Iticuwc geihsctje (iTouraiil Krachtig Russisch protest bij Washington over grensschending De int. politiek beheerst ons natio naal volksleven in vele opzichten Oost-Indonesisch kabinet roept nu ook bemiddeling van de U.N.C.I. in Van Zeeland draalt nog steeds met een nieuw kabinet Wist IJ De arbeidsonrust in Engeland neemt in hevige mate toe WOENSDAG 12 APRIL 1950 BUREAUX: liogewoerd 103 Dir en redactie: Tel 20408 Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling- Tel 23375 Postrekening- 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN'ITÈN: 1 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8093 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatüasttefc Is gfirbteves myn berl in tegenspeel" „POELMEER" IN HET ZILVER ZIE PAG. 2 Vliegtuigincident boven Letland Na „vuurgevecht" zouden Sowjetjagers Amerikaans toestel verdreven hebben ZOALS wy reeds hebben vermeld, was gedurende het weekeinde een Amerikaans marine-vliegtuig van het type Privateer in de Deense wateren verdwenen en werd onmiddellijk met man en macht een opsporingsactie op touw gezet. Dit gebeuren dreigt nu de betekenis te krijgen van een politiek „incident", want de Sowjet-Unie heeft bij de Amerikaanse regering krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat een Amerikaans „vliegend fort" boven „Russisch gebied" heeft gevlogen. De Sowjet-Unie spreekt van een „ongehoorde schending van de elementaire regels van het internationale recht." Volgens „Tass" zou een vuurgevecht tussen het het Amerikaanse toestel en Sowjet-jagers hebben plaats gevonden, maar reeds heeft generaal Hoyt Vandenberg, chef van de generale staf der Amerikaanse luchtmacht verklaard, dat er geen machinegeweervuur werd gewisseld. In de berichten van Russische zijde wordt er op gewezen, dat Sowjet-jagen opstegen en het Amerikaanse toestel ge lastten te landen. De Amerikaan zou ech ter aan die ..invitatie" geen gehoor heb ben gegeven en maar pardoes het vuur geopend hebben op de Russische vlieg- tuigen- Een Sowjet-gevechtsvliegtuig zag z:ch toen gedwongen, het vuur te beant woorden en hierna was het Amerikaanse toestel in de richting van de zee Het incident zou bij Libau in Letland Zijn geschied. Het reeds genoemde pro test werd door de minister van Buit. Zaken. Wisjinsky. aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, overhandigd. Het uiterst merkwaardige feit doet zich nu voor, dat men Washington „van niks weet" over Amerikaansee bommenwerper, die ir vuurgevecht gewikkeld zou zijn ge weest. maar wel heeft men zich d; j moeite gegeven de feiten te recon- strueren. Het boven de Deense wateren vermist te toestel werd als „vermist" gerappor- i teerd, enkele uren padat volgens de Rus sische nota het incident was voorgeval len. De Russische nota gewaagt van eer Koninklijke Familie keert Vrijdag terug De Koningin, Prins Bernhard en de twee oudste Prinsessen zullen deze week hun verblijf in de Franse Alpen beëindi gen. De Koninklijke Familie is vporm mens a.s. Vrijdag naar Nederland teriig te keren. LATE PAASEIEREN VOOR DE PRINSESJES Een deputatie van de nationale Paas- «ierententoonstelling te Doesburg Vrijdagmorgen op Soestdijk de prinses jes de bekroonde eieren komen a bieden. 