Lezer, kent oude Sleutelstad? Een prijsvraag voor iedereen met aantrekkelijke prijzen ,5® NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1950 LEZER, ziet U ook de lente langzaam maar zeker komen in de plantsoenen van onze mooie, oude stad? Zegt U ook iedere keer, ate U langs de grachten en door de straten wan delt: „Toch vind ik Leiden een fijne stad om te wonen?" Trekken ook U de bezienswaardig heden van de Sleutelstad telkens weer aan? Gaat U dan met ons de stad in! Tien min of meer bekende punten gaan we opzoeken, aan de hand van de tekening hiernaast. U noteert dan, wélke punten in de stad wij bedoelen, en stuurt het lijstje-van-tien naar ons bureau. U zult zien: het is een aardige bezigheid, zó de binnenstad te doorkruisen. Maar bovendien hebt U kans op een prijs, die U in deze dagen zeker niet zult versmaden U gaat dus met ons mee en we zullen U om tien hoekjes laten kijken en U vragen, wat U zag. Wij starten in het ons allen zo welbekende Van der Werffpark. Nog vervuld van de weten schap, dat niets de komst van de lente kan tegenhouden, slaan we rechtsaf, één van Leidens vele markten op, een oud centrum van onze industrie, waarvan de sporen nog niet geheel zijn verdwenen. We ontdekken er merkwaar digheid nummer 1. Via de Raamsteeg, langs universitaire gebouwen rechts en het oude R.K. Wees- en Oudelieden- huis links, komen we in de Doezastraat en over het plechtige Rapenburg, doorkruisen de steeg jes van dit eeuwenoude stadsdeel en op kijkend langs de geveltjes zien we daar ons 2 e punt. Voor nummer 3 moeten we een heel andere kant uit. Onze stad is goed voorzien van die kleine torentjes. Op koepels, zadeldaken en poorten prijken ze. Om dan object 4 te kunnen thuisbrengen, moet U een heel eindje lopen. Troost U zich echter: de route gaat door winkel straten En de ware liefhebber van stedenschoon zal* blij zijn, even op nummer 4 te kunnen ankeren. Gaat U mee verder? Weer langs ons onvol prezen Rapenburg en de Steensohuur, waar U rustig de oude gevels bekijkt. Ze zijn het waard. Bovendien moet punt 5 hier in de buurt zijn. Of staat het toch langs één van onze andere grachten? LEO K.Z. Ter verpozing even een paar winkels bekijken in ons stadscentrum? Maar vergeet het doel van Uw tocht niet! U moet nummer 6 immers vin den? Maar daar niet zonder opletten een paar stappen achteruit gaan. De tram gaat voor U niet uit de rails. Voor nummer 7 doorkruisen we een deel van de binnenstad, dat iets jonger is dan het deel rond de Pieterskerk, rrtaar toch van respectabele leeftijd. We vinden er de punten 7 en 8 vrij dicht bij elkaar. Om bij het huis te komen, dat de 9e plaats op Uw lijstje gaat innemen, moet U een eveneens oud stadskwartier opzoeken, dat echter met grote snelheid is gemoderniseerd. Zodat geveltje nummer 9 werkelijk wat verbluft staat te kijken en alleen nog maar kan hopen op de groei van de jonge boompjes, die misschien iets van de oude romantiek zullen terugbrengen. Moderne verkeersaders plegen echter over het algemeen wel levendig, maar weinig romantisch te zijn. Wij begonnen in het Van der Werffpark en be landen ten slotte bij nummer 10. Zo gaat 't vaak in het leven van jonge Leidenaars. Voortcaarden en prijzen Bij het inzenden van de antwoorden van deze prijsvraag voor iedereen dient men zich te hou den aan de volgende voorwaarden: 1. Men schrijft onder elkaar de cijfers 1 tot en met 10 en achter die cyfers vermeldt men de gevraagde punten. 