Jlicuun? geikictfe GTourmti Vier schipbreukelingen overleden in ronddobberende sloep Liberalen steunden Labour tegen de Conservatieven Wist U DINSDAG 14 MAART 1950 BUREAUX: üogewoerd 103 Di'r en redactie Tel. 20408. Abon nementen; Tel 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; t 0.32 per week. ADVERTENT1ËNt 0.18 per millimeter belangrijke korting) Dertigste jaargang No DIRECTIE: F DIEMER CHR1STEL1JK-WATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stonivasttcft Is shrtfweo tnyn bert la tcgljeospotf Voorschoten vecht met succes Zie pagina 2 Panamese boot loopt op een mijn bij Terschelling Vijf-en-twintig geredden veilig aan land gebracht EEN PANAMEES VRACHTSCHIP, geladen met oud ijzer, is gisteravond om ongeveer elf uur bij Terschelling op een mijn gelopen. Vanmorgen om vijf uur nam de reddingboot „Brandaris" zestien opvarenden aan boord. Acht bleven er op het schip. Een sloep met vijf schipbreukelingen werd vele uren lang vermist. Toen deze sloep vanmorgen om half negen werd gevonden, bleek nog slechts één van de vijf man aan boord in leven. Het schip is het 3726 ton grote motor schip Cygnet, dat in 1011 in Dublin werd gebouwd Het voer van Emden naar En geland. De plek. waar de ramp geschied de, ligt buiten de geveegde route. De ra dio raakte waarschijnlijk defect, want men zag op de wal geen kans meer con tact met het schip te onderhouden. Wel echijnit de Cygnet nog enige tijd met een noodzender te hebben geseind. Bij ra- dio-IJmuiden kwamen de seinen niet door, in Willemstad heel zwak. Vanmor gen ving men echter flitsen van een! morselamp op. Terstond voeren de reddingboten Brandaris en Abraham Fock, alsmede de sleepboten Holand en Stortemelk uit. Om vijf uur vanmorgen had de Branda ris. de Cygnet bereikt. Zestien man stap ten over en acht bleven achter. De ge redden gaven te kennen, dat er een sloep was uitgelaten met vijf van hun kamera den aan boord. Het vliegveld Valkenburg werd gewaarschuwd en om tien voor ze ven vloog de luitenant ter zee-vlieger 3e kl. Klap met een Mitchell-bommenwer-I per op, om de golven af te speuren naar de vermiste sloep. Een uur later ontdekte hij het bootje. Hij leidde de sleepboot Holland, die in middels met de Stortemelk de Cygnet had bereikt, via de radio naar de sloep en wierp een Iichtkogel uit om de plaats aan de geven. Om half negen kwam de Holland bij de sloep. Helaas was er van de vijf man nog slechts één de Griekse eerste stuurman, in leven. Men trachtte door kunstmatige ademhaling bij de deren de levensgeesten nog op te wek- en, maar tevergeefs. De sleepboten brachten het schip vei volgens naar Vlieland. Dè Cygnet maak! water en lag vrij diep, maar maakte geen slagzij. Nederlandse diplomaten hebben Praag verlaten De drie Nederlandse diplomaten, die door de Tsjechoslowaakse regering zijn uitgewèzen, hebben Praag vanmorgen verlaten. De zaakgelastigde, de heer Van der Gaag, en de militaire attaché kolo nel Hasselman, die per trein vertrokken, worden morgenochtend te Den Haag wacht. De kanselier Lochmann is afgereisd. Reuter meldt nog dat de Nederlandse gezant te Praag, jhr Van Tets, vanmiddag per vliegtuig te Praag Koningin en Prins naar Limburg Het ligt in de bedoeling van Koningin Juliana en Prins Bernhard op 24 en 25 April a.s. een officieel bezoek aan de provincie Limburg te brengen. Koningin en prinsesjes door de zon gebruind Gostenrykse poppen als afscheids geschenk. De Koningin en de Prinsesjes