Raad van Leiderdorp wilde zich zelf zijn en blijven Haagse president moet Salomo's oordeel geven ■—"'NIEUWE LE1DSCHE COURANT ZATERDAG 15 APRIL 1350 Verzoek van G.S. om te bezuinigen verworpen Uitgebreide discussies over subsidie-aanvragen IN DE RAADSVERGADERING van Leiderdorp van gisteravond kwam een schrijven van Ged. Staten in behandeling, waarbij werd verzocht, bezuinigingen aan te brengen op de begroting 1950, welke niet-goedgekeurd was teruggezonden. B. en W. stelden voor, aan de wensen van Ged. Staten niet tegemoet te komen, ,1 ln omdat de behoeften der gemeente in verband met de snelle groei zeer groot zyn en het ontwikkelingstempo der gemeente niet kan worden geremd. Na de oorlog eon"j moesten verschillende werken worden uitgevoerd, die een tydelyke druk op de gemeentebegroting uitoefenen. Door een aanvankelijk niet voorzien batig slot van de dienst 1948 wordt de reserve op de kapitaaldienst bijkans verdubbeld, zodat hiervan meer da(n 50 pet. ten bate van de dienst 1951 blijft. Besloten werd, Ged. Staten uitvoerig uiteen te zetten, waarom geen bezuinigingen kunnen worden aangebracht, en niet te voldoen aan de gestelde wensen. De voorstellen van B. en W. tot vast- het stelling van een nieuw arbeidsovereen- lcomstenbesluit, tot uitkering van 5 pet. salarisverhoging over het eerste en twee de kwartaal aan het gemeentepersoneel en tot onderhandse verpachting van Dorpshuis, werden z.h.st. vastgesteld. Het voorstel tot verhuring van de du- plexwoningen aan de Resedastr. maakte de tongen los, omdat Ged. Staten van 'mening waren, dat de huur op een te laag bedrag was vastgesteld. Het voorstel van B. en W. hield in, de huurprijs van de reeds verhuurde woningen te hand haven en bU uitgifte aan nieuwe huur ders de huur te verhogen tot de door Ged. Statén genoemde bedragen. De ver huring tegen de momenteel geldende huurprijzen was een gevolg van het feit, dat Ged. Staten op een schrijven van B. en W. van Januari eerst hebben ge antwoord in Maart en de woningen in tussen reeds gereed waren gekomen. De heer Van der Stoel (ar.) informeerde, hoe het kwam, dat Ged. Staten en de minister aanvankelijk geen bezwaren hadden tegen de voorgestelde huurprij zen. De voorzitter antwoordde, dat Ged. Staten meenden, dat er een reserve moest worden gevormd en dat dienten gevolge meer huur moest worden ge vraagd. De heer Van der Stoel voelde er niets voor, om voor Ged. Staten te zwichten. Het is onbillijk om van eventuele nieuwe bewoners meer huur te vragen voor het zelfde huis. De voorzitter antwoordde, dat Ged. Staten het toezicht uitoefenen op de gemeentefinanciën. De heer Van der Stoel wilde liever opnieuw in over leg treden. De voorgestelde huurverho ging is alleszins onsympathiek en onbil lijk. Ook de heer Los (a.r.) was die me ning toegedaan, terwijl eveneens de heer Kuilenberg (r.k.) van oordeel was, dat B. en W. goed hadden gehandeld. Indien gewacht was met de verhuring tot Ged. Staten de huur hadden vastgesteld, zou de gemeente een strop hebben gehad. Z.h.st. werd besloten, de woningen te ver huren tegen de oorspronkelijk vastge- Itelde prijzen en een en ander nader te bezien bij wisseling van huurders. Er werd dus nog geen nieuwe huurprijs vastgesteld. Het voorstel tot verpachting van vis water tegen een lagere prijs dan aan vankelijk door de raad was besloten, ■ulks omdat de minister bezwaar maak te tegen de hogere huurprijs, deed de heèr Van der Stoel opmerken, dat hy niet consequent zou zijn, indien hy zich hier tegen niet verzette. Nu de gemeente meer kan krijgen, mag ze het niet, terwijl Voor de woningen meer huur moet worden gevraagd. Spr. voelde er niets voor, dat de raad in deze zaak gedwars boomd werd. De overweging in het raadsbesluit, dat bij openbare verpach ting geen hogere prys kon worden be dongen, moest z.i. luiden: mocht wor den bedongen. Op voorstel van de voor zitter werd dit voorstel voor prae-advies teruggegeven aan B. en W. De subsidie aan de Chr. Oranjevereni ging werd z.h.st. van 40 op 60 cent per kind gebracht. Verschillende kleinere punten, waarop we nader terugkomen, passeerden de ha mer. Aan het Groene Kruis werd een •ubsidie verleend in het tekort tot een bedrag van ƒ438,50. B. en W. zullen met een algemene subsidieregeling voor de diverse Kruis-verenigingen komen. De Vebo vroeg voor dit jaar een ho gere subsidie. De heer Van der Stoel was van oordeel, dat deze tentoonstelling zichzelf moest bedruipen. In een uitvoe rig betoog zette hij een en ander uiteen, met het gevolg, dat het voorstel van B. en W. werd verworpen met algemene stemmen. Evenals vorige jaren