2. In de linkerbovenhoek van de voorkant der briefkaart of enveloppe moet duidelijk het woord „Prijsvraag" worden gezet. 3. De inzendingen uitsluitend van abonné's moeten vóór Zondag 16 April in ons be zit zijn. Onder de inzenders van juiste oplossingen wor den de volgende bedragen verloot: een eerste prijs ad 50.een tweede prijs ad 40.een derde prijs ad f 30.een vierde prijs ad f 20.— en een vijfde prijs ad f 10.alsmede tien prijzen ad ƒ5.Over de toekenning der prijzen kan niet worden gecorrespondeerd. Persoonlijke kampioenschappen L. S. B. 1950 zijn weer verspeeld De bond heeft jonge generatie hard nodig jaren geregeld mee. Hij kent de theorie zeer goed. is eveneens een gevaarlijk tegenstander, maar hij mist vaak het ver mogen om het voordeel, behaald in goed opgezett.' partijen, in winst om te zetten Van de overige spelers is Jerry Bey zeker de talentvolste, maar hy bleef be neden de verwachtingen, gewekt door zijn eerder bereikte successen. Vlugt heeft het de prijswinnaars niet gemakkelijk gemaakt °n meer gepres teerd. dan' zijn pumtenaaivtal zou doen vermoeden- Preenen en Van den Bosch hebben goed partij gegeven. Hiermede behoort ook de kampioens wedstrijd 1950 weer tot het verleden. Verscheidene sterke spelers van de L SB ontbraken op het appèl. Wij besluiten daarom met de wens, die we ook bij het begin van deze wedstrijd uitspraken, dat het volgend jaar de „oude garde" zich De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de L.S.B. 1950 beho ren tot het verleden. Daar er gisteravond geen afgebroken partijen waren uit te spelen, vond in plaats daarvan de prijs uitreiking plaats. Voorzitter P. Herfkens kon tot zijn genoegen constateren, dat deze wedstrijden onder de eminente lei ding van de heer Jac. Galjaard uitste kend waren verlopen. Met een toepasselijk woord reikte hij vervolgens de prijzen uit. Hier volgen de winnaars: le klasse: 1. A. Barkema Phi lidor)2 J Koet (Philidor), 3. P. J. Pree nen (Philidor); 2e klasse: 1. J. Zwaan (Sdhaakgenoegenï, 2. A. Smit (V.TL.). 3. A. van Ek (Caissa); 3e klasse: 1. K ten Geuzendam (Philidor), 2. P. J. Plaisier (Schaakgenoegen), 3. A. van Doorn (Caïssa) Namens de deelnemers voerde de heer J. Koet het woord. Hij overhandigde de heer Galjaard een couvert, als dank voor zijn noeste arbeid eft sprak verder nog de hoop uit, dat er voor de kampioenschap pen 1951 meer belangstelling van spelers en publiek zal bestaan. De heer W. H. v. d. Nat, oud-kampioen, sloot zich bij deze woorden aan- We laten tenslotte van zijn hand nog een nabeschouwing over de prestaties van de spelers volgen. Bij de voorwedstrijden om het per soonlijk kampioenschap van Leiden in 1937, zorgde een jonge speler van de toen nog bestaande schaakclub Taveno voor de verrassing, door achter elkaar op over tuigende wijze drie partijen te winnen. In de beide laatste partijen moest hij echter nog in Wesbra en Van Veen zijn -meerderen erkennen en kon 'hij de finale niet bereiken. In de volgende jaren nam hij vaak deel aan deze wedstrijden en ook de be kende oandidaten voor de titel hadden steeds terdege rekening met hem te hou den. De begeerde titel ging hem echter steeds voorbij, totdat hij er nu in ge slaagd is kampioen van de L.S.B. te wor den. Barkema heeft een mooie score ge maakt. 