Behoefte aan decentralisatie in ons staatsbestel steeds groter Zes jubilarissen bij N.V. Oppelaar te Koudekerk aan den Rijn gehuldigd Fabrieksbaas B. de Wit kreeg Koninklijke onderscheiding Burgemeester van Woubrugge decoreerde twee politiemannen Met de heer H. J. Hoogenboom ging een „gevreesd" man met pensioen NIEUWE LEIUSCHE COURANT MAANDAG 3 APRIL 1959 I Mr dr F. A. Helmstrijd sprak te Leiden „De toenemende betekenis van de provincie" Over de toenemende betekenis van de provincie sprak Zaterdagmiddag in ggebouw „Rehoboth" te Leiden mr dr F. A. Helmstrijd, girffier van de Staten van deze pro vincie, voor de Statenkring Leiden van de Chr. Hist. Unie. provincie te schetsen en maakte hierbij verschillende vergelijkingen met de tijd van enkele tientallen jaren geleden. Sprekende over ons land merkte mr Helmstrijd op. dat, voor zover hem be kend. door niemand de wettelijke be knotting van de provinciale bevoegdhe den meer wordt verdedigd. Op verschil lende manieren wordt de werkzaamheid van het gewest echter nog belemmerd. In verschillende provincies zijn vereni gingen en instanties ontstaan, die men kan beschouwen als een verlengstuk van het regionale bestuursapparaat. Met deze verenigingen werkt men op privaat rechtelijke grondslag samen. Deze oplos sing is niet buitengewoon ideaal. Toch is een verhoogde belangstelling vinciaal besef is hieraan niet vreemd. Nadat spr. er op had gewezen, dat de ontwikkeling, van de bevoegdheden vdn de provincie geen gelijke tred heeft ge houden met die van de gemeente, legde hij er de nadruk op. dat zoveel mogelijk ^et soldaterakoor gebruik dient te worden gemaakt van het provinciale bestuursapparaat. De centrale overheid kan haar taak moeilijk meer overzien. Is het niet mogelijk, dat bepaalde belangen aan de provincie wor den overgedragen? De realisering van deze gedachte is ongetwijfeld niet ge makkelijk. Toch moet het beginsel, dat een ho ger orgaan geen taak moet verrichten, die beter door een lager orgaan kan worden verzorgd, onze volle aandacht hebben. De behoefte aan decentrali satie in ons staatsbestel wordt meer en meer gevoeld. De provincie zal dan over de vereiste middelen moe ten beschikken. Met de taak moeten de gelden, die voor de uitvoering er van nodig zijn, naar de provincie worden overgeheveld. Tevens zou de vraag kunnen worden opgeworpen, of het aantal led'en van de Staten niet moet worden beperkt, al- Advertentie WOENSDAG 5 APRIL a.s. des avonds 8 uur in „DEN BURCHT" AC A RE" Een boeiende, culturele film over de avonturen van de ontdekkingsreizigers DONALDSON en ROZINSKY in de jungle van het Amazone-gebied met Ïrachtige natuuropnamen u, d. wildernis, oegangskaarten alleen voor leden 75 ct. (tot 16 jaar k 35 ct.) bij Fa KOUWEN- HOVEN, Doezastraat 37, en 's avonds aan de zaal. MELDT U AAN ALS LID. Afd. Leiden N.H.R.V. heeft nieuwe voorzitter Onder zeer grote belangstelling kwam de afdeling.Leiden van de Ned. handels- reizigersvereniging bijeen. In het bijzon der werden welkom geheten de heer P. H. v. d. Hoek, algemeen voorzitter der NH.R.V., en een oud-lid. De heer J. v. d. Berg werd in de vacature van de heer A. Brouwer, die om gezondheids redenen aftrad, tot voorzitter gekozen. Aan de heer Brouwer werd hartelijk dank gebracht voor zijn vele werk. Der tig jaar is hij bestuurslid geweest. Ook de oud-secretaris, de heer Van Haarlem, werd gehuldigd, omdat hij de vereniging gedurende 30 jaar onafgebroken als be stuurslid had gediend. De nieuwe voor zitter overhandigde beiden een kistje sigaren- De heer Van den Hoek schet ste de kwaliteiten van de afgetreden voorzitter als hoofdbestuurslid. Ook aan de heer Van Haarlem werd dank ge bracht. Namens het