ïlieutwr gti fcsrtjc GTtfnranl MAKASSAR nog in handen van de opstandelingen De chaos in Malakka is erger dan ooit Alle paarden van circus Mtdlens in stal verbrand Wist U DONDERDAG 6 APRIL 1950 BUREAUX: liogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 2U408. Abon nementen: Tel 22710 Advertentie afdeling: TeL 23375 Postrekening- 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. <VDVERTENTIËN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8090 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StMtonsfict! h qMlma myn bert lo Ugljeispott" BLONDE RUSSISCHE SPIONNEN MET BLAUWE OGEN Zie pag. Hatta belooft, dat T.N.I. niet zal landen Blijkens het enige rechtstreekse bericht uit Makassar, hetwelk afkomstig is van Reuter, patrouilleren de opstandelingen van kapitein Abdoel Aziz in brencarriers en vrachtwagens door de stad. Verdere berichten uit Makassar ontbreken heden vol komen, zodat men zich verlaten moet op de mededelingen, welke afkomstig zijn uit Djakarta, die verre van duidelijk zijn. Het schijnt echter rustig te zijn. Een voorlopig winstpunt voor de Oost-Indonesische regering is een telegram van Hatta, dat de T.N.I, niet zal landen. Mag men berichten van Djakarta ge loven, d'an zijn. er inderdaad manschap pen varr het K.N.I.L. betrokken geweest in de opstand. Dit heeft zioh als volgt toegedragen: Majoor Van Maastricht werd door de opstandelingen van zijn bed gelioht en van zijn afwezigheid is door de opstandelingen gebruik gemaakt Abdoel Aziz zelf verklaarde, dat hij enige brenguns van het K.N.I.L. had gestolen, doch die later had teruggebracht. Vol gens een Nederlandse woordvoerder te Djakarta zijn de K.N.I.L.-mannen, die onder dwang aan de opstand deelnamen, weer naar hun kwartieren teruggekeerd. De command.-.nt van de T.N-I. te Makas- Minister Wijers gaat heen De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de minister van justitie, mr Th. R. J. Wijers, op medisch advies ge durende enige maanden rust zal moeten houden. Het wordt wenselijk geacht, dat hij zich ook daarna niet meer blootstelt aan de spanningen en vermoeienissen, aan het ministerambt verbonden. Hij is voornemens, na de behandeling van de begroting van justitie in de Eerste Kamer en van het wetsontwerp op de econo mische delicten in de Tweede Kamer aan H.M. de Koningin ontslag uit zyn functie te verzoeken, aldus besluit de R.VD. Mr Wijera thans 59 jaar. i Hij promoveer de m 1915 in de rechten aan de universiteit te Leiden. Van 1915—1930 was hij advocaat te Den Bosch, van 1930-1933 rech ter te Rotter dam. In 1933 werd hij raads heer in het ge rechtshof te Den Bosch en in 1946 vice- president. Bij de net-Drees op 7 Aug. 1948 werd hij m mister van Justitie. Tevoren was hij en ge maanden lddi van de Eerste Kamer. H. A. Hooft gezant in Hongarije en Roemenië. De heer H. A. Hooft, gezant té Boeda pest in Hongarije, is tevens benoemd tot gezant bij de Roemeense volksrepubliek. Minimumprijzen jenever morgen van kracht Minister Mansholt heeft thans de mini mumprijzen voor de verkoop van jenever per glas voor gebruik ter plaatse doen afkondigen. Deze regeling wordt morgen van kracht. Men zal zich herinneren, dat de vast stelling van deze prijzen is uitgegaan van de bedrijfshoreca. Men hoopt, dat deze maatregel een krachtige steun zal ziin bij het voorkomen van misstanden, die zich kunnen voordoen tengevolge van de onderlinge concurrentie van we derverkopers Zoals we in