Natuur-philosophische en technologische studenten congresseren te Leiden Tweedaagse Vebo in September Alphen aan den Rijn begroette vanmiddag zijn nieuwe burgervader NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 18 APRIL 19S» Oproep tot bewustwording van verantwoordelijkheid leidei; wil iets bieden van zijn volheid STUDERENDEN aan de natuur-philosophische en technologische faculteiten van de universiteiten en hogescholen van Nederland congresseren dezer dagen in de Sleutelstad. Gisteren werd het 12e congres van de organisatie van deze faculteiten met een plechtige bijeenkomst in het groot-auditorium der Leidse universiteit geopend. De rector-magnificus, prof. dr B. A. vau Groningen, trad daarbij op als gastheer, geassisteerd door de philosophische faculteit der Leidse studenten en de commissie tot voorbereiding van het congres. Aan de officiële bijeenkomst in het groot-auditorium was een receptie in de receptiekamer van het universiteitsge bouw voorafgegaan, waarop ook de bur gemeester van Leiden en curator va Leidse universiteit, jhr mr F. H. van schot, aanwezig was. Vertegenwoordigers van handel ep industrie uit de Sleutel stad en haar omgeving behoorden even eens tot degenen, die hun opwachting kwamen maken. De voorzitter van het voorbereidend comité, de heer K. G. van Senden, open de de bijeenkomst in het groot-audito rium, waarvoor van de zijde van de stu denten en hun organisaties veel belang stelling bestond. Praeses Van Senden sprak zijn grote dank uit voor de onder vonden medewerking, vooral uit de kringen van handel en industrie. Be reidwillig had men immers de bedrijven „Phebe" hield familie avond Er heerste in „Prediker" reeds een ge zellige sfeer, toen de leider van de Leidse Chr. jongens-vereniging „Phebe". de heer J. Boogaarts. de jaarlijkse fami lie-avond opende met het laten zingen van gezang 73:1. Naar aanleiding van Phil. 4:3—9 hield de heer Boogaarts een toespraak over ..Blijdschap". Wy ouderen en jongeren, aldus spr.. missen zo vaak de ware blijdschap, maar in 't Licht van Pasen kunnen wij. ondanks alles in en om ons. deze blijdschap bezitten. Een jongenskoor zong: Weest blij uit 's harten De secretaris Dick van der Kwaak gaf vlot zijn jaarverslag, een bonte kaleidos- coop van het "vele werk- Steun is juist thans nodig! In vlot tempo werd het ver dere programma afgewerkt: o.m. piano spel door Hans Wind, voordrachten en jolige liedjes van vrolijke kampeerders. Na een geanimeerde pauze werden en kele films gedraaid, waarbij hartelijk ge lachen werd. Geëindigd werd met Ge zang 284: Laat heel de wereld zinken Men kan terugzien op een welgeslaagde avond. RUIM TWEEDUIZEND GULDEN VOOR DE KINDERUITZENDING De speldjesdag van de gezamenlijke verenigingen voor de uitzending van kinderen naar vacaiïtiekolonies heeft f 2059 opgebracht. Hij mikte op 'n spreeuw, maar trof een schipper Llssese tuinder door het Amsterdams Gerechtshof veroordeeld Een 24-jarige tuinder uit Lisse had in Juli van 't vorige jaar met 'n buks op 'n op een erwtenhaag zittende spreeuw ge mikt, maar had een 31-jarige schipper uit Haarlem in diens linkerlong getrof fen. Van D. had onder een voorwendsel de buks van de vrouw van zijn patroon gekregen. Hij stond voor de Haarlemse rechtbank terecht, maar ging in hoger beroep, omdat hij het vonnis van zes weken gevangenisstraf te zwaar achtte. De procureur-generaal van het Amster dams Gerechtshof, mr J F. Hoeffelman. vroeg echter bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank gisteren heeft het Hof zich bij zijn eis ge persisteerd. HOGER-ONDERWIJS-PERSONEEL Aan het hoofdbestuur van de bond van Hoger-Onderwijs-Personeel werd op de in Leiden gehouden algemene verga dering dank gebracht voor zijn beleid. Een uitvoerige bespreking werd gewijd aan het bezoldigingsbesluit 1948. Men constateerde unaniem, dat het docerend personeel meer wordt gewaardeerd dan het niet-docerend personeel. En de we tenschap kan het niet-docerend perso neel toch niet missen. Over de pensioen wetgeving werd nog jneegedeeld, dat het hoofdbestuur een rapport zal samenstel len en dit aan de centrale zal doen toe komen. De volgende algemene vergade ring hoopt men in Wageningen te hou- Ars Aemula Naturae Het bestuur van „Ars Aemula Naturae" deelt ons mede. dat a s. Zaterdag, 's mid dags om vier uur. in de Lakenhal een tentoonstelling van werk van zijn leden zal worden geopend. GEREF. BOND LEIDEN Voor de Geref. Bond zal hedenavond om 8 uur in „Prediker" optreden ds J. J. Timmer van Nieuwerkerk a. d. IJssel. De Stadhouder-Koning en zijn tijd Voor de verenifing ..Oud-Leiden" zal in de Grote Pers van de Lakenhal op Vrijdag a.s.. 