Jlieuwc iTci ïtsrli (fourant AMBON verklaart zich onafhankelijk Sneeuwval vertraagde tocht van Koninklijk Paar Wist WOENSDAG 26 APRIL 1950 BUREAUX: liogewoerd 103 Dir en redactie: Tel. 20408. Abon nementen. Tel 22710 Advertentie afdeling: Tel 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8105 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLA Voor Leiden en Omstreken Nederland houdt N.-Guinea vast Ambon (Door de e v trouw is Ambon ge- Afscheiding van de R.I.S. geproclameerd Ass. Press verneemt te Djakarta uit betrouwbare onzijdige bron, dat het eiland Ambon zich onafhankelijk heeft verklaard en zich als staat der Zuid-Molukken afgescheiden heeft van de Republik Indonesia Serikat. Beweerd wordt, dat de afscheidingebe weging geleid wordt door dr Soumokil, die tot voor kort procureur-generaal van Oost-Indonesië is geweest. Het Oostelijk deel van Oost-Indonesië heeft zich nu afgescheiden tengevolge van de toene mende ontevredenheid in verschillende lagen der bevolking over de politiek van Hatta te Djakarta. Met de steun van de Ambonnese manschappen van het K.N. I.L. hebben de plaatselijke autoriteiten van het eiland een onafhankelijke staat geproclameerd De leiders van de nieuwe staat zijn Mannuhutu. plaatsvervangend lid van het bestuur van Amoon en Wei Rusal, lid van de raad voor de Zuidelijke Mo- Naar de Nieuwe Leidsche Crt. uit Djakarta verneemt, werd de repu bliek op Ambón Maandagavond laat uit geroepen uit ontevredenheid over de po litiek van Oost-Indonesië en de R.I.S. en geruchten over de komst van Apris T.NI.) troepen. Ook de staH Koepang op Timor bleek niets voor de Apris te voelen en ver scheidene KNIL-militairen verklaarden, mogelijke landingen van de Apris te zul len verhinderen. Makassar is nog steeds onrustig en er zijn nachtelijke schietpartijen. Tevens is in aanval gedaan op de Ambonse kolo- e aldaar, welke mislukte. Tegelijkertijd wordt gemeld dat nii troepen van de Apris geland zijn uit drie K.P.M.-ers en 1 LSt bij Bone De R I S. bewaart het grootste stilzwij- •n over al deze strubbelingen en minis ter Anak Agoeng Gde Agoeng zeide niets weten over moeilijkheden op Ambon. Nader vernemen wij uit Djakarta, dat Generaal Van Langen op Kemajoran (Djakarta) is aangekomen en de uitroe ping van de Ambonse republiek beves tigde. Hij weigerde zich uit te laten voor dat hij rapport had uitgebracht. Andere betrouwbare bronnen melden echter, dat Ambon vol zwaar gewapende groen- en roodmutsen is in uniform, maar zonder de onderscheidingstekenen van het KNIL. Een deel der bevolking is uit angst voor gevechten naar buiten gevlucht, terwijl met tommy- en Owenguns en met hand granaten tot de tanden gewapende Am bonse militairen door de stad patrouille op alles voorbereid zijn. In 1605 erkende het de Staten Generaal en Prins Maurits als souvereinen en het is voor een groot deel van de kleine vol ken van Ambon en Menado te danken geweest, dat het reusachtige rijk kon worden gesticht, dat de naam Neder- lands-Indië ontving. Ambonnese soldaten hebben hun bloed vergoten op alle eilanden van de Archi pel. In de krijgsgevangenschap hebben de Ambonnezen hardnekkig geweigerd onder de Jap te dienen. Daarna hebben zij jaar in jaar uit hardnekkig geweigerd om zich van Ne derland los te scheuren. Voor deze losscheuring heeft Nederland gezorgd. Het heeft de Ambonnezen in de steek gelaten en hen als staatsburgers „toegescheiden" aan de RIS. Het heeft daarna de