stapten gisteravond om zeven uur, door de zon gebruind, in de trein, die hen van St Anton naar Nederland zou terugbrengen. Vele Oostenrijkse autoriteiten en ver tegenwoordigers van de Franse bezet ting waren bij het afscheid aanwezig. Regierungsrat dr Hohenlohe overhandig de de Koningin namens de regering als afscheidsgeschenk vijf poppen in Oos tenrijkse klederdracht. H.M. uitte Haar bijzondere tevredenheid over het verblijf. Prins vloog naar Quebec: kanon schoten voor en na Er klonken 21 kanonschoten, toen Prins Befnhard gisteren met zijn eigen Dakota van Ottawa naar Quebec vertrok, en toen j hij daar landde, werden opnieuw 21 schoten gelost. De Prins ontving gisteren een aantal Nederlanders uit Quebec. ATOOMBOM „BIJ DE HAND" I De republikeinse Senator, Ralph Flandes, heeft in de Amerikaanse Se-. I ïiaat voorgesteld, atoombommen over strategische gebieden in West-Europa te verspreiden en een regeling te treffen i met de landen van het Noordatlantisch I pact voor het stationneren van vlieg- j tuigen, die de bom kunnen neerlaten. Marcheer de andere kant maar op! De Westberlijnse burgemeester, Ernst Reuter, heeft de, door de communisten overheerste, „Vrije Duitse Jeugdbewe ging" verzocht, van de voorgenomen Pinkstermars af te zien. Het gebruik van het Olympisch stadion zou niet worden toegestaan. Vandaag stellen wij V voor: CHRIS SNIJDER, Roest van Limburgstraat 5, Katwijk aan Zee. j Vandaag viert Chris Snijder uit Kat wijk zijn 22ste verjaardag. Voor het eers in de tropen; dat zal wel vreemd zijn, I schrijft zijn familie, maar zijn vrienden zullen er wel voor zorgen, dat deze dag niet onopgemerkt voorbijgaat. Chris zit I in Batavia en is er chauffeur. Op 27 Sep tember 1949 vertrok hij per „Volendam" naar Indonesië. Ouders, broers en zus ters zien met verlangen uit naar de dag van zijn terugkeer. Hartelijk gefelici- p*ard, Chris! Botsingen tussen Hindoes en Mohammedanen Meer dan 3500 slachtoffers Bij de recente ongeregeldheden in Oost-Bengalen tussen Hindoes en Mo hammedanen, zijn meer dan 3500 perso- ;n om het leven gekomen. Jessup van communistische sympathieën beschuldigd... Philip Jessup, de Amerikaanse reizen de ambassadeur, die zich voor bespre kingen met Franse regeringspersonen 'te Parijs bevindt, is door de Senaatscom- w.eïke belast is met het onder zoek naar de loyaliteit in het State Department van een „welwillende hou ding" tegenover het communisme be schuldigd. In verband hiermee zou hij vandaag per vliegtuig naar de V.S. te rugreizen. inplaats van per boot, om zich dus ijlings te gaan verdedigen. Abd El Krim laat van zich horen AJbd El Krim. de vroegere leider de Riff-opstand in Noord-Afrika, heeft verklaard, dat de 25 milioen inwoners Marokko. Algerije en Tunesië be reid zijn tot een vrijheidsoorlog, indien hun geen onafhankelijkheid wordt ge geven, aldus een bericht in de „New York Times". Hij zeide het communisme de Sowjet-ideologie te verwerpen, ar wapens en steun van een ieder, die begrip had voor deze strijd, te aan vaarden. ook van Moskou. Zoals men weet, heeft Marianne af en toe buiten sporige last van deze Afrikaanse op roerling! Laatste Amerikaanse zendeling uit Tsjechoslowakije De laatste, nog in Tsjechoslowakije verblijvende, Amerikaanse zendeling, Wallace Toronto, hoofd van de Mormoon- is het land uitgewezen. Dt zending was ongeveer 25 jaar in Tsje choslowakije werkzaam geweest. Opvarenden Sibajak en Kota Inten Donderdag thuis De ontscheping