Jlieutue £ditsrf)e tfourant Gemaskerde rovers overvallen speelhol in Den Haag Dinsdag plechtige uitvaart van de R,LS= Koning Leopold keert terug om gezag over te dragen Vrouw met vier kinderen verdronken Wist U VRIJDAG 21 APRIL 1950 BUREAUX Hoge woerd 103 Dir en redactie. Tel 20408 Abon Dementen. Tel 22710 Advertentie- afdeling- Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. «\DVERTEN 1'tEN i 0.18 per millimeter «Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8101 CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „Staatvasttcl; Is gfiftlma mgn bert ia tcQfjeospott" Kleurrijke stoet door kleurrijke streek DIRECTIE: F. DIEMER „Ik ben lid van de club" Met 6800 verdwenen zij in het niet In het hart van Den Haag, op vier minuten afstand van het hoofdbureau aan de Laan Copes van Cattenburch, hebben gemaskerde mannen van nacht een speelclub overvallen. Het was de zg. Jockeyclub, een besloten epeelgelegenheid, waar alleen leden roulettespel kunnen beoefenen. De daders van deze overval, vijf in totaal, zijn door de voordeur binnen gekomen, zij hebben de bezoekers van de club met revolvers en een stengun in bedwang gehouden, hebben hen gefouilleerd, en zijn na een oponthoud van een kwartier, met een buit van 6800.gegaan zoals zij gekomen zijn. Omstreeks middernacht het pand 25a gebeld. In de benedenver dieping woont mej. P. A. S. van P. Zij heeft het bovengedeelte van het huis verhuurd aan de Jockeyclub. Er stond man voor de deur. die vroeg bin nengelaten te worden en zijn verzoek motiveerde met de opmerking „Ik ben lid". Hij liet de achterzijde van een kaart zien, die kennelijk als lidmaat schapskaart moest gelden. De bedienende juffrouw, die de deur opende vertrouwde öe late gast niet erg en ging de secre taris van de club, de heer G. advies vragen. Toen zij. met de heer G. uit de club de trap afkwam, stonden er vijf in plaats an één beneden aan de trap. Zij zagen - schrikwekkend uit. Maskers bedekten hun gezicht, geïmproviseerde maskers t een der overvallers had een dames sjaal voor zijn ogen gebonden, waarin gaten geknipt waren. Bovendien hadden zi; pistolen in de hand, terwijl een van hen zelfs een sten-gun hanteerde. Waar- jchijnlyk is dat wapen in een koffer vervoerd. Gaat U ons maar voor zeiden de gemaskeerden tot de totaal uit hel veld geslagen secretaris en de hem volgende juffrouw. Beide werden de trap opgedreven en in een kamer, van de rest van het gezelschap ge ïsoleerd. Eén gemaskerde hield hem in bedwang, een tweede was beneden blijven staan, terwijl de drie anderen de speelzaal binnengingen. Zeven tien mannen en vier vrouwen zaten daar om de grote roulettetafel ge schaard. Zij kregen het bevel de han den op te steken. De overvallers hadden weinig moeite met hen Wel is waar ontstond er grote ver warring en viel een van de dames flauw, doch de binnengedrongen mannen kon den hun bezigheden zonder verzet te ontmoeten verrichten. Eén van hen maakte zich meester van de bank. De e anderen fouilleerden de aanwezigen geld en namen dat af. Tien tot Vijftien minuten duurde deze séance en er was slechts één bezoeker, die een geldbedrag wist te redden Hij wist het onder alle bedrijven door in zijn broeks band te schuiven en klaagde er vervol gens over hartpatiënt te zijn. die geen opwinding verdragen kon. Daardoor leidde hij de aandacht van zich af. Toen het geld zakte en tenslotte onder uit zijn broekspijp op de grond viel. heeft hij het onder een tafel geschopt en het zo voor deovervallers weten te verbergen. Sieraden en eigendommen werden niet afgenomen. Het was de overvallers ken nelijk alleen om geld te doen Nadat zij de buit binnen hadden zij bedroeg naar de politie ons meedeelde, ongeveer f6800 vertrokken de over vallers weer door de voordeur. Merkwaardig was, dat er op dat ogen blik geen auto in de laan aanwezig was Maar er zijn in die omgeving zijstraten genoeg- Telefoondraad doorgesneden. Bij