Jlieumo Ccilwrl) r ÜTouran! Positieverbetering t.a.v. Amerikaanse concurrentie en doelmatigheid Meer dan tweehonderd millioen tekort op begroting Wist U MAANDAG 24 APRIL 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710 Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1ÊN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8103 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticfe Is qfteftfeeen myn bert la tegljenspaet' BLOEMENCORSO HONDERDDUIZENDEN GEBOEID NAAR EUROPESE SAMENWERKING IN DE LUCHTVAART Overleg tussen K.L.M. (Nederl.), Swissair (Zwitserland) en Sabena (België) Naar wij vernemen is er vergaand overleg bereikt tussen de Nederlandse KLM, de Belgische SABENA en de Zwitserse SWISSAIR. Een week gele den maakten wij melding van het feit, dat mede tengevolge van deze tendenz, reeds gemeenschappelijke dienstregeling werd ontworpen. Het plan, om tot Europese samenwerking in de lucht te komen, is niet van Nederlandse oorsprong. Reeds in de loop van het jaar 1946 publiceerde de Schweizerische Handelszeitung daarover een serie denkbeelden, ken nelijk geinspireerd door de slechte bedrijfsresultaten van de Zwitserse luchtlijnen. In November 1948, hoewel in dat jaar de Swissair een winst boekte, werd in hetzelfde blad een artikel gewijd aan het probleem in een speciaal nummer. onderhoud aan met de president-com missaris van Swissair, dr Speich, die te vens president is van de Schweizerische Bank. Deze wilde zijn functie bij Swis'c- air neerleggen wegens overdrukke werk zaamheden, doch op verzoek van de commissarissen bleef hij aan. daar hij evenmin wenste, dat zijn vertrek een verkeerde indruk zou wekken. Dr Plesman deed nu. bij een bespre king, reeds de volgende dag in het En- gadin gehouden, een voorstel tot samen werking. Een typisch iets daarbij was. dat aan Amerikaanse onderdelen, de Swissair een pepot heeft, dat veel te groot is in verhouding tot zijn vloot en zijn kapitaal In andere landen worden deze depots eveneens aangehouden, wat tot een te grote kapitaalsbirding heeft geleid. Dr Plesman, wie dit uiteraard volledig bekend is en wiens schepping technisch een der beste van de gehele wereld is, hoopt op een samenwerking, die Europa in een gunstige, rationele po sitie op luchtvaartgebied kan brengen mede met het oog op de Amerikaanse concurrentie en efficiency. In Maart werd een bespreking gehou den te Den Haag. Swissair werd verte genwoordigd door de technische direc- Het deficit van de Swissair ovei afgelopen boekjaar bedraagt 5.7 millioen Zwitserse francs, dat is rond 6 millioei: Nederlandse guldens. Deze slechte be- drijfsuitkomst is een gevolg van hel vliegen van lijnen naar landen met eer ongunstige valuta (98 der bevlogen landen hebben gedevalueerd) terwijl lijnen op valutasterke landen slechts 2728 Tc opbrengen van de totaal ont vangsten. Bij de verrekeningen, die lo- Een over een Londens clearinghouse eeft iwitserland, waarschijnlijk uil hoffelijkheid, verzuimd, verrekening ir goud te vragen. De verrekening op goud- basis is usantieel bij de post, de tele graaf en de internationale spoorwegen. Zonder deze bijkomstigheid was het verlies beperkt gebleven tot een paar honderd duizend francs; men was echter al blij, dat Engeland in de verrekenings- pool wilde meedoen. Bij het opstellen van een driejaren plan kwamen de directie, de pilootgezag voerders en de president van de Swissaii allen apart tot dezelfde conclusie: indien het zo voort zou gaan. zou 1950 een ver lies tonen van 11,5, 1951 van 9 en 1952 van 10 millioen Zw. francs. De enig mogelijke oplossing was: coö peratie met de andere Europese landen. Het verlies zat bovendien hoofdzakelijk ln de korte lijnen. Speciaal wenste dus uitbreiding te geven aan de lange- afstarid-vluchten, waarvan uiteraard de KLM een aanzienlijk beter net bezit, dan welke andere maatschappij ook. Eer verzoek om hulp en voorschotten aan dt regering te Bern werd nog niet behan deld, doch komt eerst in Juni in de Bun- desrat, 30 der