Snelle voortgang bij de uitvoering van Leidse spoorwegwerken „Waterman" brengt weer vele militairen naar huis COURANT 3 VRIJDAG 10 MAART 1950 Een plan van 19 millioen wordt werkelijkheid Haagweg-goederenemplacement gaat thans voltooiing naderen (Van een onzer verslaggevers) ZOALS UIT ENKELE ln de vorige week door ons gemelde berichten wel is ge bleken, wordt op het spoorwegemplacement aan de Haagweg intensief gewerkt. Dit is zeer begrijpelijk als men weet, dat de werkzaamheden aan het nieuwe goederenemplacementen in nauw verband staan met de spoorwegwerken aan en om het Leidse station, waar dit jaar heel veel zal veranderen Naar wij thans de bedoeling op Maandag 20 Maart de personentreinen in en uit de rich ting Woerden over een nieuw spoor te laten rijden. Hiertoe zullen de rails in de nacht van Zondag 19 op Maandag 20 Maart van de spoorbrug over het Gal gewater af iets naar rechts worden ver legd. zodat de trein vlak langs het nieuwe seinhuis komt te lopen. De enorme goederenloods met kanto ren en douaneverblijf, met inliggende rails en grote opschuifbare deuren na dert de algehele voltooiing en ingebruik neming. Maar eerst moet het mogelijk worden gemaakt het nieuwe goederen emplacement geheel af te bouwen door de rails, nodig voor het aan- en af rijden van de goederentreinen, kris-kras over de grote oppervlakte te leggen, die daar ontstaan is. Half April hoopt men dit emplacement geheel in gebruik te kunnen nemen. Wanneer het eenmaal zover is, kan een aanvang worden gemaakt met de afbraak van de nog in gebruik zijnde goederenloodsen aan het Stationsplein. Deze loodsen moeten plaats maken voor het nieuwe station, met de bouw waar- Van half Mei begonnen wordt. Maar er zal nog meer afgebroken moeten worden. Juist vanmorgen viel de voormalige rijiwielloods, tegen het station aangebouwd, onder slopershan den. Het woonhuis en de bagageruimte naast de rijwielloods zullen weldra vol gen. Gemeld hebben wij reeds eerder, dat in de hier vrijkomende grond de tunnels zullen worden gebouwd, die de nieuwe perrons met elkaar en met de nieuwe stations-achteruitgang aan het Terweepark gaan verbinden. Het ophogen van de spoorbaan vindt ligt het ln ook gestadig voortgang. Ten Noorden de spoorwegovergang aan de Haar lemmerweg is thans over ruim 400 m een nieuwe verhoogde spoorbaan ont- Achter de tramremise van de N.Z.H. V.M. aan de Rynsburgerweg wordt het terrein eveneens iets opgehoogd. De tramsporen op dit terrein worden dan omgelegd. Het hangt samen met de spoorbaanophoging, aangezien de ver-. hoogde spoorbaan dichter by de tram remise komt te liggen. De toevoersporen naar de remise moe ten daarom gewijzigd worden. Om streeks half Juni zal een en ander zijn beslag hebben gekregen. Intussen zal dan ook het tramver keer geleidelijk over de nieuwe weg op het terrein van „Zomerzorg". waar evenals nabij de Haverzaklaan hoofd rioleringen zijn en worden gelegd, zijn verlegd, zoveel mogelijk reeds aangepast aan de uiteindelijke situatie. Het viaduct, dat het eerste gereed zal komen is zoals bekend dat aan de Broekweg. De palen zijn in de grond geheid en de werklieden zijn nu druk bezig met het maken van de bewape ning voor het plaatsen van de beton nen vloeren en wanden. De aanbeste ding van de werken aan het tweede funderingsblok voor de Rijnsburgerweg- tunnel vond hedenmiddag plaats. In snel tempo wordt in deze dagen voort- gewerkt, want ook met de bouw van vijf andere viaducten zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. Zo is thans de stand der werkzaamhe den bij de uitvoering van de Leidse spoorwegplannen. Tussen de spoorwegovergang Haarlemmerweg en de Broekweg is men over ongeveer 400 meter met de opgehoogde spoorbaan gereed. Nog heel wat meters zullen volgenFoto N. v. d. Horst. Minister Mansholt opent „Keukenhof" op 23 Maart De crocussen bloeien al De opening van de nationale bloemen tentoonstelling „Keukenhof" is thans of ficieel vastgesteld op Donderdag 23 Maart a.s.. dus niet zoals aanvankelijk gemeld