van de ruim 1250 pas- agiers aan boord van de Sibajak za. Donderdagmorgen om 7 uur in Rotter dam beginnen. Onder de opvarenden be- inden zich slechts ongeveer 200 mni- .airen. Onder de burger-passagiers niet minder dan 538 dames tegen slechts 274 heren en 241 kinderen bevinden zich nog omstreeks 250 gezinsleden van militairen of nabestaanden van overle den militairen en bovendien 66 ve pleegsters en 26 Rode Kruis-weiikers De militaire passagiers, waarbij inbe grepen gezinsleden van' militairen en nabestaanden van overleden militairen, debarkeren tegelijk met de burgerpassa ar zuiden met autobussen wor den thuisgebracht- Het troepensohip Kota Inten. dat de gehele reis in convooi met de Sibajak heeft gevaren, zal enkele uren na de jak aan de Lloydkade te Rotterdam en. De ontscheping der 1600 militai- vindt Donderdagmorgen om 11 uur plaats. Eind September de meeste militairen thuis In een persconferentie te Djakarta (Batavia) heeft de Ned. staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andreae er nog eens aan herinnerd, dat het einde Sep tember zal worden, voor dat het meren deel der Nederlandse troepen Indonesië verlaten heeft. De Nederlandse leden van het K.N.I-L., ook de Indo-Europeanen, zullen met hun gezinnen naar Nederland worden c gebracht, hoewel deze laatsten moeilijk in Nederland kunnen aarden. De instelling ener vaste militaire r sie wordt voorlopig niet behandeld vooreerst zal die taak worden vervuld door onderdelen der nog aanwezige Ne derlandse troepen, zoals de dienst var de kwartiermeester-generaal. Na de te rugtrekking zal men de zaak opnieuw bekijken en dan zal de uitwisseling hoofdzakelijk een technisch doel hebben Ten aanzien van kapitein Westerling, verklaarde de staatssecretaris, dat. de Nederlandse regering volledige bij: derheden heeft ontvangen over diens ontsnapping. Hij hoopte, dat deze zaak grondig door een onpartijdige rechter zal worden onderzocht, opdat de Uniege noten weten wat zij aan elkaar hebben. Hoenderpest ook in Noord- Holland? Op 26 bedrijven werden 1326 kippen ziek Men vreest, dat de hoenderpest nu ook Noord-Holland heeft bereikt. By de kip- penstapel van P. Blees in het pluimvee- centrum Landsmeer werden namelijk verschijnselen ontdekt, die aan de ziekte deden denken. Het Rijksseruminstituut te Rotterdam onderzoekt thans enige van deze kippen. vorige week Dinsdag op de Purmerendse markt gekocht van een Brabantse handelaar, in wiens bedrijf hoenderpest was uitgebroken. De terrei- de heer Blees zijn voorlopig ge ïsoleerd. Sinds het uitbreken van de ziekte op 7 Maart zijn thans 26 bedrijven be smet verklaard (plus het boven genoemde in Landsmeer). Hiervan liggen er 23 in Noord-Brabant, twee in Limburg en één in Zeeuwsch- Vlaanderen. Er werden tot nu toe 1326 kippen aangetast. Men had gedacht, dat de postduiven- vluchten vanuit het buitenland wegens de hoenderpest niet door zouden gaan; het blijkt echter, dat de duif niet vatbaar de hoenderpest, zodat de vluch ten normaal zullen worden gehouden. Verhoogde kinderbijslagen thans van kracht De wet, waarbij de kinderbijslagen on langs werden verhoogd is thans in het Staatsblad verschenen. Ingevolge deze wet wordt de kinderbijslag voor hei eer ste kind 0,42, voor het tweede en derde kind 0,46 en voor het vierde en vol gende kind 0,57. Volgens de wet van 22 Dec. 1949 waren deze bedragen resp. 0,40, 0,44 en 0,54. heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Mizar