zal dus voor eén medaille niet meer dan 25. worden uitgetrokken. Dit besluit kwam echter niet tot stand, voordat verschei- dène raadsleden hierover het hunne had den gezegd. De vereniging tot bevordering van de belangen van het lager landbouwonder zoek om subsidie ingediend. B. en W. stelden voor, hierop afwijzend te beschik ken. Ook dit voorstel bracht de heer Van der Stoel op zijn praatstoel. Tot slot der algemene discussie stelde hij voor, de subsidie wèl te verlenen. De heer Los wilde de subsidie alleen verlenen v°or kinderen, die de leerplichtige leeftijd nog niet hebben overschreden. De heer Mo raal (a.r.) wilde één lijn trekken met het nijverheidsonderwijs en dus geen leef tijdsgrens stellen. Men was het er niet over eens of op bedoelde school leer plichtige kinderen worden toegelaten. De verkregen inlichtingen waren namelijk niet gelijk. Het voorstel van B. en W. werd verworpén met 7 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heren Boon en Dise- raad (p.v.d.a.). Snel (a.r.) en Van Win kel (ch.). Het voorstel van de heer Los werd aangenomen met 8 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heren Van der Stoel, Moraal en Veldhuijzen (c.h.). LISSE „Bloembollencultuur" Gisteravond kwam de afdeling van ..Bloembollencultuur" bijeen. De heer M. Veldihuyzen van Zanten had wegens ziek te als bestuurslid bedankt en in zijn plaats werd nu gekozen de heer C. J Segers. In de vacature van de heer J. W. A. Lefeber koos men de heer J. H. Hage- man. De heren F. v. d. Mey en R. Segers J. Pzn zullen de algemene vergadering bijwonen. Kunnen zij niet, dan gaan de heren D. W. Lefeber en P. Oosterveer. Er werden geen gewichtige besluiten ge- Medische Zondagsdienst. De medische Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter J. M. van Dijk, Achterweg, tel. 3134. VOORSCHOTEN Geslaagd Voor het eindexamen van landbouwschool te Hoofddorp i P. J. van Wout. De N.P.V. bestaat 40 jaar. Ter gelegenheid hiervan is een tekenwedstrijd uitgeschreven voor verkenners. De verkenner Bert Landkroon, wonende Raamsteeg 41, heeft de wedstrijd voor het district Leiden gewonnen. Gisteren heeft jhr mr F. H. van Kinschot zyn product, dat een plaatsje zal krijgen in het aan Z.K.H. Prins Bernhard aan te bieden album, sierlyk ondertekend. Een mooi succes voor Bert! Foto Meyer. V1SSER1JGOLF Belangrijk probleemtijdstip van lossen Eén der meest-omstreden mening van velen ook belangrijkste pro blemen in de IJmuidense vishal is op dit moment de vraag over het tijdstip van lossen. Dat is allang zo geweest tijdens het haringseizoen wordt het pro bleem begrijpelijkerwijs acuut om later weer enigszins in te sluimeren. Maar nu vaart de IJmuidense visserij over slechte gronden. Alle zeilen moeten worden bijgezet, anders strandt het schip. Misschien is juist de bezaan, die het op de wind moet houden, wel dat los singsuur. Stel eens even voor, wat de directe gevolgen zouden zijn van een uur eerder lossen en daarmee dus een uur eerder afslaan: de vis -zou zoveel vroeger ver zonden kunnen worden, de opvangrege- ling en de overblijvende vis, de industrie en de handel zouden eerder op de dag weten, waar zij aan toe zijn, en vooral: het product zou eerder bij de klant zijn. De voordelen, die hier voor de afzet aan kleven, zijn na enig nadenken ge makkelijk te peilen. Nu de keerzijde: de werknemers. Het is best voor te stellen, dat een nóg vroe ger lossingsuur bij voorbaat een slechte ontvangst geniet. Om twee uur opstaan, elke morgen weer, is geen pretje. En zoals de verhoudingen nu liggen, staat het te bezien, of dit offer te ver- SCHOOL WEDSTRIJDEN 1950 VERLIEPEN WEER UITSTEKEND Prima matches op de laatste dag bevredigende clau sule in de arbeidsovereenkomst Toch: de toekomst van dit visserijbedrijf is in hevige mate gemoeid met het tijdstip van lossen. Het zou geen kwaad kunnen, als de verantwoordelijke mensen aan weers kanten dit probleem nog eens terdege onder de loupe nemen. F. De Flamingo naar IJsland vertrokken Met kolen aan dek is vandaag voor de eerste reis naar IJsland vertrokken de middelgrote IJmuidense trawler Fla mingo IJM 25 van de rederij Marezaten Door de bedroevende uitkomsten van de Noordzee-tra wiervisser ij wordt de animo voor de visserij geleidelijk groter. In middels zijn naar de Noordzee vertrok ken de trawlers Zwarte Zee, Haarlem en Norma Maria. De loggers vangen meer tong Door het verbeterde weer kunnen de loggers de laatste- dagen melden, dat de tongvangsten toenemen. De zo zeer ge raagde grote schol laat zich blykbaar nog niet erg goed vangen en ook de kwaliteiten blijven beneden