werd op 22 Maart- Minister Mansholt heeft zich bereid) 'verklaard, de opening te verrichten. Het zachte voorjaarsweer doet de eer ste knoppen thans ontspruiten. In en kele perkjes zijn nu de crocussen in bloei gekomen. Als het mooie weer aan houdt, is het te verwachten, dat er bij de opening van de tentoonstelling al veel toois te zien is. Achtste dames-voorjaars» beurs te Haarlem geopend Zakelijk maar gezellig In tegenwoordigheid van vele geno digden is hedenmorgen in het Krelage- huis aan de Leidsevaart te Haarlem de achtste damesvoorjaarsbeurs, georgani seerd door de afdeling Haarlem en om streken van de Ned. vereniging van huisvrouwen, de Haarlemse handelsver eniging en de stichting „Haarlems bloei", door weth. D. J. A. Geluk offi cieel geopend. Deze damesbeuns, opgebouwd in het daarvoor bij uitstek geschikte beursge bouw van de bloembollenhandel, is on danks de zakelijke kant van het geval .vare attractie voor de vrouw gewor- Direct na de opening werden de genodigden al op een modeshow ont haald. de eerste van- een serie van vier per dag gedurende acht dagen Model kamers en -keukens, kook- en bak- demonstraties, korte filmpjes, gratis ;heedrinken en kansen op een prijs, dit alles gevoegd) 'bij de normale beurs-moge- lijkheden, zullen ook de vrouwen uit de bolienstrek in groten getale naar Haar lem trekken. Koningin aanwezig bij urnbijzetting Plechtigheid op de Dam op 29 April. De urn met de aarde, verzameld op de erekerkhoven in Indonesië, waar slacht offers van de Japanse bezetting rusten, zal 29 April a.s. op plechtige wijze wor den bijgezet in het voorlopige nationale monument op de Dam te Amsterdam. H. M. de Koningin is voornemens bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Zoals men weet is de urn tijdelijk onder gebracht in de St. Jacobskerk te Den Haag. van Geelkerken zat 4x/4 jaar eenzaam en werd 1100 keer verhoord Nederland vraagt zijn bloed niet" zegt de verdediger (Van een onzer verslaggevers) C. VAN GEELKERKEN, tegen wie gistermorgen voor de Utrechtse Rechtbank de doodstraf geëist werd, heeft gistermiddag afgezien van het laatste woord. Hij sloot zich aan by wat zyn verdediger, mr Mathuizen uit Amsterdam, naar voren bracht. En ook daardoor onderscheidde dit proces zich van alle andere. Deze ver dachte heeft de gelegenheid niet te baat genomen om voor de laatste maal een politieke redevoering af te steken en dan met groot élan voor het vuurpeloton te treden, zoals zyn verdediger het uitdrukte. het verzet, Voor zover die van Neder landse zijde kwam, was in de eerste De werkzaamheden aan het kunstwerk (viaduct) aan de Broekweg vorderen in snel tempo. De bewapening voor de betonnen vloeren en wanden is in volle gang. De betonmolen staat klaarFoto N. v. d. Horst. Aankomst vermoedelijk 24 Maart in Rotterdam Met het troepentransportschip „Water man", dat 2 Maart uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 24 Maart in Rotterdam zal arriveren, komen de vol gende militairen uit Leiden en omgeving naar huis. Leiden Sold. P. F. v. Amsterdam. De Wet straat 26; Sold. H. Belt, Sieboldstraat 2; Sold. I H. Bergers, Vreewijkstraat 14A; Sold. I P. Brouwer, Waardgracht 117; Sold. K. Horsman, De Ruyterstraat 24; Sold. A. J. Pelgrim, Waardgracht 48; Sold. H. C. Schüller. Magd. Moonstraat 94; Sold. J. M. Selier, Waardgracht 51; Sergt G. M. Seugeling, Middelweg 36; Sold. T. P. Zwagerman, Buys Ballotstr. 25; Sold. H. L. Filippo, Joubertstraat 29; Korp. C. Hogenes, Langegracht 79A; Sold. J. D. van Tongeren. 2e Looierstraat 76; Sergt C. Crispijn, Magd. Moonstraat 70; Sergt J. Koppeschaar, Rijndijkstraat 13; 2e Luit. G. Ponsen, Boerhaavelaan 32; Wmr C. Pieters, Bronkhorststraat 4; Wmr L. J. v. d- Veer, Atjehstraat 5A; Korp. J. W. Planjer. Medusastraat 23; Sergt W. A. J. van Dijk, Da Costastr. 