|lirumr gcihsctfeGfourant Geen vrede die de geestelijke idealen aan ondergang prijsgeeft Wist U VRIJDAG 24 MAART 1950 BUREAUX: llogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken v$tant9a4tfct! I« gfitbtevea tnyn hert In tegtieospoef Dertigste jaarling No 8079 Twintig jaar geëist tegen hoofddader uit Nieuwkoop Zie pagina 2 EISENHOWER WAARSCHUWT: Want er is een groeiende wereldmacht, die gebied en mensen opslokt Prins kon Kanaal niet over door de mist Door de ddohte mist. die boven .Zuid- Engteland hing, moest Prins Bernhard gis teren een voorgenomen reis naar Enge land staken. Midden boven het Kanaal liet d'e Prins zijn vliegtuig rehtsomkeert snaken, toen via de radio werd gewaar- ehuwd, dat de landinigsmogelijkheden (klein waren. Bij Plymouth was het ziht dindier dan 100 meter. De sheepvaart wend stilgelegd!. KONINGIN EN PRINS NAAR „ROTTERDAM AHOY" De Koningin en Prins Bernhard zul len op 15 Juni de opening bijwonen van de havententoonstelling Rotterdam- Ahoy. Goederenwagons tussen Roer mond en Venlo ontspoord Baan over tachtig meter vernield- Tien goederenwagens zijn gisteravond Om elf uur bij het station Reuver, tus sen Roermond en Venlo, ontspoord door dat de as van een Franse wagen brak. De baan werd over een afstand van tachtig meter vernield en geheel ver sperd. De opruimingswerkzaamheden souden vermoedelijk tot vanmiddag laat duren. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Reizigers die verder dan Roermond moesten, werd aangeraden via Eindhoven en Utrecht te reizen., Extra autobussen reden tussen Roermond en Venlo. Dr Drees onverwacht op de Jaarbeurs Minister-president dr W. Drees braoht gisteren onverwacht een particulier be zoek aan de Utrechtse Jaarbeurs. De eerste drie dagen stonden er op de officiële parkeerterreinen van de jaar beurs resp. 3678. 4301 en 4820 auto's. Het totaal van 12.799 ovetreft met 1344 dat van de Voorjaarsbeurs in 1949. Ook mevr. Knickerbocker eist 250.000 dollar van K.L.M. Mevrouw Knickerbocker, de weduwe van de bekende Amerikaanse journalist, heeft tegen de K.L.M. een eis ingediend tot schadevergoeding ten bedrage van 250.000 dollar. Deze journalist is indertijd bij de Franeker-ramp te Bomboy om het leven gekomen. Zoals gemeld, diende in December j.l- mevr. Wilma Finne een schadevergoe- cingseis tot hetzelfde bedrag in. Haar man, Henry Finne, is bij de vleigramp bij Prestwick om het leven gekomen. De eerste paling in Urk De eerste paling is in Urk aange voerd. Gemiddeld is 30 pond per schip gevangen; de prijs bedraagt 1,30 per pond en zal vermoedelijk niet dalen, omdat de vraag behoorlijk is. Vorig jaar werd de eerste weken van het seizoen bijna niets gevangen. FRANCO'S DOCHTER GAAT TROUWEN iDe enige dochter van generaal Franco, Carmen Franco Polo, zal cvp 10 April in het huiweilijlk treden met de markies de Vi'llaverd'e, aldus verneemt Ass. Press. Onze abonnementsprijzen Door de aanzienlijke stijging van de kosten, zijn alle Leidse dag bladen evenals die in vele andere steden genoodzaakt hun abonne mentsprijzen ime't ingang van 1 April drie cents per week te verhogen. Ieder weet hoe d'e lonen (en daar mede de sociale lasten) zijn gestegen, hoeveel duurder het vervoer is ge worden, hoe de prijzen van grond stoffen en machines zijn opgelopen. Eén voorbeeld slechts: kranten papier is zesmaal zo dluur als voor de oorlog. Als men toesefit, hoe belang rijk de pest papier voor een krant is, dan toegrijpt men ook. hoeveel moeite het ons gekost heeft onze huidige prijs te handhaven. Dit is nu niet langer mogelijk. Hoezeer wij het ook betreuren, dat wij tot een kleine verhoging moeten overgaan, wij vertrouwen, d'at de lezers 'begrip zullen hebben voor de noodzaak van dit toesluit. DIRECTIE N.L.C. Generaal Eisenhower, de voormalige opperbevelhebber der Geallieerde legers in Europa, is niet de eerste de beste. Zijn woord heeft