peil. De Noordloggers brengen het er. wat dit betreft, iets beter af dan de kustboten. Nu nog haring uit Noorwegen Vrijdag brachten Deense vrachtauto's ;n partij Noorse haring aan, die on danks het vergevorderde seizoen van be hoorlijke kwaliteit was. Voorspelling voor Maandag Zwaardere eenheden van de loggers- vloot zullen hoogstwaarschijnlijk Maan dag niet binnen zijn op de markten. De meeste gjngen pas Woensdag varen, zo dat zij rond het midden van de volgende week binnen kunnen zijn. De kustboten de schipper-eigenaars zullen niet de traditie afwijken en vanmiddag De sdhoolwedstrijden 1950 zijn in vele opzichten geslaagd. De laatste dag voóral gaf vele fraaie matphes te zien, die in vele gevallen een gelijk spel opleverden. Zo kwamen de liefhebbers van straf schoppen weer tenvolle aan hun teek. De uitslagen van de halve finales waren: Lagere scholen: PotgieterlaanCaecilia- straat 10; DriftstraatTerweeweg 00 (Terweeweg wint). Junioren: R.K. H.B.S. Pieterskerkstraat 01; Don Bosko U.L.O. Noordeinde 00 (Don Boslko wint) Finale Lagere Scholen: Potgieterlaan—Terweeweg 0—0 Voor het vierde jaar kwam hier Pot- giëterlaan in de eindstrijd en wist weer niet te winnen. Na vele kansen werd dé eindstrijd 00. Na het nemen van straf schoppen toonde Terweeweg zich het sterkst, een zeldzaamheid, daar Terwee weg steeds door strafschoppen in de eind strijd kwam. De beide ploegen kregen een medaille van de L.V.B. Finale Junioren: PieterskerkstraatDon Bosco 00 In deze eindstrijd was Don Bosko ker iets sterker, maar zij kon haar kleine meerderheid niet in doelpunten uitdruk ken. Ook na de verlenging bleef de stand dubbel blank. Tegen de verwachting werd Pieterskerkstxaat winnaar. De grote finale tussen de senioren w Gem. H.B.S.—R.K. H.B.S. 2—2 Het was een enthousiaste strijd, wa- Wijs te Alphen aan den Rijn had een ver- bü de Gem. H.B.S. een zacht eitje dacht Kwestie Elly van Gijn in kort geding behandeld (Van een onzer verslaggevers). De vraag is: Is Elisabeth van Gijn Identiek met Elisabeth uit Zandvoort? is fisteren in kort geding behandeld voor de président van de Haagse Recht bank mr A. N. Kühn. Men herinnert zich, hoe enige weken geleden de Haagse politie op verzoek van mevrouw E. Verhoeven-Krens de jeug dige Elisabeth in Zandvoort van school haalde. Het kind werd daar verzorgd door de familie E, H. van Breemen. Bij laatst genoemde was twijfel gerezen over de vraag of het kind van mevrouw Verhoe- vên-Krens inderdaad de door haar ver- lorgde Elisabeth was en vanochtend werd de Haagse president verzocht te bevelen, dat het kind weer teruggebracht zou worden naar de plaats waar het was ge vorderd, n.l Zandvoort. Voor mevrouw Verhoeven-Krens trad mr J. H W. van Uden op. Hij stelde vast. dat er geen twijfel bestaat aan de identi teit van Elisabeth van Gijn als het doch tertje van mevrouw Verhoeven. En aan de hand van de door de Haagse politie opgestelde processen-verbaal ging hij haar korte levensloop na. De administratie van het St. Annastift In Hannover vermeldt, aldus pl„ dat daar op 9 Januari 1945 Elisabeth van Gijn is binnengebracht en dat dit kind in een glps-bedje tussen 6 en 10 September 1945 naar Nederland is overgebracht Dit ge- 1 schiedde door een Rode Kruistransport onder leiding van dokter L. A. Boerëe uit 's-Graveland, waarbij ook de Rode Kruishelpster Hendrika Vlaanderen was Ingedeeld. Van dat ziekentransport maak te ook deel uit een zekere heer Homeijer die op het identiteltsplaatje van het kind in het gipsbedje zag. dat het Elisabeth Van Ghijn heette. Dit kind is, via het gezin van de heer A Knijf te Leiden en na verpleegd te zijn in het Academisch Ziekenhuis te Leiden in Offem te Noordwijk gekomen, vandaar naar de Martha-stichting te Al phen aan den Rijn gebracht en door de dierectie van de Martha-stichting aan de familie Van Breemen afgestaan. Een gipsverband hoort bij één patient, aldus pl. Verwisseling is dus uitgesloten. Wat de leetftijd betreft: de lichamelijke ongemakken van het kind hebben de normale groei zeer geremd. Weliswaar vermeldt het proces-verbaal dat de moeder aanvankelijk verklaarde, dat het kind lichtbruine ogen in plaats van lichtblauwe had, maar dat is een kwestie van schriftvervalsing, want oor spronkelijk stond er inderdaad „licht blauwe ogen". De verdediger van de familie Van Breemen, mr B. de Boer wilde thans niet tornen aan de vraag of het kind in het gipsbedje het kind uit Zandvoort is. Ook voor hem stond dat vast. Op grond van de eerder door ons genoemde verklarin gen meende hy echter te moeten aan nemen, dait er in Duitsland een verwis seling heeft plaats gehad en dat men daar niet Elisabeth van Gyn in het gips bedje heeft gelegd, maar een ander kind. Nadat mr Van Uden de verklaringen van de artsen, die de familie v. Breemen overlegde, alsmede dié van dr Sis Heijs- ter, die het kind niet ouder dan vijf jaar noemde (terwijl het thans zeven zou moéten zyn) had bestreden zeide hy: „Welke vrouw accepteert een kind in de duurste levensperiode van dat kind naast haar andere kinderen, als het niet haar eigen kind is?" De president bepaalde de uitspraak op 20 April as. des morgens om 10 uur. ipratvisaanvoer vooi te hebben aan haar tegenstanders. On-| niet kunnen redden, danks een groot Gem. H B.S.