Mcuwe geihsctft (üimraitt Armste Italiaanse streken sinds Hannibal worden ontgonnen Wist U WOENSDAG 15 MAART 1950 BUREAUX: llogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTENt 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8071] DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaatüasiJrt is ghetfevea mgn bert ia Ugljenspotl* „GE0RGIC" brengt vele militairen naar huis Zie pagina 2 Sociale hervorming door evolutie Tussen 250.000 boeren worden 1.500.000 ha grond verdeeld DE ITALIAANSE PREMIER, Alcide de Gasperi, heeft gisteren bekend gemaakt, dat het kabinet erin heeft toegestemd, dat in geheel Italië de grote land goederen zullen worden verkaveld en een gedeelte ervan onder werkloze boeren verdeeld. Deze lang voorbereide maatregelen, waaraan de regering in de afge lopen acht dagen ruim vijftig uur gewerkt heeft, worden gekarakteriseerd als de grootste sociale hervorming, die ooit zonder geweld in Italië werd tot stand ge bracht. Men schat, dat 1.500.000 hectaren grond verdeeld zullen worden tussen 250.000 boerengezinnen. Uit de aankondiging van de Gasperi regelen nog scherpe tegenkanting onder- valt nog op te maken, dat gedurendevinden, ofschoon de regeringsmeerder- twaalf heid groot genoeg wordt geacht, om de uitvoering te verzekeren. Er bestaat kans I reeds op 1 Juli met de hervormingen te beginnen. tien jaar een bedrag biljoen Lire zal worden besteed bodemverdeling. Het betreft hier reusachtig program van openbare werken en land, dat tot dusver nauwelijks cultuur was gebracht, zal worden be vloeid en gedraineerd. Reuter merkt op, dat hele bevolkingen zullen verhuizen naar een land, dat tot heden „woest en ledig" was en de moderne beschaving zal een gebied bin nendringen, dat een van Europa's armste streken was sinds de dagen van Hanni bal. Voor de onteigening is een inge wikkelde tabel opgesteld, regelende het percentage van de gronden der land eigenaars, wier gebieden aan de ont eigening onderworpen worden en tevens de vergoeding. De schadeloosstelling zou bestaan uit één vierde in contanten en drie vierden in staatsobligaties, aflos baar in 25 jaar. Op die wijze wordt werk verschaft aan een groot deel der 2 millioen werklozen. Het kabinet zou vandaag over de laatste détails beslissen, waarna het wetsvoorstel in het Parlement zou worden ingediend. Natuurlijk zullen de voorgestelde maat- Van der Gaag en Hasselinan uit Praag terug Vertrek verliep zonder moeilijkheden Op doorreis naar Den Haag arriveer den vanoohtend op station-DP. te Rot terdam de heer Van der Gaag, Neder lands zaakgelastigde en kolonel Hassel inan, militair attaché te Praag. De laatste werd door zijn vrouw vergezeld. De heer van der Gaag vertelde, dat hij in Praag geen contact heeft gehad met de Neder landse gezant, jhr van Tets. „Bij ons vertrek", zo zei hij, „hebben wij geen moeilijkheden gehad. Wel werd ons eerst een slaapwagen geweigerd, doch daartegen hebben we geprotesteerd, zodat het toch in orde kwam. Ook aan de grens hadden we geen moeilijkhe den". De heer Van der Gaag heeft geen afscheidsbezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Praag gebracht. De gezanten van Amerika, Engeland en Frankrijk deden de Nederlandse diplo maten uitgeleide. Momenteel vertoeft de Nederlandse gezant, jhr van Tets, met de handelssecretaris nog in Praag. De heer Van der Gaag en kolonel Has- selman zijn vanmiddag na hun aankomst in Den Haag op het departement van Buitenl. Zaken ontvangen door de plv. chef van het protocol, de heer C. Adri- Derde vertrouweusmotie voor Labour Amendement der Conservatieven verworpen. De Labourregering heeft gisteren in het Britse Lagerhuis een derde „motie van vertrouwen" gekregen. Met 308 tegen 289 stemmen werd een amendement verwor pen van de Conservatieven, waarin be treurd wordt, dat de minister van Finan ciën, Sir Stafford Cripps, er niet in ge slaagd was de regeringsuitgaven te be perken. Het ging om 148 millioen pond sterling. Leprozen-hospitaal in Z.