Jlictittic geihsttfe(fiournnl Marshall-guldens fabrieken, woningen voor nieuwe polders hotels en Labour door 't oog van de naald Wist U viUJÜAG BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8067 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastlcl; Is gfie&feoeo tnyn bert ia tegfjenspoet" Leidse families spraken tot verwanten in Indonesië Zie pag. 3 Twintig millioen voor nieuwe in het IJsselmeer dijk en VOOR DE TWEEDE MAAL is een bedrag (thans ter grootte van SOS millioen gulden) van de tegenwaarderekening der Marshall-hulp vrijgegeven, om er het economisch herstel van Nederland mee te financieren. Van deze 303 millioen gulden is byna 275 millioen voor projecten, waarvan de uitvoering by de begroting 1949 is goedgekeurd. Van de overige 28 millioen worden 20 millioen bestemd voor het leggen van dyken rond de Zuidoost Folder. Eindelijk is dus zekerheid ver kregen, dat de drooglegging van deze polder nu spoedig kan beginnen. Voorts een half millioen voor de be vordering van het toeristenbezoek en zeven millioen voor vergroting van de logiesruimte voor buitenlanders, dus het bouwen van hotels. Ten slotte f 500 000 voor de bestrijding van de guldensuit gaven van technische bijstand, in het kader van het Marshallplan verleend; deze hulp ,is er op gericht, de kennis ©ver de mogelijkheden tot verhoging van de productiviteit te vergroten. De reeds bij de begroting-1949 goed gekeurde werken worden gesteund met de volgende afgeronde bedragen: Tweede millioenendans De vele cijfers, die de nevenstaande officiële bekendmaking over bet ge bruik maken van Marshallguldens uit de „tegenwaarde-rekening" bevat, vormen een duidelijk beeld van Ne derlands herrijzenis. De Marshallhulp stelt ons land in staat, er weer bo venop te komen. De tegenwaarde- rekening ontstaat, doordat degenen die goederen ontvangen uit de schen kingen van de Marshallpot, die goe deren met guldens moeten betalen 'aan de Nederlandse Bank. De bank rekent op naar beurt af met de schat kist. Op 12 Juli van hét vorige jaar werd 240 millioen uit deze „tegen waarde-rekening" vrijgegeven voor arbeiderswoningen, Zuiderzeewerken, de ontwikkeling van de landbouw en de wederopbouw van Walcheren. Op 28 Februari had de regering 714 mil lioen gulden op deze rekening staan. Ondanks vogelpest drukke handel in Barneveld Vrachtauto's met pluimvee op de buitenwegen Het marktplein in Barneveld lag gis teren geheel verlaten, omdat de minister wegens de vogelpest alle pluimvee- markten heeft verboden. Omdat deze maatregel pas Woensdag bekend is ge worden, waren echter al vele handelaren naar Barneveld getogen. Op de buiten wegen zag men overal de vrachtauto's staan. De handel was dan ook niet veel minder dan anders. Men verwacht echter, dat de volgende week de handel geheel stil zal liggen. De aanvoer van eieren bedroeg ook nu Weer een millioen. Prijzen f 12f 13 per 100 stuks. ^Vijftien maanden voor plunderaar van Arnhem De Duitser Wilhelm Zelger, de man die met de beruchte Frau Gasille de leiding had bij de plundering van Arn hem, is heden door het „B-G-" te Arn hem veroordeeld tot 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf (eis 2 jaar). Z. kan nu een dezer dagen in vrijheid worden gesteld. Twaalf jaar voor overval op bejaarde caféhouder Overeenkomstig het rechtbankvonnis heeft het A'damse hof de 28-j. landbou wer T. G. tot 12 jaar (m.a.) veroordeeld wegens diefstal van f 400, gevolgd door zware mishandeling van de 79-j. café houder P. de Haan en diens zuster in hun café aan de IJ-weg in de Haarlem mermeerpolder op 1 September j.l. Na afloop van de straftijd zal G-. die een gevaar voor de maatschappij wordt ge noemd, ter beschikking van de regering worden gesteld. Vandaag stellen wij IJ voor: ABRAM DEN HERTOG, Dorpsstraat D 14, Hazerswoude. Vandaag viert Bram den Hertog uit Hazerswoude in Indonesië zijn derde tropen-verjaardag. Bram is op 19 No vember 1947 met de „Kota Baroe" na ai Indonesië vertrokken. Allereerst naa het eiland Bali, later werd hij naar Java overgeplaatst, waar hij heeft gelegen ir de plaatsen Bandoeng en Tjimahi, ter- Zuiderzeewerken: 72.7 millioen, te verdelen over de Afsluitdijk (0.6 mil lioen), waterbouwkundige werken in de N.O.