hun vertrek hadden de indringers de deur van de roulettezaal op slot ge daan. Een der aanwezigen zag echter toch kans naar buiten te komen. De telefoon bieek onbruikbaar te zijn. De draad was doorgesneden. Per motor is een der be zoekers nsar het hoofdbureau van politie gegaan, waar direct alles gealarmeerd werd voor achtervolging en onderzoek. Tot nu toe zonder resultaat. Men neemt evenwel aan, dat de daders van de situatie zeer goed op de hoogii waren en dat zij gezocht moeten wor den onder hen, die te voren de club al eens bezocht hadden. Troepenschip Amapoora vertrekt 5 Mei Het gescharterde troepenschip Ama poora vertrekt op 5 Mei met Nederlandse militairen uit Djakarta en wordt op 9 Jubi te Amsterdam verwacht. Voorspelling uil Djakaita PRESIDENT SOEKAWATI IS BEKEERD TOT DE EENHEIDSSTAAT Ass. Press verneemt uit hoge Indonesische kringen te Djakarta, dat de R.I (Republiek Indonesia Serikat) Dinsdag 25 dezer zal verdwijnen. Op die dag begi namelijk de vierhoeksconferentie ter bepaling van de staatkundige structuur vai^ Indonesië, waaraan, behalve de R-I.S. zelve de republiek Oost-Indonesië en Sumatra zullen deelnemen. Volgens deze Indonesische inlichtingen zou er i een stilzwijgende overeenstemming bestaan om de R.I.S. te ontbinden en een heidsstaat te stichten. De enige vraag is slechts, hoe men het zal doen. tiemen. Van de zestien staten, die in December bij de souvereiniteitsoverdracht in R.I.S. verenigd waren, zijn er nog slechts S overgebleven. Het plan van van een unitaristische reppubliek is reeds zeer oud en was op genomen in de onafhankelijkheidsverkla ring van 17 Augustus 1945. Deze Indo nesische kringen menen, dat de Christe- lyke landstreken in Ambon en Menado en elders in Oost-Indonesië de enige zijn, waar de federalistische gedachte leeft en men acht het daarom waarschijnlijk, dat Oost-Indonesië de een of andere vorm van plaatselijke autonomie zal krijgen. De ontbinding van de R.I.S. zou ove rigens een volledige hervorming van de huidige regeringsorganen met zich me debrengen. Deze bestaan thans uit twee huizen, waarvan de senaat de belangen van de federale staten vertegenwoor digt. Deze Indonesische kringen zyn thans Kabinetscrisis in Antillen Elf Statenleden van de Nederlandse Antillen, nl. de nationale en de Aru baanse volkspartijen benevens het lid Marchena van Bonaire, hebben een adres gericht aan de gouverneur, waarin zij medewerking weigeren aan elk voorste! vaji het kabinet. Zelfs zouden zij zich verzetten tegen elk voorstel, waaraan het kabinet medewerkt. Het kabinet heeft hierop ontslag genomen en dit is door de gouverneur aanvaard. Inplaats van de R.I.S. een R.I.R. De Oost-Indonesische president Soe- kawati heeft volgens Aneta te Ma kassar verklaard, dat hij wil voorstellen, de RIS te verdopen tot RIR (Republiek Indonesia Raja verheven Indonesische republiek). Hij ontkende, dat de staat Oost-Indonesië ook maar iets te maken had gehad met de opstand van Azis er- verzekerde. dat zijn regering alle beve len van de centrale regering loyaal had uitgevoerd. Het voortbestaan van zijn staat werd volgens de president slechts gewenst door een klein aantal groepen. Door schenking van een bedrag uit het Prins Bernhardfonds is het voortbe staan van het tijdschrift Kroniek van Kunst en Kuituur voorlopig verzekerd. hoogtepunt van het nationalistische aal had aanvaard. Bovenstaand bericht wordt nog sterkt doordat volgens een U.P.