-China gesloten De directeur werd vermoord. Naar de „Times" uit Rome meldt, is het Leprozen-hospitaal „Sint Damiaan" te Thaihatse in Zuid-China gesloten en de directeur er van, Pater Marcel Signo- ret, van de „Missions étrangères de Paris" vermoord. Geen hoenclerpest in Landsmeer Voor alle zekerheid verden echter 3000 kippen verbrand Het onderzoek op de zieke en gesto: ven kippen in Landsmeer (N.-H.) heeft' geen hoenderpest aangetoond, maar lood- vergiftiging, veroorzaakt door het voer dat de dieren in Brabant hebben ge kregen. Niettemin werd uit voorzorg de ge hele pluimveestapel van het betrokken bedrijf (ca 3000 kippen) men en verbrand. De zoals bekend, de waarde vergoed. geno- Onder streng toezicht werden gisteren de 37 kisten met de archievei Neurenberg het Vredespaleis in Den Haag binnengebracht. JAARBEURSNIEUWTJES Waterleiding mag bevriezen en baby's liggen ondanks „klem" niet klem Speelgoedstands een gevaar voor enthousiaste vaders DE VOORJAARSBEURS, die haar traditie handhaaft door groter te zijn dan die van vorig jaar, zal weer zoveel nieuwe, aardige dingen tonen, dat het on mogelijk zal blijken, alle stands te bekijken. Enthousiaste huisvaders bijvoorbeeld r de „Trix Super Automatic I-B-I- lopen kans te stranden op de plaats, wf Rangeerloc" zal staan te pronken. Deze speelgoedlocomotief kan vanuit een seinhuis worden bediend voor het halen en brengen van wagens, die zich zelf als het ware aan- en afkoppelen. Maar men gelieve te bedenken, dat dit geen kinderjaarbeurs is. Wat practischer is de drinkservies-een- heid uit Leerdam. Een drinkservies be staat uit vijf soorten glazen. Van elke soort verpakt de fabriek er voortaan telkens één bij elkaar. Men kan dus zijn servies gaan sparen door geregeld een „eenheid" te kopen (of cadeau te krij- De Amerikaanse geldtelmachine, die keurige rolleltjes van alle soorten mun ten maakt, is minder huishoudelijk, maar even practisch. Mocht men te veel geld hebben dan kan men het opbergen achter „safe-plex-platen", gemaakt van vijt zijn kippen i lagen brandwerende en brandvrije ma- terialen. Schroeischade uitgesloten. Veel werk is gemaakt van het expose- FVlitninr dood lil bed door lren van verpakkingsmiddelen, omdat die JlCllipaar aooa lil neu UUUI i. vooral voor de export zo belangrijk zijn. kolendamp !Het is bÜna alles plastic wat d£ klok Gistermiddag werd het echtpaar S. m Meeden (tussen Winschoten en Veen- dam) door een familielid dood in bed aangetroffen. Man en vrouw bleken door kolendampvergiftiging te zijn overleden. Half Bergen op Zoom heeft nog munitie in huis Bij een huis-aan-huis-onderzoek heeft de politie te Bergen op Zoom in 330 van de 700 bezochte huizen munitie gevon den. In één woning ontdekte men zelfs Welter tvil brood zonder aardappelmeel Is de minister bereid de bijmenging van 5 pet aardappelmeel in het brood zo spoedig mogelijk op te heffen en, zo neen, welke bezwaren acht hij dan aan wezig tegen de opheffing van bijmenging van een als voedingsmiddel waardeloze stof in het voornaamste volksvoedsel? Deze vraag heeft het Tweede Kamer lid Wel ter (K.N.P.) aan minister Mans- holt gesteld. Gascylinder ontploft: werkplaats en kantoor verwoest Twintig arbeiders ongedeerd Vanmorgen is in een werkplaats op de scheepswerf van Bodewes in Martens- hoek (Gr.) een gascylinder ontploft. De werkplaats werd vrijwel geheel vernield, doch de 20 