vijanden van Am- bon voorzien van wapenen en oorlogs schepen. Het heeft de Ambonnezen be roofd van de steun, die zij in andere de len van Oost-Indonesië genoten, door de opstand te Makassar te dempen en de landing van T.N.I, op Celebes mogelijk te maken. Thans ziet men het tragische feit, dat dit kleine u volk van enkele honderd duizenden zielen zich afscheidt en zich tot onafhankelijke staat uitroept. De oorzaak van deze tragedie is de on rechtmatige daad van regering en Staten- Generaal. die dit moedige en kleine volk alleen gelaten heeft. Red.) Marshall-karavaan Een „karavaan" zal volgende week het Parijse hoofdkwartier der E.C.A. verlaten en op een tocht door West- Europa eerst Brussel aandoen. Het betreft hier niet een karavaan uit de woestijn, maar van het plan-Marshall. Het is een rijdende tentoonstelling, die het aandeel van de E.C.A.-hulp in de economische herleving van Europa in beeld brengt en op de Brusselse tentoonstelling, die a.s. Za terdag geopend wordt, te bewonderen zal zijn. Daarna heeft dè karavaan nog 10.000 km. vóór de boeg én ge durende deze zomer zal zij behalve Duitsland en Scandinavië, ook Ne derland doorkruisen. Palar en Jamin in Nederland De missie-Palar is gisteravond in Nederland aangekomen. Zij bestaat uit Palar, Jamin, Wilisono, Soedjono Hadi- noto, Kartopadi en Noeradi. Palar ver telde dat hij de ministers Stikker en Van Maarseveen wilde ontmoeten en met de Sowjet-Russische ambassadeur de tech nische zijde van zijn bezoek aan Moskou wilde bespreken. Zijn verblijf in Moskou zou ongeveer een week duren, waarna hij over Nederland naar Djakarta hoopt te reizen. Indonesië zal volgens hem de opneming van communistisch China in de Verenigde Natiën steunen en zal in Indo-China die regering erkennen, welke het volk achter zich heeft. Palar verze kerde ook, dat Nederland thans de wrange vruchten plukt van de politiek van dr Van Mook. Plan Amerikaanse Marine Van Langens bommenwerper werd doorzocht door achterdochtige parachu tisten naar personen van de Apris. radio van de republiek der Zuid- Molukken (Ambon) roept regelmatig op "1,5 meter de uitroeping der republiek Soumokil schijnt de grote man achter de schermen te zijn. De voedselsituatie is slecht op Ambon n voor de toekomst zorgwekkend, alhoe- el men reeds enige tijd bezig was. alle bouwgrond met voedselgewassen te be planten. Unci speelt Gallio, R.I.S. zendt troepen Naar de Nieuwe Leidsche Crt uit Djakarta verneemt, zijn er aanwij zingen dat de Unci zich niet wenst te bemoeien met Makassar en inkrimping an de ploeg waarnemers aldaar over- •eegt. De aanvankelijke belangstelling schrijft zij toe aan de eigenmachtige in terventie van de militaire waarnemers. Het standpunt van de Unci blijft, dat zij alleen bemiddelt op verzoek van een der deelnemers aan de Rondetafel-con ferentie Om dezelfde reden houdt zij zich afzijdig van de vierhoeksconferen tie, welke zij als een zuivere inwendige aangelegenheid beschouwt. Inmiddels gaat de R.I.S. voort troepen derwaarts te zenden. Uit Semarang gingen 4 batal jons daarheen in LSTS en uit Soerabaja vertrokken 2500 man naar onbekende be stemming in Oost-Indonesië. Volgens Reuter heeft het KNIL 1000 tot 1500 man op Ambon, die de onafhankelijk heidsverklaring steunen. Het verzoek om Wester- lings uitlevering Volgens het Franse persbureau A.FP. deelde de Indonesische vertegenwoordi ger te Singapore, Oetojo, mede, dat een koerier met het verzoek óm