27 Goedkope woningplannen goedgekeurd De minister heeft tot op heden aan gemeenten toestemming verleend woningen te 'bouwen met verminderde rijkssubsidie. Dit 'betreft in totaal 1990 Woningen, terwijl er dit jaar volgens dit schema 6500 mogen worden gebouwd. De eerste goedkeuring werd in Februari jl. verstrekt aan Lisse. voor 73 woningen. IHet bedrag aan jaarlijkse bijdragen voo deze 1990 huizen beloopt f 239.385. Hongaar zou gevangen N.S.B.'eis bevrijden Streek van familieleden f 80.000 op In Amsterdam is dezer dagen eei Hongaar gearresteerd, die verscheiden bewoners van de hoofdstad en het Gooi voor in totaal ongeveer f 80000 heeft opgelicht met het praatje, dat hij hun familieleden, die als politieke delinquent gevangen zaten, vrij kon krijgen. Hij had een vals legitimatiebewijs van recher cheur van het Militair Gezag en sleagde er inderdaad in, kampen binnen te ko- l men. Behalve geld nam hij ook effecten, meubelen en zelfs twee kostbare violen Nederland erkent Viet nam, Laos en Cambodja De Nederlandse Regering heeft met in- j gang van vandaag de staten Vietnam. Laos en Cambodja in Zuid-Oost-Azië, als verbonden souvereine landen binnen de Franse Unie erkend. De Nederlandse con- I sul-generaal te Saigon heeft heden nota's aan Bao Dai's regering van Vietnam overhandigd, waarin dit besluit vervat is Hij zal zich voor hetzelfde doel begeven naar Vientiane (hoofdstad van Laos) en [Phenh (hoofdstad van Cambodja). Ihr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen op Windsor Castle Jhr Michiels van Verduynen, de Neder landse ambassadeur in Londen, is gister- evond voor een bezoek aan de konink lijke familie op Windsor Castle aange komen en heeft er de nacht doorge bracht. Volgens de ambassade heeft het bezoek geen officiële betekenis. Ambassadeur Visser verliet Moskou Dl- Ph. Chr. Visser, tot voor kort am bassadeur in Moskou en benoemd tot I Vertegenwoordiger ip de commissie voor de Balkan van de Ver. Naties, is gisteren i per trein uit Moskou vertrokken. Op 1 Mei begint hij zijn nieuwe werkzaam heden. Zijn opvolger is mr F. C. A. baron van Pallandt, zoals men weet. Relletjes te Bordeaux In enkele van de voornaamste straten Van Bordeaux hebben zich gisteravond ongeregeldheden voorgedaan tussen 400 communistische bootwerkers en leden van de republikeinse garde. Aan beide zijden vielen gewonden. De bootwerkers pro testeerden tegen de oorlog in Indo-China en de verzending van oorlogsmateriaal naar dit gebied. Het eerste Amerikaanse wapenschip voor Italië, de ..Exilona", is de baai van Napels binnengelopen. Amerikaans „Vliegend Fort", type B 29, en nu wijzen de Amerikanen erop, dat het boven de Deense wateren vermiste toestel een Privateer is. Een vergissing is dus niet uitgesloten, want op een afstand en van opzij gezien, zou men de Privateer kunnen verwarren met de grote B 29. Overigens lijken beide toe stellen echter weinig op elkaar, aldus oordeelt men in Amerikaanse kringen. Het vermiste toestel was echter niet bewapend; hoogstens acht men het mo gelijk. dat de inzittende officier een dienstpistool bij zich had van het kaliber 45. Men veronderstelt, althans als de Russische mededeling juist is. dat de vermiste Privateer door de beschieting beschadigd is en zich niet meer in vei ligheid heeft kunnen brengen- Aan wie behoort Letland? Interessant is de mededeling van de Zweedse generale staf, dat Amerikaanse militaire vliegtuigen over verboden Zweeds gebied hebben gevlogen. Vol gens een bericht van „Tass" uit Stock holm, blijven Amerikaanse vliegtuigen aankomen op Kastrup, het vliegveld van Kopenhagen, zonder hiervan kennis te geven. Algemeen verwacht men, dat de Amerikaanse regering de Russische protestnota over een aanval boven Let land zal verwerpen. In ieder geval heeft men hier te doen met een krachtige waarschuwing van Moskou aan de Westelijke mogendheden, zich niet op Russisch gebied'te