hoofdbestuur bood spr. een vulpotlood aan. De heer C. Swaan hield voorts een causerie over de economische depressie en de consequenties hiervan voor de vertegenwoordiger. Deze speech kreeg een aandachtig gehoor. Trek in zeebanket? Een nachtwaker van de Leidse nacht veiligheidsdienst ontdekte in de nacht van Zaterdag op Zondag bij zijn con- tróle, dat in de Raamstraat aan de Haarlemmertrekvaart de deur van een pakhuis, toebehorend aan de vishande laar K.. wonende aan de Haarlemmer- trekvaart. open stond. Bij onderzoek bleek, dat het hangslot was geforceerd. De man. die blijkbaar iets wilde weg nemen, is vermoedelijk in zijn werk gestoord, want er werd niets vermist. bevorderen. Zeer belangrijk zal ook zijn, dat in de bevolking het besef gaat leven, dat de provinciale zaak haar zaak is. De bijeenkomst stond onder voorzit terschap van de heer Verschoor uit Sas- senheim en werd ook bijgewoond door mr dr Schmal. Op de vragen werd een bevredigend antwoord gegeven. Mannenkoor „Kunst na Arbeid" vierde jaarfeest Goede uitvoering van verant- ivoord programma Het was geen volle, maar wel een enthousiaste Stadsgehoorzaal, die Zater dagavond genoot' van het programma, dat het mannenkoor „Kunst na arbeid" ter gelegenheid van 'het 56ste jaarfeest aan bood. Het liederenprogramma was met zorg en begrip 'gekozen. Het werd ..con brio" uitgevoerd. De Hollandse tekst in .Faust" van Gounod at minder gelukkig, maar het erd desalniettemin een succes. Bijzon der gewaardeerd werden voorts ..The rosary" van Nevin en „Old black Joe" Park. Vooral in het laatste bleek de ikaliteit van het koor o.l.v. zijn diri gent, de heer J. J. v. d. Bos uit Delft. De entre-acte van 'het gedeelte voor de pauze werd verzorgd door de heren P. Greve en' W. Swets, leden van het stu denten-muziekgezelschap „Sempre Cres cendo". Zij brachten „Moeder de Gans" Maurice Ravel vier-handig in de e van 1908. Misschien was deze greep iets te hoog voor een publiek, dat hoofdzaak kwam om zich te amuse- i, en was de onrust in de zaal daaraan te wijten. De uitvoering zelf had daar ieder geval geen schuld aan. De beide solisten werden door de voorzitter van „Kunst na arbeid", de heer Jac. Ginjaar, uiker voor hun prestatie ge- Het vrolijke gedeelte na de pauze werd ot verzorgd door de conférencier Koos Speenhof, de pianist-accordeonist Cas Rus, de illusionist Mabesta batenpaar „Elly en Charles". Niet alles stond op een hoog peiL Voorzitter Gin jaar sprak een woord van dank. Afdeling Rode Kruis houdt filmavond Het Ned. Rode Kruis organiseert Woensdag a.s. om 8 uur een propaganda- filmqvond in de grote cursuszaal van het Academisch Ziekenhuis. Het pro gramma vermeldt: korte' film over de rampoefening aan de Haagweg te Lei den in 1947; film over de bloedtranpfu- toespraak van dr H. P. Veldhuyzen, commandant van het Leidse Rode- Kruiskorps; film over de oefeningen van het korps in Limburg. „HAAGWEGKIVARTIER" Het bestuur van de buurtvereniging .Haagwegkwartier" heeft besloten op 5 Mei ais. volksfeesten te houden. Voor de ouderen: roei wedstrijden, tonrijden en kruiwagenrijden; voor de jongeren (van 15 tot 20 jaar): behendigheidswedstrijden op de fiets (alles om prijzen), 'sAvonds muziek en zang. op het De Genestet- Voornaam bezoek aan „Keukenhof" Ondanks hef niet bijzonder mooie eer heeft „Keukenhof" te Lisse toch ;n grote belangstelling. Onder de talrijke aanwezigen-, die de tentoonstelling bezochten waren vele hoge gasten. Zo werd mevr. Moham med Roem ontvangen. Zij was in gezel schap van mr Soedjono met zijn echt genote en vele andere vertegenwoordi gers der Indonesische delegatie. Voorts werd de tentoonstelling bezocht door de Amerikaanse minister van defensie. Louis