Jlieuwe feihsctfe(Cimranl President Truman houdt eendracht en concentratie )lei<looi voor Koningin was Haar skigenoten een half uur voor Wist II VRIJDAG 31 MAART 1950 BUREAUX: llogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen. Tel 22710 Advertentie afdeling: Tel. 23375 Postrekening- 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN l'USN: u.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8083 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatiasttcft h «fiellnes mgn lurt ia fcgbeospoeT ONS BLAD brengt nieuwsi Zie pagina s 1 t/m 8 De politiek van Amerika „Rusland geen haar beter dan het Spanje van Franco of het Duitsland van Hitier" rCLKENS WEER blijken er politici te zyn, die het beter wetenZy oefenen critiek uit op de richtlijnen door het State Department voor de buitenlandse politiek uitgestippeld en volgens hen, is het o zo eenvoudig, om directe bespre kingen tussen Washington en Moskou aan te vangen. Ondoordachte critiek speelt echter maar al te vaak in de kaart van het Kremlin. Het is van belang, dat president Truman er in een réde te Key West in Florida, nog eens aan heeft herinnerd, dat Rusland geen haar beter is dan het Spanje van Franco of het Duitsland van Hitier. Alle drie „politiestaten" en de ene niets minder totalitair dan de andere. Truman bepleitte daarom een eensgezinde, krachtige Amerikaanse buitenlandse politiek, steunende op twee partyen. gaderingen van de Atlantische Raad en de bijeenkomst van de „Grote Drie" te Londen. Stuart Symington, de minister voor Luchtstrijdkrachten, zal worden aangewezen als voorzitter van de Raad voor de hulpbronnen der Nationale Veiligheid. Deze zal dus een beslissing moeten nemen over de verspreiding der fabrieken, die van vitaal belang zijn voor de oorlogsindustrie, zulks in verband met de kwetsbaarheid bij atoombomaanval len. In zijn rede heeft Truman er enkele Republikeinse Senaatsleden van beschul digd hulp te verlenen aan de Sowjet- Unie, door te trachten de Amerikaanse buitenlandse politjek te saboteren. Hij noemde Senator Joseph McCarthy, die herhaaldelijk van communistische infil tratie in het State Department heeft ge rept „de grootste troef die het Kremlin heeft" en hij had schoon genoeg de aanvallen op hem uitgeoefend. Truman verklaarde voorts, in he heel niet van oordeel 'e zijn. dat de Amerikaanse defensie onder de veilig- heidsgrens is beland. Tussen zijn 2 wjjze en die van generaal Eisenhower bestaan geen fundamentele verschillen. Zoals men zich zal herinneren, had ge neraal Eisenhower dezer dagen te ken nen gegeven, dat de Ver. Staten teveel risico namen, door niet meer geld de verdediging te steken. Truman wees erop, dat feitelijk iedere militair van nature geneigd is die op vatting 'te huldigen, maar men moest nu eenmaal rekening houden met de ge hele economie. Overigens streefde Tru man slechts naar overeenstemming tus sen alle volken van de wereld, om te beletten, dat zij elkaar zouden dood schieten. Volgens Ass. Press zal een vooi staand Republikein benoemd worden op een hoge post in het Departement, ter einde Acheson van advies te dienen aan gaande belangrijke politieke aangelegen heden. Er is sprake van de benoeming van een opvolger van dr Jessup als zend ambassadeur. Een andere stap is de benoeming Cooper, voormalig Republikeins Senator tot raadsman van Acheson op de Léon Blum op 77-jarige leeftijd overleden Met hem ging vooraanstaand Frans staatsman heen Geheel onverwacht is in zijn landhuis buiten Parijs overleden de 77-jar. leider der Franse socialisten, Léon Blum, een Vooraanstaand rechtsgeleerde, journalist, politicus en literator, die door zijn werk internationale achting verwierf. In de Franse Nationale Vergadering heeft voor zitter Herriot de dood van Blum met eer van ontroering trillende stem een „ver schrikkelijk verlies voor Frankrijk" ge noemd. Premier Bidault bracht hulde aar „een man, die zijn leven aan een ideaal heeft gewijd". Léon Blum, die driemaal minister- Jiresident van Frankrijk is geweest, heeft arenlang met de volle inzet van persoonlijkheid voor de zaak van socialisme gevochten, alhoewel hij t.a.v. de buitenlandse politiek vaak dezelfde lyn volgde als conservatieve regeringen. In' dit verband herinneren wij aan zijn holding ten opzichte van de critieke situatie in Indo-China (1947), toen hy het eenden van wapenen naar dit gebied bepleitte om communistische infiltratie tegen te gaan. Als advocaat is Blum o.m. vermaard geworden door zijn verdediging van kapt. Alfred Dreyfus, de affaire, welke tegen de eeuwwisseling Frankrijk en de gehele wereld in grote beroering bracht. Na de bezetting van Frankrijk door de Duitsers werd hij gearresteerd. Achter eenvolgens verbleef hij in acht concen tratiekampen. De laatste jaren trad hij wegens zijn zwakke gezondheid niet meer zo op de voorgrond. Achter de schermen had hij echter nog een gezag hebbende stem, welke o.m. te beluisteren viel in zijn dagblad „Le Populaire". Sinds de dood van Clemenceau in 1929 heeft de Franse pers niet meer een der gelijk algemeen verdriet over de dood van een politicus getoond, als thans het geval is. Praag eist uitlevering bemanning ontsnappings-vliegtuigen Tsjechoslowakije heeft in een nota aan de Amerikaanse ambassade te Praag de uitlevering verzocht van de 8 Tsjechen, die de drie vliegtuigen welke Vrydag j.l. in WestwDuitsland landden, bestuurden. Voorts wordt geprotesteerd tegen de be weerde slechte behandeling van de pas- «agiers die inmiddels naar Tsjecho slowakije zijn „teruggevlucht". De nota «1st bestraffing van de verantwoordelijke Amerikaanse functionarissen. Jeugdige dievenbende bestal eigen ouders In Vl-issingen zijn veertien jongens 10 tot 14 jaar gearresteerd, die als leden „De Zwarte Bende" geld uit auto's levensmiddelen uirt winkels stalen Zelfs d-rong de bende door tot het huis een der leden (die de sleutel had n te bemachtigen toen zijn ouders niet thuis waren), onderzochten alles verdwenen met een bedrag van f 50 horloge. Toen zij in een wederop- bouwcantine poogden in te brenken door een ruit in te drukken, door middel een met zeep besmeerde handdoek. 1 den zij gegrepen. De politie sprak hartig woordje met de knapen en rechter zal'daar -nog wel het een en ander in toevoegen. Trouwen op raadsbevel In de gemeenteraad van Venraay 1 in enige kavels ontgonnen grond ir Peel aan pachters toegewezen. Er werd geloot en een Van de gelukkigen was zekere H. G. Deze man bleek bij nav ongehuwd te zijn en de gemeenteraad wilde ln de eerste .plaats gehuwden hel pen. Na rijp beraad werd aan de vrij gezel meegedeeld, dat hij z'n grond kon krijgen, maar dan moest hij gaan 1 wen. Het is geen straf voor H. G„ hij hééft trouwplannen. Zoals men heeft kunnen lezen, ontdekten arbeiders, die in Kerkrade een gas leiding aanlegden, een ondergrondse smokkelgang vanuit Duitsland. Op deze plaats werd de gang gevonden. Douane-ambtenaren houden er nu de wacht bfj. De Belgische regeringscrisis Devèze op audiëntie bij koning Leopold Zijn taak als kabinetsformateur echter nog niet neergelegd DE LIBERALE KABINETSFORMATEUR Devèze heeft aan de pers medege deeld, dat hy er niet in geslaagd is een formule te vinden die aannemelyk is r de drie politieke partijen ter oplossing van de Koningskwestie in nationale Hij heeft zyn taak als kabinetsformateur echter nog niet neergelegd, en heeft audiëntie aangevraagd by Koning Leopold. Van diens antwoord zal hij het laten afhangen of hij zich zal terugtrekken als formateur, dan wel alsnog een kabinet van nationale eendracht samenstellen. De oplossing ,die Devèze voorstond, was het bijeenroepen van