Jlieuwe (Couranl Werd Azis onder voorwendsels naar Djakarta gelokt? Ratulangi: Azis was uitdrukkelijk rijgeleide beloofd Drie meisjes omgekomen bij brand in burgemeesterswoning Koning het Leopold richt zich per radio tot Belgische volk Wist U SATERDAG 15 APRIL 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408 AbOD nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN L'IËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlanttmsUcfc Is gfitftfma mya hert la tegljeaspoct" Een en dertigste jaargang No 8096 KON. FAMILIE TERUGGEKEERD Hij is als gevangene „ergens in de stad" verhoord GISTEREN hebben wy in een groot deel van onze editie nog kunnen melden, dat officieel te Djakarta werd verklaard, dat Abdul Azis niet als gevangene In deze plaats was aangekomen, doch als officier in onderhandelnigspositie. Een soortgelijke verklaring werd afgelegd door overste Mokoginta, de territoriaal bevelhebber der R.I.S.-strijdgrachten te Makassar, toen hü tegelijk met Azis land de op het vliegveld Kemajoran. Mokoginta verklaarde uitdrukkelijk, dat Azis niet voor de krijgsraad zal verschijnen en dat hij, na de besprekingen naar Makassar zou mogen terugkeren. Het gaat er echter op lijken, dat Azis onder valse \oor- wendsels naar Djakarta is gelokt. De sultan van Djokja, R.I.S.-minister van De fensie, heeft n.l. later verklaard, dat Azis onmiddellijk na aankomst is gearres teerd en terstond werd verhoord. In antwoord op in het parlement gestelde vragen antwoordde de sultan: „De regering beschouwt de komst van Azis naar Djakarta als een onvoorwaardelijke gedachten is veranderd en hier is geko men." Ratulangi bleef echter, desge vraagd, bij zijn mening, dat Azis dacht vrijgeleide te hebben en naar Makassar te mogen terugkeren. Azis heeft gisteravond een bespreking tussen de vertegenwoordigers van de RIS Azis is niet overgebracht naar het de partement van defensie, doch naar eer „geheime plaa's", die de sultan van Djok ja slechts wilde aanduiden als „ergens ir Djakarta". De rebellen zijn nog steeds meester var de stad Makassar, ondanks het vertrek van Aszis Het is dan ook duidelijk - de regering van de RIS denkt er oo over dat met de gevangenneming Azis de zaak nog lang niet is afgelopen. „De militaire operaties zullen voortduren, totdat ik er zeker van ben, dat de zaak vólkomen geregeld is", aldus verklaarde de sultan van Djokja. Hij voegde er toe. dat de troepen van het Worang- bataljon nu bij Makassar zouden landen. Plaatsvervanger achtergelaten De eveneens met Azis meegekomen Oost-Indonesische minister van voorlich- - ting, Ratulangi, verklaarde bij aankomst te Djakarta, dat Azis een plaatsver ger had achtergelaten- Hij weigerde ech- Ook Ratulangi verklaarde, dat' Abdul Azis naar Djakarta kwam in de overtui ging, dat hij vrijgeleide had om naar Ma kassar terug te keren. Volgens deze öost- Indonesische minister was Azis op twee voorwaarden, vastgesteld door de minis ter van defensie, ultan Ha-mengkoe Boe- wono van Djokja. naar Djakarta geko men. Deze voorwaarden waren: 1 De centrale regering zou Oost-Indonesië niet op enig militaire wijze liquideren: 2. Het Indonesische corps van het KNIL zou met wederzijdse instemming van alle par tijen wordengereorganiseerd De sultan van Djokja heeft ontkend, dat dergelijke specifieke beloften zijn ge daan. Wel zou uit, verschillende verkla ringen zijn gebleken, dat de RIS niet van plan is. Oost-Indonesisië te liquide ren en dat de soldaten van hét. KNIL