A. Johnson, in gezelschap van de Amerikaanse ambassadeur, mr' Selden Chapin. Ook de Franse minister van defensie, Plevain. bracht een bezoek aan „Keukenhof". Hij was in gezelschap van generaal Crepin van de Franse Ge nerale Staf en maj. Modderkolk-.van de Nederlandse Generale Staf. Er komen nu dagelijks meer bloemen in .bloei. Als het weer deze week niet te koud is. mag men verwachten, dat er omstreeks Pasen veel te zien. is in het park. Overigens beginnen in de Bollen streek de hyacinten te kleuren, terwijl ook de vroege tulpen op verschillende plaatsen gaan ontluiken. Tentoonstelling van O .-Aziatische schilderkunst Mede onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum wordt 16 April tot 4 Mei in het Rijksmuseum van Volkenkunde een tentoonstelling van Oost-Aziatische schilderkunst gehouden. Tuinman Koome gehuldigd De heer H. Koome. die Zaterdag j.l. 40 jaar tuinman bij de gemeente was, werd op het stadhuis toegesproken door ir D. Boogerd, directeur van gemeente werken. die wees op de mooie staat van dienst van de jubilaris en hem de enve loppen aanbood en de oorkonde voor 40-jarige trouwe dienstvervulling. Bij de jubilaris thuis (Aloëlaan 59) had een eenvoudige huldiging plaats. Hij werd namens de personeelsvereniging en het jubileumfonds toegesproken. Ook het be stuur van de Chr. bond. waarvan de ju bilaris 25 jaar lid is, bracht hulde en ge schenken. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johannes H. F., z. van W. F. Staffeleu en M. J. Hoppenbrouwer; Huberdina Md. v. E. S. Prins en C. J. Kooioos; Adriaan E. J.. z. v, J. Kriens en E. S. de Bie; Maria W. F., d. v. J. H. OudShoorn en W F. Cebol; Cornelia, d. v. F. Hoogstraten én S. Blansjaar; Iris. d. v. F. v. d. Broek en M. J. D. Mulder; Franciscus J. C„ z. v. C. van Tol en A. Versluis; Maria E. A„ d. v. C. van Tol en A. Versluis; Sonja I., d. v. K. B. Zwigge- laar en Soepiah OVERLEDEN: J. H. H. Borgerding, m.. 70 jr; J. G- I^ranenburg, zn, 3 jr. N oordivijkerhout Man bij Piet Gijzenbrug verdronken Omwonenden van de Piet Gijzenbrug zagen Zondag 'n lijk drijven in de Haar lemmertrekvaart. Zij waarschuwden op perwachtmeester Been. de groepscom mandant van de rijkspolitie, die met ep- kele mannen het lijk op het droge bracht. Het bleek de 60-jarige E. Meeuwissen van de 's-Gravendamseweg uit Voorhout te zijn. die waarschijnlijk door de duis ternis misleid te water is geraakt. M. was ongehuwd en woonde alleen Zater dagavond had men hem nog bij de brug gezien' YVUdingsavond Jong Hervormden Morgen houden de Jong Hervormden Het was tot hun genoegen De volkstuinvereniging „Ons Genoe gen" beschikt naast haar volkstuinen over een mannenzangkoor en een toneel club, waarin de leden zich op gepaste wijze kunnen ontspannen. Beide mogen zich reeds in een zekere bloei verheugen waagden het Zaterdagavond in het St Antonius-clubhuis aan de Mare een „avond met lachsalvo's" aan te bieden. Het zangkoor stond onder leiding van de heer J. van den Broek en bracht lie deren van verschillend genre ten gehore. Zo luisterden we naar een religieus lied van Palestrina en naar „De Spijskaart" van C. Zöllner. Uit de zang hebben wij de conclusie kunnen trekken, dat dit koor toekomst heeft. De leiding is bij de heer Van den Broek, die immers diri gent van verschillende koren is, in be kwame handen. Na de pauze trad ook het dameszangkoor van de toneelgroep voor het voetlicht. Eveneens niet zonder De tonelisten zijn niet schroomvallig op de planken. Hun spel had. ondanks de zwakke plekken, de verdienste de volle zaal te boeien. De leeftijd der club in aanmerking genomen, heeft men goed gespeeld en het' zal haar zeker gelukken, correcties in het spel aan te