Jlieutue geitetfje (ilimmnl DE TREK NAAR RECHTS heelt zich ook nu weer voortgezet C.H.U. won 8 zetels; V.V.D. 12; de A.R.P. verloor er één Hoe de Zuidhollandse Staten straks zijn samengesteld KOMT DE MINAHASSA OOK IN OPSTAND? Personen beneden zestien niet op de fietsmotor jaar Wist U DONDERDAG 27 APRIL 1950 Oir en redactie Tel 2U4U8 Abon nementen Tel 22710 Advertentie ifdeling lel 23375 Postrekening 5RU36 ABONNEMENTEN- f 4.5U p. kwartaal, f 1.50 per maand; f 0.35 per week .OVEKiKMiEN i u.18 pei millimetei <Bij contract nelangrijke korting" DIRECTIE: F OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantoasttcC t« gtietlma tnyn bert la tcgljcQSpoer Een en dertigste jaargang No 8106 1 HOE ER GESTEMD WERL De Statenverkiezingen achter de rug Drie kwart millioen kiezers kwamen niet op of deden het verkeerd Wanneer wij de resultaten van de gisteren gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten over geheel Nederland bekijken, dan treft het allereerst, dat de afval van links en de trek naar rechts zich hebben voortgezet. De Communisten toch vielen van 58 zetels terug op 31. De C.H.U. sprong van 62 op 70 zetels en de V.V.D. maakte een nog grotere sprong, nL van 37 op 49 zetels. De A.R.P. moest één zetel verliezen, de K.V.P. won één zetel, de P.v.d.A. verloor één zetel, de S.G.P. won er weer één, terwijl diverse snipperpartijen ditmaal 7 zetels in de wacht sleepten. De voortzetting van de afval van links wordt nog duidelijker geïllustreerd door de percentages te vergelijken, die de verschillende partijen behaalden bij de Staten-verkiezingen in 1946. de Tweede Kamer-verkiezingen in 1943 en de Staten-verkiezingen van gisteren. De A.R.P. behaalde in 1946 12.6 pet, in 1948 13.2 pet en in 1950 12.4 pet. De C.H.U. Sprong van 9.7 pet in 1946 op 10.5 pet in Het verlies van één zetel door de A.R.P. is niet te wijten aan Den Haag. Integendeel, daar steeg het percentage 14.6 op 16.5, naar alle waarschijn lijkheid omdat vele „Indisch-gasten" hun stem aan deze party hebben gegeven. In alle andere kieskringen ging het per centage omlaag; het minst in de kies kring Delft, waar slechts 02 pet werd verloren. Ook Leiden sloeg niet voor de A.R. het slechtste figuur: daar daalde het percentage van 14.4 op 13.1. De C.H.U. daarentegen steeg in Leiden (kieskring) van 17.2 op 19.9, dat is een vermeerdering van meer dan 2Vt pet. In Den Haag steeg dit percentage van 7.6 op 8.2. Dat de A.R.P. een zetel ver loor, ligt het meest aan de plattelands kieskringen Ridderkerk en Gouda. In de eerste zakte zij maar liefst van 27.7 op 24.4. Kieskring Gouda zakte van 18.6 op 16.5. Ook kieskring Dordrecht was de A.R.P. slecht: hier viel zij van 1950, terwijl in 1948 9.2 pet werd behaald. De Communisten daarentegen behaalden nu slechts 6.8 pet. In 1948 was dit nog 7.7 pet en in 1946, toen de communisten nog in de na-oorlogse hausse-periode waren, behaalden zij 11.4 pet. Hun val ls dus behoorlijk groot. De K.V.P. is vrij constant gebleven. Haar resp. percen tages zijn 31.4, 31.0 en 31.6. Hetzelfde geldt voor de P.v.d.A. 25.8, 25.6, 25.7. Ook de S.G.P. blijft op constante sterkte met resp. 2.2. 