JUeutue fciiisrfjc (üimranl Zijn devies luidt: Een coalitiekabinet of Kamerontbinding Wist U In de communistische woning is Maarschalk Tito „koning" MAANDAG 27 MAART 1950 BUREAUX: ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8081 directie: f. diemer. CHRIS TE LIJ K-N A T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stoauosticb h gfitbfmn tngn heet io te^fjeospott" DE BRIEF UIT RUSLAND Zie pag. 4 Met Devèze nog dieper in de malaise De Katholieke C.V.P. zal deze liberale anti- Leopoldist echter niet steunen DE AANKONDIGING, dat de Liberaal Devèze tot kabinetsformateur benoemd werd, is ongetwijfeld het meest onverwachte nieuws, sinds de op 12 Maart gehouden Volksraadpleging over de terugkeer van de Koning. Minister Albert Devèze, die in het demissionaire kabinet de portefeuille van Defensie beheerde, verklaarde, nadat h« de opdracht van Prins-Regent Karei had aanvaard, dat hij zou. trachten een formule te vinden voor een nationale oplossing. Dit komt dus hierop neer, dat hy ervan droomt een kabinet samen te stellen gebaseerd op drie partijen, namelijk de Rooms-Katholieken, Liberalen en Socialisten. Na bijeen roeping van de Kamers, zouden dan wettelijke maatregelen genomen moeten wor den om Koning Leopold weer op de troon te doen terugkeren, maarmet de vaste garanties, dat deze na enige tijd weer afstand zou doen ten gunste van Kroonprins Boudewyn. Het ziet er niet naar uit, dat zulks Devèze gelukken zal en dan staan Kamerontbinding op het program, en nieuwe verkiezingen. Zo heeft de nieuwe kabinetsformateur (de vorige figuren waren slechts infor mateur) het zelf verklaard: ,,Als i-k niet slaag in het vormen van een coalitie regering, dan zal het volk zelf uit spraak moeten doen". Hoe wil hij erin slagen Leopoldisten en anti-Konings- gezinden in een kabinet te verenigen? Raeds werd gistermiddag een motii aangenomen door de Katholieke C.V.P. waarin onvoorwaardelijke terugkeer van de Koning werd geëist. Het is kort dag voor Devèze, 1 April moet hij de vergadering der Defensie-commissie te 's-Gravenhage bijwonen, De kunstgrepen, die Devèze moet aanwenden, zijn als volgt: 1. Hij moet Koning Leopold te halen, met een dergelijke uitgestelde abdicatie in te stemmen. 2. Hij moet de Socialisten voor dit plan zien te wi door aan te tonen, dat de Koning die abdicatie voldoende waarborgen heeft aangeboden. 3 De CVP zien te krijgen, dat zij met de abdicatie accoord gaat. Dit zijn heilloze pogingen Hoogstens zou hij erin kunnen slagen een LiberaalSocialistische regering te vormen, die dan echter in de Senaat, waar de CVP de absolute meerderheid heeft, geen vertrouwensvotum zal krij gen. Het uitzicht is dus op nieuwe verkie zingen. Gedurende de wettelijke termijn van 40 dagen, die aan het houden nieuwe verkiezingen vooraf gaat, de LiberaalSocialistische regering het bewind in handen hebben, met het ge hele morele en materiële overwicht, dat Indien de Liberalenen Socialisten te zamen erin zouden slagen, in de nieuwe verkiezingen een meerderheid in de verenigde Kamers te verkrijgen, dan zou zulks betekenen, dat de wet op het 'tiejregentschap niet zou worden opgehe- 'ven, en de Koning niet bij beslissing van het Parlement kan terugkeren. De eigenlijke raadplegingen van Devèze zijn vandaag begonnen. Tijdens een persconferentie merkte een der journalisten op, dat de CVP reeds spreekt van „een dolkstoot, die de Prins-Regent zijn broer Koning Leo pold heeft toegebracht, door een Libe raal tot kabinetsformateur te benoe men". Hierop gaf Devèze ten. antwoord, de Prins-Regent