Betaalt U niet blauw voor bouwsels van ondeugdelijke makelij Velen spannen samen 0111 uitvoering van Leids Merenplan te voorkomen Vernietiging van weidegronden funest geacht voor Warmonds veehouders Bedrijfschapsprijzen voor de best verzorgde vis en baring in Den Haag uitgereikt flEUWE LEIDSCHE COURANT UITWASSEN BIJ DE WONINGBOUW Strijd tegen de keten, woonwagens en hutjes-op-de-heide LWederopbouw" strijdt tegen slechte, dure woningen. Duizenden clan- Bestiene hutjes-op-de-hei, bouwsels die nauwelijks de naam „keet" mogen jiragen, woonwagens die alleen maar woonwagens heten, omdat er een paar jjzeren schijven als wielen onder staan, deze „huizen" worden aan de goe gemeente voor vele duizenden guldens verkocht. Allerlei lieden maken ge- pruik van de woningnood, die ook op het platteland heerst, om zich te ver rijken. Jong-getrouwden, die al hun spaarcenten in deze krotten steken, tullen zich binnen enkele jaren gedupeerd voelen. De levensduur van de heeste dezer stulpen varieert van vier tot vijftien jaar. Dan zullen honderd duizenden guldens aan spaargeld verdwenen zijn. De aankoop van derge lijke huisjes is weggegooid geld. Op een tocht door het land spraken I ken zijn doorgaans van asfalt, papier of *cy met leidende figuren van Wedcrop- gravel op hout. bouw, burgemeesters en bewoners van De standaardwagens hebben fcele bouwsels. Slap beleid of wanhoop woonkamer, een slaaphokje en SLECHTE EN DURE WONINGBOUW: links hoven een houten woning van f 5000, 150 kub. meter, gaat tien jaar mee, kamerwanden van board, geen fun dering. Rechts hoven: geverfd plaatijzeren „woonwagen", f5160, 60 kub. meter. Levensduur niet te bepalen. Links onder: houten „huis", f2800, levens duur hoogstens 10 jaar, 110 kub. meter, vloer van tegels en hout. Rechts onder: houten woningen met rieten daken, per stuk f 5700, fundering van betonplaat, gaan 15 jaar mee. in vele kleine gemeenten, toegevendheid! van Gedeputeerde Staten in sommige provincies en lichte boeten, die door sommige rechtbanken aan de bouwers van clandestiene huizen worden opge legd. zyn de oorzaken, dat honderden woningen verrijzen, die de normen van alle bouwverordeningen tarten. Wij hebben huizen gezien van hout op weinig of geen fundering, van asbest- platen, ijzeren platen en dergelijke ma- terialen. Ook de bouwwijze is onvol doende. En 'deze kastjes, die vaak een ernstige bedreiging voor de gezondheid der bewoners vormen, zullen in korte tijd door de eigenaars verlaten zijn Dan tullen gT a-sociale elementen in trekken waardoor weer haarden-van ellende voor vele gemeenten zullen ontstaan. Men hoort in bijna elke gemeente de klacht: „We hebben le weinig woningen, we mogen niet voldoende bouwen. Wat moeten we toch beginnen met al die I woning-zoekenden? Ze lopen de deur plat en we kunnen ze niet helpen". I In sommige gemeenten wordt het bou wen van deze tijdelijke woningen oog luikend toegestaan of zelfs tersluiks be vorderd. In een dorp in Nederland heo- ben zelfs twee wethouders eigenhandig met het bouwen van woningen, die niet aan de bouwverordening voldoen, gehcl- pen. „Flinke kerels", zei men in dat dorp, „laat Den Haag maar naar de maan lopen met al die voorschriften er. regels". Vier woningen op een rij, mid den in een grasland, werden zo gebouwd. Drie zijn er bewoond, nu de huur van zeven op zes gulden per week is terug gebracht. Degene, die het vierde „huis" toegewezen kreeg, wil er niet in. „Pri mitief, tochtig, veel te klein" noemt men deze huisjes, die gemeente-eigendom zijn. „Maar ja, we zijn geholpen. Als er nu maar gauw andere huizen komen De andere huizen '..Waarom zijn al die maatregelen ge troffen voor de woningbouw?" vraagt menigeen zich af. „Er zijn toch werk krachten en materialen genoeg?" Het waarom hoort men van Wederopbouw. Men kent het verhaal zo langzamerhand wel: de staathuishouding zou met grotere subsidies ontwricht worden. Voor elk huis moeten hout en ijzer worden geïm porteerd en dat kost deviezen. Maar de regering doet, wat mogelijk is. „Denk niet, dat wij zulke stoffige suffers zijn, die omwille van de ambtenarij onze landgenoten volgens papieren plannetjes willen laten lopen en hunkeren", hoor den wij