bege ven. Ofschoon de laatste vier dagen 25 Amerikaanse vliegtuigen, geholpen door Deense en Zweedse, de Oostzee hebben afgezocht, is het vermiste vliegtuig nog steeds niet gevonden. Reuter vestigt er nog de aandacht op. dat de status van Letland nog aanlei ding geeft tot juridische interpretaties. Immers, het incident vond plaats boven Letlands gebied. Hoewel Letland in 1940 door Sowjettroepen werd bezet en bij de Sowjet-Unie ingelijfd, heeft Amerika deze „inlijving" echter nooit erkend Men houdt het te Washington liever met de Baltische diplomaten. Ter beoordeling van het gebeurde ver melden wij nog. dat de Amerikaanse vliegtuigen strikte orders hebben op een afstand van tenminste 30 km buiten de Russische territoriale grenzen te blijven. Aldus de heer H. W. Tilanus op de jaar vergadering van de C.H.U. oor U? In Zandvoort is een zgn. Duck te koop. De eventuele liefhebber krijgt tevens de vergunning er de Noordzee mee in te rijden. (Van een onzer verslaggevers) „De internationale politiek en de in ternationale vraagstukken op economisch, financieel en militair gebied zijn van overwegende betekenis en beheersen voor een belangrijk gedeelte onze natio nale politiek", dit wel was de grond gedachte, welke de heer H. W. Tilanus, dé voorzitter van de Christelijk Histo rische Unie, hedenmorgen ontwikkelde in zijn openingsrede op de algemene 'aarvergadering in Krasnapolski te Amsterdam. Dat deze internationale toestand zeer. zeer ernstig is, verheelde de heer Tila nus zich hierby niet. De dreiging van een derde wereldoorlog is te groot, zo zeide hij óm hier aan voorbij te gaan. trachten deze dreiging De opstandelingen die geleid worden door kapitein Andi Abdoel Azis, hebben behalve vele belangrijke openbare gebouwen in Makassar, ook het radio station bezet. Levenslang geëist voor moord op echtgenote Zelfs verdediger- svret geen oplossing Levenslange gevangenisstraf is giste ren in Rotterdam geëist tegen een 29- jarige schippersknecht; die op 12 October 1949 in Capelle aan de IJssel zijn vrouw in koelen bloede heeft vermoord. Officier van Justitie en deskundigen waren h< over eens. dat de man niet meer ii maatschappij mag terugkeren. De verde diger vroeg om mèdelyden. maar zei slotte dat ook hij voor dit geval geen op lossing wist. Het echtpaar had twee kin deren. resp. van twee en een jaar, terwijl de vrouw weer in verwachting was. De verdachte, C. van L„ kwam op de bewuste avond bij zijn ouders, waar zijn vrouw met een van de beide kinderen logeerde, thuis. Urenlang praatte hij op een slaapkamer met zijn vrouw. Hij ver klaarde voor de rechtbank, onenigheid te hebben gehad omdat zij zich weinig om hem bekommerde. Ten slotte stak hij haar met een ontbijtmesje in de hals, (met zoveel kracht dat het mesje brak) waste de handen, steeds tegen zijn vrouw pratend, verliet het huis en meldde zich bij de politie. De directeur en de wnd. directeur geneesheer van Maasoord verklaarden in een rapport, dat Van L„ die lijdt aan toevallen, geheel bij bewustzijn heeft ge handeld. Deze was tijdens de misdaad echter in hoge mate verminderd toe rekeningsvatbaar. Een- deskundige meen de, dat Van L. een dergelijke misdaad nog wel eens zou kunnen plegen. Uitspraak over veertien dagen. Twee jongens onder zand gestikt Gistermiddag zijn de dertienjarige C. A. Knuit en de twaalfjarige F. Stuifmeel bij Oosterhout bij het spelen door zand bedolven en gedood. Men vermoedt dat zich in de héuvels een zandverschuiving heeft voorgedaan. De lijkjes zijn geborgen. Verwarring over Makassar SULTAN VAN DJOKJA: AZIS KOMT; AZIS ZELF: IK KOM NIET! LUITENANT-KOLONEL MOKOGINTA, territoriaal commandant van de fede rale troepen te Makassar, heeft gisteren zyn bekwaamheid bewezen door de cen trale regering te Djakarta een verkeerd beeld te geven van de toestand rondom de putsch van Abdul Azis. Hy gaf n.l. de boodschap door, dat Azis zich had ergegeven en naar Djakarta zou gaan om zich te verantwoorden. Het enige dat hiermee is bereikt is, dat nu ook het Oost-Indonesische kabinet heeft besloten by de centrale regering te protesteren en de U.N.CJ. om interventie te verzoeken tegen de „ondermynende" politiek, welke het doel was van de federale troepen, die uit Java naar Oost-Indonesië waren gezonden. Azis er niet in heeft toegestemd, naar een deel onzer edities hebben wij gisteren nog kunnen melden, dat Soe- karno aanvankelijk om 12 uur plaatselijke tijd, toen het ultimatum aan Azis afliep, zijn soldaten zou toespreken, doch dat deze radio-boodschap werd uitgesteld tot avonds 8 uur. Nader is ons gebleken, dat dit „uitstel" te danken was aan het feit, dat het ultimatum aan Azis met 6 ar was verlengd. Van de gehele rede van Soekarno is echter niets terecht gekomen, 's Avonds 1 uur (plaatselijke tijd) kwam nl. niet Soekarno voor de radio, doch de sultan van Djokja. als minister van de fensie in de centrale regering van de RIS. Hij deelde in een toespraak van drie minuten mee, dat een half uur tevoren bericht was ontvangen van luitenant-ko lonel Mokoginta, dat kapitein Azis aan isen van de centrale regering had voldaan, zijn troepen in de kazernes ge consigneerd had, de gevangenen had vrijgelaten en de inbeslaggenomen wa pens had teruggegeven. Hij had gevraagd, nog 24 uur in Makassar te mogen blijven toe te zien, dat zijn bevelen zouden worden uitgevoerd. Donderdag zou dan vliegtuig uit Djakarta gezonden wor- om Azis op te halen. Hij zou zich dan een militair gerechtshof moeten verantwoorden. Een andere woordvoerder van de cen trale regering verklaarde tegelijkertijd, en bataljon RIS-troepen ten zuiden Makassar geland was en oprukte de buitenwijken van Makassar. Dit offensief zou Soekarno hebben aange kondigd, indien hij via de radio zich tot zijn troepen had gewend. Het optreden deze troepen zou gesteund zijn door geschut van het korvet „Hang Tua". Radio Makassar sprak echter gister- rond reeds tegen, dat er troepen by Makassar waren geland. Deze tegen spraak heeft officiële bevestiging gekre gen door een mededeling van Hatta aan Aneta. Verder verklaarde Radlo-Makassar, dat Djakarta te gaan. De ontwikkeling schijnt als volgt te zyn geweest. Mokoginta onderhandelde met Azis tof op het ogenblik, waarop het ultimatum afliep. Daarop kwam de pre sident van Oost-Indonesië, Soeteiwati, tussenbeide, uit vrees voor bloedvergie ten onder de bevolking, en overreedde Azis, op verscheidene punten toe te geven aan Mokoginta. Radio-Djakarta gaf deze uncessies onjuist weer. Later dwong Azis kolonel Mokoginta a radio-Makassar een rectificatie te geven. Uit deze rectificatie bleek, dat de fe derale troepen te Makassar inderdaad n vrijheid zijn gesteld, doch dat zij ge plaatst werden onder de bescherming van de Staatspolitie- Bovendien zouden hun wapens niet worden teruggegeven, voor zij naar Java terugkeerden. Nadere besprekingen Na de tegenspraak van Makassar, die te Djakarta officieel bevestigd werd, zyn op het departement van defensie van de RIS te Djakarta besprekingen ge voerd tussen de minister van Defensie van de RIS, de wnd chef-staf kolonel Simtoepang, de commandant van de Nederlandse troepen, lt.