uitlevering van kapitein Westerling uit Djakarta on derweg is. De bewijsstukken van' Wester- lings „civiele" misdaden zijn bij dit ver zoek gevoegd. Een later binnengekomen Reuterbe- richt uit Djakarta doet echter weer ver moeden, dat de zaak niet zo vlot mar cheert. want minister Mononutu heeft medegedeeld, dat het verzoek pas over enkele dagen zal worden ingediend. Aan het oorspronkelijke enkele maanden ge- leden ingediende verzoek ontbraken na melijk enkele juridische punten. Oost-Indonesiës kabinet afgetreden Het Oost-Indonesische kabinet is af getreden. Soekawati heeft het ontslag aanvaard. Aloom-onderzeeër De Amerikaanse marine zal binnenkort met de 'bouw 'beginnen van een duikboot met atoomenergie-aandrijving, alsmede van andere onderzeeërs va neen radicaal tneuw type, aldus werd door het Ameri kaanse departement van marine mede gedeeld. Voorts zal een kruiser zodanig worden verbouwd, dat deze geleide pro jectielen zal kunnen lanceren. DE STRIJD IN VIETNAM (Bij een recent offensief van de strijd krachten van de Vietminh zouden 1500 Franse militairen zijn gedood en 300 ge vangen genomen. Spanning in Brits Lagerhuis In 'het Britse Lagerhuis zal het sinds de laatste verkiezingen niet zo spannend geweest zijn als thans, nu de „vertrou wenskwestie" opnieuw gesteld wordt. De negen liberale leden besloten m.l. met de Conservatieven mee te stemmen tegen de verhoging van de benzinebelasting en de belasting op vrachtwagens. Boven dien kunnen zes Labourleden wegens tiekte niet bij de stemming aanwezig gijn. Proces te Boekarest Westerse journalisten gearresteerd Te Boekarest is een proces begonnen tegen 5 Roemenen, onder wie vier voor-| malige emp'loyé's van Britse en Ameri kaanse voorlichtingsdiensten. Eén der drie vrouwen, die terechtstaan is Prinses Von Wied een dohter van de overleden koning Willem van Albanië. Alle be klaagden worden van spionnage er zwarte handel in buitenlandse valuta beschuldigd. Voorts zijn gearresteerd correspondent van de Ass. Press, Leonard Kirohen. en een correspondent vai Israëlische persbureau. Marcel Pohne, als verdacht van medeplichtigheid aa ten laste gelegde feiten. Nader vernemen wij van AF.P. alle beklaagden een „bekentenis" hebben afgelegd. Na de boodschap van de Vorst Partijen dienen thans met „ja' of „neen" te antwoorden Liberalen en socialisten trekken één lijn en C.V.P. wil straffere koers TTOEWEL DE KABINETSFORMATEUR, Paul van Zeeland, noch J-J- van de Liberalen, noch van de Socialisten tot nu toe een definitief antwoord heeft ontvangen omtrent het standpunt hetwelk zij innemen, na de „nieuwe boodschap van de Koning", houdt men te Brussel ernstig rekening met een volkomen breuk. De partijen dienen nu echter, vol gens Van Zeeland, met een duidelijk „ja" of „neen" te antwoorden. Zoals wij gisteren reeds schreven, zullen komen met de herhaling toen wij de tekst van de brief van Koning Leopold onder ogen kregen, is er geen aanleiding voor een gunstige politieke prognose. Immers Max Buset, voorzitter van de Socialistische partij, gaf aan de pers te kennen: ,,'sKonings verklaring schijnt een einde te willen maken aan de besprekingen". De socialistisohe vakbond heeft op nieuw het woord „staking" in de mond genomen. In Koningsgezinde kringen valt het geluid te beluisteren van een straffere koers. De Brusselse „Standaard" merkt op. dat de linkse partijen geen accoord wensen, en de Liberalen en Socialisten zijn het weer eens roerend