Nov j.l. reeds meldden zijn de minimumprijzen in de kleinste cafés voor jonge jenever vastgesteld op 23. voor oude jenever op 28 cent per glas van 35 cm3 en op resp. 26 en 32 cent per glas van 40 cm3 Voor de grootste bedrij ven zijn de prijzen 40 en 45. resp 45 en 50 cent. In ieder bedrijf dienen gedrukte prijs lijsten te worden opgehangen of neerge legd, waarop de prijsklasse, waarin het bedrijf is ingedeeld1, de toegestane ver- koophoeveelheid oer glas, alsmede de prijs per glas (welke niet de mimirmim- priis behoeft te zijn) moeten worden ver meld. Deze verordening geldt niet voor gedis tilleerd met een alcoholgehalte van min der dan 15 volumeprocenten (zwak-alco- hoiisch gedistilleerd) en advocaat. Hyacinten beginnen te kleuren In de grote, kleurige vakken die de narcissenvelden aftekenen in het bol lenland, vallen de eerste hiaten: reeds is men hier en daar bezig met het af snijden van de bloemen. Maar reeds beginnen ook de hyacin ten te kleuren, en hun geuren ver vullen de voorjaarslucht. Behalve de blauwe, die meestal het eerst bloeien, komen ook de rode, witte, rose, crème en zacht-blauw gekleurde soorten in Op de tentoonstelling Keukenhof te Lisse, waar talrijke variëteiten zijn uitgeplant, bloeien de tulipa's, de narcissen en de hyacinten, zodat een bezoek aan deze tentoonstelling reeds thans alleszins de moeite waard is. Tijdens Pasen kan dan ook de eerste grote golf van bezoekers verwacht sar, overste Mokoginta, die door de op standelingen gevangen was. is op verzoek van president Soekawati weer vrijgelaten en vertoeft thans op het paleis van de president. Intussen is de commandant van het K.N.IL., luitenant-generaal Buurman van Vr-eden, naar Makassar vertrokken om een onderzoek in te stellen en in een boodschap aan zijn mannen heeft hij ern stig gewaarschuwd, zioh niet ~et inwen dige aangelegemheden in te laten. De regering van Diapari heeft zijn ont slag aangeboden omdat de centrale re gering haar waarschuwingen om geen T.N.I. te zenden, in de wind had gesla gen. President Soekawati heeft dit ont slag echter niet aanvaard. Intussen doet de -ntrale regering het terecht of ten onrechte voorkomen of de zaak reeds is pgeklaard en zij meldt de zending van een vliegtuig naar Makassar om overste Mokoginta, Dia-^ari en Abdoel Aziz op te halen. De tweede moet over leg komen plegen, de derde moet zich verantwoorden. Een merkwaardige bijzonderheid is nog, dat de Amerikaanse majoor Cart- wright, waarnemer der Verenigde Naties voor het contact tussen de opstandelin gen en de T.N.I. zorg droeg. „Ga niet", roepen de soldaten Een dwaasheid of erger, schrijft de „Times" Nadere berichten uit Makassar melden dat er 'n geschreeuw ontstond, toen Aziz zijn troepen mededeling deed van zijn oproeping naar Djakarta. Zijn soldaten riepen: „Tidah, tidah" (neen. neen) en Aziz zeide, dat hij de oproeping schrif telijk zou beantwoorden. In de nacht van Woensdag op Donderdag is er niets bijzonders gebeurd. Op 12 km van Ma kassar zijn instructeurs en recruten van de centrale regering ontwapend waar door het totaal stijgt tot 300 man. De Javasche Bank en een munitieopslag plaats zijn door de troepen van Aziz bezet. Aziz is een zoon van de zelfbe stuurder van Darroe en werd 19 Septem ber 1924 op Zuid-Celebes geboren. De regering van Oost-Indonesië ver klaart, dat zij niet by machte is geweest, dit onverwachte optreden Je verhinde ren. dooh dat zij door haar politiemacht