2.4 en 2.3 pet. De V.V.D. gaat 6teeds vooruit: 'van 6.4 pet in 1946 (toen de groep-Oud nog in de P.v.d.A. onder dak had gevonden) steeg zij in 1948 tot 8.0 pet, terwijl zij gisteren 8.5 pet be haalde. In 1946 waren er geen „overige" partijen, doch in 1948 brachten deze het gezamenlijk tot 2.9 pet. Nu daalde dit percentage tot 2.2. Deze splinterpartijen behaalden nu in totaal 7 zetels, verdeeld als volgt: K.N.P. 1, Geref. Pol. Verbond 1, Middenstandspartij 2, Kath. Onafh. groep 1. Kath. democraten 1 en Soc. Slecht gekozen Het moet ons van het hart, dat er buitengewoon slecht gekozen is. Mis- sohien moet het slechte weer hieraan schuldig geacht worden, doch daaraan zal het heus niet alleen gelegen hebben. Er waren voor geheel Nederland 5.544.608 stemgerechtigden. Er zijn' echter slechts 4.844.329 geldige stemmen uitgebracht. Dit betekent dus, dat niet minder dan 700.279 mannen en vrouwen niet zijn opgekomen, blanco hebben gestemd of een ongeldige stem hebben uitgebracht. Zuidholland heeft hierin een belangrijk aandeel gehad. Daar waren er 1.375.914 I stemgerechtigden, terwijl er 1.195.599 geldige stemmen werden uitgebracht. Ook in ons gewest bleef dus een belang rijk aantal kiezers thuis, stemde verkeerd of blanco, nl. 180.315. Zuidholland 1 En hiermee komen wij tot de uitslag in de provincie Zuidholland. Daar ver- loor de A.R.P. haar in 1946 met moeite I behaalde restzetel en viel terug van 14 op 13. De C.H.U. daarentegen steeg van 7 op 9. De Communisten werden gehal- veerd: 10 in 1946, nu slechts 5. De K.V.P. behield haar 16 zetels, de P.v.d.A. I kwam van 25 op 27, de S.G.P. hield er 3, de V.V.D. zag haar zeteltal met één ver meerderen en steeg van 7 op 8. terwijl de heer Weiter voor de K.N.P. zijn I intrede in de Staten zal doen. Voor het verloop der percentages verwijzen wij naar de elders in dit blad opgenomen uitgewerkte staat. Bejaard echtpaar over reden en gedood Gisteravond werden de 77-jartge M. A. Meeuws uit Heerlen (N.-Br.) en zijn 76-jarige echtgenote op de rijksweg tussen Wouw en Bergen op Zoom door een auto overreden en gedood, toen zij uit een bus stapten en in het donker de weg wilden oversteken. DRIE SMOKKELAARS GEARRES TEERD EN 100.000 SIGARETTEN ACHTERHAALD. Een Pool en twee Amsterdammers, die Van een Poolse boot in de Waalhaven te Rotterdam 100.000 gesmokkelde import sigaretten hadden gekocht en ze in twee i auto's vervoerden, zijn na een schietpartij en een achtervolging in de Maasstad ge- I arresteerd. Het zijn de 41-jarige R. W j uit Polen, alsmede de 21-j. koopman J. v i B. en de 25-j. fruithandelaar C. P. S.. bei- j den uit Amsterdam. Een der inzittenden kon uit een auto ontsnappen. DOODSTRAFFEN IN PRAAG In het spionnage proces te Praag zijn i de twee hoofdbeschuldigden, de gebroe ders Antonin en Karei Danek. ter dood veroordeeld. Pa dertien andere beklaag den kregen straffen van 10 jaar tot le- i venslange dwangarbeid. Een persoon werd vrijgesproken. op 21.1 pet. Rotterdam toonde een verlies van 13.9 op 12.2. De goede uitslag van Den Haag werd dus meer dan teniet ge daan door de andere kieskringen. Het resultaat ervan was, dat Den Haag ook nu weer zijn derde zetel in de Staten heeft behouden, terwijl óf Ridderkerk óf Dordrecht een zetel heeft moeten afstaan. Wij hebben een berekening gemaakt, om te constateren, of het de A.R.P. afbreuk heeft gedaan, dat het Geref. Pol. Ver bond met een eigen lijst uitkwam. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Had den al de G.P.V.-ers A.R. gestemd, dan had deze laatste partij toch geen zetel meer gekregen. De C.H.U. heeft haar zetelwinst aan alle kieskringen te danken. Leiden en Den Haag noemden wij reeds. In de kieskring Rotterdam was de winst 1.4 pet, kieskring Gouda 19, kieskring Delft 0.4, kieskring Dordrecht 2.1 en kieskring Ridderkerk 1.2 pet Het percentage van de S.G.P. bleef in alle Zuidhollandse kieskringen vrijwel Ook de K.V.P. vertoont weinig schom melingen, terwijl de P.v.d.A. het leeuwen deel van het communistische verlies heeft opgevangen, met name in de kies kringen Rotterdam en Dordrecht. In de kring Leiden daarentegen daalde deze partij van 20.8 