||a/..|f UNTER muiW Over herplaatsing van militairen is men gematigd optimistisch Snel en $ecuur Met de „General Muir" komen weer vele militairen thuis Jtoeuwe leidsche courant DONDERDAG 13 APRIL 1950 (Advertentie) Sinds Juli '49 repatrieerden 1200 militairen uit Leiden en omstreken Ongeschoolden en mannen „met een wit boordje" komen het moeilijkst aan bod TT7® /rjN GEMATIGD OPTIMISTISCH," vertelde om le luitenant A. J. Bal, Whoofd van het gewestelijk kantoor van de Sociale Dienst van het ministerie vkn Oorlog. „De uit Indonesië gerepatrieerde militairen hebben we tot dusverre redelijk goed kunnen helpen." Uit het gewest Leiden zijn sinds Juli 1949 pl.m. 1200 militairen van overzee teruggekeerd. Een groot gedeelte van deze militairen kon zonder veel moeite weer aan de slag, zoals door terugkeer in het bedrijf waar zij werkzaam waren, vóór zij in militaire dienst gingen. woningzoekenden, Voor hen was het bezoek aan de So ciale Dienst, waartoe zij werden uitge nodigd, meer een „beleefdheidsbezoek". Het leger stelt er belang in te weten, of lijn mensen goed zijn weggekomen de burgermaatschappij, of er eventueel nog moeilijkheden zijn, enz. Want bezoek aan de Sociale Dienst is niet verplicht. Heeft een militair arbeidsbe middeling nodig, dan verdient het uiter aard wèl aanbeveling om te gaan pra ten. Als militair, die overzee gediend heeft, geniet hij voorrang bij het krijgen van werk en bij plaatsing op rijkswerkplaats, terwijl de Sociale Dienst het enige adres is voor het krijgen van studietoelagen. Van deze ruim 1200 gedemobiliseerden Is plm. 16 pet zonder werk. Rekening gehouden dient te worden met het feit, dat in dit cjjfer óók inbegrepen zijn de mensen, die vandaag-de-dag terugkeer den en van wie niemand zal verwach ten. dat zü al een betrekking hebben. Het gewestelijk kantoor, dat op de voor Leiden historische datum 3 October 1947 werd geopend, is gevestigd in het ge bouw van het Gew. Arbeidsbureau de Doezastraat en omvat de gemeenten Katwijk, Valkenburg, Voorschoten, Noot dorp, Pijnacker, Blelswijk, Moordrecht, Bergsche Hoek, Gouda, Gouderak, Berg ambacht, Stolwijk en verder langs de grens van Utrecht en Noord-Holland. Een heel rayon dus! Afgezien van het grote percentage, dat Ingevolge het Bijz. Besluit Arbeidsver houdingen bij de vroegere werkgever kan terugkeren, leveren de geschoolde arbeiders de minste moeite op. Om een ongeschoold arbeider aan een betrekking te helpen, valt dikwijls niet mee. lukkig ziet het merendeel van de nen ook wel in, dat zij er zonder studie niet komen en ton^i fi] grote belang stelling voor een scnolings- of herscho lingscursus aan een rijkswerkplaats Dank zij de vergroting van de oplei dingscapaciteit aan de rijkswerkplaatsen heeft men voor oud-militairen tot nu toe nog geen wachtlijst behoeven aan te leggen, dit in tegenstelling tot de „bur gers". Op de rykswerkplaats wordt de man wel niet opgeleid tot volwaardig vak man, maar alle handelingen, die nodig fcljn, om een beroep uit te oefenen, heeft hij na afloop onder de knie. Voordat hy geplaatst wordt op een rükswerkplaats moet hü eerst psycho-technisch gekeurd worden in een kazerne te Ede. Deze test door deskundige officieren kost een ge demobiliseerde geen cent. Gebleken is, dat er wel eens oud-militairen zyn, die zich door een burger-instelling laten testen, wat kosten met zich meebrengt. Dit is dus niet nodig. Scholing in de bedrijven zelf is ook teer belangrijk bij de herplaatsing van militairen. Onder bepaalde voorwaarden kan de regering aan de werkgever een trainingstoelage van