-telegi in verschillende bladen, pres. Soekawati van Oost-Indonesië thans betoogt, dat Oost-Indonesië bereid is. toe te treden tot een Indonesische eenheidsstaat, dien de republiek van Djokja hetzelfde zou doen. Dit betekent, dat Oost-Indone sië als laatste bolwerk van het federa lisme zyn verzet heeft laten varen. Het enige voorbehoud is nog, dat Oost-Indo nesië niet wil opgaan in de republiek, maar in een nieuwe eenheid. Soekawati's noodsprong Vierhoeksconferentie krügt RIS-sluiting Naar de Nwe Leidsche Crt verneemt, heeft de Indonesische minister van voor lichting Mononutu een uiteenzetting gegeven van de plannen van Soekawati voor de vierhoeksconferentie. Hij wil voorstellen, dat de R.I.S. en de deel staat van Oost-Indonesië zich vrijwillig zullen ontbinden om op te gaan in een nieuwe centrale regering, welke sterk de nadruk zal leggen op de eenheid. Deze centrale regering zal vele pro vincies instellen met een grote mate van autonomie en met door de bevol king gekozen gouverneurs. Naast regering en parlement zal een college komen van vertegenwoordigers aller provincies, te vergelijken met de' huidige senaat. Mononutu (zelf Oost-Indonesiër) stemt met dit voorstel in en juicht het toe als poging om langs vreedzame weg te komen tot een oplossing en het bereiken van de noodzakelijke rust benevens vruchtbare samenwerking met Neder land en andere mogendheden. In Djakarta daarentegen ziet men het voorstel als een laatste noodsprong om nog iets van de snel wegglippende zelf standigheid te redden. Ingewijden ge loven, dat het initiatief de republiek Indonesia heeft verrast en tot bepaalde concessies gedwongen, daar het ogenblik nog onrijp is voor de hegemonie. De republiek staat dus nog niet afwijzend maar de practijk zal moeten bewijzen of deze oplossing wel levensvatbaar zal zijn, dan wel of de republiek op een gunstig ogenblik een nieuwe greep naar de macht zal doen. Het plan betekent in ieder geval de volkomen ineenstorting van het kaar tenhuis van dr. .Van Mook. Grote brand in Dordtse gasmeterfabriek Steekvlam verwondde twee agenten en boekhouder Een felle brand heeft gisteravond in de gasmeterfabriek te Dordrecht zeer veel schade aangericht. Zo ging de ge hele controle-afdeling met vele kostba re precisie-meetapparaten verloren. De brand, waarvan de oorzaak onbe kend is, is vermoedelijk ontstaan in de reparatie-afdeling voor stofzuigers. Het vuur sloeg over op de daaronder gele gen controle-afdeling en drong door naar de gereedschapsmakerij er naast. Vele machines liepen waterschade op. De adjudant van politie C. den Uil, de rechercheur Van der Merwe en de boekhouder B. Vrolijk openden een deur van een verbindingstunnel tussen het brandende gebouw en een ander perceel. Deze tunnel stond echter reeds in brand. Een geweldige steekvlam raakte de mannen. Gewond aan gezicht en handen werden zij naar het zieken huis, en later naar huis vervoerd- Verzekering dekt de schade. Nederlandse emigranten naar Nieuw-Zeeland Vijtig Nederlandse gedemobilisesrde militairen uit Indonesië, die naar Nieuw- Zeeland emigreren, zijn te Port Darwin in Australië aangekomen. Nog 11 andere groepen zullen volgen, waarvan 6 voor Australië. HANS ROOZEN OP ZOEK NAAR DE ARK De 18-jarige Hagenaar Hans Roozen zal 16 Juni per K.L M. naar Turkije ver trekken. Hij zal zich in Istanbul bij de expeditie van de Amerikaan Smith voe gen, die, zoals men weet, onderzoekingen gaat instellen naar mogelijke overblijf selen van Noachs Ark op de berg Ararat. Gietstuk (4000 kg) verpletterde arbeider Gistermiddag slootte de 29-jarige on gehuwde fabrieksarbeider L. Lohuis uit Oldenzaal in de machinefabriek van Stork te Hengelo tegen een steunbalk, waardoor een gietstuk van vier duizend kilo kantelde. De arbeider werd er onder verpletterd. Geprofiteerd van woningnood Een jaar geëist tegen voorzitter van stichting De voorzitter van de „stichting tot bevordering van het eigen huisbezit", de 27-jarige Rotterdamse makelaar J. M. W F. D., hoorde gisteren voor de rechtbank aldaar een jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk, tegen zich eisen. Hij deelde, na advertenties te hebben geplaatst, op een vergadering in Rot terdam in Augustus 1947 mee, dat de 402 woningen, die de stichting in Hille- gersberg zou laten bouwen, elk f23.000 zoudén kosten. De geïnteresseerden zouden zelf f9000 moeten betalen en de rest zou