Jlieuiuc £ciiisrl)e (foumnl Ramp van „Franeker" voor de Raad voor de Luchtvaart Wordt beslissing over Nieuw- Guinea uitgesteld? Wist D DINSDAG 28 MAART 1950 BUREAUX: liogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408 Abon nementen; Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58931 ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8082 OIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StoalMSltCfe Is gfcetfesea ago bert ln icgfjeospcct" Ietwat geprikkelde stemming in Leidens raad Zie pagina 2 Directeur-generaal Luchtvaart veroordeelt optreden Van der Vaart r verslaggevers) (Van c ;,In plaats van te landen had Van der Vaart, de bestuurder van de verongeluk te ..Franeker" moeten wachten, tot hij zich door eigen waarneming van de heersende soms-tandigheden o-p het vliegveld Bo-mtoay had kunnen overtuigen. Secun daire oorzaken van de ramp schijnen mij de onbekendheid van de bemanning met de topografie van -het terrein rond het veld, het verkeerde advies va Jceersleiding op he-t veld en het ontbreken van de. door de K.L M. vast te stellen -minima, alsmede het niet maatregelen door de vlieger «tijgen, nadat hij merkte, dat hij Wolken terecht zou komen." Met deze woorden omschreef de heer J. W. N. Backer, directeur-generaal de luchtvaart, gisterenmiddag tijdens de behandeling van de ramp van de „Frane ker" voor de Raad van de Luchtvaart de Een tweede Delfts pierement naar Amerika In Volendams costuum zal de Delftse orgelman J. Tegelaar te New York, Philadelphia, Chicago en Los Angeles propaganda maken voor de Hollatid Fair. Op 18 April vertrekken hij en zijn pierement voor rekening van het ministerie van Economische Zaken met de Nieuw Amsterdam. Op verzoek van de beide broers van de heer Tegelaar, die reeds dertig jaar in de nieuwe wereld wonen, gaat ook moeder Tegelaar mee. De „Jimmy", zoals het draaiorgel heet, is reeds het tweede Delftse pierement dat naar de Ver. Staten wordt gezonden. Kippen worden ingeënt tegen hoenderpest Voorlopig met een stof, welke de leg niet remt De rijksseruminrichting te Rotterdam begint volgende week met de aflevering van enige stoffen tegen de pseudo vo gelpest, de gevreesde hoenderziekte, waarvan in ons land en 30-tal besmet- tingsgevallen zün waargenomen en ten gevolge waarvan meer dan 3000 kippen zün afgeslacht en vernietigd. De in richting is in staat elke week een hoe- I veelheid entstof te vervaardigen voor 12.000 dieren. In Zuid-Holland zijn vier gevallen waargenomen, n.l. in Overschie, Schie- broek, Klaaswaal en gistermorgen nog in Rotterdam-Zuid. De rijksserumin- richting beschikt over twéé' vèrschil- lende entstoffen, een dode en een le vende. De dode entstof verwerkt Tia enting geen ziekteverschijnselen- De on vatbaarheid duurt dan evenwel slechts enkele weken. De levende entstof geeft een lange immuniteit, doch veroorzaakt onder de behandelde dieren een per centage sterfte. Bovendien raken de in geente kippen wekenlang van de leg. Het grootste nadeel van inenting met de levende smetstof is, dat de kippen dan zelf smetstofbronnen vormen. Aangezien de ziekte in Nederland nog geen epidemisch karakter heeft aange nomen, houdt de rijksseruminrichting de levende entstof voorlopig in reserve. Men zal echter niet schromen bij een verdere verspreiding zo nodig de 15 mil lioen kippen, die ons land rijk is, met de levende entstof in te spuiten- Dr P. MUNTENDAM BEëDIGD H. M. de Koningin heeft heden ten paleize Soestdijk dr P. Muntendam be ëdigd als staatssecretaris van Sociale omstandigheden waaronder de machine verging. Hij achtte het nodig, dat een juiste omschrijving van de taak der ver keersleiding tot stand kwam. Uit de gevolgde landingsprocedure blijkt, dat de bestuurder -de landing heeft willen doorzetten, gezien het belang van zijn opdracht. Hoewel doorzettingsver mogen en ondernemingsgeest de lucht vaart in Nederland opgebouwd hebben, 'bleek in Bombay, dat men' de grenzen niet overschrijden moet. omdat het met zoveel moeite en inspanning opgetrokken bouwwerk dan afbrokkelt Op 8 Mei a.s. 