arbeiders, die er bezig waren werden niet gewond. Een brandje had men spoedig onder de knie. Het aangren zende kantoorgebouw werd eveneen verwoest. De werf werd veranderd i een chaos van glas en hout. MR CALS BEËDIGD ALS STAATS SECRETARIS. De Ko-ningin heeft hedenmorgen te jvaleize Soestdijk mr J. M. L. Cals beëdigd «Is staatssecretaris bij het ministerie O., K. i L W. slaat. Kunsthars (dat is plastic) schijnt trouwens een onbeperkt aantal mogelijk heden in zich te bergen, Van 21 tot 30 Maart kan men in Utrecht bijvoorbeeld Draka-saran zie, Saran is een zeer dunne draad, bestand tegen invloeden van bij- ide stoffen, weer, vuur en zonlicht. Draad, weefsel en kleur worden in Ne derland gemaakt. Verder zijn er koud- rloeibare plastics om materialen, gereed schappen en producten te doen glanzen, te kleuren, waterdicht te maken, te be schermen etcetera. Internationale oplichter nog 3 jaar in de cel Zaak-Wreszynski na zeven zittingen geëindigd De internationale oplichter Siegfried Wreszynski, die zich uitgaf voor ban kier, millionnair. ereburger van Dant- zig, vriend van Churchill enz. enz., is vanmorgen door de Amsterdamse recht bank tot vier jaar gevangenisstraf oordeeld 'met aftrek van één jaar 5 Zeven zittingen zijn aan deze vierdub bele zaak gewijd. In de eerste dagvaar ding werd deze Pool, die al vaker in de cel heeeft gezeten, er van beschuldigd, in 1944 en 1945 tot in totaal 4 ton te hebben geaccepteerd om (zoals hij voorgaf) ille gale werkers los te kopen. Daarvoor krijgt hij drie jaar gev.straf. Het vierde jaar krijgt hij er bij voor de andere fei ten. Zo werd bewezen geacht, dat hij de koopman Verheul voorgespiegeld heeft „zwart" geld „wit" te kunnen maken. Een dergelijke oplichting, waarvan de industrieel Duyvis de dupe was (tot een bedrag van f94.000) werd niet bewezen geacht. De officier werd niet ontvanke lijk verklaard terzake Van de subsidiai ten laste gelegde verduistering. Deze i nl. niet genoemd in het verzoek om uit levering van Wreszynski, dat aan België was gericht. Bevriezen van de waterleiding is vijand tot vriend gemaakt door het .,Freez-Seal"-systeem, waarmee men een lekke leiding kan afsluiten door het vor- n van- een ijsprop. En om ten slotte de kou in de warmte te komen: Li- berty-Groningen heeft een dekenklem woelige baby's ontworpen. Het kind zich vrij bewegen, behoeft niet te worden vastgebonden of „gespeld, heeft geen trappelzak meer nodig en blijft toch onder de wol! Hoe dat mogelijk is, kunt ge, met vele andere wonderen, zie: de Voorjaarsbeurs 1950. Tijdbom in vliegtuig ALBERT QUAY WORDT OPGEHANGEN „Een huichelaar met duivelse Albert Quay, de 32-jarige juwelier uit het Canadese Quebec City, die op gruwe lijke wijze zijn vrouw vermoordde door n tijdbom in een vliegtuig te plaatsen, gisteren door de jury schuldig bevon- __n aan moord en onmiddellijk daarna ter dood veroordeeld. Op 23 Juni zal Quay worden opgehangen. Zoals men zich zal herinneren, ontplofte de bom tijdens de vlucht. Het toestel verongelukte en 23 sen vonden de dood. een requisitoir van drie uur be schreef de openbare aanklager Quay als huichelaar met een duivelse aanleg". Hij verklaarde, dat Quay zijn vrouw had vermoord om de uitkering Van haar levensverzekering (10.000 dollar) in han den te krijgen en omdat hij met zijn vriendin, de kellnerin Marie-Ange Robi- taille, wilde trouwen. Aan Quay werd slechts het vermoor den van zijn vrouw en niet de dood van de 22 andere inzittenden van het ver ongelukte toestel ten laste gelegd. Engeland zuivert zich van communisten c.s. Sinds 15 Maart 1948 zijn 47 communis ten en met het communisme sympathise- renden en één fascist, in Engeland uit de ambtelijke