gezag. Zfj, die malgré tout de vrede verkiezen, zullen verstandig doen naar zfjn woord te luisteren. Het is, ver klaarde hij, tenslotte nog beter een oorlog of een mogelijke vernietiging te riske ren, dan een vrede te verkrijgen, waardoor de ondergang van de geestelijke idealen van de vrije mens zeker zou zijn. Ook wij staan op het standpunt, dat de volkeren In geestelijk opzicht de defensie-maatregelen voor de handhaving der Westerse be schaving moeten steunen. Verbeeldt u niet, aldus waarschuwt Eisenhower, dat in 1950 een werkelijke vrede alleen kan worden bereikt door een bijeenkomst van vooraanstaande personen, die te Parijs, Genève, Washington documenten tekenen of gewichtig praten. Eisenhower zeide in zijn rede te New York, dat de Ver. Staten reeds te ver ge gaan zijn met hun ontwapening. Hoewel hij de situatie op de wereld gunstiger achtte, dan men over het algemeen dacht, meende hij, dat zwakheid tegenover de kracht der Russen bijna even misdadig is als de oorlog zelf. Ontwapening is dan- ook alleen te rechtvaardigen, als men ze ker weet, dat alle landen hetzelfde doen. De Amerikaanse bewapening is thans beneden het peil, waarop George Wash ington bij zijn landgenoten aandrong. En hoe is de internationale situatie? Kennelijk verwijzend naar Rusland, con stateerde de President-curator der uni versiteit van Columbia, dat een agressie oorlog een voortdurende bedreiging voor de vredelievende naties vormt, mogendheid een militair apparaat in stand houdt, dat veel groter dan noodza kelijk is voor zijn behoefte en redelijke veüigheid. vroegere opperbevelhebber waar schuwde tegen een tendenz, om „de vrien- 'n de Westelijke landen af te schrij- omdat zij zwak in aantal en wapens zijn. Amerika moet zijn bondgenoten evengoed kunnen helpen als zichzelf ver dedigen. En hij resumeerde: „Het is een weer zinwekkende absurditeit de mensheid hoop op vrede te geven, waar er een steeds groeiende macht in de wereld is, :r veelal op uit schijnt te zijn, zo veel mogelijk gebied en mensen op te slokken." Een lesje voor „would-be" Pa cifisten! New York niet langer drooggelegd Er viel gisteren 3 cm regen De experimenten, die gisteren boven New-York op kunstmatige wijze regen moesten verwekken, ziijn niet doorge gaan wegensde regen. In het uitge droogde New-York viel meer dan 3( millimeter regen, wat een grotere toe voer naar de uitgeputte etadsreservoiri bracht, dan zelfs de best geslaagde expe rimenten in één dag- hadden kunnen oorzaken. Om een einde te maken de maandenlange droogte had het stads bestuur 50.000 dollar uitgeloofd voor het maken van regen, door ijs uit vliegtuigen op de wolken uit te strooien. Zoals men weet, was de droogte zo nijpend, dat waterdloze dagen .moesten worden in gesteld. Lompen werden aan de eigenaar verkocht Een koopman uit Groningen en een lompensorteerder uit Winschoten stonden gisteren voor de Groningse rechtbank terecht, omdat zij lompen verkochten aan de eigenaar, enkele ogenblikken na dat ze gestolen waren. De sorteerder, de 24-jarige G- S. gooi de de zakken met lompen uit het pak huis van de fa "Steenhuis te Winschoten en de koopman, de 21-jarige H. A-, stond dan gereed om ze weer naar binnen te brengen en aan de eigenaar te verkopen. Hiermee verdienden S. en A. meer dan tienduizend gulden. De eis tegen A luidde 2 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, tegen A, luidde 2 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf, tegen S 6 maanden voor waardelijk en f 200 boete. Gistermiddag werd de bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse officieel door minister Mansholt geopend. De bewindsman en de voorzitter van de ten toonstelling, Tom van Waveren, bekijken belangstellend een schilderstukje van één der prachtige plekjes, waaraan een schilder bezig is. Minister Mansholt was zeer enthousiast over „Keukenhof" „Keiharde zakelijkheid