ƒ300 tot ƒ500 ver strekken. Hoewel de werkloosheid zich in stij gende lijn bevindt, ziet het Gew. Ar beidsbureau te Leiden als regel wel kans «en oud-militair in de burgermaatschap pij te plaatsen. De duur van de werk loosheid hangt echter af van de mate van geoefendheid. Voor vakmensen is in de metaalnijverheid en in de bouwvak ken nog werk. Wel de minste kans heb ben zy, die chauffeur-monteur zijn, of meestal alleen chauffeur. De meeste militairen hebben in Indonesië wel eens op een wagen gezeten, maar zijn daarom nog niet altijd een goed monteur. Het is voor hen aan te bevelen zich op ander terrein te bekwamen. Voor emigratie is grote belangstelling, vertelde lt. Bal verder, maar niet alle liefhebbers gaan een tweede vaderland opzoeken. Van uit Indonesië kan een militair gemakkelyk emigreren naar Australië, doch de gemiddelde man wil toch eerst naar Nederland, wat te be grijpen Is. Ze verspelen dan de kans op een gratis overtocht en er zyn veel mi litairen, die er later in Nederland apyt van krygen, dat zy de gelegenheid niet aangegrepen hebben. Vooral onder de landarbeiders is er grote belangstel ling voor Australië en Canada. Komen de handarbeiders over het al gemeen nog wel aardig weg, anders staan de zaken voor de „mannen met het witte boordje", de kantoorbedienden. Juist deze categorie zal moeiiyk werk vinden. Tot dusverre is de overheid er «chter wel in geslaagd, deze mensen aan «en werkkring te helpen. Er zijn ook andere moeilijkheden, waarmee de gedemobiliseerden naar de Sociale Dienst komen, zoals huisvestings- en huwelijksmoeilijkheden. Hoewel een gerepatrieerd militair prioriteit geniet bij de plaatsing op de urgentie-lijst van (Advertentie) Vtt&JUJ&BAAR BU OBOUISIEM EU SPQBTZAKf M blijft de huisvesting óók voor hen een zeer moeilijk punt. Wat betreft de huwelijksmoeilijkheden was lt. Bal van mening, dat de meeste gevallen te wijten zijn aan ontactische en domme brieven van wederzijdse fa milieleden. Gelukkig gebeurt het niet zo dikwijls, dat de Sociale Dienst moet hel pen het huwelijksbootje weer in de rechte koers te brengen. In de gevallen, u/erken LAXEER-AKKERTJES _je_g en verstopping waarin de man of de vrouw om raad kwam, kan „het leger" heel dikwijls de beide partijen opnieuw tot elkaar bren gen. In de praktyk is het overduidelyk ge bleken: de oud-militairen willen hun best doen zich weer een burgerbaan tc veroveren. Zy werken er hard voor en zyn yverige leerlingen we mogen wel zeggen de beste op de rykswerkplaat- sen. Van de zyde der werkgevers wordt ook meer en meer gevraagd om oud militairen. Het beroep van de regering op hun medewerking is dus niet misverstaan, is te hopen, dat deze vraag zal blij- toenemen. Zij, die in het leger ge weest zijn, lichamelijke, maar ook gees telijke prestaties hebben geleverd onder de tropenzon, zijn niet de zwaksten van volk. Laten de werkgevers begrip hebben voor de moeilijkheden van Ne derlands beste zonen. Geeft ze een kans! Ze zullen ook nu het vertrouwen? dat in hen gesteld wordt, niet beschamen! De haring,' nog blank en glibberig, zal na het roken goudkleurig uit de rook te voorschijn komen. Vyf jonge arbeiders ziet men hier bezig in één der zeven Katwykse rokeryen met het „speten" yan haring. Op de achtergrond de t-erzendingskisten. (Foto D. Kryyt) Katwijkse neyenbedrijven bewijzen de visserij grote diensten Geen haven jaagt ook de rokers op extra kosten en moeiten (Van onze Katwykse correspondent) NEER WE OVER KATWIJK PRATEN in deze tyd van het jaar, denken onwillekeurig aan de Hollandse Nieuwe, die de vissers