op 20.3 pet. De V.V.D. boekte in alle kieskringen winst. Rotterdam en Den Haag zorgden voor de grootste winst (beide 2.3 pet)? Leiden ham 0.8 pet voor zijn rekening. Gouda 0.5, Delft 0.9 en Dordrecht en Ridderkerk resp. 1.8 en 1.7 pet. De Communisten tenslotte ondergingen in bijna alle kieskringen een aderlating van zo om ende bij 50 pet. Alleen Leiden deed het wat kalmer aan: daar vielen zij van 6.8 op 4.2 pet. In stembureau overleden Toen de 84-jarige J. de Jager uit Bus- sum gisteren zijn stemplicht had ver vuld en zijn biljet in de bus wilde stop pen werd hij plotseling onwel en over leed korte tijd later. Bij het gebouw van het Hoofdbestuur der P.T.T., aan de Zeestraat in Den Haag, wordt het monument geplaatst ter herdenking van de 700, in de oorlog omgekomen P.T.T.-mensen. Het monument wordt op 4 Mei door de directeur- generaal der P.T.T., de heer Neher, onthuld. Veel nieuwe gezichten? Maar ook veel oude vertrouwde HIERONDER geven wij de nieuwe samenstelling van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De nieuwe Sta ten tellen, evenals de oude, S2 zetels. In de oude staten waren 3 vacatures, .1. 1 communistische zetel, 1 van de V.V.D. en 1 van de P.v.d.A. Thans zullen zitting nemen (de gespatieerd gedrukten "jn nieuwe leden) ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ: Wildschut, J. Verhoeven Lzn., A. R. de Kwaadsteniet, jhr mr J. M. M. van Asch van Wijck, dr J. W. Noteboom, mr T. A. v a n D k e n, mr dr P. G. Knibbe, E. A. Polet, mr dr E. P. Verkerk, mr an Baren, F. A. Voskamp, J. A. J. Jansen Maneschijn, N. v. d. Brugge. Niet terugkeren: K. Aantjes, J. P. Kögeler, J. Ruissaard. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE: r F. A. Nelemans, H. C. Kranenburg, Krol, N. Veldhoen, mr J. J. R. Schmal, D. v. d. Kwaak, C. v. Dijk, de Klerk, jhr V. F. A. Beelaerts an Blokland. Niet terugkeert: VV. Cnossen. COMMUNISTISCHE PARTIJ NEDER LAND: J. P. Schalk er, P. Bar dregt, G. van Praag. Om de resterende plaatsen zal geloot moeten worden tus sen verschillende personen. O.m. van deze loting zal het afhangen, wie van de volgende personen niet in de Staten terugkeren: C. Boere, H. P. Ensbergen, S. Groenendijk, L. v. Halm, B. Kedde, L. v. d. Knaap, mevr. A. C. van KoertMulder. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ: F Keesen, A. H. J. Steeman, dr R. N ij- si n k, mr B. A. M. Knüppe, ir A Th. Roebroek, ir C. H. Wittenberg, W. J. van Dijck, M. A. Ooms, O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, mr E. J M. M. H. Bolsius, M. P. v. d. Weijden, A. C. A. Deerenberg, A. Heer- kens, Th. P. J. Eisen, F. J. G. Spieksma, M. P. A. Meissen. Niet terugkeren: Th. M. Dresmé, ir E. H. A. Kraayvanger, mr J. A. L. M. Loeff, J. C. Schrama, C. L. de Wit. PARTIJ VAN DE ARBEID: mr L. A. Donker, G. J. C. Schilthuis, mevr. Chr. A. de Ruyter (geb. Zeelenberg), J. Meer- tens, J. van Tilburg, mej. A. B. Pomper, R. Langerak, C. de Langen, C. J. N. van Dongen, dr B. v. d. Tempel, Woudenberg, A. J. Jongeleen, J. Spronkers, C. H. Hage- dorn, T. de Bruyn, J. D. J. Waarden burg, G. P1 a n t e m a, J. P. v Praag, A. D. van Dijk, H. van Es, W. Hors- Niet terugkeren: J. J. van Langen, J. Pasman, mr G. E. van Walsum. VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE: ir F. W. C. Blom, mr Poggenbeek, mr S. J. R. de hy, mr H. van Riel, mevr. F. 1. Torren (geb. Veendorp), P. Herweijer, J. v. d. Griend. Voor de laatste zetel zal geloot moeten worden tussen mr F. G. van D y k en mevr. A. H. Niemeyer (geb. v. Nahuys). Niet terugkeren: J. de Groot Jaczn., ir ir O. C. A. van Lidth de Jeude. STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ: ds P. Zandt, H. van Rossum, A. Vlasblom. J. Gelde Weer een gezonde drieling in Leiden Nu bij de familie V. d. Steen. Koningstraat. 