te volgen van Koog aan de Zaan. Daar kan het gemeente-personeel een deel van het salaris maandelijks of weke lijks doen inhouden als spaargeld. De rente is gelijk aan die van de spaarbank. STATENVERKIEZINGEN De stemmer: „Er zijn een paar verkeerde snaren uitgehaald" Beestmens doorstak in blinde haat zijn slachtoffer veertig maal "yOOR DE AMSTERDAMSE RECHTBANK is gisteren levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 31-jarige Amsterdamse ijzerwerker P. J. v. d. B., die er van wordt beschuldigd in de nacht van 5 op 6 April van het vorig jaar de 26-jarige Francisca Arlerv van wie hij een jaar tevoren v^s gescheiden, in haar woning in. Tuindorp-Qgstzaan Eyskens aanblijft, maar zover is het nog niet. Van Zeeland staat wederom voor een impasse en hij zal vandaag vermoe delijk zijn laatste rapport aan de Prins- Regent moeten uitbrengen. Minister Duvieusart, behorende tot de linkervleu gel der C VP., die reeds was voorbe stemd, eventueel België's nieuwe pre mier te worden, bevestigde, dat de breuk als definitief moet worden beschouwd. Uit alles blijkt, dat de Liberalen bij zondere bezwaren hebben tegen de per soon van Van Zeeland als formateur. Herstel van het oude kabinet Eyskens, met als premier de reeds genoemde Du vieusart, was feitelijk een soort van „tussenvoorstel", maar ook dit kon geen genade vinden in Liberale ogen. Onder deze omstandigheden rest dus Van Zeelandi niet veel anders dan met lege handen naar de Prins-Regent te gaan. De laatste beslissing ligt dan bij het huidige staatshoofd. Nu er opnieuw een breuk is ontstaan, stijgt de kant dat de Katholieke C.V.P. zal aansturen op Kamer-ontbinding, teneinde door een nieuwe uitspraak der kiezers tot meer zuivere politieke verhoudingen te ko men. Binnen veertig dagen na Kamer ontbinding zouden dan nieuwe verkie zingen moeten volgen. Vermelden wij nog, dat de meeting, welke op 1 Mei door de Socialisten te Brussel was georganiseerd, verboden werd. Het rode vakverbond heeft dit KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Ieder jaar worden er. ter gelegen heid van de verjaardag der Koningin, vele onderscheidingen verleend aan personen, die zich op een of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt in het algemeen belang. Ook vandaag is weer een buiten gewone Staatscourant verschenen, die al de namen vermeldt van degenen, op wie een druppel is gevallen uit de grote wolk met gouden en zilveren rand. Elders in dit blad vindt de lezer de namen van allen, die een ridder orde hebben gekregen en van alle Zuid-Hollanders, die een medaille mochten ontvangen. verbod gekarakteriseerd, als een „politie- manoeuvre van een Leopodistische bur gemeester". Van die zijde dreigt men weer met incidenten! Roeiboot sloeg om: één man verdronken Gisteren is een roeiboot met personeel sn de rijkswaterstaat bij het eiland Tien Gemeten omgeslagen. Eén van de zeven inzittenden, de 27-jarige C. Otto uit Wil lemstad, verdronk. Pas vele uren later werd het stoffelijk overschot geborgen. Dezeven mannen, die werkzaamheden verrichtten in verband met de aanslib bing, waren op weg naar een ander schip, om daar te schaften. (A'dam-Noord) met 42 messteken Aanvankelijk hadi verd. alle schuld ontkend, maar toen enkele maanden na de moord zijn met bloed besmeurde kle ren uit een kanaal werden opgevist, viel hij door de mand. Enkele getuigen, o w. het 26-j. kamer meisje A. v. d. K. uit Bussum, met wie verdachte een tweede huwelijk wilde aangaan, verklaarden, dat verdachte zich dikwijls zeer dreigend over zijn voormalige echtgenote had