in het nationale leger aanvaard zullen wor den. In verband met deze tegenstrijdige be richten heeft de correspondent van Reu ter te Djakarta zich tot de sultan van Djokja persoonlijk gewend met de vraag, of Azis nu gevangene was of vrijgeleide had. De sultan antwoordde: .Abdul Azis is gevangene en zal voor de krijgsraad worden gebracht. Hij heeft enige malen de kans gehad, hier als vrij man te ko men, maar na de rede van president Soe- karno kunnen wij hem moeilijk anders dan als gevangene behandelen. Ik heb er geen idee van. waarom hij plotseling van Dr Warouw tot de Unci: Gij zijt verplicht in te grijpen Dr. Warouw, de oud-minister-presi- dent van Oost-Indonesië heeft zich gis teren opnieuw telegrafisch gewend tot de UNCI te Djakarta, zulks naar aan leiding van het feit, dat dit lichaam van de Verenigde Naties heeft ver klaard, geen verzoek om tussenkomst Inzake Makassar ontvangen te hebben van de regering van de RIS, noch van de Nederlandse regering en dat de kwestie als een interne aangelegenheid der Indonesiërs dient te worden be schouwd, daarbjj dus het interventie- verzoek van de Oost-Indonesische rege ring negerende. In dit telegram wyst dr. Warouw er op, dat een dergelijk verzoek van de RIS als schuldige niet kan worden ver- waoht, terwijl in het onderhavige geval niet Nederland, maar de Bijeenkomst Federaal Overleg belanghebbende is bij het doen van een klacht. Voorts wijst dr. Warouw er op, dat door de arresta tie van sultan Hamid II, voorzitter van de B.F.O. de uitschakeling van de B.F.O.-invloed is voltooid. Tenslotte be toogt dr Warouw, dat de Mantelresolu tie, aangenomen ter gelegenheid van de Bouvereiniteitsoverdracht, waarbij de UNCI is belast met het toezicht op de nakoming van de Ronde Tafel-Confe- rentie-accoorden, dit toezicht niet af hankelijk stelt van stappen van de par tijen, die deze resolutie tekenden, maar dat de UNCI tegenover die partijen tot dit toezicht verplicht is als zodanig. De UNCI is tot ingrijpen verplicht tegen over de B.F.O.die als belanghebbende de Mantelresolutie mede heeft onderte kend. Dr Warouw verzoekt dan ook de UNCI dringend in te grijpen, ter be vrijding van de voorzatter vande B.F.O. (Sultan Hamid II) en ter handhaving van vrijheid en veiligheid van Oost- Indonesië. Woensdag hebben troepen van de RIS vier scholen in Semarang bezet. Te gelijk met de bezetting werd van de vor dering kennis gegeven. Hierdoor zijn 2000 leerlingen gedupeerd. Haringvangst in Katwijk verminderd De resultaten van de N.V. Visserij- maatschappij Kennemerland te Katwijk aan ee worden in het jaarverslag 1949 ongunstig genoemd t.g.v. een algemeen verminderde haringvangst. De prijzen zijn in 1948 eer gedaald dan gestegen. Uit de winst van 31.139 wordt 8 pet. dividend voorgesteld (vj"3fïl pet.). Per winstaandeel kan 49,16 worden uitge keerd. Bij aankomst op het vliegveld Kema joran werd hij echter in een afzonder lijke auto weggevoerd, terwijl de verte genwoordiger van de UNCI, de Austra- liëur O'Neill, in een andere auto ver- Omtrent de beweegredenen van Azis, m toch naar Djakarta te vertrekken, ertelde dr Ratulangi, dat deze, nadat hem uit de rede .van president -Soekarm gebleken was. dat alle ma&tregelen Octii bloedvergieten tot gevolg zouden hebben) inderdaad zouden worden uit gevoerd om de persoon Azis in handen te krijgen, besloten had, deze stap te doen, tóen hèm vrijgeleide namens dè sultan van Djokja was toegezegd. Over de toestand in Makassar