blijft nog wel even vast zitten Het Ned. vrachtschip Mizar, dat -bij Calais strandde, zal door de lage water stand nog wel enkele dagen vast blijven zitten. Daarna zullen de pogingen wor den hei-vat, om het schip vlot te krijgen. N.V.V. vraagt maximum prijzen voor aardappelen Het NVV heeft minister Mansholt tele grafisch verzocht tot vaststelling van re delijke maximumprijzen voor aardappe len te willen overgaan, daar de stijgende prijzen van dit voedsel tot grote moei lijkheden in de huishoudrekeningen der arbeidersgezinnen aanleiding geven. Bioscopen op herdenkings avond (4 Mei) dicht De Ned. Bioscoopbond heeft de direc ties geadviseerd om evenals andere jaren Koning en Parlement voor een lastige keus Het gaat niet op, eenvoudig te zeggen, dat de Belgische volksraadpleging de op lossing van de Koningskwestie geen stap dichter bij haar verwezenlijking heeft gebracht. Het tegendeel is het geval. Koning en Parlement weten thans dat een behoorlijke meerdenheid van het Belgische volk de terugkeer van de Koning wenst. Zij zijn er thans echter ook zeker van, dat een belangrijke min denheid van hetzelfde volk hierop in het geheel niet gesteld is. De vraag is nu, of de meerderheid, die vóór de Koning heeft gestemd, moet zrwichten voor een minderheid, die zich niet aan parlemen taire regels weet te houden, of moet het risico worden genomen, dat de minder heid zich -buiten het Parlement zal blijven verzetten tegen de terugkeer van de Koning, en zo hij is teruggekeerd tegen zijn aanwezigheid in België? Er is veel moed voor nodig, om thans niet te buigen voor de ei9en van Konings tegenstanders. De Koning zou de weg van de minste weerstand kunnen bewandelen, door te verklaren, dat hij :ich door de volksraadpleging gerehabi- iteerd acht, doch gezien de verdeeld heid, waartoe de strijd rond de Konings kwestie heeft geleid bereid is, afstand an de troon te doen ten behoeve van ijn zoon Boudewijn, die volkomen aan- aardibaar is voor de bestrijders van Leopold III. Het behoeft echter geen be- 'oog, dat zulk een houding van de vorst ,n feite een overwinning voor zijn vijan- ien zou betekenen. Attlee de koorddanser Voor de derde maal wordt vandaag de „vertrouwenskwestie" gesteld DE LABOURREGERING heeft gisteren in het Lagerhuis haar tweede Vuurproef doorstaan en behaalde een meerderheid van 25 stemmen. De negen Liberalen schaarden zich aan de zijde van Labour bij de stemming over de tweede „motie van afkeuring" op de troonrede, welke door de Conservatieven was ingediend. De uitslag der stemming was: 314 tegen 289. Behalve door politieke onrust, wordt Engeland ook geteisterd door de dreiging van een economisch conflict. Irijmers heeft de Engelse Bond van Metaalbewerkers zijn leden reeds aangezocht zich vóór of tegen een eventuele staking uit te spreken. De sociale en politieke onrust ia Frankrijk en Engeland zyn voor de frontvorming en eenheid in West-Europa geen gunstige symptomen. Het door de Conservatieven ingediende amendement ging over de woningnood. Dit probleem wordt steeds nijpender, ten gevolge van het feit, dat er jaarlijks min der woningen in Engeland worden ge bouwd. Het Labourkabinet had ook dit maal de vertrouwenskwestie aan het amendement verbonden. Wederom was het parlement overvol en de afgevaar digden hurkten of stonden dicht opeen. De afgevaardigde Elliot deed een felle aanval op «de minister voor Volksgezond heid, Aneurin Bevan, erop wijzende, dat in Engeland