straks weer uit de grote visvyver zullen trekken. Bij de vissery zijn vele honderden Katwykers be trokken. Wy hebben dan niet alleen het oog op hen, die de zee bevaren, maar ook op de velen, die op de wal blyven en in de nevenbedryven de vissery grot^ diensten bewyzen. Eén van de bewerkingen, die de haring kan ondergaan, is het stomen of het roken. De bedryven, die dit voor him rekening nemen, zyn in het Katwijkse leven van groot belang. De lucht kan er van vervuld zyn! Een zevental rokeryen kan men inseren, waarbij men afstapt van de be- Katwyk aan Zee nog vinden. Zy werken zowel voor het binnen- als voor het buitenland. Beide haringsoorten ge zouten en verse worden door de roke ryen gebruikt. De Katwykse rokers ko- De nevenbediijven In een serie artikelen hopen we de visserij-nevenbedrijven, te Katwijk gevestigd, voor het voetlicht te bren gen. Met opzet is aan de rokerijen de voorrang gegeven. Zij immers horen er wel bij, maar hun tijd is eigenlijk al weer achter de rug. wat het seizoen betreft. De volgende artikelen zullen meer gericht zijn op de werkzaam heden, die verband houden met de nieuwe teelt. pen de gezouten haring aan de Kat wykse afslag, terwyl de verse haring in IJmuiden aan de markt moet worden gekocht. Het niet de beschikking hebben over een Katwykse vissershaven brengt dus ook voor de rokers extra kosten en moeiten. Daar het roken geen zoutloze haring vereist, maar aan de andere kant ook weer niet te zoute, wordt de haring, al- is gestoomd of gerookt te worden, geweekt of gezouten, al naar gelang zoute of verse wordt gebruikt. Nadat dan het materiaal gespoeld is, worden de i „gespeet" en wanneer de spe-et bezet is komen ze in de rookkamers te hangen. Deze kamer heet de hang en is verdeeld in een aantal afdelingen en". De maten hiervan zyn niet pre- aan te geven en het aantal is ook niet vast. En nu kan men de vuren doen laaien. Vuren in zaagsel. De bewerking is verschillend. Bij stomen komen de vuren hoger. De vis moet bij het stomen namelyk zo verhit worden, dat ze ook wcrkelyk gaat stomen. Het roken is een minder warm werkje. De vuren liggen lager cn een sterke rookontwikkeling is wel het voornaamste. Omdat de gereedgemaakte producten aar allerlei streken van de wereld wor den verzonden, naar koude en warme, is het roken en stomen niet zo simpel als hierboven beschreven. Elk klimaat vraagt weer een andere rookbewerking. Er is dus een grote vakmanschap voor nodig om goed te kunnen roken. Ook het niet zo, dat de rokeryen zoals in Katwyk precies eender roken als byv. de palingbedryven langs het IJsselmeer. In de laatste jaren is er een streven waar te nemen, het roken te moderni- trekkelyk eenvoudige procedure, rokers willen er over het algemeen nog niet aan, omdat de tot nu toe gevolgde methode best voldoet. En ervaring heb ben onze rokers terdege. Roken en sto men van vis wordt, voor zover bekend, reeds beoefend sinds er haring langs onze kusten wordt gevangen. Behalve stomen en roken droogt men ook wel ha ring. Dit geschiedt echter op geringe schaal en de rokers beschouwen het als een tak van hun bedrijf. De afzetmogelykheden van de pro ducten zijn nogal uitgebreid. Aller eerst het binnenland. Hier is echter een dalende lyn te zien. Voor het bui tenland gaat het leeuwenaandeel te genwoordig naar de landen rondom de Middellandse Zee. Voor de oorlog namen onze Oosterburen een groot kwantum af. De Duitse vissers stel len pogingen inliet werk om deze tak van de vissery geheel in eigen handen te houden. Nu nog iets over de tijden, waarop de gestoomde en