llieuuie gtihsctfe (Tounxnt Is de R.I.S. van plan geweld te gebruiken tegen Makassar? ,Een Arabier zal het beter doen dan een Turk" ONDANKS ALLES. Van Zeeland heeft zijn kabinet „op zak": vanmiddag onthulling Wist U ZATERDAG 8 APRIL 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening- 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENTIES: I U.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsheken ,5taiitBfls!!cfc Iï Qftefttevea mgn hert In tcgtjcnspoct" Een en dertigste jaargang No 809tf Meer „goedkope" huizen Zie pagina 2 AZIS TRACHT DE T.N.I.-SOLDATEN „UIT TE DROGEN" ABDOEL AZIS, de leider van de actie tegen de R.I.S. te Makassar heeft niet vol daan aan het bevel van de centrale Indonesische regering te Djakarta om over te komen en zich te verantwoorden. Ook Diapari, de Oost-Indonesische minister-pre- jgident, heeft niet voldaan aan het verlangen der centrale regering om overleg te komen plegen. Hy stuurde Ratulangi, zyn minister van Voorlichting, om Djakarta voor te lichten. Met het speciaal door de R.I.S. gezonden regeringsvliegtuig kwam wel in Djakarta aan de aanvankelijk door Abdoel Azis vastgehouden, doch later losgelaten territoriale commandant van de APRIS te Makassar, overste Mokoginta. Abdoel Azis volstond met „het sturen Indonesische autoriteiten zouden van een brief". De RIS nam hiermee geen genoegen en heeft hem nu tot Dinsdag de tijd gegeven om het bewind lover de stad terug te geven aan. de wettige autoriteiten en naar Djakarta te jkomen om verslag uit te brengen ter verantwoording van zijn optreden. Volgens Ass Press weigerde de woord voerder van de RIS te Djakarta, die mededeling deed van dit „ultimatum", izich verder uit te laten over hetgeen de regering zal doen, als Azis niet gehoor zaamt. Het ligt echter in de lijn der ver wachtingen, dat dan geweld zal worden Dezelfde woordvoerder gaf een nadere (uiteenzetting van een verklaring van de regering van de RIS, waarin zij uitdruk king geeft aan.haar overtuiging, dat de Oost-Indonesische redering zelve bij de coup van Azis beteken is. Met name de premier, Diapari en andere Oost- Malino-studenten moeten terug Sinds 1942 studeren hier te lande krachtens een op de Malino-conferentie genomen besluit een 300 voornamelijk Oost-Indonesische studenten in Delft en aan verschillende universiteiten in de medicijnen. De desbetreffende overeen komst loopt op 1 Juli 1950 af. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, hebben tot dusver pogingen, welke in het werk zijn gesteld bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om de overeenkomst te doen verlengen, opdat deze studenten hun studie hier te lande kunnen vol tooien, schipbreuk geleden. De Hoge Commissaris van Indonesië, mr Moham- 1 med Roem, moet op het standpunt staan, dat de Malino-studenten naar Indonesië terug moeten keren en daar hun acade mische opleiding, althans wat de a.s. medici betreft, voltooien. De studenten in kwestie zijn over de houding van mr Roem allerminst te spreken en er wor den van verschillende zijden pogingen in het werk gesteld, om zowel de Indone sische als de Nederlandse autoriteiten tot een ander standpunt te bewegen. Generaal Orsborn naar Sukarno Generaal A. Osborn, internationaal leider van het Leger des Heils, die thans een bezoek van zes weken aan Nieuw- Zeeland brengt, zal op 9 Juni president Sukarno bezoeken. De Republikeinse sneeuwbal Bij besluit van Soekarno zijn de ge bieden Bandjar, Dajak Besar, Zuid-Oost- Borneo, Bangka, Billiton, Riouw en het zelfbestuursgebied Kotawaringin bij het grondgebied van de Republik Indonesia gevoegd. Kerkraadse slagers verslagen Coöperatie ontduikt