rust en orde zal handhaven. Vele be langrijke bedrijven zijn streng bewaakt. Het Londense blad ..Times" laakt het optreden der Indonesische regering geeft haar de raad af te zien van twijfelachtige onderneming en van haar pogingen om de Oost-Indonesische rege ring aan te pakken. De gewapende op stand is volgens het blad een protest tegen het zenden van troepen uit Java. waartoe zü weliswaar formeel het recht heeft, doch wat geen verontschuldiging kan zyn voor een dwaasheid, zo niet erger. Premier van Oost-Indonesië naar Djakarta Premier Diapari van Oost-Indonesië is naar Djakarta vertrokken voor een be spreking met de centrale regering. Vol gens latere berichten zyn de centrale troepen te Soenggoeminassa (12 km van Mkassar) niet door de opstandelingen gevangen genomen. Het bloedvergieten is gestaakt en de centrale troepen be loofden, in hun kazernes te blijven. Drie opstandelingen sneuvelden en zeven zyn gewond. Aan de andere zijde waren 5 doden en 4 gewonden. Lord Killearn heft klaagzang aan in het Hogerhuis Lord Killearn, die pas een zakenreisje naar Indonesië heeft gemaakt, en wellicht ook naar rood China, heeft op zyn doorreis kennis genomen van de toestanden in Malakka en daarover een boekje open gedaan In het Britse Hogerhuis. De toe stand is daar erger dan ooit, klaagde hy. Hy achtte het ook minder juist, te spre ken van banditisme In plaats van je reinste guerilla. De opstandelingen tellen dui zenden manschappen zowel in als zonder uniform. Zy zy'n verdeeld ln bataljons en compagnieën. Buiten de stad Kuala Lumpur kan men niet wandelen Rondom het vliegveld van die stad liggen lage heuvels (tjot- ten) maar men kan zich daar niet wa- Noch de autoweg noch de spoorbaan m daar naar Singapore zijn veilig en en reist daar op eigen verantwoorde lijkheid. Op slechts 12 km afstand van Johore is een station in brand gestoken i elke dag gebeurt er iets. Lord Killearn is zeer somber over de toestand in Zuid-Oost-Azië, alleen in Indonesië, beweerde hij. dat hij een zon nestraal zag. Tot zover de klaagzang van lord Kil learn. Het merkwaardige is. dat de toe- :tand in Zuid-Oost-Azië voor een groot ieel een schepping is van de Britse poli tiek der laatste jaren, waarvan hij een der krachtigste uitvoerders was, In de tijd, toen hij in Singapore werkzaam was onderhield hij nauwe relaties met in vloedrijke ccmimunisten, met groothan delaren in wapenen en propagandama- Spoedig uitbetaling hogere bijslagen Van de noodwet-Drees en andere renten. Enige Eerste Kamerleden hadden bij de schriftelijke behandeling van het wets ontwerp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen der noodwet-Drees, de Inva liditeitswet e.a. gevraagd, hoeveel maan den het zal duren eer de honderdduizen den betrokkenen hun bijslag zullen ont vangen. De minister heeft thans geant woord, dat al het mogelijke in het werk wordt gesteld om de nieuwe bijslag zo spoedig mogelijk betaalbaar te stellen. Binnen twee a drie maanden na het in werking treden van de wet zullen alle belanghebbenden het bedrag hebben ont vangen. Secretaris van vakgroep verduisterde j 100.000 Veroordeeld tot een half jaar opsluiting. De 39-jarige J. H, W. uit Rotterdam, die ervan verdacht werd als secretaris van de vakgroep .Groothandel in gebruik te vaten" in de periode November 1947 tot October 1949 een bedrag van f 100 000 te hebben verduisterd, werd hedenmor gen door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelyk. (Eis 