's avonds 8 uur. spreken dr R. van Luttervelt over de Stadhouder- Koning en zijn lijd. Gasten op het kasteel" K. en O. bestaat in Mei vijl jaar Als vierde en laatste abQnnements- voorstelling van K. en O. werd gister- avond door „Het Rotterdams Toneel" een opvoering gegeven van „Gasten op het Kasteel", geschreven door Jean Anouilh. Reeds eerder in dit seizoen hebben we over dit stuk en het spel geschreven. Wat we gisteravond zagen, noodzaakt ons niet hierop terug te komen. Woensdag 19 April wordt de tweede opvoering voor K. en O. ge geven. De heer H. de Wilde deelde nog mede, dat K en O. in Mei vijf jaar be staat. Het Mei-nummer van het K. en O.-blad zal een jubileumnummer wor den en daarom niet op 1 Mei. maar te gen 10 Mei verschijnen. Verder verzocht de heer De Wilde de avond van 26 Mei vrij te houden voor K. en O., ook al ln verband met dit eerste lustrum. Bn open gesteld voor excursies, terwijl de financiële basis door giften zeer was versterkt. Met voldoening constateerde spr., dat een groot aantal ouderejaars naar het congres was gekomen. De slechte op komst van eerstejaars houdt een taak in voor de ouderejaars! De vrijheid bedreigd! Het officiële openingswoord werd ge sproken door de praeses van het dage lijks bestuur van de organisatie, de heer J. Weijer. In zijn zeer bewogen woord belichtte spr. de verschijningsvorm van de wetenschap in het Licht der eeuw kentering. De vooruitgang der natuur wetenschappen heeft tevens haar gebon denheid groter gemaakt, in feite zelfs haar vrijheid geroofd. Dat is niet al leen zo in Oost-Europa, ook de big- business-wetenschap van het Westen is een steeds meer dreigend gevaar. Het verantwoordelijkheidsgevoel van d» we tenschappelijke onderzoeker schijnt aan merkelijk te zijn afgenomen. Men be denke goed, dat dit tot uiteindelijke im potentie van de wetenschap zal moeten Spr. haalde in dit verband het testa ment van Klausmann aan en riep de aanwezigen en over hen heen alle we tenschapsmensen op tot verantwoorde lijkheidsbesef en strijd om de vrijheid In Nederland leeft men, wat de hier ge signaleerde euvels betreft, nog op een eiland der gelukzaligen. Van hieruit moet het besef groeien, dat het drama van een derde alles vernietigende wereld oorlog zonder de medewerking van de wetenschapsmensen, onmogelijk is! En onmogelijk gemaakt moet worden! Drie telegrammen Uit naam van de congresserenden werden drie telegrammen verzonden: aan H. M. Koningin Juliana, aan H.K.H. Prinses Wilhelmina en aan de Minister van O. K. en W. Aan H. M. Koningin Juliana het volgende: en Technologische Faculteiten in Ne derland, in congres te Leiden bijeen, verzekeren Uwe Majesteit hun op rechte trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje In de storm van deze eeuw vragen zij Uwe Majesteit eerbiedig de vrijheid der wetenschap, als hoogste goed ener natie en ener universiteit, tegen in vloeden die van buitenaf onze lands grenzen dreigen te overschrijden, te willen beschermen. De waarlyke vrij heid der wereld zal naar het inzicht dezer studenten gelegen zijn in een vrije wetenschap. Voor de Organisatie van Natuur- philosophische en Technologische Facul teiten in Nederland. w. g. J. Weijer, praeses L. Dykema, ab-actis. In het telegram aan H. K. H. Prinses Wilhelmina kwam de dank der studen ten tot uiting ten opzichte van het door Haar steeds gegeven lichtende voorbeeld in woord en geschrift. De minister werd gewezen op het tot bezorgdheid stem mende gevaar vlak aan onze grenzen. Leiden geelt royaal De rector magnificus, prof. dr Van Groningen, besteeg hierna de katheder, om het welkomstwoord van de Leidse universiteit uit te spreken. Spr. wees daarbij met trots op de volheid, die de Leidse universiteit haar gasten heeft te bjeden. Als philoloog wilde spr. het doel van dit congres zien als identiek met dat van de' wetenschap als geheel, on danks de steeds verder voortschrijdende specialisatie. Doel van de wetenschap is en blijft: de waarheid, haar object is te allen tijde: de werkelijkheid. Met een aardige vergelijking tussen de twaalf uren op de klok en de twaalf congresjaren van de organisatie, bood spr. de congresserenden zijn beste wen sen aan voor hun driedaags verblijf te Tenslotte werd door de Philosophische Faculteit der Leidse studenten een woord ,van