werd aan algemeen belang ondergeschikt gemaakt" In bijzijn van zeer veel autoriteiten, onder wie baron De Vos van Steenwijk, Com- ïris der Koningin in Noord-Holland, mr Hunter, chef der ECA, graaf Van Lynden en jhr Van Rijckevorsel, burgemeester van Vught en oud-burgemeester Lisse, prof. Van Slogteren, directeur van het Rijkslaboratorium, mr Marshall, landbouwattaché van Canada, baron Schimmelpenninck van der Oye, graaf Van Bylandt, dr Plesman van de KLM en vele provinciale en plaatselijke functionaris- heeft, naar wij gisteren reeds meldden, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir S. L. Mansholt, de nationale tentoonstelling „Keukenhof geopend. Ir Manstoolt liet zich waarderend uit 1 waarvan ook de bloemlbolenhandelaren porteurs. De noeste vlijt van de bloem bollenhandelaren en hun zorg voor de bollen hebben, aldus spr„ een product voortgebracht, dat uniek in de wereld is. En de actieve geest van de exporteurs maakte het buitenland bereid' de bollen te kopen. Spr. was er van overtuigd, dat de oud-toungemeester van Lisse, mr Lam- booy, in Amerika zijn liefde (de bloem bollen) niet zal vengeten. Op orgamsato- •ïseh gebied was volgens spr. veel be- eikt. Hij roemde het onderzoekingswerk ran prof. Van Slogteren, dat jnze grenzen 'bekend is de landbouw profiteert. Minister Mandholt was gewend aan tentoonstellingen, die de bloembollen- handelaren geregeld organiseren, maar »r van overtuigd', d'at het opzet- de tentoonstelling „Keukenhof" aïïe voorafgaande activiteit dlaat. Van dit initiatief kan het Nederlandse volk iets Ieren, zo zeide de minister. Zij die collega's zijn, maar ook concurren- roor elkander betekenen, hebben keiharde zakelijkheid aan algemeen belang ondergeschikt te maken, „Keu kenhof" tot stand gebracht. Dit moest volgens spr. een stimulans oor ons allen zijn. Door dit teamwork wordt het mogelijk, dat men ergens, te midden van een zeer fraaie omgeving, van de bollenvrudhten kan genieten. Een ieder dient zidh als propagandist' „Keukenhof" op te werpen. Spr. sprak tenslotte de wens uit, dat de tentoonstel ling ieder jaar s-choner za'l worden, i aan naar zijn zeggen, niet 'behoeft te den getwijfeld. Vooraf heeft de zo sympathieke oud- burgiemeester van Lisse, mr Lamlbooy, de loftrompet gestoken over zijn mede werkers 'bij het organiseren van deze ten toonstelling. Hij was zeer erkentelijk voor het feit, dat hem het ere-voorzit- terschap van het stichtingsbestuur was aangeboden, waardoor het 'hem mogelijk werd, ook in Amerika aan „Keukenhof" te denken. Het is voor hem iets heerlijks geweest om de voorbereidende werk zaamheden voor deze tentoonstelling te mogen 'leiden. In prachtige samenwerking is deze ten toonstelling tot stand gekomen. Allen maakten zich ondergeschikt aan het alge- belang en het behoeft vblgens spr. geen twijfel, of deze tentoonstelling zal zeer spoedig in het binnen- en buiten land bekend zijn. Gelukwensen richtte aan het adres van de Bond van Bloem'bollenhandelaren en hij was H.M. de Koningin zeer erkentelijk voor het aanvaarden van het besoh ermv rouwe - sobap van „Keukenhof". Met dit stioh- ■tri.ng'Sibestiuur moet deze tentoonstelling agen, zo zei mr Lambooy tenslotte. Toen de hoge gasten naar buiten schre- _in om „Keukenhof" te bezichtigen, liet „Trou moet blijcken" het Wilhelmus ho- In het paviljoen werd de gasten thee aangeboden. Defensiebesprekingen Vele militaire kopstukken naar Den Haag Den Haag wordt dan voor enige tijd het middelpunt, van waaruit de kop stukken van de bij het Noord-Atlanti sche verdedigingsverdrag aangesloten landen hun standpunt zullen bepalen met het oog op de gezamenlijke defensie var. ;-Europa. Tweehonderd en vijftig men uit de verschillende landen zullen aan de vergaderingen deelnemen. lan in de eerste plaats de Ame rikaanse min. van Defensie. Louis A. Johnson. in de V. S. gewaardeerd, als een man met een vooruitziende blik. Dan is er US.