Jlieuuie geiiactfe (Contant Moderne luchtmacht voor Nederland een eis als Pact-partner Wist U ZATERDAG,! APRIL lySO BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN TIEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No i DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatiasilcfc Is qfirftlrven myn bert lo tcQfjenspoct" DUIMPJE OP voor het Vierde Zie pag. 4 Financiële offers zullen nodig zijn: Vandaag begonnen ministers van Defensie hun besprekingen TERWIJL VANDAAG IN DE TONEELZAAL van de Prinses Juliana-kazerne in Den Haag de besprekingen op het hoogste niveau van de landen van het Noord-Atlantisch Pact met de vergadering der ministers van Defensie zijn begon nen (alleen IJsland is niet vertegenwoordigd), wordt over het Nederlandse aandeel in de luchtmacht der twaalf landen in conferentiekringen verklaard, dat deze zal bestaan uit groepen jagers en lichte bommenwerpers, zoals steeds het plan was. De omvang der Nederlandse lucht macht wordt bepaald door het aandeel, dat de andere vier landen van de West- Europese Unie (het Verdrag van Brussel) zullen kunnen leveren. Gloster „Meteor"-straaljagers, reeds be kende vogels in het Nederlandse lucht ruim, zijn bestemd voor de luchtverdedi ging bij daglicht. Om nachtelijke aanval len door de lucht het hoofd te kunnen bieden, zullen nachtjagers, met radar uit gerust, worden aangeschaft. Het is nog niet bekend, welk type toestel voor dit doel door Nederland zal worden uitge kozen. Aanvankelijk dacht men aan de Amerikaanse „Thunderbolt", doch dit toestel is eigenlijk alweer verouderd. Ook voor de lichte bommenwerpers is de keuze nog niet bepaald. Financiële offers. In Nederlandse luchtmachtkringen is men er zich zeer wel van bewust, dat dit luchtmachtplan niet dan ten koste van grote financiële offers verwezenlijkt zal kunnen worden. Géén luchtmacht be tekent, in geval van oorlog, géén bescher ming tegen bombardementen. Men wijst er echter op, dat van ons land alleen een evenredig deel zal kun nen worden gevraagd voor de gemeen schappelijke luchtmacht van het Noord- Atlantisch Pact. een deel, afgestemd op het nationale inkomen en de financieel- economische situatie. Dit betekent, dat ook de Nederlandse luchtmacht in aan zienlijke mate gesteund zal moeten wor den door financieel sterkere partners, wier productievermogen het onze over treft. Deze steunverlening is thans reeds merkbaar. Bij de Amerikaanse wapen verschepingen bevinden zich reeds les- vliegtuigen voor ons land. Canada en de V.S. hebben aangeboden vliegers op te leiden én van Groot-Brittannië wordt een dergelijk aanbod verwacht. Wil er'evenwel binnen niet al te lange tijd een sterke luchtmacht ter beschik king staan van het Atlantisoh Pact, dan zullen de Ver. Staten in versneld tempo vliegtuigen en ook luchtdoelartillerie aan verschillende deelnemers moeten zen den. Anders zal het te lang duren, vóór er in West-Europa een luchtmacht van enige betekenis is gevormd. Nederland b.v. zal eerst over 3^ jaar uit eigen pro ductie kunnen besohikken over 150 Glosters „Mark VIII", die thans bij Fokker in licentie worden gebouwd. Het zelfde geldt voor België. En de Marine? Over onze Marine hebben de chefs van staven beslist, dat deze zich niet zal be perken tot de verdediging van Neder landse havens en kustgebieden. De Neder landse Marine is opgenomen in het be veiligingsplan van de vitale verbindings lijnen ter zee. In marine-kringen ter conferentie vreest men, dat er te weinig gelden be schikbaar zijn om de gemeenschappe lijke zeemacht zo sterk te maken als nodig wordt geacht. Minister Schokking sprak. Op de bijeenkomst der ministers van Defensie heeft minister Schokking hedenmorgen in een rede tot zijn buiten landse collega's gezegd, dat de Neder landse Regering het als een grote eer beschouwt om de militaire organen van het Pact in Den Haag te mogen ontvan gen. Hij sprak er zijn waardering