-gen- Buurman van Vreeden en de .voorzitter van de sectie defensie van de volksvertegen woordiging van de RIS. Ook Moh. Hatta en de chef-staf der Ned. troepen, gen - maj. Van Langen namen deel aan deze besprekingen over eventueel te nemen militaire maatregelen. Na afloop van deze besprekingen ver klaarde Hatta, dat op verschillende pun ten overeenstemming was bereikt, doch dat alle beslissingen afhankelyk van het antwoord op de vraag, of kapi tein Abdul Azis al dan niet naar Djakar ta komt. Mokoginta zal opnieuw met Azis onderhandelen over deze vraag. De RIS-minister van voorlichting. Mononutu verklaarde, dat de sultan van Djokja als minister van defensie gewei gerd heeft, nadere mededelingen te ver strekken over de toestand te Makassar, alvorens het extra vliegtuig, dat morgen toch naar Makassar gaat, is teruggekeerd, al of niet met Azis aan boord. Deze mi- r verklaarde voorts, dat de mede deling van de landing van RIS-troepen bij Makassar inderdaad van officiële zij de afkomstig was. AFP meldt nog uit Djakarta, dat of ficiële kringen aldaar menen, dat als Azis weigerachtig blijft om verantwoor ding te komen afleggen, Soekarno via de radio een proclamatie zal doen uit gaan. waarin een aanval op Azis c.s. wordt aangekondigd. Minister Mononutu heeft nog ver klaard, dat de verwarring over Makas sar is veroorzaakt door„slechte verbindingen!" GEVECHTEN TE BANDOENG? Volgens het Indonesisch persbureau Antara zyn er Maandagavond in Ban doeng gevechten uitgebroken tussen Nederlandse en Indonesische soldaten. Hierby zou aan - weerskanten één dode te betreuren zyn. Sultan Hamid II is onder strenge bewaking per vliegtuig naar Djokja overgebracht, omdat werd gevreesd, dat Westerling-troepen zouden trachten, hem te bevryden. Frans vliegtuig verongelukt Ongeveer 45 km ten Zuiden van Mün- chen is gisteren een Frans vliegtuig van het type Martinet verongelukt. Volgens de Amerikaanse luchtmacht zyn er geen slachtoffers gevallen. De Belgische regeringscrisis Liberalen stellen „wapenstilstand" van drie maanden voor DE MOEILIJKHEDEN v kampen heeft, blyken van zodanige aard te zyn, dat hy ook gisteren geen definitieve lyst van ministers bekend heeft kunnen maken. De persconferentie, waarop hy de samenstelling van zyn kabinet zou mededelen, werd steeds weer uitgesteld. Het enige wat wy weten is, dat Van Zeeland nog steeds besprekingen oert met de Katholieke C.V.P.-ministers en de buiten-parlementaire personen, die hy in zyn kabinet wenst op te nemen. Larmede de kabinetsformateur, Paul van Zeeland, te Intussen doen allerlei geruchten de ronde: Er zal een coalitie-regering van de C-P.V. en de liberalen komen onder lei ding van de waarnemende premier, Gas ton Eyskens. Dit kabinet zou drie a vier maanden in functie blijven, gedurende welke periode de oplossing van de Ko ningskwestie zal worden uitgesteld. Twee de mogelijkheid: Koning Leopold zou leeds „in het geheim" de toezegging hebben gedaan te willen aftreden ten gunste van zijn zoon Boudewyn. En de derde: De Liberalen zouden opnieuw overwegen tót de regering van Van Zee land toe te treden. Men ziet het, er is aan geruchten en Vlootoefening Westerse Unie onder Ned. bevel Evenals in 1949 zullen de in de Wes terse Unie verenigde landen ook in 1950 gecombineerde vlootoefeningen houden. De eerste hiervan, die de naam „Acti vity" draagt, heeft eind Mei plaats. Deze oefening zal staan onder leiding in een vlagofficier van de Koninklyke Nederlandse Marine. De plannen voor de oefening worden opgesteld door de Nederlandse marine staf in samenwerking