de Kamers ter op heffing van het regentschap, de terugkeer van de Koning en de troonrede voor I Parlement. Hierna had de vorst dan het belang van de eenheid van het land moeten aftreden ten gunste van zijr ion Boudewijn. Dit voorstel is nu afgestuit op de on verzoenlijke houding van de C.V.P. er Devèze was van plan geweest de Prins- Regent te verzoeken hem van zijn op dracht te ontslaan. Op aandrang van liberale partij is hij echter nog van dachten veranderd. Devèze hoopt Duitsland uitgenodigd voor Raad van Europa Antwoord van Adenauer in de maak Naar Reuter uit Straatsburg meldt, heeft het ministerscomité van de Raad Europa besloten, West-Duitsland het Saargebied uit te nodigen tot de R.V.E. toe te treden. De uitnodigingen zouden vandaag versturrd worden. Er- zjjn geen voorwaarden verbonden aan de ■itaties. behalve de aanvaarding var het statuut van de Raad en de bereid heid. de bepalingen ervan goed te keuren t te leven. De uitnodiging geldt dus voor het lidmaatschap „met beperkte rechten". Volgens de Franse minister van Buitenl. Zaken, Schuman, zou toe lating als volwaardige leden van dj Raad, volledige souvereiniteit veronder stellen, die West-Duitsland noch de Saar op het ogenblik bezitten. West-Duitsland moet nu beslissen, of het de uitnodiging van de Raad van Europa aanvaardt. Zoals men weet, staat de leider der Socialisten Dr Schumacher, er afwijzend tegenover. Auto's naar de Jaarbeurs: 200 kilometer Gistermiddag om 5 uur is de 54ste jaarbeurs te Utrecht gesloten. Vele dui zenden hebben haar bezocht. In totaal werden in Utrecht 38.042 auto's gere gistreerd van personen die de beurs kwamen bezoeken Samen zouden deze wagens een rij van 200 kilometer (Am sterdamBrussel) vormen. Zelfs uit Finland, kwamen er auto's. De drukste dag was Dinsdag jj„ toen 5515 auto's werden geparkeerd. INDONESIË ZAL EMPORTPRIJZEN VERHOGEN Aneta verneemt uit betrouwbare bron te Djakarta, dat met ingang van 1 April a.s. geleidelijk aan de mogelijkheid zal worden geopend, de prijzen van import goederen te verhogen ten einde te ko men tot e^n herstel van vrije handel. zijn taak, na de conferentie van Den Haag. voort te zetten. Zoals reeds is ge- gemeld. heeft hij audiëntie aangevraagd bij de Koning. Vermelden wij nog, dat Prins-Regent Karei het wapenverdrag tussen de Ver. Staten en België heeft getekend, zodat er dus in de levering van wapens geen vertraging zal ontstaan. Volgens een later bericht uit Brus sel, zal Devèze zich Maandagmorgen per vliegtuig naar Pregny begeven, ver gezeld door zijn kabinetschef.- Hij zal daar in de middag door Koning Leo pold worden ontvangen. In verband met dit bezoek, zal Devèze Zondagavond van zijn verblijf in Den Haag. te Brussel vertraging zal ontstaan, zoals aanvanke lijk was gevreesd. PSYCHOPAAT VAN PIJN NAAR DE POLITIE. Een psychopaat, die vorige week uit het asyl te Avereesit vluchtte, heeft zich thans bij de Rotterdamse politie gemeld. Een arm. die hij kort voor zijn vlucht gebroken had, haalde hij uit het gips omdat hij bang was er anders op te val len Hij kreeg echter dezer dagen zon razende pijn, dat hij naar de politie liep. Hij bleek zijn arm opnieuw gebroken te hebben. EINDE KOLENDISTRI- BUTIE OP 1 MEI Voorlopig echter nog geen vrije prijzen Het stond reeds vast, dat de kolen- distributie weldra tot het verleden zot behoren. Officieel wordt thans medege deeld, dat de opheffing van deze distri butie op 1 Mei zal geschieden. Dit houdt in, dat by aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip van anthraciet en eier- briketten) van deze datum af geen bon nen of vergunningen meer nodig zijn Deze maatregel kan worden getroffen omdat de huisbrandpositie thans ovei het geheel genomen voldoende ruimte laat. om een normale behoefte bevolking in de tot dusverre gebruike lijke