24. Abbenes Sold. N. W. Kors, Lisserweg 722; Sergt C- A. Wesselius, Lisserweg 20. Alphen aan den Ryn Sold. I F. N. Kempen, Hoorn 121; Sold. L. C. v. Kreuningen, Oranjestraat 42; Sold. N. van Egmond. Hoorn 232; Sold. N. van der Velden, W. v. Genderenstraat 6; Sold. G. C. Koelëwijn, Rozenstraat 47. Benthuizen Sold. I J. Mets, Beelaertspark 55. Bodegraven Marn. II H. Ouwendijk, Emmakade 70; Sold. I J. P. van Donker. Meye 58; Sold. I D- Zaal, Noordstraat 80; Sold. I H. J. vat der Moolen, Willemstraat 4. Haarlemmermeer Korp. A. P. J. van der Voorn, Lisser- dijk 90; Sold. I A. Linthoudt, IJweg 19- Hazerswoude Sold, A. de Groot, Rijndijk A 166; Sold. A. W. Verkerk. Torenstraat 6. Hillegom Sold- I P. M. Philippo, Van Vlietstraat 38; Sold. I J. de Reep, Van Vlietstraat 74; Korp. J. Seysener, Brouwerslaan 45; Marn II S. Lemmers, Vosselaan 10. Hoogmade Sold. G. W. van de Laan, Oude Kerk- w eg 7. Katwyk aan Zee i, G. van Zandbergen Mr Fockstr. 20; Sold. J. Arnoldus. Voornstraat 84; Sergt H. Souverein, Varkevisserstr. 242- Puzzle-prominenten De zilvermeeuw komt neergestreken en schudt zijn blanke vlerken uit Wie vangt een pluimpje? Snel gekeken, wiens naam hem zilver-bon af duidt. De prijswinnaars zij-n: le prijs; Nico Cok, Bruggestraat 1, Hazerswou de; 2e prijs: A. Koenen—Van Zdjll, Hooigirnadeseweg 48, Leiderdorp; 3e prijs: G. Sirach, Alexanderstraat 30a, Leiden. Weer is de zilvermeeuw gevlogen naar de evenaar van 't weekgebded. Verdubbel morgen weer uw pogen en meeuwenlokken vermogen, ails u de nieuwe puzzle ziet. Leïmuiden 'Sold. I A. J. Uyttewaal, Tolhuis 590. Lisse Korp. W. Faas, v. d. Veldstraat 40; Sold- A. H. Schakenbos, Willemskade 3. Nieuwkoop Sold. H. v. d. Marei. Noordseweg 9. Nieuwveen Sold. G. S- Janmaat, Dorpsstraat 192; Sold. I P. Habermehl, A. H. Kooistrastraat 66; Sold. T. A. Wijfjes, Jaagpad 6. Nieuw-Vennep Sold. A. 'C. Loogman, Venneperweg 429; Sold. C- J. Nieuweveen, Kerkstraat "1; Sold, I J. de Weerd. Hoofdweg Nieuwe Wetering Sold. 1 W. J. Jansen, Achterweg NoordwUk Sold. I P. H. A. v. d. Putten, Jan Kroonsweg 16; Sold- I P. van der Meulen, Karei Doormanstraat 20; Sold. I N. v. d. Voet, Binnenweg 18; Sold. P. Ph. Alders, Voorstraat 120; Marn. II W. J. G. vs Beveren. Jan Kroonsweg 7A. Oegstgeest Sold. I T. J. Heeren, Celebesstraat 3 Oude Wetering Sold. B. P. van Veen, Veerstraat 37. Roelofarendsveen Sold. T. P. J. van Ruiten, Zuideinde 117; Korp. P. J. Loos, Narcisstraat 3. Rynsaterwoude Sold. H. Kinkel, Herenweg 7. Rynsburg Sold. J. van der Valk, Kanaalstraat 29. RUpweterlng Sold. B. H. Otto, Koppellaan 20. Sassenheim Sold. I C. J. W. Homan, FL Schouten- Het leed, dat Van Geelkerken duizenden Nederlanders heeft gebracht en het feit, dat hij zich aan land- en hoogverraad schuldig maakte, noemde de Off. van Justitie zo ernstig, dat alleen deze straf op haar plaats is. Om vijf minuten voor elf gistermorgen ving mr Drabbe zijn requisitoir aan. Hij noemde het betreurenswaardig, dat Van Geelkerken, plaatsvervangend leider der NSB en Hoofdstormer. eerst na. vijf jaar terecht staat en niet voor een bijzonder shtshof, maar voor de rechtbank. Dit brengt het gevaar met zich mee, dat de barmhartigheid die in deze jaren haar intrede deed in de bijzondere recht spraak, zou gaan knagen aan het recht. Er moet gezocht worden naar een zuivere rechtspleging. Een voordeel is. dat we het gsgebied nu kunnen overzien en dat >ver deze verdachte de winst- en verliesrekening kunnen opmaken. De haat tegen de personen is meer gericht op het systeem en van het systeem is deze verdachte een der voornaamste exponenten. Zo moet hij ook beoordeeld worden. Uit de almanak van 1943, uitgegeven door de NSB, het enige boek dat de of ficier het gehele requisitoir door in han den hield, citeerde hij dat Van Geelker ken d e trouwe soldaat van Mussert was- Bouwde Mussert de partij. Van Ge elk er- was de bezielde strijder er voor- Tussen Mussert en Van Geelkerken be stond weliswaar een gradueel verschil. omdat Van Geelkerken de eigen lijke stichter van de NSB is, had Mussert geen theoretische zeggenschap over dieze verdachte. De Duitsers zagen in hem de populaire leider en zijn volgelingen niet minder. In zijn verhouding tot