herhaaldelijk zeggen. „Wij kun nen het volkomen begrijpen, dat de mensen clandestien bouwen. Maar de dure, slechte krotten, die aan ongedul dige of wanhopige mensen worden aan gesmeerd, zullen wij tot het uiterste be strijden". Zo maar op het zand Vrij wat woningen, die zonder toe stemming in enkele dagen tijds zijn ge bouwd, zien er op het eerste gezicht heel aardig uit. Het zijn doorgaans zogenaam de „weekend-huisjes". Maar op de keper i beschouwd zijn de meeste niet helemaal of helemaal niet geschikt om er perma nent in te wonen. Houten huizen moeten op een gemetseld fundament staan. We hebben er vele gezien, die op een paar j betonstiepen, trottoirbanden, spoorbiel sen, een betonplaat of zelfs zo maar op het zand stonden. De wanden zijn van verschillende ma terialen gebouwd, ruw geteerd hout, aan de binnenkant beschoten met platen bims, hardboard, triplex, asbest en der gelijke. De plafonds van board hangen aan dunne latten en buigen in vele ge vallen door. De indeling is meestal: eer woonkamer (veelal te laag), een keu kentje en een paar slaaphokjes, waar nauwelijks een bed kan staan. Sommige huisjes hebben muren van asbest, die aan de binnenkant met board zijn be schoten. „Als je thuis komt en je zet je fiets wat hard tegen de muur, je meteen binnen", zuchtte een woners. Een der ergste voorbeelden destiene woningbouw noemen digen de zogenaamde woonwagens, die in enkele fabriekjes in serie worden vervaardigd. Dezë „wagens" staan op ijzeren chassis met massieve ijzeren wielen. De muren zijn opgetrokken var ijzeren platen of dunne planken. De da- kookhoekje. Met wat meer comfort (een toilet en meer slaapgelegenheid) kan ook bestellen, maar dat loopt in de papieren. Veel te duur Trouwens, het aanschaffen van al deze >orten huisjes is in verhouding tot nor- lale woningbouw en systeembouw kost baar. Men kan op het ogenblik voor f 6500 op het platteland een stenen wo ning met 200 kubieke meter inhoud voor klein gezin (twee kinderen bijvoor beeld) bouwen. Dit huis kan in vijftig jaar worden afgeschreven en de onder houdskosten zijn normaal. dergelijke woning, die een woonkamer, twee kleine slaapkamers. keukentje en een schuur omvat, kan hypotheek verkregen worden Op welk willekeurig weekendhuisje dan ook. krijgt men geen cent hypotheek. De le vensduur kan op tien jaar worden ge steld. De onderhoudskosten (denk aan het geregeld verven van metalen platen tegen roest of het geregeld teren van het hout) zijn hoog Daarbij moet men vaak een aparte schuur, toilet e d. aan leggen. Een asbestwoning kost f 4300. een houten woning van 95 kub. meter f 4500, een houten woning die 15 jaar meegaat f 5700, een houten huisje var 168 kub. meter dat het 20 jaar kan uit houden, f 6700. En dan de woonwagens. Een der klein ste typen van 60 kub. meter inhoud kostte met inbegrip van electriciteit f 4790. Met schuur, toilet, afvoerput en waterleiding f 5160 Ze worden „kaal" afgeleverd tussen de 2400 en 6000 gulden. Men diene te bedenken, dat ze waar- sohijnlijk nooit kunnen rijden. „Wat kan men er aan doen" Velen zien het verkeerde van deze situatie wel in. Maar als zo'n ding nu eenmaal staat, is menige burgemees ter niet bereid het bevel tot afbraak ,Waar moet men dan met gevi blijvi In sommige arrondissementen hebben de rechtbanken de clandestiene bouwers hoge boeten opgelegd en dat heeft ge holpen Maar vele rechtbanken vinden enkele honderden guldens boete al ge noeg en dan helpt het niet. want dar worden de boeten in de bouwprijs ge calculeerd. onzichtbaar natuurlijk. E: zijn vele burgemeesters, die het been tegen de clandestiene bouw stijf houden. Toch kan men zich de aarzeling der ambtsdragers wel indenken En geestelijken durven niet dan met grote schroom te spreken over de zedelijkheid, omdat zij de ellendige toestanden in vele krotten kennen. DIT IS BETER: een stenen bungalow, 190 kub. meter groot, flinke woon kamer, keukentje, gang, twee slaapkamers en aangebouwde schuur. Bouw kosten f 6500, levensduur zeker 50 jaar, huur f 200. Kan met weinig kosten met enige kamers worden uitgebreid. De wekelijkse keuring in Haarlem De „warme" broeierij schijnt dan nu toch zo'n beetje op haar laatste benen te