deelde dr Ratu langi ons nog mede. dat het daar rustig i. weliswaar gespannen, doch kalm de verdere ontwikkelingen af wachtte. Het leven gaat er normaal door. Kort voor Soekarno zijn rede uitsprak enkele schietpartijen. Uit Me- nado, waar dr Ratulangi voorheen loco burgemeester was (nadien werd hij par lementslid en vervolgens minister var voorlichting) waren geen bijzonderheden te melden. Arzis zo'u hebben „bekend" Uit andere bron te Djakarta ver 4e Me en de staat Oost-Indonesië niet bijge- De wekelijkse dienst in het luchtver keer Djakarta-Makassar-Biak is op last van de regering van RIS gestaakt. Ook het rechtstreekse telegraaf- en telefoon verkeer met Makassar van Nederland uit, is verbroken. Alle telegrammen voor O.- Indonesië worden via Djakarta geleid. De nieqwbenoemde opperbevelhebber van de RIS-strijdkrachten in Oost-Indo nesië, kolonel Kawilaring. was tot nu toe militair gouverneur van Noord-Sumatra. Hij heeft een Nederlandse militaire op leiding genoten en is geboortig uit Oost- Indonesië. Naar de Nieuwe Leidsche Crt- uit Djakarta verneemt, heeft de RIS-mi- nister van voorlichting, Mononutu ver klaard, dat het Makassar-incident er slechts een is tussen d'e RIS en Azis zelf en niet tussen de RIS en de rerering of het volk van Oost-Indonesië. Buitenland se deskundigen te Djakarta verklaarden echter, dat de houding van de Oost-Indo nesische regering halfslachtig is en er ir dit stadium afkerig, van is, party te kie- Volgens welingelichte kringen In Ma kassar heeft Abdul Aziz voordat hij naai Djakarta vertrok, twee militaire waar nemers van de Unci verzocht hem te be geleiden naar Djakarta. Volgens dezelfde kringen vroeg Azis de verzekering dat hjj niet langer dan twee dagen in Dja karta zou wórden gehouden. Telefonisch uit Djakarta ALLEEN OP DEZE BELOFTE KWAM HIJ NAAR DJAKARTA In een telefonisch onderhoud, dat wij vanmorgen voerden met de Oost Indonesische minister van Voorlichting, dr Ratulangi, die tegelijk met Abdul Azis uit Makassar te Djakarta is aangekomen, verklaarde deze, dat Mokoginta, de territoriaal bevelhebber van de RIS-strijdkrachten te Makassar, als vertegenwoordiger van de RIS-minister van Defensie uit drukkelijk had verklaard, dat Azis wel degelijk een vrijgeleide had en dus na enkele dagen terug zou keren naar Makassar. L e i d s morgen telefonisch, dat de toestand daar ier gespannen ls. Volgens een woordvoerder ministerie van defensie zou Azis volledig bekend hebben, dat hy fout gehandeld heeft. Men houdt er rekening mee. dat Azis orders heeft achtergelaten om. indien hij zou terugkeren, de strUd te Makas- toch voort te zetten. Min. Stikker kan en moet zijn dubbele iunctie aankunnen In zijn antwoord aan de Eerste Kamer rer de begroting van Buitenlandse Zaken zegt minister Stikker, de vraag, of zijn functie als politiek bemiddelaar by de Organisatie van Europese samen werking. verenigbaar is met die van mi nister van Buitenlandse Zaken, voorlopig bevestigende zin te willen beantwoor den. Alleen als een minister van Buiten landse Zaken de functie van bemiddelaar bekleedt kan hij met het nodige gezag optreden, aldus de minister. De minister hééft zijn candidatuur en benoeming slechts aanvaard, nadat hem gebleken was, dat men van Belgische zijde daarentegen geen bezwaar had. Zoeken naar „Privateer" wordt, voortgezet Maandag antwoord op Russische no(a? Het zoeken naar het boven de Oostzee vermiste Amerikaanse vliegtuig van het type „Privateer" zal nog twintig