brengen. De keuze der schetsen was gelukkig. Geopend werd door de heer A. Zaal berg, voorzitter van de tuintjesvereni ging, en de heer Th. Halvemaan, dito van de toneelafdeling. In het bijzonder wer den welkom geheten de afgevaardigden van de Leidse bond en „De graspiepers", die tussen de bedrijven voor een vrolijke noot zorgden. „Het is vandaag een buitengewone dag voor de firma en voor het maatschappelijk leven in het algemeen", zei de heer F. de Graaff, directeur van de N.V. v.h. Gebr. Oppelaar te Koudekerk aan den Rijn Zaterdag. „Vandaag heeft de firma zes jubi larissen, nadat kort geleden drie medewerkers gedurende 50 jaar hun beste krach ten aan het bedrijf hadden gegeven". Spr. bracht de laatste tientallen jaren in her innering, waarin twee wereldoorlogen vielen, grote veranderingen plaftts vonden en nieuwe chefs kwamen. Maar altijd wilden de jubilarissen bij dit bedrijf blijven werken, terwijl er bij de andere bedrijven personeelsveranderingen waren. De heer De Graaff verklaarde, dat de N. V. trots was op deze vaste en hech te kern van personeel, die overkoepeld •erd door fabrieksbaas B. de Wit, die vandaag 50 jaar geleden in dienst trad. De burgemeester, de heer G. Verheul, deelde daarop mede, dat het H. M. be haagd had. de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, e kennen aa n de heer De Wit en speldde deze onderscheiding op zijn De heer De Graaff memoreerde, hoe hij et baas De Wit 15 jaar geleden, voor het eerst door de fabriek ging en dat De Wit toen in een blauwe kiel en op klom pen liep. terwijl hij nu in een net pak de bedrijfsleiding .uitoefent. Hij was eéhter dezelfde gebleven, die zich altijd afvraagt, wat het beste is voor de fabriek. Hiervoor bracht spr. hem hartelijk dank. Daarna kwam de heer J. de Wit de beurt, die er 40 jaar op had zit- Voor hem was de fabriek een tweede tehuis geworden en zijn oude moeder zorgde er altijd voor, dat hij steeds zo netjes op tijd was. Ook de heer A. Ho genes had de 40 jaar volgemaakt Hij is de man, die tussen vinger en duim voelt, of de kwaliteit van de klei goed is. Reeds Wachtmeester Chr. Wisse onderscheidde zich in Mei 1940 Het was een bijzondere gebeurtenis, Zaterdag in het oude raadhuis van Woubrugge. Opperwachtmeester H. J. Hoogenboom, postcommandant van de rijkspolitie te Hoogmade, ging met pensioen en werd tevens begiftigd met de zilveren medaille WACHTM. Ie KI. CHR. WISSE VISSERIJGOLF IJslandse trawlers van deze week Behoudens onvoorziene omstandighe den kunnen worden verwacht de Torina (voor Dinsdag), die Donderdag 1800 kis ten aan boord had; de Joh- Polderman, die Woensdag binnen kan zijn en de Catharina Duyvis voor de dag daarop De Duyvis had Vrijdag 1200 kisten. Al Kativijk aan Zee Hoog en laag water Dinsdag 4 April: Hoog water: 411 en 16.29 uur; laag water: 0.00 en 12.25 uur. deze trawlers hebben in de IJslandse wateren gevist. (Advertentie). illlIDI Wij maken onze cliënten er 3p attent dat wij in verband met ons 10-JARIG JUBILEUM Woensdag 5 April gesloten zijn. D, B. PARLEVLIET's KOLENHANDEL Havenstraat 34 Katwijk aan Zee De Maandagmarkt waren vanmorgen 40 loggers met 2400 kisten, 11 kotters en 2 trawlers met 3100 kisten aan de afslag. De vangsten de loggers zijn momenteel van 60 a 80 manden per week. Voor de Maandag- of Dinsdagmarkt worden bovendien nog en verwacht IJM 129, KW 76. KW 129 (die 100 manden schelvis heeft opge geven) KW 122 en KW 141. Katwykers op zee De volgende Katwijkse loggers zijn op het ogenblik op zee: KW 6 (28). 7 (24), 9 (30), 28, 37. 41. 