is' boven iedere critiek verheven./ Hij' is het wettige hoofd van de Staat en het is zijn plicht, diegene te belasten met de vorming van een re gering, die -hij daartoe geschikt acht". De ministersconferentie te Djakarta „Sterkte en vastberaden wil" Boodschap van de Koningin als Hoofd der Unie H.M. de Koningin heeft als Hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie de volgende boodschap gezonden ter gelegenheid 'van de opening van de1 ministersconferentie te Djakarta: „Aan de vooravond van de eerste ministersconferentie der Neder lands-Indonesische Unie zend ik beide delegaties mijn beste we voor sterkte en voor een vastbera den wil de goede oplossingen te vinden in het belang van beide vol keren en in het bijzonder ten aan zien van de moeilijkheden van de groeiende Indonesische staat. De moeilijkheden van het ogen blik zijn ongetwijfeld groot en ei is veel, dat tijd zal vragen, alvorens het zich langs goede banen ontwik keld zal hebben. Toch zie ik onverminderd talrijke mogelijkheden voor een bevredi gende gang van zaken. Moge het de gezamenlijke delegaties gegeven zijn door wijsheid de goede wegen aan te geven". ANTWOORD AAN H. M. DE KONINGIN Drs. Hatta heeft het volgende antwoord gezonden op de boodschap van H. M. de Koningin bij de opening der Unieconfe- tentie: „Uwe Majesteit houde Hoogst- dezelve er van overtuigd, dat in het besef vari het uitermate grote belang van het welslagen dezer besprekingen, ook voor het heil en het welvaren van de gehele wereld, wij allen tezamen zowel als ieder afzonderlijk, naar beste v/eten en met de meest oprechte bedoe lingen zullen bijdragen tot het bereiken van het gestelde en zo noodzakelijk te bereiken doel." Geschenk van bollenhandelaar aan de Koningin Vanmorgen hebben de heren T. M. H. van Waveren en mr F. J. D. Theyse, resp. voorzitter en administrateur van de Bond van Bl-oembollenhandelaren-op paleis Soestdijk, het eerste exemplaar van- het jubileumgedenkboek, dat uitge geven wordt t gv. het 50-j. bestaan van deze bond, aan Koningin Juliana aan geboden. Wordt R.I.S. geannexeerd? De Partai Indonesia Raja heeft een door haar voorzitter Wongsonegoro on dertekende verklaring uitgegeven, waarin aangedrongen wordt op inlijving van de RIS (Republik Indonesia Serikat) bij de républiek van Djokja. Betaling per giro Wij wijzen onze abonné's nog eens op de mogelijkheid, het abonnements geld voor April of het tweede kwar taal, resp. f 1.50 en f 4.50, per giro aan ons over te maken. Dit dient dan vóór 1 April te geschieden. ADMINISTRATIE N.L.C. In C.V.P.-kringen spreekt in een'„staatsgreep". De Rooms-Kabholieken blijven op hun standpunt staan, dat Koning Leopold in ieder geval terug moet. Devèze, op wie thans de aandacht geconcentreerd is, rad in 1912 als Liberaal afgevaardigde n de Belgische politiek en bekleedde ijn eerste ministerschap reeds van -1923. Hij is 68 jaar oud en jurist. Inmiddels hebben gisteren de Walen e Charleroi een nationaal congres ge houden met spandoeken, fknfares en veel „tamntam", op hun achterste poten staande teneinde te verhinderen dat Koning Leopold terugkeert. Wij herin neren aan het fiere lied: „Zij zullen hem niet temmenKoning Leopold Volgens een later ontvangen bericht is Devèze vanmorgen zijn besprekingen in derdaad begonnen. Hij polste o a. oud-mi nister Max Leo Gerard, Liberaal, en wis selde van gedachten met de C.V.P. min. Gaston Eyskens en de heren Max Buset (Soc.), de voorzitter der C.V.P., Baron van der Straeten, Waillet Segers. Controverse KoningRegent? Van de Belgische