welkom uitgesproken bij monde van de praeses de heer A. D. Fokker. De heer M. Beekman Koninklijk onderscheiden De heer M. Beekman mocht het feit herdenken, dat hij 45 jaar geleden als bloemistknecht in dienst kwam by de bloemisterij G. F. Hemerik aan de Zoe- terwoudse Singel. Door de oorlog kon het 40-jarig jubileum niet worden ge vierd. Burgemeester jhr. mr Van Kin schot heeft gisterochtend - aan de heer Beekman de bronzen ere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. Velen kwamen naar Kruis straat 36 om geluk te wensen. (Advertentie). CHR. ORANJEVERENIGING VRIJDAG 28 APRIL, 's avonds 7% uur in de Stadsgehoorzaal. Opvoering door de „TIMDELERCLUB" het vrolijke, historische spel in vier bedrijven: „DE VLAG OP DE TOREN" rten voor leden f 1.(2 kaarten per voor niet-leden a f 1.50 en plaats- bespreken 0.10 dagelijks bij fa Kouwen- hoven, Doezastraat 37. Tel. 23683. V1SSERUGOLF1ES Lichtje zegt. wanneer het „halen" is De mening, dat het gemak de mens dient, heeft nog steeds niet afgedaan. Ook het visserijwezen kent zijn gemak ken. Zo is de uitvinding van een „vangst- aanwijzer" een gemak. Deze is echter ook van groot belang, want zij spaart geld en tijd. Liet men vroeger het net enige uren slepen, thans is men in Schotland zo ver gekomen, dat aan boord kan worden af gelezen hoe de stand is. Is het net vol, dan wordt onmiddellijk gehaald, wat in vele gevallen scheuren van het net voor komt. Is na een zekere tijd de vangst slechts matig, dan kan het net gerust nog enkele uren in het water blijven. De vangstaanwijzer voor de trawlvis- serij is anders dan die voor de drijfnet- visserij. Voor de trawlvisserij wordt op één van de vislijnen een dynamometer aangebracht. Het nieuwe apparaat voor de drijfnetvisserij wordt met een .frame bevestigd om een normale Schotse blaas. Op het frame wordt een lampje aange- bradht, dat stroom ontvangt van een fietslampbatterij en dus geringe kosten vraagt. Nadat de netten zijn geschoten, geeft de lamp door middel van de onder Ledenvergadering in „Het Gulden Vlies" Om verschillende redenen zal het plan, om ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Vebo een grote vierdaagse tentoonstelling te houden, niet worden uitgevoerd, zo deelde de heer J. W- Bonda te Oegstgeest op de in „Het Gulden Vlies" gehouden algemene ledenverga dering van de Vebo mee. Voor deze vergadering was de belang stelling verheugend groot. Uitvoerig werd gedachten gewisseld over het voor- van het dagelijks bestuur om in verband met de tb.c.-bestrydingskwestie slechts reactievrij vee in te zenden. Men kon het eens worden en nam het voor stel aan. Eveneens nam men aan het voorstel, n alleen stieren en jongere dieren toe te laten voor de fokvee-rubrieken. Er ijn tal van bezwaren aan verbonden ook andere koeien in het vraagprogram- op te nemen in verband met het huidige reactiepercentage. Hierna werd besloten om op 21 Sep tember as de fokveetentoonstelling met de kleinveestamboeken te houden. Te vens zal op deze dag de gebruikelijke veebeoordeiingswedstryd plaats vinden- Het spreekt haast vanzelf, dat de zuivel een aparte plaats inneemt, waaraan bij zondere zorg zal worden besteed. Vrijdag De heer Witschey aanvaardde zijn taak met dankbaarheid en blijdschap Grofe waardering voor de heer W. Brouwer Burgemeester E. C. Witschey heeft zich hedenmiddag aan zijn nieuwe gemeente, Alphen aan den Rjjn, verbonden. Plechtig en van grote betekenis was het ogenblik, toen het attribuut van het burgemeestersambt van wethouder en loco-burgemees ter VV. Brouwer overging op de nieuwe burgen ader, die daarmee de belangen in de meest ruime zin van deze zich met kracht ontplooiende gemeente in bescherming i. Burgemeester Witschey heeft goede moed. In het slot van zijn toespraak hoopte hij, dat zjjn verblijf en werk in Alphen rijke vruchten zullen mogen afwer pen, tot heil van al de ingezetenen. Een heil overigens, waarin de genade van God, Die kracht wil schenken als wjj kinderlijk in Hem geloven, tot uitdrukking komt. Dat weet burgemeester Witschey. En met hem vele Alphenaren. Allereerst hield de 1 toespraak. Spr zei, dat de installatie van de nieuwe burgemees- Alphen een gebeurtenis van groot gewicht is Voor elke gemeente is het ontvangen van een nieuw hoofd van belang, maar voor Alphen met zijn vele plannen en moeilijkheden gefdt dit thans misschien wel in het bijzonder. De heer Brouwer stond vervolgens stil bij enkele verschillen tussen het Oosten het Westen van ons land