verbod van rechter De coöperatie Consum in Kerkrade heeft een middel gevonden om het von nis van de rechter, dat zij geen vers vlees mag verkopen op straffe van f 100 boete per dag en per filiaal, te ontduiken. Met ingang van Dinsdag zal de vleesleveran cier van de Consum, een slager uit Val kenburg, het vlees rechtstreeks bij de klanten aan huis bezorgen. De bestel lingen zullen echter in de filialen van de Consum worden opgenomen. Tot nog toe verkocht de coöperatie geen runder- en kalfsvlees, doch binnenkort zal de Val- kenburgse slager ook dit leveren. Vandaag stellen toij V voor: Grenadier HERMAN VAN HULZEN, Zeeweg 62, Katwijk aan Zee. Wie de morgen verjarende Herman van Hulzen wil schrijven, vindt hier zijn „adres": Grenadier H. van Hulzen, leger- nummer 29 04 09 058, 431ste bat. infante rie, 3e comp., 2e peloton, Veldpostkantoor Djakarta. Hij hoopt morgen meerderjarig te worden. Veel verandering ziet hij hierin niet, want met z'n Co'tje is het hun steun aan de opstand verleend hebben. Daartegenover staat echter, dat Ratu langi namens de regering van Oost-Indo- heeft verklaard, dat deze geen deel genomen heeft aan de militaire acties in Makassar en geen enkele der gezagheb bende staatsorganen, hoe dan ook, bij de zaak betrokken is. Uit deze verklaring heeft de RIS de conclusie willen trek ken, dat de coup niets te maken heeft met pogingen om de staat Oost-Indone- te handhaven. Inmiddels ligt het schip de Waikelo met federale troepen aan boord, nog steeds op 38 km uit de kust van Makas- te wachten op de dingen, die komen zullen. Vooral wachten de soldaten op water en voedsel, waaraan nijpend ge brek is ontstaan De regering van de RIS heeft de Oost-Indonesische regering ver zocht hiervoor te zorgen, doch Azis ver klaarde, ondanks aandrang van premier Diapari om te voldoen aan deze instruc- van de centrale regering te Djakarta, hij niet zal toestaan, dat er levens middelen of drinkwater naar het schip worden gestuurd. Hij zal beletten, dat de Waikelo door andere schepen gepro viandeerd zou worden. Nader wordt uit Djakarta bericht, dat het korvet van de RIS., de „Hang Tuah", naar Makassar is vertrokken contact op te nemen met de T.N.J.- troepen, die op de Waikelo voor de rede Makassar liggen „uit te drogen". Het korvet heeft levensmiddelen aan boord. bevindt zich op dit schip kolonel Bambang Soegeng, waarnemend staf chef van de van de strijdkrachten van de R.I.S. In zijn brief heeft de opstandleider Azin aan de centrale regering van de R.I.S. geschreven, dat hij zich als zoon Indonesië verplicht achtte, de staat Oost-Indonesië te verdedigen tegen de verwarringwekkende invloeden van bin- ;n en van buiten af. De „Driehoeks-conferentie" Diapari heeft verklaard, dat vandaag :n delegatie van 9 man naar Djakarta iu reizen om deel te nemen aan de regeringen van Oost-Indonesië en de republiek Djokja. Toch uitlevering van Westerling Volgens Reuter heeft de Engelse rege ring aan de R.I.S. aangeraden opnieuw een verzoek tot uitlevering van Wester ling in te dienen bij het Britse bestuur te Singapore. Hierin kan een aanwijzing worden gezien, dat volgens de Engelse regering de R.I.S. een goede rechtsgrond heeft om te eisen, dat zij zal worden be schouwd als rechtsopvolgster van Neder land t.a.v. het geldende uitleverings verdrag tussen Engeland en Nederland. Doodstraf voor een gids bij de Duitse inval Dusuwa uit Leiden kreeg 12 jaar. De uit Haarlem afkomstige, thans voortvluchtige, M. van Haalem, is door het Utrechtse B. G. tot de doodstraf ver oordeeld, nadat levenslang tegen hem geëist. K. Epskamp uit Dusseldorp kreeg conform de eis 20 jaar en de uil Leiden afkomstige