persstemmen wij nog die van het rechtse'bladrLa libre Belgique." Dit orgaan doet een scherpe aanval op dè Prins-Regent, zinspelende op wrijvingen, welke de laatste jan tussen Prins Karei en Koning Leopold zouden zijn ontstaan. Het staat vast, al dus „La libre Belgique", dat de Prins- Regent met de linkse partijen de terug keer van de wettige Koning tracht uit te stellen. Een andier geluid d'oet de Belgische communistisohe partij horen. Deze partij waarschuwt de arbeiders op hun hoede te zijn, v-oor de „afleidingsmai die thans worden uitgevoerd en die de capitulatie voor de Leopoldistische re actie ten doel hebben. Vooral de So cialisten moeten het ontgelden, die Vla- mingel en Walen tegen elkaar in het harnas jagen. Wij zouden zo zeggen, ge grond op jarenlange ervaringen, dat het communisme slechts bloeit o.p de bodem der democratische tegenstellingen! MICHEL EN MARIANNE Minister Schuman bepleit toenadering tot Duitsland, maar tempo tempo... Kansen voor toetreding tot de Raad van Europa stijgen HETGEEN WIJ REEDS SCHREVEN over de noodzakelijke inschakeling van West-Duitsland in het Europese statenverband, de zgn. „integratie", wordt eens onderstreept door een rede.van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman. De condities, welke hij echter aan de regering van Adenauer stelt, laten aan duidelijkheid niets te wensen over. De Franse minister legde er de nadruk op, dat de suggesties betreffende de, door Adenauer voorge stelde, Frans-Duitse economische uiiie wat te vroeg geopperd waren, want eerst dient een zekere mate van politiek begrip te groeien. Schuman is echter uiterst oorzichtig en tactisch. Enerzijds legde hij de nadruk op de snelle evolutie" in de Franse politiek de afgelopen achttien maanden, m; anderzijds wil hij toch ook geen stadium in de betrekkingen tussen Frankrijk Duitsland overslaan, De moeilijkheid zit meer in het tempo, n de hinderpalen tussen beide landen uit de weg te ruimen. Maar dit staat vast, een der voornaamste voorwaarden een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland, is de toetreding m Duitsland tot de Raad van Europa. Omtrent deze aangelegenheid is er be langrijk nieuws. De Geallieerden hebben West-Duitse regering namelijk Zondag doen weten, dat zij 'het Duitse verzoek. ich te laten vertegenwoordigen zul len doorzenden. Twee der drie Duitse verzoeken willen de Geallieerden ii Dit betekent, dat de Geallieerden Duitsland schriftelijk om toetreding tot de Raad van Europa zuilen verzoeken en is garanderen, dat het medelidmaat schap van de Saat slechts.tijdelijk is en afhankelijk van een Duits vredesverdrag. Het derde Duitse verzoek behelsde, dat De agenda der Unie conferentie De agenda van de Unieconferentie is als volgt samengesteld: Uniesecretariaat. Uniehof, gerechtelijke bijstand, Nieuw Guinea, financieel-economiscbe sai werking, handelsaccoord, regeling de Nederlandse garanties, scheepvaart overeenkomst, deviezenzaken, pensioe- de jongste maatregelen ten aanzien het geld, de Nederlandse ambtena- de culturele commissie, de militaire De conferentie zal een week of tien dagen duren, doch daarna zullen com missies hun werkzaamheden voortzetten. Minister Van Maarseveen verklaarde, ich te kunnen voorstellen, dat sommige 'raagstukjeen niet aanstonds zullen wor den opgelost, doch voldaan te zullen zijn beginsel een voor beide partijen lardbare oplossing gevonden wordt. „Zelfs als men overeenkomt, een be paald probleem uit te stellen, zal dit op zichzelf een bewijs zijn van vriendschap pelijke samenwerking," zeide de