worden opgevangen door een rijksbijdrage en een hypotheek. Van Juli 1948 tot Februari 1950 ontving D. huurpenningen alvast vooruit, tot een totaal van f3400. Dit geld gebruikte hij voor zich zelf. Hij werd reeds eerder veroordeeld. Uitspraak over 14 dagen Langoren lieten zich niet in 't zonnetje zetten Jagen met een lichtbak is eigenlijk minderwaardig, iets voor stropers. Maar in de Limburgse gemeente Bergen zijn de konijnen de laatste tijd zo talrijk, dat minister Mansholt twee jagers vergun ning heeft verleend om de lichtbak te gebruiken. De eerste jacht is weinig succesvol geweest. De diertjes, die an ders zo trouwhartig hele families bij elkaar langs de rijksweg Nijmegen— Venlo verschijnen en rustig blijven zit ten in het licht van de auto's, lieten zich voor de lichtbak zo weinig zien. dat de expeditie slechts zegge en schrijve één konijn opleverde. GEZANT VAN COLUMBIA BIJ MINISTER DREES De gezant van Columbia, de heer J. G. de La Vega, heeft vandaag een be zoek gebracht aan rtlinister Drees. EEN FLITS VAN HET ONVERGETELIJKE SPEL OP DE „KEUKENHOF". Belgische atmosleez opgeklaard Na accoord tussen partijen is nieuwe regering slechts een „kwestie van uren" IYADAT DE „RONDETAFEL-CONFERENTIE" tot middernacht L onder hoogspanning te Brussel bijeen was geweest, kwamen de c(rie grote partijen, dus de Katholieke C.V.P., de Liberalen en de Socia listen in beginsel tot overeenstemming. Het bereikte accoord luidt, dat Koning Leopold, de geliefde vorst,;op de troon zal terugkeren om daar na zijn Koninklijke prerogatieven tijdelijk aan Kroonprins Boudewijn over. te dragen. jC>e.kabinetsformateur Paul van Zeeland, deelde.aan de pers mede, dat men het slechts over één punt nog niet eens was, namelijk de aanwezigheid van de Koning in België, na de gezagsover- dracht aan de Kroonprins, waartegen de Socialisten nog bezwaren koesteren. Vandaag zou „en petit comité" nog verder vergaderd worden en aan deze besprekingen nemen deel baron van der Straeten Waillet, voorzitter van de C.V.P., Motz, voorzitter van de Liberale Partij en de socialistische minister van Staat, Paul Henri Spaak, mitsgaders natuurlijk Paul van Zeeland. Het is te hopen, dat er te elfder ure niet een kink in de kabel komt en de Belgen weer een regering krijgen, want de crisis heeft nu lang ge noeg geduurd. Na zoveel woorden wordt het tijd da den te laten zien. De drie partijen zijn het thans eens over de overdracht der Koninklijke prerogatieven op Prins Bou dewijn en de opheffing van de wet op het regentschap. Het enige bezwaar zou dus zijn. dat de socialisten er niet in wil len toestemmen, dat de Vorst zich op nieuw in België vestigt. Zij staan op het standpunt, dat de aanwezigheid vai Koning „in de wachtkamer" een or gelijke situatie is. Afgewacht dient dus te worden, in hoeverre partijen ook ten aanzien van dit punt nog concessies wen sen te doen. Ook de juristen der C.V.P staken de koppen bij elkaar en oud-minister Stcuye verklaarde, dat de grondwettelijke be zwaren een oplossing van het probleem der overdracht niet in de weg staan. Vannacht laat verklaarde een katholiek C.V.P.-woordvoerder nog, dat „tenzij Bootje van parlevinker tussen twee schepen gekraakt Kustvaarder scheurde wand van binnenschip open. 'Twee schepen botsten gisteravond ln de Amsterdamse Y-haven tegen elkaar Het bootje van een parlevinker voer juist tussen beide schepen in en werd totaal gekraakt. De Nederlandse kustvaarder Y-stroom liep dwars op het Zwitserse binnenschip Silva Plana (747 ton) in. De Zwitser werd in de scheepswand geheel openge scheurd- Het schip bleef echter drijven, doordat de schotten tussen de ruimen gesloten waren. De Silva Plana was ge laden met tabak en stammen. Het bootje van de parlevinkers gebr. Dijk, de Pax Libertas, zonk vrijwel onmiddellijk na de aanvaring. op het laatste ogenblik nog tegenslagen komen bij de besprekingen tussen de drie partijen, de