J. Dusuwa, werd 12 jaar opgelegd (eis 15 jaar). Alle drie waren voormalige NSB-ers, die op 10 Mei 1940 de Duitsers als handlangers en gid sen dienden bij de overval op Nederland. Vijfhonderd gulden voor de eerlijke diel Een Waalwijker deed vorige week aan gifte van een diefstal van f3000. In een advertentie zegde_hij een beloning van 500 gulden toe aan hem of haar, die waardevolle inlichtingen over het ver miste zou kunnen geven. De dief vond dat blijkbaar een uitstekende regeling. gisteren ontving de bestolene per post een enveloppe, waarin f2500 bleek Itten. De dief wilde zich het buiten kansje van 500 gulden tegen de Paas dagen zeker niet laten ontgaan. Ereboog voor Koningin Juliana in Parijs Ter gelegenheid van het officieel be zoek, dat Koningin Juliana aan Parijs zal brengen, zal men, volgens de vroegere traditie, bij de „Pörte dTtalie" een ere boog oprichten, waardoor de Koningin na aankomst per vliegtuig te Orly, op 23 Mei, haar intrede in de stad zal doen. Hotelbrand te Londen: drie doden Bij een korte, doch hevige hotelbrand te Londen, welke Vrijdagnacht is uitge broken, zijn drie personen om het leven gekomen en 8 gewond. Toen het vuur ontstond, bevonden zich 13 mensen in het hotel. Een van hen, een 34-jarige ,v, vond de dood, toen zij in rade loosheid van de derde verdieping naar beneden sprong. De driejarige Theo Vérhulst uit Gemert werd Donderdag door de vracht auto van zijn oom M. Verhappen over reden en gedood. De schuld van Sultan Hamid aan de actie-Westerling zou vaststaan Volgens een speciale correspondent .un het A.N.P. te Djakarta is vast komen te staan, dat Sultan Hamid II inder daad de leiding had in de actie-Wester ling. Er zou een schema" van het APRA- leger gevonden zyn, waarin Hamid als commandant bovenaan stond. Na de actie te Bandoeng zou de sul tan Westerling het verwyt hebben ge maakt, "waar heb jy strategie geleerd? Je moet op 25 Januari in Djakarta be ginnen en wel 's avonds om 9 uur, wan neer het kabinet zitting heeft. Neem dan het gehele kabinet gevangen". Deze aanval is mislukt, omdat de kabinets zitting onverwachts anderhalf uur ver- •roegd werd. Ook zou de sultan besprekingen heb ben gevoerd over en plannen hebben ge maakt voor een overval op het parle mentsgebouw op 15 Februari, toen het parlement door Soekarno werd geopend. Dit ging niet door, omdat een heel R.I.S.- bataljon het gebouw bewaakte. Na de mislukking van de aanval op Djakarta zou Hamid aan 'Westerling hebben toegevoegd: „Een Arabier zal het beter doen dan een Turk". Verder zou de sultan Pontianak aan Westerling hebben aangeboden als uitwijkplaats. Al deze dingen zouden uit getuigen verhoren zyn gereconstrueerd. De voor naamste getuige was een Indonesische luitenant van het K.N.I.L., die contact- is geweest tussen Westerling en Hamid. Verdere getuigen waren hoge Nederlandse officieren. In Nederlandse kringen te Djakarta waarvoor de arrestatie van Hamid niet onverwachts kwam werd het thans begrijpelijk geacht, dat Ritman en andere Nederlanders zolang werden 'astgehouden en eveneens, dat zo grote omzichtigheid werd toegepast by de toe lating van bezoek aan de gevangenen. kringen geven de centrale rege ring van R.I.S. een pluim, omdat zy .rnoed en kracht getoond heeft, door niet te aarzelen, tegen een eigen lid op treden". Hamid was reeds eerder over de a het licht gekomen feiten benaderd, doch steeds ontkende hy. Ontvluchten was mogelyk voor hem, want hy werd voort durend geschaduwd. Na zyn arrestatie werd hy onmiddellijk verhoord. HU toen geheel uitgeput van zenuwen. Naar Aneta uit doorgaans welinge lichte kringen verneemt, is Sultan Ha mid II overgebracht naar