tussen 1 i 2 millioen perso- De beide mannen, die men op deze foto iiet, zijn twee zvyagers: de 26-]. onderwijzer Gwyn Anthony (links) en de 33-j. scheeps- handelaar^ Handel Rogers. Toen Zon dagmiddag de Tu dor met 83 perso nen neerstortte in Llandow (Wales), kwamen zij, slechts lichtgewond, uit de wrakstukken strompelen. De eerste berichten spraken ervan dat deze zwagers de enige overlevenden zouden 'Zijn, doch elders in ons blad kan thans lezen, dat er nog één zwaar gewonde in leven is. De foto werd ge maakt in het ziekenhuis, waar Gwyn en Handel, verpleegd worden Dekknecht tussen schuifdeuren bekneld en overleden Lasser door stroom gedood De dekknecht R. L. te Vlissingen raak te dezer dagen bekneld tussen schuif deuren die toegang geven tot het rijdek de veerboot Koningin Juliana (Vlis singenBreskens). Hij is gisteren over- De 31-jarige monteur A. A. de Bruin uit Ede, die In Eerbeek bezig was met electrisch lasapparaat, kAam met de stroom in aanraking en werd op slag Eugeland werkt mede aan betalingsunie Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van financiën heeft verklaard, dat Engeland bereid is, mede te wer ken aan het ontwerpen van een Euro pese betalingsunie volgens de door Ame rika gegeven richtlijnen, en daarvan ten volle lid te worden. Engeland is niet van plan, de 150 millioen dollar te ver spelen, die volgens de waarschuwing van het hoofd der E.C.A., Hoffman, op de Marshall-hulp gekort zal worden, als Engeland niet meedoet. De reizende am bassadeur van het plan-Marshall, Har- riman, heeft bij aankomst te Parijs even eens verklaard, dat Bevin en Cripps be reid zijn, aan het plan deel te nemen. nen op de wachtlijst voor een woning staan. Hij bepleitte meer particuliere woningbouw. Zoals gemeld, heeft Labour ook deze krachtproef doorstaan, maar vandaag wordt Attlee opnieuw onder vuur genomen. De Conservatieven hebben namelijk een amendement ingediend op de aanvullende begroting voor 19491950 en de regering heeft voor de derde maal de vertrou wenskwestie gesteld. Curiositeitshalve delen wij nog mede, dat meer dan 600 stemmen waren uitge bracht. Gisteren was een Labourlid van zijn bed in een ziekenhuis" opgestaan om te stemmen. Hij had zijn dokter en ver pleegster meegebracht, en onmiddellijk na het vervullen van zijn parlementaire plicht, ging hij weer liggen. DAVID MORES NAAR ONS LAND Binnenkort zal David Mores, de direc teur-generaal van het internationaal ar beidsbureau te Genève, een bezoek aan ons land brengen. Uit de Waalhaven is gistermiddag de onderzeeboot .JDolfijn" vertrok- voor een oefenreis van weken naar de Noordpool. Deze oefenreis heeft ten doel, het 1 terieel en het uithoudingsvermo- van de bemanning in koude streken, te beproeven. Op de voor grond de „Dolfijn" tijdens het vertrek. Officieel onderzoek naar ramp met „Tudor" Er zouden drie overlevenden zjjn. Er zal een openbaar onderzoek naa: de ramp van het verongelukte „Tudor"- vliegtuig worden ingesteld. Reuter meldt thans, dat' 'bij de ramp 80 personen het leven kwamen en er toch nog drie overlevenden zijn (dus geen 2, als door Reuter aanvankelijk vermeld). Echter verkeert de derde overlevende nog steeds in levensgevaar. De minister voor Luchtvaart, Lord Pakenham, heeft in het Parlement uiting gegeven aan de gevoe lens van rouw over 't tragisch gebeuren. Toen het grootste lijntoestel der wereld, de „Bristol Brahazonêê over de plaats van het ongeluk vloog, terwijl men nog bezig was met de berging der stoffelijke ten, bracht het de groet. Officials, die gisteren op weg w naar het vliegveld van Cardiff om onderzoek in te stellen naar de ramp, moesten hulp verlenen bij een ander klein ongeval. Wilfred - Giles, verslag gever van de British Press Association, sloeg namelijk in een scherpe bocht met zijn auto over de kop. Men slaagde erin. hem uit de brandende wagen te trekken en met een koolzuurapparaat werd het vuur geblust. K.R.O. heeft nieuwe hoorspel- studio In de K.R.O.