65, 64, 83, 86, 124, 127 (binnenverwacht op 5 April), 159 (bin- enverwacht op 5 April), 151 en 189. alle aar zee gegaan op 27 Maart j 1.; 122 21) en 129 (22). De tussen haakjes ge plaatste cijfers geven de data van ver trek in Maart aan. De Borneo moet dokken De Borneo (KW 127) komt voor de Woensdagmarkt en zal direct na de afslag dok gaan. Hazerswoude Het paard en 1 April Het paard van de groentehandelaar J. an S. aan de Rijndijk zorgde Zaterdag oor een April-mop, door inplaats op de weg te blijven, pardoes in bermsloot te stappen. Het had het daar klaarlijkelij'k zo goed naar de zin. het rustig bleef en geen pogingen deed op het drpge te komen. Met vereende krachten wist een groot aantal mannen, touwen het paard weer op de wal te krijgen. zijn vader was bij de firma werkzaam. Voor de millioenen pannen, die hij ge maakt heeft, bracht de heer De Graaff hem eveneens dank. Ook de vader van de heer J. B. C. Ho- genes was bij de fa. Oppelaar werkzaam geweest en hij zal zijn zoon, die nu 25- Jarig jubilaris was, wel in de geheimen het vak hebben ingewijd. Hogenes man. die de pannen „knipt". De heer P. Geerlof bekommert zich speciaal de levende have van de fabriek: de paarden en honden verzorgt hij en inder- varen ook de paarden van wijlen de heer Marinus Oppelaar aan zijn zorgen toevertrouwd. Nu vierde hij zijn 25-jarig jubileum. De man, die door afmetingen daden niet over het hoofd gezien kan worden, is de heer A. Kroon, die ook 25 jaar aan de zaak verbonden was. Hij is alle markten thuis en kan overal in vallen. als ergens de gang van zaken stagneert. Ook is hij de spreekbuis van de fabneksmensen. Met hem heeft de di- ur heel wat moeilijkheden op za kelijke wijze uit de weg geruimd. Zo kregen alle jubilarissen een beurt n betuigde de heer De Graaff hen allen jjn dank voor hun getrouwheid. Bloe nen en een enveloppe met inhoud wa- ■en de stoffelijke blijken van waarde ring. 5 commissaris sprak, mede namens haar zuster, mevr. C. J. M. de Graaff- Oppelaar die allerlei persoonlijke her inneringen ophaalde. Zo bijvoorbeeld, dat de vader van fabrieksbaas De Wit 70 jaar aan de firma verbonden was ge- De heer G. J. de Rooy, procuratiehou der, sprak namens het kantoor woorden dank voor de prettige verhouding. De heer B. de Wit dankte daarna voor het huldebetoon, dat hij zag als een de Orde van Oranje-Nassau. Dit viel s belangstelling was wel op te maken, dat 11 Aprilgrap. Burgemeester J. C. van Wageningen voerde als eerste het woord- Spr. kon zich voorstellen, dat het voor een per soonlijkheid als de heer Hoogenboom niet gemakkelijk zou vallen de uniform te moeten uittrekken. Op 1 Januari 1919 aangesteld, is hij tenslotte opperwacht meester geworden. Met trouw en res pect-afdwingende ijver heeft hij zich in de loop der jaren van zijn taak gekweten. Voor velen zal zijn vertrek een opluchting zyn, want voor de wetsovertreders is de heer Hoogenboom een gevreesde fi guur geworden. De burgemees ter achtte het een grote vreug de, hem het ere-metaal in zil ver van dc orde van Oranje- Nassau op de borst te kunnen spelden. De dirigerend officier van d® rijkspolitie 3e kl. mr R. War- moltz sprak in de functie van commandant van het district Leiden. Men zal een markante figuur missen, aldus spreker De overgang naar de rijkspoli tie schijnt de heer Hoogenboom phvsiek geen kwaad te hebben gedapn Men zal een gevoel van leemte niet kunnen onderdruk ken, wanneer men de brug van Hoogmade passeert en Hoogen boom er niet meer is hoe wel velen er wel anders over zullen denken. Een bijzondere feeling scheen de gehuldigde te hebben voor het missen van luistervergunningen, voor au to's en het ontbreken van vis- akten. De heer Hoogenboom maakte daanbij geen onder scheid des persoons. Verschei dene hoge justitie-ambtenaren heeft hij geverbaliseerd, zodat menigeen graag een eindje voor hem