15 maanden). CERTIFICATEN VOOR UITVOER VAN HARING. De St.Crt van gisteren bevat een be kendmaking van minister Mansholt over certificaten van deugdelijkheid voor uit- Iets wat Killearn niet kan helpen is. dat de Britse regering tijdens de oorlog tegen Nederlandse waarschuwingen grote hoeveelheden wapenen in Malakka heeft neergelaten om de Chinese gueril la's te wapenen tegen de Japanners. Deze wapenen zijn niet gebruikt tegen de Ja panners, maar wél tegen de Britten zelf. Vijftig mensen verdronken in Portugal Op de Douro (Portugal) is een zwaar beladen veerboot gezonken. De boot ver voerde arbeiders van de textielfabrieken van Oporto naar Avintes en andere dorp jes. Men vermoedt, dat de pont op een particuliere aanlegplaats is gelopen, die door het hoog getij onder was komen te staan. Er zijn naar schatting 50 slacht- Skinwell verdedigt Strachey in het Lagerhuis De Britse minister van Defensie, Shin- well. heeft in het Lagerhuis de politieke betrouwbaarheid van de minister van Oorlog. Strachey, verdedigd. Shinwell herhaalde, hetgeen hij bij zijn terugkeer Londen van de besprekingen in Den Haag gezegd had, n.l. dat er niet ge sproken was over de positie van Strachey ver het niet mededelen van gehei- NIEUW VONNIS TEGEN WESTERLING Veertig dagen eenzame opsluiting Gisteren was de straf van Westerling voor het onwettig binnenkomen van Singapore afgelopen. Hij is echter tot 40 dagen eenzame opsluiting veroordeeld, omdat hij indertijd een medegevangene de kaak had stukgeslagen. Deze gevan gene. de Indonesiër, Harris Porkas, spoog op zijn hand, toen Westerling hem deze toestak. Westerling verklaarde nog: zou niet zo veel geduld met hem hebben gehad als hij een Europeaan was geweest. Westerling was bereid, Porkas schadevergoeding te geven. Tijdens het erhoor was Westerling niet geboeid. Een vertegenwoordiger van de Indone sische regering was aanwezig. Na afloop van deze veertig dagen zal kapitein Westerling worden gedepor teerd. Auto waarin prinses Margriet zat, kreeg aanrijding Een auto, waarin prinses Margriet zat. s dezer dagen tussen Bilthoven en Soest - lijk in aanrijding gekomen met een wielrijder, die plotseling de weg over stak. De fietser kreeg een lichte hersen schudding. De auto kwam tegen een kilo meterpaaltje tot stilstand. Even - later passeerde toevallig een andere hofauto, waarin prinses Margriet overstapte Twaalf personeelsleden verloren hun bezit De gehele levende have van het circus Jo». Mullens met o.m. twee en twintig zeer kostbare paarden ls jammerlijk omgekomen in een felle brand, die van morgen vroeg in een uur tyds een grote stal in Utrecht in de as legde. Twaalf man personeel raakten hun bezittingen kwijt. De schade zal misschien wel een ton bedragen en wordt niet door verzekering gedekt. Behalve een stalknecht, die by zyn vergeefse pogingen om het lievelingspaard van mevrouw Mullens uit de vlam- m ente redden, brandwonden aan zijn handen kreeg, werd niemand gewond. Tegen vier uur was een der stalknechts nog bij de paarden geweest en had niets bijzonders opgemerkt. Een kwartier la ter stond de stal in lichter laaie. Een taxichauffeur zag de vuurgloed het eerst. Hij alarmeerde de brandweer. Er was niet veel meer te redden. De di rectiewagen van de heer Mullens en twee Slaapwagens, die dicht bij de stal ston den, brandden eveneens af. Een slaap wagen, waarin de dochter van de direc teur, kon nog weggereden worden. Een aantal