dagen worden voortgezet.. Dagelijks zullen vijf- machines opstijgen van Kastrup, die voornamelijk in de buurt van Bornholm zullen patrouilleren, omdat daar in de nacht van Zondag op Maandag lichtfak- kels zijn gezien. Van de zijde van het Amerikaanse State Department is verklaard, dat niet vóór Maandag zal worden geantwoord op het Russische protest tegen het overvliegen an een Amerikaans vliegtuig. Britse kapitein schoot Poolse burger dood Te Hamburg heeft een kapitein van de Britse Veiligheidspolitie gisteren een Pools burger, die verdacht werd van spionn-age voor een vreemde mogend heid. dwars door een gesloten deur dood geschoten. Volgens een verklaring van de perschef van het Britse leger zou de Pool de kapitein buiten de deur hebben gezet, waarop deze antwoordde door zes kogels af te vuren. Op het lijk werd er Poolse en Duitse identiteitspapieren ge- Dit is de burgemeesterswoning te Wervershoof, waar in de afgelopen nacht een brand met verschrikkelijke gevolgen woedde. Toen de burgemeester, de heer N. J. H, Raat en zyn echtgenote om ongeveer 1 uur de brand ontdekten, had het vuur reeds zo'n omvang gekregen, dat 'tfe heer en mevrouw Raat zich slechts met moeite in veiligheid konden brengen. Hun 20-jarige dochter en twee nichtjes van 7 en 16 jaar kwamen om in de vlammen. Massaal gevecht in het hartje van Parijs Op de boulevard Kellerman te Parijs heeft gisteravond een grote vechtpartij plaats gehad tussen een aantal fabrieks arbeiders en politiemannen. Het strijd toneel was de grote Kellerman-vlieg- tuigfabriek, die wegens niet-lonende pro ductie gesloten dreigt te moeten worden, "a een bekendmaking van het commu- 'stisch actie-comité, dat een ontslag op gróte schaal op handen was. verschan- n zich ei ster en ongeveer 200 arbeiders de fabriek. Oi.g^veer 800 politieman- belegerden hierop'net zz'.ju:'? waar bij zij met stenen, stokken en stukr.--.. ijzer probeerden de arbeiders te verdrij- Deze op hun beurt wierpen op een gegeven moment een soort gas. dat op traangas geleek en naar men vermoedt uit gascylinders der fabriek afkomstig er de barricade van een particuliere heen. hetgeen de politiemensen slecht bekwam. Maar na een taai beleg 1 ruim twee uur slaagde de politie er de fabriek binnen te dringen. Aan beide zijden viélen hierbij verschillende gewonden. Van de 200 arbeiders wisten 50 te ontkomen. De overige 170 wer den gearresteerd. ZAL FEDERAAL INDONESIË AAN DEZE WONDEN DOODBLOEDEN? Fraude van f 250.000 na overlijden ontdekt Tegen broer van bankdirectrice een jaar geëist Een jaar gevangenisstraf met aftrek werd gisteren in Middelburg geëist tegen de garagehouder C. H. v. d. K. uit Zierik- zee, die lange tijd van zijn zuster grote sommen verduisterd geld moet hebben aangenomen. Deze zuster was de thans overleden mej J. M. v. d. Kaanvanke lijk procuratiehoudster en later direc trice van de Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee. Op eenvoudige wijze, maar zonder dat de accountants hél ontdekten of iemand haar wantrou- de, heel*, zjj in totaal ongeveer f 250.000 verduistetu De fraude kwam aan het licht bij haaf overlijden en toen bleek ook, dat zij geregèid geld aan haar broer Burgemeester en zijn vrouw nauwelijks aan vuurdood ontsnapt Drié meisjes zijn vannacht omgekomen in een brand, die woedde in de woning van burgemeester N. J. H. Raat Wervershoof (naby Medemblik). Het zyn de 20-jarige dochter van de burgemees ter en twee logeetjes, nichtjes van lf en 7 