4M- uit 5. maar daarbij is hij wel wat geholpen door Fortuna met name in zijn laatste pairtij tegen Vlugt. Toch is hij de deelnemer, die gezien zijn vroeger behaalde resultaten, ia deze groep het meeste recht had te winnen Hij speelt solide en combineert zeer goed. Hij weet zich vaak uit de benards te situati verrassende complicaties te Daartegenover staat, dat hij ei totaal uit is en dan kansloos verliest De nieuwe kampioen speelt aan het tweede bord voor Philidor I. Nu deze vereniging in de hoofdklasse zal uitkomen, zal Barkema tegen bekende landelijke spe lers zijn kracht kunnen tonen en tevens door dit contact de oefening opdoen, waardoor voor hem en zijn teamgenoten vooral het hoofdklasseschap van Philidor van zoveel belang zal zijn. De kracht van de tweede-prijswinnaar. Koet. doet niet onder voor die van Bar kema en de uitslag had evengoed anders om kunnen zijn. Koet speelt ook al vele zal melden en voegen hiei hoop, dat die „oudjes" tegenover zich zullen krijgen de „aanstormende jeugd." Want de L.S.B. heeft een jonge generatie i hoofdklassers hard nodig- Mandje met tropische vruchten van Truman voor Koningin Juliana Tijdens het onderhoud, dat de Ameri kaanse minister van Defensie. Louis Johnson. gistermorgen met Koningin Juliana had heeft hij Haar namens pre sident Truman een mandje met bijzon dere tropische vruohten, die in de tuin van het marinehospitaal in Keywest worden gekweekt, aangeboden. Dinsdag hebben de president en de minister in Keywest een volle dag met elkaar ge sproken. over de conferentie in Den Haag. Prinses Irene naar Londen? Eerste steenlegging van Nederlandse kerk De Nederlandse Protestantse gemeente van Londen heeft koningin Juliana ge vraagd de eerste steen voor de nieuwe kerk aldaar te laten leggen door prinses Irene, die in 1940 in Buckingham Palace is gedoopt, aldus De Telegraaf. De Ko ningin zou dan waarschijnlijk met de prinses naar Londen komen. Zoals men weet. zou de koningin volgens Engelse beriohten dit jaar ook een officieel be zoek aan Engeland brengen. In 1940 werd de kerk die 400 jaar bi] óe Prot. gemeente in gebruik was ge weest. door een bom getroffen. STADSUITBREIDING RAAKT BELANGEN VAN HET HELE VOLK Elke hectare cultuurgond is voor de gemeenschap D liegvelden, wegen, kanalen, enz. grote opperv lakten cultuurgrond, die vaak van uitstekende kwaliteit zijn, voor de landbouw verloren gaan. Het belang daarvan ligt niet alleen by de boer, maar bij het hele volk. Immers, doordat Nederland zo dicht bevolkt is kan onze binnen landse voedselproductie niet in de eigen behoeften voorzien. Grote hoeveelheden consumptie-artikelen moeten worden ingevoerd en deze import is slechts mogelijk, dank zy de Marshall-hulp. Om de levensstandaard op hetzelfde niveau te kunnen handhaven, zal by de beëindiging van de Marshall-steun de landbouwproductie dan ook sterk moeten worden verhoogd. Dit is het punt, waar de belangen van boer en stedeling elkaar niet slechts raken, maar volledig overlappen. Philosophische faculteit won met groot verschil universitaire zwemwedstrijden Deelneming en prestaties in stijgende lijn Evenals vorig jaar vonden gister avond in de „Overdekte" de jaarlijkse universitaire zwemwedstrijden plaats, met als gunstig resultaat een steeds toe nemende deelneming en een aanmerke lijke vooruitgang in de gemaakte tijden. Zo voortgaande, verwachten wy in de toekomst nog veel meer belangstelling awellicht recordverbeteringen. De uitslagen zijn: 100 m schoolslag dames: 1. I. Boter- brood (Phil.) 1.44.3: 2, H. H. Pzillwitz (Phil.) 1.51.6; 3. F. ten Kate (Med.) 1.53.1; 4. R. Blitz (Med.) 1.55.7; Phil, fac. 7 pnt, Med. fac. 3 pnt. schoolslag heren: 1. R. T. Zui- dema (Ver. fac.) 1.29.3; 2. H. F. Hameka (Phil.) 1.35.1; 