27a Vanmorgen tussen 8 en 9 uur is ten huize van de familie K. v. d. SteenJ. W. C. Onvlee, Koningstraat 27a, een drieling geboren, te weten één dochter Om 8.10 uur werd de dochter, Helena Janke Jacoba, ter wereld gebracht, een half uur later de eerste zoon, Willem Nicolaas en nog 10 minuten later de tweede. Cornells Gerard. De kinderen wegen resp. 5 pond, 4 pond en 4 ons en 5 pond en lli ons. Bij de geboorten ver leende mej. J. v. Dijk. assistente van mej. D. B. Dorst, deskundige hulp. Om 12 uur vanmiddag hadden wij het genoegen de gelukkige vader even te ;preken. Hij deelde ons mee. dat moeder :n kinderen het goed maken. Zijn gezin ;elt nu 8 kinderen waarvan 4 uit het eerste huwelijk van de echtgenote. HOOG AANTAL STEMMEN VAN ONWAARDE Opvallend is het hoge aantal ongeldige stemmen te Leiden: in totaal 3601. Aan genomen wordt, dat velen geen keuze konden doen en hun biljet oningevuld in de' bus deponeerden. Een Noors zangkoor bracht gistermiddag een aubade aan H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk. Onze Vorstin dankt hier voor deze hulde; naast Haar Prinses Margriet. Dr Leimena poogt een vreedzame oplossing te krijgen Volgens Reuter verwachten hoge officiële kringen te Djakarta, dat de opstand op Ambon zich ook tot Celebes zal uitbreiden, waar vele dui zenden militairen en oud-militairen van het K.N.I.L. zijn. De Minahassa wordt genoemd als de volgende haard van een opstand. Aneta seint uit Djakarta, dat dr Lei mena. minister van volksgezondheid der republiek zelf een Ambonnees mei extra-vliegtuig naar Ambon trokken is, teneinde een poging te onder nemen. bloedvergieten te voorkomen. Hij is vergezeld van enige andere Ambon- nezen. ir Putuhena, voorzitter der mi litaire commissie van de Republik Indo nesia Serikat, Pelupessy, voorzitter van de senaat, en dr Rehatta. De bedoeling is, dat zij op een schip nabij Ambon besprekingen zullen voeren met de ver tegenwoordigers van de republiek der Zuid-Molukken. Het betrokken schip is een der korvetten, die hulp hebben ge boden by de landing te Makassar. Mr Soumokil, die de grote man van de republiek der Zuid-Molukken moei zijn, is oud-officier van het K.N.I.L. en Invloed van Staten verkiezingen op Eerste Kamer Men weet, dat de provinciale staten het kiescolege vormen voor de Eerste Kamer. Om de drie jaar treedt de helft van de Eerste Kamerleden af. Ter vervulling van de vacatures worden de nieuwe le den gekozen door bepaalde groepen van provincies. Zo zijn in 1951 de provincies Gelderland, Overijssel, Groningen, Dren the en Zuidholland aan de beurt om 25 kamerleden te kiezen. Op grond van de huidige samenstelling van de provinciale staten in deze provincies zullen zy de volgende aantallen in de Eerste Kamer brengen: 8 P.v.d.A., 5 K.V.P., 4 A.R., 2 Comm. 3 C.H., 2 WD, en 1 SGP. Dit zou dus betekenen, dat de K.V.P. één zetel zou verliezen aan de S.G.P., die nu niet in de Eerste Kamer vertegenwoordigd is. Of dit gebeurt, hangt af van de heer Wei ter. die voor de K.N.P. zitting krijgt ïn de staten van Zuidholland. Stemt deze nl. op de K.V.P., dan zal deze partij voor deze provincie-groepen weer 6 zetels krijgen en krijgt de S.G.P. er geen. Het resultaat zou dan zijn, dat de tegenwoor dige samenstelling van de Eerste Kamer geen wijziging zou ondergaan. WANNEER~ÊR VOOR DE TWEEDE KAMER ZOU ZIJN GESTEMD Wanneer de verkiezingen van gisteren voor de Tweede Kamer zou hebben ge golden (gesteld uiteraard, dat dan precies gelijk zou zijn gestemd), dan zou dit col