over uit, dat de meeste vertegenwoordigers tussen de vele vergaderingen door, tijd vonden zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken in ons land. De minister bracht nog dank voor de Marshall-hulp, die, zoals hij zei, de voor uitgang zo zeer in de hand werkte. In het Kurhaus hield de minister gister middag een receptie voor de buiten landse ministers van Defensie. Minister Johnson wees in zijn openings- Agent ging 's nachts op roof En stond nu snikkend voor de rechter. Een snikkende politie-agent stond gis teren terecht voor de Middelburgse rechtibank. Ruim een jaar lang had hy Goes onveilig gemaakt tijdens zijn nach telijke ronden. Er werd drie jaar tegen hem geëist. De sleutels die op het bureau werden gedeponeerd, nam hij op zijn ronden mee. Zo kwam hij scholen en kantoren binnen. Acht inbraken pleegde hij. Zijn eerste buit was een schrijfmachine. In totaal stal hij f3000 bij elkaar. Hij ge bruikte het geld in het huishouden of zette het op de spaarbankboekjes van zijn kinderen. Zijn vrouw wist nergens van. Uitspraak op 14 April. Gaat Nederland buitenlandse piloten opleiden? Het is te voorzien dat in de toekomst gewoonte zal worden, dat groepen leer lingen van de Nederlandse luchtmacht ln andere landen worden opgeleid, ter wijl buitenlandse leerlingen naar ons land zullen komen, aldus de kapitein- waarnemer K. Akkerman gisteravond in een radiopraatje voor het Strijdkrach ten programma. Soekarno naar Oost-Indonesië Ir Soekarno zal 17 dezer met een Ca- talina naar Oost-Indonesië reizen voor een bezoek aan Makassar, Menado, Am- bon, Ternate en de .kleine Soenda- eilanden. NEDERLANDSE GEARRESTEERDEN WETEN NOG NIETS Na het bezoek van de vertegenwoor digers van het hoge commissariaat aan de Nederlandse gevangenen te Djakarta vernam Aneta. dat sommigen nog steeds niet weten, waarom zij gearresteerd zijn. Zij verklaarden, dat zij goed worden be handeld en dat de bejegening door het gevangenispersoneel hoffelijk is. rede op het feit, dat im de nauwelijks twaalf maanden van het bestaan van het Pact, reeds zoveel werkelijke en zeer be moedigende voortgang werd gemaakt bij de voorbereiding der verdediging van West-Europa. Johnson onderstreepte nog eens de doeleinden van het Verdrag der Twaalf; het voorkomen van agigressie, het verdedigen tegen en het verslaan van een eventuele vijand. „Op deze bijeenkomst van de ministers van Defensie zullen wij nadere plannen voor onze wederzijdse defensie in be schouwing nemen en richtlijnen geven voor het steeds voortgezette werk van de militaire organisatie", aldus de Ame rikaanse minister, die verder nog zeide er van overtuigd te zijn, namens alle vol ken van het Verdrag te spreken, dat „wij onze verdediging vastbesloten voortzet ten, zonder een zweem van bedreiging of bluf. Wij oefenen het recht uit van alle mensen, om zich voor zelfverdediging ge reed te maken. Onze plannen zijn ver dedigingsplannen en wij zijn bereid de nodige offers te brengen om een voldoen de bereidheid te kunnen handhaven". Johnson bracht tenslotte dank voo gastvrijheid in Nederland en daarop hieldi minister Sdhokking zijn hierboven reeds beschreven redevoering. Voor de hoofdingang der kazerne stond een erewacht van maréohaussées opge steld, in ceremonieel tenue met kolbak. Om en in de kazerne waren weer zeer strenge veiligheidsmaatregelen genomen- Op het podium van de toneelzaal ston den de twaalf vlaggen van de landen van het Pact en bloemstukken en tulpen maakten de zaal nog fleuriger. Ongeveei honderddertig gedelegeerden naimer plaats aan die Uivormige tafel. Fotogra fen en film-operateurs kregen gelegen heid hun, werk te doen en nadat minis ter Johnson en minister Sohokking had den gesproken, moesten de persmensen de zaal verlaten. De eigenlijke, geheime conferentie was begonnen. Vanavond om kwart over zeven wordt over Hilversum I (402 m.) een reportage uitgezonden van de