gerookte haring door Ijet publiek wordt verorberd. Het seizoen van gerookte artikelen is de wintertijd. Van October tot Maart zyn de rokerijen in vol bedrijf. De beste gerookte bokking komt van de Engelse walharing. De ge stoomde artikelen worden genuttigd in de omer. De maatjesharing is er het meest geschikt voor. In hoofdzaak neemt het binnenland de gestoomde vissoorten af. Het voordeel van de bovengenoem de soorten bewerkte vis is, dat ze zonder gebruik van olie en zonder te koken kun nen worden gebruikt. Ook heffingen op groente door Italië Naar we vernemen, is ook Italië voor nemens heffingen op de invoer van Ne derlandse groenten te leggen, gelyk Duitsland deed. De uitvoer van onze groenten naar Engeland en Frankrijk bieden echter gunstige vooruitzichten. Werkgevers in de S.E.R. De vier centrale verbonden van werk gevers hebben als hun vertegenwoordi gers in de Sociaal-Economische Raad be noemd: Verbond van Ned. Werkgevers T. J. Twijnstra; Centraal Sociaal Werk gevers-verbond ir M. H. Damme; het R.K. Verbond van Werkgeversvakver enigingen L. A. J. M. van Heyst en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers A. Borst Pzn. Plaatsvervangers zyn resp. ir S. H. Visser, mr A. J. R. Mauritz, prof. dr A. H. M. Albregts en mr J. Meynen. De .onderhandelingen tussen de Verenigde Staten van Amerika en Indo nesië over de levering van tin zijn in een vergevorderd stadium. Op 24 April in de Rotterdamse haven Met het troepentransportschip „Gene ral C. H. Muir", dat 1 April uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelyk 24 April te Rotterdam zal arriveren, komen •olgende militairen uit Leiden omgeving naar huis: Sold. M. H. J. Gordyn, Ambonstraat 34: Sold. I L. Jansen, Celebesstraat 5; Korp. H. Mieloo, De la Reystraat 30; Wmr. A. Gottmer, Borneostraat 5A; Korp. J. J. Houps, Driftstraat 108A; Sold. D. Brandt, Lusthoflaan 26. Alphen aan den Ryn. Korp. A. S. Booy, Gouwsluiseweg 44; Korp. H. van Schaik, Westkanaalweg 10; Sold. C. S. de Bruyn, Julianastraat 10; Korp. W. J. Vermaak, Tuinstraat 5. Haarlemmermeer. Sold. Th. Bus, Schipholdyk 222; Sold. van Pelt, Aalsmeerderweg 300. Hazerswoude. Sold. A. den Hertog, Oosteinde dorp D 14; Wmr. C. J. van der Voort, Ryn- dyk A 96. Hillegom. Korp. H. A. Th. Kok, Beeklaan 2. Katwyk aan Zee. Sold. C. van Tilburg, Hoogstraat IA, Sold. I W. Guyt, Schoolstraat 32; Sold. I T. Oudshoorn, Ouwehandstraat 34. Lisse. Korp. J. Ryerkerk, Julianastraat 11. Nieuwkoop. Sold. C. Jansen, Zuideinde A 89. Nieuwe Wetering. Sold. J. Kinkel, Sluisstraat 5. Noordwyk. Sold. F. E. G. Zonneveld, Zandvoortse- straat 23; Sold. J A. N. Bierman, Kerk hofpad 4. Noord wykerhout. Sold. I F. M. J. Duivenvoorde, Dorps straat 17; Korp. P. C. van Steln, Maria' Hoeve 12. Roelofarendsveen. Wmr. Th. E. Akerboom, Noord einde 63. Rynsaterwoude. Sold. Th. Kraan, H. Geestlaan 90; Sold. J. Spyker, Frieseweg 81. Rynsburg. Korp. J. N. van Duyn, Vliet Z.Z. 40; Sold. C. v. Beekum, Noordeinde 35; Korp. J. van der Gugten, Hofstraat 11; Sold. C. W. de Mooy, Voorhouterweg 16. Sassenheim. S.M.I. A. van Breda, J. P. Goeverneur- laan 26; Sergt. J. F. P. van Reysen, Hoofdstraat 326; Korp. J. A.heemskerk, Teylingerlaan 72; Sergt. A. B. van der Voort, Hoofdstraat 154; Korp. N. Bre- dyk, Leidsevaart 8; Sold. N. J. v. d. Berg, Teflingerlaan 64. Ter Aar. Sold. Th. Cats, Oostkanaalweg 70. Voorschoten. Korp. A. van Ryn, Ryndyk 258; Sergt-MaJ. P. J. A. Smit, Valkenburgse- OVERDRACHT GEDENKPLAAT VOOR Ms KAMPAR. Mr J. J. Oyevaar, directeur-generaal van scheepvaart heelt gister te Amster dam de gedenkplaat met de Kon. ver melding bij dagorder overgedragen aan het ms Kampar van de K.P.M. Generaal Kruis en schout bij nacht I. W. Rey- commandant zeemacht Neder land, woonden o.a. de plechtigheid by. Minister Joekes en staatssecretaris r. dr. A. A. van Rhijn bezochten het gistermorgen in Utrecht begonnen twee daags congres voor de beroepskeuzevoor lichting. 