3. R. Brouwer (Med.) 1.35.5; 4. F. W. Pijpers (Phil.) 1.36.9: PhiL fac. 4 pnt, Ver. fac. 4 pnt, Med. fac. 2 pnt. 100 m vrije slag heren: 1. G. Maas (Med.) 1.12.1: 2. J. Prevoo (Phil.) 1.12.5; 3. H. J. v. Elst (Phil.) 1.20.4; 4. L. Wolt- jer (Phil.) 1.12.5; Med. fac. 4 pnt, Phil, fac. 6 pnt. 50 m rugslag dames: 1. R. Blitz (Med.) 52.2; 2. A. Bovens (Phil.) 55.4; Med. fac. 4 pnt, Phil. fac. 3 pnt. 50 m rugslag heren: 1. A. J. van Boxsel (Ver42.5; 2. H. Struwe (Phil.) 43.1; 3 R. S. Wassing (Ver.) 44.1; 4. N. J. Poulis (Phil.) 45.6; Ver. fac. 6 pnt, Phil. fac. 4 pnt. vrije slag dames: 1. H. Huysse (Med.) 36.8; 3. I. Rebel (Phil.) 38.1; 4. J. W. Meyer (Ver.) 39.4; Phil fac. 6 pnt, Med. fac. 3 pnt, Ver. fac. 1 pnt. cv vrije slag heren: 1. G. Maas (Med.) 31.2; 2. L. J. Smits (Phil.) 33.6, 3. H. J. van Elst (Phil.) 34.2; 4. R. S. Wassing (Ver.) 34.4; Phil. fac. 5 pnt. Med. fac. 4 pnt, Ver. fac. 1 pnt. Estafette 4x50 m schoolslag dames: 1. Phil. fac. 3.22.2 (6 pnt); 2. Med. fac. 3.28.8 (3 pnt). Estafette 4x50 m vrije slag heren: Phil. fac. 2.15.6 (12 pnt); 2. Ver. fac. 39.4 (9 pnt). Estafette 4 x 50 m vrije slag (ge mengd): 1. Phil, fac I 1 min. 3 sec.; 2. Phil. fac. II 1 min. 10.2 sec.; 3. Phil, fac. Ill 1 min. 10.6 sec; Phil. fac. 27 pnt. Estafette 4x50 m vrije slag dames: 1. Phil. fac. 2.49 7 (6 pnt); 2. Med. fac. 3.12.8 (3 pnt). Totaal-uitslag: 1. Phil. fac. 80 pnt; 2. Med. fac. 26 pnt; 3 Ver. fac. 21 pnt. aterpolowedstrijd tussen Phil. fac. en de rest werd met 2-1 door de philosophen gewonnen. Koningin zal 100.000ste woning openen De Koningin zal op 25 April te Venlo en gedenkplaat onthullen derdduizendste woning, die minstens f 10.000 waard E GROOTST MOGELIJKE BEDACHTZAAMHEID is op haar plaat#, l by stadsuitbreiding, het aanleggen Dit bewijst ook hoe juist de stelling is an ir J. J. Westerhof van de Cultuur technische Dienst, dat bedachtzaamheid bij de onttrekking van gronden aan hun natuurlijke bestemming eerste vereiste Onlangs heeft hij daarover voor de icrofoon zijn mening geuit, en wy enen goed te doen boer en stedeling hierop te wijzen, want al te zeer is men stedelijke kringen geneigd de stads uitbreiding te laten prevaleren boven de landbouw. Door verhoging van de bo demproductie kan niet alleen aan import worden gespaard, maar bovendien brengt juist de landbouw door export van zijn producten deviezen binnen. Waarde van de giond De waarde van de landbouwgrond is as van niet te onderschatten betekenis- Deze wordt wel eens te laag aangesla gen. Immers, het zijn niet alleen de pach- de verpachter die van de cultuur grond profiteren. Ook de zuivelindustrie, de aardappelmeelindustrie, de stro-carton- de suikerindustrie, het transportbe drijf met al hun personeel, enz. zijn recht streeks aangewezen op de landbouwpro ductie. De waarde voor elke hectare cul tuurgrond voor de Nederlandse gemeen schap in zijn geheel, ligt dan ook veel hoger dan de prijsstop. die de Overheid de particuliere koopprijzen aangeeft. De becijfering hiervan is afhankelijk van de gevolgde methode van berekening, doch bedragen, die schommelen tussen f 10.000 en f 20 000 per hectare, worden vrij algemeen aanvaard. De waarde van de grond is niet een zaak tussen pachter en verpachter alleen. De economische omstandigheden zijn zodanig gewijzigd, dat de vroegere stelling van pachter als ..economisch zwakke" aan de ene kant en de verpach ter als „economisch sterke" aan de an dere kant, niet meer opgaat. Sinds 193J is de economische