opening van ministers-conferentie. Men kan dan openingswoord van de voorzitter, de Amerikaanse minister Louis A. Johnson en de rede van minister Schokking be luisteren. Bradley bezocht Margraten. De Amerikaanse staf-chef, generaal Omar Bradley, heeft over de zenders var de „Columbia Broadcasting System" eer toespraak tot het Amerikaanse volk ge houden. Hü vertelde daarin van zyn be zoek aan het soldatenkerkhof der Ameri kanen te Margraten. Hy roemde de goede zorgen, die daaraan worden gegeven door de Nederlandse bevolking. Te Salisbury in Engeland werd gister avond de conferentie besloten van de West-Europese bevelhebbers van land en luchtstrijdkrachten. Besproken werd het vraagstuk van nauwere samenwer king tussen deze militaire lichamen. Ook Montgomery was onder de deelnemende hoge officieren. In de toneelzaal der Haagse Prinses Juliana-kazerne begonnen vanochtend de ministers van Defensie, tezamen met de overige militaire leiders, hun con ferentie, de belangrijkste binnen het kader van het Noord-Atlantisch Pact. Tydens de openingsrede van de Amerikaanse minister Louis A. Johnson, die deze bijeenkomst presideert. Druk op Adenauer Duits beraad de invitatie voor de Raad van Europa te aanvaarden Minister Stikker tevreden over de resultaten van Straatsburg VOLGENS BERICHTEN UIT BONN, is het antwoord van de regering van West-Duitsland op de uitnodiging toe te treden tot de Raad van Europa, tot half April ln beraad gehouden. Er zou besloten zyn het Bondsparlement niet vóór het Paas-reces byeen te roepen, ten einde deze kwestie te behandelen. Na rugge spraak met de partijleiders, heeft dr Adenauer verklaard, dat de uitnodiging van Duitsland niet gepaard ging met een „vriendschappelijk gebaar" en zulks te be treuren valt. Wy herinneren er nog aan, dat de Sociaal-Democraten van dr Schu macher een afwijzend standpunt innemen, en de (communistische) S.E.D. spreekt zelfs van „hoogverraad", en het „uitlokken van oorlog." Volgens Ass. Press, zijn aan West- gend zijn voor de verdere ontwikkeling Duitsland 18 zetels en aan het Saargebied 3 zetels in de Assemblée van de Europese Raad aangeboden. Te Berlijn werd het besluit van Straatsburg, om West-Duits land en het Saargebied gelijktijdig uit te nodigen als „toegevoegd lid" tot de Raad van Europa, met een grote mate van ver rassing ontvangen. Te Bonn, de zetel der West-Duitse rege ring, voelt men zich in de ongemakke lijke positie van iemand, die een moeilijk besluit niet langer kan uitstellen. Daar tegenover staat het feit, dat de uitnodi ging aan de regering een sterke rugge steun kan bieden, wanneer zij voor het Parlement zou verschijnen. Men rekent er op, dat de regeringscoalitie toch ook zal kunnen rekenen op de medewerking van drie, los van de regering staande partijen, welker houding tot dusverre onzeker was. De Nederlandse minister van Buitenl. Zaken, mr Stikker, heeft in een interview met het A.N.P. te kennen gegeven, dat de zitting van het „comité der ministers" te Straatsburg een zeer gunstig verloop heeft gehad en de resultaten bemoedi gend zijn van de Raad van Europa. Ook hij achtte de medewerking van Duitsland onont beerlijk, aangezien zonder de opneming van dit land slechts een onvoldoende mate van eenheid bereikt zou kunnen worden. Deze toetreding zal echter op normale wijze en zonder bijzondere voor waarden moeten gesohieden. Hij was van mening, dat de Assemblée zich moet concentreren op de behande ling van de grote en algemene Europese vraagstukken, waarbij de, in Europa levende, publieke opinie wordt weerge geven. Vermelden wij nog, dat de oud premier Reynaud dezer dagen te kennen gaf, dat in Europa verkiezingen moeten worden gehouden voor de Assemblée van Straatsburg. Schutters hadden nog andere pijlen op hun boog De schietbanen van de handboog schutterij Diana te Venray (L.) wer den in de oorlog volkomen verwoest. Het Rijk weigerde schadevergoeding