jaar uit Medemblik. De brand brak vanacht om één uur uit, door totnogtoe onbekende oorzaak Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de burgemeester en diens vrouw zich tslechts met moeite konden redden. Hun poging om de kamer van de meisjes te bereiken, mislukte. De verslagenheid in Wervershoof over 't tragische ongeluk, dat de familie Raat heeft getroffen, is algemeen. Vanmorgen bij het gloren van de dag, dromden zwijgend de bewoners van het kleine plaatsje op de weg langs de ruïne, die van het verbrande huis rest. bijeen. Het parket uit Alkmaar en ae deskun digen van de inspectie voor het brand- uit Haarlem zullen trachten de oorzaak van deze vreselijke gebeurte stellen. De burgemeester en Raat hebben een onderkomen bij de dokter gevonden. Zwaar getroffen. De namen van de drie meisjes, die tn de vlammen zyn omgekomen luiden: Ellie Raat. twintig jaar oud, dochter van de burgemeester: Gerrie Raat. zestien jaar, een nichtje en Mia Raat. haar zeven jarige zusje. Ellie Raat was leerlinge van de Huishoudschool in Den Bosch: dej beide andere meisjes woonden in Medem- j blik en logeerden by hun oom gedurende de Paasvacantie. Haar moeder heeft in j Medemblik een bakkerswinkel waar! Gerrie werkte. Haar vader was niet lang j geleden overleden, zodat mevrouw Raat| door dit ongeluk wel heel zwaar getror- fen is. t-, Over de toedracht van de tragische ge- hèhlLn rt ,gemeend e beurtenis is feitelijk weinig békend De hebben, dat het geld eerlijk vat opgebo- burgemeester en ton vrouw die süepen kamer vlak bij het vertrek. reiken. Deze moeten trouwens door de grote hitte en rookontwikkeling spoedig het bewustzyn hebben verloren. Het huis brandde geheel uit. Vanmor gen stonden nog slechts de buitenmuren en een deel van het dak overeind. De stoffelijke resten van de slachtof fers bevonden zich hedenochtend nog in de ruïne en zouden eerst na het gerech telijk onderzoek ter plaatse worden vrij gegeven. Het ongeluk van deze nacht roept allerwege herinneringen op aan de brand, die ruim een half jaar geleden' Medemblik teisterde en waarbij een ge hele familie, man, vrouw en twee kin deren. -het leven liet. By .het hedenmorgen ingestelde onder zoek van de justitie is komen vast te staan, dat er geen misdrijf in het spel is. De brand moet in de kamer, waar de meisjes sliepen, zijn ontstaan. Hoe, staat nog niet vast. Strobl was Strobl niet Het gerucht dat Strobl. tijdens de be zetting chef van de S.D. in Limburg, in, de Britse zone van Duitsland was ge arresteerd. heeft een langdurig onder zoek ten gevolge gehad. De enkele maan den geleden ontdekte Strobl bleek wel oud-S.D.'er te zijn. maar niet de die in Limburg is geweest. Eerder heeft zij echter gzeg, eens aan de herkomst van het gela ge twijfeld te hebben. Volgens de verdediger waren de bedragen, die verd. in ontvangst nam, een deel van de opbrengst van ver kochte zaken. Kievit kleurenblind? Vorig jaar werd bij Tzum (Fr een broedsel kievitseieren gevonden van geheel afwijkende kleur. Dit jaar werd op hetzelfde stuk bouwland opnieuw een nest eieren gevonden met dezelfde afwij kingen, Het ene ei wat wit-met- licht bruine'vlekken, de beide andere hadden een rose ondergrond. Dit geval geetf meteen een ongezochte aanwijzing, dat een kievit ieder jaar terugkeert, zo mo gelijk naar hetzelfde stuk land. in de meisjes zich bevonden, zijn gewekt door angstig gillen. Toen zij de slaapka mer verlieten had de brand reeds zo fel om zich heengegrepen. dat