lopen. De tulpen had men al gauw gehad: een va-as beste d<wt. Rose van Li- van D. v. Buggenum, Beverwijk, en diep-rode Bart igon-sport (de zóveel- van C. Dekker. Venhuizen. En dat was al! Narcissen waren er iets meer: de formidabel mooie ine. Armada van G. Zandbergen-Terwegen. Sassenheim. ine. Ohingking hei-geel dekblad met kleir. fel-oranje cupje en de fraaie roomwitte tria-ndus Tresamble van dezelfde firma. J. A. v. d. Zwet Zn. Roelofarcndsveen. ie twee trompet-zaailingen, d;e al geruime tijd buiten bloeien. Vooral nr. flink van stuk. Narcissen van de koude gror.d waren er trouwens meer: de vrij kleine goudgele tr. March Bells C. S. v. Dobben de Bruyn Jr., Noord- wijk en de bekende leedsii Jules Verne J. Jonkheer, Noordwijikerhout. Ma- riëtte van Th. v. Ruiten, R'veen. De grote roomwitte Calla, die W. J. v. d. Ende, Naaldwijk, vorige week onder de naam Nivea exposeerde, was iu om-gedoopt: White Superior. Een pri- na Calla die dan ook prompt het get. verd. ontvin-g. Opmerkelijk best waren de crociissen ran W. J. Eldering Zn. Sassenheim. >e zeer grootbloemige Dorrit, die er te- •ens een" fantastisch mcoie licht-blauwe -kleur op nahoudt, werd met het get. eer ste klasse bekroond, terwijl Pickwick, go- :ept zaoht-blauw het get. v. verd. in de wacht sleepte. En dan was gladiolus Preyde's Glory er ook weer, getoond door Belle Tèeu- wen, Lisse en A. J. Preyde,- Breezar.d. Het mag dan zo zijn, dat de bollen op warmte in pot geplant zijn op 17 Decem ber, dat ze de tweede Januari de a-maryl- lis-kas van de heer Warmenhoven Hillegom zijn ingegaan (op bodemwarm- te); dat kan toch allemaal niet w e gri me n. dat er nog nooit een gladiool in di ze kwaliteit in Maart is getoond. Bezwaren tegen de Padvinders leiding Vierentwintig leden en oud-leden van de vereniging De Nederlandse Padvin ders hebben in een brochure, getiteld „Ten einde raad....", hun ernstige be zwaren tegen de huidige verenigingslei ding kenbaar gemaakt O.m. wordt critiek op geoefend, dat de hoofdcom missaris noch aan het bestuur noch aan d-e l-eden verantwoording schuldig zou zijn: dat voor 't nemen van besluiten geen bestuursmeerderheid nodig is; dat vele gegevens uit de administratie niet voor ïeden van de vereniging toegankelijk zijn en dat er nooit een financieel ver slag wordt gepubliceerd. WOENSDAG 21 MAART 1»50 Ds R. P. A. Rutgers van Katwijk aan Zee zeventig jaar Kerk en school, hoofdvoorwerpen van zijn pastorale arbeid (Van een onzer verslaggevers) Als ds R. P. A. Rutgers, Ned. Hervormd predikant te Katwijk Zee. die, zoals wij reeds hebben gemeld, a.s. Donderdag 70 jaar hoopt t« worden, het afgelegde deel non zijn levensweg in een stil ogenblik vluchtig overziet, wellen er in hem gevoelens van grote dankbaarheid en blijdschap, die zich niet alleen in woorden uitdrukken, maar ook op zijn gegroefd gelaat, waar nog vaak een iets-zeggende lach speelt. ,Met bijzonder veel genoegen heb ik cature van ds W. H- Kelder (die onlangs gewerkt", zei ds Rutgers, toen wij woonkamer met hem een kort onderhoud mochten hebben in verband met zijn be reiken van de leeftijd der sterken. „Ge noegen". Och. heeft dit veel-gebezigde woord zijn klank niet verloren? Van ds Rutgers namen we het diep-serieus. te meer omdat er dit op volgde: „Als ik weer kon beginnen, zou ik het pastorale ambt weer verkiezen". Ondanks al het moeizame, het moeilijke, het moeitevolle- Ds Rutgers is in Utrecht geboren. Hier heeft hij ook gestudeerd. In Novem ber 1903 deed hij zijn proponentsexamen en op 8 Mei 1904 verbond hij zich aan de Hervormde Gemeente van Nieuwkoop. die hij tot November 1908 mocht dienen Reeds toen heeft ds Rutgers blijk ge geven van zijn grote liefde voor het Christelijk onderwijs. Anderhalf jaar lang leidde hy in Nieuwkoop een „school strijd", die in 1907 met de oprichting overleden). Ook hier werd mede on der zijn leiding een Chr. school gesticht. De Chr. kweekschool te Leiden benoem de hem in 1909 tot bestuurslid. Tot 1945 heeft ds Rutgers de belangen der kweek school gediend .eerst als secretaris, daar na als voorzitter. Katwijk riep reeds in 1911. En ds Rut gers nam het beroep van deze gemeente die hem zeer lief is geworden, ook nan. uitgebracht