uitgelaten. Verdachte zelf verklaarde, dat hij op de bewuste avond wakker was geschrok ken door een nachtmerrie, waarin hij zijn 3-j. zoontje zag met afgehakte hand jes. Hij had daarop besloten het kind on middellijk uit de woning van zijn vrouw weg te halen. Langs een regenpijp was hij naar boven geklommen en door een dakvenster in het huis gekomen. Hij kon zich verder van het gebeurde niet meer herinneren. Verdachte zeide blijkbaar bewuste loos te zijn geraakt". Hij was midden in de nacht ontwaakt, liggende op de schouder van de vrouw. Hij schrok daar zo van. dat hij in zijn haast om weg-te komen, vergat het kind mede te nemen. Buren hebben verklaard, dat ze Freekje bijna de gehele nacht hebben horen huilen. Volgens een rechercheur was geble ken. dat de vrouw zich met een timmer manshamer moet hebben verweerd. Ver dachte had dan ook daags na de moord flinke wonden op zijn schedel. Aanvan- Vader trachtte zijn dochter te doden De 55-jarige Zeistenaar S. heeft op de Schaerweidelaan te Zeist getracht zijn 22 jarige dochter met een mes van het leven te beroven. Door snel weg te springen, kon het meisje het mes ontwijken. Zij werd slechts licht aan de arm gewond. Het meisje had tegen de zin van haar vader omgang met een jongeman. De der is gearresteerd. Dr Leimena is uit Makassar naar l bon vertrokken. Uit Ambon zelf wordt niets meer vernomen. i het leven te hebben beroofd. kelijk had niemand iets van het gebeur de bemerkt. Pas toen de bakker de vol gende dag op zijn bellen geen antwoord kreeg en Freekje in zijn pyama op blote voetjes voor het raam zag staan zwaaien met een rol beschuit in zijn handen, had men argwaan gekregen. De officier verwierp het motief van de verdachte, als zou deze zijn daad slechts hebben begaan, omdat hij zich meester wilde maken van het kind. gezien het feit, dat verdachte zich niet eens be hoorlijk had gekweten van zijn onder houdsplicht om de moeder f 7.50 per week te betalen. Hij noemde verdachte „een beestmens, die Freekje bij het lijk van zijn moeder aan zijn lot heeft gelaten, zodat het kind met zijn blote voetjes in zijn pyama door het bloed zijn moeder liep te waden". Uitspraak 12 Mei. Weer een kolbak voor de marechaussee Maar alleen bU ceremonieel tenue Minister Schokking heeft het voorstel goedgekeurd om voor de koninklijke maréchaussee een ceremoniële tenue in te stellen. De traditie wordt hiermee hersteld en de maréchaussée zal dus als vanouds weer mee kunnen doen bij ver schillende plechtigheden: De tenue zal bestaan uit de voor-oorlogse uniform: donkerblauwe korte jas, lichtblauwe broek, kolbak, wit lederwerk met pa troontas en bandelière. Het rijk wil de ze uniformen echter niet betalen en daarom is onder voorzitterschap van staatssecretaris Fockema Andreae een erecomité gevormd om de nodige gelden bijeen te brengen (secr. Raamweg 4, Den-Heag)•- 1 De feestdagen voor de bouwvak arbeiders De werkgevers In het bouwbedrijf zijn gerechtigd Maandag a.s. niet te laten werken. Indien zij vrij geven, is de dag een verplichte snipperdag en kunnen de bouwvakarbeiders vacantiebonnen laten verzilveren. Ook mag Vrijdag as. (na tionale feestdag) het werk om 1 uur wor den gestaakt.