-staf-chef, generaal Omar Bradley, die vandaag op Schiphol aankwam, zoals men elders kan lezen. Bradleys laatste grote redevoering wees op de noodzaak de verlegging van het zwaartepunt der Amerikaanse strategie van Europa Azië. maar dat hij daarbij het be lang van een sterk Europa niet uit het oog verliest, bewijst zijn aanwezigheid op deze conferentie. Van Canadese zijde sullen minister van Defensie. Brooke Claxton, en luit.-generaal Foulkes, de staf-chef, die in Wageningen de capitu- latei der Duitsers in 1945 accepteerde, de voornaamste vertegenwoordigers zijn- De ritten zenden hun minister Shinwell veldmaarschalk sir William J. Slim. Bij de besprekingen van het Noord- Atlantische defensie-comité, die op 1 April beginnen, zal mr W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, Neder land! vertegenwoordigen. Aan de bijeen komst van het Noord-Atlantische mili- comité. op 28 Maart, nemen van Nederlandse zijde deel, luit.-generaal mr H. J. Kruis,, chef van de generale staf: i-admiraal, jhr E. J. van Holthe, chef de marine staf en luit.-generaal C. Giebel, chef van de luchtmachtstaf. Ge neraal Kruis zal als woordvoerder op- Oinar Bradley op „nice cold day" op Schiphol gearriveerd (Van een onzer verslaggevers) Generaal Omar Nelson Bradley, gebo ren 1893, gebruind "en grijs, gekleed in een donkergroene korte jas en een licht grijze flanellen broek, stapte vanochtend om 11.15 uur kwiek uit de Skymaster van de Amerikaanse Luchtmacht, die hem in elf en een half uur over de Oceaan bracht. De generaal komt hier de ver gadering van Chefs van Staven der Atl. Pact landen presideren. De Amerikaanse ambassadeur was de eerste, die hem de hand djrukte. Daarna vice-admiraal Van Holten, 'generaal' Kruis en majoor Geerts- ma, adjudant van Prins Bernhard. Na de inspectie van de erewacht compagnie bewakingstroepen uit Haar lem die uit de mond van de generaal het preadicaat zeer, zeer goed ontvingen, an, wiens twaalfde léger, lich ting 1945, het eerst de Elbe bereikte de nederlaag van Duitsland voltooide: „Het" Atlantisch Pact wordt een wapen voor de vrede. Sinds onze laatste 'bijeen komst' vorderde onze samenbundeling. De wapenleveranties zullen weldra in Juli swiing" zijn." „Komen er bij een eventueel conflict ook weer Amerikanen", vroegen wij? „Wij waren er de laatste "keer toch ook", aldus generaal Bradley. Met een woord van dank voor de ont vangst op deze „nice cold1 day" stapte hij in een auto om naar hotel de Witte- brug in Den Haag te gaan. De voorzieningsraad van het N.-Atlantisch Pact bijeen Tivaalf vlaggen tot een rozet (Van een onzer verslaggevers) De Prinses Juliana-kazerne bij Clin- gendaal herbergt een gezelschap, dat toe gerust met gleufhoeden, actetassen, s< taressen en een grote wetenschap de financiële en economische toestanden. Het is de voorzieningsraad van 't Noord- Atlantisch Pact, die drie bijeenkomsten zal houden. De eerste werd hedenmor gen om 10.15 uur geopend, de tweede is bepaald op 28 Maart en de derde op 1 April. De beide vorige besprekingen werden te Washington en Parijs gehou den. Nu is Den Haag gastvrouwe inplaats van Rome, dat oorspronkelijk aangewe zen was. De grote toneelzaal van de Ju liana-kazerne was met palmen en bloe men versierd, het podium werd gesierd door een enorme rozet, gevormd door de vlaggen der 12 landen van het Noord- Atlantisch Pact. Een blauwe bloemver- siering in het hart. Aan het hoofd van de u-vormige tafel presideert mr Hubert Howard de verga dering. De delegaties zitten in alphabeti- sche volgorde. Elk bestaat uit 2 perso nen, geassisteerd door adviseurs die ach ter hen zitten. Minister Schokking en generaal Kruis brachten hedenmorgen vóór tien uur een bezoek aan de verga derzaal en het secretariaat. In het gebouw van de Generale Staf in Den Haag werd vartdaag de eerste ver gadering