minister. Zaterdagavond werden de deelnemers twee uur lang ontvangen door ir Soe- Hedenmiddag is de behandeling van Nieuw-Guinea door een commissie van de unieconferentie vastgesteld. Jamln erklaarde, dat indien Nederland niet toegeeft, de doelstellingen van de unie- conferentie zullen worden verijdeld. Conflict met Oost-Indonesië verscherpt zich Zaterdagavond is te Djakarta officieel bekend gemaakt, dat de sultan van Djokja als minister van Verdediging een telegram aan Makasar gezonden heeft te melden, dat er zo spoedig mogelijk federale troepen naar Makassar worden gezonden. pokkenepidemie op madoera. Op Madoera zijn thans 1100 mensen door pokken aangetast en 79.overleden Te S^erabaja worden 62 gevallen ge meld,'waarvan 3 dodelijke. Duitslands status als toegevoegd lid „als voorlopig" diende te worden beschouwd Ook verlangde Duitsland waarnemers in het ..minister-comité" te hebben. Over dit laatste punt moeten nu de regeringen van Londen, Washington en Parijs be slissen- Een vertegenwoordiger van West- Duitsland zou zich thans in Parijs be vinden voor besprekingen, de toelating tot de Raad van Europa beogende. Deze politicus zou Dr Heinrich von Brentano zjijn, een Christen-Democraat. Gedurende zes weken zal op het „Rockefeller Center" in het hartje van New York temidden van een weelde van tulpen een Nederlandse wipwatermolen lustig draaien. Op initiatief van de Nederlandse vereni ging voor Vreemdelingenverkeer is dit brokje Holland daar geplaatst. De Ne derlandse ambassadeur in de V.S., mr Van Kleffens, stelde de molen in werking. Nederland erkent Chinese Volksrepubliek De Nederlandse regering heeft heden door bemiddeling van de ambassade- secretaris dr J. Vixseboxse te Peking een nota doen overhandigen aan de cen trale regering van de Chinese volksrepu bliek, waarin de Nederlandse regering tr kennen geeft, dat tot de jure erkenning van de centrale regering van de Chinese volksrepubliek met ingang van heden overgegaan. De heer N. A. J. de Voogd, tijdelijk zaakgelastigde te Nanking, zal dig mogelijk naar Peking vertrekken, teneinde voorlopig de leiding van de post op zich te nemen. De ambassadur der Chinese nationalis tische regering te Den Haag is door de Nederlandse regering terzake ingelicht, waarbij is medegedeeld, dat deze erken ning van het regime Mao Tse-Tung ir pliceert, dat de de jure erkenning v de nationalistische regering van China door Nederland is ingetrokken. „Voorwaarts" op een rif bij Jersey Bemanning by zware mist zes uur ii een sloep Het Groninger motorvrachtschip Voorwaarts (261 tón) is Zaterdagnacht vastgelopen op een rif voor de Noord kust van het Britse eiland Jersey. De bemanning -van zes koppen bereikte een sloep de kust. Het schip was in een zware mist door een sterke wind uit de koers gedreven Er was geen radio aan boord en er werden vuurpijlen afgeschoten. Men kreeg echter geen antwoord en besloot toen in de reddingboot te gaan. Zes lang had men aan de riemen gez toen de sloep door een loodsboot op sleeptouw werd genomen. Twee nen waadden door de brandng na De Voorwaarts zit nog op het rif vast, is beschadigd en krijgt water bin nen. Het schip voer in ballast. De drie Dakota's in Duitsland: Zeven en twintig Tsjechen wrillen niet terug Van de 85 passagiers, die, zoals gemeld Vrijdag in drie Dakota's op het vlieg veld Erding bij München (Amerikaanse zone) uit Tsjechoslowakjje aankwamen, willen 27 personen onder geen voorwaar- ar hun land achter het IJzeren Gor dijn terugkeren. Over de vlucht wordt thans thans nog nader gemeld, dat de