aandelen bezit statutair de Staat zelve, waardoor het mogelijk werd in Juni met twee interpellaties te komen. Toen in Januari deze situatie bekend werd, vroeg dr Plesman telefonisch een TERRORISTEN ZIJN MAKASSAR BINNENGEVALLEN Nederlandse M.P. en T.N.I. nemen burgers in bescherming Naar de Nwe Leidsche Crt. verneemt, wordt de veiligheid in Makassar in gevaar gebracht door het optreden van gewapende pe- moeda's en guerilleros, welke de stad zozeer terroriseren, dat gecom bineerde Nederlandse militaire poli tie, troepen van het commando- Worang en politie in de straten pa trouilleren om de burgers in be scherming te nemen. Zondagavond werd de rust in Makas- «ar wreed verstoord door binnenvallende guerillos. die onder hevig gekrijs de ningen doorzochten. De ordeverstoorders z:jn onverantwoordelijke benden, ver sterkt door uit de gevangenis vrijgelaten gevangenen, opgestookt door felle unita- risten, hetgeen nog geaccentueerd wordt door de afkondiging van de onafhanke lijkheidsverklaring van 17 Augustus 1945 door enige zelfbestuurders. Terwijl nieuwe TNI-troepen bij Mad- Jene zijn geland, wacht Makassar dn Spanning op de komst van kolonel Kawi- larang in wie alle partijen thans ver trouwen stellen. Het aftreden van de Oost-Indonesische regering is zeer spoedig te verwachten en Poetoehena wordt genoemd als kabi- nelsmormateur voor de vorming van een regering, waarin ook unitaristen zitting Zullen hebben. Kringen te Djakarta hopen de vier hoeksconferentie nog deze week te be ginnen en verwachten dat deze zal lei den tot overeenstemming met de repu bliek van Djokja. Zij hopen, dat het mo gelijk zal zijn, binnenkort een werk comité te benoemen voor de stichting van de Republiek Indonesia Raja. Productie achteruit sinds November Maar dagproductie steeg in Februari De industriële productie, die in No vember jj. een top bereikte (41 procent hoger dan in 1938) is sindsdien achter uit gelopen: 37 procent in December, 32 ln Januari en 25 in Februari. Maar de gemiddelde dagproductie in Februari is weer iets verbeterd, aldus het CBS. en wel van 29 (Januari)) tot 33 hoger dan ln 1938. De openbare nutsbedrijven, die in Januari 93 procent meer presteerden dan in 1938, kwamen in de korte maand Februari slechts tot 70 procent. De ko lenmijnen zakten van 7 tot 15 procent minder dan 1938. de metaalfabrieken van 44 op 43 meer en de fabrieken van bouw materialen van 25 op 8 meer- De textiel fabrieken leverden meer dan in Januari (percentages: Januari 36. Februari 38). De hoofdgroep verkeer heeft tot lid van de Soc. Econ. Raad benoemd A F. Vas Dias. oud-directeur van de K P. M. en als plaatsvervanger ir J. G. J. C. Nieuwenhuis, oud-directeur van de EET. teur d-r Meiss i dr Berchtold, die, hoe wel geen lid van de Raad van Commis sarissen van Swissair, toch beschouwd wordt als de opvolger van dr Speich, Voor Sabena was aanwezig de heer Per- rier. Deze had -met dr Plesman een me morandum ter zake opengesteld. Juist dezer dagen zou een volgende bespreking plaats viriden, doch Swissair vroeg om uitstel, wat de beide andere maatschappijen gaarne gaven, daar zij de beweegredenen volkomen billijkten. Deze beweegredenen zijn deels politiek, deels financieel. - Naar wij vernemen, zou het in de be doeling liggen op de duur te komen tot een zodanige samenwerking van de drie landen waarin door haar grootte de KLM een zeer belangrijke plaats zou in nemen dat gemeenschappelijk wordt geëxploiteerd, waardoor onderbezetting van de machines wordt vermeden, dou blures voorkomen en op elk punt van de exploitatie er de materiaalvoorzie ning met de grootst mogelijke efficiency kan worden gewerkt. Ook de KLM, die "vele moeilijkheden tot nu toe met succes heeft overwonnen, zou hierbij zeer wel varen. Wellicht was een uitbreiding tot andere Europese landen in een nabije toekomst mogelijk. Men bedenke hierbij, dat de Scandinavische landen reeds sa men een Scandinavian Airway exploi- Het behoeft geen betoog, dut dit stre ven van harte