eens! De kringen, die uitgesproken vóór Koning Leopold zijn, dringen in de pers een homogene regering, die de waardelyke terugkeer van de vorst op haar programma heeft. Het daaraan ver bonden risico van Kamerontbinding nemen zij op de koop toe. temeer waar zij hopen op winst voor de Katholieke C.V.P. Voorts wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Liberalen alsnog President van Hongarije afgetreden Andere „filiaalhouder" benoemd. Nara Reuter uit Boedapest meldt, is president Arpad Szakasits van Honga rije, die in de zomer van 1948 zijn func- afgetreden. Hij is vervangen door Sandor Ronai, voormalig constructie arbeider en minister voor Buitenlandse Handel. Het ei van Lester Pearson! Een Westelijk „Kominform" Een nieuwe vondst van ester Pearson, de ^Pn. minister van Buitenlandse Zaken. Hij zal voorstellen, dat de At lantische Raad van ministers van tenlandse zaken, die volgende maande te onden wordt gehoudeneen „Wes telijke Kominform" opricht. Bedoeld wordt een bureau, dat de propaganda van de Kominform terdege zal beant woorden. Dit voorstel ligt derhalve ge heel in de lijn van de jongste redevoe ringen van Truman en Dean Acheson. Weer onderdeel van vliegtuig in Oostzee opgevist Een Zweedse vissersboot heeft hoogte van Gottland een wiel van vliegtuig met kogelgaten opgevist. Men brengt de vondst in verband met de dwenen Amerikaanse „Privateer". hun vroegere voorstel, zijnde een voortzet ting der demissionnaire regering Eyskens. De Koningsgezinden geven echter te verstaan, dat zij dit een slechte oplossing vinden, omdat de Koningskwestie niet opnieuw op de lange baan mag worden geschoven. Urenlang wachten temperde vreugde der Limburgers niet (Van een onzer verslaggevers) WIJ ZIJN DIEP GETROFFEN door de hartelijkheid van de Lim burgse bevolking en daarom hindert het ons niet, dat het zo koud en laat is .geworden en wij pas tegen het middernachtelijk uur thuis zullen zijn," zeide H.M. de Koningin, toen Zij gisteravond even vóór tien uur aan de grens van de gemeente Mook afscheid nam van Limburg. Inderdaad, het was koud en laat geworden! Het toch al zo volle programma had twee en een half uur meer geëist dan was be rekend "en na een zonnige ochtend had de middag sneeuw, storm en regen over stad en land gejaagd. Maar al moesten vele duizenden, en vooral ontlbare schoolkinderen, door de vertraging uren lang wach ten in koude en nattigheid, de vreugde werd er niet door getemperd, ook al zag men ten slotte niet meer dan een glimp van de Koninklijke bëzoekers. Het plantsoen te Leiden op 25 April 1950. Dat Aprilletje zoet nog wel t een witte hoed geeft, zagen wij eren in alle hevigheid bewaar heid. De prille voorjaarsschoon heid moest onder het winterse spel der natuur nederig het hoofd Foto Kok van der Mey. volkslieden tenslotte kwam het af scheid te Mook. Limburg heef gtenoten, alle teleurstel lingen ten spijt. Het heeft zijn Koningin en zijn Prins gezien en heel die indrukwekkende stoet van auto's en motorrijders. Een enkel woord van hulde komt die escorterende motorrijders van de Kon. Marechaussee zeker toe. Zij hadden in het barre weer een zware rit. Bij Baexem werd een van hen tijdens de sneeuwjacht door een vrachtauto aangereden, maar. al werd de motor zwaar gehavend, de berijder bleef gelukkig ongedeerd. Zo hebben Koningin en Prins nu de vierde provincie van Nederland bezocht cn, wanneer wij goed zijn ingelicht, zal Friesland de vijfde zijn. Wie