- Daarvoor wordt een extra vacantiebon verstrekt. Dit laatste geldt echter niet voor de schilders. Indien de schilderspatroons die middag vrijgeven, geschiedt dat met behoud van loon. De West-Duitse regering stelt 100 -nil- lioen mark beschikbaar voor de opbouw der koopvaardijvloot, die thans tot 251.009 ton ingekrompen is. Men moet voor dit werk een uitgebreide sociale kennis hebben De Regering heeft thans een wetsontwerp ingediend met het doel de kinderrechtspraak meer en meer in de handen van specialisten te leg gen. Het werk van de kinderrechter geeft een vrijheid in de keuze van middelen tot opvoeding van jeugdige personen, waarvan de rechter slechts ten volle profijt kan trekken, wanneer hij behalve over juridische kennis ook over een uitgebreide wetenschap en ervaring op sociaal terrein beschikt. Slechts in enkele arrondissementen zijn de kinderrechters in de gelegenheid, deze kennis en ervaring te verwerven. Daar om verdient concentratie in minder 'han den aanbeveling, omdat deze grotere specialisering in de hand werkt Met het oog hierop worden in ieder ambtsgebied DAT de eerste lading cokes van de on langs heropende fabriek te Sluiskil dezer dagen door een Zweeds schip in Terneu- zen aan boord wordt genomen. DAT het Ned. gezantschap in Djeddah (Arabië) thans is opgeheven, daar Indo nesië er zich zal laten vertegenwoordigen, en het beroepsconsulaat is omgezet in een onbezoldigd consulaat. DAT J. G. de Pater te Den Haag be noemd is tot secretaris van de Ned. organisatie van tijdschrift-uitgevers (N.O.T.U.j. DAT Th. A. Appels te Den Haag, pl.v. secretaris-generaal en directeur adm. diensten van het ministerie van Oorlog, wegens langdurige dienst eervol is ont slagen en voorlopig wordt opgevolgd door S.D. Duyverman. DAT de Amerikaanse lt.-kol. Maxwell Emerson gisteren aan mevr. de wed. H. H. v. d. Weg-Cuijon te Rotterdam de vlag overhandigde, die tijdens de begrafenis van haar oudste zoon. de Amerikaan H N. v. d. Weg. op 21 Maart jl. in Duitsland de baar bedekte. DAT het Tweede-Kamerlid Kikkert (C.H.) minister Mansholt schriftelijk heeft gevraagd maatregelen te nemer tegen ambtenaren van het bureau oogst voorziening, die tevens werk voor parti- i culieren zouden verrichten. gerechtshof i of r DAT de Commisaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, Dinsdag de eerste spade in de grond zal steken voor de inpoldering van Fries- lands „lage midden". DAT het nieuwe ziekenhuis St. Anna- dal te Maastricht op 1 Augustus open gaat'. DAT 19 en 20 September in Enschede :n internat, congres wordt gehouden van Chr. werknemersorganisaties in de kle ding- en textielnijverheid. DAT F. A. L. M. Damen morgen 30 jaar burgemeester van Geleen is en in die tijd de bevolking van zijn gemeente tot het vijfvoudige zag toenemen. DAT in Arnhem 20 jaar is geëist tegen de ex-wachtmeester van de staatspolitie F. van Wingerden, wegens arrestaties e.d. in Tilburg en Arnhem. DAT het echtpaar S. de Wit—Klaver, te Krommenie, 7 Mei 55 jaar is getrouwd. DAT de Ned. consul te La Paz (Boli via). ir P. H. Zijderveld, op 8 Mei spreek uur houdt in het ministerie van Buitenl. Zaken, alsmede 11 Mei in de K. v. K. te R'dam en 12 Mei in de K. v. K. te A dam. telkens van 10 tot 12 uur. DAT het weekblad Cobouw een prijs vraag uitschrijft voor een jeugdherberg op een door de oorlog geteisterde buiten plaats. DAT de Vechtbrug bij Vreeland Dins dag van 7 tot 22 uur is afgesloten. DAT J. J. C. Pieters. consul te Guate mala. de persoonlijke titel van consul- generaal heeft gekregen. DAT de Band Nederland-Indonesië e.a. organisaties minister Schokking maat regelen hebben gevraagd om de lucht postverzending naar en van Nieuw-Gui- nea geen vertragnig te doen ondervinden. DAT H. Bos benoemd is als opvolger van de Ned. consul te Johannesburg, mr J. W. A. van Hattum, die met Europees verlof gaat. DAT de Spaanse regering de lucht vaartovereenkomst met Nederland heeft goedgekeurd. DAT op 13 Mei in Voorthuizen eer dodenherdenking Wordt gehouden vooi het le regiment huzaren en de 4e verken ners-afdeling, toentertijd gelegerd te Voorthuizen. DAT de veestapel in het gebied van d€ Almelose coöp. melkinrichting t.b.c.