in de vacature van ds Plug. Ds A. J. van Wijngaarden be- estigde de nieuwe herder en leraar met en prediking over Handelingen 1 :8 (Gij zult Mijne getuigen zijn), terwijl ds Rut gers zijn intrede deed met Joh. 2019 (Vrede zij ulieden). Ds Rutgers heeft een zeer belangrijk deel van de ontwikkeling der Katwijkse Hervormde Gemeente meegemaakt. Waren er by zijn komst in Katwijk predikantsplaatse een Chr. school werd bekroond. De helft] Het aantal Hervormden is tussen 1911 t De ring Woerden had ds Rutgers quaestor in zijn midden. Warmond beriep ds Rutgers in de Hernieuivd onderzoek op bedreigde plaatsen INDS DE BEKENDMAKING in de gemeenteraad van Warmond eind De- cember 1949 betreffende de plannen, die de gemeente Leiden heeft omtrent het maken van twee zuigputten om zand te verkrijgen voor haar bouwterreinen, vegen e.a., zijn al heel wat pennen in beweging gebracht. Het is wellicht goed im van deze zo belangrijke kwestie een nadere toelichting te geven. Nadat de gemeente Leiden had uitge zien naar zand voor haar objecten van bouwrijp maken van gronden, verhar den en ophogen van wegen ed in de Rijnstreek. stuittendeze plannen op grote bezwaren in de agrarische commis sie van Ged. Staten van Zuid-Holland Daarna viel de keus op de polders onder de gemeente Warmond, en wel de Zwanenburger- en de Broekpolder, ge legen ten Noorden en ten Zuiden van de. „Grote Sloot". De plannen gaan over een oppervlakte van 114 ha weidegrond van heel goede kwaliteit. Gezien het feit- ,dat door h.et wegzui gen van deze percelen weidegrond ver schillende Warmondse boerenbedrijven met ondergang worden bedreigd, is een commissie van verweer in het leven ge roepen, bestaande uit de heren P. F. Vergeer uit Warmond, voorzitter, Bak ker uit Sassenheim, secretaris. C. P. Ver gouwen. leraar aan de R.K. landbouw school te Voorhout, technisch adviseur, Joh- Uit den Boogaard, voorzitter van de Broekpolder en H van Schie. gedu peerde in de Zwanenburgerpolder- Deze commissie heeft de medewer king verzocht en verkregen van het ge meentebestuur van Warmond, Samen zal Adr. van Beelen en H. J. Messemaker uit Katwijk onder de gelukkigen Drs D. J. van Dijk: ,.De visserman is zich van zijn taak beivust" [N HET RESTAURANT „DEN HOUT" in Den Haag was gistermiddag op uit nodiging van het bedrijfschap voor visserijproducten een deel van de Neder landse vissersfamilie uit Katwijk, Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden bijeen getuige te zjjn van de uitreiking van de bedrijfschapswisselbekers aan de „bekroonde" schippers en de oorkonden voor de overige leden van de beman ningen. Zoals bekend, was voor de Katwjjkse haringvloot schipper Adr. van Beelen de KW. 129 (Bali) de winnaar en voor de Katwijkse trawlloggervloot schipper J. H. Messemaker van de KW. 84 (Jan). Helaas kon schipper Van Beelen door erschillende omstandigheden niet aanwezig zijn. De reder, de heer B. G. Lam- nens, nam echter zijn wisselbeker in ontvangst. oorlogstijd, Wij hebben er al verscheidene malen gewezen, dat het bedrijfschap voor visserijproducten bedrijfschapsprijzen heeft ingesteld ter stimulering van de zorg aan de vis. Schippers moeten ten minste vijf reizen met één en dezelfde logger of vijftien reizen met één en de zelfde trawler in het competitiejaar ma- in om mee te dingen naar een prijs. Een adviescommissie, bestaande uit het hoofd van de afdeling vis van het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad, het hoofd van de dienst der Ned. haring- contröle, de halchef van het Staatsvis- sershavenbedrljf te IJmuidep, een haring- drjjfnetreder, een trawlreder, een ver tegenwoordiger van de visserlieden en vertegenwoordiger van het bedrijf schap, brengt na afloop van elk kalender jaar een rapport uit over de verzorging van de vangst aan boord. Het schip, dat het hoogste gemiddelde cijfer behaalt in elk van de vier grote vissersplaatsen, komt in aanmerking voor de prijs van het bedrijfschap voor de best verzorgde haring en vis. Schipper Mes semaker deelde ons mee, dat het er op zee op aankomt de gevangen vis goed schoon te maken en te wassen. Ook de verpakking in Ijs is een voornaam punt. Drs D. J. van Dijk, voorzitter van