her 'niet mo gelijk was de kamer van de meisjes tè bereiken. In nachtgewaad zyn de burge meester en mevrouw Raat naar buiten gesneld. De burgemeester, die reeds 25 jaar aan het hoofd van zyn gemeente staat, begaf zich direct naar bet stadhuis, dat op enkele tientallen meters afstand is gelegen en stelde de alarmsirene in wer king, Jerwijl zyn vrouw hulp bij de buren inriep. Hoewel zeer snel bewoners van hul zen uit de directe, omgeving ter plaatse waren en alles gedaan is wat mogeiyk was, lukte het niet de meisjes nog te be- De echtgenote van de gearresteeV.de Sultan Hamid II, mevrouw Albadrie, wacht, in haar woning in Park Marlot in Den Haag berichten af over haar man. EEN SENSATIONELE WENDING Zal de Vorst deel van zij'n bevoegdheden aan prins Boudewijn overdragen? NAAR REUTER UIT BRUSSEL MELDT, zal Koning Leopold vanmiddag via de Belgische Nationale Omroep zyn volk toespreken en als vermoedelijk tyd- stip wordt vöf uur aangegeven. De Vorst heeft zUn boodschap aan het Belgische olk op een gramofoonplaat laten opnemen. Van Zeeland, die er vermoeid cn lerveus uitzag, had te Pregny gedurende acht uur de precaire situatie met Koning Leopold besproken. Toen hy, per speciale Dakota te Brussel teruggekeerd heeft hy onmiddellijk aan de Prins-Regent verslag uitgebracht. Volgens Aas. Press de Koning vandaag mededelen, of hy afstand zal doen van de troon of dat ;en deel van zyn Koninklijke bevoegdheden aan zyn zoon, Prins Boudewijn, overdragen. Hoewel og niets met zekerheid bekend verluidt uit welingelichte, politieke kringen te Brussel, dat Koning Leopold toch bereid zou zyn in te gaan op compromis, dat door de socialistische nan, Paul Henri Spaak, werd gesteld en dat door Van Zeeland aa Koning ls overgebracht. onden. De kapitein is in arrest gesteld, 'het Duitse kerkhof in De Peel. DAT de alg. vergadering van de schip persvereniging Schuttevaer in Steenwijk besloot, bij de Kroon in beroep te gaan tegen het plan om ever het kanaal Steen- wijkGiethoorn een, naar haar mening te lage, vaste brug te bouwen. DAT gisteren een aantal nieuwe werk plaatsen van Geveke (o.m. ventilatie) te Amsterdam zijn geopend. DAT pl.m. 40 Britse groenten en fruit handelaren in ons land vertoeven om teeltwijze en verzorging van het fruit te bestuderen. DAT de Ned. leeuwentemmer Jean Mi- cjion uit Maastricht in Hamburg door een leeuw ernstig werd verwond. DAT de groothandel in vis m.i.v. mor gen is gebonden aan een erkenning door het bedrijfschap. DAT gisteren uit een apotheek in Rot terdam-West, vermoedelijk door kinde ren. drie zwaar vergiftige zetpillen zijn weggenomen. DAT de schippersvereniging Schutte vaer de arbitragecommissie in bevrach tingszaken voor de grote koopmansbeurs te Rotterdam weer in werking zal stellen. DAT gisteren in Wageningen het labo ratorium van het onlangs opgerichte in stituut voor plantenziektenkundig onder zoek (op lange termijn) werd geopend. DAT Beckers Soons te Brummen de fabricage van onderdelen van 40 mm luchtafweergranaten weer ter hand heeft DAT in Makkum een kievitsnest met j genomen, maar op aanzienlijk bescheide- jf eieren werd gevonden, hetgeen een j ner schaal dan voor 1940. hoge zeldzaamheidris. DAT de Prot Chr en de R K DAT 200 stoffelijke overschotten van van beroepsgoederenvervoeraers een fe- Duitse soldaten worden overgebracht van deratie zullen vormen onder voorzitter- het kerkhof Rustoord_bij_Nijmegen naar j schap van mr dr E. P. Verkerk DAT de burgemeester