ïiieuuic gTri&srije öTöurant DJAKARTA MELDT HET EINDE VAN DE OPSTAND sö Adenauers eisen wekken reacties op als in de periode na 1919 Wist U DONDERDAG 20 APRIL 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: Tel 20408 AbOD Dementen. Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel 23375 Postrekening- 58036 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN 1'IEN. i 0.18 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8100 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stagtvastfcft H gMtoen mgn hert la le^enspott" BELGISCHE „RONDE TA. ,L" Men gaf zich te Makassar over voordat T.N.I. verscheen Berichten uit Djakarta maken het aannemelijk, dat de opstand te Makas sar afgelopen is en dat de van hun leiding beroofde troepen van Azis zich onderworpen hebben, nog voordat er sprake was van verschijning der T.N.I. te Makassar. Volgens Aneta meldt namelijk een communiqué van het Indonesische ministerie van verdediging te Djakarta, dat de troe pen van Azis te Makassar zich Woensdag onvoorwaardelijk hebben overgegeven aan de Ambonese majoor Pieters, die als vertegenwoor diger van de comm. der T.N.I. in Oost-Indonesië, kol. Kawilarang, fun geerde. De troepen van Azis worden thans als gevangenen beschouwd. Het bataljon Worang, ongeveer 900 man sterk, moet thans bij Djeneponto geland zijn en in de richting van Makas sar oprukken. De hoofdmacht van Kawi larang zal nu onmiddellijk in Zuid-Cele bes landen. Omtrent de landing zelve meldt A.P. DE OPERATIES OP Z-CELEBES Sunqgwmnava^lj^ ci.0MPÓgxmHG 5 (Trtaf Bonthain Oog. dat er tegenstand bestond, doei de bevolking en de Oost-Indonesische staatspolitie hielpen. De Oost-Indonesische regering heeft een verklaring het Licht doen zien. v in zij vertrouwt, dat de komst va: Afgelopen Hoewel men in tijden van oorlpg en beroerte voorzichtig moet zijn met berichten, wijst alles er op dat de opstand te Makassar wellicht afgelo- Dit behoeft niet te verbazen ook al had alles een andere, loop kunnen ne als de opstandelingen een figuur hadden gehad, even vastbesloten als Hatta beter in staat, om de eeuwenoude listen van de sultan van Djokja te ontwijken dan Azis. Militair waren de goed gewapende Eelfs van tanks voorziene opstandelingen wellicht krachtiger geweest, de aanval van de T.N I. af te slaan, daar de kust met mijnen beschermd was Er waren echter vele facitoren Zwakte. De Oostlndonesische regering was als de dood om zich met de haar niet onwelgevallige zaak in te laten, keek de kat uit de boom en werkte «lotte met de centrale regering sa waarmede zij haar eigen doodvonnis tekende. Azis was uitgeschakeld. De opgestane militairen waren gewend te gehoorzamen aan Nederlandse offi cieren en op hun leiding te leunen, zij waren zonder leiding en wellicht gede moraliseerd. Men kon hen dus overhalen, hun wa penen af te geven en zich te laten op- «luiten in de kazernes, zadam Makassar weer in handen was van de Oost-Indo nesische politie en de T N-I. naar binnen kon rukken, terwijl de bevolking de krachtigste partij van het ogenblik kon toejuichen. Het is te danken geweest aan de over redingskracht van de Unci dat Azis in de val liep. aan Nederlandse overredings kracht en officieren, dat de opstand ge dempt werd, maar meer nog aan gebrek •an eenheid en aan een doelbewuste lei ding. Staking van Londense havenarbeiders Als protest tegen de uitstoting van drie havenarbeiders uit de vakbond van transportarbeiders van Canadese zee lieden het vorig jaar de stakingen