bemanning van twee der vliegtuigen vrij willig daalde, maar de piloot van het derde toestel slechts onder bedreiging een revolver zijn machihe aan de grond wilde zetten. Velen der passagiers hadden kaartjes gekocht voor Praag en wisten niet, dat zij in de Amerikaanse zone van Duitsland zouden landen. De machines waren afkomstig uit Bratis lava, Ostrava en Brno. Georgic bracht 1400 militairen thuis Met het 27.469 ton metende troepen transportschip „Georgic" kwamen 1400 liren in het vaderland terug. Verder bevonden zich ongeveer 600 vrouwen en kinderen aan boord. Alvorens" de ontscheping te Rotterdam hedenmorgen begon, werden de jongens toegesproken namens de Koningin door kapitein R. J. E. M. van Zinnincq Berg- i, namens de Regering door mr W. Fockema Andreae, de staatshecretaris Oorlog en namens Prins Bernhard, door kol. C. F. Pahud de Mortanges. Op dit schip waren alle opvarenden in hutten ondergebracht. Gedurende de reis helaas een baby van vier maanden darmstoornissen overleden, 2r was aangekondigd, dat $r tien baby's zouden worden geboren op reis Ondanks het feit, dat er eén vroedvrouw boord- was meegenomen, alsmede een aantal kraamverzorgsters, hebben alle baby's verstek laten igaan Bijbellezing geen openbare vermakelijkheid Twee Jehovagetuigen vrijgesproken Het klinkt nogal vreemd om een Bijbellezing een openbare vermakelijk heid te noemen. Toch meent mr E. J. Fledderus, de ambtenaar van het O-M. Apeldoorn, c^t twee Jehovagetuigen overtreding waren, toen zij in Bar- neveld een openbare Bijbellezing hiel- in een particulier huis. Hij beriep zich op de Alg. Politieverordening, waarin wordt verboden, zonder toe stemming van de burgemeester open bare vermakelijkheden te organiseren-i De Apeldoornse kantonrechter sprak' de verdachten echter vrij en Ln hoger beroep heeft thans ook de Zutphense rechtbank uitgesproken, dat een ver- ourdeling in strijd zou zijn met de Grondwet, die iedere openbare gods dienstoefening binnen gebouwen en besloten plaatsen toelaat. Op het Amerikaanse departement van verdediging worden plannen gemaakt om Indonesië voor 5 millioen dollar lichte wapens, andere krijgsbehoeften en ver voermiddelen te leveren voor de handha ving van de binnenlandse orde. Twintig meter hoge zuil als groots nationaal monument op de Dam Het plein wordt er aanzienlijk mooier op Hef nationale monument op de Dam in Amsterdam zal geplaatst worden waar thans een plantsoen het voorlopig monu ment omzoomt. Dit plantsoen wordt ver vangen door een bestrating, gelijk aan het Paleis. Er komt een ruim twintig meter hoge in doorsnee ellips vormige zuil. Deze zuil wordt geplaatst op een plateau van een meter hoog, dat weer het middelpunt is van cirkelvormige, zeer brede treden. De galerij, waar de elf urnen uit de provincies en die uit Indo nesië zullen, staan, zal een sector van deze cirkels zijn. Deze galerij wordt een eenvoudige, dikke muur. worden door fraaie sluitstuk- vapens en inscripties afge schermd. De wand van de galerij zal in gehakte opschriften krijgen. De grote zuil zal worden vervaardigd uit veredeld beton. Links en rechts komen kalkstenen beelden, die-het ver- symboliseren. In» het midden wordt de ellende van de oorlog uitgebeeld. Boven deze beelden zal een vrouwefiguur de overwinning voorstellen. De beelden groep lost naar boven op in een vlucht duiven. - Voor de cirkelvormige verhogingen staat links en rechts een massief voet stuk, waarop een leeuw. In het midden (richting Koninklijk Paleis zal een deel de bestrating over de treden heen iets meer relief in