positie van de grond- gebruiker ontegenzeggelijk verbeterd, niettegenstaande de sterke stijging der bedrijfskosten. De vaste lasten der eige naren zijn zeer verzwaard, waar tegen over betrekkelijk geringe stijging van de pachten staat. Deze stijging bedraagt ongeveer 20% ten opzichte van het peil 1939. Het is dan ook zaak zijn de pachtprijzen zodanig te be- palen, dat een redelijke ^beloning en winst van de pachter gewaarborgd blijft naast de noodzakelijke vergoeding voor de pachter. Al mag de grond voor het gehele Ne derlandse volk dan zo'n grote waarde hebben, de gebruiker en de verpachter beide zullen er een redelijk bestaan uit (Phil.) 35.1; 2. C. F. E. Molenbroe^ vryding in Nederland gereed gekomen U.| bekend, dat vele, vooral oudere pachters Dertig vliegtuigen samen over ons land Grootste formatie die onze burger luchtvaart ooit haalde Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse burgerluchtvaart hebben anmorgen dertig Nederlandse vlieg tuigen gezamenlijk in formatie boven land gevlogen. ït was de rondvlucht, die de Rijks luchtvaartschool organiseerde ter viering n het feit, dat de honderdste leerling afgestudeerd. Veertien vliegtuigen trokken van Gilze-Rijen en ontmoetten n Den Haag de zestien andere toe stellen, die van Ypenburg waren opge stegen. Samen trokken zij met in totaal' motoren, die 12.000 paardekrachten ontwikkelden, over het gehele land. kunnen halen. In landbouwkringen kijkt men daarom verlangend uit naar de in voorbereiding zijnde nieuwe Pachtwet. Helaas laat deze lang, te lang op zich wachten. De moeilijkheden zijn klaarblij kelijk vele, maar de Overheid zal dienen te beseffen, dat wanneer zij zovele ma len een beroep doet op de Landbouw oir te werken voor de opvoering van de pro ductie, de onderlinge verhouding tussen pachter en verpachter niet van „Pinkster tot Paas" aan het lijntje mag worden gehouden. Leidse kantonrechter ontdekt „juridische waterstofbom'' tegen zwendelaars Al of niet „goede trouw" bracht de oplossing yERKOOP-ORGANISATIE SUCCES". Vele kleine spaarders zullen by het lezen van deze naam met leedwezen terugdenken aan hun kostbare guldens, die zy kort na de bevryding toevertrouwden aan welbespraakte colporteurs, in de hoop spoedig spoediger dan in welke andere zaak ook, zoals hun beloofd was de dringend nodige gebruiksartikelen er voor terug te krygen. Er was kort na 1945 enorme achterstand op huishoudelyk terrein in te lopen. De gelegenheid om al het ongerief een einde te maken, greep men te grif aan. De „directeur" van deze verkoop organisatie, die aan de Maresingel ge vestigd was, de heer H. Heus. van be roep koopman, werd kort geleden door de Haagse rechtbank failliet verklaard. Wie het eerst inschreef, zou het eerst de beurt komen. Er was geen weg terug. De inschrijver, die een maand na de datum zijn vooruit-betaling niet had gedaan, kreeg nogmaals een kwitan- aangeboden. Werd ook deze niet vol daan, dan werd hem f 0.25 voor iedere ingeschreven gulden als inschrijvings- en administratikosten in rekening ge- Bij de Leidse recherche kwamen echter uit alle delen des lands klachten binnen commissaris van politie stelde een onderzoek in en raadde in een publicatie de bladen het publiek aan, voorzich tigheid te betrachten by het aangaan van contracten met de „Verkoop-onder- neming Succes". De kat was de bel aangebonden Velen weigerden .verder te betalen en één van hen wenste zijn geld terug. De heer Heus voelde er uiteraard weinig voor, maar de spaarder