het bedrijfschap, sprak gistermiddag een rede uit en begon met te ver klaren, dat het instellen van de pryzen niet zonder resultaat is ge bleven. Toen de prijzen voor het eerst werden toegekend, wisten we nog niet precies waar het om ging, aldus drs Van Dijk. Maar hierin is een kentering gekomen. Het bedrijf schap heeft dit gedaan in het belang van het visserijbedrijf en het heeft zijn doel hiermee niet gemist. Spreker herinnerde aan ien een aanzienlijk deel van onze vis sersvloot werd geroofd. Met man en macht is na de bevrijding gewerkt voor de wederopbouw van de vloot. Groot is de hulp geweest van tal van instanties. Spr. noemde het ministerie van Weder opbouw, de scheepvaartinspectie, de rede rijen en de opvarenden zelf. Bij allen had de gedachte postgevat, dat Neder land weer een eerbiedwaardige plaats in de visserijwereld moest gaan innemen. Handelsrelaties werden weer opgezocht en steeds bleek het nodig het hoofd te bieden aan de concurrentie. Onze naam lag in de verzorging van de kwaliteit. Als wij het over de kwaliteit van onze vis hebben, dan denken wij allereerst aan de bemanningen. Wanneer by hen enthousiasme en geestkracht ontbreken, is het duide lijk, dat de kwaliteit niet is te ver beteren, ai spant de rest zich nog zo in. Drs Van Dyk wees vervolgens op de propaganda-actie onder het motto „Eet meer vis, omdat het zo lekker is." De grond van deze actie ligt bij de visserman, die zich bewust is van zijn taak en het vertrouwen van ons volk heeft weten te winnen. Nadat drs Van Dijk nogmaals had ge wezen op het grote belang van goede kwaliteit, wijdde hjj enige aandacht aan de visconservenindustrie, die zich na de oorlog in belangrijke mate heeft ont wikkeld en daarom ook in de edele wed strijd van het bedrijfschap werd be trokken. De heer J. G. Kolkman, voorzitter van de adviescommissie inzake toekenning bedrijfschapsprijzen en voorzitter van de afdeling vis van de voedingsraad, had de samenkomst geopend. Hij wees er op, dat de verzorging van de vis geljjke tred moet houden met de voortschrijdende smaakverfyning van het publiek. Drs Van Dyk reikte een wisselbeker t aan de heer Lammens uit Katwyk, de heer D. Pronk van de SCH. 262, de heer J. Rog van de VL. 61 en de echt genote van de heer P. Wyker van de IJM. 99. De N.V. Ned. Visconservenfabriek ESVECE te IJmuiden kreeg een prys voor het artikel haring in tomaten. De heer A. Vooys van de IJM. 43 had ook de eerste prijs gewonnen; by loting viel de wisselbeker echter de heer Wyker in handen. Drs Van Dyk vertrouwde, dat de familie Wljker de beker by bijzon dere gelegenheden wel zou afstaan aan de familie Vooys ter opluistering van héér dressoir. Aan de stuurlieden van de verschillende schepen, voor zover aan wezig, werden oorkonden overhandigd. Onder hen. die het bedrijfschap dank:en voor de bekers en voor deze gezellige middag, was de heer Lammens nat Katwijk. trachten de uitvoering van de I.eidse plannen te voorkomen. Hoe is nu de stand van zaken en welke voor- en nadelen zijn aan de plannen voor War mond in het bijzonder verbonden? Op 9 Febr. 1950 heeft het cbllege van en W. van Warmond, geassisteerd door de heren Vergeer en Nijman, een bespreking gehad in het gebouw van de Griffie met het college van Ged. Staten van Zuid-Holland. Op deze bij eenkomst werd naar voren gebracht, dat Warmond in het geheel geen belang heeft bij de uitbreiding van het meren gebied. maar wegens de vernietiging van waardevolle cultuurgrond slechts na delen zou ondervinden. Leiden heeft be rekend, dat door het opzuigen van het zand een bedrag van ongeveer tien mil- lioen zou worden bespaard op de ver voerskosten. Zij berekenden, dat de ,3-zandprijs op f 1-50 zou komen. Warmonds veehouders zouden door vernietiging van deze weidegronden een inkomen derven van f 159-000 per jaar. berekend als volgt: men gaat er van uit, dat per ha twee koeien geweid kunnen worden (kleinvee buiten beschouwing gelaten). Deze koeien geven 7000 liter melk tegen een prys van f 0.20 per liter: dat is f 1400. Er zal 114 ha. vernietigd worden; dit geeft dus een inkomsten derving van 114 maal f 1400: f 159,000. Indien de boeren hier 80 jaar zouden kunnen werken, zou f 