-Polder (11.8 m,), landbouwkundige werken in de N-O.-Polder (54-8 m.), Zuidelijke polders (1.3 m.) en andere onderzoekingen (4 2 m.). Herverkaveling Walcheren: 11.8 mil- Herstel van agrarische oorlogsschade: i.l millioen, waarvan 34 millioen voor het landbouwherstel en 31.1 millioen voor verwoeste boerderijen. Agrarische productie: 28.8 millioen. na melijk: cultuurtechnische werken 20 millioen. ruilverkavelingen 4.5 millioen, mechanische en rationalisatie van kleine landbouwbedrijven 2 millioen, idem tuinbouwbedrijven f 350.000 en herbe bossing 2 millioen. Wetenschappelijk onderzoek in de landbouw: 1.3 millioen. Herstel van industriële oorlogsschade: 13.5 millioen. Wetenschappelijk onderzoek in de in dustrie: 1.8 millioen. Bevordering technisch onderwijs: 3.4 millioen (waarvan 3 millioen voor de Delftse T.H. en de rest voor de rijksnij- verheidsscholen) Waterwegen: 33.4 millioen. te verdelen onder: herstel van de Rotterdamse kade- ;n 7-5 m-, wederopbouw van rijks- waterstaatswerken 17.9 m., herstel wa terbouwkundige werken in Rotterdam 3 m., idem benedenrivieren 4.7 m- Spoorwegen in en om Rotterdam: 4 millioen. Volkshuisvesting: 38 millioen (15 m. jor verwoeste woningen, 23 m. voor beschadigde huizen). Algemeen wetenschappelijk onderzoek: 1 millioen. De regering voert nog besprekingen over het vrijgeven van gelden vooi een aantal andere projecten. De onder handelingen over deze derde verreke ning bevinden zich in een vergevor derd stadium. De R.I.S. heeft weinig tijd voor de Unieconferentie De binnenlandse vraagstukken worden te dringend en te machtig DE REPUBLIK INDONESIA SERIKAT heeft zulk een overweldigende hoeveel heid dringende binnenlandse vraagstukken, dat zy niet al te veel aandacht kan besteden aan de Unie-conferentie, aldus meldt de speciale correspondent van A.N.P. te Djakarta. De R.I.S. heeft te worstelen met een krachtige tegenstand in ligen kring tegen de Unie, zodat zy daarom alles wil vermyden, wat de nadruk legt op de Unieverhouding. wijl Bram nu in Djakarta wacht op het tijdstip van terugkeer naar Nederland. Hij verlangt naar huis, zijn ouders meisje verlangen niet minder. Bram, die wij met zijn verjaardag hartelijk geluk wensen, was aanvankelijk bij de grena diers ingedeeld, maar heeft later op Java als chauffeur dienstwerkzaamheden ver richt. Natuurlijk heeft hij als zodanig veel van het land gezien. En hij roemt er over! Overigens zal zijn „vaarwel"1 gereden, doordat hem straks niet moeilijk vallen. H- overleed In t jaar 100 waren er al rammelaars De opgravingen in de binnenstad van Nijmegen in verband met de wederop bouw leveren steeds nieuwe oudheid kundige vondsten uit de Romeinse tijd. Urntjes, fibulae (haarspelden) water kruikjes, zelfs rammelaartjes voor kin deren werden opgegraven. Het Nijmeeg se gemeentemuseum, dat binnenkort honderd jaar bestaat, wordt ermede ver rijkt. Prins Bernhard vanmiddag in Canada Prins Bernhard werd vanmiddag per vliegtuig in Ottawa verwacht voor een driedaags officieel bezoek als gast van de Canadese regering. De Prins zal lo geren by de gouverneur-generaal Alexan der. Maandag vertrekt hij naar Quebec. Extra-woningen voor 820 reizende arbeiders Minister In 't Veld heeft thans het aantal extra-woningen, dat in 1950 toe gewezen