een plaats op Java, buiten Djakarta, waar zijn hoor wordt voortgezet. Stikker blijft minister van Buiten landse Zaken Naar aanleiding van in dé pers circu lerende berichten, waarin de verwach ting wordt uitgesproken, dat mr D. U. Stikker, nu hij benoemd is tot voorzit ter der O E E S, zal aftreden als minis ter van Buitenlandse Zaken, hebben wij van officiële zijde vernomen, dat deze berichten uit de lucht gegrepen zijn. MOORDZAAK CLOBUS KOMT VOOR DE HOGE RAAD. De 23-j. H. J. B„ van beroep zanger, uit Hilversum, die zowel door de Haagse rechtbank als door het Haagse gerechtshof werd schuldig bevonden de moord op de Rotterdamse taxi-chauf feur A. G. Clobus, en deswege tot levenslange gevangenisstraf werd oordeeld, heeft beroep in cassatie de geteekend. IftSI toch al lang voor elkaar en voor d« zal hij altijd de Benjamin blijven'. 17 Aug. 1949 vertrok Herman me Zuiderkruis. Een erg kruis is dat tot nu toe voor hem niet geweest, al hoopt hij Nog dit jaar zal het in de oorlo: vurig, dere zomer naar huis te kunnen, verwoeste gebouw van de Raad vai Zij. die hem hierbij feliciteren, hopen dat Arbeid te Nijmegen (het voormalige mét hem. hotel Keizer Karei) worden herbouwd. Van „bel" tot „diel" of nog wat anders De tweede bloemlezing van door 1 onze lezers uitgedachte namen voor het rijwiel-met-hulpmotor beginnen we met een voorstel om het niet al te zeer in afkortingen te zoeken. „Bef" benzinefiets) is minder geschikt, schrijft deze inzender, omdat er werkt wordt aan een motortje met dieseluitvoering, zodat we dan zou den moeten overschakelen op „dief". Zeer geschikt lijkt hem de naam „fietsmotor", een goede, voor de hand liggende tegenhanger van de mi fiets. .Andere lezers voelen echter wel voor afkortingen en lettercombina ties, zoals: fihmo, fimo, fihmot, fiemot, fimot, motfi, mohfi, rhurn (rhum met benzine!), fhum, rijhmo, fhem, fhemo, fhumot. Na al deze on-Nederlandse woorden-met-h's drie klank-naboot singen: tuf-tuf (zo werd de motor fiets in de volksmond vroeger wel genoemd, klemtoon op de tweede tuf), vervolgens alleen ,tuf" en puffie (nog een samentrekking van puffen en fietsen ook). „Ik wilde u mede delen dat wij haar al betiteld hebben als de L.W.F., de luie-wijven-fiets", schrijft een andere taalverrijker. Een origineel eigenbaksel is „serlak": te groot voor servet (fiets) en te klein voor tafellak en (motorfiets). Of autocycle, echter weer geen Neder lands. Besluiten wij ditmaal met het slot van een zes coupletten lange ode op het rijwiel-met-hulpmotor: „U vroeg een naam voor 't nuttig iets. Wel, 'k noem hem maarmijn oto- fiets! Zo sierlijk, licht, gaan zij hun gang En tuffen hun triomfen zang. 't Refrein klinkt dan: Wij zijn niet bang, De oto-fiets, hij leve lang! TWEE MILLIOEN CEÜTEN VOOR DE GREBBEBERG In October vorig jaar werd na een langdurige actie de millioenste cent ont vangen voor het legermonument op de Grebbeberg. dat misschien m Mei as. zal worden onthuld. Dezer dagen, nog geen half jaar later, is de twee-millioenste al binnengekomen. Wie de inzender is, moet ;Og worden vastgesteld. Het Liclit overwint EEN BELGISCHE PAASVERRASSING Reeds Dinsdag zal nieuwe kabinet om vertrouwensvotum vragen Zaankanter goudzoekers willen hulp uit Engeland Eén der Zaankanters, die betrokken Is j de expeditie, welke de schat van 75 millioen aan goud en zilver uit het wrak van het in 1917 bU Texel getorpe deerde stoomschip Renate Leonard wil halen, vertrekt Dinsdag naar Engeland om aldaar contact op te nemen met de personen, die het in 1588 verongelukte schip Due de Florencia willen bergen. De Britse marine is daar narrielUk deze week begonnen met de modernste mid