-overwicht werd het plots 01 voor de R.K. zodra was de Gom. weer in de aanval, of een geforceerde corner bracht de R K. een 02 voorsprong. Ondanks heftige aanvallen bleef de stand tot rust on anderd. De Gem. H B.S. kon hierna geluk spreken, dat een van de meest stugge verdedigers van de R.K. H. moest uitvallen. Na vele aanvallen op het doel van de R.K. H.B.S. werd het eindelijk 12 en nog vóór het verstrijken van de speeltijd zelfs 22. Ook de ver lenging bracht geen beslissing en met het nemen van strafschoppen, was de Gem. HB S, iets gelukkiger Na afloop werden als gebruikelijk de prijzen met een toepasselijk Woord door de heer S. Koopmans namens de L.VB uitgereikt. Een tournooi waarop de or ganisatoren en Docos en A.S.C. met veel genoegen kunnen terugzien. VALKENBURG Kerkdiensten i morgen Ned. Herv. Gemeente, 10 u. dr Zandee van Warmond, 6.30 u. ds Baas; Geref. Kerk, 9.30 u. ds Meynen van Hilversum bevestiging ds Nijhuis), 3 u. ds Nijhuis (intrede); Geref. Kerk (art. 31). 8.30 u. ds De Wal van Rynsburg, 3 u. leesdienst. Blijvende roeping Met het oog op de' verkiezingen hield de A.R. kiesvereniging een openbare ver gadering in zaal De Vries. Ds N. Brands- Chr. Geref. predikant te Rynsburg, sprak over onze roeping in deze tijd Spr. liet uitkomen, dat zowel in Israels verleden als in de Middeleeuwen en ten ie van Rome's overheersing de roep gehoord, het erfgoed der vaderen te bewaren. Deze roeping: geldt in volle omvang nog. Spreekuur wethouders De beide wethouders houden op de eerste en derde Woensdag van iedere maand spreekuur, 's avonds van half 8 t half 9 ten gemeentehuize. Ned. Christen-vrouwenbond Gisteravond hield de afdeling Valken burg van de Ned. Christen-vrouwen bond een vergadering in de zaal by de Ned. Herv. Kerk, waarin de heer Hof stede uit Dordrecht, secretaris vari de stichting „Het vierde Prinsenkind", sprak over het ontstaan en de werkwijze deze stichting. De materiële hulp verlening van de regering voor de na bestaanden van hen, die in de oorlog hun leven hebben verloren, vraagt aanvul ling door het particuliere initiatief. Op duidelijke wijze zette spr. uiteen, op welke wyze door particulieren hulp kan worden verleend, opdat de uitzending van kinderen zo goed mogeiyk kan plaats hebben. Na de pauze waren er Collecte De Paascollecte in de Ned. Herv. Ge meente heeft f 237.80 opgebracht. VOORHOUT De winkelweek geopend De winkelweek is begonnen.. De voor zitter van het winkelweekcomité voor ouden van dagen heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De burgemeester zei, dat hier in een nieuwe vorm de drang tot uitdrukking kwam. om elkaar te helpen. Een woord van grote waardering de middenstand is zeker op zyn plaats. Spr. maakte nog propaganda voor het plaatsen van mozaïeken. Op straat vermaakte de jeugd zich onder de tonen de muziek vac St. CaeaUia. VrUdagmarkt niet onbevredigend Met één trawler van IJsland, twee log- gèrs en een handjevol kotters werd de Vrijdagmarkt van vrij beperkte aanvoer. De prijzen waren niet onbevredigend en de kabeljauw bracht per regel van 50 tot 57 gulden op. De tongschar was vrij duur en kostte zelfs 60 gulden per kist. Voor Zaterdag zal de Bloemendaal de enige trawler zijn en enkele loggers met wat kustvissers helpen de markt com pleteren. Vios I Is te laat De Vios I, die voor de Zaterdagmarkt zou komen, is door ongunstig weer om de verre Noord op zijn tijdgenoten ach tergeraakt en zal, als alles goed gaat, met vis van IJsland voor Maandag komen. Vlaggetjesdagen Pinksteren brengt dit jaar de „vlag getjesdagen". De vloot kiest, zoals ge meld, twee weken later zee dan het vorig jaar. Met Pinksteren dus nog geen „verse maatjes", maar daar staat een rijp en volwaardig eerste product tegenover. OEGSTGEEST Feestavond „Buitenlust" („Ons Genoegen"). In het Patronaatsgebouw werd de laat- e feestavond van dit seizoen gehouden door de buurtvereniging „Buitenlust". De voorzitter, de heer H. Medendorp, open