dienst ontslagen. Mr STIKKER NAAR LONDEN EN PARIJS Mr D. U. Stikker is gisteren te Londen aangekomen en heeft heden besprekin gen met de Britse minister van Buiten landse Zaken, Bevin, en diens ambtge noot van Financiën, sir Stafford Cripps. Vanavond zal hij riaar Parijs vertrekken. Men verneemt, dat de besprekingen over de Europese betalingsunie gaan. Na drie weken vacantie in de bergen Koningin en prinsesjes terug in het vlakke vaderland :t was de Koningin aan te zien, dat acantie haar goed heeft gedaan, toen zy gisteravond om vijf voor negen op het stationnetje te Baarn uit de trein stapte, die haar van St Anton in Oosten rijk terug naar ons land heeft gebracht. Met een gebaar van aangename ver rassing begroette H.M. de kennissen, die haar kwamen afhalen en zij drukte ieder een hartelijk de hand. In de koninklijke wachtkamer o.m. ter begroeting aanwezig de president-directeur van de Spoor wegen, ir F. Q. den Hollander. De Koningin onderhield zich korte tijd met de aanwezigen. Daarna ging men in snelle vaart in een hofauto naar het paleis. Mr dr I. G. van Maasdijk, die i naar Tirol is geweest, vertelde nog over de reis. Men overnachtte ook op de Noodlanding in Blijham in hevige storm Een Deens sportvliegtuig, dat gister middag op het vliegveld Eelde benzine zou tanken, raakte boven Blijham (Gr.) in een hevige storm en kreeg benzine- gebx-ek. De piloot verrichtte een keurige noodlanding op een weiland, laadde brandstof in en vloog door naar Brussel. Nederlands rouwbeklag voor vliegramp bij Cardiff Minister Spitzen heeft aan Lord Paken- ham, de Engelse minister voor de bur- gerlijke luchtvaart, een telegram doen toekomen, waarin het medeleven woi-dt betuigd met de vliegramp bij Cardiff, waardoor 80 pei-sonen om het leven kwamen. Zwijgen en geduld betrachten De mysterieuze besprekingen tussen koning Leopold en Gaston Eyskens Eerst nog ruggespraak met prominente persoonlijkheden IN HET „CHATEAU REPOSOIR" TE PREGNY in Zwitserland heeft Koning Leopold IH van België gisteravond langdurige besprekingen gevoerd met de pre- Gaston Eyskens. Tot op dit ogenblik is er nog niets beslist, maar na afloop het onderhoud deelde Eyskens mede, dat de Vorst hem verzocht had, overleg te mogen plegen met zyn raadslieden, dus met die persoonlijkheden, welke het it representatief geacht worden voor het Belgische volk, in het bijzonder dus de voorzitters van Kamer en Senaat. Wij vestigen er de aandacht op, dat in •n communiqué der Katholieke fracties in Kamer en Senaat de wens wordt.uit gesproken, dat zo spoedig mogelijk een verenigde zitting zal worden gehouden, teneinde de wet op het regentschap op te heffen. Hierdoor zou de Koning in staat gesteld worden, naar België terug te keren. Het ziet er naar uit, dat de besprekin gen te Pregny geheim zullen blijven, tot Eyskens in Brussel zal zijn teruggekeerd. De Liberalen hebben een voorstel ge daan, om de Presidenten van de Kamer en de Senaat, dat zijn dus de heren Van Cauwelaert en Gillon, in Pregny te woord te staan. Vanzelfsprekend beijveren de journa listen zich, iets aan de weet te komen. Maar toen de perslieden Eyskens staande hielden, antwoordde hij slechts: „De be sprekingen worden voortgezet en onze zaken zijn nog niet afgehandeld. Ik heb u niets te zeggen, gij weet alles". Ook het onafhankelijke blad „Le Soir' is van mening, dat vandaag de defini tieve beslissing zal worden genomen, maar deze decisie zal geheim blijven, totdat de Koning en de regering het ge schikte ogenblik gekomen achten. Het komt ons echter voor, dat als de Koning inderdaad eerst nog besprekingen zal voeren met de hierboven aangeduide prominente figuren, de beslissing ove: al