de stenen worden uitgebeeld als een loper, waarover men zich bij plechtigheden naar het monu ment zal kunnen begeven. Een vlagge- mast completeert de aanleg naar achter. Franse havenarbeiders staken 24 uur Op Orly brak „sit-down-actie" uit De Franse havenarbeiders, die zijn aan gesloten bij het door de communisten be heerste vakverbond CGT, zetten vandaag een 24-uurstaking in, uit protest tegen de arrestatie van drie vakbondsleiders in Marseille. De „waarschuwingsstaking" te Le Havre, die Zaterdag en gisteren werd gehouden, heeft geen incidenten veroor zaakt. Het Nederlandse passagiersschip „Noordam" kwam gisteren uit Rotterdam te Le Havre aan en kon later op de dag aar New York vertrekken. De duizend employe's van de vijf tionale theaters in Frankrijk, die- reeds drie weken staken, is aangezegd, dat hun contracten afgelopen zijn. Op het Parijse vliegveld Orly gingen >0 arbeidskrachten van de „Air France", ongeveer de helft uitmakend van het grondpersoneel voor de radio- en weer kundige dienst, in „sit-down-staking". Eisenhower zal zijn mening zeggen Generaal Dwight D. Eisenhower heeft ati uitnodiging aanvaard om niet een toewijzingscommissie van de Ameri kaanse Senaat Woensdag te spreken over zijn mening, dat de V.S. verder zijn ge gaan Ln hun ontwapening dan uit vei ligheids-overwegingen verantwoord is. Eisenhower moet nu de commissie mee delen, of hij van mening is, dat de voor gestelde verhoging van de militaire be groting, aanbevelenswaardig is. DAT de gemeentebesturen in de Lang straat (N.B.) bij minister Spitzen hebben geprotesteerd tegen het voornemen van de Spoorwegen, om het personenvervoer •n Den Bosch en Lage Zwaluwe op te heffen. DAT in Utrecht de eerste internationale bijeenkomst van „public relation officers" (perschefs) werd gehouden. DAT de salariscommissie ad hoe een rapport heeft opgesteld over de presta tieverhoging bij de ambtenaren. DAT deze commissie zich verenigde et een ontwerp-regeling voor overwerk m ambtenaren op maand- en weekloon burgerlijke rijksdienst, bezoldiging van ambtenaren bij een aantal tijdelijke diensten van Econ. Zaken en salarissen an leerling-verplegenden. DAT in Breskens een wijkgebouw van het Groene Kruis is geopend. DAT Zaterdagnacht het duizendste schip van dit jaar in Amsterdam binnen liep (in 1949 pas op 28 April). DAT de N.V. Moderne Wegenbouw te Heerlen met f 213.337 laagste inschrijf- ster was voor de verbetering van de prov. weg Heerlen—Sittard, en P. C. Zanen te Tilburg hoogste met f 243.700. DAT de staatsmijn Emma te Treebeek evenals de Maurits binnenkort een skip- installatie 'krijgt, waardoor het vervoer van kolen door de schacht wordt ver beterd. DAT men in Meezenbroek (Heerlen) op muurresten van een groot Romeins bouwwerk is gestoten. DAT pl m. 100 kasteleins in Maastricht, van wie op 1 Mei de verloven vervallen, bij de ministers Teulings en Van den Brink hebben geprotesteerd. DAT er besprekingen worden gevoerd over een tunnel onder de weg Zaandam —Alkmaar bij het Zaandamse station. DAT van 11 tot 22 April in de Volks hogeschool Alfardsoog te Bakkeveen een cursus wordt gehouden over „Van am bacht tot industrie". DAT over enkele maanden in Bolsward een nieuw Geref. rusthuis voor ouden van dagen wordt geopend, waarin is gebro ken met de gestichtsvorm. DAT de onlangs opgerichte kapel van de Kon. Rott. Lloyd van de maatschappij 50 instrumenten heeft gekregen en de onderkapelmeester van de Marinierskapel, D. B. Steinroth, tot dirigent is benoemd. DAT het echtpaar A. KruijtBeekho ven (76 en 79 jaar), Lijnbaanstraat 