's middags om 2 uur doet de Raad uitspraak. Eerste buitenlandse aardappelen in ons land Voor het eerst sedert het uitbreken van de oorlog zijn in Nederland buiten landse aardappelen ingevoerd. De eerste partij Marokkaanse aardappelen, 12.30C kilo bruto, bracht gisteren op de veiling te Rotterdam ongeveer 67 cent per kilo op. Deze prijs was aanmerkelijk lager, dan de importeurs hadden verwacht. Zal sigarenindust'rie worden geruïneerd Als de accijns op sigaren niet sterk daalt, worden de sigarenindustrieën on herroepelijk geruïneerd. Voor de oorlog moest 12',6 procent accijns worden be taald, thans 27 li procent- De industrie staat deze hoge belasting op te brengen Dit dealde het hoofdbestuur de vakgroep sigarenjndustfie giste- mede na een vergadering in Am sterdam- Het ministerie van Financiën staat echter op het standpunt, aldus dit be stuur, dat een verlaging van de accyns mogelijk is in verband met de Be- nelux-verplichtingen. In België bedraagt de aocyns maai liefst 39 procent. De industrie is er s. vrijwel aan de grond gelopen en ook onze industrie loopt gevaar deze weg te gaan. Voor de oorlog produceerden wij 140 millioen sigaren per maand (99 pro cent voor binnenlands verbruik) er thans nog. slechts 60 millioen. In 193f werkten 27 duizend arbeiders in de si- garenindustrie. thans nog geen tien dui zend,, en er zyn 3000 wachtgelders. i loon van f 10 werd voor d oorlog een accijns van f 5 geheve: Thans bedraagt de accijns f40 bij ee loon van f20. Een heffing van bijvoorbeeld 10 pro cent zou de industrie in staat stellen haar oude positie te heroverén ei vakgroep meent, dat het sigarenverbruik bij de lagere kostprijs zozeer zou stijgen, dat de opbrengst aan accijns over het ge heel genomen gelijk zou blijven. Een overeenstemming om later tot overeen stemming te komen Er bestaat grote kans, dat de Unie- conferentie te Djakarta er in zal slagen, de beslissing over het lot van Nieuw- Gulnea opnieuw uit te stellen en zich te gaan wyden aan de brandende vra- ;n van de dag. Daar Nieuw-Guinea door de Republik Indonesia Serikat als een .prestigekwes tie werd beschouwd, was het maar al te waarschijnlijk, dat dit als een der eerste punten op de agenda Zou komen en dat de confereptie daarop stranden zou. In- Hedenmorgen begon in Den Haag de derde zitting van de Militaire Raad van het Noord-Atlantisch Pact. V.r. n.l. (zittend) generaal Baele, generaal Grittenberger en generaal Omar Bradley (voorzitter). Beangstigend probleem West-Duitsland weert vluchtelingen uit Russische zone De toevloed bedroeg 25.000 personen per maand HET WESTDUIT SE PARLEMENT heeft zich gisteren uitgesproken voor het weren van alle vluchtelingen, afkomstig uit de Russische zone van Duitsland. Zulks echter met uitzondering van hen, wier leven of persoonlyke vryheid werkelyk In gevaar verkeert, alsmede van hen, die wegens „andere dringende redenen" zyn uitgeweken. De regeringspartijen stemden vóór dit besluit, Democraten waren tegen. de Sociaal- De Sociaal-Democraten wensen slechts diegenen te weren, die door de Russen worden beschuldigd van misdaden, welke ook in West-Duitsland strafbaar zijn. De \andaag stellen wij V voor: Soldaat L. ROODENBURG, Julianastraat 104, Leen wordt langs deze weg hartelijk gegroet door zijn meisje Gerrie. Hij is nog maar kort in Indonesië, en wel op Nieuw-Guinea, maar deze zomer hoopt hij toch weer naar huis terug te keren. Nu alvast: een goede thuisvaart! Westduitse minister voor Vluchtelingen