met officieren van de Britse en Franse marines en lucht- strydkrachteij. Vliegkampschepen, krui sers, torpedobootjagers, escorteurs, on derzeeboten, marinevliegtuigen en vlieg tuigen van buitenlandse kustcommando's zullen aan de oefening "„Activity" deel- ?n. Het by deze oefening betrokken aantal schepen is echter kleiner dan by de oefening „Verity" in 1949 het geval Dr WOHLTAT TE DJOKJA „ONDERGEDOKEN" Volgens „Trouw" is de uit de bezet tingsjaren bekende dr H. C. H. Wohltat, die in 1940 en 1941 optrad als gevol machtigde van het Rykscommissariaat by de Nederlandse Bank. financieel ad viseur van de republiek-Djokja. Hy voert in Djokja de naam „Müller". Dr Hirsch- feld zou hiervan op de hoogte zyn. Queen Mary door storm vertraagd Tengevolge van de zware stormen is de aankomst van de Queen Mary uit New- York met tenminste 12 uur vertraagd Het schip, dat met 1838 passagiers onder weg was. wordt nu morgen te Southamp ton verwacht. Onbehoorlijke brieven aan Bossche families De politie in Den Bosch speurt naar en man, die er de liefhebberij op na houdt allerlei anonieme brieven met duistere inhoud en hoogst onbehoorlijke zinsneden aan achtenswaardige families of hun dienstbode te sturen. Omdat er weinig fouten in de brieven staan, neemt aan, (jat de schryver een intellec- „proefballons" geen gebrek. Aan een Reu- •-bericht ontlenen wij nog. dat de Liberale partij een laatste poging heeft gedaan om een „nationale oplossing" van de Koningskwestie te bevorderen door wapenstilstand van drie maanden te stellen, tydens welke het regent schap zou blijven bestaan. Koning Leopold zou dan, wanneer de wet van Juli 1945, welke de Koning in de onmogelijkheid verklaart te regeren, eenmaal dooi* het parlement is afge schaft, ten volle gelegenheid hebben in r contact te treden met de nieuwe regering en de politieke leiders. Paul van Steeland hoopt nog steeds te slagen, maar is, vanzelfsprekend na vier dageh onder handelen, „uiterst vermoeid" en een be "issing is er nog steeds niet Critiek op de Prins-Regent Volgens latere telegrammen is men i: koningsgezinde kringen te Brussel ver bolgen over het feit, dat de Prins-Regent niet onmiddellyk zijn goedkeuring heeft gehecht aan de regering, die Paul Zeeland hem gisteravond heeft voorge steld, doch het nodig heeft geoordeeld, hierover nog een aantal andere politici te raadplegen. Men acht deze procedure geheel ongebruikelyk. Het katholieke blad „La Libre Belgique" concludeert, dat, indien de Prins-Regent vandaag t zyn goedkeuring hecht aan de i regering, de voorzitters van Kamer Senaat het initiatief dienen te nemen de verenigde Kamers bijeen te roepen. Zulks komt dus neer op handelen zonder interventie van een regering, om aldus de wet op het regentschap op te heffen Koning Leopold in staatte stellen r België terug te keren. Vanmorgen vergaderden Van Zeeland. Eyskens. Devèze enSpaak, maar deze politie ke „legerhoofden" bereikten nog geen accoord. DAT het 21ste philologencongres Don derdag en Vrijdag in Groningen wordt •gehouden. DAT de 15-jarige naaister Franciska Baumann uit Amsterdam (Koningstraat 12), die met haar ouders in Gorinchem logeerde, sinds Maandagavond wordt ver. mist. DAT de koopman G. T. D. en de chauf feur H. T. G. uit Maastricht aldaar tot 2Vi jaar werden veroordeeld wegens dief stallen in Maastricht en België. DAT het onlangs opgerichte instituut aor plantenziektenkundig onderzoek (op lange termyn) op 14 April in Wageningen ïn eigen laboratorium krijgt. DAT dr ir H. J. Frankena. inspecteur an de landbouw en ir H. de