andere wagens liep geen schade op. Maar van de stal kon niets gered wor den. Tussen de smeulende natte resten lagen de kadavers van drie pony's en negentien paarden, tot voor kort de trots van het circus. Het goochelmateriaal, be staande uit konijnen, duiven, e.d., ging ook verloren. De heer Mullens is met zyn echtgenote in Frankrijk op zakenreis en op het ogen blik niet te bereiken. Bij het laatste op treden van het circus in Laren bracht een storm grote schade toe aan de tent. Raadhuisje werd voor Abhekerk te klein Binnenkort zal het kleinste raadhuis in Noord-Holland, namelijk dat van Abbekerk, aan zijn bestemming worden onttrokken. Er is een plan in de maak om een nieuw gemeentehuis te bouwen. Dat dit geen overbodige luxe is. moge blijken uit het feit, dat het huidige ge bouw slechts één werkruimte bezit, die tegelijk secretarie, burgemeesterskamer en raadzaal is. Post voor „General Muir" morgen op de bus Post voor de militairen op het troepen schip General Muir", dat onderweg is naar Nederland, moet uiterlijk morgen op de bus zijn. In het adres moet men vermelden .Aan boord van het troepen- schip General Muir, op thuisreis naar Nederland". Geen tussenhaven noemen dus. PRINSES WILHELMINA BEZOCHT STED. MUSEUM. Prinses Wilhelmina heeft gistermiddag geheel onverwacht een bezoek gebracht het Stedelijk Museum te Amster- Morgen (Goede Vrijdag) zal ons blad niet verschijnen en zijn onze bureaux de gehele dag gesloten. Over enkele weken zou het circus z nieuwe tournee beginnen in Arnhem. Het circus overwinterde al jaren in Utrecht. Wanneer men geen voorstelling gaf, werd het circus ondergebracht op een terrein tussen de Tolsteegsingel en het St. Nicolaas-kerkhof achter het Cen traal Museum. De stal was een oude eavaleriestal en was ingericht als piste. Daar waren de paarden gehuisvest met er omheen de wagens. Noodtoestand in Noord-I erland Naar aanleiding van een aantal in de afgelopen maand voorgekomen bomaan slagen heeft de regering van Noord-Ier- land de noodtoestand afgekondigd. Ontslag kabinet Antillen afgewezen Het college van algemeen bestuur der Nederlandse Antillen heeft naar aanlei ding van een verklaring van dr Dacosta Gomez zyn ontslag ingediend, doch de gouverneur heeft dit afgewezen, aange- er geen verklaring der Staten is ge weest en er ook geen meerderheid is, die de gevolgen van de crisis op zich neemt. Aandelen en f 150.000 gesmokkeld xymeegse wynhandelaren veroordeeld Een wijnhandelaar en een wijnkoper uit Nijmegen zyn gisteren door de Arn hemse politierechter tot resp. negen en zes maagden gevangenisstraf veroordeeld. Zij stonden terecht in verband met een omvangrijke deviezensmokkel. In Octo ber jJ. is voor ruim anderhalve ton in Nederlandse guldens over de grenzen naar Zwitserland verdwenen, zonder dat het geld door officiële papieren was ge dekt- Er kwamen voor terug gesmokkel de aandelen Koninklyke en obligaties Ned. Staatslening. De wijnhandelaar N. J. M. V. werd In Amsterdam gepakt. Men vond op hem ongeveer tweehonderd aandelen Petro leum, die hij in Zwitserland tegen lage koers voor gesmokkeld Nederlands geld had gekocht en die hy bezig was hier in de handel te brengen. De Officier vond de feiten zo ernstig (om onbekende redenen worden de details van de zaak niet aan de open baarheid prijsgegeven), dat hy aanvan- kelyk tegen V. een drie maal hogere straf had willen eisen. In de oorlog werd het bedrijf van V. echter ernstig gedu