in Britse havens ontketenden, hebben meer dan 3000 Londense bootwerkers gisteren besloten het werk neer te leggen. Hier door zijn tegelijkertijd 7.700 andere ar beiders zonder werk gekomen, terwijl «en groot aantal schepen niet kan wor den gelost. De stakers hebben tevens nog een geschil met hun werkgevers «ver voorgestelde nieuwe arbeidsvoor waarden. Afscheid ambassadeur v. Kleffens na kerkdienst Zondag wordt in de West End Col legiate kerk te New York een dienst ge houden waarin wordt" gebeden voor Koningin Juliana, die de Zondag daarop haar verjaardag viert. Na de dienst zul len de aanwezigen worden uitgenodigd «p een afscheidsreceptie van de Neder landse ambassadeur en mevrouw Van Kleffens. Nehroe in Juni naar Indonesië? Pandit Nehroe, de Indische premier tal waarschijnlijk in Juni op uitnodiging Van Soekarno een bezoek aan Indonesië brengen Vanavond rede van Truman. Vanavond zal president Truman voor hoofdredacties van Amerikaanse bladen een belangrijke redd van 20 minuten houden over de buitenlandse politiek, al dus heeft het Witte Huis bekend ge maakt. Particuliere telegrammen in code «aar Oost-Indonesië zijn voorhands niet toegelaten. TNI bij zal dragen tot een vreedzame op lossing van de moeilijkheden. Zij laadt de schuld aan de opstand op onverant woordelijke elementen en meent, dat be houd van de nationale eenheid voor ge voelsoverwegingen gaat. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is de dagenlange spanning vol van geruchten over Makassar thans in Djakarta geweken en velen vergelijken het verloop van de affaire-Azis met de staatsgreep van Westerling. Het uitblijven van bloedvergieten heeft een zucht van verlichting veroorzaakt bij Indonesiërs en buitenlanders, maa: versterkt veler mening, dat de positii de deelstaat Oost-Indonesië aanzien lijk t wakt i grote kans, dat de regering de Republik Indonesia Serikat zal ge bruik maken van haar machtspositie om een aanzienlijke troepenmacht over Oost- Indonesië te verspreiden. Voor de over komst van Azis bestonden er reeds plan nen voor de landing van 5 tot 6 batal jons en het is onbekend of het aantal verminderd zal zijn. Hoewel Makassar rustig is. melden be trouwbare berichten uit Ambon, dat massavergadering een motie heeft genomen om de Oost-Indonesische rege ring te verzoeken, voet bij stuk te hou den en desnoods van de RIS af te schei- Deskundigen betwijfelen echter oi Oost-Indonesië reeds thans zelfstandig heid kan' aannemen, wegens zijn taire onmacht, wegens gebrek aan inter nationale sympathie voor een versnippe ring van Indonesië, en economische en fi nanciële zwakte, die mede veroorzaakt wordt door de zware bijdrage aai centrale regering. Buitenlandse waarnemers geloven, dat de hele RIS binnen afzienbare tfjd ver dwenen zal zijn en opgelost in de "repu bliek van Djokja, welke objectief beke ken inderdaad de krachtigste politieke eenheid is. Deze gang van zaken wijst in ieder geval op het politieke meesterschap van de Djokjase republiek, maar betekent de doodsteek voor de Ronde-Tafel-Confe- rentie en de Uniegedachte. T.N.I. in Makassar. De speciale correspondent van Aneta te Makassar meldt, dat de eerste afdelin- •het (bataljon Worang Makassar zijn -binnengetrokken. Overal verschenen rood-witte vlaggen en de bevolking juichte Een delegatie voor de vierhoeksconfe rentie, die einde April te Djakarta moet 'bijeenkomen, is reeds benoemd. Zij zal bestaan uit de premier Diapari, de onderwijs Doko, het parle mentslid van Oost-Indonesië