de Duitsers was deze verdachte meer koningsgezind dan de koning zelf. Tegenover de annexatie- theorieën der S.S. koos hij voor het separatisme van de N.S.B. Voorts ging de officier na, waarom Mussert in 1945 Van Geelkerken ont sloeg. Mussert heeft dit con amore ge daan, zo zeide mir Drabbe en Van Geel kerken is toen door Rauter gebruikt om tegenwicht te vormen voor de win nende invloed bij Mussert, van Muller en Huygen. Ideologisch, cultureel, politiek, ma terieel en militair bleef de N.S.B. met de Duitsers collaboreren. De bestrijding van plaats te wijten aan deze verdachte. Men vergeet dat wel eens en kijkt _.eeds naar de Duitsers, maar van Ne derlandse zijde werd de illegaliteit be streden door de landwacht en dus door verdachte. In deze landwacht was de Nederlandse invloed zeer groot. De Officier citeerde ra-pporten van arrestaties in Juni 1944; 28 onderduikers in twee dagen, waar onder („luistert u goed, verdachte", al dus de Officier) één Jodenkind. Dat be straat U; Sold. L. J- J. Roozen, Molen straat 41. Ter Aar Korp. A. Th. M. Lek, Oostkanaalweg 13; Sold. J. J. Recht, Westkanaalweg 48; Korp. G. P. Thomas. Marnixstraat 8A. Voorhout Sold- A. M. A. Eggen, Herenstraat 42; Sold.-Ziekenverpl. J. J. Augustinus, Engelselaan 17. Voorschoten Sold. J. Verrips, Kon. Wilhelminalaan 5; Sold. W. J. v. d- Ham, Voorstraat 16; S.M- S- Dubbelaar, Rijndijk 230; Sold. C. J. van Leeuwen. Schoolstraat 51; Sold. W. P. J. van de Bijl, Leidse weg 108. Warmond Sold. F. H. J. Heemskerk, Herenweg 48. Wassenaar Sold. J. R- von Weiier, Prinsenweg 54. Woerden Sold. I P. C. J. van Vliet, Kruip in C 2; Sergt G. B. Kaalverink, Oudelandse- J 18- Zük Marn. II H. W. Damen. St. Jacobstr. 43- Zoetermeer Sold- M. P. M. van Leeuwen, Leidse •Wallen 49. C. K. B. -competitie Pernix en Rotterdam-Zuid kunnen winnen In le klasse Noord o.a. Fik»—Pernix 2. De competitieleider wil blijkbaar met grote snelheid het programma afwerken, want morgen komen in de hoogste afde lingen weer alle twaalftallen in het veld. Pernix moet op bezoek bij ODI in Schie dam, dat vorige week Vriendenschaar versloeg. We rekenen op een Leidse over winning. Rotterdam-Zuid schijnt in een zeer goede vorm te steken en heeft zeer ernstige kampioensplannen.. We zien de rood-witte ploeg dan ook de plaatselijke ontmoeting tegen DIO winnen. Wanneer Vriendenschaar zich van de nederlaag vorige week wil herstellen, zal het heel wat beter moeten spelen, want de Hardinxvelders ontvangen Excelsior. Een gelijk spel zouden we een normaal re sultaat kunnen noemen. VES, dat reeds tweemaal verloor, krijgt het Zaterdag tegen THOR weer zeer zwaar en we geven THOR dan ook een goede kans op de beide punten. In de le kl. Noord zijn alle wedstrijder eer spannend. We zyn benieuwd wat Pernix 2 in Oegstgeest tegen Fiks zal doen. Worden de punten gedeeld? De wedstrijden Oranje Nassau-Maassluis en Blauw WitKVS zullen waarschijnlijk ook al op een gelijk spel uitdraaien. Ijs vogels zien we in Voorburg van VEO en, terwijl DES op eigen terrein iets sterker lijkt dan Tonego. Pernix 3 en Ons Eiland komen in 2A tegen elkaar in het veld en deze wed strijd is voor beide twaalftallen belang rijk, daar ze elk reeds een wedstrijd bij verrassing verloren en toch tot de sterkste worden gerekend. Een nederlaag betekent voorlopige uitschakeling. DAW ontvangt VES 3, dat ons sterker lijkt. Pernix 5 ontvangt in 3A de Ons Eiland- ;serves en de uitslag zal niet ver van ;n gelyk spel blijven, hoewel de rood- broeken iets betere papieren hebben. Katwyk en' Fluks 2 zien we resp. van TOP 2 en DAW 2 winnen. De stryd VKC- Fiks 2 lijkt ons geheel open. In 4A wordt alleen gespeeld Pernix 6DAW 3. De thuisclub kan een duide lijke overwinning behalen. Het program- a luidt: le kl. CKB: ODIPernix, Vrienden schaarExcelsior, VESThor, DIO— Rotterdam-Zuid. le kl. Zuid-Holl. Noord: FiksPernix 2, VEOIjsvogels, Oranje NassauMaas sluis, DESTonego, Blauw WitKVS. 2e kl. A: Pernix 3Ons Eiland (3.30 u DAW—VES 3. 