lege er als volgt uit zijn komen te zien (de tussen haakjes geplaatste getallen geven de huidige samenstelling aan): A.R. 13 (13), C.H. 11 (9), Comm. 7 (8). K.V.P. 33 (32), P.v.d.A. 26 (27). V.V.D. 8 (8), SGP 2 (2). K.N.P. 0 (1). De C.H. zou dus twee zetels hebben gewonnen, de Communisten zouden weer 1 zetel hebben verloren, de K.V.P. zou één hebben gewonnen ten koste van d» K.N.P. (Welter) die geheel uit de Kamer zou zijn verdwenen, de P.v.d-A. zou een zetel hebben verloren terwijl de A.R., de V.V.D. en de S.G.P. hun zetelaantal niet gewijzigd zouden hebben gezien. is in de krijgsgevangenschap zijn eed aan de Koningin trouw gebleven. Hij heeft gewerkt aan de beruchte spoorlijn door Birma en Siam. Als procureur- generaal van Oost-Indonesië heeft hij de oproerige pro-republikeinse elemen ten gearresteerd en men beweert van hem, dat hy verklaard heeft, zijn uni form weer te zullen aantrekken en te vechten, wanneer de T.N.I. op Zuid- Celebes zou landen. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat 12 schepen 12.000 man en een aantal wagens in Zuid-Celebes aan land heb ben gezet. Alle autoverkeer is verboden behalve in een cirkel van 40 km om Makassar. Auto's zullen door vliegtuigen van de Republik Indonesia Serikat wor den aangevallen. Reuter seint, dat schepen met T.N.I op weg zijn naar Ambon. Bus storrte vier meter omlaag 4 gewonden Passagiers waren op weg naar stembus Een bus uit Stcdskanaa1 stortte giste ren middag by Groningen van een vier meter hoge berm. Vier van de 24 DUW- arbeiders, die op weg waren naar Mun tendam om te stemmen, werden gewond. De stuurinriohting van de bus bleek de fect te zijn. De Groninger brandweer was drie uur bezig om het vehikel weer op de weg te krijgen. Gisteravond reed de garagehouder B. V. uit Zutp' -m, die naar d RAI was ge weest, van de Houtmankade te Amster dam met zijn uto in het water. Hij wist een portier te openen en werd door een voorbijganger met een haak op de wal getrokken. De man, die min of meer dronken was, geraakte bewusteloos. Na anderhalf uur hees de brandweer de wa gen uit het water. De vrees dat er nog meer inzittenden zouden zijn, bleek on gegrond. Noren zongen in regen voor de Koningin Tachtig Noorse zangers met witte pet ten leden van een zangvereniging uit Oslo zongen gistermiddag, staan de op het gazon voor paleis Soestdijk, H M de Koningin in een stromende regen het Wilhelmus en het „In naam van Oranje doe open de poort" toe, in smetteloos Nederlands. Het grote aantal zangers maakte een concert binnenshuis onmo gelijk. De Koningin luisterde met prin ses Margriet op het bordes toe. Zij dank te met een applausje. OP 1 MEI: Sigaretten-regen boven paleis Soestdijk Bloemenhulde van 2000 Baarase schoolkinderen In de ochtend van Maandag a.s-, als de verjaardag van H. M. de Koningin wordt gevierd, zal boven paleis Soest dijk een .sigaretten-dropping" worden uitgevoerd door een vliegtuig van de luchtstrijdkrachten. Pakjes bevrijdings sigaretten (die voor 75 cent verkrijgbaar zijn ten bate van de Stichting 1940—1945) zullen op het gazon voor het paleis wor den geworpen. Kinderen uit Baarn en omgeving zullen de sigaretten opsporen en aan de Koningin aanbieden. Vermoe delijk zal ook de prinses Wilhelmina hierbij aanwezig zijn. Ruim 2000 schoolkinderen uit Baarn en omgeving zullen daarna van elf tot twaalf uur een bloemenhulde brengen. De kleinste kinderen zullen met vlagge tjes op het gazon de letters J-B vormen. Ook volwassenen zullen aan het défilé deelnemen. Op verzoek van de Koningin zullen de Apeldoornse harmonie, die 100 jaar bestaat en de harmonie De Een dracht uit Velsen, die het