Groot, ryks. landbouwconsulent, ons land zullen ver tegenwoordigen op een conferentie het grasland, op 3 en 4 Mei in Parijs. DAT aan dr J J. Poelhekke te Rome de persoonlyke titel van cultureel ché is verleend voor de duur var werkzaamheden aan ons gezantschap al- DAT mr J. W. v. d. Poel, tot voor kort wnd. hoofd van de sociale dienst der Kon. Landmacht, benoemd is tot opvolger van DAT op de Oosterschelde gisteren de eerste Bergse ansjovis is gevangen. DAT Zaterdag aan de Svensterdyk by Kollum een oorlogsmonument wordt ont huld. DAT 80 jaar oud in Nijmegen is over leden pater G. J. M. de Greeve S.J., een broer van wijlen de redenaar Borromaeus de Greeve en oom van de leider van de Bond zonder naam, Henri de Greeve. DAT jhr Van Geen uit Leusden op de heide te Achterveld by Amersfoort een wild zwijn van 140 pond neerschoot. DAT de gemeentehraad van Gronin gen besloot geen verdere kosten te spen deren aan het vliegveld Eelde. daar de KL.M.-dienst er toch nooit meer veel belang zal worden. DAT de Ned. Chr. landarbeidersbond op 20 en 21 April te Putten congresseert. DAT de vorig jaar ingestelde particu liere stadsbusdienst te Roosendaal ln 1949 een kwart millioen passagiers voerde en gezien de uitkomsten blijft bestaan. te bedekken met het spreken over „vre- desacties". De toenemende druk van da Sowjet-Unie wordt vermaterialiseerd in aanzienlyke versterking van de Rus sische bezettingstroepen en in het bou- van luchtbases in Hongarije en Bulgarije. De reactie, de internationale verdragen, heeft ten doel zoals de Ame rikaanse minister van defensie, Johnson, heeft gezegd, het voorkomen van aggressie en het verdedigen tegen en het verslaan van een eventuele vijand. Een stemmig hebben de ministers van defen- ?en plan voor collectieve zelfverde diging goedgekeurd. De consequentie» voor ons van diepgaande betekenis, naast de persoonlijke en financiële las ten voor ieder is er nog de economisch® en financiële druk op ons gehele volks leven. De heer Tilanus wees er op, dat de begrotingen van Oorlog én Marine nog niet behandeld zijn. wat z.i. begrijpelijk daar beslissingen zullen moeten wor den genomen op internationaal niveau. Spr. hoopte, dat de ministersconferentie, welke zojuist in Den Haag gehouden is, klaarheid heeft gebracht in deze inter nationale problemen en beslissingen aan de Staten-Generaal ter beoordeling zul len worden voorgelegd. De tijd om ta beslissen dringt. Naar spr.'s oordeel moet Duitsland betrokken worden in de West- Europese samenwerking. Scherp nam de heer Tilanus. die voorzitter is van de Defensie-commissie, stelling tegen da mening, dat het nog niet indienen van gewijzigde begroting een kabinets- 5 zou kunnen veroorzaken. De na tionale defensiemaatregelen zullen moe- worden genomen naar aanleiding de genomen internationale beslis singen. Op deze basis zullen ook de Ne derlandse minister van Defensie en da Nederlandse regering moeten werken. (Zie vervolg op pag. 3) Aan voedselvergiftiging gestorven Worst gegeten van een huisslachting? De 60-jarige mevrouw Van Dyk te Veenendaal, die ook aan suikerziekte leed, is gisteren overleden ten gevolge van de vermoedelyke voedselvergiftiging, waar over wy reeds meldden. Men zoekt de oorzaak in het gebruik van hoofdkaas en een worstje, afkomstig van een huisslach ting in Achterberg. De gevallen van vergiftiging die in dat dorp zijn geconstateerd, zyn van minder ernstige aard. De toestand van het gezin Onderstal, dat een week geleden in ver band met dergelijke ziekteverschijnselen naar het ziekenhuis werd gebracht, wordt