en daarom lapte men de Oude Doelen zo goed en zo kwaad als het ging weer op. Een ongeluk komt zelden alleen: de straat waar de Doelen staat, moest worden verlegd en het gebouw moest voor de tweede maal tegen de vlakte. De handboogschutters hadden echter nog een pijl op de (hand)boog: „We bouwen zelf". Er werden vijfduizend stenen gekocht, oude ijzerstaven uit betonwerk werden recht gebogen en met schoppen, troffels en hamers volgden de schutters de Philips-arbei- ders, die zelf hun woningen bouwen, na. Avond aan avond ziet men nu bakkers metselen, ambtenaren en kruideniers graven en sigarenwinke liers bomen vellen, terwijl een «be roeps)-metselaar-schutter de muren van de nieuwe Doelen optrekt. Op Paasmaandag is het gebouw klaar en dat wordt feestelijk gevierd. Immers: de boog kan niet altijd gespannen Ook gisteren werd geskied in Val d'Isère Het Koninklijk Gezin beoefende giste ren evenals Donderdag de skisport op de bergen bij Val d' Isère. De skileraar Rudi Matt lunchte gisteren met de Ko ningin, de Prins en de Princessen in de eetzaal van het hotel. Franse oud-illegalen protesteren „Figaro" wil Otto Skorzeny's memoires publiceren Enkele honderden oud-verzetsstryders hebben voor het gebouw van het Franse conservatieve blad „Figaro" gedemon streerd tegen de aankondiging van het blad, dat het wil overgaan tot het pu bliceren van de memoires van Otto Skor- zeny. Skorzeny was commandant van de Duitse parachutisten, die Mussolini uit geallieerde handeft bevrydden. Verschei dene betogers werden gearresteerd. SOLEX# KNQPENTELEEKIJ De politieman: „Rijwielpad, verkeersweg, rijwielpad, verkeersweg. Maandag naar Pregny Koning Leopold geenszins van plan om af te treden Wel praten met Devèze, maar niet met andere Liberalen jVTU OOK DE POGINGEN van de Belgische kabinetsformateur Devèze dreigen te mislukken, de Koning op zyn standpunt blyft staan, en de tegenstellingen tussen de KathoUeke C.V.P. en'de Liberalen weer worden toegespitst, is de op lossing der Koningskwestie aardig op weg naar een impasse. Koning Leopold is eehter zeer zeker niet voornemens om af te treden. Wij herinneren er aan, dat Devèze zijn verblijf in Den Haag. Maandag Pregny gaat, om daar met Koning Leopold te confereren. Wij achten het van belang en een teken van Leopolds vastberadenheid, dat deze geweigerd heeftiemand anders behalve de ka binetsformateur zelf te ontvangen. Dé Koning wenst zich slechts te oriënteren omtrent de gang van zaken, maar voelt niets voor nieuwe besprekingen. Zoals men weet. had de vorst van, Devèze het verzopk ontvangen, ook nog delegatie van drie vooraanstaande Liberalen aan he. n.euwe onderhoud te laten deelnemen. maar hierop heeft Leopold ..afwijzend beschikt". De secre taris van de vorst, prof. Pirenne, heeft ook een brief gepubliceerd, die hij zo juist van Koning Leopold ontvangen had. Hieruit blijkt duidelijk, dat deze niet an plan is terug te komen op zijn eigermg om af te treden. Zulks dient aldus geïnterpreteerd, dat de vorst zich strikt zal houden aan zijn verklaring Nummering eandidaten- lijsten Prov. Staten verkiezing Door het Centraal Stembureau Zuid- Holland zijn vanmorgen de candidaten- lijsten voor de Statenverkiezingen ge nummerd. De volgorde werd als volgt vastgesteld: 1. Partij van de Arbeid. 2. Kath. Volks Partij. 3. Anti-Revolutionnaire Partij. 4. Comm. Partij Ned. 5. Chr. Hist. Unie. 6. Volksparty v. Vrijheid en Demo cratie. 7. St. Geref. Partij. 8. Rev. Comm. Party. 9. Middenstandsparty. 10. Kath. Nat. Partij (Weiter). 