verdeling te dekken. Het ligt voorshands niet in de bedoe ling de pryzen vry te laten. Tien duizend huiden in besla» genomen Fikse boete voor prijsopdrijving De Ned- huiden- en wolhandel er vellenbloterij te Meppel, die enkele ja ren geleden huiden achterhield om z< tegen een hogere prijs te verkopen na dat het nieuwe prijzenbesluit in werking zou zijn getreden, is gisteren in Assen tot 30.000 gulden boete veroordeeld. Tien duizend huiden werden verbeurd verklaard. De voormalige directeur. E Meppel. kreeg 2000 gulden boete of 200 dagen, plus zeven weken hechtenis met aftrek en drie maanden hechtenis (conform de eis), omdat hij clandestien heeft gehandeld, huiden bo maximumprijs heeft verkocht speciale boekhouding heeft aangelegd. Tegen de N V. werd f 35.000 geëist.- „De dochter des huizes zij geprezen' ,De dochter des huizes zij geprezen. Deze rhetirische uiting is afkomstig va de Bossche Officier van Justitie; hij -ge bruikte haai- in zijn requisitoir tegen J M- N., een zwerver-inbreker, die tijdens kraak in de Brabantse hoofdstad door de dochter des huizes op heterdaad werd betrapt. Onvervaard greep zij de kerel vast, tot haar broer op het toneel verscheen, die de ongenode -gast ferme „rechtse" buiten gevecht stelde. De tegen de 36-jarige zwerver, die met zijn veertien veroordelingen al negen jaar in ie cel heeft doorgebracht, luidde 2Vs jaar. Leidse verrader Dusoswa hoort 16 jaar eisen lem uit Haarlem en H. Epskamp Dusseldorp. die op 9 en 10 Mei 1940 de Duitse soldaten als gidsen en handlan gers dienden bij hun verraderlijke inval, 'noorden gister» voor het Utrechtse ,-B.G" resp. 16 jaar. levenslang e jaar tegen zieh eisen. t waren weer drie leden van „Sport und Spiel". Van Haalem en Epskamp zouden in 1939-1940 in Duitsland kadercursus voor de W.A. gaan volgen er. Dusoswa ging in Maart 1940 naar Duitsland voor een z.g. sportopleiding, - alle drie kwamen-ten slotte ten gevolge van het verraad van Herdtmann Kohier (ambtenaren van het Neder landse consulaat in Dusseldorp) in he: Sport-und-Spiel-kamp terecht. Met eer groot aantal N.S.B.-ers werden zij ge oefend in het verraderswerk, dat zij in de Meidagen zouden doen. Verdachten i dit toe. Dusoswa werd koerier de Duitsers tussen Gennep en Malden. Van Haalem is voortvluchtig. Uitspraken op 7 April. VERHOGING LOONGRENS De Eerste Kamer heeft gisteren behan deld het wetsontwerp tot Wijziging der Invaliditeitswet, der Ongevallenwet 1921, Land- en tuinbouw ongevallenwet 1922. der Zee-ongevallenwet 1919. der Ziektewet en der Kinderbijslagwet. De wijziging betreft o m. een verhoging der loongrens van f3750 tot f 4500 en van het maximumdagloon, waarover ten hoogste premie kan worden gevorderd. m f 10 tot f 12. Het ontwerp werd zh.s. goedgekeurd. Auto van dronken chauffeur wordt vernietigd En de man gaat een maand in de cel. Bij vonnis van de kantonrechter in Heerlen zal de personenauto van de chauffeur v. d. W uit Heerlen, die tweemaal werd aangehouden toen hij stomdronken achter het stuur zat, wor den vernietigd. Tevens werd de man tot een maand gevangenisstraf veroordeeld en mag hij in een half jaar geen auto meer besturen. Het vonnis was conform De seinhuiswachter van Scheveningen hield gisteren ee»; bootje ieta langer in zijn zeekijker dan gewoonlyk, want dit was een bootje met een bijzondere „Ia^J" aan boord: een aantal vrolijke Marva's, dat van Den Helder uit een zeereis maakte. Aan de gezichten te oordelen, waren er weinig zeezieken! Tocht door dwarrelende sneeuw „Het was, hoe zal ik het zeggen, als blindvliegen" DE BANKETBAKKER van Val d'Isère is bezig het Nederlandse wapen te copiëren om er een prachtstuk suikerwerk voor zyn étalage van te maken. Een vakgenoot van hem op tien kilometer afstand heeft zyn handen vol met een imposant bouwwerk van een taart, die