zaken, de Christen-Democraat, dr Hans Lukóschek, verklaarde, dat het hard was, leden van het eigen volk de toegang tot West-Duitsland te moeten weigeren. Maar de Duitse republiek kon geen per sonen toelaten, die uit de Russische zone wegtrokken omdat de levensomstandig heden in West-Duitsland beter zouden jn en de pensioenen hoger. Volgens hem bevinden zich ongeveer 7% millioen personen in West-Duitsland, die werkelijk als vluchtelingen kunnen worden beschouwd. Bovendien zyn er nog 1% millioen personen uit de Rus sische zone in West-Duitsland binnen ge komen. In totaal telt West-Duitsland ongeveer 48 millioen inwoners. Amerikaanse bezet tingsautoriteiten zijn van mening, dat zich elke maand 25.000 personen op wet tige of onwettige wyze uit de Russische me in West-Duitsland nestelen. Vermelden wy nog, dat Heinrich Al- bert, minister van Vluchtelingenzorg in Nedersaksen, volgens A.P. het besluit van de Geallieerde Hoge Commissie, de Westduitse grens voor uit Polen ge wezen Duitsers te sluiten, „grotesk" heeft genoemd. Hij laakte de toestanden ir Duitse vluchtelingenkamp te Friedland bij Goettingen, alsmede de situatie ln het kamp in Heiligenstadt (Russische zone), waar velen wegens gebrek aan voedsel en geneesmiddelen gestorven zijn. Scheepstarief nlt Indonesië verdubbeld De passagetarieven van de Nederland en de Kon. Rotterdamsche Lloyd van In donesië naar Nederland zijn tot 1 Mei as voorlopig verdubbeld, doch niet verdrie voudigd- der.daad kwam Nieuw-Guinea bijna voor op de agenda te staan, maar zowel Aneta als Reuter weten heden te mel den^ dat men er in schijnt te zullen sla gen. de moeilijkheid te omzeilen, of zo als minister Van Maarseveen reeds zeide: „Er is al veel gewonnen ais beide par tijen erin slagen, een bepaald punt uit te stellen". Een verdere aanwijzing vindt men 10k in een verklaring van Indonesische :ijde, dat het vooi' de RIS wel zeer moei- ijk zou zijn, reeds thans de verant woordelijkheid voor het bestuur over Nieuw-Guinea te aavaarden. Men mag verwachten, dat beide par tijen het vraagstuk van Neuw-Guinea zullen toevertrouwen aan een commis sie, die bestaan zal uit een gelijk aantal Indonesiërs en Nederlanders en deze nissie zal na afloop der conferentie binnen een niet vastgestelde korte tijd rapport- moeten uitbrengen. Hierna kun nen dé betrokken regeringen ópnieuw het vraagstuk in behandeling nemen. De Uniecönferentie heeft zowel gisteren, als heden over Nieuw-Guinea vergaderd en zal morgen opnieuw dit vraagstuk be spreken, zodat het nog altijd niet zeker men er in slagen kan. het moeilijke punt Nieuw-Guinea te Louis A. Johnson sprak met Truman Vóór zijn vertrek naar ons land De Amerikaanse minister van Defen sie, Louis -A. Johnson, is gisteren per vliegtuig in Key West (Florida) gearri veerd voor een conferentie met president Truman. Men brengt dit onderhoud', dat 2% uur duurde, allereerst in verband met de aanstaande bijeenkomst van John son in Nederland met militaire lei ders van het Noord-Atlantisch Pact. Naar aanleiding van de opmerkingen van generaal Eisenhower verklaarde Johnson na afloop van zijn gesprek met Truman, dat Amerika's defensie momen teel voldoende is. Vandaag vertrok de minister per vlieg tuig naar ons land. Meesterspionop Amerikaans State Department? De republikeinse senator Styles Brid ges heeft verklaard, dat Rusland eer „meester spion" in het Amerikaanse mi nisterie van Buit. Zaken heeft neerge zet, die met dit departement kon „doen en laten, wat hij wil". Hij eiste, dat mi nister Acheson voor de Senaat een aan tal vragen zou beantwoorden. In dit verband wijzen wij op de beschuldiging tegen de deskundige voor Aziatische aan gelegenheden van het State Department, Dover Lattimore, die door Senator Mc Carthy een „eerste klas