redelijk wel geacht. Man. vrouw en zeven kinderen zullen volgende week wel weer naar huis kunnen. Per jaar 120 landverhuizers naar Venezuela Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt heeft de regering van Vene zuela de immigratie open gesteld voor 120 Nederlandse gezinnen per jaar. Per maand mogen 10 gezinnen het land bin nenkomen. Het Venezolaanse Instituut voor de Landbouw regelt de plaatsing. Zy, die familieleden in Venezuela heb ben. en degenen die een arbeidscontract hebben, vallen buiten dit contingent. VIJFTIG DODEN BIJ TREINRAMP IN INDIA Bij een treinramp in. de buurt van Bitroi (India) zyn, volgens de eerste be richten. 50 mensen om het leven geko men. De oorzaak zou sabotage zijn. HET ..KOFFERT1E" VAN CRIPPS 1 Circa 5 millioen werkers eisen loonsverhoging DE BRITSE BOND van schoelonderwyzers heeft zich thans ook aangesloten by de meer dan 5 millioen andere Britse arbeiders, die loonsverhoging eisen in- verband met de zeer gestegen kosten van levensonderhoud. Vanzelfsprekend veroorzaakt de deining onder de arbeiders ernstige ongerustheid in het kabinet. Aan de ene kant dient men wel de vakbonden tevreden te stellen, maar aan de andere kant zal loonsverhoging de concurrentiemogelykheid voor de Britse in dustrie ongunstig beïnvloeden. Er wordt alarm geblazen. De Britse bond van schoolonderwijzers, welke 400.000 leden telt, heeft een resolutie aan genomen, waarin verklaard wordt, dat de salarissen op het ogenblik zo laag zijn, dat vele onderwyzeressen 's avonds als 'euse" moeten werken om in hun onderhoud te voorzien. De onderwyzers, aldus de resolutie, zijn gedesillusioneerd, vertoornd en verbolgen. De machtige vakbond van arbeiders i de scheepsbouw- en machinebouwin- dustrie peilt de mening van haar leden gestaakt moet worden of dat er als- een poging moet worden gedaan, dat is om het weekloon met een pond sterling te verhogen, ingewilligd wordt. De Nationale Bond van Spoorwegarbei ders eist een minimum weekloon van 5 pond sterling en aan deze eis is het drei- Mevrouw Roosevelt had auto-ongeluk Slechts licht gewond. De auto van mevrouw Eleanor Roo sevelt is Dinsdagavond in botsing ge komen met een andere auto, toen zy terugkeerde van een zitting van de V.N. te Lake Success. Mevrouw Roosevelt kreeg een shock en liep lichte verwon dingen aan haar hals op. doch kon per taxi de reis naar huis voortzettten. B-29 Bommenwerper neergestort Bij Albuquerque (Nieuw-Mexico) ls een Amerikaanse bommenwerper van het type B-29 neergestort Er bevonden zich dertien personen aan boord. gement gekoppeld, dat anders de treinen tijdens de weekeinden niet zullen rijden. En dan zyn er nog de mynwerkers, die met hun weekloon niet meer toekomen. Voorwaar, geen prettig vooruitzicht voor deLabourregering, temeer waar de oppo sitie steeds op de loer ligt! Seretse Khama nog niet bij zijn vrouw Aan Seretse Khama, het niet-erkenda hoofd der Bamanjwatostam is, hoewel hy voor een bezoek aan zijn vrouw naar Zuid-Afrika mocht reizen, niet toege staan de hoofdstad van het stamgebied, Serowe, binnen te gaan. Pas als de ge boorte van hun kind heeft plaats gehad, mag Seretse zyn vrouw bezoeken. Da blijde gebeurtenis wordt in Juli ver- WEERBERICHT Aanhoudend vrij koud Tot morgenavond verwacht Lte Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien •2W5 en meest matige wind tussen rWest en Zuid. Vannacht hier en <*aar lichte nachtvorst Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 5.49 19.33 uur. Maaa 4.56 15A3 uur. 1T April K M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1