gouden be- staansfeest viert, meemarcheren. Tussen „dropping" en bloemenhulde in zal de Koningin een gelukwens worden overhandigd door leden van het Leids studentencorps, die der traditie getrouw een estafetteloop naar Soestdijk organi- Om elf uur zullen 3000 postduiven van verenigingen uit Baarn en Soest voor het paleis worden opgelaten Des avonds wordt op een voetbalveld in Baarn een vreugdevuur ontstoken. PLANNEN VAN MINISTER SPITZEN ONTRENT DIT VEHIKEL stuurd door personen beneden 16 jaar. Voor deze vehikels zullen speciale kentekenbewijzen worden uitgereikt, indien de plannen van minister Spitzen worden goedgekeurd. Een rijbewijs komt er niet. De motor mag niet zwaarder wegen dan tien kilogram. Op rijwielpaden zal men vermoedelijk hoogstens 20 km. per uur mogen rijden en be paalde soorten paden zullen voor het voertuig verboden zijn. De voorbereidingen voor de nieuwe verkeerswetgeving zijn geëindigd ontwerp Wegenverkeeersreglemt zal thans het departement van minister Spitzen verlaten. Hij heeft thans reeds bekend gemaakt, welke eisen er zoal aan het rywiel-met-hulpmotor zullen worden voorgesteld, opdat men daarmee alvast rekening kan houden. De uitrusting en verlichting (en ook DAT de spoorwegovergang te Berkunv (op de weg Zwolle-Dalfsen) op 12 Mei flikkerlicht krijgt. DAT gisteren door onvoorzichtig lassen een kleine brand woedde in Honigs kunstharsindustrie te Zaandam. DAT de mynenlegger Willem van der Zaan na een bezoek aan Gent in onze wa teren is teruggekeerd, op weg naar Den Helder. Dat na de R. K. jongeren thans ook de A.R. hebben geweigerd zitting te nemen in een jeugdgemeenteraad te Zaandam DAT van de week de Schiestroom (32 80 meter lang) in de vaart wordt ge bracht als eerste van zes binnenvaart schepen voor de rederij Koppe te Am sterdam. DAT de maréchaussee in Bergen op Zoom vermoedelijk zal verhuizen naar het buitengoed Meilust aldaar. DAT gisteravond op de watersport- tentoonstelling Hiswa te Amsterdam de 15.000ste bezoeker werd verwacht en het nog nooit zo druk is geweest als dit jaar. DAT bij Wagenberg een licht bescha digde personenauto, type 1938, in een sloot werd gevonden, waarvan het num mer indertijd aan een Delftenaar is uit gereikt, doch de eigenaar onbekend is. DAT de gebr. Van Dijk uit Hardinx- veld met f 725-000 laagste inschrijvers waren voor het optrekken van het fil tergebouw voor de Amercentrale in Geertruidenberg. DAT van 9 tot 21 October in Gent (B.) een Zeeuwse tentoonstelling wordt ge houden. DAT in Harlingen op 4 Mei een doden herdenking wordt gehouden van het vierde militaire gewest. DAT de A.N.W.B. de Spoorwegen heeft verzocht de spoorbomen naast het station Woerden beter te verlichten. DAT de nieuwe haven in Werkendam (370 meter lang en 100 meter breed), die een open verbinding met de Merwede heeft, op 1 Mei in gebruik wordt geno men en op 9 Juni officieel wordt ge opend. Dat in Ede-Zuid een nieuw gebouw voor de Hagenaar spinhulzenfabnek zal verrijzen. DAT er in Mei. Juni en Juli 25 extra- treinen zullen rijaen voor schoolkinderen die de H. Landstichting bij Nijmegen willen bezoeken. DAT de hoger-beroep-zaak van de broodfabriek Mercurius te Haarlem, die tot f2100 boete is veroordeeld, wegens het in 1947 te duur verkopen van z.g. „gevulde vlaaien", verjaard is, zodat geen straf meer kon worden opgelegd. DAT de hoofdinspectrice van politie (ambt. 2e klasse) te Groningen blijkens een antwoord van minister Teulings aan het Tweede Kamerlid mej. Tendeloo (P. v. d. A.) bij een bevordering slechts ge passeerd is. daar vrouwelijke ambtenaren bij de actieve politiedienst alleen bij kin- det- en zedenpolitie werkzaam