wordt aan werknemers, die werken in een andere provincie dan die waar zij wonen, vastgesteld op 820. Aan Zuid-Holland (exclusief Den Haag en R'dam) zijn hiervan 70 stuks toegewezen aan Den Haag 22 ern aan Rotterdam 14 De toegewezen woningen zijn bestemd vor gehuwde mannelijke werknemers, die werkzaam zijn in bedrijven met 10 of meer arbeiders en in de plaats van bewerkstelling in de kost zijn. omdat zij wegens de grote afstand tot hun woon plaats niet dagelijks heen en weer kun nen reizen (zogenaamde „interprovin ciale weekpendel") Nederland krijgt aardappelen uit Palestina en Malta Zoals gemeld heeft de Nederlandse regering toestemming verleend om aardappelen in te voeren om onze krap pe aardappelmarkt te verlichten. Het is de bedoeling deze aardappelen uit Pa lestina en Malta te betrekken. Twee monarchen ontmoeten elkaar: Koning Leopold van België en Koning Gustaaf van Zweden. Kennelijk spreekt de oude Zweedse vorst de jongere Koning Leopold moed in voor het volksreferendum van Zondag a.s. Zy werden samen gefotografeerd in 'n hotel in Nice, waar Koi Van Nederlandse zijde wil men een groot aantal vraagstukken behandelen, die de RIS niet van het eerste belang en niet dringend acht- Tevens staat men •antrouw end tegenover het voorstel om de bewaking der eregraven en de sala riëring van godsdienstleraren te -behan delen. Terwijl Nederland Nieuw-Guinea niet op de agenda -heeft gebracht, wil van de zijde der RIS Nieuw-Guinea juist als eerste agendapunt hebben. Voor allerlei punten, die men op- de Ronde Tafel-Conferentie nog niet had afgehandeld, heeft de RIS thans geen en geen deskundigen ter beschik king. In de kringen van de RIS heeft bijvoorbeeld bezwaar tegen, de erfopvolging van het Hoofd der unie reeds thans te behandelen, daar dit -grote tegenstand zal oproepen. Ook willen de Indonesiërs de samenstelling van het uniehof en de aanwijzing der leden nog uitstellen. Rode-Kruiswerker met de Sibajak terug Met de Sibajak, die Woensdag in Rot terdam zal aankomen, reizen 26 Rode- Kruiswerkers en -werksters mee, die jarenlang in Indonesië hun krachten hebben gegeven aan de medische verzor- van de inheemsen en militairen. Onderzoek naar Franeker- ramp op 27 Maart raad voor de luchtvaart zal op Maandag 27 Maart in -het gebouw van het ministerie van Verkeer een onder zoek instellen naar de ramp met de Franeker op 12 Juli 1949 bij Bombay, waarbij 44 personen om het leven kwa- en. o.w. 13 Amerikaanse journalisten i gezagvoerder M. van der Vaart. Hef onderzoek naar de ongelukken van de PH—NCX (Juni 194 in Zwitserland, ernstig gewonde) en de PHUAY (October 1949 bij Ypenburg, geen gewon den) blijft achterwege. Millioenen rupsen op Schier monnikoog gedood Ook de meeste ratten uitgeroeid In twee campagnes zijn de meeste rat ten, die op Schiermonnikoog zo on- rusbbarend in aantal toenamen, uitge roeid. De politie en vele vrijwilligers hebben voorts in enkele weken tijds 45.000 rupsennesten uitgeknipt brand, zodat het eiland deze z< enkele millioenen bastaard-atijnrupsen gevrijwaard- zal zijn. NA 13 JAAR WEER WONINGBOUW Voor het eerst na dertien jaar zullen in Nieuw-Vossemeer (N.B.) acht gen worden gebouwd. Met veel plechtig heid werd gisteren de eerste steen gelegd. Duitser schoot zijn verloofde dood 6 jaar Dé ontheemde Duitser F. W. H., alias Hans Franken, die bij Boxmeer zijn ver loofde Herta Stüwe, met wie hij door Brabant rondzwierf, doodschoot, is dooi de Bossche rechtbank tot 6 jaar veroor deeld. De eis luidde 8 jaar. OOGARTS IN AUTO GEDOOD Dr H., een oogarts uit Goes, is gister avond tussen sendaal op Zoom j tegen een boom band sprong. Dr enige ogenblikken. VERTREK DER MINISTERS Thans staat vast, dat de ministers Götzen en Van den Brink 16 dezer naar Indonesië zullen vertrekken, de minis ters Van Maarseveen, Lieftinck. en staatssecretaris Blom, die minister Stik ker vervangt. 