3e kl. A: Pernix 5Ons Eiland 2 (2.: uur), VKC—Fiks 2, Fluks 2—DAW 2, TOP 2—Katwijk. 4e kl. A: Pernix 6DAW 3 (4.15 uur). De Zijl I-A.Z. '70: 5-6 Erg enthousiast waren de toeschou wers gisteravond niet over de ni« spelregels, die in de wedstrijd voo KNZB-beker tussen De Zijl I en AZ '70 werden toegepast. Het regent strafwor- ;n en wie de handigste midvoor heeft n deze uit te lokken, wint. Het overwicht, dat De Zijl in 't begin in de westrijd had, werd uitgedrukt in doelpunten van Prevo en Steehouwer 20). Maar toen de achterhoede der thuisclub een verdedigingsfout maakte, werd het al spoedig 21. Prevo forceer de een strafworp en benutte die (31), ook AZ '70 kende dit spelletje en er zelfs twee voor zich op. waar- dor de stand 33 werd. In de tweede "helft namen de gdsten de leiding (34). Wel wist W. van Wei zen er met een ver schot 44 van te rnaken. maar toen waren twee verdedi- gingsfouten oorzaak, dat De Zijl eer geslagen ploeg werd (46). Kort vooi tijd verkleinde J- Blansjaar de achter stand nog tot 56. Een „drukke" griffie In zijn pleidooi voor Van Geel kerken heeft de verdediger mr Mat huizen uit Amsterdam gisteren ont huld, wat er. vóór de oorlog, allemaal omging op de provinciale griffie van Utrecht. Hy noemde het „een centrum van Groot Nederlandse activiteit". Er waren gevestigd: de secretariaten van de Hollands-Vlaamse vereniging, van de Hollands Zuid-Afrikaanse vereni ging. Van het Alg. Nederl. Verbond- De Vlaamse bard René de Clercq werd er ontvangen. De „Toorts" werd er geredigeerd en „De Dietse ambte- Er werden collecten gehouden voor de Vlaamse activisten dr Borms en Wichman. De Jan van Nassauherden- king werd daar opgezet. Jopie Four ie, opstandeling tegen de Engelsen in Zuid-Afrika, vereerde men er met een herdenking; de actie tegen het Belgisch-Nederlands verdrag werd van daaruit geleid (door hoofdinge nieur Mussert) en de actie tegen de Nationale ontwapening ging ook van de griffie uit. Op die griffie kwam Van Geel kerken als jongmaatje. Hij was zeventien jaar oud. toen hij toetrad tot de burgerwacht. tekende een zee van ellende over deze mensen. De onmogelijkheid voor de N.S.B. i Nederland ook maar iets te betekenen zonder hulp van de Duitsers, heeft verd. tot zijn collaboratie gebracht. In zijn per soonlijkheid, die oppervlakkig is en van geringe geestelijke diepgang, vond zij een voedingsbodem. Hij kent i waarde toe aan het uiterlijk dan het innerlijk en van hem is de uitspraak afkomstig, dat de ware nationaal- list hy is, die achter Mussert staat, ook al is de leider honderd procent fout. Hy kon ook komen tot de volkomen Nederlandse bewering dat Hitier de God gezonden leider was. Hij heeft niet alleen over duizenden gezinnen van verzetsstrijders leed ge bracht, maar ook over de talloze kleine NSBertjes, die in hem geloofd hebben. Om de rechtsgelijkheid, die Mussert de doodstraf oplegde, eiste de Officier deze straf ook voor Van Geelkerken. Mr Mathuizen stelde voorop, dat de verdachte hem verzocht heeft geen juri disch pleidooi te houden. „Hij weet te goed, dat voor zijn daden geen excuus is aan te voeren. Hij voelt zich straf waardig en hij heeft vijf jaar lang ge leefd in het bewustzijn, dat de doodstraf voor hem onontkoombaar is. Daarom zijn van verdachte's kant ook geen getui gen gehoord." Staan er enkele „goede" dingen over verdachte in het dossier, dan is dat niet van Geelkerkens schuld, maar die van pleiter, die vond, dat ook die kant van de zaak niet voorbijgezien mocht wor- Het voetbalprogramma voor Zaterdag luidt: West II 4e klasse B.: R.V.A.—Ornas 3.40 uur. Reserve 3e klasse A: Rijnsburgse Boys 2Die Haghe 2. Reserve 3e klasse B: Kozakken Boys 2 —Excelsior M 2. K.N.V.B.-beker (3e ronde): Die Haghe -P.B.O.V., J. A. Domerohie; Lisser Boys Rijnsb. Boys, L. Hermans; Noordwijk Ter Leede, C. Arkenbout; A.R.C. Katwijk, G. den Boon; H.T.S.V.R.C.L., W. Th. Kr ouwel; P.T.T.