had op dié zonnige Ochtend kuri- nen denken, dat 's middags de konink lijke auto's met sneeuw bedekt door Limburg's bloeiende heuvelland zouden rijden? Aprilsneeuw op bloesemende vruchtbomen en vrolijke voorjaarsbloe- Het begon 's morgens zo mooi De zon won het van de regenwolken, toen de hoge gasten om negen uur aan de rand van de gemeente afscheid namen van Limburg's historische hoofdstad. Snel reden daarop de wagens heen: 31 waoh- tende gemeenten tegemoet! Feest was het in heel Limburg. Overal deren met vlaggen in de hand en oranje- in stad en donp stonden dikke rijen kin mutsjes op. Oranjecomité's met hoge hoeden en indrukwekkende cocardes, ruiterverenigingen, bont-geuniformeerde schuttersgilden en muziekcorpsen, zang verenigingen en deftige autoriteiten. Oudjes achter de ramen en kleuters op moeders arm. En als de Koningin, nu gekleed in een bruine bontjas over een grijsblauwe ja pon. en een rose vilthoedje, met Prins Bernhard uitstapte, maakten de dichte Overal, waar H.M. de Koningin en Prins Bernhard, tijdens het officiële bezoek in Limburg, arriveerden, werden zij op enthousiaste wijze door de bevolking toegejuicht. Hier verlaten de Koninklijke gasten het gemeentehuis te Gennep. Bij de uitgang hadden leden van het schuttersgilde zich opgesteld. drommen menden het de Ijverige Rijki- politie duchtig moeilijk. In de gevel van het stadhuis te Heer len werd, zoals reeds in een deel der vorige editie vermeld, een gedenkplaat onthuld, en door de mijnstreek ging het verder, langs sohitterende panorama's, via Geleen naar Sittard. Daar defileerden de schuttersgilden uit de gehele omtrek voor de Koninklijke bezoekers. Door feestende dorpen reed de stoet verder, met een kort oponthoud hier en daar. Maar de altijd toch nog weer te lange kwartier-programma's wa ren oorzaak, dat Roermond een uur te laat werd bereikt. En toen, in Roermond, veranderde alles. Tijdens de ceremoniële om- vangst betrok de lucht snel en ter wijl het Koninklijke Paar ten stad- huize de luoh gebruikte, begon het plotseling zeer fel te regenen. Door het noodweer schoot er nóg een half uur bij in en zo werd eerst om vier uur de tocht voortgezet. Terwijl Koningin en Prins het- sa natorium Hornerheide bezochten, joeg een dichte sneeuwjacht over het Limburgse land. Weer werd het later en later, want de wagens konden slechts langzaam rijden in de dichte sneeuwval. 100.000ste huis Maar ze bleven op hun post, de Oranje- gezinden, uur na uur. Wisselvallig April gaf zonneschijn bij de begroeting van Weert, maar regen in Blerick. waar H.M. en Z.K.H. werden ontvangen door minis ter mr J. In 't "Veld. die een korte rede hield over de Wederopbouw. Hierna onthulde HJVI. een gedenkplaat In de gevel van de 100.000ste na de be vrijding in Nederland gebouwde woning, waarvan Blerick de trotse bezitster is. In Venlo was het 't meest uitbundige feest. Daar defileerden de verkleumde ruiters opgewekt en dansten de „rei Valuas en zijn vrouw, de beroemde stich ters van Venlo, en de politie was in staat, de juichende menigte, die uur had gestaan, nu nog in bedwang te huoden. Te Venray legde H.M., helaas al in 't donker, een krans bij het oorlogs monument, evenals te Well, nadat de auto's met de pont in de duisternis w; ren overgevaren. En nu naderde snel het einde van c lange tocht. Er waren nog volksdansji van kinderen, er was nog muziek, vo< de laatste maal weerklonk het Limburgse Zells een Eiileltoren? Arnhem