gehouden van de staten, die aangesloten zijn by het Noord-Atlantische Pact. Een overzichtsfoto, die by het begin van de vergadering werd gemaakt. Kon. Militaire Kapel gaat niet naar Amerika Merkwaardige afspraken door Econ. Zaken (Van onze Kunstredacteur) Is Nederland bezig zijn naam te verspelen in de Ver. Staten? Een vraag, die gesteld kan worden na hetgeen we vandaag weer vernamen. Kwam ongeveer een maand geleden het bericht, dat de Kon. Militaire Kapel naar Amerika zou gaan om con certen te geven, thans is er van regeringszijde anders beslist. De tournee gaat niet door en we staan hier voor eenzelfde pijnlijk geval als de afgezegde tournee van het Concertgebouworkest. Op uitnodiging van Economische Zaken of beter van d'e Econ. Voorlichtings dienst zou de Kon. Militaire Kapel o.l.v. Rocus van Yperen op 5 Mei de Hol land-Fair in Philadelphia openen met een concert. Er was reeds met Econ. Zaken afgesproken dat onze kapel 6 concerten op deze Hollamd-Fair zou geven en daar naast nog enkele particuliere concerten, oorspronkelijk 8, later door Econ. Zaken gesteld op 15. Alles was officieel en definitief en men had zich reeds in verbinding gesteld met een impresario in Amerika voor wat be treft het afsluiten van de particuliere concerten. De Holland1- Amerika-Lijn zegde volle medewerking toe en verzocht om aan boord van de „Nieuw Amster dam" enkele concerten te geven. Reeds geruime tijd) oefent Rocus van Yperen iedere dag met zijn mannen voor een speciaal repertoire voor Amerika. De muzikanten werden allen ingeënt (hier door zijn er thans nog 16 ziek), kisten voor het vervoer van d'e instrumenten werden getimmerd en de administrateur van de Stichting „Onze Kon. Militaire Kapel" was dagelijks bezig om voor de manschappen de nodige regelingen te taffen. Het is allemaal voor niets geweest, want de ambtenaren van Econ. Zaken hebben zich blijkbaar vooraf niet vol doende geïnformeerd' over de aan deze tournee verbonden 'kosten. Men had gere kend1 op een groot aantal concerten in Amerika waarvan de opbrengst de kosten zou kunnen dekken. Maar elke ingewijde weet, dat zo'n tournee nooit self-suppor ting kan zijn. Eoon. Zaken wist dat niet, sloot het contraot met de K.M.K. af, doch moest op het laatste moment capituleren In de Amerikaanse pers was er reeds geschreven over de komst van de K.M.K. maar nu kan dezelfde pers, evenals bij het Concertgebouworkest, weer de tegen spraak geven. Welke reden zal men nu in Amerika opgeven? Ook dit is een vraag, die be langrijk is, speciaal ten opzichte van onze i in Amerika. Er wordt heel wai gezonden naa-r de Ned. manifestatie op de Holland-Fair; zelfs een poppenkast gaat De uitzending van onze beste Ned. kapel alle muzikanten in ceremonieel tenue met toevoeging van de prachtige drumband is op het laatste moment afgebroken, omdat men zich bij Econ. Zaken had vergist. Welk een eno indruk hadden wij nfet onze kapel Amerika kunnen maken? Welk ne goodwill had er hierdoor kunnen ontstaan? Wat definitief was is een illu- gebleken, maar de K.M-K. zit met de schade. De muzikanten hebben naast het spelen in de K.M.K. ook nog ander werk: zij spelen dan hier en dan daar. Voor de maand Mei moest alles worden afgezegd verband met de tournee. De door de inenting ziek geworden militairen n ten doorbetaald worden, enz. enz. zal Econ. Zaken nog een schadever goeding moeten geven. Het ligt voor de hand, -dat er hier iets niet in orde ig. Maar het is van belang, dat onze K.M.K dié reeds toestemming had van de minds- 'an Oorlog, wel gaat. Is er hier op korte termijn niets te bereiken met particulier initiatief, b.v. door hulp de grote industrie. Twee Ned. orkesten zouden naar Amerika gaan, twee Ned orkesten moesten de reis afzeggen. Agent schoot meisje in de hand Werd door opdringende menigte bedreigd Gisteravond heeft een agent, die zich in de Kamperfoeliestraat te