—S.V.O.W., J. A. Hummelen; Quick BoysV.W.S., G. Fi lippo; CjS.V.D.'Leiden, J. P. v. d. Bel. le kl. (A) L.V.B.: T. en D .1—Wou brugge 1, 4.15 u. E. Hillebrand; Sleutels 1—Koudekerk 1, 4.15 u. J. Schoorl; Val ken B. 1Hazersw. B. 1, 4.15 u. C. van Leeuwen. le kl. B.: Katwijk 2—Quick Boys 3, u. A. Disseldorp; R.C.L. 2Leiden 2, 4.15 u. A. Verhoef; Lisser B. 2A.R.C. 3, 15 uur C. Franse. 2e kl A.: Oegstgeest 1—Koudekerk 2, 4.15 u. 'H. de Jeu; M.S.V. 1Leiten B. 1. 15 uur J. Colijn; Alphia 1N.S.A. 1, 15 u. J. Lens. 2e kl. B.: A.R.C. 4—Lisser B. 3, 4.15 u. D. Arnoldus; Quick B. 4Woubrugge 2, .15 u. Ph. Hakker; S.V.O.W. 2—V.W.S. 3 oi. A. Braggaar. 3e kl. A.: Koudekerk 3Katwijk 3, .15 u. C. de Groot; S.V.O.W. 3—Quick 5, 4.15 u. J. Tettero; V.W.S. 3R.C.L. 4.15 uur H. Brouwer; Noordwijk 5 A.R.C. 5, 4.15 oi. N. van Rynswou. 3e kl. B.: Valken B. 3—T. en D. 2, 3 u. van der Plas; Woubrugge 3N.S.A. 2, 15 oi. J. v. d. Zwart; R.C.L. 5Leiden 4. uur J. van Kouwenhoven. 4e kl. A-: -P.B.O.V. 2—V.W.S. 4, 3 uoit P. Boogerd; Rijnsb. B. 5Noordwijk 6, 15 uut J. van Meygaarden. 4e kl. B.: Rouwkoop 3T.A.V.V. 2, 4.15 ar A. Faas; Quick B. 7—Katwyk 4, 3 P. Smittenaar; Leithen B. 2Oegstgeest 2, 3 u. H. van Alphen. Jun. A.: Rouwkoop (a)—Katwyk (a) u. J. van Bemmelen; Quick B. (a) V.W.S. (a), 3 u. J. van Leeuwen; Hazersw. B. (a)M.S.V. (a), 4 u. A. de Jong; Koudekerk (a)A.R.C. (a), 3 u. an Toren; T.A.V.V. (a)—Woubrugge Ca), 4.30 u. H. Hoef lak; C.: Katwijk (b) Noordwijk (b), 4.15 uur C. Vos; Leiden (e)Oegstgeest (a), 4.15 u. H. de Ko ning; Quick B. tb)Lisser B. (b), 4.15 u n der Meer; Rijnsb. B. (b)Rouw koop (b), 3 u. C. v. d. Wilk; Kagia (a)— A.S.C. (a), 4 u. W. Scheepmaker. Adsp. A.: T.A.V.V. (a)Hazersw. Boys (a), 3.15 uur M. van Wieringen; R.Ci. (a)—Alphia (b), 4.15 u. J. Rietkerken; Alphia (a)AJt.C. (a), 3 u. J. Schuiur- an; Woubrugge (a)Alphen (a), 3 u.; Ter Leede (a)Quiok B. (a), 4.30 u. _J. van der Veer; Noordwijk (a)U.V.S. (a), 3 u. C. Venhart; Rijnsb. Boys (a) Roodenburg (a), 415 u.; Lugd. (a)Kat wijk (a), 3 u.; C.: Lisser B. fa)Quick B. (b3 u. P. van Loon; A.S.C. (a)— Lugd. Ob), 4:15 u.; Roodenb. eb)U.V.S. (b), 3"u.; D.: Ter Leede Cb)—Valken B. kerken van de gienoemde vijf jaar half in eenzame opsluiting heeft gehouden. Daar is geen enkel exc Dat herinert aan de meest duistere tijden de strafrechtpleging. Die tijd is, gens recente rapporten, voldoende een gevangene geestelijk volkomen kapot te maken. Dat is bij deze verdachte niet geschied. Hij is elf honderd keer hoord. En hij moest daarbij steeds zijn geheugen raadplegen, want hij hield niet, als vrijwel alle andere delinquen ten, aantekening van zijn verklaringen. Toen aangekondigd werd, dat nu het einde in zicht was volgde meteen de me dedeling, dat er nog 1200 vragen te be antwoorden waren. Wie na dat alles nog geïnteresseerd is in zijn zaak en zijn lot berustend onder ogen durft zien is Blijft de vraag: mag na vyf jaar ime opsluiting iemand nog ter dood oordeeld worden voor feiten, gepleegd periode, die voor de mensheid al geworden. Deze vraag Nederlands advocaat geen vraag aldus mr Mathuizen. Tot de kwestie komend, waaraan deze verdachte de kracht ontleende onder de gevangenschap niet te bezwijken noemde Mathuizen als allervoornaamste punt dat deze Van Geelkerken niet meer Van Geelkerken uit de bezettingstijd Hij legde een brief aan de rechtbank /er, die Van Geelkerken in 1945 jn vrouw schreef. Die brief betekende >n omkeér in zijn leven! Zij heeft zich voortgezet Want in April 1947 kon een kerkbode in Utrecht melden, dat „C. van Geelkerken, Wolven plein toegelaten was tot de gemeenschap der Kerk." „Deze man is innerlijk anderd", aldus de verdediger. De presi dent heeft bij die behandeling op 2 Maart antwoord op een opmerking van ver dachte dat hy „niet meer terug kon" ge zegd; „Een goed vaderlander kan altijd terug." „Welnu", aldus mr Mathuizen, „Van Geelkerken is de weg terug ge gaan." Hij schetste zijn levensloop, die niet die an een mislukkeling, maar van et succes was. Gesproten uit een groot Gereformeerd gezin en leerling Gereformeerde school waren begrippen- als Godsvertrouwen en Koningin derland