van de zomer tweede Parijs Wie de komende zomer naar Parijs wil, zou desnoods in eigen land kunnen blijven, want Arnhem is druk bezig om er over enkele maanden „Parijs" uit te zien. Arnhemse zaken doen speciale inkopen in de Franse hoofdstad en Franse ondernemingen stellen kostbaar heden ter beschikking. Het organiserend comité heeft de beschikking over de trottoirs en open plekken in de stad. Twee kunstenaars ontwierpen een schema om de binnenstad geheel om te toveren in „Parijs in Arnhem". Jo Spier maakt de reclame-tekeningen. De café's mogen tot middernacht hun terrassen open houden. Een grote Ned. onderne ming tracht goedkeuring te krijgen om in de Rijnstraat een tweede Eiffeltoren te bouwen. En dat alles omdat t Arnhemse dame bij het winkelen Parijs op het idéé kwam: „zoiets moesten we toch ook eens in Arnhem hebben" Huis aan Amsterdamse gracht uitgebrand Twee gezinnen dakloos. Twee Amsterdamse gezinnen, san :ven personen, zijn dakloos geworden door een brand, die gistermiddag in uur tijds een smal en hoog 18e s huis aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam verwoestte. Het pakhuis (gelijkvloers) bleek behouden en étage liep waterschade op, de tweede en derde verdieping, alsmede de zolder, brandden uit. De brand begon op de tweede étage door kortsluiting. De bewoners konden elkaar tijdig v schuwen. Van de inboedel werd echter niets gered. De bewoners waren de oude ouw H. Wilke (eerste étage), bak ker S. A. J. Wilke met vrouw en twee kinderen (tweede étage) en de t conducteur L. van Rietschote met vi >on (derde étage). DAT de wandelsportver. Heka te Rjjs- n Zaterdag weer een nationale herden kingstocht houdt naar het Canadese kerkhof bij <Je Holterberg. DAT de Prov. Staten van Noord-Hol land besloten het stichten van een na tionaal park in de Kennemerduinen te steunen met maximaal ƒ312.500 voor de aankoop en ƒ100.000 voor het aanloop kapitaal. DAT de veerdienst Vlisangen-Breskens eer normaal functionneert. DAT de Postbrug te Wemeldinge, die door een aanvaring werd beschadigd, Zondag weer in bedrijf wordt gesteld. DAT vannacht uit de galanterie- manufacturenhandel van J. de Wit Gemert partijen wollen stoffen en I baksartikelen werden ontvreemd, voor duizenden guldens. DAT de Ned. ver. van huisvrouwen op en 3 Mei in Haarlem vergadert. DAT de eeuwenoude theeschenkerü Het Kalfje, aan de Amsteldijk, de Zuide lijkste punt van Amsterdam, gisteren is heropend. DAT het Britse schip Empire Celtic gisteren een hevige ontploffing onder wa ter bjj Ameland waarnam, vermoedelijk een mijn, doch geen schade onder- DAT in Bergen op Zoom valse dub beltjes in omloop zijn. DAT de arbeidsinspectie een instructie blad heeft samengesteld t.a.v. gasfles sen voor acetyleen-dissous. DAT twee watermolens en het 17de eeuwse polderhuis te Schermerhorn (N.-H.) zullen worden gerestaureerd. DAT op 1 Mei in Breda en Apeldoorn militaire parades worden gehouden. DAT prof. dr ir M. J. L. Dols e J. Sevenster op verzoek van Unilevei studie oveT de productie en de bestem ming van melk aan minister Mansholt hebben aangeboden. DAT morgen in de Boerhaavelaan te Schiedam het tweede tehuis van de Chr. tot verpleging van behoeftige chro- nisch-zieken „Het Zonnehuis" wordt ge opend. DAT de Bolswardse automarkt voor taan niet op Donderdag, doch op Vrij dagavond wordt gehouden. DAT een verwilderde bever in Mak- kum het onderspit dolf in een gevecht op leven en dood met een hond. DAT