12.720.000 zyn verdiend. Tegenover deze financiële kant staat een andere. In de duinstreek is een geweldige zand- voorraad. die voor de plannen van Lei den uitstekend te gebruiken zou zijn en die bij gebruik dan een verbetering geeft van de zandgronden uit die streek. Het is wel dienstig de voornaamste afgra vingsplaatsen te noemen: langs het Oosterkanaal van de Amsterdamse duin watermaatschappij ligt een hoeveelheid van 3 a 4 millioen m3 zand, die wegens verstuiving opgeruimd dient te worden. Het vliegveld Vogelenzang, met een op- oervlakte van 40 ha. kan door twee meter af te graven herschapen worden in prima bollenland en levert 800.000 m3 zand op. Het landgoed ..Wassergeest" te Lisse, groot 20 ha. kan ook twee meter worden afgegraven: opbrengst 400.000 m3. Onder Noordwijkerhout. in 't Langeveld. is een terrein van 150 ha., dat door afgraving een zandoogst geeft van drie millioen m3. De Noordzij polder levert op 314 millioen m3 zand. Aan de Gooweg te Noordwijkerhout kan een terrein met oppervlakte van ongeveer 30 ha. worden afgegraven; dit geeft 5 a 600.000 m3 zand. Dit zyn nog lang niet alle mogelijk heden, maar vast staat, dat zonder dat aan het natuurschoon schade wordt ge daan voor zeer vele jaren zand voorra dig is. Bovendien zou door afgraving een •erbetering van cultuurgrond worden verkregen. De eigenaars van deze gron den zyn gaarne bereid hun medewerking aan te verlenen. Nu rijst de vraag welk financieel voor deel hier behaald zou worden. Dit laat ich voorlopig nog niet bij benadering vaststellen. Staat tegenover dit verbeteren van cultuurgrond de meerprijs van f 1 per m3 zand Leiden beraamde tien mil lioen ons werd verzekerd, dat het duinzand zeker voor f 2.50 per m3 kan worden geleverd. Nu doet zich deze om standigheid voor, dat de oorspronkelijke plannen van Leiden om het opgezogen zand direct op de werkobjecten neer te storten tot de onmogelijkheden behoren, zodat eerst een terrein gevonden zal moeten worden om als opslagplaats te dienen, waarna het zand per as of per schip vervoerd kan worden. Dus van de beoogde besparing zou weinig of niets terecht kpmen. Het voordeel van opge spoten terrein, dat na bezinking direct bouwrijp is. wordt geheel en al te niet gedaan. De heer Van der Weyden, die sinds 1 November voorzitter is van de agrari- iche commissie van Ged. Staten, heeft iet nu zover gekregen, dat de oorspron kelijke plannen, die door zijn voorgangers in Juni 1949 werden geflatteerd, nu weer genoemde commissie in studie zyn gegeven. Het ligt in de bedoeling van deze commissie de bedreigde plaatsen te gaan bezoeken om zich een denkbeeld de situatie te kunnen vormen. In dien deze commissie er in slaagt een ge fundeerd nieuw plan aan Ged. Staten te leggen de heer Vergouwen zegde toe in een bijeenkomst, die in „De Harmonie" te Leiden werd gehouden, een iv plan te maken dan zal in Juni a.s., als Ged. Staten weer bijeenkomen, worden beslist, of de plannen doorgang Teleurstelling over Katwijk's haven WACHTEN DE BOODSCHAP (Van onze parlementaire redacteur) Toen gisteren Begroting visserijbedrijf i ten velen de o in de Eerste Kamer de het IJmuidense Staats- lan de orde kwam, spits- ren. Slechts een paar re- ministers memories gewijd geweest aan de kwesties van de verbe tering der Scheveningse haven en het bouwen van een vissershaven te Katwijk. En hoewel de minister, antwoordende, schertsend opmerkte, dat men zijn be langstelling voor deze onderwerpen niet mocht afmeten naar de aantallen regels, weigerde hij toch heel gedecideerd, op de zaak in te gaan. De zaak is in onder zoek, het onderzoek kan wellicht bespoe digd worden, maar iets zeggen, neen. zover is het niet. Voor hen, die niet met het probleem op de hoogte zijn, leek de zaak nogal simpel. Weliswaar verzandt de haven van Scheveningen tastbaar en zichtbaar, weliswaar kost de invaart jaarlijks sche pen en menselevens en niemand gelooft toch wel, dat schippers slechte zeelieden zijn maar de urgentie voor 'n verbete ring stuit telkenmale af op hoge kosten. Reeds in 1922, zo zegt de heer Kievit (Arb.), erkende men die urgentie. Mi nister König kwam met zijn desbetref fend wetsontwerp tot aan de Eerste Ka mer, maar liep