h(j de Koningin wil aanbieden. De bibliothe- s van het dorp, die in zyn vrye tijd foto's maakt van artistieke onderwerpen, gaarne zien dat de Nederlandse Koningin beschermvrouwe werd van een foto wedstrijd. Journalisten uit Parijs doen hun best pakkende verhalen over het vorste lijk bezoek te schrijven en intussen zyn de figuren van de Koningin, de Prins de Prinsesjes zelf met een verrekijker als kleine stipjes waar te nemen op de steile bergen van de Haute Savoie. minstens een kwartier met de schouder lopen Men de voet heeft bereikt van de berg, de ski-lift begint. Meestal splitst de Ko ninklijke familie en haar gezelschap zich drie groepjes, die elk een afdaling maken. Gisteren ging de Koningin haar gezelschap naar boven, maar ander- later kwam de Koningin ge heel alleen terug. Men was de afdaling tegelijk begon nen, in een vrij dichte sneeuwstorm. De Koningin bleek de anderen in snelheid ai spoedig verre de baas te zijn. Z(j wachtte dan steeds bij een bocht tot haar mede-skiërs haar had den ingehaald. Ten slotte besloot H.M. de tocht alleen voort te zetten en zij arriveerde een half uur voor de tweede aan de voet van de berg. Het was geen eenvoudige tocht ge- eest temidden der dwarrelende vlok ken. De sneeuw was zeer los, doch dat bleek voor de Koningin geen bezwaar te zijn. Rustig wachtte zij een half tot de anderen kwamen. Een tractor hei gezelschap de laatste honderd meter, die geheel vlak zyn, trekken. De Koningin haakte zich dan ook het wagentje en zo gleed mer iw, tot de tractor er een meter diep -eggezakt en halsstarrig verdere dienst weigerde. Teruggekomen in het hotel bestudeer- Rijwiel-met-hulp-motor of bef Nu de rijwiel-met-hulpmotor al meer gaat inburgeren, wordt het tijd, dat daar eens een kernachtige naam voor wordt bedacht. Fabrieksmerken zijn er genoeg, maar er is natuurlijk een algemene naam nodig, gelijk waardig aan auto of fiets. Wat zal het worden? Een Humo (hulpmotor)? Een R.M.H. (rijwiel met hulpmotorDie woorden hebben weinig kans, dunkt ons. En „tufje" ligt ons ook niet erg. Een Rotterdammer oppert nu het idee, om het vehikel „bef" te noemen: ben zine/iets. Een korte, gemakkelijke naam, bruikbaar voor verbuigingen en samenstellingen. Verwarring met de bestaande bef ran hoogleraren, juris ten en predikanten is uitgesloten. Het 1 ijkt ons een geniaal idee, zoals ook de namen voor gas en fiets eenmaal geniaal „gevonden" werden. Wie stuurt ons een nog betere naam? DAT de burgemeester, twee wethou ders. de gemeentesecretaris en de chef de afd. pers van Amsterdam van 20 t/m. 23 April Parijs zullen bezoeken, terwijl er op 3 April vijf Parijse jour nalisten in de hoofdstad arriveren. DAT Volksherstel f 24.000 schonk voor •n Groene Kruis-gebouw te Blitters- wijck (L.). DAT in Amsterdam een jaar werd ge- eist tegen de 30-jarige losse arbeider H. P. uit Groningen, die de huishoudster M. G. Femer in A dam met een dolkmes be dreigde, nadat zij drooglijnen op zijn woonschuit had doorgesneden. DAT in Foxhol de kustvaarder Posei don i645 ton d.w.) voor de rederij Kunst Pekelder te Groningen te water is gelaten. DAT de voormalige remise van de paardentram in de Tweede Leeghwater- straat te Amsterdam, waarin thans de A'damse draad- en veren industrie is ge vestigd. gisteren vermoedelijk door kort sluiting is uitgebrand. DAT de scheepsbouwer P. D. te Tjams- eer, die een voorschot van f 42.000 ont ving zonder de bestelde schepen te bou- in Groningen tot een jaar is ver oordeeld. DAT de Vereniging tot bescherming m dieren 2 en 3 Juni in Haarlem ver- DAT de Eindhovense raad met 22 tegen 13 stemmen een motie aannam ter laging van de vermakelijkheidsbelasting voor sportwedstrijden van 30 tot 20 pet. DAT de merkwaardige Maasduinen by Belfeld gedeeltelijk worden afgegraven ten behoeve van een uitbreiding