Tong Dj in Leng, en de inspecteur van het onderwijs Tatengkeng. De regering van Oost-Indonesië heeft Hatta en de sultan van Djokja verzocht, 'kolonel Kawilarang op te dragen, zich met haar in verbinding te stellen opdat zij 'kan medewerken bij de landing van de T.N.I. (tegenwoordig Aipris) genoemd. Nieuwe, verfraaide bekentenis van Hamid Hü had de sultan van Djokja willen executeren. Sultan Hamid II die als men de be richten geloven mocht, onmiddellijk na zijrv arrestatie schuld 'bekend had, heeft thans volgens een Aneta-telegram uit Djakarta toegegeven, dat hij Westerling bevolen had, op 24 Januari j.l. de mi nisterraad te overvallen en de minister van verdediging de sultan van Djokja, benevens andere autoriteiten van diens departement ter plaatse neer te schieten, zoals de secretaris-generaal Boediardjo en de waarnemend chef staf, kolonel Simatoepang. Daarna zou er een nieuwe regering komen, waarin Hamid zelf de porte feuille van verdediging zou krijgen. Hier ziet men dan een.gêdeelte van de vrije inzendingen op de banketbakkers tentoonstelling. Alles is volkomen „eetbaar", terwijl deze werkstukken geheel door de cursisten zelf zijn gemaakt. In Leiden stond wat lekkers op tafel! Foto: N. van der Horst. DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH Londen en Parijs ontstemd omdat hij „gelijke rechten" bepleit Met een vliegtuig, dat hem door de Amerikaanse Hoge commissaris, McCloy, welwillend ter beschikking was gesteld, is de ontactische Adenauer van zijn bezoek aan Berlijn naar Bonn teruggekeerd. Zowel de Britse als de Franse regering zijn zeer ontstemd over het feit, dat de bondskanselier het provocerende lied liet zingen „Deutschland ueber Alles", waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt. Men voelt niets voor de voortzetting van dit soort demonstraties. Toch bestaat er ten aanzien van het probleem Duitsland een zekere controverse. Immers, het Duitsland van Bonn staat nog slechts aan het begin van de terugkeer tot de democratie en zulks is een langzaam en moeilijk proces. Echter heeft men Bonn nodig in de strijd tussen Oost en West en vandaar, dat de Franse Hoge commissaris, Frangois Poncet, de aansluiting bij de Europese Entente" wil bespoedigen. Adenauer slaat daar munt uit. Wü spraken van een „controverse' die blijkt duidelük uit het feit, dat de Britse regering aanmerkingen heeft ge maakt over het ongeduld, waarmede Adenauer sprak over de politieke ont wikkeling .in West-Duitsland. Londen be schouwt zulks al« een ongelukkige af wijking van de geest van wederzijds trouwen, die de onderhandelingen Petersburg hebben gekenmerkt. Het het hoofdkwartier der Geallieerde Hoge Commissie, dat een veelbelovende overeenkomst tot stand kwam. Adenauer wil veel te schielijk jgelüke rechten" Duitsland en het huidige bezettings statuut kan maar niet één, twee, drie herzien worden. Het gaat niet aan, dat Duitsland zün verplichtingen tracht te ontkomen naar steeds nieuwe concessies eist. wy zouden dit noemen: winst slaan uit de antithese tussen Oost en West. Spe culeren op de politieke beurs! Het is dan ook begrijpelijk, dat Geallieerde kringen te Bonn geprikkeld zün door het uit- TACHTIG INVALIDE BELGEN OP AMBASSADE BEZOEK AAN KONINGIN WAS HOOGTEPUNT (Van een onzer verslaggevers) België heeft, uit de twee wereldoor logen, die over het land sloegen, dui zenden oorlogsgewonden overgehouden. Er zün vier organisaties, die hun belan gen behartigen. Maar boven die organi- 5 staat de „Werkgemeenschap van automobilisten ten behoeve van Oor logsinvaliden". Die beschikt over 40 auto's en daarin maken de stakkers, die het grootste deel altijd aan huis gebonden zijn, ieder op zijn beurt, jaar lijks een reisje. Dit keer waren Eind hoven, Soestdijk, Amsterdam, de bollen velden Den Haag en Breda aan de In de Residentie trad de Belgische ambassadeur als gastheer op. Zijn ruime woning was voor een belangrijk deel gevuld met pratende, etende en drin kende, zwaar onder medailles torsende oud-soldaten. Leden van de Haagse co lonne van het Nederlandse Rode Kruis maakten zich verdienstelijk met het Bij een boer in Friesland heeft een moederschaap, dat blijkbaar geen hart heeft voor haar zuigeling, haar lammetje verstoten. Nu heeft het hondje van de boerderij zich ont fermd over het diertje en het lam metje krijgt tóch voedsel. Rusland tegen internationalisatie van Jeruzalem De Sowjet-Uni e heeft de VN. mee gedeeld. dat zij niet accoord kan gaan met het statuut betreffende de interna tionalisatie van Jeruzalem, dat door de beheerschapsraad der V.N. is opgesteld. naar binnen dragen van de zwaarst ge troffenen en hoeveel dankbare woorden er ook gesproken werden, er hing over deze bijeenkomst een sfeer van triest heid om_ zoveel gebrek. De Belgische invaliden waren zeer onder de indruk van onze Koningin, die zü in Soestdijk begroet hadden. Zy uitten, bij monde van kolonel Ser- vaes. de Belgische militaire attaché en de heer B. Corthals, voorzitter der or ganiserende vereniging hun dankbaar heid voor de ontvangst. Kolonel W. van Lanschot sprak als voorzitter van de Nederlandse Bond van militaire oorlogsslachtoffers. De heer Raoul Tak, voorzitter van de Belgische persbond huldigde in het bijzonder de vezige 82-jarige Belgische generaal Kempeneer, die in 1917 de Belgen aanvoerde in de slag bij Steenstrate waar de Duitsers voor de eerste maal gas gebruikten. De ambassadeur sprak ook en nam enkele fraaie geschenken in ontvangst. Ir F. C. C. baron van Tuyll van Se- ooskerken van Zuylen vertegenwoor digde, als voorzitter van het Neder landse Rode Kruis, H.M. de Koningin, minister Schokking was er en generaal Kruis, Luit-gen. L. H. van Oyen van het Rode Kruis, de Haagse burgemeester mr Schokking en vele anderen. blijven van de beslissing der West-Duitse regering om tot de Raad van Europa toe te treden en consulaire ambtenaren uit te zenden. Geldt ook hier niet „1' Historie se répète" en roepen de eisen van Adenauer geen herinneringen op aan de t\jd 1913, toen de eerste wereldoorlog geëirf- digd was? Adenauer heeft zich diploma tiek „verbaasd" getoond over de critiek, dat Hij het' „Deutschlandlied" liet zingen. Van zün kant beweerde hu, dat hu de Duitsers in de Sowjet-zone een riem on der het hart wilde steken, omdat het derde couplet door de Nazi's verboden was, ende Duitsers in de Sowjet- zone stonden in de houding bü hun ra dio's, toen het schone lied gezongen werd. Overigens verklaarde hy, dat Duits land per se geen leger wil hebben en het ook niet verkiest, dat dit land een slag veld wordt tussen de Ver. Staten en Rus land. Nooit zal, aldus Adenauer, afstand worden gedaan van de Oosteiyke zone. Wü blüven aandringen op vrüe ver kiezingen voor geheel Duitsland, maar dienen zorg te dragen, dat tegen de kie zers geen vergeldingsmaatregelen wor den genomen. Vermelden wü nog, dat het Oost- Duitse parlement een nieuwe arbeidswet heeft aangenomen, waarby de regering vérstrekkende bevoegdheden krijgt voor het dirigeren