delen om de naar schatting 3 millioen uit dit schip naar de oppervlakte te brengen. Toenemende comm. druk in Indo-China Frankrijk viaagt wapens Naar Reuter uit Saigon meldt, heeft de Franse generale staf in Indo-China een zeer dringend verzoek gericht tot Engeland en Amerika om mil. uitrus ting, vanwege de versterkte activiteit dor communistische opstandeling, Ho Tsji Minh. Indien deze militaire hulp niet spoedig wordt verstrekt, zouden de Franse strijdkrachten in Indo-China, als gevolg van de communistische druk der Vietminh-troepen, gedwongen worden hun stellingen te verleggen. De commu nisten in Indo-China ontvangen, grote hoeveelheden wapens en munitie uit het door de roden beheerste China, terwyl ongeveer 30 km binnen de grens van Vietnam, Chinese officieren en een Rus sische adviseur zijn aangekomen. Tevens neemt de druk aan de grens van Birma in Yoenan toe door grotere concentratie van Chinese troepen Vermoedelyk zal de kabinetsformateur, Paul van Zeeland, de Belgen vandaag verrassen met het Paasei van een nieuwe regering. Zal het uitsluitend zUn samen gesteld van de chocolade der Katholiek, C.V.P.-substa|ntie, dus wordt het een homogeen Katholiek kabinet, öf zal binnen in het Paasei toch nog enige crème aanwezig zUn van Liberale zyde, in welk geval wU dus te doen hebben met een regering van Katholieke politici, aangevuld met buiten-parlementaire personen van Liberale richting. Hopen wy in ieder geval, dat er geen Paas-haas aan te pas zal komen, omdat het gevaar blyft bestaan, dat een nieuw kabinet weer spoedig voor de oppositie zal moeten wyken. De gevormde regering zou reeds Dinsdag voor het Parlement verschijnen. Op een gistermiddag gehouden pers conferentie. heeft Van Zeeland ver klaard. dat na de motie, welke het Na tionale Congres der Liberale partij, des ochtends had aangenomen, de basis was weggevallen, waarop hij had verwacht een Liberaal-Katholieke regering te kunnen samenstellen. Als gevolg daar van. had hij het besluit genomen een re gering te vormen van Katholieke poli tici. aangevuld met buiten-parlementaire personen van Liberale richting. „Dit kabinet heb ik reeds op zak" zo zeide Van Zeeland en de Prins-Re gent zou hem reeds vanmiddag om twaalf uur ontvangen. De samenstelling van deze regering zou dan vanmiddag wor den bekend gemaakt. Wij herinneren er aan. dat het Congres der Liberale partij het standpunt der parlementsfracties heeft goedgekeurd, om niet aan een kabinet Van Zeeland deel te nemen. Dc eventuele „crème" der Liberalen zou dus moeten bestaan uit Liberale Konings- DAT in Februari de directe schade als gevolg van brand geraamd wordt op f 1.4 millioen. DAT de sigarenfabrikanten in de Benelux-landen een gezamenlijke actie gaan voeren bij de betrokken regeringen ia tot accijnsverlaging te kom.en. DAT de nieuwe fabrieksgebouwen van de fa Beijnes voor de vervaardiging van spoorwagons en bussen, welk bedrijf zo men weet van Haarlem naar Beverwijk wordt verplaatst, in Juli kunnen gaan draaien. DAT voor de Bossche rechtbank vier maanden gevangenisstraf, alsmede 1 jaar verplichte tewerkstelling in een R.W.I. werd geëist tegen Goseling de V. uit Opsterland (Fr.), die behalve militaire dienst ook de vervangende burgerdienst had geweigerd. DAT de Seyss Inquart-bunker te Apel doorn. welke in de twee afgelopen jaren reeds door 272.000 personen werd be zocht, dezer dagen weer open is gesteld. DAT de bronzen gedenkplaat, vermel dende de Koninklijke onderscheiding bij dagorder voor het K.P.M.