spion van Rus land" is genoemd. President Truman ont kende, dat Lattimore communistische sympathieën koestert. Grootste drijvende dok van Wilton weer in gebruik Nieuw Amsterdam kan weer ln Schiedam terecht Het grootste drijvende dok van het Europese vasteland, dok IV van Wilton- Fijenoord in Schiedam, zal op 11 April weer in gebruik worden genomen. Het vlaggeschip van Nederlands vloot, de Nieuw-Amsterdam, zal het eerste schip zijn dat in het dok wordt opgenomen. De capaciteit van dit uit zes secties bestaande dok is 46.000 ton.. Het gevaarte is 211 meter lang. 51 meter breed en 21 meter hoog. Thans kunnen sommige schepen, die tot nog toe in het buitenland moesten dokken, weer in Schiedam te- In de oorlog was het dok, zoals men weet, verscheidene malen door bommen getroffen, in April 1943 zelfs zo ernstig, dat het dok in tweeën brak en de helft zonk. Het dok wórdt gemeerd aan twee tonnen palen, elk 3190 ton zwaar meter hoog en met een middellijn de voet van maar liefst 18 meter! Eén-nul voor O.-Indonesië Het vertrek van de T.N.I. is uitgesteld De zending van het bataljon Worang (een Oost-Indonesische afdeling vai T.N.I.) naar Oost-Indonesië is voorlop'g uitgesteld. Naar aanleiding van de klaring van de Oost-Indonesische nister Doko, dat zijn regering geen ken nisgeving had ontvangen van de komsl dezer troepen, deelt de sultan van Djokja mede. dat hij het telegram op 23 dezer had afgezonden, en het re?u nog Blijkens een bericht uit Den Pasar op Bali is daar ook een nationaal eenheids front opgericht, dat in een motie aange drongen heeft op ontbinding van de staat Oost-Indonesië en inlyving bij de republiek. In het parlement der RIS heeft Jamin een motie ingediend om Kota Waringin en Zuid-Borneo bij de republiek te voe gen. SOLDATENOPROER OP AMBON? Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Djakarta, dat 200 Ambonese militai- zieh op Ambon hebben meester ge maakt van een versterking en in opstand zijn gekomen in verband met de lang- afwikkeling van hun overgang naar de federale strijdkrachten. Generaal Mo- jet heeft zich gisteren per vliegtuig naar Ambon begeven. Kaasuitvoer naar België staat stil Onze regering heeft de kaasuitvoer aar België voor zeer korte tijd stil gezet voor een gisteren begonnen nieuw overleg over de Belgische heffingen. Z.KH. Prins Bemhard bracht gisteren een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. De stand van de N.V. Zaalberg te Leiden had zyn byzondere belangstelling. De heer J. v. d. Waard, procuratiehouder, toonde de Prins o.m. de door Zaalberg gefabriceerde wollen stoffen. Devèze als kabinetsformateur Hij peutert aan de constructie van een politieke driehoek Maar de standpunten der partijen zijn ongewijzigd HET IS MAAR, zoals men de dingen ziet. De Belgische kabinetsformateur, de Liberaal Devèze, vindt „dat het nog zo slecht niet gaat." Tot deze conclusie meende hy te mogen komen, na de polsingen van verschillende figuren. Volgens hem bestaat er toch wel een gemeenschappelyk verlangen naar eendracht, mi aangezien de standpunten der betrokken part-yen nog ongewyzigd zyn, komt t dit voor als een voorbarig optimisme. Devèze is voorstander van troonsafstand moet onherroepelyk in botsing komen met het standpunt van de katholieke C.V.P. Hy heeft de liberale parlementsleden achter zich, want deze hébben zich met algemene stemmen slechts één ont houding van een Vlaams lid achter zyn plan tot oplossing van de crisis ge schaard, waarby België's eenheid be houden zou blyven. Volgens woordvoerders komt het plan- Devèze voor Koning Leopold neer, op diens verlaten van Zwitserland voor een korte regeerperiode, om dan afstand te doen ten gunste van Prins Boudewijn. Op deze, vry dubieuze offerte, moet echter nog geboden worden! Wij