van arbeidskrachten naar de centra van „industriële productie" en de münbouwindustrie. In ruime mate zullen ook vrouwen, al dan niet gehuwd, daarbü worden ingeschakeld. Prettig vooruitzicht voor deze heilstaat! Landingsgestel weigerde: Angstige uren voor 33 vliegtuigpassagiers Op het vliegveld Orly bü Parijs heeft gisteren ongekende spanning geheerst, toen by een binnenkomend vliegtuig uit Buenos Aires het landingsgestel niet open wilde gaan. Drie uur lang cirkelde het toestel boven de luchthaven, terwijl de bemanning trachtte het landingsgestel naar buiten te draaien. Toen dit niet lukte, besloot de piloot na overleg via de radio een buiklanding te maken. De geneeskundige dienst werd gealarmeerd en ziekenauto's stonden klaar om even tuele slachtoffers direct de eerste hulp te kunnen bieden. Maar gelukkig bleek dit niet nodig. De piloot wist een ge slaagde buiklanding uit te voeren, waar bij alleen het toestel schade opliep. De 33 inzittenden bleven ongedeerd. Palar is met de Indonesische dele gatie voor Moskou te Karachi aangeko men, waar hij twee dagen zal blüven. Vliegtuigen voor Nederland Volgende week vertrekt eerste wapenhulp De eerste scheepslading wapenma teriaal, dat Amerika ter beschikking van Néderland zal stellen, zal in de loop van de volgende week uit een haven aan de Amerikaanse Westkust vertrekken. Het zullen vliegtuigen en vliegtuigonderdelen zün. Tegelü- kertüd wordt een scheepslading ander materiaal in een der havens aan de Atlantische kust voor verzen ding in gereedheid gebracht. KOFFIEBON 444 Bon 444 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie, met in gang van morgen en tot en met 6 Mei. Het rantsoen moet weer dienen voor zes weken, zodat de volgende bon op 1 Juni wordt aangewezen. R.A.I. II geopend Amsterdam Luilekkerland voor autoliefhebbers Baby onder de wagentjes loopt slechts 1 c 15 Nog geen drie toeken geleden kondigde een oorverdovend claxongeloei in het B.A.I.-gebouw te Amsterdam het einde aan van de tentoonstel ling van bedrijfsautomobielen. Thans is het de beurt aan de glanzende personenauto's, die nog meer tot de verbeelding spreken. Het zijn pro ducten uit vrijwel alle landen die auto's maken, in het geheel meer dan zestig merken. Minister Spitzen opende de expositie vandaag en tot en met volgende week Zaterdag kan men er terecht. Ook op de R.A.I. weerspiegelt zioh de na-oorlogse to.estand. Vroeger vormden de Amerikanen het grootste contingent. thans heeft het gebrek aan dollars heel andere situatie doen ontstaan. Nu valt de nadruk, op Engeland. Afgezien van de Amerikaanse merken komen de meeste fabrieken met een uit gesproken kleine wagen. Ook al weer een gevolg van de na-oorlogse economie, die Europa dwingt tot zuinigheid op elk gebied. Tot de tendenzen van de mo derne constructie behoort het streven naar een zo groot mogelijke geruisloos heid en een maximum aan comfort Dat wordt onder meer bereikt door de koets werken zo laag mogelijk op het chassis te bouwen, dikwyis ook als zelfdragende rosserie, en daarbij de volle breedte gebruiken door dit koetswerk over de wielen te bouwen- Voorwielaandrüving heeft geen nieuwe lanhangers gekregen. Men is het blijk baar ook niet eens over de vraag of de motor voor, dan wel achterin moet wor den gebouwd. De baby Gistermiddag laat is nog een merk aan de reeks toegevoegd en wel de Svenska Champion. Dit Zweedse wagen tje is het kleinste van de hele R A I., een modus tussen auto en motorrüwiel. Het heeft dan ook een