vorming van een nieuwe Katholiek-Liberale coalitie nog slechts in kwestie van uren is". Wie zal de aanvoerder zijn van de nieuwe regering: Paul van Zeeland of Gaston Eyskens? Na het verworven ver trouwensvotum. zal een wetsontwerp worden ingediend, betrekking hebbende op de „overdracht" en dan zal de nieuwe regering bekend maken, dat zij de Ver enigde Kamers bijeen wenst te roepen de wet op het regentschap op te heffen. Alsdan is de weg vrij voor Ko ning Leopold. vorst heeft inmiddels tegengespro ken. dat hij voornemens zou zijn, zich los te maken van Jacques Pirenne, die belast blijft met de politieke leiding van het secretariaat van de Koning. Ver melden wij nog, dat na afloop van de persconferentie, die gisteravond gehou den werd. de auto van Paul van Zee land in botsing kwam met een andere wagen, maar de kabinetsformateur bleef ongedeerd. Londen: 6700 stakers Churchill steunt Labour-politiek VOOR MAATREGELEN TEGEN HAVENSTAKING Naar aanleiding van vragen van Churchill heeft de Britse minister v. Ar beid, George Isaacs, mededelingen gedaan over de „wilde staking" in de Londense haven. Thans wordt door ongeveer 6700 havenarbeiders gestaakt. Op 41 schepen wordt in het geheel niet, op 10 gedeel telijk en S>p 64 met volle kracht ge werkt. De minister zeide, dat er geen enkel geschil betreffende de arbeids voorwaarden is en geheel uit politieke oogmerken door de communisten is op gezet om te trachten. h.yn «lipkende in» vloed op de Britse vakbeweging te her winnen. Churchill zegde Isaacs de steun van het parlement toe voor het door hem ingenomen standpunt. Het Londense havencomité heeft de staking in een met algemene stemmen ^Ingenomen resolu tie afgekeurd en er bij de stakers op aangedrongen het werk onmiddellijk te' hervatten. Sowjets: eerst geallieer den er uit De organisaties van het „democratisch blok van Groot-Berlijn" hebben te ken nen gegeven, dat zij niet met vri.e ver kiezingen in Berlijn accoord gaan. vóór het bezettingsstatuut van de Westelijke mogendheden is opgeheven en de bezet- tingstroepen zijn vertrokken. VOORWERP VAN DE PRIVATEER GEVONDEN? Op het strand van het Zweedse eiland Oeland heeft een visser een metalen bus met 12 lichtkogels gevonden, welke gelijk afkomstig is van het Amerikaanse vliegtuig, dat op 8 April j.l. boven de Baltische Zee verdween. De bus droeg een Engels opschrift en is naar hef Amerikaanse hoofdkwartier van de red dingsploeg te Kastrup gezonden. Sleepboot zonk na aanvaring met vrachtboot op de Oude Maas De echtgenote en vier kinderen van de sleepbootkapitein W. v. d. V. zijn vanmorgen verdronken, nadat de sleepboot Dlartien om 6 uur op de Oude Maas ter hoogte van de Bomkade te Dordrecht, by een aanvaring met een motorvrachtboot zo ernstig werd beschadigd, dat de sleepboot byna onmiddellijk zonk. De kapitein sprong var boord en wist zich zwemmende te redden. Hy werd, totaal overstuur, ln het zieken huis opgenomen. De naam van de boot, die met de 3 a 4 ton metende Martien in aanvaring gekomen, was de Rhein Union 2, een zgn „hardloper", dit is een snelvarende motorvrachtboot. Schipper Bossers van DAT de tarieven voor alle buslijnen van de Ned. buurtspoorwegmij op 1 Mei op gelijke hoogte worden gebracht. DAT het echtpaar G. Remmers-Van Drunen, Chrysantenstraat 5a te Hilver sum, morgen 60 jaar is getrouwd. DAT de mijnenveger Willem van der Zaan dezer dagen in Gent vertoeft met adelborsten aan boord. DAT de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. de Quav. gisteren het gemeentelijk industriepark te Uden opende. DAT een klein aantal jongens en meisjes boven 17 jaar van de zomer door de Unesco naar oogstkampen in Enge land kan worden uitgezonden. DAT 500 a 1000 zeeverkenners van 11 tot 18 Augustus bij Terhorne (Fr.) een kamp zullen houden t g v. het 40-jarig bestaan van de Ned. padvindersbewe ging. DAT vele honderden personen gisteren commissarissen en directie van de 40- jarige Draka in Amsterdam feliciteer- DAT de eierprijzen in Barneveld gis teren door groter export-mogelijkheden opliepen van f 10.75 a f 11.25 tot f 11 a f 11.75 per honderd DAT J. H. Bogman uit Beek (L.) voor f 942.000 laagste inschrijver was voor de bouw van 90 woningen in Maastricht en J. H. Schroen en Zonen uit Roermond hoogste voor f 1.079.000. DAT Schokbeton in een jaar tijds 160 montage-boerderijen in de N.O.