-studio wordt binnenkort een nieuw hoorspelcomplex in gebruik genomen, dat volgens de technici het beste van Europa is. Ook de studio zelf is belangrijk verbeterd. De K.R.O. lVi jaar op de VARA-studio aangewezen. De Wachten op het Vorstelijk Woord premier, Gaston Eyskens, naar koning Leopold vertrokken Socialisten dreigen met een „nationale staking" NA DE UITSLAG van het „volksreferendum" vraagt ieder zich af, wat er verder gaat gebeuren. Koning Leopold mag niet het object blyven van politiek gekrakeel tussen de verschillende partjjen. De moeilijkheid is een c< promis te vinden, dat althans het bestaan van de monarchie garandeert. Hoe kan men tussen Vorst en volk tot overeenstemming geraken, in het belang van het land, het volk en de monarchie? Te dien einde is dan ook de Belgische premier, Gaston Eyskens, naar Zwitserland vertrokken, waar Koning Leopold verblijft. Na een voorafgaande polsing van het Kabinet en een gesprek met Prins-Regent Karei, confereert Eyskens nu met de Koning over diens eventuele terugkeer. Er staat nog niets vast. In kringen die in nauw contact staan met de Christelijke Volkspartij, voor spelde men een regeringscrisis en moge lijk „spoedverkiezingen". Naar verluidt wachten de Liberalen de houding van de Koning af, alvorens hun standpunt te bepalen. DAT een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de begroting 1949, om de regering voor 200.000 gulden medewer king te doen verlenen aan de tentoon stelling Mijlpaal 1950 te Arnhem. DAT wegens een beperkte hervatting in de voedselzendingen naar O.-Duits- land een wijziging van de begroting-1949 20.000) wordt voorgesteld. DAT- op de intern, jaarbeurs te Lyon, van 15 tot 24 April, o.m. Ned. stands van heren- en damesconfectie zullen komen. DAT mr J, M. L. T. Cals gisteren in Den Bosch afscheid heeft genomen als voorz. van de Kath. Jeugdraad, wegens zijn benoeming tot staatssecretaris O., K. L W. DAT in Groningen levenslang werd geëist tegen de vootrvluchtige 32-jarig» J. W. Munnikhuizen uit A'dam, wegens moord tijdens een razzia in Tijnji 1944. DAT 67 j. oud in Londen is overleden de Nederlanader Jac. Betlem, die be roemd werd door zijn edelsmeedwerk en zijn schilderij van de brand in de St. ,Paul6kathedraaL DAT voor het Groninger „B. G." bij verstek 20 j. werd geëist tegen de 35-j. H, W. Ates, die in 1943 in Groningen nan. heeft vermoord en daarna naar 'het Oostfront is vertrokken. DAT aan mr W. G. Zeylstra voor de duur zijner werkzaamheid als tijdelijk ambtenaar bij de Ned. missies in Duits land, de persoonlijke titel van handels- raad is verleend. DAT de 35-j. arbeider L. L. Omlo, thans te Stockholm, in Groningen 20 j. tegen-zich hoorde eisen wegens mishan delingen in Neuengamme, waardoor hij de bijnaam „De Knuppel" kreeg. DAT de directeur van de veeartsenij- kundige dienst, E. J. A. A. Quaedvlieg. Maandag om kwart voor acht via Hil versum II zal spreken over mond- en klauwzeer. DAT het 