tweecylinder twee- takt 400 cc. motor die het een topsnelheid geeft van 80 km per uur. De auto weegt 280 kilo en biedt plaats aan twee per sonen. Het benzineverbruik is 4 liter op 100 kilometer. Verder wordt het prototype van de limousine geëxposeerd. Het model in Zweden al in fabricage Eigen land De Nederlandse industrie, die automo bielen assembleert, is vertegenwoordigd door Ford, Kaiser Frazer. Molenaar en Leonard Lang. Ford met de Anglia. de Prefect en de Vedette (in Amsterdam gemaakt), de Amerikaanse Ford, de Taunus (uit Keulen) en de Mercury (al leen voor dollars te krijgen). Kaiser Fra- met het eigen merk en de Franse Twee gasten tijdens de ontvangst van Belgische oorlogsinvaliden in Den Haag, nl. generaal Peer de Kempeneer, aanvoerder der Belgische legers te Steenstrate (1917) en-de'.-heer W. Corthals, voorzitter der Vereniging van automobilisten, die het uitstapje organiseerde. COMMANDANT ARBEIDSDIENST VRAAGT BARMHARTIGHEID De afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State behandelde gisteren de zuiverirrgszaak tegen de gep. luitenant-kolonel L. A. C. de Bock te Haarlem, die commandant is geweest van de Ned. Arbeidsdienst. Hij is uit de militaire dienst ontslagen en het Amster damse B.G. veroordeelde hem tot vier jaar gevangenisstraf. De Bock deed gis teren een beroep op de barmhartigheid van de Kroon. Hij beweerde, dat hij nimmer iets tegen het vaderland had willen ondernemen en zoveel mogelijk jonge mannen in Nederland had willen houden. De vertegenwoordiger van de minister van Oorlog, mr A, J. van Lank- buyzen, wees er echter op. dat de N.A.D. tot taak had, de jeugd rijp te maken voor het nationaal-socialisme. De beslis sing van de Kroon volgt later. De gouverneur van Suriname zal 22 dezer op Curagao aankomen voor een bezoek aan gouverneur Peters. DAT de gemeenteraad van Amster dam besloot zün deel in de kosten van het nieuwe nationale park in de Ken- nemer duinen (f 125.000) op zich te DAT de Amsterdamse raad f 1.400.000 beschikbaar stelde voor ophoging van grond bü Watergraafsmeer, voor de wo ningbouw. DAT mr C. J. G. Becht, voorheen burgemeester van Surabaja, benoemd is tot burgemeester van Vaals. DAT het Eerste Kamerlid J. v Kieft in zijn kwaliteit van voorzitter der internat, federatie van dagbladuit gevers benoemd is tot ridder in Franse legioen van eer. DAT kardinaal De Jong, de internun tius mgr Giobbe en enige ministers op 27 April in Hilversum de overdracht zullen bijwonen van een maquette van de radiozender, die de Ned. R.-Katholie ken aan de Paus ten geschenke geven. DAT het achtste van de twaalf door regering in Djakarta bestelde politie- vaartuigen, de Aloeloe, gisteren op de Nieuwe Waterweg zün technische proef vaart heeft gehouden. DAT minister In 't Veld morgen in Groningen o.m. met het gemeentebe stuur zal spreken over bouwproblemen. DAT de A.N.WJB. een brochure „Toe risme voor iedereen" zond aan de Ka merleden. Gedep. Staten en burgemees- DAT het verbond van wetenschappe- lyke onderzoekers 12 Mei in Wagenin- gen een planologische dag houdt. DAT de 71-jarige Jac. F. Vogel, voor zitter van -de vereniging die de sanatoria Dennenheuvel en Dennenrust exploi teert, in R'dam is overleden. DAT de Amsterdamse raad f 4 544.000 voteerde voor werken in de Sloterbin- nen- en Middelveldse polders. DAT vele buitenlanders gisteren in Amsterdam een expositie van Neder landse vulpennen bezochten DAT verschillende, gemeenten op 5 Mei het bevrüdingsvuur van het monu ment bij de