van Amsterdam, ir. d'Ailly, gisteren twintig Engelse scholieren ontving, die als. vrijwilliger in :n keurcorps dienen. DAT de rijksbureaux voor huiden en leder en voor rubber op 28 April van Amsterdam naar Den Haag verhuizen en in het centraal rijksbureau Huygenspark worden opgenomen. DAT het nationale „Park 1813" op de Lemelerberg bij Ommen wegens vérgaan de beschadiging der beplanting voortaan por autobussen is verboden. DAT de organisaties in het schilders bedrijf een landelijke contactcommissie oor de sanering zullen instellen. DAT de boerderij van J. v. d. Brink i Kootwijkerbroek gisteren door kort sluiting in een broedmachine tot de grond afbrandde en er geen bluswater aan- DAT het bestuur van de internat, bond m transportarbeiders Maandag in Am sterdam zal spreken over het protest tegen het misbruiken vart de Panamese vlag op allerlei schepen. DAT van 1827 Augustus in Doetin- chem een nationale tentoonstelling wordt gehouden onder de naam „100 jaar in dustrie 18501950", gedeeltelijk in oude styl. DAT de luchtpostzegels, uitgifte 19-"7, van f 0,06 t.m. f 1.50 en de frank' r- zegels, type Hartz. serie Kon. Wilhel* .una van 6 t.m. 25 cent. alle van de Ned. An tillen, Maandfg buiten omloop geraken en aan de verzamelaarsloketten niet meer verkrijgbaar zijn. DAT minister In 't Veld gisteren Winterswijk een burgerdag voor jonge kiezers bijwoonde. DAT zeelt, brasem en. voorn het afge lopen jaar vrijwel onverkoopbaar waren, waardoor vele zoetwatervissers tijdelijk hun bedrijf moesten verlaten. DAT de vorig'jaar uitgeschreven prijs vraag voor een hoorspel t.g.v. de a.s. Koninginnedag werd gewonnen door P. Molegraaf („Het pad der vrijheid, pad der wildernis", uit te voeren op 1 Mei) Manuel van Loggem, („Thyl"), hetgeen hen resp. f 1500 en f 500 oplevert. DAT. pl.m. 300 ingenieurs gisteren na in vergadering van de afd. bouw- en waterbouwkunde van het Kon. Instituut ingenieurs de sluiswerken te Tiel bezichtigden. DAT de Dordtse groenten- en fruit handelaren van 19—23 September een tentoonstelling zullen houden. DAT een aantal veeartsenijkundige stu denten uit Gent dezer dagen Organon te modelboerderij in Beers en de Bossche veehallen bezochten. DAT de K.N.A.C. automobilisten ver zoekt in de bebouwde kom van Ca^tricum niet harder dan 40 km per uur te rijden. DAT in Juli voor het eerst „suiker zieke" kinderen in een vacantiehuis van het centraal genootschap voor kinder herstellingsoorden en gezondheidskolonies Epë kunnen worden opgenomen I koop, voorzitter van de Chr. organisatie.1 vragen Pippelingstraat 94, Den Haag). In ieder géval heeft de „boodschap de Koning" de betekenis van een nie phase in de Koningskwestie en is deze ontwikkeling, hoewel onzerzijds te treuren, van het hoogste belang. Alle Belgische harten kloppen van verwach ting en ook véle andere Europese, nu Koning Leopold een woord zal doen ho ren, wat vermoedelyk zal lelden tot een compromis. Echter wordt er ook op gewezen, dat vandaag opnieuw een vliegtuig naar Pregny zal vertrekken en ofschoon de namen van de passagiers nog niet be kend zyn, zinspeelt men ook op een nieuw bezoek aan de Vorst door Van Zeeland. Het secretariaat van de Koning bevestigt, dat de Vorst vandaag een radio-boodschap tót de natie zal richten. Rekening, houdende met het feit, dat de vijftien ministers' van het Pact Zondag en Maandag te Brussel bijeen zyn, zou de Prins-Regent besloten hebben Paul van Zeeland eerst.Dinsdagmiddag weder om in audiëntie