50-j. bestaan van het open baar slachthuis te Nijmegen op 18 April wordt gevierd, o.m. met een slagersvak- tentoonstelling. DAT Vrijdag en Zaterdag in Benne- kom studiedagen voor jonge gemeente ambtenaren worden gehouden, georga niseerd door het instituut voor bestuurs wetenschappen. DAT burgemeester Oud gisteren in R'dam aan bijna 90 personen oorlogs- herinneringskruisen en eretekenen voor orde en vrede uitreikte. DAT dr. D. Burger benoemd is tot pla noloog eerste klasse bij de rijksdienst voor het Nationale Plan. DAT de commissie van Nederlandse Tweede Kamerleden gisteren in Wies- baden aankwam. DAT Kees Pruis, mr. Doodle en Nico Godart op Koninginnedag optreden voor de Ned. vereniging te Parijs. DAT de A.N.V.V. drie-, vijf- en zeven daagse tochten door Nederland zal orga niseren voor Ierse pelgrims, die dit jaar naar Rome gaan DAT mr J. Vink te Utrecht, directeur van de rijksdienst voor het Nationale Plan, H. J. H. van Oyen te Den Haag opvolgt als lid van de hoofdcommissie voor de industrialisatie en dr J. Tin bergen, directeur van het Centraal Plan bureau, aangewezen is als plv voorz. van die commissie. DAT de 20-j. S. D. L. uit Alkmaar is aangehouden wegens een inbraak in een kolen pakhuis te Hoorn, waarbij hy 2100 ontvreemdde. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken, Albert de Vleeschauwer, zal het Parlement bijeen komen, zodra de tie van de Koning bekend is. Inmiddels heeft de Socialistische Party medegedeeld, dat de Koning niet in staat zou zijn het Belgische volk te verenigen. Echter is de partij bereid te onderhandelen over elke andere oplos sing van de Koningskwestie dan diens terugkeer. Een vreemde manier van het zoeken naar een compromis, als tezelfder tijd adviseert, dat de „s comité's" hun campagne tegen de terug keer van Koning Leopold niet moeten laten verslappen. Men houdt de stok achter de deur, met „nationale sta kingen". De Christelijke Volkspartij verklaart, dat de uitslag heeft bewezen dat de meer derheid van het land de terugkeer van Koning Leopold wenst. De party dringt er op aan, zonder verwyi, de noodzake- lyke besluiten te nemen tot het byeen- roepen van een gemeenschappelyke zit ting der beide Kamers, welke dan de intrekking moet bespreken van de wet, waardoor de Koning in voorlopige bal lingschap wordt gehouden. De Vorst zelf heeft tot nu toe volkomen stilzwygen bewaard. Hy heeft zyn villa „Reposoir" zo van de buiten wereld afgesloten, dat een loopjongen, die een bouquet bloemen kwam brengen, deze door de spijlen van het Uzeren hek moest afgeven. Vermelden wy nog, dat in een steenkoolmyn te Charleroi 550 mynwerkers het werk hebben neerge legd als „waarschuwing" tegen pogingen de Koning weer op de troon te helpen. Zonderlinge practijkenl het feit. dat de heeft behaald .stisch-gezin- pmerkely k koning de minste 5 de uitgesproken de delen van het land. Van deze i het bekend, dat zy in het geheel geen prijs stellen op een Koning, of deze cu Leopold heet of niet. Tengevolge hier van krygt de volksraadpleging dus nog een bijzonder karakter omdat vele tegen stemmers zich hebben verzet tegen net Koningschap als zodanig. Een handeling, arvan Koning Leopold het slachtoffer geworden Het is naar het ons voor komt lang niet onmogelijk, dat iedere mdere Koning in België thans een grote minderheid tegenover zich zou hebben jevonden. Enerzijds vermindert dit voor de Koning de noodzakelykheid om heen te gaan, maar anderzijds onderstreept