de met een kort woord, waarin hy de aanwezigen welkom heetten, in het bij zonder de uit Indonesië teruggekeerde militairen. Spr. deelde terloops nog mede, dat de vereniging in October as haar eerste lustrum hoopt te vieren, ter wyl dan een revue zal worden opge voerd. Onder regie van de heer Th. van der Maat voerden leden der vereniging vervolgens het blijspel van Arie van der Lugt: „De verkochte bruid" op. dat grote bijval oogstte. De avond werd besloten met een een-acter van A. de Ruiter: .Juffrouw Groenmeier is zenuwachtig". In de pauze werden vele begerenswaar dige artikelen verloot, terwijl tussen de bedrijven de band van Buitenlust „Nuos- tra Banda" zich op verdienstelijke wijze deed horen. Alg. Coöp. Boerenleenbank. In „Het Witte Huis" hield de Boeren leenbank haar ledenvergadering, aan het begin waarvan de waarnemend voor zitter vriendelijke woorden richtte aan het adres van de scheidende voorzitter, de heer Bakker. Vervolgens hield hij een optimistische beschouwing over de toe stand van de bank. De rekening gaf aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 2.153.271.29 te zien, terwyl de balans sloot met f 595 250.30. De heer A. L. van der Voet zag zich herkozen als bestuurslid, térwijl in de vacature C. J. M. Bakker tot voorzitter werd gekozen mr J. H. Valentgoed. De verkiezing van leden van de raad van toezicht had tot resultaat, dat de heren M van Egmond en H. L. Oudshoorn werden herkozen, en de heer J. Berg- BUS-IDYLLE tussen Nooidwijkerhout en Leiden Een dame besteeg dezer dagen de bus van Noordwijkerhout naar Leiden, aan het hoofd van haar vyf kinderen. De oudste was vier jaar (er waren tweelingen by) cn de chauffeur van de bus begreep er alles van, aldus de Tel. Maar deze chauffeur, die wist, hoe de dame met al haar kinderen op weg was van Noordwykerhout naar Leiden, waar haar vader in het ziekenhuis zyn kleinkinderen nog eens om zich heen wilde zien, had evenzeer rekening te houden met de bepalingen van zyn ïnaat- schappy. Die busmaatschappij zegt namelijk, dat één kind beneden zekere leeftijd gratis vervoerd mag worden, maar dat verdere kinderen van dezelfde volwassen passa gier vol tarief moeten betalen. Geen kin derachtigheden als kindertarief volle mep. Dat betekende dus vijfmaal een retour tje van een gulden voor deze dame, die het nu ook niet zo breed had. Een bedrag voor de vrouw van een land arbeider, op weg naar haar zieke vader. Dat vond ook de chauffeur, wiens hart warmer klopte voor een medemens dan voor de bepalingen en reglementen. Met een eenvoudig gebaar v/ees hij de vrouw op een aantal winkelmeisjes, die met dezelfde bus naar Leiden gingen. En in een oogwenk zaten er vier tot jonge moeder gepromoveerde meisjes, elk met een kleuter op schoot, een tikje verlegen grinnikend in de bus. Dat zou nog goed zijn gegaan, indien er niet een controleur onderweg was in gestapt De ogen van deze controleur werden steeds groter toen hij, by aan komst in Leiden, het ene kind na het andere aan de zorgen van de „moeder" zag ontglippen, om zich, als kuikens on der de veren van een kloek, te scharen onder de zorgen van de eigen moeder. .Chauffeur", zei de controleur, „ziet niet, hoe de bepalingen hier worden ontdoken?" De chauffeur keek op van zyn papie- •n, waarin hy aan dé eindhalte met grote ernst gedoken was. „Grote hemel, chef", riep hij uit, „zijn al die kinderen van die ene moeder? Ja, hoe kan ik dat weten? Ik kan toch niet aan elke dame, die met een kind binnen komt, vragen of het wel haar eigen kind of zij dat kan bewijzen?" Inderdaad de bepalingen gavet geen uitkomst. Een desbetreffend schrift was niet opgenomen. En de moe der met haar vijf kinderen keerde des avonds terug in dezelfde bus als de grin nikende winkelmeisjes RIJNSBURG Oplopende bloemenaanvoer aan „Flora" Aanvankelijk dacht iedere bloemen- kweker en -koopman deze week. dat de aanvoer aan „Flora" nfet bijzonder groot zou worden. Dit is echter flink meege vallen. De aanvoer liep gestadig op. Ge middeld 225 karren passeerden per üng de klok. Natuurlijk deed het koude weer zich gelden. Het broeien in kasten cn warenhuizen is afgelopen Nu moet men het hebben van de koude bak en koude grond. De zon speelt dus een grote rol Wat de kwaliteit aangaat, deze was best. Er werden goede pryzen gemaakt. Tulpen: Golden Harvest 0.650.75. pit ten 0.50—0 65. Elisabeth 0.70—0.78. EdiLh Eddy 069—0.70, Picadilly 0.70—0.30. Queen of the Night 0.90—1.10. Sultan 0 660 73; koude grond: Rijzende Zon 0.35040 .Ibis 0.320.36 Snijbloemen: bruine violieren 0.350 40. geel 0.20 0,25. witte margrieten 4 50 