toejuichen. Onze KLM is een nationaal bezit, waarop wij met recht trots zijn, ook al brengt de exploitatie niet steeds die resultaten voort, die men zou wensen. Deze maatschappij heeft grote postcontracten. die een zekere ren dabiliteit verzekeren, de Swissair heeft die niet De situatie t a v. Indonesië be- invloedt waarschijnlijk die bron van in komsten ongunstig zodat ook onzerzijds een Europese concentratie verruiming van mogelijkheden en vooralles rationa lisatie zou betekenen, een en ander nog afgezien van de ongetwijfeld g-oeiende drang naar inter-Europese king. Zeven landverkenners en een zeeverkenner hebben Zaterdagmiddag in het paleis Soestdijk aan Z.K.H. Prins Bernhard een album aangeboden, bestaande uit tekeningen, die door padvinders uit het hele land zijn vervaardigd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Nederlandse padvindersbeweging. De blunder der „democratisering" Adenauer dreigt Geallieerden te zullen aftreden Als hun houding niet verbetert, blijft Duitsland buiten de „Raad van Europa"! Zoals men weet, had de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, Dins dag j.l. te Berlijn tweemaal het „Deutschland, Deutschland, über Alles" laten zingen, hetgeen scherpe critiek van de Geallieerden en ook van de Duitse Sociaal-Democraten uitlokte. Adenauer heeft „unverfro ren", alsof er geen vuiltje aan de lucht is, aan het slot van het jaarcon gres der Christen-Democratische Unie wederom hetzelfde tartende lied laten weerklinken. Inmiddels dient geconstateerd, dat de verhou ding tussen West-Duitsland en de Geallieerden steeds bedenkelijker wordt. Adenauer laat dreigementen horen: Duitslands deelneming aan de raad van Europa is twijfelachtig en er bestaat kans, dat de regering van Bonn zal aftreden. Devaluatie deed het overschotje weer wegsmelten Eind September werden we verblijd met een sluitende begroting, die zelfs een overschotje aanwees op de gewone dienst en buitengewone dienst-I. De vreugde heeft niet lang geduurd. Het overschotje versmolt en er wordt ons een rekening gepresenteerd van f 231 millioen tekort. De devaluatie heeft namelijk alles op losse schroeven gezet. En er zijn nog verschillende andere factoren, zoals o.a. de thuiskomst van onze militairen uit Indonesië, welke in duizenden gezinnen blijdschap brengt, doch tevens offers vraagt uit de rijkskas. Tengevolge van de devaluatie stegen de uitgaven met ƒ156.9 min. Het geld verdween in de volgende putjes: Oorlog 29.9 min., Buitenlandse Zaken 8.8 min., Justitie 2 -min., buitenlandse schuld 73.6 min., Sociale Zaken ƒ9.6 min., Uniezaken f 3 min, kolentoeslag f 10 min landbouwegalisatiefonds ƒ20 min. Daartegenover staat, dat het tekort op de buitengewone dienst II van ƒ390 min. tot ƒ335 min is gedaald. De middelen geven een aanmerkelijke stijging te zien, namelijk van ƒ3520 min. tot 3747 min., ondanks het feit, dat door de wijziging der belastingen 73. min. in inkomsten kwam te vervallen. De gevolgen van de versnelde demobi lisatie en thuiskomst onzer troepen zijn uitgave van 186 min. Bovendien er nog de volgende ooi-zaken van hogere uitgaven: Kinderbijslag voor zelf standigen 18 min., werkloosheidsver zekering f 6 min., salarissen f 33.5 min., diversen ƒ39.8 min. Een en ander werd bekend gemaakt tijdens het overleg tussen de minister en de commissie van voorbereiding der Tweede Kamer van de belastingherzie ning. Enkele leden maakten bij dit overleg bezwaar tegen de afschaffing der onder nemingsbelasting, welke zij in verband met het begrotingstekort niet verant woord achtten, terwijl zij die belasting tevens wilden laten dienen voor betaling van de kinderbijslag voor zelfstandi gen, e.d. Woonschepen, oorlogsschade en vennootschappen Bij nota van wijziging heeft de minis ter afschrijving op woonschepen ten laste in het inkomen mogelijk gemaakt. De faciliteiten met betrekking tot ge vallen van oorlogsschade e.d. kunnen worden toegepast bij de bepaling der over 1949. minister brengt een offer van 7.5 min. door enige differentiatie in het tarief van de vennootschapsbelasting te handhaven. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer verklaart minister Lief- tinck een zeer snelle behandeling van de benzinebelasting op prijs te zullen stel len, teneinde de belasting zo spoedig mogelijk te kunnen invoeren. Het ver drag op de unificatie der accijnzen zal binnenkort aan de Tweede Kamer wor den aangeboden. Behandeling van de tabaksaccijns en de positie van de Nederlandse sigarenindustrie kan vol gens de minister beter geschieden bij de bespreking van bovengenoemd verdrag. De minister acht de weerslag van de belastingverhoging op de prijzen van het eindproduct onbetekenend. Het voortbestaan van de motorrijtui genbelasting geeft het voordeel van differentiatie, terwijl bij vervanging door verhoogde benzineaccijns vrachtauto's zwaar belast zouden worden. Bovendien kan men door deze belasting Dieselauto's e.d. treffen. Zulks zou tengevolge hebben, dat de bestuursmacht weer zal worden overge dragen aan de drie Westelijke bezettende mogendheden. De heren van Bonn zijn verontwaardigd door het besluit der drie Hoge Commissari-ifen. om de wet tot laging van de inkomstenbelasting te werpen, terwijl deze wet reeds door het West- Duitse parlement was aangeno men. Dit wordt gequalificeerd als „in menging in Duitse aangelegenheden" en als sanctie dreigt men nu buiten de Raad van Europa te zullen blijven. Adenauer verklaarde ronduit, dat de Hoge commissarissen met hun „veto" op de belastingwet zijn kabinet voor een hoogst -ernstige crisis hebben geplaatst. Volgens de minister van Justitie, Dr De- hler, heeft de Hoge Commissie zelfs haar wettelijke rechten óverschreden. „Hört, 1 hörtde Geallieerden zijn hun boek jes te buiten gegaan"! Al is er nog geen besluit gevallen, toch wijzen verschil lende berichten erop, dat de Duitse mi nisters van Economische Zaken. Finan ciën en Huisvesting van plan zijn, om af te treden. Het is wel merkwaardig, dat'Adenauer, gebruikmakende van de spanning tus sen Oost en West, de Hoge Commissie beschuldigt „een psychologische blun der te hebben begaan De bondskanse lier heeft erop gewezen, dat de wet op de verlaging der inkomstenbelasting door de Hoge Commissie verworpen werd, terwijl Bonn juist het standpunt innam, dat de beoogde verlaging de koopkracht zou doen stijgen en de Duitse invoer vergroot worden. De Geallieerde Hoge commissarissen klaagden er echter over, dat Duitsland vrijwel uitsluitend levensmiddelen en luxe goedereninvoert, in plaats van grondstoffen en machines. Er is derhalve deining ontstaan, maar gestreefd wordt naar een compromis. Het Hoge commis sariaat heeft een verklaring uitgegeven. Jap at vijf jaar rauwe slangen op Nieuw-Guinea Een Japanner heeft kans gezien, zich vijf jaar schuil te houden op het eiland Noemfoor bij Nieuw-Guinea. Hij was de gewezen chauffeur van een vrachtauto en leefde in het oerwoud totdat hij thans bij het stelen van knolgewassen uit de tuinen door Papoea's betrapt is. Een wilde jacht ontstond en de bevolking trachtte hem te stenigen Nadat hij met een mes in de rug gewond was, werd hij gepakt en aan de burgerlijke autoriteiten overgeleverd, die hem met een vliegboot naar Biak deden brengen Hier is hij in het ziekenhuis opgenomen en de leger- autoriteiten te Hollandia zullen bêslissen, of hij naar Japan kan terugkeren. waarin gezegdi wordt, dat de inkomsten-' belasting tenslotte wel verlaagd mag wor den, als het tekort zou worden gedekt door hogere belasting op luxe goederen. Het spreekt vanzelf, dat een eventueel aftreden van Adenauer de Geallieerden voor een schier onoplosbaar probleem zou plaatsen en zulks koren op de molen der communisten zou zijn. In dit verband wijzen wij er nog op. dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa instructie heb ben gekregen voor plannen, welke'geba seerd' zijn op een verdere vijfjarige be zetting van Duitsland. Kurt Schumacher, voorzitter der West- Duitse Sociaal-Democratische