dan niet tei-ugkeren naar België nog wel enkele dagen zal aanhouden. De poli tieke spanning neemt toe, gezien de tegenstelling tussen Socialisten en Katho lieken, welke laatste partij de terugkeer van Koning Leopold een „vaststaand feit" acht. Volgens een later bericht wordt een Belgisch militair vliegtuig op het vlieg veld Meisbroek gereed gehouden, orr Robert Gillon, voorzitter van de Senaat en Frans van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer, naar Genève te brengen voor de conferentie met Koning Leopold. Beide heren zouden reeds vanmorgen vóór twaalf uur vertrekken. Zo juist komt het telegram binnen, dat de voorzitters van Kamer en Senaat he denochtend om 11.10 uur per Dakota Pregny zyn vertrokken. terugreis in Bazel. De prinsesjes zijn tot aan de laatste vacantiedag zeer enthou siast geweest. Maandagmorgen hebben zij nog geskied. Zij zitten in de tweede ski klas van boven af. Mevrouw M. A. Pennink-Mitschmann, die de prinsesjes verzorgt, heeft in St Anton bronchitis gekregen, maar kon de terugreis toch meemaken. Op het station in Baarn wachtte een ziekenauto om haar naar huis te brengen. Maastricht in feestkleed als de Koningin komt Maastricht is van plan, zich in een feestkleed te steken voor het Bezoek, dat de Koningin en de Prins op 24 en 2f April aan Limburg zullen brengen. Waar schijnlijk zullen zij 's avonds een rijtoer door de feestelijk verlichte stad maken, Voor de bevolking worden feesten ge organiseerd. Prins Bernhard Vrijdag naar huis? Vermoedelijk niet in eigen vliegtuig Prins Bemhard zal zo mogelijk nog Vrijdag of Zaterdag naar ons land ver trekken, omdat hij, zoals hij het bij zijn aankomst in New York gisteren uit drukte, „reeds te lang van huis is ge weest". Waarschijnlijk zal hij niet in zijn eigen Dakota vliegen, doch per KJL.M. Er moeten nog enkele nieuwe instrumen ten worden aangebracht in New York en dat zal wel te veel tijd vergen. De Prins werd op het vliegveld van New York begroet o.m. door zijn broer prins Aschwin. Hij vertelde nog, dat hij wat speelgoed voor de prinsesjes had ge kocht. Men vroeg, of hij zich nog jurk jes voor zijn dochtertjes had aangeschaft, maar de Prins antwoordde, dat hij zijn dollars wilde sparen. Ter verwelkoming waren bij een re ceptie o.m. aanwezig dr Palar, van de Indonesische missie bij de V.N., Ima Pa- moedjo, Indonesisch consul, de vroegere ambassadeur dr Herman Baruch en tegenwoordigers van vele Nederlandse New York. Paniek na scheepsramp bij Terschelling Uitgeput moest een der mannen de reddingslij n loslaten Gewonde lag urenlang in het water H lachinekamer getroffen, toen de myn ontplofte. W< wel eens kunnen springen. In de stikdonkere nacht zetten we de sloepen uit, het gevaar te ontwijken. Maar het bleek niet nodig te zyn geweest." Enkele zeelui, die de scheepsramp met het Panamese schip Cygnet hebben over leefd en door de Brandaris op Terschel ling waren gebracht, vertelden gisteren hun lotgevallen. „We sprongen bijna allemaal in de sloepen. De kapitein bleef met nog twee anderen achter. We roeiden wat we konden Maar de ontploffing kwam niet- We zagen ook, dat het schip niet verder zonk. Daarom besloten we maar weer terug te gaan. Dat lukte niet allen. Toen wij al weer op het schip waren geklom men bleek een vran de sloepen nog erg veel moeite te hebben. De tweede kok, een van de mannen in de sloep, wist een lijn te grijpen, die hem van 't schip werd toegeworpen. Een half uur lang heeft hij die vast gehouden om de sloep niet te laten afdrijven. Uitgeput moest hij ten slotte de lijn laten schieten. Het moet de mannen in de sloep aan voldoende kracht ontbroken hebben om de roeiboot tegen de sterke stroom