omreed. Het woord werd verder geveerd door de opperwachtmeester E. Kronenburg uit Leiderdorp en de wachtmeester le kl. H. A. Gieske De laatste zeide onder meer, dat de heer Hoogenboom altijd een voorbeeld voor de jonge-en zal blijven Namens de groep bood hij een vulpotlood en bloemen aan. Voor het gemeenteper- amen met zyn verjaardag en uit de gro£e aen dit alles niet had aangezien voor een soneel werd het woord gevoerd door de gemcentè-ontvanger, de heer J. van Ree- nen Hij schonk een pontemonnaie en een portefeuille, een schrale troost bij de ontstentenis van het bonboekje Bijzondere prestaties In het hierop volgende gezellig samen zijn kon burgemeester Van Wageningen met dezelfde vreugde nóg een politieman voor .-"t voetlicht roepen Het wa; wachtmeester le kl. Chr. Wisse en d« burgemeester decoreerde hem namen; de minister van oorlog met het oorlogs- herinneringskruis met de gesp. Dit naai aanleiding van zijn zeer bijzondere pres taties in Mei 1940, in Zeeland verricht als sergeant in de functie van sectie commandant. waardering voor hun werk. Patroon knecht hebben elkaar nodig en zonder el kaar beginnen zij beiden niets. De heer Geerlof dankte namens de jubilarissen. Namens het personeel zegde de heer J. Hogenes een gedicht op, waarin ieder de gehuldigden even in het volle daglicht werd gesteld. Spr. bood hen een geschenk aan. De burgemeester wees vervolgens op de belangrijkheid van deze dag voor het gemeentebestuur. De goede verhouding tussen werkgever en -nemer schreef spr. de goede geest onder het perso neel. Hy deelde mede, dat de heer De Wit de vyfde drager is van dezelfde on derscheiding van het personeel van één fabriek. Daarom liet hy zyn felicitaties »k uitgaan naar directie en commissa- issen van de N. V. Tenslotte sprak de heer B. de Wit en kele woorden van dank tot zijn kame raden. Hij wees er op, hoe iedereen op de fabriek zich verdienstelijk maakt voor de samenleving. De baas begint zonder de knechten niets en daarom behoeft nie mand een minderwaardigheidsgevoel te hebben. Daarna bleef men nog enige tijd ge zellig in de zaal van hotel De Bruin bij- De beruchte Balfert voor Raad van Cassatie „De schrik van Gouda", zo werd de S.D. agent H. Balfert uit Gouda in be zettingstijd genoemd. Die reputatie had hij echter niet alleen in zijn woonplaats doch in een groot deel van de Rijn streek. Want B. betoonde zich zeer ac- ef in arresteren, huiszoekingen enz. Doch veel ernstiger is, dat mede door zijn schuld vele personen om het leven zijn gekomen. Ook zou hij moorden heb ben gepleegd. Er werd vermoed dat B. ook de hand heeft gehad in de moord op de burgemeester van Bodegraven. Het staat wel vast dat B. aanwezig is ge weest bij diens verhoor, doch mogelijk de moord door anderen gepleegd. Overigens was hetgeen deze verdachte heeft geplegd voor het Bijz. Gerechtshof al meer dan genoeg, om hem tot levens lange gevangenisstraf te veroordelen, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. Zoals gebruikelijk, werden door de Raad van Cassatie thans geen getuigen gehoord, zodat mr dr Klaasser dadelijk aan zijn pleidooi kon beginnen Naar pl. meende zou het Bijz. Hof op bepaalde onderdelen van deze zaak geen voldoende licht hebben doen vallen, als gevolg ook van de drukke werkzaamh d enin die tijd, toen vele zware straffen werden uitgedeeld. Zo zou er ook geen voldoende aandacht zijn besteed aai omstandigheid, dat verdachte enkele ;rklaringen heeft herroepen. De proc. generaal, mr Van Bakhoven, wilde bij zijn eis rekening houden met het feit, dat verdachte toenmaals plm. 25 jaar was, anders zou zeker een hoger straf nodig zijn. De feiten door ver dachte gepleegd, zijn immers zeer ern stig. De