Maar tus- Hellendoorn en Alphen aan den Rijn ook een overeenkomst, namelijk: in Hellendoorn wordt eveneens vrij veel industrie gevonden. Hellendoorn is een gemeente met perspectief. Alphen niet minder. De heer Witschey wacht in Alphen m zeer uitgebreide en moeilijke taak, aldus dc heer Brouwer. Een taak, die veel wijsheid, beleid, inzicht en tact zal vragen. Maar er is een raad, die oog heeft voor de noden en behoeften der gemeente. De raad is meewerkend. De loco-burgemeester verklaarde hier- a de heer Witschey als burgemeester an Alphen aan den Rijn geïnstalleerd. De ambtsketen werd omgehangen en de hamer overhandigd. De heer A. V e e n h u ij s e n. ge meente-secretaris, wenste de burgemees- ns al het gemeentelijk perso- harte geluk. Een burgemeester, moet,, wil hij met vrucht werkzaam zijn een gemeente, zich gedragen weten door de toewijding, arbeidzaamheid en medewerking van het gehele personéels- corps. Spr. gaf de verzekering, dat het gemeentepersoneel zijn taak met liefde wil vervullen In het slot van zijn toe spraak wenste de heer Veenhuijsen, dat Gods zegen op het werk van de heer Witschey zal rusten. Geweldige kansen. De burgemeester begon met dank te brengen aan H.M. de Koningin,, de minister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin. Hierop olgde een hartelijk woord tot de heer Brouwer Het ambt van burgemees- niet gemakkelijk, vooral niet wan- iiet een belangrijke gemeente be treft. Maar de heer Brouwer heeft het de periode van waarneming aller minst gemakkelijk gemaakt. Zijn liefde voor de gemeente deed zijn energie nog groter worden De burgemeester herin nerde in het bijzonder aan de verdedi ging van de heer Brouwer van de hoge Rijnovergang en aan de plannen met betrekking tot de bouw m honderd arbeiderswoningen. De heer Witschey heeft sinds zijn be noeming tot burgemeester van Alphen vanzelfsprekend slechts oppervlakkig kennis kunnen nemen van de problemen, deze gemeente zich ziet steld. Maar het is hem in ieder geval wel duidelijk geworden, dat het omtrent deze gemeente uitgebrachte sociaal-economisch rapport aanstuurt op industrie-bevorde ring naast het stimuleren van handel veehouderij. De tweede Rijn-overbrug- ging ligt in deze ontwikkelingslijn, ter- wyL krachtige opvoering van .de woning voorraad niet alleen geboden is om te voorzien in de dringende behoefte aan woonruimte, maar evenzeer om nieuwe industrie en de daarvoor benodigde ar beidskrachten aan te trekken. Het zal geen gemakkelijke taak zijn het voetspoor van een voorganger als burgemeester Schokking te volgen, al dus de heer Witschey. Nochtans aan vaardde hij zijn werk met dankbaarheid, blijdschap en opgewektheid. Niemand arbeidt uit eigeri kracht. God is het, Die kracht en wijsheid wil schenken op de weg. waarop Zijn vaderlijke liefde "is leidt Spr. wilde zich in deze vergadering niet werpen op het ontvouwen van een werkprogramma. In de eerste plaats zou respect voor het vele werk van mr gjchokking hem dit hebben verboden, ook mag niet worden voorbijgezien, dat ons democratisch bestel slechts dan 22 September zal dan dc dag zyn van de vetveetentoonstelling, terwijl even eens de paardenkeuringen op die dag worden gehouden- Stands voor landbouw machines en werktuigen zyn ook op belde dagen aanwezig. Men begrijpt, dat op al deze „vooruit strevende" voorstellen een levendige be spreking volgde. Maar de vergadering verklaarde zich volkomen accóord! Gistermiddag heeft de Oosterkerk haar klok ontvangen. Haar klanken zal men echter nog niet kunnen ho ren, want eerst moet de electrische installatie in orde zijn. Maar er wordt spoed achter dit werk gezet, opdat heilzaam kan werken wanneer geval in het college van B. en W. sen dit college, en de raad een sfeer wordt geboren. waarin bet wezenlijk dienen varu het algemeen belang tot vol komen rijpheid kan komen. De kennisneming van enkele stukken heeft burgemeester Witschey r genoegen doen constateren, dat de raad een open oog heeft voor de ontwikkeling van de gemeente en tte uitbreiding van spoedig zijn nodigende functie, zal haar outillage en gaarne bereid is B. en W. te volgen in de voorstellen, die daar toe moeten strekken. De op de begroting 1950 uitgetrokken posten spreken duide lijke taal. Spr. hoopte, dat de gemeen telijke financiën in staat zullen zijn om de voor een harmonische groei van de gemeente noodzakelijke uitgaven bij voortduring op te vangen. Een voorzich tig beleid is nodig. Maar de heer Wit schey veroorloofde