21 dezer. Mr H. A. M. van den Dries, mr S. Th. J. Teppema, drs P. J. Ridder en mr J. van Gorkum ver trekken op 16, mr Th- H- Bot en H. J. Wijnmalen op 14, dr P. J. A. Idenburg 21 dezer. Men verwacht, dat de confe rentie 7 dagen zal duren en dat de ver tegenwoordigers in Hotel des Indes zullen verblijven. Mr C. A. de Meyere, rechter Rotterdam, is benoemd tot Ned. v tegenwoordiger naar de conferentie i de Ver. Staten in zake acten van ov lijden van vermisten. Deze conferentie begint op 15 Maart in Lake Success. Anti-Leopoldisten plaatsen tijdbom Ontploffing by Brusselse bank Tengevolge van een explosie, aldus Ass. Press, zijn Donderdagavond enige •n vernield van een Brusselse bank, sr door de anti-Leopoldisten van be schuldigd wordt, de campagne ten -gunste r-an Koning Leopold financieel te hebben [esteund. De ontploffing werd ve: :aakt door een kleine tijdbom, welke op een der vensters gelegd was van de .Banque Commerciale du Congo Beige", die zich op een paar merter afstand be vindt van de achterpoort van Koninklijk Pa-leis, waarde politie voortdurend de wacht houdt! Verloving Prinses Josephine en Prins Jean? Naar uit de omgeving van Koning Leopold verluidt, zou binnenkort de loving worden bekend gemaakt Prinses Josephine Charlotte en Prins Jean van Luxemburg. Tien dagen ge leden bracht Prins Jean een bezoek aan Koning Leopold in Cannes. De Prinses bevindt zich thans te Chamonix voor de wintersport. Koning Leopold naar Zwitserland Volgens Reuter zal Koning Leopold van België morgen per vliegtuig uit Nice naar Zwitserland vertrekken. UITSLAGEN BELGISCHE VOLKS RAADPLEGING VOOR DE RADIO. De KRO zendt van Zondagavond kwart voor elf tot 's nachts één uur uitslagen uit van de volksraadpleging in België, afkomstig van het blad De Gazet van Antwerpen. Care-boeken voor Leidse Universiteit De eerste verscheping van Care- boeken naar Nederland (voor 1000 dol lar aan boeken over opvoeding, genees kunde en de exacte wetenschappen) zal Dinsdagmiddag in de senaatskamer de Bibliotheek van de Leidse Universi teit worden aangeboden. Leiden krijgt de eerste zending, omdat dit de oudste hogeschool is en het eerste door de Duitsers werd gesloten. Watertoren met klokkenspel in Emmeloord Nagele wordt een heel byzonder dorp Emmeloord in de Noord-Oostpolder krijgt een 521è meter hoge watertoren, zo mogelijk een klokkenspel er in. Het wordt de eigenlijke poldertoren en die moet dan ook zo sierlijk mogelijk worden. Men denkt hiervoor binnenkort :n prijsvraag uit te schrijven. Een ander polderdorp, Nagele. wordt ;n plaats zoals men in ons land nog niet kent. De grote gebouwen, zoals kerken en scholen, en ook de winkels komen in het centrum en worden om geven door een vrij groot grasgazon, terwijl de huizen systematisch rondom het centrum zijn ontworpen- De heer A. D. van Eek, hoofd van de bouwkundige afdeling van de N.O.- Polderwerken, die dit in Leeuwarden meedeelde, zeide nog, dat binnenkort wordt begonnen met de bouw van een lieuwe serie montageboerderijen. COMPLETE ZUIVELFABRIEK NAAR BRAZILIË De veefokker J. Roorda te Franeker heeft van een Ned. gemeenschap in Bra zilië opdracht ontvangen om 700 a 750 stuks jong stamboekvee te leveren. Deze nederzetting heeft bovendien een com plete zuivelfabriek-installatie besteld. Omroepverenigingen blijven stuivertje wisselen Ook na 15 Maart, als Hilversum niet meer door Leipzig zal worden gestoord, blijven de omroepverenigingen om de drie maanden van zender wisselen. Ook voordat Leipzig kwam storen, bestond deze regeling. Staainationalisatie gaat door met 14 stemmen meerderheid In tjokvol Lagerhuis werd amendement