klacht van verdachte dat hij zelf tijdens de internering zou zijn mishan deld, wordt volledig onderzocht en zou dan als verzachtende omstandigheid kun- gelden en vermindering van straf. Daar zag spr. thans geen redvn toe, en hij eiste verwerpen van het cassatie beroep. Uitspraak op 29 April. „Boef, moordenaar", riep men B. van de publieke tribune na Vele collega's en andere functiona rissen, w.o. wethouder W. H. J. Bank, dokter L. E. Loth, alsmede het voltal lige gemeentepersoneel, gaven van hur belangstelling blijk. In de zaal van Hotel De Bruin teerden de jubilarissen van de N.V. Oppelaar te Woubrugge ge huldigd. Zittend ziet men die jubi larissen. Staande v.l.n.r. de heer G. F. de Rooy, mej. Oppelaar, \nevr. De Graaf!-Oppelaar, de heer De Graaff, directeur, burgemeesl G. Verheul, wethouder W. u. Vegte, wethouder T. Molema de heer A. Henry. Zneterwoude Aanrijding, die goed afliep Gistermiddag om ongeveer half 4 vond op de Hoge Rijndijk ter hoogte van per ceel 401 een botsing plaats tussen twea luxe auto's en een veewagen Een van de luxe auto's, afkomstig uit Zandvoort, waarin twee heren en een dame zaten, sloeg om. De dame klaagde over inwen dige pijn en had een wond aan het voor hoofd. Dokter G. A. de Bruyne uit Lei derdorp was zeer spoedig ter plaatse en verleende eerste hulp. Door een handig» manoeuvre van de chauffeur van de vee wagen werd erger voorkomen. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" ei Prof. Dr B. G. ESCHER MORGEN 65 JAAR Beoefening der wetenschap eerste plicht „De wetenschap alleen levert geen bruikbare mensen op, maar de beoefening der wetenschap is een eerste plicht voor wie daartoe door aanleg en opvoeding ge roepen zyn". Lange tijd heeft prof. dr B. G. Escher deze (zyn) opvatting toegepast in het leven van de Leidse Universiteit en generaties van studenten hebben hiervan de vruchten geplukt. Morgen hoopt prof, Escher de 65-jarige leeftijd te bereiken en wy twijfelen er niet aan, dat het hem aan dankbare belangstelling niet zal ontbre ken. doctor werd. Drie maal zag de Univer dat jaar H.M. de Koningin Prof. Eschetr werd te Gorkum geboren studeerde aan de technische hoge school te Zürich, waar hij ook promo veerde, en wel in 1911. Escher is een bekende de familie stamt uit het kanton Aargau en heeft Zwitserland 'n uitstekende logisch terrein hebben onder scheiden. De geologie had ook de liefde van Be rend George Eschei. Van 1911 tot 1912 was dr Escher privaat-docent in de geo logie te Amsterdam en van 19121913 verbonden aan het instituut voor mijn bouwkunde te Delft. In 1916 verscheen van zijn hand: „De gedaante-verwisse ling van onze aarde", dat in 1934 zijn vierde druk kreeg. Van 19161922 was hij werkzaam voor de B.P.M. en in 1922 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de aard- en delfstofikunde te Leiden. Zijn wetenschappelijk werk aan onze Univer siteit werd in 1924 ingeleid door een ver handeling over de „Methoden der gra fische voorstelling". Het meest bekend is prof. Escher ge worden els rector-magnifious. onder wiens rectoraat Winston Churchill ere- Leiderdorp S.G.P.-tijdrede gaat niet door De tijdrede, die ds Van Weizen a.s. Woensdag voor de S.G.P. in lokaal Lin delaan 12a zou houden, gaat wegens om standigheden niet door. Wouhrugge Ouderavond openbare school. De ouderavond van de openbare lagere school was vooral bestemd voor de leer lingen van de hoogste 'klas om afscheid te nemen. Burgemeester J. C. van Wa geningen reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit. Door leerlingen werd een kinderoperette opgevoerd: „Zwaan kleef aan". In zyn sluitiogs- woord bracht de heer J. A. Keuken, hoofd der school, m het bijzonder dank