de prijzen voor aardewerk er porselein vandaag zijn vrijgelaten, be halve die voor een kleine groep arti kelen in eenvoudige witte of crème uit voering, zoals borden en schalen. DAT in het najaar in Burgh bij Goes opgravingen beginnen naar sporen de eerste bewoners van Zeeland. DAT de onderzeeboot Dolfijn Vrijdag van haar reis naar de Poolzee in - terdam terugkeert. DAT bij de Oosterhoutse juwelier Oomen voor f 4000 aan gouden horlo- "os on siarad*n zijn gestolen. Karei Doorman bood helpende hand Het vliegkampschip Karei Doorman, dat op thuisreis is van de West naar Nederland, heeft op volle zee een lid de bemanning van het Noorse m.s. British Colombia Express, die bloedvergiftiging had. overgenomen om aan boord te worden behandeld. STALEN BELGEN HET VISSERS SCHEEPJE UIT VLISSINGEN? De politie verdenkt drie Belgische jongemannen, die vorige week in hun eigen motorboot in Vlissimgen kwamen en naar boten informeerden, van de diefstal von het Arnemuidense vissers scheepje, dat vorige week een dag ver mist werd en ergens op een zandplaat werd teruggevonden. De internationale politie is ingeschakeld voor het opspo ren van de jongelui. OP 1 JULI DE BETALINGSUNIE IN WERKING Het hoofd van de E.C.A.. Hoffman heeft te Washington verklaard, dat de Europese betalingsuni® op 1 Juli as zal werken. Nederland bouwt schepen Nederland bouwde in het eerste kwar taal van 1950 314.752 ton schepen of 6.72 pet. van de wereldproductie, waarvan 76.000 voor Argentinië en 2850 voor Bra zilië. Engeland bouwde 1.8 millioen ton of 40 procent. Frankrijk 473.573 ton of 10 pet. In Japan breidde de scheepsbouw zich aanzienlijk uit tot 390 Nadelen groter De R.K. bisschoppen hebben zich uitgesproken tegen personeelsver enigingen. De voordelen van die ver enigingen, hebben zij gezegd, wegen niet op tegen de nadelen. Deze uitspraak heeft nogal critiek uitgelokt. Men heeft gewaagd van een apartheidspolitiek der bisschoppen en gemeend, dat er zo van de eenheid onder het Nederlandse volk steeds minder terecht komt. niet aan ons, op te gaan treden als verdedigers van dit bisschoppelijk be sluit. Bovendien is er een rapport op komst uit de Stichting van de Arbeid, dat betrekking heeft op het probleem de personeelsverenigingen. Probleem? Inderdaad, ook voor ons hebben de per soneelsverenigingen iets van een pro bleem. :t is een goed ding, wanneer men band gevoelt met de onderneming, •aan men zijn arbeidskracht geeft De arbeider is gelukkig steeds minder die zijn arbeidskracht verkoopt tegen ontvangst van een bepaalde ver goeding. Hij vormt in zekere zin eea eenheid met zijn onderneming. Wat is nu het nieuwe gevaar? Dat de band met de onderneming in bepaalde opzichten te sterk gaat worden. Dat de verhouding tussen onderneming en ar beider teveel gaat omvatten. Dat de ar beider in de onderneming moet opgaan. Die onderneming heeft haar sociale ar beid, een prachtig ding, maar niet zo prachtig, of er moet voor het eigen recht het gezin toch iets overblijven. De onderneming bemoeit zich almeer met de arbeider en regelt vaak ook zijn ont spanning. Nogmaals, daar zit veel moois in. De band met de onderneming wordt een stevige en de arbeider wordt langs deze weg vaak in staat gesteld tot iets, wat voorheen buiten zijn bereik lag. Maar.... de voordelen zijn de nadelen ook gegeven. En naar het oordeel der R.K. bisschoppen waren de nadelen nog wat groter dan de voordelen. Het moet ons het hart, dat wij, in