-vrf Is gemaakt. DAT de E.C.A. aan Nederland machti ging heeft verleend voor de aankoop var vliegtuigonderdelen ter waarde var 2 619.000 dollar. DAT gisteren in de beurs te Rotterdam diploma's zijn uitgereikt aan houders va auto-rijscholen en instructeurs, van wi 39 uit Zuid-Holland. DAT de glasblazer J. Gunter 40 jaar i dienst is van de gem. universiteit va Amsterdam. rechters aangewezen door de minister van Justitie, om bij alle rechtbanken dat ressort als kinderrechter bevoegd te Zij zullen bij één dier rechtbanken rechter en kinderrechter zijn en bij de overige rechter-plaatsvervanger en kin derrechter. Bij iedere rechtbank komt voorts kinderrechter-plaatsvervanger. Met het oog hierop moeten de wet op de „Regter- lijke Organisatie" en de wetten op de samenstelling van de Hoge Raad gewijzigd worden. In verband met de vele reizen nodig zullen zijn, wordt een toelage strekt van hoogstens 85 de maand. In verband met de geringere promotiekan sen wordt bij elke rechtbank een presidentschap geschapen te vervullen door de persoon die kinderrechter bij één rechtbank is (deze mogelijkheid blijft n.l. open). Duitse meisjes in Enschede wilden niet staken In Enschede is het gisteren tot relletjes gekomen, toen veertien meisjes van c confectiefabriek van de fa. S Cohen, di in staking waren gegaan wegens het ontslag van drie collega's, wilden hinderen dat zes Duitse meisjes mc arbeid zouden beginnen. Deze meisjes zouden hun grenspapieren kwijt zijn, als zij ook mee zouden staken De politie dreef de E.V C -ers (ook in de strijd aanwezig) met klappen weg en zette straten af. De meisjes om wie gestaakt werd, ziin wezens opruiing ontslagen. Ook bij Ankersmits katoenfabrieken te Deventer is een wilde staking aan d« gang. Wegens het ontslag van een arbei der. die zich aan dienstweigering schul dig maakte, staken 56 arbeiders va spinnerij fabriek. Koninginnedag Onze geëerbiedigde Vorstin viert morgen Haar verjaardag. Haar tweede verjaardag als Koningin der Ne derlanden. en ons volk maakt zich op. Maandag a.s. deze verjaardag op ge paste wijze te vieren, nadat morgen stel- n alle kerken het heuglijk gebeuren deze dag in het gebed zal zijn her- Is het nodig, ook op deze plaats aan deze verjaardag aandacht te schenken? menen van wel. Het bezit van een Vorstin als Koningin Juliana en van een koninklijk gezin als het Hare is wel een bij uitstek gelukkig bezit voor ons volk. Men kan echter aan elk goed bezit ge ïnd raken. Toch is het in werkelijk heid iets, dat ons zonder onderbreking tot grote dankbaarheid stemmen moet Aan die dank uiting te geven, daartoe biedt deze verjaardag van onze geliefde Vorstin de gelegenheid. Rijze dan mor gen het gebed tot God, dat onze Koningin Haar volk nog lange jaren met de zelfde gelukkige band verbonden mogen blijven. Zomerzegels Nog een paar dagen en men zal in de Postkantoren weer de bekende zomerzegels kunnen kopen, die ditmaal motieven zullen brengen uit de wederop- r van ons land. Zoals men weet. zijn zomerzegels. evenals kinderzegels in de inter, zegels waarop de koper een zekere toeslag betaalt en bij de zomer- gels wordt de opbrengst van die toe slag bestemd voor culturele en sociale doeleinden. Al brievenschrijvende en brievenverzendende heeft men dus gele genheid een bijdrage te leveren in de leniging van allerhande noden en