11. Geref. Politiek Verbond. Verhoging kinderbijslag half jaar belastingvrij Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat de werkgevers voor de heffing der loonbelasting tot 1 Juli as. de kinderbijslag kunnen blij ven berekenen als vóór de verhoging van de bijslag met 5 procent, welke verho ging op 1 Januari j.l. is ingegaan. Aan de werkgevers zal een aanvulling op de handleiding worden verstrekt. Coöperatie in Kerkrade mag geen vlees verkopen Slagers wonnen hun proces De president van de Maastrichtse recht bank heeft gisteren in het kortgeding tussen de slagers van Kerkrade en de coöperatie „De arbeidersconsum" de sla gers in het gelijk gesteld en de „consum" gelast de verkoop van vers vlees in haar filialen te staken. Voor elke dag dat de verkoop toch wordt doorgezet, moet de coöperatie per filiaal f 100 betalen. Gisteravond werd in het Kurhaus een receptie gehouden voor de ministers van Defensie van de landen, die deelnemen aan de besprekingen van het Noord-Atlantische Pact. De Belgische kabinetsformateur, de heer Devète, betreedt langs een erewacht de trappen van het Kurhaus, 16 Maart, volgens welke de Kamers zon der verwijl bijeengeroepen dienen te worden om een einde te maken aan de wet op het regentschap. Volgens „Le Soir" heeft het antwoord van de Koning vooral in liberale kringen verbittering gewekt. Men zinspeelt erop. „dat het land zich in een chaos zonder weerga bevindt en het is jammer dat het liberale initiatief door de Koning niet goed, ontvangen is". Wie kan het echter Koning Leopold kwalijk nemen, dat hij na al dat geconfereer voet bij stuk Munten met beeltenis van Koningin Juliana Binnenkort zai een begin worden ge maakt met het in omloop brengen nikkelen en bronzen munten, waarop de beeltenis van H. M. Koningin Juliana is aangebracht Ook thans werd de Ko ninklijke beeldenaar vervaardigd naar een ontwerp van Prof. L. O. Wenckebach. Op de punten is de rechtergelaatshelft van Koningin Juliana afgebeeld, terwijl van Koningin Wilheimina de linker ge laatshelft werd afgebeeld. Dlt Is over eenkomstig de Nederlandse traditie vol gens welke opeenvolgende vorsten op munten beurtelings naar links en rechts zien. Het kapje op het haar van Koningin Juliana is hetzelfde als Zij droeg te: legenheid van de inhuldigingsplechtig heid. De tegenzijde der munten onder gaat geen wijziging. Uiteraard blijven de krachtens de Muntwet 1948 geslagen munten, welke de beeltenis van H. M. Koningin Wilhelm! dragen, gangbaar. Marshall-hulp met lichte averij door storm heen Uitverkoop van landbouwproducten en Iers plan van de baan N° OG ENIGSZINS GEHAVEND is de Marshall-hulp het Amerikaanse Huis Afgevaardigden doorgekomen, maar de ergste gaten zyn weer gedicht. Zo kwam het Huis terug van het amendement om alle hulp aan Engeland te staken zolang Ierland nog verdeeld is en van het plan om voor één milliard dollar overtollige landbouwvoortbrengselen via het plan te spuien. Het plan blijft echter nog besnoeid iet een bedrag van 250 millioen gulden n voor het ogenblik is het Huis nu Lening aan R.I.S. bedraagt 200 millioen Een regeling getroffen voor de pensioenen Volgens een Anetatelegram uit DJa- kerta is daar op de Unieconferentie overeenstemming verkregen over een lening van Nederland aan Iifdonesic, groot f 200 millioen. Eveneens is men tol overeenstemming gekomen over een fi nanciële regeling betreffende de uitbe taling van de pensioenen. Verder kwam er een accoord tot stand over de Neder landse militaire missie, blijkens een ver klaring van de staatssecretaris van Oor log, mr Fockema Andreae in Den Haag. Beide partijen zijn volgens hem over eengekomen, dat het zakelijk en psycho logisch gezien verstandig s, met een mi litaire missie van bescheiden omvang te beginnen. In de eerste periode zal zij daarom uit 800 man bestaan. Hy con cludeerde uit de berichten, welke hij uit Indonesië had ontvangen, dat beide par tijen haar als zeer wenselijk beschou- BENZINEPRIJS VRIJ Minister Van den Brink heeft beslo ten, de maximumprijsregeling voor autobenzine met ingang van heden te doen vervallen De benzinemaat schappijen hebben de regering verze kerd, dat zij bij een vrije prijs geen hogere marges in rekening zullen brengen dan in de maximumprijs ver disconteerd waren Gezien