zich op te merken, dat te grote voorzichtigheid een gevaar is voor de durf. En Nederland is in veel opzichten groot geworden door het be sef: „De cost gaet voor de baet uyt". Het stemde de burgemeester tot grote vreugde, dat Alphen uit het oogpunt van de verhoudingen tot de raad. de ge meente-ambtenaren. de instellingen en plaatselijke verenigingen, dé indus trieën en de individuele ingezetenen voor een burgemeeser een gemakkelijke gemeente geacht kan worden. Zijn con tact met de wethouders en de secretaris maakte het alleszins aannemelijk, dat ook zij tot die goede verhouding het hunne zullen bijdragen, zodat een en ander kan strekken tot het werken in een geest van vertroiiwen. steunend op wederzijds begrip en onderlinge waar dering. Alphen biedt geweldige kansen en het is zaak. dat de weg der ontwik keling niet wordt geblokkeerd door in terne moeilijkheden. Spr. was ook ver blijd over de activiteit van de midden stand. Ten aanzien van de politie hoopte hij op een dienstvervulling, die niet al leen orde, rust en veiligheid garandeert, maar tevens bij de bevolking waarde ring en goed begrip voor de moeilijke taak van de politie doet ontstaan. Grofe kerkbouwbazar vanmiddag in de Stadsgehoorzaal geopend Een zaak voor geheel Hervormd Leiden Vanmiddag is ln de Stadsgehoorzaal de grote kerkbouwbazar van de Leidse Hervormde Gemeente onder grote be langstelling geopend. Het is reeds lang bekend, dat Hervormd Leiden zo spoe dig mogelijk wil overgaan tot het doen bouwen van twee kerken, éen in de buurt van de speelweide van de Profes- sorenwijk en éen in het Morskwartier. Voor de bouw van de Vredeskerk en de Maranathakerk is zeer veel geld nodig en men meende er goed aan te doen het kerkbouwfonds in één slag krachtig te versterken. Vandaar deze bazar, die door heel de Hervormde Gemeente even eens krachtig gesteund dient te worden. Ds H. J. van Achterberg maakte in zijn laatstgeschreven wijkbericht de opmerking: „Kerkbouw-bazar is de naam. Dat is van de hoogste standing." Inderdaad! Als ieder de achtergrond van deze doodgewone actie maar nie<t uit het oog verliest, zal het resultaat in één woord geweldig zijn Enige tyd geleden heeft wijk II der Hervormde Gemeente ook een bazar op touw gezet, ook voor de kerkbouw. Deze bracht maar liefst f6100 op. Een aan zienlijk deel van dit-bedrag kwam uit wijk II zelf. Is de schatting, dat de grote bazar van heel de Gemeente onge veer f40.000 moet opbrëngen, dan te optimistisch? De voorbereidingen waren soms heel moeilijk. Maar daarop heeft het comité gerekend! Het heeft zich kranig gehou den. Zijn wens is dan ook. dat allen bui ten het comité de onverflauwde ijver van vele maanden glansrijk zullen be kronen. Van Hervormd Leiden wordt thans verwacht, dat het de kerkbouw- zaak zeer serieus neemt en al het mo gelijk zal doen deze te stimuleren, op dat binnen niet al te lange tijd de eer ste stenen zullen kunnen worden gelegd Over de inrichting van de bazar, op wiens opening wy in ons blad van mor gen hopen terug te komen, het volgende: In de hal van de Stadsgehoorzaal maakt men kennis met het bijzondere kerkewerk. dat in een stand een hoe veelheid lectuur, waarmee men pleeg te werken, heeft uitgestald. De'stand zal door de suggestieve verzorging zeker niet aan de aandacht van het publiek ontgaan. De grote zaal is kleurig versierd met vlaggen. Men treft hier o-a. aan de levensmiddelen-, aardewerk-, galante rieën-, speelgoed-, textiel- en boeken stand. Op de vele meters lange tafels liggen de artikelen, waaronder kwalita tief zeer begerenswaardige, stapelhoog De foyer biedt plaats tot het beoefenen van verschillende spelen. Jeugd, grijp dc kansen! En in de kleine zaal kan een filmvoorstelling worden bijgewoond. Al met al geeft deze bazar een voor treffelijke indruk. Het is echter te hopen, dat de Stadsgehoorzaal a.s. Don derdagavond in een „kale rommel", zoals een der comité-leden het vanmorgen uitdrukte, zal zijn herschapen. NOORDW1JK Geref. Bond Ds A. G Haring, Ned. Hervormd pre dikant te Lage Vuursche, spreekt mor genavond, half 8, in het gebouw Juliana- straat 27. het frame aangebrachte „load recorder" een schitterlicht. Als de netten zich vul len, verandert het licht in een vaste naar boven schijnende bundel, het teken, dat men kan gaan halen. Betere Maandagmarkt. Al lagen de prijzen op de Maandag- markt aan de lage kant door de slechte kwaliteit van de IJslandse vis, de platvis maakte weer veel goed en ook de schel vis en de kabeljauw van de Noordzee waren tamelyk willig. De grote schol bracht het zelfs tot 70 en de groot middel schol van 64—62. Ook de tong bleef aan de hoge kant, waarmee de ten- denz van Zaterdag wordt voortgezet. De grote tong bracht 2.402.30 op Familiestrijd brengt gezelligheid Katwijk en Scheveningen gaan elkaar Donderdagavond om 9 uur voor de N.C.R.V.