-schip Kampar. op 12 April in Amsterdam wordt onthuld. DAT. nu in het grensgebied voor de handel in paarden en schapen geen aan koopvergunningen meer vereist zijn. voor deze handel een erkenning als han delaar of commissionnair verplicht blijft. DAT de vliegwedstrijd om de zilveren vleugel van Amsterdam, waarvoor op het vliegveld Hilversum wordt gestart, op 22 April wordt gehouden. DAT een voorgenomen verkoop bij executie van de inventaris van het be kende Palace-hotel in Hilversum van daag niet doorging, daar met de belas tingdienst alsnog een regeling werd ge troffen. DAT de bouw van een brandweer garage in Vlaardingen is gegund aau de fa Van der Wal en Woudenberg aldaar, voor f 497.000. DAT de cineast Rudi Hornecker de bouw van de grote electrische centrale aan de Amer te Geertruidenberg zal ver- DAT de 21-jarige J. S., uit Hilversum, die verdacht werd van het vermoorden van de boswachter Van de Schacht in Hilversum, na drie maanden hechtenis i6 vrijgelaten. DAT een vrachtauto gisteren op een onbewaakte overweg tussen Den Bosch en Orthen door een trein werd vernield, doch de bestuurder van de auto geen letsel opliep. DAT de N.O.-polder haar tweede bak ker heeft gekregen, nl. A. Plaisier, vroe ger te Heerjansdam en nu in Ens. DAT bij Markelo 90 Frankische graven zijn blootgelegd. DAT in Lochem een der grootste kam- peercentra van ons land zal worden ge sticht en gedeeltelijk voor Pinksteren wordt geopend. DAT op aansporing van de Prot. Chr. Bond van verplegenden een comité is ge vormd om een fonds op te richten voor oud-verpleegsters, die in financieel moei- Jijke omstandigheden verkeren. DAT de eerste asperges in Bergen op Zoom Donderdag van f 3.60 tot f 5.40 per kg deden en de eerste kasbloemkool 60 cent per stuk. DAT ir J. B. Ritzema van Ikema be noemd is tot directeur van de coöp. con- densfabriek Friesland te Leeuwarden. DAT op 3 Juli een Nederlandse excur sie wordt georganiseerd naar de land bouwtentoonstelling in Oxford (47 Juli). DAT vanmiddag in Dordrecht een ten toonstelling van scheepsmodellen van de zeilbond Dordrecht e.o. is geopend. DAT E. R. McKee benoemd is tot directeur van de Nederl. B. F. Goodrich- compagnie. DAT de uitvoerder H. bij boringen naar water in Rolaf (N.B.) een omhoog komende puls in het gezicht kreeg en een zijner ogen in het ziekenhuis moest worden verwijderd. DAT minister Schokking op 3 Mei zal spreken in de St Bavokerk te Haarlem bij de herdenking der gesneuvelde militairen. DAT H. J. G. van Giezen, oud-lid van het Hoog Militair Gerechtshof te Dja karta benoemd is tot directeur van de Rotterdamse V.V.V. DAT de vereniging Simavi dezer dagen weer is verrijkt met drie polikliniek- boten, gebouwd door de Haarlemse Scheepbouwmaatschappij. DAT het Utrechtse „B.G." de gewezen R.K. priester Th. A. J. de Leeuw uit Utrecht wegens hulpverlening aan de vijand tot 12 jaar veroordeelde (eis 10 jaar). DAT W. de Wijs te Made (N.B.) met f 403.800 laagste inschrijver was voor de kade verbetering van het Hollands Diep en de fa Van Hattum te Beverwijk hoog ste met f 609.900. DAT het Tweede Kamerlid Stokvis (C.P.N.) minister Spitzen vragen heeft gesteld over de z.i. slechte veerdiensten van de Rott. Tramwegmij. DAT op 10 April de Amerikaanse prof. dr Theiss in ons land aankomt om be langhebbenden uit de Nederlandse leer industrie op de hoogte te stellen met de nieuwste Amerikaanse methoden op dit gebied. DAT drs J H Bannier benoemd is tot directeur van de Ned. organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. DAT voor het Utr. „B. G.' tegen de 52- jarige NSB-burgemeester van Zutphen. J A. Tessebald. thans 6 jaar gevangenis straf werd geëist, nadat hij aanvankelijk tot 12 jaar was veroordeeld. gezinden. die geen lid van het parlement zijn. Voorts is van belang, dat Koning Leopold aan