daar op het strand vast. De gemeente Den Haag bracht in 1926 weer een commissie op de been, die met algemene stemmen adviseerde tot ver betering, maar het blee( er bij. Thans bestaat er een commissie ingesteld door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Deze meent, dat Katwijk een eigen haven moet hebben. De gelegenheid is stig voor, want een verbetering afwatering naar zee, wat vele en grote werken vereist, kan gecombineerd den met de havenaanleg, waardoor geld bespaard zou worden. De heer Reijers (CH) dringt met bij: der veel klem aan op de bespoediging van het onderzoek inzake de Katwijkse vissershaven. Katwijk is een der zwaarst getroffen gemeenten en het herbouwplan kost 12 tot 15 millioen. Komt er nu geen haven, dan is zelfs dat grote bedrag niet geweest, want ook als badplaats zal het dorp dan minder in trek komen. Want Katwijk staat of valt met de sershaven. De Katwijkse vissersvaartui gen varen vanuit IJmuiden komt in Katwijk aan de afslag, hun net ten worden daar geboet. Zulk thode is verouderd. Als de haringvisserij sterft, gaat de plaats ook dood. Spr. zegt, dat zoveel staatsgeld voor de industriali satie is uitgegeven, terwijl moet wachten op de successen daarvan en wil hier, waar het gaat om de natio nale haringvisserij in elk geval staats gelden toegewezen zien. Het hoogheem raadschap is bereid tot combinatie. De Minister heeft, zoals gezegd, geantwoord, dat Scheveningen en Katwyk buiten de kwestie van IJmuiden staan en wenst zijn antwoord te reserveren. Tot zover over wat in de Kamer ii gezegd. Wie zich in dit onderwerp be geeft, bevindt aldra, dat er zich nog geheel andere kwesties 1950 dan ook gestegen met riet minder dan 7000 (nu in totaal 15.000). De Oude Kerk was pakhuis en de Kapel stond er nog niet. Nu heeft men plannen voor de bouw van de vierde kerk. Ook op het gebied van het schoolwezen zijn opvallende vorderingen gemaakt, liet aantal scholc is met 5 toegenomen en bedraagt nu 7 (plus een kleuter school) Van 1913 tot 1945 was ds Rutgers voor zitter van het bestuur der Hervormde scholen. Ook is hij lid geweest van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs- Zijn aar-dacht ging verder uit naar de Chr. wijkverpleging, die hem in 1922 tot voorzitter koos. en naar het Ned. Bijbel-Genootschap: nog sieeds is hij voorzitter van de afdeling Katwijk. Binnenkort zal hij echter deze functie neerleggen. Van 1920—1929 had ós Rutgers zitting in het classicaal be- Ds Rutgers en Katwyk, een onverbre kelijke verbintenis- „Ik bedankte in mijn Katwijkse tijd voor drie beroepen: Rot terdam, Gouda en Alphen aan den Rijn. En ik ben blij, dat ik nu hulpprediker ben". Katwijk heeft hem veel gegeten. In de storm en in de zachte stilte. En Katwijk is ds Rutgers dankbaar. Voor heel veel dingen zullen vinden of dat de gemeente Lel den haar behoefte aan zand elders zal moeten bevredigen. Als een punt van overweging werd r-% gegeven, dat Warmond door deze n'euwe ..meren" dichter bij de water sport zou komen te liggen. Deze veron derstelling is ook al niet juist gebleken, omdat de toegangswegen niet over War mond, maar over Leiden lopen. Het ge projecteerde paviljoen of de theeschen- kerij zal eer schade dan voordeel aan Warmond bieden. Bovendien zouden deze meren, die tot een diepte van 30 meter zouden worden uitgezogen, niet direct ongevaarlijk zyn. Rest ons nog de recreatie-mogelijkheden van Zuid-Holland onder de loupe te In de afgelopen oorlogsjaren waren o.a. de Kagermeren zeer in trek. Dat was niet verbazingwekkend, omdat de zeestranden niet betreden mochten wor den. De landsgrenzen waren gesloten en ons restten alleen nog de meren en hier en daar enkele bossen (de meeste waren ook al verboden terrein). Nu de stran den weer toegankelijk zijn en er steeds meer mensen deviezen weten te krij gen voor buitenlandse trips, is de altijd nog vrij kostbare watersport weer tot normale proporties teruggebracht. Er is nog steeds geen overbevolking op de Kagermeren, zodat er geen directe be hoefte aan uitbreiding bestaat SNIJBLOEMEN- EN PLANTENGROSSIERS TOGEN NAAR LEIDEN Toekomst binnenlandse handel niet rooskleurig tal (254) is gelijk gebleven. Mr de Vries De met