peerd en dit zou hem tot smokkelarij hebben gebracht. In afwachting vt>n de behandeling van hun zaak in appèl werden V. en de an dere verdachte, H. M. B., voorlopig op vrije voeten gesteld. Weest hard voor de tienstreep Anders Is men hard tegen U. Het ministerie van Landbouw c.a. waarschuwt er voor, dat ditmaal niet zachtzinnig zal worden opgetreden tegen de boeren, volkstuinders en anderen, die niet tijdig maatregelen nemen ter be strijding van de coloradokever. Vorig jaar lieten velen het maar over kant gaan, met als gevolg een ernstige besmetting in de zomermaanden. Non chalante mensen zullen ditmaal eerder worden geverbaliseerd dan vorig ja De Belgische kabinetsformateur Van Zeeland effent het pad voor de terugkeer van Koning Leopold De lianen van het Spaakse Marxisme schrikken hem niet af De nieuwe Belgische kabinetsformateur, Paul van Zeeland, heeft gisteren zyn eerste persconferentie gehouden. Hij maakte bekend, besprekingen te hebben ge voerd met Gaston Eyskens, eerste minister in het demissionnaire kabinet, met de voorzitters van Kamer en Senaat, alsmede met de voorzitter van de Liberale party en tal van bekende Katholieke politieke figuren. Van Zeeland bleek vol goede moed te zyn. Hy wenst een regering samen te stellen, die de wet van Juli 1945 zal toe passen. Maar daartoe moet eerst het vertrouwen van Kamer en Senaat verwor ven worden. Wat zal de naaste toekomst brengen: Een C.V.P. regering, gesteund door enkele Liberale Leopoldlsten of een homogeen Katholiek kabinet? Van Zeeland is zo enthousiast, dat hy hoopt nog vandaag een nieuwe regering kunnen vormen. Toen een der jour nalisten hem vroeg of de secretaris van Koning. Pirenne, op de hoogte werd gehouden van de besprekingen, ant woordde de kabinetsformateur: „Dit is DAT Zaterdagmiddag in Groningen het 17e congres van de Ned. Esperantisten vereniging „La Estonto Estas Nia" begint. DAT voor het ophogen van het terrein in de Ringdijk i.v.m. het uitbreidings plan Watergraafsmeer aan de Amster damse raad een crediet van f 1.4 millioen ordt gevraagd. DAT de groep administratieve biblio theken van de Vereniging van bibliothe- irissen op 25 April in Utrecht haar srste landelijke vergadering houdt. DAT de raad van Hengelo besloot tot het doen bouwen van 40 montage woningen (systeem Klyn Burink). DAT de oudste ambtenaar van de bur gerlijke stand in Nederland, de 83-j. K. Zijp te Abbekerk, na 52 jaar dienst op zyn verzoek eervol is ontslagen. DAT in Hoorn een materiaalpost van het Roode Kruis in gebruik is genomen. DAT de aanleg van de terreinen voor het nieuwe sanatorium De Klokkenberg bij Breda begonnen is. DAT de wichelroedeloper W. P. Aartsen in Middelburg een kanaalstelsel uit de 14e eeuw heeft aangewezen. DAT in Oosterhout een sportpark is aangelegd en een kunstmatig bevloeiings- systeem de groei op de vroeger woeste grond mogelyk zal maken. DAT aan de brandweerwedstrijden op 5 Mei in Klundert ook Belgen en Luxem burgers zullen deelnemen. DAT de 31-jarige recidivist T. V. A. uit Apeldoorn, die onlangs vluchtte uit een psychiatrische inrichting te Woensel, in Groningen is aangehouden onder verden king van inbraken, o.a. vorige week bij de horlogemaker E. v. d. Kamp te Apel doorn. DAT voor het Amsterdamse Hof in hoger beroep 3000 gulden boete werd geëist tegen een restaurantbedrijf in de Leidsestraat aldaar, hetwelk te hoge prij zen rekende. DAT het kasteel-museum Sypestein te Nieuw-Loosdrecht (porcelein en antiqui teiten) met Pasen is geopend. DAT in Goor een nieuwe coöp. kaas- fabriek wordt gebouwd, waar 30.000 a 40.000 liter melk per dag kan worden verwerkt. DAT op 14 April in Dordt de voor- jaarsbijenmarkt wordt gehouden. DAT de Mexicaanse gezant, de heer Jose Gorostiza. gisteren Philip» te Eind hoven bezocht DAT een 37-jar. hulppostbode in Eind hoven is gearresteerd wegens verduiste ring van f 1000, welk bedrag hij als be steller had ontvangen, en zijn zwager wegens heling eveneens is aangehouden. DAT de oud-Hollandse brug over het Prinseneiland voor de Sloterdijkstraat te Amsterdam voor twee ton zal worden vernieuwd. DAT de Amsterdamse raad f 5.875.000 beschikbaar stelde voor de uitbreiding van het industriegebied in Duivendrecht. DAT prof. dr H. J. Hardon uit Bogor (Buitenzorg) benoemd is tot directeur van de keuringsdienst van waren te Am sterdam. DAT het voorstel om in Tuindorp Oostzaan-Oost (Amsterdam) 554 een gezinshuizen en 276 duplexwoningen te laten bouwen en daarvoor een crediet van f 7.65 millioen beschikbaar te stellen, door de raad werd aangenomen. DAT de loonsverhoging van 5 pet thans ook m.i.v. 1 Januari j.l. wordt toe gepast voor de akker- en weidebouw en veehoudery in Noord-Holland. DAT de R'damse chocoladefabrikant L. de H, die wegens het uitbetalen van prestatiepremies tot f 500 boete was ver oordeeld. door het Haagse Hof is vry- gesproken. daar dergelijke premies reeds voor Mei 1940 werden toegekend- een indiscrete vraag, maar ik zaL mij met de heer Pirenne In verbinding stel len". Toen een der verslaggevers zei, dat de Kamers wel niet op Goede Vrijdag bijeen zouden komen, antwoordde Van Zeeland, glimlachend: „Goede Vrydag is weliswaar een heilige dag, dooh zulks behoeft nog niet het bijeenroepen der wetgevende Kamers uit te sluiten". Het standpunt der Liberalen is nog on bekend. maar wij herinneren eraan, dat het partijbestuur verklaarde, dat geen enkele Liberaal zonder goedkeuring van het partybestuur aan een nieuwe rege ring zal mede werken. Zoals bekend, staan de' Liberalen op enkele uitzon deringen na een uitgestelde troonsaf stand' voor. Dit houdt in. dat de Koning inderdaad naar België zou terugkeren, doch na enige maanden ten gunste van zijn zoon Prins Boudewyn afstand zou doen van de troon. Slaagt Van Zeeland er dus niet in, zich te verzekeren van de medewerking van enkele Liberalen, dan blijft er slechts over een homogeen Katholieke regering te vormen. Deze zou dan zowel in Ka mer als Senaat het vertrouwensvotum kunnen verwerven. Daarna kan dan de regering Kamer en Senaat in verenigde zitting byeenroepen om de wet op het regentschap op te heffen. Alsdan is dc weg vry voor Koning Leopold. Reeds wordt in een communiqué van de C V.P. de bevolking van Brussel aan gespoord rich voor te bereiden, om de terugkeer van de Koning te vieren. Op het, door Van Zeeland vrij te maken pad. woekeren echter nog steeds de lianen van het socialistisch Marxisme en reeds dreigen Spaak en rode vakbond met een nieuwe stakingsgolf. Buiten de muren Morgen in het bijzonder gedenken wij het lijden van Christus. Hy stierf buiten de muren van de Heilige Stad. Hij stierf als een uitgeworpene. Hij stierf tussen twee misdadigers. In heel Zijn bestaan was Hy als een vreemde door ons leven gegaan. Hij had geen plaats voor Zijn hoofd en voor het hol van Zyn voet. En Hy stierf als een uit gestotene. Zo gedenken wij morgen Zyn lyden en Zyn