van Churchill verworpen MET SLECHTS VEERTIEN STEMMEN meerderheid, heeft de nieuwe Labour- regering in het Lagerhuis de vertrouwensmotie gewonnen, welke verbonden was aan het amendement der Conservatieven. Zoals bekend, was dit amendement ingediend op de troonrede, omdat daarin gezwegen werd over de nationalisatie der staalindustrie. De stemverhouding was 310 tegen 296 stemmen en de 9 Libe ralen stemden met d bare Lagerhuisleden, heid opgetrommeld. In de 120-jarige geschiedenis van het Parlement zijn er nimmer zoveel stem men uitgebracht. Zelfs zieken hadden zich naar het Lagerhuis gesleept en de regeringsbank was zo vol, dat de minis ters bij elkaar op schoot zaten. Aan de andere zijde van de zaal stonden de La gerhuisleden mannetje aan mannetje. Vóór de stemming verklaarde de pre mier Abtlee nog, dat het zonder weerga was, dat de oppositie amendementen in diende op de troonrede. En toen bij La bour de rust voorlopig hersteld was, na de kleine meerderheid, welke zij be haalde, gaf hij te kennen, da-t Labour de verantwoordelijkheid niet van zich af zou schuiven. De conservatieve afgevaardigde An thony Eden wees erop, dat tijdens al gemene verkiezingen elke liberale en conservatieve stem een stem tegen de West-Duitse ontevredenheid over de Saarovereenkomst Interesse voor de Raad van Europa opeens sterk verminderd van het Roergebied, voorgesteld. De federale regering wil de economische kwesties van het Saargebied in het kader der Europese samenwerking op lossen. De vraag, of West-Duitsland na de jongste regelingen met betrekking tot Saargebied nog ambitie zal voelen tot de Raad van Europa toe te tre den, is de belangrijkste, welke, hij het debat van heden in de Bondsdag, in het geding is. Zal er nog een meerderheid in de Bondsdag te vinden zijn voor 'n verzoek tot toelating in de Raad van Europa? Er is meer, dat de stemming in mineur doet zijn: de ontmanteling der fabrieken te Geen duurtetoeslag op Indische pensioenen Minister Götzen heeft medegedeeld, dat de regering een verhoging van de duurtetoeslag op Indonesische pen sioenen niet verantwoord acht, aange zien deze pensioenen in verhouding tot de Nederlandse niet onbevredigend zijn. Zijn die even geschoren De Rotterdamse rechtbank veroor deelde gisteren de 65-j. importeur A. M. uit Rotterdam, die Zweedse scheermesjes invoerde en in de handel bracht onder aam Favorietmesjes, tot 250 gulden boete subs. 25 dagen. Dezelfde straf kreeg de grossier W., die de mesjes verder ver kocht. De Gilette Safety Razor Cy te Amsterdam noemde dit een inbreuk op haar octrooirecht. Er werden 70.000 mes jes verbeurd verklaard. De eis luidde 500 gulden boete subs, een maand hechte- en verbeurdverklaring. Dit is Elisabeth van Gyn, het meisje, dat, zoals gemeld, in Zandvoort door de Haagse politie van school werd gehaald en terug werd gegeven aan de moeder. DAT in Etten-Leur een inieuw gebouw voor het gewestelijk arbeidsbureau zal worden opgetrokken. DAT aan de Nieuwe Prinsengracht te A'dam het eerste hoofdstedelijke consul tatiebureau voor a.s. moeders is geopend. DAT Dick Elffers met het fotoboek Amsterdam in de vier jaargetijden, de N.H. Werkmanprijs 1949 van deze ge meente heeft verworven voor het typo grafisch best verzorgde boek. DAT A. de Rijk op 20 Maart 50 jaar in dienst is van de eerste Ned. biljart fabriek Monarch te A'dam. DAT Maandag wordt begonnen met het overbrengen van 150 stoffelijke over schotten van de gesneuvelde Duitsers van Vierlingsbeek naar de centrale Duitse begraafplaats te IJsselstein (gem. Venray), waar al ongeveer 24.000 mili tairen begraven liggen. DAT de eigenaar van het s.s. Berkel, hetwelk aan de Noordzweedse kust aan de grond liep, de loodsen van Lilljung- frun een beloning van 1000 