partij, dringt aan op nieuwe verkiezingen „aan gezien het Duitse volk een nieuwe rege ring van node heeft". Curiositeitshalve vermelden wij nog, dat de, onder So- wjet- controle staande Berlijnse raddo. Arthur Rother. die na de rede van Ade nauer, „Deutschland, Deutschland über Alles" dirigeerde, ontslagen heeft. Deze meisjes op een bloemencello verwierven in het corso te Noord- wijk de lste prijs. Het waren et' dan ook de meisjes, de cello en d Kind met afsluitboom de lucht in Van acht meter hoogte te pletter gevallen Gistermiddag klemde de vierjarige Otto Groesbeek uit Zaandijk zich bij de Julianabrug aldaar vast aan de afsluit boom. toen die omhoog ging. De omstan ders zagen het gebeuren en gilden var schrik De brugwachter snelde toe en liel de boom weer zakken. Het jongetje liet echter los en viel van een hoogte van acht meter op de brug. Hij was vrijwel op slag dood. Jongetje te Maasland door stroom gedood Een 9-jarig zoontje van het echtpaar Van Dijk te Maassluis was in Maasland tijdens het spelen op een schuur ge klommen. Toen het jongetje dreigde U vallen, greep hij zich vast aan een draad van de electrische leiding en werd op slag gedood. Dodelijke verkeersongevallen afgenomen Het aantal doden bij verkeersongeval- n is na de oorlog met ongeveer eer derde afgenomen en ongeveer op het gekomen. Het aantal ge wonden is thans niet veel groter dan de oorlog, maar de ongevallen heb- een ernstiger karakter gekregen, daar het aantal zwaar gewonden on geveer is verdubbeld, dat der licht gewonden met 30 procent verminderd. Het totale aantal verkeersongevallen is met ongeveer een zevende toegenomen. s Za- Nog geen Gentleman's Agreement" Zal Koning Leopold in België mogen verblijven? Nieuw gekibbel over de tekstuitlegging der „vorstelijke boodschap" Het verhaal over de Belgische Koningskwestie wordt wat eentonig en vervelend. Na het brede gebaar van de vorst, bereid zijnde tot een tijde lijke machtsoverdracht aan Kroonprins Boudewijn, is nieuw gekibbel tussen de drie partijen ontstaan. Tevergeefs wachten de Belgen op een definitief accoord tussen de Katholieke C.V.P., de Socialisten en de Li beralen, omdat men het op de conferentie tussen de kabinetsformateur Van Zeeland en de verschillende partij-afgevaardigden niet eens kan worden over de vraag: „Waar mag Koning Leopold verblijven voor de duur, dat Prins Boudewijn het koningschap waarneemt?" Inmiddels is vanochtend Van Zeeland, in gezelschap van Weemaes, particulier secretaris va de Koning, opnieuw naar Pregny vertrokken. Eén ding is duidelijk: Er zijn nieuwe moeilijkheden gerezen. Ter conferentie Van Zeeland verlieten de Liberalen de vergadering, kort na de Socialisten en de liberale vertegenwoordiger Motz ver klaarde zelfs, dat men op een dood punt was beland. De Katholieke CVP gaat een straffer standpunt innemen en de CVP- leiders worden verzocht, de vorming een regering te eisen, die ten doel zal hebben de Koningskwestie op te lossen, nauwlettend in het kader van de bood schap van de vorst. De Socialisten zijn bevreesd, omdat zij DAT de veerdienst VlissingenBres- kens vandaag na twee weken stilstand op beperkte schaal is hervat. DAT van 15—20 Mei een landelijke Blauwe-week-collecte wordt gehouden >or de drankbestrijding. DAT de landgoederen De Mettemaat te Hengelo (Geld.), De Selskamp te Rheden, Te Veene te Winterswijk, Groot Beverborg te Losser, Westhoeven te Doe- tinchem. De Bunthorst te Gemert, als mede Wissink en Het Klooster te Aalten jor het publiek zijn opengesteld. DAT B. en W. van Zwolle de raad voorstellen voor f 110.000 een proef te emen met electrische straatverlichting. DAT Zaterdag een flinke binnenbrand oedde in „De schildersbijenkorf"aan de Herengracht te Arasterdam. DAT mevr. Timmermans uit Den Haag op het intern, kapconcours in Valken burg (L.) een der eerste prijzen ontving. DAT men het kampeerhuis Blierherne op Ameland wil bestemmen voor vacan- tieoord van Friese vrijzinnig-Hervorm- DAT Nieuw-Ginneken precies tussen de kerkdorpen Ulvenhout en Bavel (N.B.) ëen nieuw gemeentehuis zal bou- DAT de afgelopen week weer duizen den pinken in de N.O.