van de ijzergieterij De Globe. DAT tijdens het officiële bezoek van Koningin en Prins op 25 April in Venlo een gedenkboek over Noord-Limburg 19401950 zal worden aangeboden. DAT gisteren ook de pluimveehandel buiten de markt te Bameveld werd ver hinderd, doch de handel aan huis nog doorging, ongeacht de hoenderpest. DAT het nationaal pluimveecongres ditmaal in November in Barneveld wordt gehouden, doch de traditionele tentoon stelling misschien vanwege de hoender- pest achterwege blijft. DAT gisteren de etlageruit van een horlogerie in Apeldoorn werd ingegooid de dader er met tientallen horloges (waarde f 1000) vandoor ging. DAT de Alg. Ned. bond van zeevaren den zich heeft aangesloten bij het onaf hankelijk verbond van bedryfsorganisa- es (afgescheiden van de E.V.C.). DAT B. en W. van Leeuwarden hebben voorgesteld het beursgebouw te ver- euwen voor f 335.000. DAT in Juni in Hilversum een na tionale wedstrijd voor maatschoenwerk ordt gehouden met als inzet het zil- eren wisselschild „De gecroonde Leers- 5" (corr. Bazarstraat 38. Den Haag). DAT de eieren in Bameveld gisteren f 11.59 tot f 11.75 per honderd opbrachten (vorige week f 11 50 tot f 12). DAT op 6. 7, 8 en 11 April Paasgroeten door de radio worden uitgezonden van ruim 150 kinderen, wier ouders in Indo nesië vertoeven. DAT in Rotterdam 10 maanden werd geëist tegen de 46-j. vertegenwoordiger A. P. R. aldaar, die gestolen verdovende middelen door zijn vrouw liet kopen, omdat hij er sinds inspuitingen met morphine niet meer buiten kon, en de vrouw 2 mnd. voorw. hoorde eisen. DAT op Initiatief van de VW in Ber gen (N.H.) een actiecomité is gevormd voor het behoud van de tram naar Alk- de de Koningin een kaart van de om geving, waarop tientallen tochten zyn uitgezet. Toen de Prins na een tocht met de gids Rudi Matt terugkeerde, bezigde de Koningin een term, die thuis op Soest- dyk uit de mond van de Prins meer wordt gehoord: „He: was in één woord heer lijk. Het was, hoe zal ik het zeggen, als blindvliegen." Politie zette communisten uit de raadzaal in Zaandam De eowmunistisehe raadsleden Zaandam. G. Maas en W. Mans, zijn gisteravond tijdens de vergadering de raad door de recherche naar buiten gewerkt. De" heer Maas interpelleerde over een kleine huurverhoging. Wet houder Plooyer was niet bereid op deze opmerkingen in te gaan, omdat de heer Maas nog steeds geen excuses heeft geboden voor een belediging, de wet houder in Januari aangedaan- De zitter wilde de interpellatie verschuiven cm de heer Maas gelegenheid te geven zijn belediging terug te nemen. - hevig tumult volgde en de politie pakte de heer Maas in de kraag. Toen de ver gadering werd hervat, vond de heer Mans het nodig opnieuw herrie schoppen, met als enig gevolg, dat ook hij werd verwijderd. Hij glipte even later nog op de publieke tribune, doch óe burgemeester liet hem ook daar vandaan halen. De interpellatie werd verschoven. Zondag maansverduistering in kleuren Zondagavond zal men als er te veel wolken zyn een zeer zeldzame soort maansverduistering waar kunnen en. De eerste verschijnselen zal negen minuten over zeven kunnen als de maan juist in het Oosten zichtbaar wordt. Een uur later zal de allerlei rossige en roodbruine tin- annemen. De volledige verduiste ring duurt van half tien tot twee minu ten "voor tien. ZACHT WEER, LICHTE REGEN, MEER WIND (Van onze weerkundige medewerker) De koude Noordelijke luchtstroom, die het grootste deel van deze week over land stroomde, wordt thans langzaam door een zachtere en Westelijke lucht stroom verdrongen. Dit is het gevolg van het sterk door actieve depressies aan getaste hoge-druk-gebied. dat even ten Westen van Ierland is gelegen en maar einig van plaats verander:. Reeds gis teren begonnen de barometers over Schotland al vrij sterk te dalen. Door deze