Ouderavond van de Chr. kleuterschool. In de Chr. Nat. school hield de Chr. Kleuterschool de 3e ouderavond, waar voor grote belangstelling bestond. Voor het begin konden de ouders het werk van de kleintjes bezichtigen. Vervolgens sprak het hoofd der sahool, de heer J H. Kamminga, een openingswoord, waar in hij er de nadruk op legde, dat het een voorreoht is, een Chr. kleuterschool te bezitten. Een leidster gaf daarna aan schouwelijk kleuteronderwijs, zoals dat op school gebeurt. Een in de pauze ge houden collecte bracht f 55 op. De ouders van de 'kinderen, die de school gaan ver laten, boden beide leidsters een geschenk aan. waarvoor mej Zamdstra haar dank uitsprak. De heer Kamminga dankte ten slotte allen, die hun medewerking had den verleend. haar midden en men vierde deze feiten met het enthousiasme van vlak na de be vrijding. In 1947 mocht prof. Escher on der grote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum veren. Noordwijïe Morgenavond raadsvergadering Morgenavond om 8 uur vergadert d» gemeenteraad. De agenda vermeldt o.m. voorstellen tot uitbreiding waterleiding bedrijf, w.o. aanvrage van credieten en wijzigingen van de verordening op het leveren van water; onteigening van gronden voor wegverbetering; toewijzing gronden aan door oorlogsschade ge troffen eigenaars; verpachting van par keerterreinen. Strandvergunningen aanvragen Tot 8 April bestaat gelegenheid tot het aanvragen van vergunningen voor het verhuren van rijpaarden enz- op het strand. Bcstryd de bastaardsalynvlinder! B. en W. doen een dringend beroep op alle grondeigenaren, om nesten van bastaardsatijnvlinders uit te knippen en te verbranden, teneinde een rupsenplaag te voorkomen. In verband met het ge vorderde seizoen is het gewenst grota spoed te betrachten. Reiskostenvergoeding scholieren Voor ouders van leerlingen van am- bachts- en huishoudscholen bestaat de mogelijkheid een bijdrage in de reiskos ten te ontvangen De directeur van de school heeft aanvraagformulieren en verdere inlichtingen worden verstrekt op de afdeling Sociale Zaken ter gemeente secretarie. Sluiting cursusjaar Ambachtstekcnschool In een bijeenkomst, waarin het voltal lig college van B. en W. tegenwoordig was, werden diploma's uitgereikt van het cursusjaar 1949—'50- De voorzitter, de heer G. Vogelaar, heette in zijn openings woord alle aanwezigen welkom, inzon derheid het Gem. bestuur en de verte genwoordigers van de werknemers-orga nisaties,, Spr. wijdde enkele gevoelvolle woorden aan de heer J. C. Schmidt, die voor de tekenschool zo veel gedaan heeft en wiens plotseling verscheiden ons allen schokte. Hij bracht dank aan de heer Sj. Bakker, die zyn functie als leraar neer legde en begroette de heer Veefkmd alj opvolger. Verder dankte hy allen, die in 't afgelopen jaar hadden meegewerkt om de cursus te doen slagen en besloot met de bede, dat God ook dit werk zou blij ven zegenen. Hierna wees de burgemees ter op de betekenis van het ambacht voor de maatschappij, want wij allen, op welk» plaats wij ook staan. zijn een radertje ia de samenleving waar God ons stelt. In een uitgebreid betoog schetste hier na de directeur, de heer Lomeyer, de gang van zaken in het afgelopen jaar. Vervolgens reikte de burgemeester de prijzen en de behaalde diploma's uit. Voorts voerden nog het woord de afge vaardigden van de drie arbeidersorgani saties in het bouwbedrijf. Ook zij reikten enkele prijzen uit, wat zeer geappreci eerd werd. Tenslotte bood de heer Vol- beda uit Katwijk in een geestige speech de gelukwensen aan van de Kafwijks» tekenschool. Hierna werden door de aan wezigen de tentoongestelde werkstuk ken bewonderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2