Amsterdam tegen een opdringende menigte moest verdedigen, een 17-jarig meisje, dat niets met het relletje te maken had, in de hand geschoten. De agent had een man aangehouden, die zonder licht reed. Hij wilde de arrestant meenemen naar het bureau, doch van alle kanten schoot pu bliek toe. Er klonken dreigende uitroe pen en een man kwam naar voren met een stuk ijzer in de hand. Daarop schoot de agent. De wielrijder en de man die de agent bedreigde, wisten in de ver warring te ontsnappen. Ondernemingen schenken 80.000 voor woningbouw Vijf plaatselijke industrieën hebben in totaal ƒ80.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van tachtig woningen in Krom menie. Dit is vermoedelijk de eerste keer, dat ondernemingen voor de huis vesting van hun werknemers een der gelijke medewerking verlenen. DAT het 40-jarig bestaan van de t.b.c.- bestrijding van het Limburgse Groene Kruis op 12 April in Maastricht wordt gevierd. DAT gisteren in Moordrecht (Z.-H.) het gerestaureerde raadhuis is geopend door mr E. J. M. H. Bolsius, de wnd. commissaris der Koningin. DAT de gemeenten Boxmeer, Vier lingsbeek, Cuyk, Mill, Zeeland en Megen Oost-Brabant waterleiding zullen krij- a, nu het rijk subsidie heeft verleend or de bouw van een pompstation in Boxmeer. DAT Zaltbommel in September het 1100-jarig bestaan viert. DAT mr C. S. de Jong uit Brielle is geïnstalleerd als rechter in de Leeuwar der rechtbank. DAT de eieren gisteren in Barneveld f 11,50 tot f 12 per 100 kostten (vorige week f 11 tot f 12). DAT in Utrecht voor het eerst na vele jaren weer een Paasveetentoonstelling gehouden. DAT het actiecomité rechtsgelijkheid stad en platteland te Dokkum de rege ring heeft verzocht, het stelsel van de classificatie der gemeenten op te heffen. DAT het Ned. demonstratiejacht Lycon gisteren in Long Island (V. St) heeft gevaren voor deskundigen en jour nalisten. DAT het echtpaar K. VeenstraBos- scher te Lippenhuizen, beiden 85 jaar oud, Maandag 60 jaar is getrouwd. DAT op 4 April in Espelerbocht een tentoonstelling wordt gehouden van huis vlijt der arbeiders in de N. O. Polder. DAT J. A. A. Cabiro, vice-consul te Bayonne (Z.-Frankrijk) benoemd is tot consul aldaar. DAT t.g.v. het Koninklijk bezoek aan Limburg op 24 April in Maastricht een fakkeloptocht wordt gehouden. DAT gisteren een wilde staking uitbrak onder 100 man van de centrale werkplaats der Rotterdamse tram i.v.m. de 5 procent loonsverhoging, doch zij hun werk her vatten toen een voorlopige regeling was getroffen. DAT de commissarissen der Koningin in Noord-Holland en Overijssel op 1 April naar Urk zullen gaan, waar in een plechtige raadszitting het eiland aan Overijssel zal worden „overgedragen". DAT op 10 Mei een reünie wordt ge houden van 32R.A., welk onderdeel in 1940 onder commando van generaal- majoor Dürst Britt in Katwijk en Noord- wijk gelegerd was (inlichtingen bij W. Bruins, le v. d- Bosohstraat 276, Den Haag. DAT de nieuwe Samofa-fabriek te Har derwijk over drie maanden op volle toeren draait en dan een jaarlijkse pro ductie van 700 Dieselmotoren van 10 er 20 p.k. hoopt te bereiken. DAT dr W. J. I. van Wijmen mi.v. 16 Maart is benoemd tot Rijksadvocaat te Breda. DAT het Kon. Inst, van Ingenieurs Woensdag a s. in een vergadering in het gebouw van de Octrooiraad te Den Haag zal wijden aan de eerste thans ver schenen woordenlijst van de taalcom missie voor de techniek. DAT thans ook de Amsterdamse taxi chauffeur die i v.m. de dood van de Haar. lemse schilder D. L. O. werd gearresteerd, op vrije voeten is gesteld. DAT het 50-jarig bestaan van de aard appelmeelfabriek De Toekomst te Hooge- zandSappemeer gisteren is gevierd. DAT de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, de laatste als voorzitter der Ver. van Ned. gemeenten, half Mei naar Oslo gaan om het 900-jarig bestaan van deze stad te vieren. DAT aan de voorzitter