ontwikkeling zal nog vandaag de wind van Noord naar meer Westelijke richting krimpen en daarbij ln kracht toenemen. Ook nemen de regenkansen door ontwikkeling weer toe, al zullen de hoeveelheden voorlopig nog vrij gering blijven en in het begin ln de vorm van motregen vallen. Gisteren passeerde een smalle rug van hoge-luchtdruk waardoor een tijdelijke verbetering optrad. Langs de Zuidpunt van Groenland trekt alweer een depres sie naar IJsland. Hierdoor zal ook ons land geleidelijk meer onder invloed van depressies komen te liggen, al zullen het tijdens het komende weekeinde nog al leen enkele zwakke regenfronten zijn, die met af en toe krachtige wind pas- De temperatuur zal echter lang- •erder weer gaan stijgen, maar de kans op veel bewolking en enige lichte regen zal de eerstvolgende dagen groter DAT de 31-j. Utrechtse monteur J. de Heus, die als V-man een rol speelde bij het verraad van verzetsgroepen, aldaar tot 15 jaar werd veroordeeld. DAT voor de R'damse rechtbank in hoger beroep opnieuw f300 boete subs. 75 dagen en gedeeltelijke verbeurdver klaring van de instrumenten werd ge- eist tegen de 37-j. tandtechnicus F. E. M. aldaar, die onbevoegd als tandarts op trad en zelfseen tandarts behan delde. DAT vannacht uit R'dam de eerste ■■■oor rekening van de R.I S. bij Smit's scheepswerven te Kinderdijk gebouwde slibzuiger, Madoera (496 brtop eigen kracht naar Indonesië is vertrokken. DAT de bloembollenteelt op Texel I Het tweejarig dochtertje van de t vooral de dubbele narcis Sion» nage- boer A. O. is in een teil met kokend noeg weer op vooroorlogs peil staat. j water gevallen en overleden. orden. Het is te hopen, dat er Zondagavond hst een opklaring voorkomt, daar an ders de prachtige maansverduistering die issen half tien en tien nur optreedt, ilijk aan onze neus sou voorbij gaan. Op 5 April wordt aan de gemeente Soest een door Willem de Kom geschil derd portret van de Koningin aangebo- Een vijfde deel De Sociaal-Economische Raad (SER.) die ingevolge de wet op de bedrijfs organisatie wordt ingesteld, begint weer vorm te krijgen en zal waarschijnlijk in de loop van April geïnstalleerd worden. De samenstelling er van is voor een groot deel bekend. De Regering heeft de namen van de 15 door haar benoemde deskundigen gepubliceerd. De namen van de 15 werknemers, benoemd door de drie, daartoe door de Regering aangewezen grote vakcentralen. zijn eveneens be kend. En hetzelfde geldt voor de 15 werkgevers-leden, die door de werk gevers- en middenstandsorganisaties zijn Het is nu mogelijk, een balans op te maken van de samenstelling van de S.E.R. En dan moeten wij ronduit zeggen, dat deze samenstelling zonder meer teleur stellend genoemd moet worden. Dit kan reeds blijken uit een algemeen cijfer. Van de 45 leden van de S.E.R. komen er in totaal 9 voort uit de Ortho- dox-Protestants-Christelijke volksgroep. Een vijfde deel. Twintig procent. Dat is allesDoor 9 van de 45 leden zal de groep, uit welker beginselen de gedachte van de bedrijfsorganisatie voortvloeide en die ze dan ook het eerst en het meest consequent in ons land heeft uitgedra gen. in het hoogste orgaan der bedrijfs organisatie worden vertegenwoordigd. Men zal misschien geneigd zijn. een vergelijking te gaan treffen met de po litieke vertegenwoordiging, bij elkaar gaan optellen hoeveel leden de A.R.. de C.H. en de S G P in de volksvertegen woordiging hebben, om daaraan af te meten, of het Protestants Christelijk „volksdeel" juist zij. die zich tegen standers van dit woord noemen, ge bruiken dit begrip gaarne in de S.E.R. op de juiste wijze is vertegen woordigd. Maar wij weigeren dit pad op te gaan. Iet is juist ons bezwaar, dat althans op erschillende onderdelen de benoemin- en voor de S.E.R. veel te veel in de politieke sfeer zijn betrokken. de