voor hem geen lege begrippen. Evenmin als de term „van God gegeven leider." Abraham Kuyper werd in zijn ouderlijk huis als zodanig gezien. Zij het ook anders, dan hijzelf later Hitier zag. De provinciale griffie in Utrecht, waar Van Geelkerken, 30 jaar oud, commies was, bleek voorts een centrum van Groot- Nederlandse aotie. Daar ontmoette hij Mussert en dat verklaart zijn levensgang. Is alles zwart aan deze man? De ver dediger legde een groot aantal verkla ringen over van lieden, die door Van Geelkerken geholpen zijn: Joden, Chi nezen, t r dood veroordeelden, predikan ten. Van Geelkerken is één N.S.B.-ers, die zijn goede betrekking over had voor zijn overtuiging. Dat had Blokzijl het leven kunnen redden, als hij hetzelfde gedaan had. In 1940 rekende hy, met vele anderen op een nieuwe tyd. Pleiter besloot: „Deze Van Geelkerken is nu weeo: thuis. Het is niet nodig tegen over hem preventief te werken niet eerlyk. Het Nederlandse volk vraagt zyn bloed niet." Daarom concludeerde pl. tot gevangenisstraf. Om half vijf sloot de president het derzoek. Uitspraak 23 Maart om 10 uur. Welke wedstrijden er morgen zijn (a), 3.15 u.; Oranje-Groen (a)—Kagia (a), 4 u. A. v. d. Velden; Leiden (ai— V.N.A. (a). 3 u.; E.: Woubrugge (bi— Roodenb. (c>, 3 uur; Rouwkoop (b) U.V.S. (d), 2.30 uur; L.F.C. (b)—Lugd. (c), 3u.; L.: Rijnsb. B. (b)Quick B. (c), 3 u.; Katwijk (b)—Lugd. (d). 3 u.; Noord wijk (O—L.F.C. (c), 3 u.; G.W.S. (a)— Roodenb. (d'), 2.45 u. P. van der Werf; G.: Lisser B. (b)Quick B. fd), 3 uur; R.GL. tb)—U.V.S. (f). 3 u.; L.F.C. (d)— Lugd. (e), 4.15 u.; Roodenb. (e)A.S.C. 4.15 u. Overzicht De bekerwedstrijden voor het Zaler- agvoetbal vormen morgen de hoofd schotel van het programma. De clubs uit de derde en vierde klasse K.N.V.B. ko er aan te pas en we zijn benieuwd of de verenigingen uit de afdeling Lei den, P.B.O.V. en S.V.O.W. zich kunnen handhaven. S.V.O.W., dat in Wassenaar tegen P.T.T. uitkomt, heeft een prima kans om de derde ronde te overleven. P.B.O.V. krygt het wel zeer zwaar tegen de derde klasser Die Haghe. Er :yn voorts nog tal van aardige ontmoe tingen, waarvoor wij naar het boven staande programma verwijzen. Inmiddels gaat het L.V.B.-programma door. Verliest T. en D. 1 van Woubrug ge 1, dan komt ze niet meer van laatste plaats af; wint ze. dan staat met Woubrugge 1 in punten gelijk zal de laatste wedstrijd de beslissing moeten brengen. Door een overwinning op Hazersw. Boys kan Valken Boys 1 de leiding van Rouwkoop 1 Sleutels 1 kon Koudekerk 1 wel punt afsnoepen. Hoe mijn club morgen uitkomt V.W.S.: J. Haring, d.; H. Kok en A. Bracké, a.; J. de Zwijger, I- Stokkel en V/. Wijnnobel, m.; J. Sira, C. P. J. Mog- gré, W. Holverda, I. Arnoldus I en L Arnoldus III. Derde L.A.U.R.A.-rit op 4, 5, 6 en 7 Juli Ditmaal worden ook tandems toegelaten De voorbereiding voor de derde LAURA-rit. die op 4. 5, 6 en 7 Juli a.s- zal worden gehouden, zijn in volle gang. De bekende heer H E. A. Gastelaars, Toussaintplein 12, tel. 3276. heeft thans besloten, om ook tandems toe te laten. Op 1 April a.s- wordt de inschryvin-g opengesteld. Men verwacht meer dan 500 deelnemers(sters). Het parcours voor deze vierdaagse zal vrijwel ongewijzigd blijven. Het ligt in de bedoeling, om op de eerste dag Den Haag aan te doen en dan langs de wo- g van Alphens oud-burgemeester. F. M A. Schokking. ere-lid van de LAURA-stichting te rijden- Tevens zal op die dag door de bollenstreek worden gereden. Deelname staat open voor personen van af 17 jaar. Negende wielerronde van Alphen aan den Rijn Zal op 8 Juli a.s. worden gehouden. Er zal dit jaar wederom een wieler- wedstryd op het bekende parcours rond het raadhuis te Alphen aan den Rijn worden gehouden en wel op Zaterdag 8 Juli. Deelnemen kunnen nieuwelin- teurs. professionals en onafhan- kelyken- HAAGSE POLITIERECHTER Looddiefstal De fitter A. van E. te Boskoop had zich ontfermd! over een stuk lood dat niet zyn eigendom was, iets waarover de Officier by de Haagse Politierechter sleoht te spreken