lathyrus (ver schillende kleuren) 0.801.15, anemonen 3 50—5.20, lelies per tak 0.40—0.51, iris sen (blauw) 1.55. Rapenburgkerk heeft nieuwe klokken Vele jaren heeft de Rapenburgkerk het zonder klokken moeten stellen. De Duitsers roofden ze en ze werden niet teruggevonden Maar klokken moesten komen! Dezer dagen is men klaar gekomen met het aanbrengen van twee Ze zyn iets zwaarder dan de oude en hun klank is ook iets mooier. Dit zullen de Rijnsburgers wel gehoord hebben by het proefluiaen. Ned. Christen-vrouwenbond. Donderdag vergadert de afdeling van de N.C.VB. in de Voorhouterwegkerk. Mevrouw A. M. de MoorRingnalda zal spreken over het onderwerp: „Hoe lezen Dan maai met twee g's Aggressie van corrector op de redactie Op onze redactietafel ligt een boek, dat in menig opzicht onze steun e~i stutte is: het is die goeie ouwe Koenen, dat woordenboek. Diezelfde ouwe getrouwe heeft /toom en critiek over onze hoofden gebracht: Aanmerkingen van de correc tor en van enkele lezers. We hadden eens geschreven „agressie". De corrector maakte er prompt „aggressie" van. Wij ontvlamden, grepen die Koenen, lazen: „agressie" en schreven het de volgende keer wéér met één g. Waarop de correc tor er weer twéé van maakte. Boven dien stuurde hij ons de volgende verkla ring voor zyn volhardende houding: Aggressie is afgelera van het Latijnse aggredior, een samenstelling van ..ad'* en „gradior" (de d assimileert), letter lijk: naar iets of iemand toegaan, iemand aanvallen. Aggressie wil dus volgens de directe afleiding niets anders zeggen dan aanval. Agressie zou afgeleid moeten zijn van „a". niet) en „gradior", wat juist zou betekenen geen aanval maar passiviteit- Dat men in het Frans hiervan „agression" heeft afgeleid, moeten de Fransen zélf weten (da's waar), maar daar heeft de Nederlandse afleiding niets mee te maken. Het is .by ons regel, rechtstreeks terug te gaan tot de oor spronkelijke bron. Een derde mogelijkheid is. dat agres sie afgeleid zou zyn van ,.ab" en „gra dior", omdat „ab" (wat „van af" bete kent) vaak tot „a" wordt teruggebracht- Krachtens deze afleiding zou agressie dus betekenen: de aftocht blazen, wat zeker niet het geval is. Tegen zoveel wijsheid hebben wij het afgelegd. Hoewel vriend Koenen (en ook Van Dale) het anders beweren, schrijven wy voortaan „aggressie" met twee g's, die corrector werk te besparen. Be grijpt u wel? Bezorgdheid in Duitse kringen Toenadering op landbouwgebied gezocht wij?". Sluitingsavond Herv. Jeugd. Vrijdag 21 April houden de Herv. M V. en J.V. achter Avondrust een gecombi neerde vergadering ter afsluiting van het winterseizoen. Ds. Groenewoud zal spre ken over het huwelijksformulier. Medische Zondagsdienst Voor de medische Zondagsdienst zie en onder Katwijk. (Advertentie) Voor Uw Centrale Verwar mingsinstallaties Fa Wed. H. J. Grimbergen VLIET N.Z. 19-20 RIJNSBURG Telefoon 2515—2099 (Van landbouwmedewerker). SASSENHEIM Geslaagd Voor het eindexamen van de Chr landbouwschool te Hoofddorp J. J. VoorsLuys. Schippers hebben genoeg van waterwegenchaos □e voorzitter van de schippers vereniging Schuttevaer, mr W. C. van Dam, pleitte gisteren de algemene vergadering te Steenwyk voor het totstand komen van een water - wegenwet. Hij noemde Friesland als voor beeld, waar alle bruggen, vaarwateren, sluizen, e.d. op dezelfde wyze zyn ver licht en betond, terwyl er dezelfde voor lid. werd gekozen tot plaatsvervangend schriften voor gelden. In andere provin- 'cies is hot nu een grote chaos, waaruit geen schipper wijs kan worden. Medische Zondagsdienst De medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door dokter J. J. Lanen- Baron, Anna v. Buurenlaan 1, teL 21610. Apothekersdienst. De apothekersdienst wordt waargeno- en door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Het bestuur van de zwemvereniging „Poelmeer" recipieerde Jubileumprogramma voor velen een teleurstelling Gistermiddag recipieerde in „Het Witte schromelijk tekort geschoten in zyn lei dinggevende taak. Het is te wensen, dat dit bestuur by een volgende gelegenheid zal trachten, al de leden om zich heen te verzamelen. Thans is het Prot.