samenstelling van dit sociaal-economisch lichaam niet mo gen geschieden. Maar het is helaas een verschijnsel van na de oorlog. Ondanks alle door leidende mannen gesproken woorden, die getuigden van andere be doelingen. dat het leven veel meer dan voorheen „verpolitiekt" wordt Ook bij de aanwijzingen en benoemingen voor de S.E.R. heeft zich dit gewroken. Dit is niet de bedoeling van de wet geweest. Immers de bedrijfsorganisatie zou ge bouwd worden op de organen van het maatschappelijk leven en met name op de naar levens- en wereldbeschouwing gerichte organisatie. Dit zou feitelijk meebrengen dat de verschillende grote levensrichtingen, die zich in de maat schappelijke organisaties openbaren, een gelijke representatie kregen. Wij zeggen niet. dat dit geen moei lijkheden met zich zou brengen. De ver houdingen in de werkgeversgroep liggen bijv. moeilijk, omdat men daar te maken heeft met ten minste drie industrieel gerichte organisaties. 3 (zelfs 4) midden standsorganisaties en drie organisaties voor de landbouw. Daarnaast staan dan nog enkele ..standsorganisaties", die zich minder op practisch terrein bewegen en tenslotte de nog altijd fungerende hoofd groepen ingevolge de organisatie-Wol- tersom. Toch ware hier wel een oplossing to vinden geweest, die een beter resultaat gaf dan de gekozene, waardoor tenslotte de Christelijke organisaties in totaal drie man konden aanwijzen. Maar het schijnt volgens een zeker plan te geschieden. Want het is drie van de vijftien, of een vijfde deel. of 20 pet. By de arbeidersvleugel stond de zaait iets eenvoudiger. Men heeft daar te doen met de drie representatieve vakcentralen, die elk een eigen levensrichting ver tegenwoordigen. De verdeling leek dus vrij eenvoudig: 5—5—5. Maar de Rege ring besliste anders en het werd: N.V.V. 7 K.A.B. 5. C.N.V. 3 leden. Ook hier weer kreeg de Protestants-Christelijke levens richting. zoals deze zich organisatorisch openbaart. 3 van de 15 leden, een vijfde deel. 20 pet. -Bij de benoeming van de 15 deskun digen treedt de Regering het meest direct op. Ze zou dus zelfs nog corrigerend kunnen ingrijpen. Maar als men de lyst nagaat, vindt men daarop alleen d# namen van prof. mr W. F. de Gaav- Fortman. prof. ds F. L. Muiswinkel en prof. mr F. de Vries, die men ala representanten van de Prot.-Christelyke levensrichting zou kunnen zien. Dat ia 'n gunstigst voorgesteld, want feite- zou men de laatstgenoemde, die als voorzitter za> optreden, buiten beschou wing moeten laten. Maar ook bij deze gunstige berekening komt men op 3 van de 15. een vijfde deel. 20 pet. Telt men dan de drie groepen bij elkaar, dan blijkt dus: in de hele S ER. zitten op de 45 leden 9 vertegenwoordi gers van het Protestants-Christelijke volk. Een vyfde deel. 20 pet. .W*_™1Ien.nader bezien- hoe dit allea Kleurentelevisie: 23.000 kijker. Zelfs professoren uit België kwamen naar Hilversum. To<l" vanmiddag de deuren van Hof mHolland m Hilversum aioten voor de demonstraties met kleurentelevisie, (He de AVRO organiseerde, waren er •im 25.000 bezoekers geweest. Gisteren aren de leden van de radioraad onder leiding van prof. mr P. S. Gerbrandv en de oud-directeur-generaal van PTT lr M. H. Dammo, aa-nu-ezig. Ook enkel, Belgisahe professoren en televisiepionier* zagen de demonstratie Zaterdag wordt de apparatuur naar Milaan overgebracht. WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond vee- wacht De Bilt: Zwaar bewolkt met voorname lijk in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte regen of mot regen. Matige en langt de Waddenkust krachti ge Westelijke wind. Vannacht zachter, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Zaterdag 1 April Zon op 6.16. onder 19 13 uur; Maan op 17.32, onder 556 our. 2 April VJd. *9

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1