Nijmeegse Waalbrug zullen laten halen. DAT burgemeester Robelet van Duin kerken, die de wederopbouw in ons land bestudeert, gisteren door zijn Rot terdamse collega werd ontvangen. DAT in Hilversum een internationale vaktentoonstelling van maatkleding wordt gehouden t.g.v. het derde lustrum van de technische club Het Gooi. DAT een Belgische militaire deputatie en een muziekcorps op 14 Mei in Maas tricht een hulde zullen brengen aan de graven van de Belgische gesneuvelden DAT op het landgoed Ginkelduin te Leersum een vacantiecentrum in bouw is met 60 huisjes, waarvan e deze zomer klaar komen. DAT al het rüverkeer over de schip brug by Doesburg gestremd zal zün v< Dinsdagavond a s. 9 uur tot Woensdag 7 uur v.m. en van Donderdagavond 9 tot Vrijdag T uur v.m. Mijnwerker door vallende steen gedood De 27-jarige houwer J. Jansen uit Echt-Hingen werd in de staatsmün Mau- rits door een vallende steen zodanig ge troffen, dat hü gisteren is overleden Betuwe staat weer in bloei In de Betuwe begint de kersenbloesem flink uit te lopen. Ook in het land van Maas en Waal bevinden zich echter zeer veel kersenboomgaarden. Die zul len Zaterdag op hun mooist zün. Aan het einde van deze week staan ook de boomgaarden in West-Friesland in volle tooi. De pruimebloesem bloeit al en de peren volgen spoedig. WEEKKAARTEN DER TREINEN WOENSDAG GELDIG In verband met de verkiezingen op Woensdag a s. mag met weekkaarten op die dag de heenreis per spoor zonder bybetaling worden afgelegd met treinen, volgens de dienstregeling niet la ter dan twaalf uur vertrekken. Voor de terugreis op deze dag zün de kaarten geldig als op Zaterdag. 103-Jarige in Midwolda vrouw de weduwe J. Wagena-Tolk te Midwolda (Gr.) heeft gisteren onder grote belangstelling haar 103e verjaardag gevierd. Zü is al geruime tijd ziek. Bemanning van verdwenen Amerik. vliegtuig onderscheiden De Amerikaanse Senaat heeft besloten onderscheidingen toe te kennen aan de uit tien koppen bestaande bemanning van het Amerikaanse marine-patrouille vliegtuig, waarvan wordt gezegd, dat het door Russische jachtvliegtuigen boven de Oostzee is omlaag geechoten. BESPREKINGEN TUSSEN SEORZA EN STIKKER. Graaf Sforza. de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren minister Stikkea ontvangen en met hem de vraagstukken der Europese economi- Simca. Molenaar met de Morris en Leonard Lang met de Fiat. Dan is er nog de Nederlandse industrie van kam peerwagens uit Hoogeveen. Neusje van de zalm De bezoekers die er van dromen nog ïns zelf achter het stuur van een eigen wagen te zitten, wanen zich in een Lui lekkerland, zodra zij de grote hal bin nenkomen. Daar staat het neusje van de zalm: de Engelse degelijkheid, die zich nog bü de Triumph kenmerkt door de strakke lün. maar die bü de meeste an dere Britse merken is vervangen door een stroomlün; voorts de luxe van de Amerikaanse merken, de sierlükheid en snelheid van de Fransen en Italianen en daarnaast het vernuft, samengebundeld i de veelheid van sportwagens- Zijn de meeste ..grote Amerikanen" ..iet te betalen omdat ze dollars kosten, de meeste sportwagens kosten exorbi tant hoge bedragen. Een Fiat Sport, indiea leverbaar, zou 25.000 gulden moeten op brengen. een Simca Gordini racewagen (220 km per uur) 32.000 gulden. Maar de Jaguar sportwagen kost „slechts" 16.000 gulden en rijdt 234 km per uur. In de kleinere klasse vindt men de Midget 6000 gulden Deze MG. is 6 cm breder dan die van de vorige expositie. Een van de grootste personenauto's