was. In verband met het feit dat verdachte nog een blanco strafblad heeft, wilde de Officier nog volstaan met een gedeeltelyk voor waardelijke straf, zodat de eis luidde f 20 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaar- delyk een maand gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. Dat pakte verkeerd uit Het scheelde niet veel of het slachtof fer was in dit geval nog verdachte ge worden óók, want zó nydig was de Haag se Politierechter op mej. H. van D. uit Bodegraven. Toch kon zij het eigenlijk niet helpen dat de politie en justitie aan het werk waren gezet voor een mishan- delingetje, dat helemaal niet met opzet was geschied, de verloofde van het meis je was misschien in 'n jaloerse buit naar de politie gesneld. Daardoor stond nu de veehouder J. G. K. uit Bodegraven in de verdachtenbank. Volgens zijn zeggen had hij by ongeluk het meisje een tik met een stok gegeven en zelfs het slacht offer moest verklaren dat geen opzet ia het spel was en zy eigenlijk geen pijn had ondervonden. Toen werden Officier en rechter nijdig, „We hebben hier heus wel werk genoeg dan met zulke dingen ons bezig te houden", toornden zy. Vrijspraak luidde de eis en 't vonnis en de getuige kreeg de waarschuwing mee voortaan niet zo gauw de politie overal bij te halen. Leidse families spraken tot hun verwanten in Indonesië Uitzendingen in het Strijdkrachtenprogramma volgen De Leidse Thuisfronten, de band Ne- derland-Indonesië, het Prot. Interkerke- lyk Thuisfront en het R-K. Thuisfront stelden gistermiddag in samenwerking met het Ned. Strydkrachtenprogramma 72 Leidse families in de gelegenheid, een groet uit te spreken tot hun familie relaties in Indonesië. Uit de stemming, 2 tot 6 uur in de koffiekamer microfoon hoefden ze niet bang te zyn, zei de heer Maaswinkel; „u denkt maar aan een electrisch scheerapparaat". Om twee uur heeft adj. H. van Buel namens de Thuisfronten de families har telijk welkom geheten. Hij dankte voor de opkomst. Aan de heren van het N.SJP. werd byzondere dank gebracht voor de geboden gelegenheids van „Den Burcht" heerste, bleek wel. dat een en ander op zeer hoge prys werd gesteld. Er was voldoende enthousiasme. En ofschoon hier en daar wel wat nervo siteit viel te constateren, het geheel mag toch geslaagd worden genoemd. Elke familie mocht hoogstens 46 woor den spreken. De heren G. Maaswinkel en N. Notten en nog enkele medewerkers van het N-SP. zorgden tydens het op nemen van de groeten op platen voor een goede gang van zaken. Sommige families hadden tegen het ogenblik van uitspreken opgezien. Maar het was allen toch meegevallen. De he ren van het Programma waren hieraan niet vreemd; zy stelden de sprekers en spreeksters volkomen op hun gemak. Elke overbodige handeling werd verme den. De families stonden in een girote kring en de woordvoerders, die hun toe spraakje op papier hadden staan, kregen slechts even de microfoon voor de mond. Zodat twaalf families er waren zes series by het uitspreken niet meer dan tien minuten in beslag namen. Voor de Over de uitzendingen nog het volgen de: de eerste drie series worden op Woensdag 15 Maart a.s. uitgezonden, de vierde op Vrydag 17 Maart, de vyfde op Vrydag 24 Maart en de zesde op Dinsdag 28 Maart. Men dient zo spoedig mogeiyk de relaties in Indonesië te be richten en hun te verzoeken om op deze dagen te luisteren naar de P.C.J.-zender in de 13 en 16 meter-band van kwart over 1 tot 2 uur 's middags, Ned. tyd, dat is van kwart over 8 tot 9 uur 's avonds Java-tyd. Het programma, waarin de groeten zullen worden uitgezonden, zal een af wisselend karakter dragen. Naast de groeten is er muziek, terwijl ook iets zal worden verteld over de belangrijkste ge beurtenissen, die de laatste tijd in het leven van Leiden hebben plaats gevon- Het is sympathiek van het N.S.P-, dat het er naar streeft het contact met Indo nesië te bewaren totdat de laatste mili tairen naar het vaderland zullen zijn te ruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3