het de ernst van de toestand, waarin België met medewerking van socialisten en liberalen is gebracht. Want zoals men weet stamt de wet, waarin verklaard werd dat Koning Leopold (door 's vijands toedoen) in de onmogelijkheid verkeert om te regeren, uit de tijd. dat socialisten en communisten in het Westen nog ge mene zaak maakten. Terecht kan voorts worden getwijfeld aan de oprechtheid van 's Konings tegen standers, wanneer zy hun volledige steun toezeggen aan Prins Boudewyn, voor het geval deze zijn vader zou opvolgen op "Jelgisohe troon. Dit was slechts een essie aan partijgenoten, die ondanks socialistische of liberale afkomst toch Koningsgezind zyn gebleven. Het is echter de vraag, of in België spoedig een beslissing over de terugkeer van de Koning kan worden genomen. Het ziet er n.l. naar uit, dat de liberale ministers uit het huidige Rooms-liberaie coalitie-kabinet niet hun steun willen geven aan een besluit om de Koning uit ballingschap terug te roepen. Mochten de Roomse ministers er op blijven staan dat een dergelijk besluit moet worden ge nomen, dan zal de coalitie uiteenvallen, hetgeen op zijn beurt weer tot gevolg zou 'hebben, dat nieuwe algemene ver kiezingen moeten worden uitgeschreven. Deze verkiezingen zullen echter weinig aan de zaak kunnen veranderen. In het gunstigste geval zouden de Koningsge zinde C.VD.-ers een absolute meerder heid in het Parlement behalen en een uitsluitend Rooms kabinet kunnen vor men, dat de verantwoordelijkheid voor het terugroepén van Leopold III op zich neemt. Zo ver is het echter nog niet. Op het ogenblik, dat wij dit schryven, is er nog geen breuk ontstaan in het Belgische kabinet. De Koning heeft nog geen uit spraak gedaan en dus blijft de mogelyk- heid 'bestaan dat kabinet en Koning het nog eens worden over een compromis. Dit zou hierin kunnen bestaan, dat het parlement op eigen initiatief besluit, de wet, die Koning Leopold verbannen houdt, te herroepen. Het is te hopen, dat de liberalen nog eens goed nadenken, voordat zij nieuwe verkiezingen riskeren. Deze zouden de chaos in het land roepen en de Koningskwestie niet dichter bij een oplossing brengen. En daarmee is niemand gebaat, uitgezonderd dan de communist. De golflengteverhuizing Vannacht om 12 uur vindt de grote golflengiteverhuizing plaats. Voor wat ons land betreft, zenden Hilversum I uit op 402 m en Hilversum II op 298 m. Hilversum III, die de steunzenders Hoogezand, Hengelo en Hulsberg omvat, zendt op 188 m uit. Bloemendaai gaat op 245 m uitzenden. De golflengtewyzigingen voor de meest beluisterde buitenlandse stations zyn: Brussel I 483,9 m, Brussel II 324 m, Luxemburg 208,5 m, Droitwich 1500 m, Beromünster 567,1 m, Daventry 463,7 m, Parys I 347,6 m. Boekhouder verduisterde 20.000 gulden In Dordrecht is de boekhouder H. aan gehouden, die in enkele jaren tyds door knoeien in de boeken van het restaurant waar hy werkte, 20.000 gulden zou heb ben verduisterd. WEERBERICHT Toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel be- wolking met later plaatseiyk enige regen. Zwakke tot ma- üëe en aan de kust later krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht vrijwel nergens nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperetu- turen als vandaag of iets hoger. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag 15 Maart. Zon op 6.56, onder 18.44 uur; maan op 6.20, onder 15.00 uur. 18 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1