van de Raad van Arbeid te Amersfoort, IJ. Buis Kzn, per 1 Mei eervol ontslag is verleend. DAT op de sleepboot Spanje in Rot terdam gisteren een machinist ernstig en twee licht werden gewond toen het carter van de machine, die men proefdraaien, ontplofte. DAT vier vertegenwoordigers var technisch bedrijf der K.L-M. gisteren bij Londen werden voorgelicht over en vlo gen met de Comet, het eerste verkeers vliegtuig met straalmotoren. DAT voor de R'damse rechtbank 15 maanden werd geëist tegen de 44-j. grondwerker J. F. V. te Rotterdam, die f 62.000, afkomstig van in Barneveld 6tolen distributiebescheiden, heeft opge soupeerd. Het dier als schepsel Wanneer van 847 runderen, well, t van Nederland naar Peru worden verscheept, er onderweg 183 dood gaan en bovendien vele van de onderweg ge boren kalveren sterven, is dat een ern stig feit. Het is ernstig voor de naam ons land, dat als alle landen, spoe diger een reputatie verliest dan wint. Maar het is ook ernstig, ernstiger wel licht nog, gelet op het dier als schepsel. Hier is blijkbaar gespot met alle eisen in dierenbescherming. Minister Mansholt heeft nu maatrege len toegezegd, opdat herhaling wordt voorkomen en aangekondigd is tevens, dat voorwaarden zullen worden gesteld met betrekking tot de accommodatie en de mogelijkheden van verzorging van het vee aan boord. We vragen ons af. of er tot dusver dan geen voorwaarden wer den gesteld. wat verbijsterend is de mededeling, dat de controlerende instanties op grond de bestaande voorschriften alleen hadden te letten op kwaliteit en gezond heidstoestand van de dieren, en niet op de accommodatie aan boord. Dikwijls schijnt in het leven de put pas gedempt te kunnen worden nadat het kalf verdronken is. In een geval als dit geldt dat wel in bijzondere zin. De hoogovens Op de vragen, welke we gisteren gesteld hebben naar aanleiding van de uitbreiding der Hoogovens, heeft ons ?t antwoord vlot bereikt. Men verzekert ons, dat het na aan neming van het wetsontwerp ongeveer drie jaren zal duren voordat de voor genomen uitbreiding zal zijn voltooid. De arbeidskracht zal dan naar schatting met tweeduizend man zijn toegenomen. Voor de metaalbewerkende industrie zal de uitbreiding, zoals wij gisteren reeds stelden, belangrijk zijn. Maar hiervan bijzonderheden mede te delen is than3 nog ondoenlijk. Fox exit De regering van de RI.S. heeft het contract met de Amerikaanse bu siness-man Fox opgezegd. Hij mag nog wel handel drijven met Indonesië, maar dan op basis van concurrentie. Van mo nopolie zal geen sprake meer zijn. De aandacht moet wel vallen op de mededeling, welke de minister van wel vaart van de R.I.S. hieraan heeft toe gevoegd, namelijk, dat de regering van de RI.S. de man schadeloos zal stellen voor het geld, dat hij in de Indonesische onafhankelijkheidsstrijd heeft gestoken. Dat geld, aldus nog altijd dezelfde mi nister van de RJ.S., heeft destijds mede gediend om de Nederlandse blokkade tegen de Republiek (Djokja) te door breken. Hieruit blijkt derhalve, dat de R I.S., dus heel Indonesië moet terugbetalen, wat Fox aan het kleinere Indonesië, aan Djokja, heeft voorgeschoten. De verbreking van het contract zelf is naar ons oordeel een juiste daad. Ame rika vond het destijds nog veel mono- polistlscher dan de contracten van de Oost-Indische Compagnie waren geweest. Wij laten in het midden, of dit goed is gezien. Wij laten ook in het midden, of er bij monopolies nog gradaties mo gelijk zijn. Maar zeker is, dat het con tract met Fox een monopolie schiep in optima forma en „optima" betekent luer niet „best". De strijd om Koning Leopold Socialisten en Katholieke C.V.P. komen steeds feller tegenover elkaar te staan Haatzaaicampagne door stakingen in Wallonië en te Brussel De ministers van Staat hebben gisteren in het Koninklijk Paleis te Brussel verga derd en na afloop bracht de informateur, Graaf