-Chr. deel dezer ver eniging zeer terecht geërgerd. Het is de gelegenheid, om dit jubileum mee te vieren, onthouden. Kunst en Letteien Over Beethoven en over Sibelius Het tiende en het elfde boek in de De vrijlating van de buitenlandse handel heeft de Duitse landbouw de laatste weken met zorg vervuld. Daarom heeft nu het bondsministerie van land bouw een geheel nieuwe weg betreden, die tot duurzame uitkomsten heeft ge leid. Protectie was in verband met de aaneensluiting van grote gebieden mei mogelijk vooral ook omdat de uit- voerindustrieën daardoor schade zouden lijden. Op aansporing van de staatssecre- is van landbouw Sondermann zal men in een persoonlijk onderhoud tussen vertegenwoordigers der Duitse en bui tenlandse boerenbonden een toenadering de bestaande handelskwesties zoe ken. Juist de vertegenwoordigers der buitenlandse boeren zullen voor de za kelijke argumenten van hun Duitse col lega's niet doof blyven. Dit is gebleken uit de enige dagen geleden in Bonn ge houden gemeenschappelijke vergadering van Duitse en Belgische boerenbonden nnder leiding van rijksminister Hermes. De Belgen zijn niet doof gebleven voor de argumenten, dat een door ch ran oio- jisch.en kwantitatief ongeregelde invoer ontstane inzinking der Duitse markt, ook de Belgische prijsstructuur zou meesle pen. Hét kernvraagstuk der onderhande lingen vormde de invoer van vroeg® groenten (bloemkool) en aardappelen. Daarbij kwam men overeen dat een ge mengde ondercommissie om de 14 dagen contact zou zoeken om de korte, voor d® invoeren in aanmerking komende pe riode, juist uit te buiten. Men kon in be ginsel tot overeenstemming komen dat de invoeren van deze producten slechts tussen het begin van de Belgische en d® Duitse oogst ter overbrugging zouden ge schieden. Zo is een der vraagstukken op gelost welke de Duitse boeren met d® grootste zorg vervuld had. Men hoopt nu. dat op dergelijke wijze ook met an dere landen overeenstemming kan tot stand komen, ter bescherming tegen overtollig aanbod, ter voorkoming van verkwisting van deviezen benevens uit- outting der Duitse productiemogelijk- De gebeurtenis is een bewijs hoe door vriendschappelijk contact zoeken menig® hindernis in de internationale handels betrekkingen kan worden opgeruimd. Huis" te Oegstgeest het bestuur zwemvereniging „Poelmeer" ter gelegen heid van het zilveren jubileum der eniging. Namens het gemeentebestuur bracht de loco-burgemeester, wethouder L. de Neef, de gelukwensen over. Spr. herinnerde aan de harde woorden, die indertyd en weer zijn gesproken, maar hij kon toch tot zyn blydschap meedelen, begeerde springtoren nog v begin van het komenae seizoen z. den geplaatst. De heer De Neef bood het bestuur een tokening van de toren Wy vernamen, dat de bouw reeds is besteed. De zwemvereniging „De Zijl" deed zich vertegenwoordigen door de heren J. W. Key en J, W. van der Steen, terwyl de heren J. Laman en J. H. de Winter de gelukwensen van L.Z.C. overbrachten. De Oranjevereniging, vertegenwoordigd door de heren J. den Ouden en Jac. J. Vos, deed haar gelukwensen vergezeld gaan van een wisselbeker, te gebruiken eventueel komende zwemwed strijd. De heer B. J. Moolenaar felici teerde namens de Kon. Ned. Zwembond. Voorts merkten wy op oud-burgemeester Gerrevink, het oud-bestuurslid mej. De Vries, terwyl eveneens de directeur van gemeentewerken, de heer A. Hoekstra, zijn belangstelling blyk gaf. ot aan dit jubileum leerden wy steeds de veronderstelling, dat „Poelmeer" zwemvereniging was voor ieder, on geacht zyn politieke of religieuze over tuiging. By informatie bleek dit ook zo zijn. Maar toen we op de uitnodiging lazen, dat dit jubileum zou worden ge vierd met een bal, een bridge-drive en biljart-potspel, werd het ons toch wel vreemd te moede. Er zijn hier o.i. twee mogelijkheden. Of het bestuur heeft geen rekening wil len houden met de overtuiging van alle leden óf het heeft zich niet gerealiseerd, dat het een bestuur is van een vereni ging, welker leden ook in hun principes vogels van diverse pluimage zyn. Het kunnen we met geloven. In het tweede geval is het bestuur dan toch wel TER AAR Eerste-steenlegging In tegenwoordigheid van directeur personeel der Coöp. Producenten-Han delsvereniging „De Producent" te Gouda, afd. Aardam, werd door de chef kaas pakhuisknecht K. Morgenrood de eerste steen gelegd voor de uitbreiding van het fabriekscomplex. In zijn korte speech sprak de heer Morgenrood de wens uit, dat ook dit nieuwe gedeelte voor de vereniging zowel als voor het personeel tot voordeel zal blijken té zijn. Uit deze steenlegging door een lid van de per- soneelsraad blijkt wel, hoe goed de samenwerking tussen directie en perso neel op dit bedrijf is. NOORDWIJK Medische Zondagsdienst De Zondagsdienst wordrt waargenomen door dokter Coenraads Nederveen. Kunstkring „Noordwjjk" Voor de leden van de Noordwijkse Kunstikring werden enkele films ver toond. De tekenaar Ch. Boost, die tevens filmrecensent is. schetste tevoren de ont wikkelingsgang van de Engelse filmin dustrie. Hierna werden drie films ge