Van Zeeland nogmaals heeft bevestigd, dat hü de uiteindelijke beslissing over zyn terugkeer naar Bel gië overlaat aan het parlement Slechts dan. wanneer hy In prerogatieven is hersteld, zal hij tezamen met de regering die maatregelen treffen, die de toestand voorschrijft en waarby hij zich uitslui tend door het landsbelang zal laten lel den. Op de persconferentie werd Van Zee land nog de vraag gesteld, of. indien de Kamer van Volksvertegenwoordigers (waar de C VP. twee stemmen ontbre ken) zijn vertrouwen aan het nieuwe kabinet zou onthouden, het parlement zal worden ontbonden. Hierop antwoord de deze: „Dat is vanzelfsprekend en dan staan er nieuwe verkiezingen voor de Wij vestigen er nog de aandacht op. dat de Katholieke C VP. in de Senaat een meerderheid heeft van negen zetels De verrassing is dus. hoe de houding der pro-Leopoldistische Liberalen zal zijn, nadat de liberale motie werd goedge keurd om het vertrouwen te onthouden aan iedere regering, die de onvoorwaar delijke terugkeer van Koning Leopold op haar program plaatst. Wie zich niet houdt aan de partijdiscipline, gaat er uit! Spoedig zullen dus de telegrammen verstuurd worden aan de 386 leden van Kamer en Senaat, die reeds Dinsdag moeten stemmen over het ..vertrouwens-, votum". Spaak heeft nogmaals aangekon digd. dat de Belgische Socialisten zich meedogenloos zullen verzetten tegen elke regering, die de Koning weer op de troon brengt. Ook over Febr. lagere winkelomzetten Over vrijwel de gehele linie werden in Februari jl. lagere omzetten in de détailhandel geboekt dan in de vooraf gaande maand. Zulks komt tot uitdruk king in het cijfermateriaal, dat door het Economisoh Instituut voor de Midden stand is gepubliceerd. Ter illustratie geven wij onderstaande tabel: Branche Febr. '49 Jan. '50 Febr. '50 Kruideniers 105 106 104 Slagers 93 174 164 Zuivel 125 121 119 Banketbakkerij 102 98 93 Tabakszaken 107 114 112 Textiel 104 143 118 Schoeisel 63 80 65 Drogisterijen 100 102 98 Basis: een twaalfde jaaromzet 1947 is gelijk aan 100. Het Duitse bezit aan grond en land goederen in Gelderland (on?. 3000 ha) zal binnenkort geheel geliquideerd zijn tegen door taxateurs vastgestelde koop prijzen. Graf en troon Het blijft altijd een opmerkelijk iets van die eerste Paasmorgen, dat de discipelen Jezus zoeken in het graf. Ze komen spoedig tot de ontdekking, dat dit gelukkig maar een vergeefs zot ken is. Jezus is opgestaan uit de dood. De discipelen hadden voor Jezus reeds een plaats gereserveerd Ln hun herinne ringen. Maar nu moeten ze gaan leren, te leven uit de opgestane Christus. Dat heeft eerst de nodige moeite gekost. Maar ze zijn er in geslaagd. Zitten we vaijdaag niet alsnog met de zelfde moeilijkheid? Is het ook voor ons niet aannemelijker en gemakkelijker om te leven uit de gestorven Jezus in plaats van uit de opgestane Jezus! Ligt dat niet veel meer in de lijn van»ons leven, dat immers een gestadige dood is? Maar de Paasboodschap is de bood schap van het leven en van de overwin ning van het leven op de dood. In dat teken van het leven staat het leven, ook van de Christen, veel te wei nig. Vandaar ingezónkenheid en matheid, vandaar gemis aan roepingöbesef en twij felmoedigheid. En het moderne bestaan is wel in staat om die twijfelmoedigheid en dat gemis aan rospingsbesef aan te kweken. In plaats van een offensief van het Christendom is er immers allerwegen veel meer te zien van een voortschrij dende verwereldlijking. Het is als met de strijd van de kleine kolonist tegen net oerwoud dat hem dreigt te-overweldigen. Het Paasfeest echter is het feest van de opgestane Koning. Het is het feest van de troon, die in de