tegenstelling blijkbaar tot vele critici, voor hun be- rat gevoelen. Toch een probleem Wat brengt een personeelsver eniging? Welke ontspanning biedt Dat zal natuurlijk mede afhangen het karakter der onderneming. Is een onderneming van eigen geeste lijk karakter, dan zal dat ook in de per soneelsvereniging te merken zijn. Maar ondernemingen zullen een zeer gemengd personeel hebben en dan krijgt de personeelsvereniging daarvan weer haar karakter, een karakter, dat dan minder met „karakter" gemeen zal hebben. werk aan de krant ontvangen wij uiteraard dikwijls aankondigingen hetgeen personeelsverenigingen van plan zijn of verslagen van hetgeen zij haar leden hebben geboden. Wat dan dikwijls opvalt, is, dat de Christe lijke léden van het personeel aan het kortste eind trekken. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een avond van een perso neelsvereniging met een Wal of kortweg met dansen wordt besloten. Hoe vaak wordt de gezellige avond juist op Zater dag geplaatst, misschien met de ge dachte, dat men dan de volgende mor gen kan uitslapen! Wellicht heeft men dan nog de bijbedoeling, dat de onder neming hierbij alleen maar gebaat kan zijn. En hoe vaak zijn er niet uitstapjes, juist op Zondag! duidelijk, dat de Christelijke leden van het personeel hierdoor in een uitzonderlijke positie komen. Ze staan 'n beetje langs de kant, al zal hun contributie welkom zijn. En vooral voor jongeren schuilen hier allerlei moeilijk- •er we aan deze dingen denken, we beseffen, dat personeels verenigingen iets hebben van een „pro bleem". De uitspraak van de bisschoppen verdient toch nog wat meer dan critiek. Want onze indruk is. dat ze de plank toch niet helemaal hebben misgeslagen. Amerikaanse wapens volgende week in ons land Het Amerikaanse koopvaardijschip dat et de eerste wapens voor Nede-rland reeds op weg zou zijn, wordt volgens zegslieden in Washington reeds in het midden of aan het einde van de vol gende week in ons land verwacht. Koude ontvangst in Tweede Kamer Blijkens het voorlopig verslag over de uitbreiding van het kapitaal der Kon. Nederlandse Hoogovens heeft de Tweede Kamer vrij algemeen ernstige beden kingen tegen de wijze, waarop dit voor stel is aanhangig gemaakt is. Zeer vele leden willen zich hun oordeel over het voorstel voorbehouden. Vele leden stem den ondanks bedenkingen met het voor stel in. Ned. smaldeel zal strijd leveren met Engelse vliegtuigen Het smaldeel Nederlandse Antillen onder bevel van Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, zal zijn reis naar de West besluiten met oefeningen tezamen met de Britse zee- en luchtstrijdkrachten. Bij het invaren van het Engelse Ka naal op 2 Mei zal het smaldeel strijd le veren met Engelse vliegtuigen. De bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe, zal zich op 27 April per lynvliegtuig naar de Azoren begeven en zich op Hr. Ms. „Ka- rel Doorman" inschepen, ten einde het laatste deel van de reis en de oefe ningen mee te maken. De ECA heeft Nederland een aan koopmachtiging verstrekt van 2 mil lioen dollars voor bruinkolen en 23.000 voor niet-metaalhoudende delfstoffen. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur wacht Tot morgenavond De Bilt: Krachtige tot matige wind uit Westelijke richtin gen. Enkele buien met plaatselijke opklaringen- Koud voor de tijd van het jaar met op vele plaatsen weer nachtvorst. .(Opge maakt te 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1