naar het schip toe te trekken, De zee was woelig, de hagel striemde en het was bitter koud Gisteren meldden we het droeve ge volg van deze geschiedenis: vier van de vijf inzittenden stierven van kou en uit putting in een houten boot die half vol water stond. De eerste stuurman zag ze Zoals men al vermoedde, was de ra dio aan boord vernield. Twee uur na de ramp ontdekten dé vuurtorenwachters op DAT er plannen bestaan om in Joure een Prot. verpleeghuis te bouwen. DAT 'het eerste Amerikaanse toeristen- gezelschap dit jaar reeds op 21 Maart in Amsterdam aankomt (andere jaren pas eind April). DAT de gemeenteraad van Heerlen zijn fiat heeft gegeven aan een plan om hon derd montagewoningen te bouwen voor 1.090.000. DAT 57 j. oud in Amsterdam is over leden W. Stienstra, dir. van de gemeente reiniging te Leeuwarden, vice-voorz. van de Bellamy-beweging en een der leiders van het verzet in Friesland. DAT het Engelse m.s. Elsie G tegen de sluisdeuren in Terneuzen boste, waar-1 door de voorsteven onder water liep. DAT de ministers Van Maarseveen, Lieftinck en Van den Brink tijdens hun reis naar Indonesië worden vervangen door resp. de ministers Van Schalk, Drees en Mansholt. DAT de dienst op de vooroorlogse scheepvaartlijn RotterdamFinland var Richard Adler und Co te Bremen ir April wordt hervat. DAT thans ook het goedkope-woning- bouwplan in Gemert (60 huizen) is goed- een rede houden. DAT de K.R.O. binnenkort een nieuw hoorspelcomplex in gebruik zal nemen, na lte jaar op de V.A.R.A.-studio aan gewezen te zijn geweest. DAT ook de Nationale Demobilisatie Raad op de Jaarbeurs met een stand ver tegenwoordigd zal zijn. DAT in de Beemster niet minder dan 300 iepen worden gerooid wegens iepen ziekte. DAT aan de belastingontvanger H. J. Bakker te Haarlem op zijn verzoek eer vol ontslag is verleend. DAT de Ned. gezant in Finland, A. J. Th. v. d. Vlugt, dezer dagen aan de Finse regering een geschilderd portret heeft aangeboden van zijn vader, wijlen prof. Willem van der Vlugt, die veel voor de Finse vrijheidsstrijd heeft gedaan. Gisteravond zijn Koningin Juliana en de oudste drie Prinsesjes uit Sankt Anton in Nederland terug gekeerd. Bruingebrand verlaten de Vorstin en haar dochtertjes het station in Baarn. Oorlogsschaden In het Parlement en in de pers ia meermalen gevraagd om een begrij pelijke toelichting op de wet welke da vergoeding voor materiële oorlogsscha den regelt. De wet zelf is, zoals men weet, zeer ingewikkeld. Men zou de ondeu gende vraag kunnen stellen, of, indien een eenvoudige toelichting mogelijk is, dan ook de wet niet wat eenvoudiger had kunnen zijn. Maar het schijnt het lot van wetten te moeten zijn, dat ze gesteld worden in een taal, welke slechts ten dele die van het gewone leven is. Bij de wet op de materiële oorlogsschaden is dat wel bijzonder het geval. Minister Lieftinck heeft ook wel be grepen, dat een toelichting niet mocht uitblijven en heeft de verschijning ervan in het uitzicht gesteld. Welnu, thans is ze verschenen in de vorm waarin de mi nister haar blijkbaar had gedacht. On der de sprekende titel: „Wat krijg ik nog?" zag zij het licht. De wijze waarop dat geschiedde is ietwat vreemd. Het boekje is namelijk geschreven, door een lid van de Tweede Kamer (mr C. J. A. M. ten Hagen) in bondgenootschap met een hoofd-commies bij het ministerie van Financiën (de heer H. Verschoor) en dan is dit door de minister in het uit zicht gestelde werkje niet verschenen bij de Landsdrukkerij, zoals velen verwacht zullen hebben, maar bij een particulie re drukkerij, de N.V. Arbeiderspers, dia hier blijkbaar als uitgeefster optreedt. De inhoud zelf echter en dat is het voornaamste beantwoordt