is De Soto. voor zeven personen. Een toe komstig koper, die zonder van te voren zün keuze omlijnd te hebben, naar de R.A.I. gaat. zal lang en vaak aarzeelen tussen de keur van modellen Ten slotte zün er nog vele stands met onderdelen en banden en die van orga nisaties. waaronder die van de hoofd stedelijke niet ontbreekt, met de leus Wees heer in het verkeer". Drie mnd. geëist tegen nieuwsgierige „Zou collodium branden?" - Antwoord kwam onverwacht. Drie maanden gevangenisstraf is gis teren in Amsterdam geëist tegen een magazünbediende, die eens had willen proberen, of collodium brandde en zich tot zün schrik een seconde later tegen over een vuurzee bevond, waaruit een collega zich slechts op het nippertje kon redden. Het gebeurde in Mei 1949, dat de be diende, de 30-jarige C. B. H. uit Haar- pakhuis aan de St. Jacobs- straat te Amsterdam een aantal mand flessen collodium (een oplossing van schietkatoen in aether!) opborg. Een der flessen brak en vijftig liter stroomde buiten. Toen het goedje büna was opgeruimd, stak H. een sigaret op. Hü wierp de lucifer bü wüze van proef in heel klein plasje collodium, dat uit zün nog natte schoenen op straat was achtengebleven. Het vlammetje sloeg grote plas. Mammen scho ten als een slang het pakhuis binnen, waar de andere bediende nog stond. Op straat vatten nog twee flessen collodium vlam. Voordeuren van andere huizen vlogen zelfs in brand. Een ander geval van slordigheid deed zich in Januari j.l. voor in de Vüzel- straat te Amsterdam, waar het pand van Huis en Haard uitbrandde, doordat d« behanger H. van M. een sigaar had aan gestoken, terwul hü temidden van vlok ken kapok stond. Er werd een maand gevangenisstraf geëist. Uitspraken op 3 Mei. ..Je man komt vanavond niet thuis" Enkele kilometers van de bebouwde kom van Zoeteiroeer had dezer dagen tegen het middernachtelük uur een aan rijding plaats. De onfortuinlijke auto mobilist toonde zich. toen hü van de schrik was bekomen, tegenover de Ryks- politie ongerust over het feit, dat zün zich zeker zou afvragen, waarom haar wederhelft toch zo lang wegbleef. Gelukkig wisten de mannen der wet ook hier een oplossing. Met behulp van de mobilofoon in de auto van de Rijkspolitie werd een kennis „ergens in Nederland" opgebeld, en verzocht, vrouwlief even in te lichten. Een kwartier later was er al antwoord. De inhoud was niet voor publicatie HET KLEURENFEEST IN BOLLENLAND De narcissen zün thans uitgebloeid. De hyacinten staan nu in volle bloei, maar tegen de Zaterdag zullen ver scheidene velden de bloemen voor het corso moeten leveren. De vroege tulpen, waarvan de kleuren door velen „de mooiste kleuren" genoemd wor den, zullen Zaterdag volop bloeien. De Keukenhof en de Treslongtuin zijn thans op hun allermooist. Men ziet er tulpen, narcissen en hyacinten. Overal in de bollenstreek zullen er mozaieken zijn. Wij herinneren er aan, dat het bloemencorso Zaterdag om 1 uur uit Sassenheim vertrekt en langs de Rijksstraatweg gaat via Lisse naar Hillegom, waar het omkeert en langs dezelfde route terugrijdt. Zater dag worden er ook bloemen/eesten gehouden in Noordwijk. Weinig bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht op en kele plaatsen, voornamelük op droge gronden licht# nachtvorst. Overdag iet« hogere temperaturen dan vandaag. Matige tot zwakke Oostelijke richtingen <Opg«- 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag: Zon 5»—18.47 uur. Maa» MADTÜ EJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1