te ontvangen. Het is dus de vraag, of hy vóór dat dit onderhoud plaats vindt, inderdaad eerst nog een be spreking zal hebben te Pregny. Een kameleontisch compromis Vanzelfsprekend heerst ln politieke kringen, in het bijzonder bij de Katho lieke C.V.P., vérwarring en opwinding. De voorgestelde „compromis-oplossing" heeft kameleontische eigenschappen over eenkomstig de politieke kleur van de C.V.P. of die van de socialisten, welke laatste rood getint is. Het feit doet zich dat zowel Van Zeeland, Spaak en prof. Pirenne, de secretaris des Konings, „verzoeningsforpiules" hebben geprodu ceerd. Aan speculaties betreffende de verdere gang van zaken ontbreekt het niet. Het onafhankelijke blad „Le Soir" meent te eten, dat binnenkort een onderhoud zal plaats vinden tussen de Prins-Regen: en Koning Leopold. Het blad voorspelt, dat het demissionaire kabinet zal aanbljj- - ?n met Eyskens of Paul van Zeeland s eerste minister. Ook het liberale blad „La derniere heure" schrijft,-dat alles erop wijst, dat Koning. Leopold niet- zijn prerogatieven wens: 1e hernemen onder de bescher ming van één enkele party, ook al heeft deze de meerderheid in de Senaat en ontbreken haar aan deze meerderheid slechts twee stemmen in de Kamer. Ook de opname van twee of drie buiten parlementaire personen in de C.V.P.- regering zou het standpunt van de Ko ning niet verder beïnvloeden. Hoewel aanvankelfk door Reuter ge meld werd, dat Van Zeeland de gramo foonplaat met de boodschap van de Ko ning mee naar Brussel had genomen, „onthulde" het Franse persbureau A.F.P. dat daar vannacht nog aan gewerkt werd en de plaat met een extra vlieg tuig naar Brussel zou worden over gebracht. Uit protest tegen massa-ontslagen van arbeiders in de metaalindustrie heb ben ongeveer 200.000 metaalbewerkers in Xoord-Italië gisteren 2 uur gestaakt. VRIJ GOED EN ZONNIG VOORJAARSWEER (Van onze weerkundige medewerker) Ons land heeft deze week, van Pasen af, onder een koude buiïge Westelijke tot Noordwestelijke luchtstroom gelegen De gemiddelde dagtemperatuur lag daar door in De Bilt nog ruim een halve graad Celsius onder normaal. Toch is het weer na de woelige Paasdagen wel wat vrien delijker geworden. De nachten zijn echter nog koud. In grote delen van ons land treden nog nachtvorsten op. Het vlieg veld Valkenburg meldde twee graden on der nul. De Bilt 1 graad. In de bovenste luchtlagen wordt echter warmere lucht aangevoerd zodat er kans is dat de temperatuur in lagere sferen ook wat hoger wordt. Tot Zondag kun nen we daar wel op rekenen. In de omgeving van Groenland en IJs land is het echter nog allesbehalve rus tig. De kans is groot, dat na Zondagmid dag een frontensysteem ons land zal na deren dat toenemende bewolking zal brengen. Of er ook regen zal komen is nog niet te zeggen, daar de barometer over Scandinavi weer stijgt wat een gun stig teken is. De kans op vry zonnig en droog voor jaarsweer is tot Zondagavond vrij groot. WEERBERICHT OPKLARINGEN Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht lichte en op droge gronden waarschijnlijk zware ■-•"V'kznachtvorst en hier en daar ochtendmist. Overigens nog enkele verspreide buien, maar ook flinke opklaringen. Ma tige tot zwakke wind. hoofd zakelijk uit Noordelijke rich tingen en iets hogere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: Zon 5 42—19-35. Maan 5-24— 13 59. Maandag: Zon 5.40—19 40. Maan 5-3320.11. NM. .•/j mL,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1