31 te Zaandam, op 14 April 55 jaar is getrouwd. DAT de kapitale boerderij van Massink te Toldijk bij Zutphen gisteravond door onbekende oorzaak in de as gelegd is. DAT gisteravond aan de Koemarkt te Monnikendam het dubbele woonhuis van de families Miedema en Staats door on bekende oorzaak uitbrandde en men niet verzekerd was. DAT van 30 Juni tot 8 Juli 1400 pel grims de vijftigste nationale bedevaart naar Lourdes houden. DAT de melkfabriek Neerlandia te Stompetoren (22 millioen kg per jaar) zal toetreden tot de coöperatieve ver eniging De Combinatie, die dan een om zet krijgt van 66 millioen kg per jaar. DAT over de Mark te Stampersgat (N.B.) een 62 meter lange noodbrug wordt geslagen ter vervanging van de Baileybrug. Het aanzien van de Dam in zijn geheel zal door dit monument aanmerkelijk wor den verhoogd, menen de ontwerpers, de beeldhouwer John Radecker en de archi tect J. J. P. Oud. De kosten worden begroot op f385.000. De monumentencommissie voor oorlogs gedenktekens heeft voorlopig f 150.000 jn het vooruitzicht gesteld. Er worden maat regelen beraamd om het ontbrekende geld bijeen te brengen. Lijk van vermiste militair gevonden Ongeluk of misdrijf? Zaterdagmorgen heeft men in het Boerengat te Rotterdam 'het stoffelijk overschot aangetroffen van de 23-jarige kantoorbediende A. A. L., gewoond heb bende in de Heer Kersbantstraat. De jongeman, die sedert 25 Februari werd vermist, is op 18 Februari uit Indonesië teruggekomen. Het stoffelijk overschot vertoont beschadigingen aan het hoofd, zodat men sectie zal verrichten om te onderzoeken of hier eventueel sprake is van misdrijf. Dit is de reproduótie van het schil derij „De twee watermolens" van Meindert Hobbema, dat de Rege- I uit het nationaal bezit o biedt aan Canada. Het werk hangt thans nog in het Mauritshuia te Den Haag. (Foto uit archief Mauritshuis). Koningin ral Rotterdam-Ahoy openen Koningin- Juliana zal de tentoonstel» Ling Rotterdam-Ahoy op 15 Juni offi cieel openen'. We meldden reeds, dat Ko ningin en Prins bij de opening aanwezig zouden zijn. Station ivordt verbouwd tot 13 woningen De gemeenteraad vain Purmerend heeft besloten het voormalige stationsgebouw van de Nederlandse spoorwegen te be stemmen tot woonruimte voor 13 gezin- Twaalf jaar geëist tegen Otto Kempen Tegen de Duitse leider van het bureau Joodse zaken in de Paulus Potterstraat te Amsterdam, Otto Kempen uit Neu- burg, wérd vanmorgen voor het Amster damse „B.G." 12 jaar gevangenisstraf ge elst Uitspraak 8 April. Het verkiezingsspel in Joegoslavië Schaapjesgedwee deponeert men het balletje in rode bus EVENALS bij ONS, was het gisteren in Joegoslavië mooi weer. Daar werden de verltlezingen gehouden om tot het tweede parlement na de oorlog t« komen. De animo was enorm. Meer dan 95 procent van de tien millioen stem gerechtigden hebben meegedaan aan deze „eenheidsverkiezingen", waarvoor alleen de communistische partjj van Tito candidaten had gesteld. Men stemt daar, door een rubber balletje in de bus te laten vallen, zulks omdat niet met biljetten kan orden gestemd, daar in Joegoslavië vele mensen analphabeet zyn. Vanzelfsprekend waren Belgrado en ook de andere steden versierd met na tionale vlaggen en spandoeken, terwijl overal reusachtige portretten der leiders prijkten. De menigte zong nationale lie deren en voerde dansen uit. De voorlo pige uitslagen vormen een aanwijzing, dat het communistische volksfront, hetwelk Maarschalk Tito steunt en circa 8 mil lioen aanhangers heeft, de verwachte ge weldige beerderheid zal krijgen. Voor