draaid. Het was een geslaagde avond, alleen is het ons niet duidelijk, waarom juist de Kunstkring deze films moest ver tonen. NOORDWIJKERHOUT Medische Zondagsdienst. De medische Zondagsdienst zal worden waargenomen dóór dokter K. A. van Praag, Herenweg 20, tel. 385. componisten-serie van Gottmer uit Haar lem zijn onlangs verschenen en daarmede .heeft deze uitgeverij weer een zeer goede keuze gedaan. Goed niet alleen omdat noch Beethoven, noch Sibelius in componisten-serie kunnen ontbreken, maar vooral goed omdat hier als biogra fen twee mensen zyn aangezocht, die elk met de grootste nauwgezetheid, toe wijding en verantwoordelijkheid hun taak hebben volbracht. Norbert Loeser schreef in 267 pagina's over Beethoven en we kunnen niet anders dan bewonde ring hebben voor de wijze waarop hij dit in een voor een man als Beet hoven vrij korte bestek heeft gedaan en waarop hij het probleem Beethoven heeft behandeld. Hoe komt het dat er van Beethoven en zijn werk nog steeds die schier magische invloed uitgaat? De ze vraag stelt Loeeer en als antwoord zegt hij: „Beethoven is een symbolische figuur geworden, hij belichaamt voor het gehele mensdom iets van het diepste we zen van de mens, wij allen, bewust of onbewust, hebben iets van he.n in ons, wij herkennen iets van onze eigen nood en onze eigen vreugde in zijn nood en zijn vreugdeNatuurlijk zegt Loeser nog meer, maar dit is tooh wel een heel be langrijk antwoord en daarmede is tevens bewezen, dat wij de muziek van Beet hoven nog niet missen kunnen. In de eigenlijke levensbeschrijving vermijdt Loeser gelukkig het al te legendarische, de fabeltjes waarmede vroegere biogra fen Beethoven interessant wilden maken en in een vlot en kundig geschreven re laas brengt hij het publiek inderdaad dichter tot deze grootmeester. In het elfde boek van de componisten serie voert Hans Schouwman een prach tig pleidooi voor de Finse componist Jean Sibelius, een pleidooi dat belang rijk is omdat we ln Nederland nog veel te weinig van de groo'heid van deze componist overtuigd blyken te zijn (het is voornamelijk aan Paul van Kempen te danken dat we het laatste jaar door de radio nog wel eens werken van Sibelius horen) en omdat Hans Schouwman het zo overtuigend en met zoveel liefde voert dat het niet zal nalaten grote invloed uit te oefenen in ons land. Dat is een vol komen verantwoord goed gedoeumen teerd boek geworden met een min of meer gedetailleerde behandeling van en kele van Sibehus' werken. En dat alles tegen de achtergrond waarteg m dit werk is ontstaan. C Nukkig is in di' boek een begin gemaakt met een register van de composities met verwijzing naar de pa gina's Dat moet ook in de nog volgende biografieën van deze interessante serie worden volgehouden. Corn. Baso&kJ Indonesië. Behoedt onze Kinderen I Geachte Automobilist, Zoals gewoonlijk rende mijn doch tertje, dat nu 7 jaar is, vanmorgen de deur uit naar school. Ik keek haar even naze zag er zo lief uit in haar nieuwe blauwe jasje. Stellg, haar hondje, huppelde een eindje mee Opeens kwam er angst bij me op. Al die auto's! Kinderen zijn zo onvoorzichtig. Ze schieten altijd onverwacht achter een kar of uit een straatje te voorschijn. Als haar pop kapot is, of ze heeft zich in d'r vinger gesneden of een buil op haar hoofdje, dan kan ilc er uiel iets aan doen, maar als ze op weg naar school de straat oversteekt, einUu Ik kan niet altüd b\j haar zijn; ik heb m'n werk. Wilt U daarom helpen op haar te passen? Wilt U voor al voorzichtig rijden? 's Avonds na tafel praten we altijd nog even over school.ze vertelt dan van allesover een meisje, dat vóór haar ziten de jongen op de bank naast haar, die zulke gekke ge zichten trektover de schooltuin, die straks weer zo mooi zal bloeien over allerlei onbelangrijke dingen, maar zo intens gezellig. En dan naar bed. Ze slaapt nog met haar pop in haar rechterarm. Zult U goed opletten? Wilt U hel pen om 't ontstellend aantal ongeluk ken te verminderen? Wij danken U uit naam van millioenen ouders. (Ontleend aan Goodj/ear-nieutos). In de Oost gesneuvelden niet naar Nederland Minister Van Maarseveen heeft, mede imens minister Schokking. het Tweede Kamerlid Van de Wetering (C.-H.) op diens schriftelijke vragen geantwoord, dat de regering niet kan overgaan tot het overbrengen naar Nederland ven de stoffelijke overschotten van de in Indo nesië gesneuvelde of in Japanse kampen gestorven militairen en burgers. Het transport zou zeer duur zyn en boven dien zou dit leiden tot ontluistering van de permanent aangelegde erevelden ia

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 7