kunnen zijn en hiervoor in Groningen geen hoge re rang dan ambtenaar 2e klasse is. DAT J. H. J. Colijn te Breda is be noemd tot gesalarieerd bestuurder van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel DAT mr C. S. de Jong. pl.v. kanton rechter te Brielle en mr J. S. baron van Harinxma thoe Slooten, pl.v. rechter in A dam, op hun verzoek eervol zijn ont- nagenoeg de bouw, de hoofd-afmetingen en het gewicht van het frame) moeten overeen komen met die van een gewone fiets. Voor de motor zullen o.m. de vol gende eisen gelden: het slagvolume een verbrandingsmotor mag hoogstens 50 kubieke centimeter bedragen en hel remvermogen ten hoogste 0,6 pk. De be diening mag alleen geschieden door mid del van een orgaan aan het stuur. De afgewerkte gassen moeten door een goed geluiddempende inrichting worden afge voerd. Merk, type en nummer moeten duideljjk leesbaar aan de buitenzijde van de motor worden aangebracht. Door een eenvoudige handgreep zal men de motor van het rijwiel moeten kunnen ontkop pelen. Het rijwiel mag geen versnelling hebben. Oud-illegale werker kreeg een jaar Luitenant verduisterde ƒ40.000 De krijgsraad te Arnhem heeft heden de 46-j. eerste luitenant L. F. v. H. te Enschede, een vooraanstaand oud-ille gale werker, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag de militaire dienst, zonder ontzet- Van H. werd er van beschuldigd plm. 40.000 te hebben verduisterd, in zijn kwaliteit van hoofd van een sociale dienst ter ondersteuning van oorlogs- Provinciegewijze Verkiezingen voor de Prov.no.ale Staten plegen minder belangs fi ling te trekken dan andere. Ze spreken minder tot de verbeelding. We hebben onlangs reeds geschreven, dat dit ten onrechte het geval is en dat ze toch be langrijk genoeg zijn. Maar men moet ze blijven beschouwen als wat ze in de eerste plaats zijn: Verkiezingen voor de Provinciale Staten. En als het goed s, moet men bij de beoordeling van de cij fers eigenlijk provincie na provincie n ogenschouw nemen. En binnen de pro vincies eigenlijk nog de onderscheiden kieskringen. Dan zal men tot de ontdek king komen, dat er zich bepaalde „bin- nen-provinciale" verschuivingen kunnen voordoen, welke elkander in het totale verband weer goeddeels opheffen. Dat wordt straks een kwestie voor de partijbesturen om die verschillende ver schuivingen te bestuderen en daaruit hun conclusies te trekken. Voor het ogenblik willen we alleen maar zeggen, dat men de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten niet afdoende beoordeelt, wanneer men uitsluitend met de totale cijfers te rade gaat. De zaak zelve kan ingewik kelder zijn dan de cijfers doen veronder stellen. Daaruit blijkt al, dat, hoewel het toch ook ditmaal om algemene dingen ging, de ene provincie een andere taal kan spreken dan de andere. Velerlei factoren werken daaraan mede. Er kun nen speciale provinciale problemen aan de orde zijn. De figuur van de lijstaan voerder kan van bijzondere betekenis zyn. Men komt kie3kringgewijze of pro vinciaal voor deze verkiezingen te staan en men gaat de kwesties provinciaal be naderen. Daar zijn het dan ook verkie- zingey 'yoor de Provinciale Staten voor. Naar rechts Men moet, zo zagen wij hierboven, de uitslag der verkiezingen van gis teren eigenlijk provinciegewijze en zelfs kieskringsgewijze gaan beoordelen. Dan doet men aan de verkiezingen recht w- dervaren. Maar al die verschillende pro vinciale factoren komen tenslotte in één pot terecht, en die ene pot is die van de totale uitslag. Daarover valt na het voorgaande ook nog wel iets te zeggen. En dan is de voornaamste indruk er zonder twijfel één van een verschuiving