de verlaging van de note ring op de wereldmarkt, mag in de naaste toekomst enige verlaging van de benzineprijs worden verwacht, zo wordt hier van officiële zijde aan toegevoegd. «Men vergete echter niet, dat als straks het reeds door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot verhoging der benzinebelasting van kracht wordt, de benzineprijs aan de pomp met plm. 6 cent zal stygen. Red.). het Marshall-plan klaar, want het gerde. een voorstel te aanvaarden het plan weer terug te zenden naai commissie van buitenlandse zaken. Ook één der andere ontwerpen op de buitenlandse hulp moest een veer laten, het was Trumans geliefkoosde plan om 45 millioen dollar te besteden voor de ontwikkeling van achterlijke landen. Hiervan werd 20 millioen geschrapt on der de leuze, dat het plan het commu nisme bevorderde. De grote moeilijkheid is nu, dat de door de Senaat en het Huis van Afge vaardigden aangenomen ontwerpen v de buitenlandse hulp in de perio^i DAT J. H. Kuiper te Amersfoort, tech- nisch-hoofdambtenaar bij de Rijkswater staat, benoemd is tot ridder in de orde van O.N. DAT de gemeenteraad van Alkmaar zich voor f 35.000 garant stelde voor een tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", aldaar te houden van 20 Juli tot 19 Augustus. DAT de Commissaris der Koningin ln Gelderland gisteren bij de D.R.U. in Uift de modernste badkuipgieterij van West- Europa in werking stelde. DAT gisteren en vandaag op Terschel ling met vele feestelijkheden het 75-jarig bestaan van de zeevaartschool Willem Barendsz is gevierd. DAT de leerlingen van het eerste V. O.C. te Wezep op 5 April in Groningen door de bevelhebber van het vierde mi litaire gewest, de generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, worden geïnspec teerd. DAT overste A. van Rooi op de vlieg basis Woensdrecht het commando over droeg aan majoor-vlieger F. Lutz. DAT het eerste ontwerp van de cen trale stadsgebouwenverwarming in Mep- pel thans is uitgevoerd. DAT waarschijnlijk in Maastricht de eerste middelbare hotelschool voor Ne derland zal worden gevestigd. DAT de middenstandstentoonstellln-; De drie zuilen «5—13 Mei in de Jaar beurs te Utrecht) door de Commissaris der Koningin zal worden geopend. Zeven - vijf - drie In „De Gids" van het C.N.V. komt de cijferreeks die we boven dit artikel zet ten, zeker tienmaal voor. Wat betekenen die cijfers: 753? Zy geven aan het aantal leden, waar mee resp. het N.V.V. de K.A.B. en hit CN.V., zijn vertegenwoordigd in de So ciaal Economische Raad «S.E.R.), het toplichaam van de bedrijfsorganisatie. Terecht uit „De Gids" zijn diepe te leurstelling, dat de chr. vakbeweging slechts 3 vertegenwoordigers heeft tegen de roomse 5 én socialisten 7 leden. We hebben reeds uiteengezet, dat die vertegenwoordiging met een vijfde deel of twintig procent in heel de samenstel ling van de S.E.R. voor de prot.-chr. groep is doorgevoerd. Maar we moeten toestemmen, dat deze schrale vertegen woordiging in de arbeidsfactor voor het C.N.V. bijzonder schrijnend is. Het C.N.V. heeft dit zeker niet ver diend. Het heeft altijd naar beste kun nen zijn plicht gedaan. Terwijl het N.V.V. een tydlang in het Duitse apparaat was ingeschakeld, is het C.N.V., toen de bezetter ook dat wiiöe gebruiken, op 25 Juli 1941 onmiddellijk ondergegaan. Reeds in het bevrijde Zui den. en na 5 Mei 1945 in het gehele land, heeft het C.N.V. zich geheel ingezet voor de steun aan de wederopbouw van ons land. Het droeg in het raam van de sa menwerking in de Stichting van de Ar beid en in de Raad van Vakcentralen ten volle medeverantwoordelijkheid. Na de oorlog was in de vakbewegings organen de gedachte van de gelijke re presentatie geheel doorgevoerd. Zelfs in financieel opzicht. Hoewel de kleinste in a_ de chr. vakbeweg' ig haar derde deel van de kosten gelijk met de anderen centralen mee. En in de bedrijfsunies en bij de betaling van de kosten