-polder zijn aan gekomen, zelfs uit Noord-Brabant, om er het malse gras te nuttigen. DAT in Middelburg 1% jaar werd ge- eist tegen de 28-j. H. P. A. uit Sas van Gent, feitelijk leider van een bank al daar, wegens het roekeloos omspringen met geld van anderen. DAT de laag verzekerde boerderij van H. Morrenhof te Mariënheem (gem. Raalte) gisteren met twee hooibergen en twee schuren, plus de inboedel, geheel verloren ging t.g.v. spelen met lucifers. DAT dit jaar enkele wegvakken van de weg AssenGroningen worden ver beterd. DAT mgr F. N. J. Hendrikx, vicaris- generaal van het bisdom Den Bosch, we gens hulp aan huisvesting van Oosten rijkse kinderen in ons land de gouden eremedaille van Wenen heeft ontvangen. DAT in de Balistraat te Amstei-dam, naar het voorbeeld der drie Noordelijke provincies, Zaterdag een consultatie bureau voor rheumatiekbestrijding is geopend. DAT de Texelse evacué's van 1944/'45 aan Assen een bank aanboden en aan Vries een kroonlamp voor de Hervormde kerk. DAT het aantal personenauto's in Nederland ongeveer de helft bedraagt van dat in België, het aantal vrachtauto's iets meer dan de helft, het aantal motor fietsen pl.m. tweederde, doch het aantal autobussen bijna driemaal zo groot is als bij onze Zuiderburen. DAT Zaterdag in een voormalig café te Spaarndam een jeugdhuis voor alle gezindten officieel werd geopend door een der kinderen. nog niet de garantie ontvangen hebben, dat de koning niet in het land zal blij ven, zolang zijn zoon in functie is. Vol gens „Le Peuple", zou de Katholieke mi nister van Verkeerswezen in het demis- sionnalre kabinet, Segers, hebben ver klaard. dat hij nimmer deel wenst uit te maken van een regering, die de Koning verbant. Er bestaat dan kans, dat er een partij zal ontstaan, waarom zich alle anti-democratische bewegingen zullen scharen, die vóór de oorlog bestonden. Het zal noodzakelijk zijn, dat de Koning in België is en indien nodig de eerste schreden kan leiden van de onervaren Prins, die een verantwoordelijke funetie moet uitoefenen. In het algemeen kan men zeggen, dat Liberalen en Socialis ten liever zouden zien, dat het gematigd Leopoldistische kabinet Gaston Eyskens aanbleef. Gezien de heersende ontevredenheid, zal het zeker morgen worden eer (en als) een definitief antwoord der drie grote partijen bereikt is Scheepje uit Arnemuiden alweer gevonden Het vissersscheepje Arnemuiden 15, dat uit de haven van Vlissingen was ver dwenen, werd Zaterdag opgemerkt door een Engels stoomschip. De politie vond de Arn. 15 onbemand op de SpijkeTplaat bij Borssele op de Westerschelde. Zij zoekt nu nog de daders. Bij een botsing tussen kleurlingen politie te Johannesburg zijn zeven kleurlingen en vier blanke politieman gewond en een kleurling gedood. Plicht en inspanning De actie voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten ver loopt ditmaal wel heel rustig. Wel zijn de verschillende politieke partijen in het geweer gekomen, maar ook hun activi teit, althans voorzover dat naar buiten te merken valt, is minder dan naders. De brievenbussen der kiezers krijgen niet die lawine van papier te verwerken als andere jaren. Deze rust is eensdeels te begrijpen. Drie jaar achter elkaar verkiezingen is van het goede wel wat te veel. En zo hebben de kiezers de vergaderingen gela ten voor wat ze waren en zich niet druk gemaakt. Ze hebben zich blijkbaar op het standpunt gesteld, dat het toch alleen op het stemmen aankomt- Natuurlijk is dat zo. Maar anderzijds heeft elke burger de placht, al datgene te doen wat mogelijk is om de democra tische staatsinstellingen te handhaven. En daartoe behoort ook het recht om in vrijheid zijn stem uit te brengen. En dat houdt weer in dat men zich inspant om diè partijen in de Staten te brengen, die het met die democratische staatsinstel- Inigen eerlijk menen, die wars zijn van alle dictatuur. Die