de Federale Raad werd gestemd via het balletje op individuele candïda- Na liet plan-Marsliall een nieuw program De republikeinse Amerikaanse senator Vandenberg heeft voorgesteld, ee; nieuwe commissie te benoemen, om ei r plan op te stellen, .hetwelk in de plaat; moet komen van het plan-Marshall, wanneer dit in 1952 afloopt. De studie dezer commissie zal niet alleen West' Europa moeten omvatten, doch de gehele wereld met inbegrip van het Verre Oosten. Inmiddels zijn te Parijs- de ministers van 11 Marshall-landen bijeen. Minister Stikker verklaarde, optimistisch te zijn over het vermogen van de Marshail- landen om te komen tot een stelsel voor de financiering van hun handel. Mr Stikker wordt genoemd als moge lijke voorzitter van de raad der Organi satie voor de Europese Economische Sa menwerking in plaats van Van Zeeland. Te Frankfort hebben de hoofden van de E.C.A.-misslBB in Duitsland, Frank rijk, Engeland. Nederland, België en Luxemburg besprekingen gevoerd over de vrijmaking van de Europese handel.. Tevens spraken zij de hoop uit, dat de andere West-Europese landen Duitse goederen zouden kepen. Men verwacht te Washington, dat een front van republikeinen en opstandige democraten een poging zullen aanwenden om Trumans program van 3.3 milliard dollar voor het plan-Marshall, Korea, de Palestijnse vluchtelingen en de econo misch laag-ontwikkelde landen te be snoeien, bij de behandeling in het Huis van Afgevaardigden. De president heeft in een brief dit bezuinigingsfront ge waarschuwd, dat dit de derde wereld oorlog kan verhaasten. Men schat de voorgestelde besnoeiingen op 500 millioen dollar en de democraten zullen een harde strijd moeten voeren om dit te voor komen. ten. Voor de Raad dér Nationaliteiten werd gestemd op een vaste lijst, opge steld door het onder communistische lei ding staande volksfront. Het nieuwe par lement heeft weer vier jaar zitting. De candidaat, die de absolute meerder heid verwerft over zijn medecandidaten, wordt gekozen geacht, ongeacht het aan tal „blinde" stemmen. De blinde bus was bestemd voor diegenen, die tegen alia gestelde candidaten zijn. Toen Tito zijn stem uitbracht, werd hij met applaus be groet en er werd geroepen „Held Tito". Reuter meldt nog, dat de vertegenwoor digers van de Westelijke pers over da nodige vrijheid beschikten om de stem ming gade te slaan. Een grappig incident deed zich nog voor toen de premier van Servië, Peter Stambolitsj, die ook kwam stemmen, zich in de stembussen vergiste en daar door ncstabene zijn stem uitbracht tegen het bloedeigen volksfront van Maarschalk Tito. En die stond daar vlak bij en hij lachte! De verkiezingsbeambte was een redelijk mens. Hij haalde op verzoek in de grote Stambolitsj het gummi- „blinde bus" terug balletje en gaf hem aldus e stemmen. MORGEN VERENIGDE VERGADERING STATEN-GENERAAL. Morgenmiddag te 1 uur zal in de Rid derzaal de verenigde vergadering der Staten-Generaal bijeenkomen ter behan deling van de wetsontwerpen tot benoe ming van Prins Bernhard als regent en voogd van een minderjarige troonopvol ger bij overleden van de Koningin. WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Over het algemeen weinig bewol king met in de nanacht hier en daar nevel of mist en op vele plaatsen lichte, op enkele plaatsen zware nachtvorst. Overdag onge veer dezelfde temperatuur andaag. Zwakke tot matige meest Noord-Oostelijke wind. (opgemaakt te 10 uur). Dinsdag 28 Maart.Zon op 6.26, onder 19.06; Maan op 11.44, onder 4.39 u. 2 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1