be hoeften. De uitkomst heeft ook by de r- en kinderzegels bewezen, dat vele kleintjes een grote maken en dat langs weg een toch niet onbelangrijk be drag bij elkaar komt. Waarvoor het geld zoal wordt besteed? Om slechts enkele posten te noemen: tu berculosebestrijding, hulp aan ongehuw de moeders en haar kinderen, rheuma- thiekbestryding. asthmabestrijding. En ieder zal wel willen toegeven, dat er op deze fronten nog zo het een en ander te bestrijden valt. Meer zeggen we er thans niet van. Het goede doel spreekt voor zichzelf. Daarom onze aanbeveling sober zijn en toch krachtig genoeg. Lintjesregen Het is vandaag de dag van de onder scheidingen. Met wat goedmoedige Hollandse spot spreken we dan wel van „lintjesregen". Maar dat komt natuurlijk, omdat er op deze ene dag wel wat veel lintjes tegelijk plegen neer te komen. En misschien, heel misschien spreekt er een tikje jaloersheid in door. Want het mogen dan velen zijn die een onderscheiding krijgen, er zijn er altyd nog meer die er nfëV éerl'Tcfijgen. Zo behoort het ook te zijn. Nog vorig jaar werd uit de Tweede Kamer aan de regering gevraagd, of het niet verstandig zou zy'n, het verlenen van onderscheidingen wat te beperken. De re gering heeft toen geantwoord, dat haar streven er op gericht ls, de waarde van de onderscheidingen op hoog peil te handhaven: zij wilde ook voor het ver volg het toekennen van onderscheidin gen beperken tot de gevallen, waarin van bijzondere verdiensten sprake is. Welnu, dan wordt vandaag het bewijs geleverd, )ns volk gelukkig nog heel wat bij zonder verdienstelijke mensen telt. Natuurlyk zijn er richtlijnen voor de uitreiking van onderscheidingen. Ook in het taxeren van verdiensten moet toch wel enig systeem worden aangebracht. Die richtlijnen worden vastgesteld in de ministerraad. Laatstelijk is dat gebeurd in 1948 en die richtlijnen zijn later ver trouwelijk aan het parlement medege deeld. Voor ons, gewone stervelingen, ijn ze derhalve taboe. Daar valt iets oor te zeggen. Er moet tenslotte een errassend element in bly'ven. En wan eer men zich naar het oordeel der re gering bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt. welnu, dan zal dat wel blijken. Tot zolang pare men geduld aan naarstig heidEn bij die beide voege men andaag een woord van gelukwens aan al diegenen, wier verdiensten (terecht) erden erkend. 2 Mei hogere loongrens verplichte verzekering Aanmelden voor 11 Juni Officieel wordt meegedeeld, dat de loongrens in sommige sociale verzeke ringswetten met ingang van 2 Mei wordt verhoogd van ƒ3750 tot ƒ4500 per jaar. Het maximum dagloon wordt van 10 op 12 gulden gebracht. Werknemers op wie het ziekenfonds- besluit (verplichte verzekering) van toepassing wordt, moeten zich voor 11 Juni aanmelden bij een algemeen zie kenfonds. Als men dat nalaat, kan even tueel genoten geneeskundige hulp voor rekening van de patiënt zelf komen. Wat de vrijwillige ziekenfonds verzekering betreft, deelt men officieel mede dat verhoging van de welstands- grens boven ƒ3750 voorlopig niet mo gelijk is. zolang voor verschillende moei lijkheden nog geen oplossing is ge vonden. REEDS 90.000 R.A.I.-BEZOEKERS. De tentoonstelling van personenauto's in de R.A.I. te Amsterdam heeft reed» 90.000 bezoekers getrokken. Heden, de laatste dag, hoopt men de 100000ste be zoeker te kunen ontvangen. WEERBERICHT Zachter weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later opkla rend en zachter. Meest ma tige wind draaiend naar Zuidelijke richtingen. tOp- gemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1