voorzien geen hausse, maar eerder een baisse op deze politieke markt Het gehele spel zal wel uitdraaien op het voorstel: Of Koning Leopold opgeven, of nieuwe verkiezin gen in Mei i Atlantische stafchefs vandaag bijeen Gestadige vooruitgang op de weg naar gezamenlijke veiligheid Wordt West-Duitsland in het verdedigings systeem betrokken Vanmorgen kwam het militaire comité van het Atlantisch Pact, bestaande uit de chefs van staven van de twaalf aange sloten landen, onder voorzitterschap van de Amerikaanse generaal Omar Bradley in Den Haag byeen. Dit was de derde vergadering, na de totstandkoming van het Pact. De vorige ontmoetingen von den in Washington en Parys plaats. Nu de militaire voorziemn,gsraad (die vorige week -in de Prinses Julianakazerne •reeds bijeenkwam) heeft vastgesteld, wat momenteel beschikbaar is voor de verdediging, -in hoeverre ieder zich zelf kan helpen en waar anderen moeten bij springen, zouden de militaire deskundi gen op hun beurt zich 'beraden- over de verdere uitwerking van- de richtlijnen, die reeds zijn opgesteld) voor het berei ken van het gemeenschappelijke doel: de .gezamenlijke veiligheid. Men verwachtte wel, dat ieder land voor de dag zou komen met plannen, waaruit kan 'blijken-, wat men met eigen krachten meent te kunnen doen. Men is echter nog niet zo ver gevorderd, dat men thans reeds toe is aan een discussie over dat wat bereikt is en hetgeen had moeten worden bereikt. Nederlandse legerkringen beschouwen dit als een ge» lu'kkige omstandigheid, omdat het laatst geformuleerde concept voor een Neder lands defensieplan -nog niet de goedkeu ring heeft van 'het kabinet en de moge lijkheid' aanwezig is, dat -het, evenals zijn voorgangers, -niet door de Regering wordt aanvaard. Het merendeel der leidinggevende mi litairen van de beraadslagende landen is DAT de botter IJm. 237 gisteren bij Egmond op het strand liep, doordat een staaldraad in de schroef geraakte. DAT in hoger beroep in Amsterdam een maand werd geëist tegen de 26-jar. K. K. uit Dokkum, die in de hoofdstad op het bevel van een agent niet stopte, doch door de rechtbank werd vrijgespro ken. DAT J. M. Bikbergen op verzoek eer vol is ontslagen als consul te Cleveland F. Binnendijk de functie waarneemt. DAT het zusterhuis van het Centraal militair hospitaal te Utrecht op 4 April wordt geopend. DAT de Canadese generaal Foulkes, die zo'n belangrijke rol speelde bij de bevrijding van ons- land, gisteren in Hil versum een radio-toespraak heeft gehou den, die op 5 Mei zal worden uitgezonden. DAT de 47-jarige boekbinder J. M. van der Vliet uit de Willem de Zwijger laan 126 III te Amsterdam sinds Vrijdag j.l. spoorloos verdwenen is. DAT de Bond van Christelijke Poli- tie-ambtenaren van 4-6 Juli in Arnhem zijn 30-jarig jubileum zal vieren. DAT in Haarlem op 86-jarige leeftijd is overleden A. A. van Pelt Lechner, oud burgemeester van Zevenhuizen (Z.-H.). DAT in de Elisabeth Otter Knoll- stichting aan het Eikenplein te Amster dam, waar 25 oude dames wonen, gister avond een der woonkamers uitbrandde. DAT mr H. M. van der Zanden te Den Haag, alg. secretaris van het Rijks arbeidsbureau en referendaris op Sociale Zaken, benoemd is tot gemeente-secreta- s van Enschede. DAT in Roosendaal isloverleden de 41-j. Hongaarse chirurg dr T. F. van Poeschl de Selmecz, die sedert 1948 aan hel kenhuis Charitas aldaar verbonden DAT de Groningse gemeenteraad het voorstel om een wekelijkse gecontro leerde automarkt te gaan houden, heeft aangenomen. DAT op 15 Augustus in Goirle (N.B.) een gedenksteen wordt onthuld fusilleerde gijzelaars uit St. Michielsgestel en Haaren. DAT men in Delfzijl is begonnen met de bebossing van een oppervlakte ca. 8 ha. DAT de vereniging Tot Heil des Volks te Amsterdam van het Koningin