bloemen en planten versierde] ia! van „De Harmonie" te Lelden liet stcren weinig twyfel over wie hier vergaderden. Het was de Nederlandse bond van snijbloemen- cn planten-gros- siers, die dit jaar zijn keus op Leiden had laten vallen om de jaarvergadering te houden. In zijn openingswoord kon dé voorzit ter, de heer Nic. den Heyer, helaas geen optimistisch geluid laten horen, vooral wat betreft de binnenlandse handel. Het feit, dat de omzet het afgelopen jaar zes millioen gulden is teruggelopen, bewijst wel, dat men is gedwongen de winstmarges op te voeren. Vergroting van de export is toe te juichen, maar vooral de binnenlandse groothandel komt op een zeer wankele basis te staan. Spr. kon niet veel kans tot verbetering zien en noemde de toestand onstabiel. Een mogelijkheid is er door met de zomer- productie de productie van het voor- en najaar te overbruggen. Importbeperking zou niet veel doel hebben. De enige red ding zou daarom zijn: aandringen op verbeteren en stabiliseren van de aan voer, waarbij niet alleen moet worden .ge let op kwantiteit maar vooral op kwali teit- Ook de omzetbelasting gaat zwaar der wegen. De „zwarte lijst" vormde eer onderwerp voor discussie; allen erken den echter de noodzaak ervan, mits de contróle afdoend is, De secretaris, de heer F. A. Dol, las de notulen en zijn jaarverslag. Het leden- het verslag van de penningmeester, de heer C. van der Spijk, bleek, dat het saldo momenteel f 805.71 bedraagt (per 31 Dec. 1949 was dit f 162.41). De contri butie voor dit jaar is vastgesteld op f 30, waarvan f 25 voor de bond en fï voor de afdeling. historische ontwikkeling is interessant en deraomeo. dateert nog uit de tijden der platboomde bommen. Met de scherpe logger verviel het veilige strand als ligplaats en kwam men automatisch in de IJmuider haven terecht. Zeer wel is bekend, dat de be langen der rederyen en der vissers, van de eigenaren der nevenbedrijven en zelfs die van de marine en de koopvaardij, die belang hebben bij een levend visserij bedrijf, zodat niet de jongemannen „ver lopen" naar de industrie, nauwkeurig op geteld moeten worden. De kwestie var concurrentie met IJmuiden en Schevenin gen wordt door vele experts als van veel minder belang beschouwd. Zonder twij fel is met deze behandeling de kous niet af. maar belanghebbenden zullen prijs stellen op spoed. Naar wij vernemen zul- voordoen. Dellen stappen bij de minister worden heren 1 P. Hog woning te Rijnsburg en Dol te Aalsmeer, werden bij acclamatie herkozen. Teveps werd de door het bestuur voorgestelde kascommissie aanvaard. In de benoemde arbitragecommissie heeft o.a. zifting de heer S. C. den Heyer uit Rijnsburg. In een gezellige stemming werd gedi neerd, waarbij een collecte werd gehou den voor de kankerbestrijding. Mooie opbrengst! Voor de rondvraag was meer tijd nodig dan over het algemeen het geval is. Vele onderwerpen werden aangesneden wat vaak een levendig debat uitlokte. Zo b v. het verplicht veilen; dit achtte het bonds- bestuur noodzakelijk, daar het doorgaan# van belang is voor de bond zowel als voor ae gehele handel. Bij spontaan mede werken van de leden is het mogelijk. De voorzitter kon de concessie doen dat het binnen een half jaar wel zover zal zyn, maar dan zullen ook allen de consequen ties moeten dragen- Ook de „zwarte lijst" kwam weer in bespreking. Een grot® vraag is wat dit gaat kosten. Mr de Vries noemde als voorbeeld de detailhandel in de textielbranche, waar men een apart® organisatie hiervoor heeft met een con troleur in vaste dienst. Hier heeft mea echter meer leden, zodat by de blotmen- en plantengrossiers een vaste band met de oude vereniging van belang is. Voor de onderscheiding groothandelaar-expor teur werd eveneens een lans gebroken. De opmerking werd geplaatst dat mea elkaar niet moet beschouwen als con currenten. maar als collega's. Het spon tane applaus dat hierop volgde typeerd® wel de prettige geest, waarin deze ver gadering werd gehouden. DUW-AANGELEGENHEDEN Tot voorzitter van de pas ingestelde centrale commissie van advies voor DUW-aangelegenheden is benoemd prof. mr J- V. Rypperda Wïerdsma te Leidea,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3