stellig aan de eisen, welke men aan zulk een toe lichting stellen mag. De zaak is duide lijk uiteengezet en de gedupeerden, dia nog iets te wachten hebben, krijgen ant woord op de voor hen beslissende vraagi wat krijg ik nog? Delen we tenslotte nog mede, dat dit handige geschriftje in de boekhandel verkrijgbaar is. Terschelling een noodsignaal. Met pijlen seinde men terug en om kwart voor twee voer de Brandaris er op uit. Pas drie uur later lukte het langszij te komen. De vigr gewonden, die in het zieken huis te HarLingen liggen, zijn er niet erg aan toe. Wel waren zij nog zeer geschokt ligt nog steeds op de Vlieree, drie mijl door de emoties. Een van hen vertelde, uit de kust. Men is bezig het voorlopig dat hij uren in het water had gelegen. te repareren. Daarna zal de Cygnet in De Cygnet is niet gezonken. Het schip I Amsterdam of Rotterdam in dok gaan. Gisteravond zyn mr Th. H. Bot en de heer H. J. Wijnmalen van het Unie secretariaat van Schiphol vertrokken ter deelneming aan de Unie-conferentie te Djakarta (Batavia). Naar een tweede huurverhoging als de bouwkosten niet dalen Nieuwe tariefregeling voor bouwvakarbeiders in de maak VOOR DE NA 1945 gebouwde woningen ligt de huurprys ongeveer 80 procent boven het peil van Mei 1940. Als na verloop van tyd de bouwkosten niet zover zullen dalen, dat deze met een dergelijk huurpeil rendabel zullen zijn, dan zal een verdere verhoging van het huurpeil overwogen moeten worden. Dit deelt minister In 't Veldt mede in zijn M. v. A. betreffende zijn begroting de Eerste Kamer. Overigens gelooft de minister, dat met een verdere daling van de bouwkosten voor de toekost gerekend mag worden. Vergroting van de omvang van het bouwplan zal eerst dan mogelijk wor den, wanneer het aantal geschoolde bouwvakarbeiders of de arbeidsproduc tiviteit toeneemt. De materiaalvoorzie ning levert momenteel weinig zorg en zal vermoedelijk ook in de naaste toe komst geen beletsel voor de uitvoering van het bouwplan zijn. Het voorgenomen premiestelsel, dat de financieringsregeling voor de woning bouw moet vervangen, zal, zo verklaart de minister, op de lange duur gezien, kunnen leiden tot een aanzienlijke be sparing op de overheidsuitgaven. De bezwaren tegen het huidige tarief stelsel erkennende, deelt de bewindsman mede, dat in een desbetreffende commis sie overeenstemming is bereikt omtrent de tarieven voor de traditionele woning- bpuw en voor de montagebouw. Ver wacht mag worden, dat deze overeen stemming door beide partijen zelf zal worden bekrachtigd. Het aantal opleidingscursussen voor stukadoors zal worden uitgebreid. By de montagebouw zullen de syste men Brederode. Korrel en Welschen, daar zy reeds het maximumaantal voor toeslag van In aanmerking komende wo ningen hebben geproduceerd, in de toe komst geen toeslagen meer krijgen en dus tegen de traditionele bouw moeten concurreren. Na 1 Jan. 1951 zal ook het Airey-systeem moeten concurreren te gen de normale bouw. Bij de in voorbereiding zijnde algehele herziening van de woningwet zal de ei- gendomsverkrijging van woningen door arbeiders en kleine zelfstandigen worden bevorderd. Ook de woonschepen zullen eerlang onder de werking van de woningwet worden gebracht. WEERBERICHT Enkele opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overdrijvende wol kenvelden, op de meeste plaatsen afgewisseld door opklaringen. Overwegend droog weer- Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Vannacht voor namelijk in de Zuid-Ooste lijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Donderdag 16 Maari. Zon op 6.53, onder 18.45; maan op 6.35, onder 16.19 u. 18 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1