sterven. Het is een gave van God. dat wij het zo mogen doen. Ook hierin heeft God Hem ons gegeven, dat Hij stierf als een gebannene. als een zondebok, de woestijn ingezonden, be laden onder onze schuld. Er is Jezus geen sterfbed bereid ge worden. Hij stierf aan de paal. tussen hemel en aarde. Zijn aanwezigheid werd alleen maar als hinderlijk gevoeld. Men had er iets voor over, spoedig van Hem te zyn verlost. Zo mogelijk diende dat nog vóór het feest te geschieden. Hij paste niet in de eigen gemeenschap en in het eigen milieu. Wanneer wy Hem zo gedenken als de uitgestotene, dan doen wij dat met diepe schaamte. Want wy zijn het, die Hem hebben uitgestoten. Wij zijn het ook, die Hem nog dagelijks uitstoten, die Hem geen plaats inruimen, die Hem niet de ereplaats geven. Maar wy doen het ook met diepe dankbaarheid. Immers, Hy werd uitgestoten, dragende onze schuld. Met Hem werden onze zonden buiten de muren gedreven. Hij ging door de poort naar de plaats van Zyn dood en maakte een bres in de muur onzer zonden. Hij stierf als een uitgestotene, Ïant „de plaats waar Jezus gekruisigd erd, was naby de stad". Bij de stad Buiten de muren is Christus ge- storven, maar toch naby de stad. Over de 9tad viel de schaduw van het kruis. Daar ligt een ontzaglyk oordeel in. Want het was de stad, die Christus had uitgeworpen. Die niets met hem van doen wilde hebben. Maar die van doen krijgt met Zijn kruis. Want dat kruis komt te staan vlak by de stad. Er valt voor de stad aan dat kruis niet te ont komen. Velen die de stad in- en uitgaan zien het daar' staan op die heuvel, vlak by de poort. Dat alles is een ontzaglyk oordeeL Jezus, zo staat er ook. weende over d« stad. Maar behalve een ontzaglyk oor deel is het ook een ontzaglijk heerlijk iets. Het kruis is naby de stad. Het is voor ieder bereikbaar. Het staat daar naast datzelfde Jeruzalem, dat Jezus had uitgeworpen. Hier begint de overwin ning van het kruis op de stad. Want datzelfde kruis, dat daar staat buiten de muren bij de stad, wordt straks het fundament van die anders stad waarvan het laatste Bijbelboek ons vertelt, het Jeruzalem, dat nederdaalt uit de hemel van God. Er is ook om d« stad een muur, maar de twaalf poorten worden nimmer gesloten. Het is de stad van de Gekruisigde; Hy is haar tempeL Wat is dat andere dan de overwinning van het kruis op de stad, de overwin ning van het kruis op het leven? Hy die daar op de droev^dag uit ds poort van Jeruzalem ging, dragende.Zyn kruis, was toen reeds bezig de stad voor Zich te winnen. Hij schreed de stad binnen, terwijl Hij werd uitgedreven. „U, heilig Godslam, loven wij". BRAND IN DEPARTEMENTSGEBOUW TE BRUSSEL Vanmorgen vroeg brak een hevigs brand uit in een gebouw van het De partement van Justitie te Brussel. Ds brandweer was het vuur echter spoedig meester, maar de materiële schade ls aanzienlijk. De Tweede Kamerleden, die van 0 tot 14 Maart Duitsland bezochten, heb ben een verslag aan deze Kamer uitge bracht WEERBERICHT Overdag warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt; Vannacht kan» op lichte nachtvorst Hier en daar ochtendmist overigens droog en overdag op ds meeste plaatsen zonnig en warmer weer. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. VRIJDAG 7 APRIL. Zon op 6.03, onder 19.23; maan op 1.20. onder 7.56 uur. ZATERDAG 8 APRIL. Zon op 6.00, onder 19.25; maan op 2.35 onder 8J2 uia* 9 April L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1