plaats is gekomen van het graf. Indachtig Het Paasfeest is het feest waarop de sluiers worden opgelicht en de gordijnen worden opgetrokken. Dan gaat het licht schijnen in het neerslachtige le der discipelen. We lezen, da: hun ogen geopend werden en dat ze „indach tig" werden wat Jezus tot hen gesproken had. Ze gingen de zin van Jezus' woor- Is het niet ook zo met ons, dat we vaak iets horen met een half oor en iets lezen half oog? In heel veel gevallen is dat begrijpelijk en in heel veel geval len behoeft het ook niet erg te zijn. Wat ve zien en horen is er dikwijls naar om oorbijgezien en vergeten te worden. Maar de discipelen kwamen tot de ont dekking, dat er verscheidene dingen wa rnet een half oor gehoord hadden, terwijl die dingen voor een heel :enlijk nog veel te mooi en te won derbaar waren. En op het Paasfeest wor- al deze dingen „indachtig". Op het Paasfeest gaat ook over deze dingen het licht vallen. Op het Paasfeest krijgen al deze dingen hun zin en betekenis. Dat geldt ook nog voor ons. Ook 't mo derne bestaan, schijnbaar opgebouwd uit teleurstellingen en sleur, mag niet wor den losgemaakt van de zin die het Paas feest eraan heeft gegeven. Op het Paas feest leren we ook nu nog luisteren en lezen, vooral de Bijbel lezen (dat' hebben de discipelen ook wel bemerkt; denk aan de Emmaüsgangers), en leren we letten op „de tekenen der tijden". Nieuwe tijden vangen aan. God is scheppend opgestaan". Door twee auto's aangereden )e 38-jarige mevrouw J. Moulier— Brokx uit Rotterdam werd Donderdag- ond op de Bree aldaar door een auto aangereden. Zij werd acht meter naar geslingerd en ook geraakt door een lie van de andere kant kwam. In het ziekenhuis is zy overleden. Japan geeft geroofde diamanten terug Japan heeft tijdens de oorlog geroofde diamanten aan Engeland. Nationalistisch Frankryk en Nederland te ruggegeven. De buit beliep in totaal 5.445 karaat aan juwelen. 121.670 karaat an industriediamant en 6 494 werktui- en voor de diamantindustrie. Minister Rutten Donderdag naar Indonesië Op uitnodiging van de regering der RIS zal minister Rutten Donderdag a.s. Indonesië vertrekken. Hij wordt einde der maand in Nederland terug ver- Koude, winderige Paasdagen MET AF EN TOE EEN BUI (Van onze weerkundige medewerker). Op dagen als vandaag bestaat er voor ..et weeroverzioht heel veel belangstel ling. Velen zullen zich hebben afge vraagd, of het mooie weer van de laat ste dagen ook gedurende de Paasdagen nog zal aanhouden. Wij moeten u echter wat teleurstellen, want het weer zal reeds morgen en ook Maandag aanmer kelijk koeler zijn dan in de afgelopen dagen het geval was. Het hoge drukge- bied van de laatste dagen trekt steeds verder naar het Oosten weg. De depres sieactiviteit op de Oceaan dringt steeds verder naar onze omgeving door. Na de passage van een zwart regenfront, dat in de komende nacht zal passeren, stroomt veel bewolking en toenemende wind aan. ooruitzichten zUn dan ook van dien aard, dat op vrU koel weer moet worden gerekend, met af en toe een enkele bui. Hetwelk dus een groot ver schil is met de Paasdagen van verleden jaar. die de warmste van de laatste honderd jaar waren. WEERBERICHT OVERDAG KOUDER Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt, met plaatselijk enige regen, later op de meeste plaatsen opklaringen. Vry krachtige tot krachtige en langs de Wadden kust wellicht tijdelyke harde Zuidwestelijke wind. Over dag kouder. (Opgemaakt te ZON EN MAAN. Zondag: Zon 5.58—19.26 uur. Maan 29—10.04 uur. L.K Maandag: Zon 5.56—19.28 u. Maan 4 04 —11.25 u- Dinsdag: Zon 5 54—19.30 u. Maan 4 28 —12.48 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1