Juliana-fonds, voor haar arbeid onder de massajeugd in het hartje van Am sterdam, een gift van f 4700 heeft ont vangen- DAT Th. Brouwer te Heemstede, in specteur L.O. in de inspectie Zaandam, benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau, het er over eens, dat er in West-Euiropa nóg harder zal moeten Worden aangepakt en dat de oplossing van het Probleem- Duitsland dringend noodzakelijk is. Hooggeplaatste -militairen maken er geen geheim van, dat West-Duitsland bronnen middelen bezit, die voor de verdedi ging van West-Europa onontbeerlijk zijn. Lnden- van een modus voor de in schakeling van Duitsland in het West- Europese verdedigingssysteem is evenwel probleem, waarbij het standpunt van de strategen- niet altijd overeenkomt met dat van de politici en economen, De hóu- ding der Duitsers vergemakkelijkt eer oplossing niet. Maar in de langzame, doch gestadige vooruitgang op de weg naar gezamenlijke veiligheid- van de twaalf landen-, ziet men hoopvolle aanwijzing, dat de mogend heden door- nationale inspanning zullen komen tot een krachtig geheel, dat in staat is het politiek en militair even wicht in de wereld, te 'handhaven... De verschillende chefs van staven wer den vanmorgen in en voor de Pr. Juliana kazerne in Den Haag met enig cere monieel ontvangen- Voor de ingang de: kazerne stond een erewacht van 16 ma rechaussees opgesteld in tenue met kol bak. Steeds wanneer een auto met hoge militairen voorreed flitsten de sabels omhoog ten gröet. Vele malen moesten zij dit saluut brengen, want vrijwel afgebroken rolden de auto's aan en neraals en admiraals stapten haastig naar binnen met omvangrijke aktetassen de hand. In de hall van de kazerne stond kleine deputatie van alle onderdelen der Nederlandse weermacht: meisjes VHK, Marva's. matrozen, daten, LSK-mannen en zowaar enkele vrijwilligers van de Nationale Reserve. De toneelzaal was opgesierd met vlag gen en bloemen en bood een kleurrijke aanblik. Aan de U-vormige tafel zaten de militaire leiders van elf landen (alleen IJsland is niet op deze bijeenkomst tegenwoordigd) en onder voorzitterschap van Omar Bradley bespraken zij. hetgeen wy hierboven meldden. Bradley dankte jie Nederlandse Rege ring voor haar gastvrijheid en generaal Kruis beantwoordde de speech van d Amerikaanse staf-chef. Labour-ineerderheid tot drie geslonken Opnieuw socialistisch Lagerhuislld overleden. Als gevolg van het overlijden van h' socialistische Lagerhuislid voor Brighouse en Sperborough, F. A. Cobb, is de meer derheid van Labour thans tot drie ge slonken. Op 5 April zal in dit district eer tussentijdse verkiezing moeten worden gehouden. In het geheel moeten nu drie van dergelijke verkiezingen plaats vinden. Indiase manschappen zijn gisten Howrah, een voorstad van Calcutta, bin nengetrokken,. vertrekt Devèze naar Haag om de zitting van de ministers Defensie dér landen van het Atlantisch Pact bij te wonen. Een voortdurende regeringscrisis in België kan de plannen voor de Westeuropese verdediging delig beïnvloeden. Amerikaanse wapens kunnen niet naar België worden scheept, tenzij het verdrag voor de penlevering wordt geratificeerd. In de havens in de Ver. Staten stapelen de wapens voor België zich op. De Internationale tijdsomstandigheden in er niet naar, dat een land zich de luxe van een permanente regeringscrisis kan veroorloven. Wij voegeft hier nog aan toe, dat als het Belgische parlement zou worden ont bonden en de ratificatie van het verdrag „wederzijdse -hulpverlening" nog niet is geschied, de voor België bestemde pens vermoedelijk aan andere landen het Pact zullen worden geleverd. Extra-voeding voor t.b.c-patienten Om in de kosten van extra-voeding >or verplicht verzekerde tuberculosepa tiënten te voorzien, heeft minister