20. Wa O.wmr. H. Kuit, Ryksstraatweg 699A; Sold. G. A. Knijnenburg, Rozenstein- straat 72; Wmr. M. v. d. Wel, Kerke- hout 35. Woerden. Sold I A. B. Kemp, 's Gravesloot C21; Sold. W. J. Pels, Rynkade 50. (Advertentie). Mr dr H. J. C. van Tienen overleden Oud-burgemeester va Te Den Haag is giste dom van 88 jaar overlc C. van Tienen. Van 1887 tot 1895 was hij burgemeester van Wormeerveer, van 1895 tot 1902 bur gemeester van Zaandam. Van 1902 was hij lid van Provinciale Staten, van 1902 tot 1910 lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, van 1913 tot 1921 raadslid en van 1917 tot 1919 wet houder van Amsterdam. Verder is hij o a. voorzitter geweest van het hoofdbestuur van „Het Witte Kruis", voorzitter van „Het Oranje- kruis", lid van het comité van het Ned. Rode Kruis, lid van de synode en van de synodale commissie van het Evang. Luthers Kerkgenootschap. Mr dr van Tienen za! morgen worden begraven op „Rustoord" te Diemerbrug. Nieuwe salarisregeling voor wijkverpleegsters In de St. Crt van Dinsdag is de nieuwe salarisregeling opgenomen voor wijk verpleegsters in dienst van Kruisvereni- en, diaconieën, tbc-verenigingen enz t aanvangssalaris voor wijkverpleeg sters en specifieke verpleegsters-huis- bezoeksters (diploma A met. aantekening wijkverpleging) bedraagt volgens deze regeling 2340 met 8 jaarlijkse verhogin- van 120; dat van verpleegsters in de wijk (diploma A zonder aantekening ijkverpleging) 2140 met 8 jaarlykse verhogingen van 120. Dr W. A. F. Stokhuyzen te Wassenaar, oud-voorzitter van de vereniging van importeurs-groothandelaren, is benoemd tot gedelegeerde in Nederland van dc Stichting vertegenwoordiging in Indo- jp van de Ned. industrie. Bestrijding van Communisme wil meer zeggen dan het sluiten van Pacten Aldus ds G. Samson in de Kooikapel Ds G. Samson. Ned. Herv. predikant te Rotterdam-Feyenoord, heeft gister- d op uitnodiging van het bestuur wyk VIII der Ned. Hervormde Ge meente in de Kooikapel een lezing ge houden over het communisme. Voor deze lezing was vry veel belangstelling en ds Samson mocht zich verheugen in een :er aandachtig gehoor. In het begin van zijn betoog toonde ds Samson aan, dat de Russische poli tiek sinds de veertiende eeuw een po litiek van expansie is geweest. In deze omvatte het Russische grondge bied 560 vierkante km, in de zestiende 8% millioen km2, in de zeventien- euw 17 millioen en in de twintigste 22 millioen km2. Men verwacht, dat de bevolking in 1975 250 millioen zielen zal tellen. Het Russische volk verkeert in de op- ars, die nu dreigender is geworden omdat het in de greep is van de com munistische leer. Wij hebben in het Communisme iets te zien van een valse religie, die aan het volk geweldige krachtsinspanning heeft gegeven. e is het mogelijk, dat deze levens beschouwing zo om zich heen kon grij- Ds Samson stond in dit verband stil bij de toestanden van de vorige eeuw zowel op geestelyk als maatschappelijk gebied. Maatschappelyk was de situatie donker. En dc Christenheid heeft in haar gces- telyke instelling het Communisme min icer in de hand gewerkt. „Zeg my u over God denkt en ik zal u zeg gen hoe u over dc medemens denkt", i spr. Men vluchtte uit de