-microfoon bestrijden. Twee vissery-families komen dan tegen elkaar uit. Voor Katwijk is het de familie J. van der Plas (vader is schipper van de KW 25) eu voor Sche veningen de familie W. D. de Jong. Schipper De Jong won met zijn SCH 132 in 1949 de tweede prijs in de be drijfschapswedstrijd om de beste haring. We zijn benieuwd naar de ant woordenmaar we zijn ook be nieuwd naar de vragen, juist in deze tijd van reclame voor de vis! tong II van ƒ1.10ƒ1.01. De besommln- van de IJslandse trawlers waren uitgesproken slecht. Het grootste schip de IJmuidense vloot, de Vios, moest na een reis van 30 dagen voor 2000 kisten met 23.000 tevreden stellen. Deze besomming is exclusief de opge houden vis. De Schoo.rl, die het ook bij IJsland had geprobeerd, voer na 21 dagen voor 1060 kisten slechts 18.S00 bóven water, eveneens zonder de opge houden vis. Iets beter deed de Tubantia het van de Noordzee. Na 13 dagen maak te het schip 169.000. De Limburgia be- somde na 13 dagen ƒ12.000. De op brengst van de weekloggers varieerde aar .gelang de kracht van de motor 1,300S 2.750. De hoogste werd de KW 78. met liefst ƒ2.960 en van de overweekse loggers won de KW 76 glansrijk met 6,070. Beide schepen be horen toe. aan de rederij Kennemerland. Ten slotte bleven voor de Dinsdag- markt liggen de Vikingland en de Hoop, die door late lossing de Maandagmarkt niet meer haalden. De vloot voer weer uit. ;t mooie weer heeft Maandagmorgen al vele loggers en kleine kuslboten bui tengaats gelokt en behalve een zwerm van dagschuitjes, dié elke dag de rustige zee opzoeken, vertrok Dinsdag de Abra ham voor een Noordzeereis. Deze zgn. Duitse restitutietrawler heeft ruim een maand binnen gelegen. Batavia voor Donderdag. De Batavia heeft zich gemeld voor de Donderdagmarkt met ruim 800 kisten (60 schelvis, 425 makreel, S0 wijting, 145 gul en kool, 50 radio, 30 haring en 15 stokkebit, 55 kisten haring, 85 stijve kabeljauw. Sfeer in *t gezin? De „Nieuive Léidsche" er in! Stichting 1940-1945 doet weer een beroep op de Leidse burgerij Eén uur overwerk is niet te veel gevraagd Velen hebben in de oorlogsjaren alles, hun leven, gegeven voor het vaderland. Zy deden dit ook in liet vaste vertrou wen, dat zij, die achterbleven, zouden worden verzorgd door hun vrienden, ja door alle Nederlanders, voor wie zy hun goed en bloed gaven. Dit vertrouwen stelt ons voor een taak. !n Mei houdt de Stichting 1940—1945 weer een actie, die de spontane medewerking moet hebben van iedere rechtgeaarde Nederlander. Gisteravond waren op initiatief van de afdeling Leiden van de Stichting in de Turk vertegenwoordigers van ongeveer 150 Leidse bedrijven uitgenodigd om zich op de plannen voor deze actie te bera den. Het is te wensen, dat de geringe opkomst er waren slechts 12 bedrij ven vertegenwoordigd geen symptoom ls van het verdere verloop. Nadat de voorzitter, de heer G. Ever- steijn, de bijeenkomst had geopend, de directeur, de heer J. Kranenburg, uiteenzetting van het werk en het grote belang der stichting. Per jaar is er geveer 10 millioen gulden nodig, w van millioen door het rijk wordt ge subsidieerd. In Leiden is verleden jaar ƒ11.500 bijeengebracht; dit is slechts dertien cent per inwoner. Dit kan beter, maar het moet geen „bedelen" worden. De twee jaar geleden begonnen uur- Ionenactie acht de Stichting de meest waardige wijze. De werknemers worden daarom weer aangespoord slechts één HAAGSE RECHTBANK. Op naar het jubileum! Drie eh twintig vonnissen heeft de koopman H. V. zonder vaste woonplaats op z'n strafblad staan, nummer vier en twintig volgt. En dan: het jubileum! Maar dat duurt nog heel wat jaartjes als de Officier z'n zin krijgt, want die wilde V. eerst vier jaar gevangenisstraf laten ondergaan en hem vervolgens ter beschikking van de regering stellen, om dat verdachte onverbeterlijk bleek te zijn. Het was een aardig lijstje met dief stallen dat de Officier hem voor hield. Er stond een paard en wagen op, een lantaarn, een dames- en een herenfiets. Om met de paard en wagen te beginnen, die was in combinatie te Oegstgeest ge stolen. Toen V. er met de tram voorbij reed, zag