hield voet bij stuk en bracht de zaak voor het. kantongerecht te Leiden. Aanvankelijk dreigde deze plotselinge actie juridisch te stranden, doch de kan tonrechter mr J. Fruytier wist toch de eisende spaarder recht te doen. Inge volge enkele wetsartikelen in het bur gerlijk wetboek mag de leverancier zijn vertrouwen in hem gesteld door beta ling aan de levering der waar vóóraf te doen gaan niet beschamen. Uit het door de commissaris van politie inge stelde onderzoek was echter komen vast te staan, dat financiële controle bij de organisatie van Heus niet bestond. De spaarder kreeg zijn geld daarom terug. Deze uitspraak biedt veel perspectieven by de bestryding van zwendelaars. Deze „juridische waterstofbom" is het mach tige wapen In de hand van hen, die te goeder trouw xynde een ovei komst aangaan met kooplieden, tegen wier praktijken de politie waarschuw Langs civielrechteiyke weg kunen deze lieden daardoor „onschadelijk" worden gemaakt. Deze w Uze en practische intcr- VRIJSTELLING LUISTERBIJDRAGE INVALIDE OUD-MILITAIREN By het verlenen van vrijstelling van de luisterbijdrage aan militaire oorlogs slachtoffers wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen gezinshoofden en niet- gezinshoofden. De oorlogsinvaliden moe ten hun aanvragen om vrijstelling rich ten tot de inspecteur van de geneeskun dige dienst der landmacht. Gezinshoof den die vanwege hun geringe gezichts- ermogen invalide zyn, moeten hun aan- ragen blijven richten tot de Rijksver zekeringsbank te Amsterdam. Wolkbreuk van aanslagen en nieuwe records Het aantal opgelegde aanslagen ln da kohierbelastingen over Februari j.l. was niet minder dan 235.6 millioen, waar mede het hoge totaal van Januari 187.2 millioen nog werd overtroffen. De ontvangsten op deze belastingen waren 126 millioen. Het nog in te vor deren bedrag steeg zodoende tot ƒ1162.6 millioen. De niet-kohiebbelastingen bereikten bijna de recordhoogte van Januari, nj. 267.6 tegen 267.7 millioen. Ook de loon belasting 65.2 millioen was hoog. Aan buitengewone heffingen werd 10,3 millioen geïnd. VLEES VERGIFTIGING IN SCHOONOORD In verschillende huisgezinnen ln Schoonoord (Dr.) zyn verschijnselen van vleesvergiftiging geconstateerd. De pa tiënten hadden allen vlees en worst van een pas geslacht varken genuttigd. Nieuw handelsverdrag met Italië Koers tussen gulden en lire van plm. 165 Bij de handelsbesprekingen te Rome tussen een Nederlandse en een Indone sische delegatie enerzijds en een Italiaan se delegatie anderzijds, is men overeen gekomen het reciprociteitsverkeer, zoala dit tot dusverre tussen de drie landen plaats vond. te doen eindigen- Daar voor in de plaats zal met ingang van 1 April a.s. een overeenkomst in werking treden, waarby tussen de gulden en de lire een koers is vastgesteld van plus minus 165- De betaling van het goederenverkeer tussen Indonesië en Italië zal in ponden sterling geschieden. De samenstelling van de uit te wsi9elen goederen tussen de drie landen is dezelfde als in het afgelopen jaar. De reeds afgesloten transacties op reci- prociteitsbasis zullen kunnen worden af gewikkeld. prefatie der wet kan een uitkomst zUn by de bestryding van zwendelaars, die veel „kleine luyden" tot hun slachtoffer hebben gemaakt KANTONRECHTER IN EEN ANDER LICHT. In de zittingszaal van het kantonge recht is langs het plafond een nieuwe verlichting aangebracht, die beter vol doet dan het licht van de oude staande lampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3