alleen Democratie is echter een begrip, dat op vele wijzen kan worden ge ïnterpreteerd. Er zijn vele democraten maar ze denken over het besturen ,vaa de provincie niet gelijk. Feitelijk zijn ze het alleen eens in het negatieve, n.1. hierin, dat de dictatuur verwerpelijk is- Niet onbelangrijk overigens, wapt de statenverkiezingen moeten, als het goed is, aan de wroeters voor de rode dicta tuur duidelijk maken dat ons volk de vrijheid lief heeft. Daarom zal men zijn stem moeten uit brengen op die partijen, die zich tegen de dictatuur keren. Maar ook daarbij moet men kiezen. De dictatuur is alleen te weerstaan in de kracht van het be ginsel, in gehoorzaamheid aan Gods Woord. Een partij, die in 1946 commu nisten tot wethouders en tot leden van Gedeputeerde Staten koos is niet de meest aangewezene om tegen die dicta tuur te strijden. Ook al heeft men ge lukkig later zijn standpunt herzien. De strijd voor de rechten en vrijheden van de burger is iets, dat afhangt van de omstandigheden, maar moet gedragen en gestimuleerd worden door de vaste over tuiging dat de overheden van God ge wild zijn en door Hem met souvereini- teit zijn bekleed en anderzijds dat de overheden om met de vaderen te spreken er zijn om der wille van het volk. Alleen zo kan staan. En het bieden n de dictatuur weer- PHH H deze wederstand is het best verzekerd bij onze Ohristelijke politieke partijen. Daarom hebben die recht op onze stem, en die alleen. Bonbonnière en sigarendoos voor Koninklijk Paar De vereniging Het Limburgs scheppend ambacht zal t.g-v. het koninklijk bezoek aan Limburg (heden en morgen) de Ko ningin een bonbonnière in de vorm van een eikel aanbieden, in Tegels-bont aar dewerk en gevuld met truffels. De Prins krijgt een coromandelhouten sigarendoos met zilveren scharnieren en gevuld met speciaal gemaakte sigaren. AMERIKAANSE SKYMASTER TEGEN BERG TE PLETTER Op de Hiroegatakeberg te Zuidwesten van Tokio is het wrak gesignaleerd van de Amerikaanse Skymaster, welke sinds Vrijdag wordt vermist. Men vermoedt, het vliegtuig tegen de berg te pletter is gevlogen. Officieel is medegedeeld, dat WEER VOORWERPEN VAN DE „PRIVATEER?" Bij het eiland Oeland. voor de Zuid- Oostkus van Zweden, is een lijst van radarstations en een houten takelblok gevonden, die naar men vermoedt afkom stig zijn van de onlangs vermiste Ame rikaanse „Privateer". - Ook een Luxemburgs lintje voor minister Wijers Ontving minister Wijers dezer dagen og een Belgische onderscheiding. Za terdag heeft de Luxemburgse minister Schaus hem op het gezantschap in Den Haag het ereteken van grootkruis in de eikenkroon van dit groothertogdom over handigd. Guur en buiig weer op komst (Van onze weerkundige medewerker) Tijdens het afgelopen weekeinde heb- ien er zich op de Oceaan tussen IJs land en Schotland belangrijke verande ringen voorgedaan, welke wij in de k> mende dagen aan den Hjve zullen onder vinden. Het optimisme over enig zonnig droog weer is dus wel van korte duur geweest. Inplaats van in een warme, ko men we thans in een koudere. Noord westelijke tot Noordelijke, luchtstroming, waardoor een periode met koud en guur voorjaarsweer aanbreekt, waarin zelfs buien met hagel en onweer kunnen voor komen. Deze koude lucht komt. reeds hedenavond of in de komende nacht ons land bereiken. Gedurende het grootste van deze week jyoet op dit guur voorjaarsweer worden gerekend. Wat het betreft, was het gisteren ln Mos kou heel wat beter dan in ons land, daar steeg het kwik n.l. tot een voor April zeer hoge temperatuur van ruim 23 gr. Celsius, hetwelk daar ln 70 jaar niet voorgekomen. WEERBERICHT BUIEN Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met nu en dan buien. In het Oosten van het land aanvankelijk nog zwakke ver anderlijke wind, overigens matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Koud weer. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: Zoo 5 23—19.54 uur. Maaa 10 45-3.08 uur. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1