naar de rechtse richting, welke echter voor de A.R. partij is blijven steken. De communisten zijn, vooral vergeleken met 1946, hard teruggelopen, een feit, dat tot algemene voldoening moet strekken Maar het zetelverlies van de communis ten heeft geen zetelwinst voor de P.v.d.A. opgeleverd. Integendeel, de P.v.d.A is een zetel achteruit gegaan. Dat betekent dus. dat de P.v.d.A. in rechtse richting heeft verloren, wat ze van de communisten heeft gewonnen. Dat betekent weer een radicalisering van de P.v.d.A., welke immers voor de bepaling van haar karakter sterk afhan kelijk is van het karakter harer aan hangers. De winst is gegaan naar V.V.D. en C.H.U., terwijl de K.VP., ondanks een zetel voor Welter, nog een zetel won. De verschuiving naar rechts maakt de positie van de P.v.d.A. moeilijker. Naar haar aanhang te oordelen zou zij radi caler moeten worden. Doch het kiezers volk blykt op een radicaler sociailstl- soher politiek steeds minder gesteld te zijn. Dat zal van de leiders van de P.v.d.A. veel wijsheid vergen. Nog een indruk Wat de verkiezingen van gisteren ook te zien hebben gegeven, is, dat kleine partijen, welke zich van de gro tere afsplitsen, weinig positief resultaat plegen op te leveren. Voor de K V.P. gold dat met betrekking tot de party van Weiter. Zeker, deze partij behaalde een zetel en ze trok meer dan 30.000 stem men tot zich. Maar hét is toch ook weer 30.000 minder dan in 1948. In de Indo nesische kwestie sprak de heer Weiter een woord van gezag en zyn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer stond daarmede in direct verband. Maar nu de Indonesische affaire achter de rug ligt. keren zyn mensen terug naar de K.V.P., tenzij misschien een enkeling onderdak vindt bij de V.V.D.. hetgeen we nog niet willen aannemen. De A.R. party heeft hier en daar hin der ondervonden van het Gereformeerd Politiek Verbond. Zoals te verwachten was. heeft dit soms geleid tot verzwak king van de A.R. partij, terwijl 't Geref. Politiek Verbond zelf slechts in Gronin gen een zetel heeft kunnen verkrijgen. In Zuid-Holland leed de A.R. partij hier en daar een niet onbelangrijk ver lies. Naast het Geref. Politiek Verbond moet hier ook de Staatkundig Geref. Party worden genoemd. De situatie is er voorts op het platteland veelal weer anders dan in de steden. Werkt in dit alles niet door het probleem van de Geref. gezindte? Ons dunkt, dat hier en daar de uitslag van de verkiezingen wel bijzonder op dit probleem de aandacht vestigt. April-gril: Winter in het Westen, Lente in het Oosten De enige troost voor ons in deze on verwachte winterse lentedagen is, dat men in vrijwel geheel West-Europa met natte voeten en koude neuzen loopt. Groot-Brittannië meldde gisteren een sneeuwval van op sommige plaatsen 30 cm, ijsvormig op rails en hoogspannings draden en een krachtige wind. die bomen en telegraafpalen veldie, waardoor het verkeer per spoor en over de weg knap in de war liep. Bij Bourg in Midden- Frankrijk viel zoveel sneeuw, dat een circustent erover bezweek. Alleen in Midden en Oost-Europa laat de lente zich niet meer verdringen. Hier ver spreidt de zon een milde warmte, welke de thermometer in Moskou zelfs tot bij de 80 graden deed oplopen. WEERBERICHT WISSELEND BEWOLKT. Tot morgenavond verwecht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatseL enkele buien. Matige tot krachtige wind, overwegend tussen Noord- West en West. Koude nacht en plaatselijk nachtvorst, morgen overdag Iets minder koud. (Opgemaakt te 10 u ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 5-17—1959. Maan 14.5ft—

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1