werke lijkheid van het leven. Er was sprake een verenging van het geloof en ecu vergeestelykte visie op het Koninkryk Gods. De visie op de eeuwige dingen is bepalend voor wat zich in de tijd, in de maatschappy openbaart. Als de Chris tenheid de dingen van de aarde onbe langrijk gaat achten, staat zy mede schuldig aan de groeikracht van een beweging zoals het Communisme. God wyst ons in Zyn Woord steeds op de erwerkelyking van zyn wil in deze crcld. „Uw wil geschiede gelyk in dc hemel alzo ook op de aarde". (Advertentie). Het gaat in het Communisme in de eerste plaats om een andere mens. Het historisch materialisme leert, dat de mens een product is van zyn omgeving. Als men zijn omgeving anders maakt wordt de mens vanzelf anders. „Verbeter het milieu en de mensen zyn bevrijd". De omgeving, waarin een mens tot ont wikkeling komt, is inderdaad van groot belang. Maar men kan een mens toch niet volledig verklaren uit 'zijn omge ving. „Vanuit het hart zijn de uitgan gen des levens". Sommigen menen als zouden in de oorspronkebjke doelstellingen van het Communisme verzachtende elementen zijn geslopen. Laten wy ons niet vergis sen. aldus ds Samson. De machthebbers passen de oude communistische ideeën nog in al hun Nationalisme en conse quenties toe. „Verbeteringen" waren al tijd in het voordeel van de staat. Het is nog steeds: het doel heiligt de middelen. Maar wat stellen wy er tegenover? Kunnen wij iets aanbieden, dat in ons leven, in het leven der Christenheid werkelijk gestalte heeft aangenomen? Wij zijn niet klaar met het sluiten van allerlei mogelijke Pacten. Ds Samson wees met nadruk op onze geestelijke toe rusting. Wij moeten ons werpen op de beginselen van het Koninkryk. Gods en niet bang zijn voor een offer. Ons stre- moet er op gericht zijn op deze aarde iets van Gods barmhartigheid, liefde en gerechtigheid te laten zien. Na de pauze volgde nog een leerz*ne bespreking. De flamingo's in het vogelpark Avifaunate Alphen aan den Rijn voelen zich best op hun gemak in hun nieuwe omgeving. (Foto Lux) Weekmenu voor April Verschillende voordelen heeft het om voor de maaltijden van de gehele week tevoren een plan op te maken. Men kan dan goed op de gewenste variatie letten, in één- of tweemaal alle benodigde boodschappen doen en met de verwer king van allerlei resten rekening hou- Een voorbeeld van zo'n menu voor :n week in April laten wij hier volgen. ZONDAG: vermicellisoep aardap pelen, gehakt, bloemkool of stoofperen chocoladevla. Op Zaterdag soep trekken van been tjes. gehakt aanmaken, van een deel kleine balletjes draaien voor de soep, de rest braden en jus voor twee dagen ma ken. Ook de vla Zaterdag koken (en de stoofperen opzetten). MAANDAG: (bloemkoolsoep) - aard appelen. hardgekookt ei, witlof. Het bloemkoolwater met melk of wj- r (met bouillonblokjes naar smaak) aanlengen tot 1 liter. Twee eetlepels bo- of margarine smelten, 4 eetlepela bloem daarin gladroeren en vervolgen* het bloemkoolvocht hier by scheutjea, onder goed roeren, aan toevoegen. De soep even laten doorkoken en zo nodig afmaken met wat melk en des gewenst zout en aroma. Kleine stukjes overgebleven bloemkool er door roeren. Bruine bonen voor Dinsdag in de DINSDAG: aardappelen, bruine bo- ien, sla, uiensaus griesmeelpap. De bruine bonen aan de kook bren gen, 20 minuten koken en in de hooi- kist gaar laten worden. De sla dient om het vitamine C-gehalte van de maaltijd te vullen. Vlees is bij deze maaltyd niet nodig; ook de pap kan worden weg gelaten (de aardappelen echter niet). WOENSDAG: bruinebonensoep