hij een paard dat zijn begeerte opwekte. Op weg naar het paard, ont dekte hij een wagen en zo haalde hij het paard en vervolgens de wagen, waarna hij met het gespan er vandoor ging. De lantaarn werd eveneens in Oegstgeest buit gemaakt. De dames- en de herenfiets werden ge pikt te Bodegraven. „Waarom steel je iedere keer", infor meerde de president, waarop verdachte verklaarde dat hij zulks doet, wanneer hij honger heeft. „Dan kun je wel aan de gang blijven, want honger komt telkens terug", stelde de president vast. Het strafblad was vol afwisseling: dief stal, verduistering, mishandeling zowel in binnen- als buitenland begaan. De officier vond het gewenst verdachte zo lang mogelijk onschadelijk te maken, vandaar de stevige eis. uur over te werken voor de Stichting, terwyl de loonbelasting voor dit uur zal vervallen. Hiernaast hoopt de Stichting, dat de directies het dubbele zullen gev in wat hun personeel opbrengt. By de middenstanders en by hen, die door de aard van het bedryf geen c uren kunnen maken, zullen huis huis bijdragen worden gevraagd. Hier voor zyn tal van personen nodig. Enke len gaven zich reëds op, maar de heer G. Plekknnga, Tesselschadekade 5, zal er gaarne nog meer noteren. Ook wil hy op aanvrage de Leidse bedryven wat folders e.d. toesturen. Verschillende vra gen, zowel van technische als van ideële aard, werden nog beantwoord. GEEN HONDEN IN SLAGERSWINKELS! Het is opgevallen, dat in onze stad veelal de gewoonte bestaat om by een bezoek aan de slager zyn hond mee te nemen. Ofschoon de reden hiervan be grijpelijk is, vergeet men, dat afgezien van het feit, dat de aanwezigheid van een hond voor andere klanten lastig kan zijn, dit in een slagerswinkel uit den boze moet worden geacht, daar deze dieren niet zullen nalaten het al- da~r hangende vlees te beruiken of wel» op ernstiger manier te bevuilen. Het aanwezig zijn van honden (en katten) in slagerswinkels is dan ook by de wet verboden en aan de ambte naren van de keuringsdienst is opge dragen hieraan streng de hand te .hou den. Gerekend mag worden op de" me dewerking van de Leidse burgerij om bij haar bezoek aan de slager de hon den thuis te laten. RCL n—KATWIJK n 1—0 (GESTAAKT) RCL II heeft in deze wedstrijd getoond, dat er goede krachten in de jonge ploeg schuilen. Het combineren vlotte aardig en er werd met veel enthousiasme ge speeld. Alg er goed getraind wordt, ko men er beste reserves voor het eerste elftal. Katwijk won de toss en koos met de wind mee te spelen. Het tempo was hoog en reeds in de eerste minuten belandde een schot van RCL tegen de paal. Daar op golfde het spel vlug op en neer. Uit een vrije trap, even buiten het straf schopgebied, kwam een fraai doelpunt tot stand (10). Na de -thee, toen RCL II het wind- voordeel had, werd de druk op het Kat- wijkse doel zeer groot, maar doelpunten bleven uit. De midvoor van Katwijk kwam in' botsing meyde keeper van RCL en bleef met eerv--gebroken been liggen. Van opzet was geen sprake, want er werd deze wedstrijd fair en sportief ge speeld. De scheidsrechter besloot toen na samenspraak met de resp. aanvoerders, de wedstrijd te staken. Dodelijk ongeval bi het Stationsplein Jongen tussen baanschuiver van gele tram en trottoir Wederom heeft naby het Stationsplet een ongeval met dodelijke afloop plaat gegrepen, dat het publiek er wee by bepaalt hoe gevaarlijk het is, v; nog rydende tram te springen. Gistermiddag omstreeks half vijf be ging de 16-jarige J. G. D. uit Wassenaai die in Amsterdam een opleiding matroos volgde, op de uit zyn i plaats komende gele tram deze ernstig fout. Hij verloor het evenwicht, faakt bekneld tussen de baanschuiver van tram en het trottoir en werd vrijwel slag gedood. Men heeft steeds rekening te houde met het feit. dat de trams, die in Leide dienst doen, nog voorzien zijn levensgevaarlijke baanschuiver ei tijdens het rijden gewoon laten openen Wij kunnen in dit opzicht de grote ste den met hun nieuwe trams, waarbij di alles niet aanwezig is, benijden. Maa men zij voorzichtig! Oud-leden „Dient den Heer" vergaderden De oud-ledenvereniging „Dient de Heer" kwam gisteravond in wijkgebout „Levendaal" bijeen. De voorzitter, heer N. de Water, betreurde in zijn ope ningswoord d'e slechte opkomst. Daarn werden de statuten en het hiuisboudeli.i? reglement door de secretaris, de heer N L. Segaar. voorgelezen. In een volgend vergadering vindt de bespreking hierva: plaats. De heer Anth. van den Berg ui Valkenburg hield een