Joe- wijziging van het wetsontwerp op het praeventiefonds voorgesteld. Het fonds zal voor dit doel jaarlijks-2 mil lioen uit het Vereveningsfonds ontvan gen, boven de 4 millioen die het reeds volgens 'het oorspronkelijk wetsontwerp zou krijgen. De uitvoering zal berusten bij de vakcentrales. De extra-voeding van niet-georganiseerde arbeiders wordt op gedragen aan de consultatiebureaux. De zesjarige C. M. L. T. uit de Span jaardstraat te Rotterdam liep gisteren, in zijn spel verdiept, tegen een passerend motorrywiel aan en werd tegen de straat gesmakt. Hy is kort daarop overleden. In het gevang [■et is nu bijkans tien dagen gele» at in Djakarta dr Ozinga werd ge arresteerd. ervan verdacht dat nij iets te maken had gehad met Westerling. Wegens dezelfde verdenking zitten an deren zelfs al veel langer. Men spreekt van enkele honderden. Het interesseert ons eigenlijk wel een» te vernemen, welke houding onze rege ring met betrekking tot deze mensea inneemt. Het gaat hier om Nederlanders en onze zelfde regering, die terecht luide protesteerde toen in Praag een Ne derlander wérd aangehouden en toen aan onze regering elke redelijke inlich ting werd geweigerd, zwijgt thans. Het kan zijn, dat d'i-e mensen, die daar in Djakarta in het gevang zitten, inder daad- iets met Westerling te maken heb ben gehad. Van iemand a-ls dr Ozing-a kunnen wij dit overigens nau-welij-ks aan nemen. Maar dat alles doet hier niet tec zake. Hebben zij zich aan- strafbare feiten schuldig gemaakt, dan zal er straf moe ten volgen. Intussen is er daar na lange hechtenis al iemand losgelaten, van wie gebleken was. dat hij met Westerling niets uitstaande had gehad. En wie zegt. dat wil De jonge staat Indonesië rechtsstaat worden, voorwaar een lof felijk streven- Maar Indonesië zal dienen te bedenken, dat wat thans geschiedt, maar weinig met recht en vooral met rechtszekerheid te maken heeft. En we nemen aart, dat de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië goed genoeg zijn om hierover een nekele opmerking toe te De ministerconferentie, welke thans in Indonesië wordt gehouden, biedt daartoe ruimschoots gelegenheid. Maar ook onze eigen regering bly've zich tegenover het ei-gen volk niet langer in plechtstatig zti-lzw ij-gen hullen. Erkenning De regering heeft dus nu de Chinese volksrepubliek officieel erkend. Dit betekent, aldus wordt ons verzekerd, geen goedkeuring van- het regime, dat in China de macht uitoefent. Maar het be tekent wel een erkenning, dat de com munistische regering, die er thans is. da macht stevig in handen heeft. Het is met erkenningen vaat: een zon derlinge zaak.- De wijze waarop een nieuwe regering aan de macht komt, biedt dikwijls een weinig verheffend beeld. Maar, zo pleegt men dan te zeg gen, erkenning van zuifc een regering, ook wat men dan -noemt een erkenning in rechte, is toch vooral een kwestie va-n realiteit. En bij die realiteit schijnt men dan wel een en ander op de koop toe te moeten nemen. Wat overigens die koop betreft, de mogelijkheid van handelsbetrekkingen m-et het nieuwe China schijnt toy de vraag ven de erkenning geen onbelangrijke rol te hebben gespeeld- Erkenning betekent dus geen goedkeu ring van het regime. Dit zinnetje klinkt duidelijk, al stelt het weer voor andere vragen. Zou een regering zich dan steeds moeten afvragen, of zij een bepaald regi me al of nog kan goedkeuren? We menen te weten, dat onze regering ook wel ver tegenwoordigingen heeft in staten, wel ker regime nauwelijks toejuiching ver dienen. Hieruit 'blijkt weer, hoe moeilijk de motiveringen op dit gebied zijn. Minis ter Stikker heeft vorig jaër de commu nistische zetbazen-regering in Oost-- Duitsland terecht overigens niet wLllem erkennen, omdat die regering tot sta'nd was gekomen „ten -gevolge van een proces, dat met onze opvattingen van demooratie niet oVereenstemt." Een ge vaarlijke Tedenerin-g voor een- man, dia wel bereid was. de regering van Indo nesië te erkennen. Neen, in de internationale diplomatie dekken recht en feit elkaar slechts tem dele. Maar dat is en blijft iets, waarvan men de realiteit alleen met schaamte kan „erkennen" Strengsoepel, streng, soepel. Rijwiel met hulpmotor komt weer in een gunstiger blaadje Berijders krijgen geen last als ze maar motor rijtuigenbelasting betalen VOOR HET RIJWIEL MET HULPMOTOR breken weer betere tijden aan. Dit nieuwe vervoermiddel, dat nu eens als fiets en dan als motorrywiel moest worden beschouwd, krijgt nu weer, voorlopig weliswaar nog oogluikend, een positie welke hem dicht by de fiets brengt. Tegen de beryders mag namelyk soepel worden opgetreden als ze niet in het bezit zün van een ry- en nummerbewüs, als ze gebruik maken van rijwielpaden of als het vervoermiddel niet is voorzien van spiegel en hoorn. Minister Wyers heeft dit, na overleg met minister Spitzen aan het openbare ministerie doen weten en als bewinds lieden dit adviseren mag men toch rustig aannemen, dat er geen bonnetjes meer zullen vallen. Volgens de wet worden de rijwielen et hulpmotor nog als motorrijwielen beschouwd, maar het is te verwachten, ia de invoering van het nieuwe we- KANS OP EEN KOELE WEEK (Van onze weerkundige medewerker) Er is kans op de geheele week koel, maar droog voorjaarsweer. Door de ont wikkeling van een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van Groenland over de Britse eilanden naar onze omgeving en Midden-Europa, is er een periode ontstaan van koel en droog en zonnig voorjaarsweer. Met de N.O.- winden worden droge van land afkom stige luchtmassa's aangevoerd, waarby de temperatuur 's nachts tot dicht bij het vriespunt kan dalen. Ypenburg meldde vannacht 3 graden Celsius, terwijl over dag het kwik weer tot 9 k 12 graden Cel sius zou oplopen. Over Schotland nadert een zwak front waardoor na morgen weer enige wolken velden van boven de Noordzee Runnen binnendrijven. Zoals de situatie zich van morgen liet aanzien, is de kans vry groot, dat het droge weer met een schrale Noord-Oostenwind de gehele week nog wel kan aanhouden. Dergelyke situaties doen zich in het voorjaar veelvuldig voor en zijn vaak zeer hardnekkig. Voor de werkzaamheden in land- en tuinbouw, alsmede voor de schoonmakende huis moeder» zal dit weer zeer welkom zijn. genverkeersreglement de rijwielen mek hulpmotor van het merk Berini, Cyclex, EFA-speedwheel, Le Poulain, Rex, Solex en VAP tot die voertuigen zullen worden gerekend, welke op genoemde punten niet als motorrijwielen worden beschouwd. Vanzelfsprekend ontslaat het boven staande de bestuurders der rijwielen mek hijlpmotor geenszins van de verplichting zich op een zodanige wijze langs de weg voort te bewegen, dat zü de veiligheid van het verkeer niet in gevaar brengen. Ook is voor alle ry wielen met hulp motor motorrijtuigenbelasting verschut- VROEGE WEERBERICHT OVER EEN ANDERE ZENDER Met ingang van 1 April zal het weer bericht van 's morgens 05.45. dat door het KNMI wordt verzorgd, worden uitgezon den over Hilversum I op golflen-gte 403 meter, in plaats van over Hilversum 2. De uitzending van het weerbericht van 06 45 geschiedt als voorheen over beide zenders. WEERBERICHT Noordelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met nu en <^an enkele overdrij- j§ vende wolkenvelden. Zwak ke tot matige Noordelijke wind. In de nanacht op ver schillende plaatsen lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. (Opge maakt te 10 uur). Woensdag 29 Maart: Zon op 6.23. onder 19.08 uur; maan op 13.07, onder 5.06 uur. 2 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1