aardappelen, runderlapje, raapstelen. De overgebleven bonen door een zeef wry ven, een laurierblad en he*, kook vocht. zonodig aangelengd met melk of /ater (met bouillonblokjes) er aan toe- oegen. Een ui fruiten en de soep hier bij schenken en even door laten koken. Zonodig de soep met wat aangemengde bloem bijbinden. Voor twee dagen rund vlees braden. De raapstelen met slechts het aanhangende water opzetten en 10 15 minuten koken. DONDERDAG: aardappelen, haché, bieten(sla) havermoutpap. Van de rest van de runderlappen ha ché maken. De bieten warm, of koud als sla geven. VRIJDAG: gekookte aardappelen of aardappelpurée, gebakken vis, wortelen Bij aardappelpurée is geen saus nodig. By gekookte aardappelen boter of mar garine geven. Schol, wijting en schelvis zyn geschikt n te bakken. Moten vis eerst even gaar bakken met het deksel op de pan, daarna goudbruin bakken. ZATERDAG: stamppot rauwe andij- ie met gebakken spek rijstebrij. Op 1*4 kg aardappelen *4 kg andijvie ?men. Aardappelpurée maken en hier rauwe, fijngesneden andyvie door leren, evenals het spekvet. Voor rijstebrij 150 gr ryst per liter melk nemen. De pap tenminste 1*4 uur koken. J. H. DONNER EN Ir H. J.VAN STEENIS NEMEN DE LEIDING Noteboom-wedstrijden zijn gisteren begonnen Melkchocolade, luchtig en bros, waardoor de fijne smaak en kwaliteit nog beter tot hun recht komen. Dc Noteboom-wedstryden, die L.S.G. jaarlyks organiseert, zyn gisteren begonnen. Dat wil zeggen, de eregroep is aan de gang gegaan. Zaterdag a s. r ten namelyk J. H. Donner en ir H. J. Steenis in Antwerpen zyn om daar in het Nederlands tiental uit te komen tegen België. Dat Donner van de partij is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat Barendregt ver hinderd is. O.i. wordt de vierkamp hier door nog interessanter. De eerste ronde bracht al direct Don ner tegen Van den Berg. Het was te verwachten, dat de Leidse crack alles In het werk zou stellen om de winnaar van het Hoogoven-tournooi te verslaan. Vandaar misschien, dat Donner op d4 van zijn tegenstander met f5 antwoordde. Zo ontstond de Hollandse partij, die beide spelers, naar hun zeggen, voor het eerst speelden- De eerste zetten werden in een vlot tempo gedaan, maar daarna ging het stukken langzamer. Zo zelfs, dat er voor de laatste 20 zetten èn voor Donner èn voor Van den Berg maar amper 5 minu ten bedenktijd overbleef. En dat in een lastige stelling In de regel slaat de Leidenaar zich daar keung doorheen, maar nu deed hy in de waterval van zetten één verkeerde manoeuvre, wat hem een loper en de party kostte. Van Dijk hield zich in de Caro Kann- partij tegen de Bondspraeses aanvanke lijk uitstekend. Hy kwam zelfs 2 pionnen voor te staan. Het is bekend, dat ir Van Steenis voor geen kleintje vervaard ia en dat bleek ook nu weer. Hy schiep ge vaarlijke dreigingen, die het uiterste van Van Dijk vergden. Een listige torenzet van ir Van Steenis deed de balana spoe dig in zijn voordeel overslaan. Zo gaan thans Donner en ir Van Steenis samen aan de kop. Hedenavond komen ze in „De Doelen" tegen elkaar uit en dan kan men op een warme strijd rekenen. Van Dyk speelt tegen Van den Berg. Zoals bekend gaan dan ook de overige groepen aan de slag. HAAGS MEISJE BRAK BEEN OP KWEKERIJ TE WASSENAAR Op de champignonkwekery aan de Katwykseweg is de 17-jarige Martin* Meyer uit Den Haag met haar rechter been tussen twee kiepkarren geraakt, waardoor het been boven de enkel brak- Op advies van dr Hubbeling 1* zij naar het Gem. ziekenhui* in Den Haag over» gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3