-Polder zette, dus elke twee werkdagen één. DAT in het voortvarende Veluwe-dorp Ede deze zomer wordt begonnen met de bouw van twee flatcomplexen. DAT foto's voor de fotowedstrijd, welke de Stichting Noord-Brabantsch Landschap heeft uitgeschreven, vóór 1 Oct. ingezon den moeten worden aan postbus 61 te Den Bosch, aan welk adres tevens alle inlichtingen zijn te verkrijgen. DAT Maandag voor het eerst van dit jaar 80 drachtige Friese koeien in Rot terdam worden verscheept voor Israël. DAT het vormingsinstituut van de K.V.P. half Augustus in het buiten Rusthoek te Baarn zal worden geopend. DAT het echtpaar Boesman en de heer De Vos Klootwijk vermoedelijk op de tweede Pinksterdag in Bergen op Zoom in hun ballon zullen stappen. DAT B. en W. van Eindhoven, waar de vermakelijkheidsbelasting op open luchtsporten reeds van 30 tot 20 pet is teruggebracht, thans voorstellen de be lasting op andere sensationele sport evenementen te verlagen «van 50 tot 35 pet. DAT de Ned. ver. voor hulp aan zie ken van geest gisteren in Amsterdam haar 25-jarig bestaan vierde. DAT een gezelschap uit het voo procent verwoeste Duinkerken onder leiding van burgemeester Robelet giste ren Velsen bezocht. het motorschip Leon werd pas op de aanvaring opmerkzaam gemaakt door het gegil van de kapitein van de Mar tien. Schipper Bossers is direct in bootje gesprongen om Van der V. uit het water te halen. Met grote moeite kon de kapitein in bedwang worden ge houden. Hij wilde naar zijn boot terug om zijn vrouw en 4 kinderen, die nog in bed lagen, te redden. Dat was echter niet meer mogelijk, want binnen enkele ogenblikken was de sleepboot gezonken De rijkspolitie te water is druk bezig met het onderzoek, maar wil verder geen mlichtingen verschaffen. Kapitein Van der V. kon na enkele uren het ziekenhuis verlaten. Van de vier kinderen was de oudste niet ouder dan 8 jaar. De sleepboot zou vanmiddag worden gelicht. MINISTER DREES ZAL MIJLPAAL 1950 OPENEN. De minister-president dr W. Drees zal op 5 Mei de nationale tentoonstelling Mijlpaal 1950 te Arnhem openen. Aan deze tentoonstelling werken alle ministeries mede. Ze heeft als hoofd gedachte. dat. naast een overzicht var het herstel in de periode 1945—1950, eer blik in de toekomst moet worden ge slagen. Fiasco i Indonesië De Veren-ó-c - lopen op nun .aacsie oene len straks woraen onioonden t gen worden door staat Dat wil in gewoon Hollands zeg gen, dat Djokja over de hele linie zege viert en dat de republiek Djokja dus feitelijk heel Indonesië wordt. Het doei dat Soekarno zich in '45 reeds stelde, maar dat door de Nederlanders waar onder vooral Van Mook, werd vérvan- gen door de federale .gedachte, is thans dus toch bereikt. De Nederlandse poü- tiek, die gedurende de langdurige on derhandelingen, dank zij vele en vele concessies de federale gedachte wist te redden, heeft nu volledig schipbreuk geleden. Vier maanden na de souvereiniteits overdracht is het resultaat van de Ronde Tafel-oonferentie een volslagen fiasco. Djokja heeft gezegevierd en wij zullen moeten toezien, hoe de zaak zich verder ontwikkelt. De invloed van Nederland, die toch al sterk getaand was, zal ver moedelijk geheel verdwijnen. Niet on middellijk misschien, want men is in Djokja reëel genoeg om te beseffen, dat dan één opzieftt Nederland Dus zullen we, zoals we deze week schreven, nog hand- en spandiensten mogen verrichten. Economisch zullen we de band wel kunnen aanhouden en in ons eigen belang ook moeten aanhou- Overigens