van allerlei onderzoek gold het zelfde. Het legde een extra-zware finan ciële last op de Chr. vakbeweging. Doch ze aanvaardde die als consequentie van de gelijke representatie. Maar bij de samenstelling van de S. E.R. is nu plotseling die gelijkheidsge dachte doorbroken. Op grond daarvan immers zou een verdeling van de zetels in de S E R. in drie gelijke groepen: 5-5-5 volkomen juist geweest zijn. Te sterker kan dat verdedigd worden, als men voor ogen hield, dat de bedrijfsorganisatie zou steunen op de naar levens- en wereld beschouwing gerichte organisaties. Het bleek echter al spoedig bij de voorbereiding, dat de andere vakcen tralen bij de bedrijfsorganisatie niet in die richting wilden. Het getal moest meespelen. De regering had te beslissen. Hoe zou dat uitvallen? Het zou denkbaar geweest zijn, als de regering in deze omstandigheden èn de levens- en wereldbeschouwingen èn de getalsverhouding had laten wegen. Dim zou een verhouding 6-5-4 uit de bus ge komen zijn. Het was bekend, dat het N.V.V. yver- 7-5-3. lérken, dat zij voor 6- 5-4 voelde, zou in de ministerraad de schaal daarheen zijn overgeheld. Maar de K.A.B. heeft laten blijken, dat zij wel voor 7-5-3 voelde. Voor haar bleef in alle gevallen het aantal zetels gelijk. Maar zij redeneer de klaarblijkelijk: misschien worden wij wel eens even sterk of sterker dan het N.V.V. Dan wordt de verdeling in de toekomst 6-6-3 of 7-5-3 met het N.V.V. in het midden. Die redenering heeft er dan toe geleid, dat zij haar „confessio nele" partner en medelid van het In tern. Chr. Vakverbond in de steek liet En zo werd de verdeling 7-5-3. Efe regering heeft alleen, zoals „De Gids" zegt, „het domme getal laten be slissen" en het C.N.V. kwam er be kaaid af. Ware dit de enige gelegenheid, dan zou het al erg genoeg zijn, maar het schijnt tegenwoordig systeem bij de re gering te worden, om het C.N.V. te pas- Bij de benoeming van een afgevaar digde naar de Regionale Arbeidsconfc- rentie werd de heer Fuykschot, die aan de beurt was. gepasseerd en werd de heer Suurhoff van het NV.V. benoemd. Dat deze de gelegenheid aangreep, om toen hij op 's Rijks kosten reeds meer dan halverwege was, door te reizen naar Indonesië, om daar over vakbeweging werkstaking en wat dies meer zij. te gaan spreken, is een pikante bijzonder heid, waarvan wij reeds melding maak ten. By de nieuwe samenstelling van d® Mijn-Industrie-Raad (M.I.R.) werd aan de bij het C.N.V. aangesloten Prot. Chr. mijnwerkersbond zijn enige zetel ont nomen. De P.C.MD, werd in deze zaak zelfs niet gehoord. Toen twee gedelegeerden naar een In ternationale conferentie over de veilig heid in de mijnindustrie moesten wor den benoemd, werd de naam van de ver tegenwoordiger van de P.C.M.B., hoi- wel hij zowel op de voordracht van de Stichting van de Arbeid als van de M I R- voorkwam, geschrapt. Het is een trieste, maar sterk-spreken- de lysL De vraag is: by wie ligt de schuld van HET VLIEGONGELUK IN f 'S-GRAVENMOER In een deel onzer edities meldden wU gisteren, nog, dat een lesvliegtuig van Gilae-(Ryen gistermiddag in 'sGraven® moer is neergestort. De 10-jarige korpo raal A. V. G. Smolders uit Tilburg, de enige inzittende, kwam bij dit ongeluk om het leven. Hij kiwam in Januari 1949 bij de luchtmacht en had de helft van zyn opleiding achter de rug. Het toestel was doe. onbekende oorzaak in een vrille ge. komen en boorde zich met de neus ander, halve meter in de grond. Het werd geheel vernield. WEERBERICHT Veel betcolking Tot morgenavond verwacht De Bilt Meest zwaar be wolkt met af en toe lichte regen. Matig etot krachtige regen. Matige tot krachtige delijk harde wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag 2 April. Zon op 6.14. onder 19.14: Maan op 19.03, onder 6 06 uur- VM. Maandag 3 April Zon op 6.12, onder 19 Maan op 30.37, onder 6.18 iw. 9 April L.K-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1