causerie „Activiteit der Ned. Herv. Kerk in band met de nieuwe kerkorde N; kort historisch overzicht over het ont staan van de kerkorde, toonde spr. di apostolische taak van de Kerk in dea tijd aan. Zij zal immers een uitvala poort naar de wereld moeten zijn. Daar bij zal zij niet om het haardvuur kun nen blijven zitten, maar op alle terrei nen van het leven het Evangelie dienei uit te dragen. Jeugd, zending, zieken zorg, radio, film vragen de aandacht de Kerk. Vandaar dan ook de vele radet en werkgroepen. In een bespreking w den problemen behandeld, die zowel dt Kerk in 't algemeen als speciaal Leidse gemeente aangingen. De wc lij'kheid, meer van dergelijke avonden tl organiseren, deed zich sterk gevoelen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Leonie I, d v L P Vioen P Veldhuijzen; Jan, z v A v d Dop en 1 C Ravensbergen; Christina C, d v H Bentveld en C Haarland; Gerardus, z G Bavelaar en J Freeke; Gerda, d v van Haarlem en G v d Neut; Boukje, d D de Jong en M de Haas. OVERLEDEN: J v d Oever, zn, weken. GEHUWD: S B C v d Linden, jm, e J M T Jansen, jd; H F Menko, jm, en W Turksma, jd; D Roemele, jm, en M G Smits, jd. ALKEMADE Gemeenteraad A.s. Donderdagavond. 8 uur, komt de gemeenteraad in vergadering joijeen. De agenda luidt: aankoop van een perceel grond te De Kaag; vaststelling van verordening op de héffing en invorde ring van keurlonen; benoeming lid missie van advies ingevolge de i ruimtewet. Ondertrouwd: P A Meijer en J C T vanj Es; L H v d Hoorn en A Zoetemelk; J H Hoogenboom en B A M Bakker- I ALPHEN a/d RIJN Appèl der C.H. Unie Donderdagavond houdt de Chr. Hist Kiesvereniging alhier een grote propa- ganda-vergadering in het Nutsgebouw, Voor deze bijeenkomst heeft men de heer D. van der Kwaak, wethouder van Finan ciën te Leiden en ds J. Godthelp, Ned, Hervormd predikant te Zwyndrecht, uit- genodigd om het woord te voeren. Onge twijfeld zal voor deze „oproepingsmee- ting" grote belangstelling bestaan! 1 SEPTEMBER EEN CHR. TECHNISCHE EN EEN CHR. V.GL.O.-SCHOOL? In de gisteravond gehouden jaarlijkse ledenvergadering van de Oranjeschool deelde de secreiaris, de heer S. J. Ko ning. mee, dat het in de bedoeling ligt, zowel de Chr. technische als de Chr. school voor voortgezet lager onderwijl met 1 September a s. te openen. Wat de eerste betreft, er bestaat kans, dat aanbesteding nog deze maand zal plaats hebben voor de nieuwe school. Diè zal dan nW September niet klaar zijn, maar er is dan wellicht gelegenheid om tij delijk onderdak te vinden, opdat met de theorielessen begonnen kan worden. Over de onderbrenging van de Chr. school voor v.g.l.o. zijn de besprekingen nog gaande. De geanimeerde vergadering stond der leiding van de heer E. v. d. Pol. Uit het jaarverslag van de heer Koning, bleek dat heit schooljaar 1949 rustig liep De heer D. Streefkerk, hoofd der school, tevens administrateur, toonde aan, dat de normale exploitatie ov( een tekort gaf van bijna f500. maar de precieze cijfers brachten, door de belang rijke uitkeringen uit de gemeentekas, waarin een achterstand bestond, een winst van f6000, zodat de toestand gun stig i. De vergadering machtigde het bestuur mede te werken aan de stichting de Chr school voor v.g.l.o. Twee bestuurs leden van de Oranjeschool zullen deze nieuwe onderwijsrichting in het be stuur zitting hebben. Als bestuursleden waren verplicht af tredend de heren J. B. de Graaff, E. v- d. Pol en W. Verduijn. Gekozen ver den uit drie dubbeltallen de heren E. J. van Heyningen, J. Snel Pzn. en W. W, Smitt. Het jaarverslag van het hoofd was a'ls steeds zeer verzorgd. Dankwoor den werden gesproken tot de aftredende bestuursleden, waarna de heer J. H. Bel- graver eindigde met dankzegging. R1JNSBURG Uitvoering van DVVS De Chr. gymnastiekvereniging „DWS"; geeft Zaterdag a.s. in „Flora" een uit-| voering ó.l-v. mej. A. H. Boelee. Mede-j werking verlenen leerlingen van de sportschool Köoreman, o.l.v. de heer H. Holvast en de heer H. Barneveld (piano). RDC-nieuws De uitslagen zijn: le klasse: F Later-1 ;erP van Egmond Jzn 11; C Zand-j bergenA v d Mey 02; D Schoneveld— J Glasbergen 11; H VoorbergenA v d Mey 1—1; J Glasbergen—C Zandber-| 02; beslissingswedstrijd: Kr. Leeuwenburg—A v d Eykel 0—2; 2e kL: A BrinkC Kromhout 11 De reste rende wedstrijden moeten bij de spelers thuis worden gespeeld. In de wedstryd om het damkampioenschap van Noord- wijk bereikte W. Leeuwenburg reeds do

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2