is de situatie vrij somber. En dat niet alleen omdat alle bochten, waarin de Nederlandse regering en vooraanstaande politici in de regerings partijen zich gewrongen hebben, niet van het geringste nut blijken te zijn, maar ook omdat men de gedachte met van zich afzetten kan, dat de ontwikkeling meer en meer gaan zal in de richting van de communistische ideologie. Wie let op de processen Hamid en Aziz, ziet hier de overeenkomst met de processen achter het ijzeren gordijn. Nederlands politiek leed fiasco. Het volk van Indonesië zal er de wrange vruchten van plukken. Slechts de door werking van het Evangelie zal kunnen bewaren voor een verder afglijden in revolutionnaire richting. Daarom blijft er voor ons volk via de zending een be langrijke taak. LESVLIEGTUIG MOEST BUIK LANDING MAKEN. Een Harvard-lesvliegtuig van Gilze- Rijen moest gisteravond bij Lith (N.B een noodlanding maken, doordat de motor afsloeg. Het landingsgestel weigerde en er moest een buiklanding worden ge maakt. De vleugels en de romfTwerden beschadigd, maar de leerling-vlieger, die alleen in het toestel zat, bleef ongedeerd. Nieuwe weg wordt open geschoten De nieuwe weg SteenwijkNoord- Oostpolder wordt morgen nu eens niet geopend door het plechtig doorknip pen van een lint. Het lint komt er wel aan te pas, maar de schaar niet. Een eèuwenoud kanon, dat het rustieke stadje en de haven van Blokzijl zyn historisch voorkomen geeft, is naar de nieuwe weg gesleept. Het lint zal eindigen bij de loop van de vuur mond. De commissaris der Koningin in Overijssel zal het kanon afvuren en daarmee een bres schieten in de toegangsweg van de polder. wer Cremer van een wagen gevallen en onder een wiel gedood. Het negenjarig zoontje van de familie De Boer raakte in Zuidbroek onder de auto van een arts en is later overleden. Het vierjarig zoontje van G. Zwerver te Workum viel in een teil met kokend water en is in het ziekenhuis overleden. Helmond heeft plannen klaar voor werken tot een bedrag van f 6 millioen, om uit te voeren zodra de werkgelegen heid gaat verminderen. Zonnig en droog voorjaarsweer (Van onze weerkundige medewerker). Gedurende de laatste 48 uur zijn de barometers over de Noordzee, Duitsland en Zuid-Scandinavië en onze omgeving belangrijk gestegen, waardoor er zich een situatie heeft ontwikkeld, die in het voorjaar vaak voorkomt en die zich ken merkt door zonnig en droog weer met overdag krachtige, schrale Oostenuiinden. Over Zuid-Europa en het Middellandse Zee-gebied is de luchtdruk dan steeds laag, hetgeen inhoudt, dat de weerstoe- stand stabiel is, al wil dat niet zeggen, dat dit ook thans het geval zal zijn. De depressie-activiteit op de Oceaan neemt af, wel trekt er nog een van weinig be tekenis zijnd front over de Noordzee met enige bewolking en motregen, maar dit zal in ons land geen verandering brengen. De temperaturen die tot op heden voor April nog niet bijzonder hoog zijn ge weest, (alleen op de Zaterdag voor Pa sen in Limburg boven de 20 gr. C.), zullen wat hoger worden. De luchtvochtigheid is bij harde Oostenwinden en overwegend zonnig weer zeer laag. Voor de grasgroei is dit weertype minder gunstig, vooral als het vrij lang zou duren. Dit laatste lijkt niet onwaarschijnlijk, daar er ner gens in onze naaste omgeving een be dreiging in de vorm van storingen of depressies aanwezig is. Zolang de wind nog vrij krachtig blijft, zal nog geen nachtvorst optreden. In de komende nachten neemt deze kans echter toe. Voor het komende weekeinde is er dus vrij gunstig, nl. droog en zonnig weer. WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen meer bewolking, maar over wegend droog weer. Zwak ke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Iets lagere mid- dagtemperaturen. «Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag: Zon 530—19 48. Maan 7.26-. 036 uur. 26 April EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1