Carton de Wiart, verslag uit bij de Prins Regent Veel wijzer zijn wy nog niet geworden. De beraadslagingen droegen officieus karakter en de vergadering was alleen belegd, om de taak van Car ton de Wiart te vergemakkelijken. Deze heeft een beroep gedaan op het gezond ver stand van het Belgische volk. De ministers van Staat zullen niet meer bijeenkomen ook de Koning zal niet van het resultaat der besprekingen in kennis worden gesteld. Er zijn stakingen in Wallonië en Brussel. Uit het verslag over de conferentie valt nog op te maken, dat in een „geest van onderling begrip" van gedachten gewis seld werd over de verschillende aspecten de ontstane politieke situatie. Te Brussel verluidt, dat stappen bij Koning Leopold te Pregny zullen worden onder in, teneinde hem te bewegen, de politieke toestand opnieuw te onderzoe een partijraad van de (Katholieke) Tien jaar geëist tegen gewezen priester Wilde kloof tussen kerk en nazi's overbruggen Tegen een gewezen Roomse priester, ie in de bezettingstijd artikelen schreef voor het nationaal-socialisme en tegen de Joden, terwijl hij de Duitsers ook in lichtte over de mentaliteit der R.K. gees telijkheid tegenover het nazidom, is gis teren voor het Utrechtse „B.G." tien jaar gevangenisstraf (met aftrek) geëist. De verdachte Th. A. J. de Leeuw, klaarde gisteren, dat hij een brug had willen slaan over de kloof tussen zijn kerk en het nationaal-socialisme. was thans tot de conclusie gekomen, dat zijn houding volkomen fout was geweest. De officier van justitie schetste hem als een warhoofd. Uitspraak op 6 April. Vierde eskadron Pantser wagens de gast van „Pro Patria" Vrijdag as. zullen de militairen van het door de Leidse studenten geadop teerde 4e eskadron pantserwagens Reg. Huzaren van Boreel, die 7 Maart j.l. uit Indonesië terugkeerden, de gast zijn van „Pro Patria". Op het programma staat o.a. een dodenherdenking bij het ge denkteken tegenover Amicitia, ont vangst door de burgemeester op het stadhuis, een aubade aan de Leidse 4 welijike studenten en een gezellige bij eenkomst in Sociëteit „Minerva". Mor gen komen wij op nadere bijzonderheden terug. C.V.P. werd besloten in geen geval ac- coord te gaan met een compromis inzake de Koningskwestie. In het uiterste ge val zal ontbinding van het Parlement worden gevraagd. Het bij het A.B.V.V. aangesloten per soneel der Brusselse tramwegen heeft vanmorgen het werk neergelegd. Het stadsbeeld werd gekenmerkt door het veel grotere aantal voetgangers en wiel rijders. Particuliere firma's hadden esta fette-diensten voor hun personeel geor ganiseerd. Hier en daar zag men groepen studen- n, voornemens zijnde, deel te nemen in de manifestaties tegen Koning Leopold. Het is nog niet bekend, of ook het overheidspersoneel aan de oproep tot algemene staking heeft gehoor ge geven. In Wallonië is vrijwel algemeen de arbeid neergelegd. De politieke strijd neemt in hevigheid toe Volgens latere berichten gaf de Sabena te kennen, dat de dienst op de Continen tale lijnen is stopgezet, maar de dienst op de lijn BrusselCongo en Brussel— Amerika blijft gehandhaafd. Uit Brussel vernemen wij nog, dat vanmorgen de koorden doorsneden van groepen stuednten omstreeks half elf de trambeugels, waardoor het verkeer gedurende een kwartier werd stilge legd. Blijkbaar vond men het noodzake lijk. methoden van Moskou toe te pas- afbeeldingen van priesters werden verbrand onder de uitroep: „Weg met de geestelijkheid". Het is fraai! Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met flinke opklarin gen, maar in de nanacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwakke, later tot ma tig toenemende en naar Zui delijke richtingen draaiende wind. Iets koudere nacht Overdag iets hogere temperatuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 25 Maart Zon op 6.38, on-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1