kr. heeft ge geven voor het redden van de beman ning. DAT de N.S.F. te Hilversum thans op dracht heeft gekregen tot de bouw van de Vaticaanzender Anno Santo, als ge schenk van de Ned. R. Katholieken aan de Paus. DAT de Britse visserijpolitiekruiser Mariner van 12 tot 16 Maart A'dam be- DAT de landarbeider Eelke J. uit Kolham, die in Juni 1949 tijdens een po litieke twist in Ruischerbrug de com munist Jacob Keun doodstak, in hoger beroep te Leeuwarden tot 2% jaar is ver oordeeld (rechtbank-vonnis 4 jaar). DAT H. A. Llewellyn Jones op zijn ver zoek eervol is ontslagen als vice-consul te Newport en D. T. Jones de functie waarneemt. DAT het consulaat te Koblenz op 1 April wordt opgeheven en het ressort DAT gisteren op het strand in Hoek van Holland werd geoefend voor het afvuren van kogels met schietlijnen voor reddingsboten. DAT het vierde bataljon van het reg. stoottroepen, hetwelk met de Pasteur repatrieerde, gisteren in Den Bosch offi cieel is verwelkomd. DAT het Eerste Kamerlid Molenaar (WD) minister Teulings gevraagd heeft hoeveel en welke personen getroffen zijn' door de zuivering van de Neder landse ridderorden. DAT zes inwoners van Overdinkel zyn aangehouden, die in het bezit wa ren van ruim 100 ampullen uit Duits land gesmokkelde opium. DAT de Amsterdamse raad f 92.500 uittrok voor de bouw van een centraal depot voor kunstwerken in hét Stede lijk Museum. DAT Edimund Owen Stillman, thans te Belgrado, benoemd is tot vice-con sul der Ver. Staten in Amsterdam. ;n, die In het bovengenoemde memorandum wordt nog het volgende gestipuleerd: De economische verbinding van het Saar gebied met Lotharingen en Zuid-Duits- land zou door bijzondere douane over eenkomsten tot stand kunnen worden gebracht. Het Saargebied zou via de par lementaire weg met een, zekere mate van autonomie opgenomen moeten wor den in d<e Franse zone- De regering van Bonn acht en toestand mogelijk, dat de economische doelein den van Frankrijk bereikt kunnen wor den. zonder de politieke losmaking van het Saargebied van het ..moederland". Tenslotte diende een plebisciet te be slissen. De eis van McCloy tot het houdien van „vrije verkiezingen" voor geheel Duits land, gold ook voor het Saargebied. In het memorandum wordt de scherpste critiek geleverd op de overeenkomsten met Frankrijk en de wijze, waarop de regering Hoffmann aan het bewind gekomen. Auriol de gast van het Britse parlement De Franse president. Vincent Auriol, is gisteren met zijn echtgenote de gast geweest van het Britse parlement. De leden van beide huizen waren in het Hogerhuis bijeen, om de Franse gasten te begroeten. Onder de tonen van de Marseillaise begaven deze zich naar het podium, dat voor hen was gereserveerd. Auriol hield een rede, waarin hij nauw samengaan tussen de West-Europese volken bepleitte. Zullen 2 Vi millioen Britse arbeiders staken Labour-cliëntèle ontevreden De leiders van 37 Engelse fabrieks- redersbondem hebben besloten, hun 2Vt millioen leden te laten stemmen ovei voorstel in staking te gaan. Zulks ter ondersteuning van hun eis bot loonsver hoging van één pond per week. Te Ba'ggeridge, het belangrijke mijncentrum, zijn de mijnwerkers reeds in staking ge gaan. Nu is Italië aan de beurt ..Instituut voor Cultuur" te Boekarest gesloten Roemenië gaat een stap verder op de weg naar volledige isolering van Westen. Na een gelijkluidend verzoek aan de V. S. betreffende het Ameri kaanse voorlichtingsbureau te Boeka rest, heeft de Roemeense regering nt Italië verzocht zijn „instituut voor cul tuur" in Boekarest te sluiten. Tevoren werden verscheidene employé's van he instituut gearresteerd. De Joegoslaaf, die uit vliegtuig sprong. Zijn ïyk in Frankryk gevonden Op vragen in het Lagerhuis heeft de Britse minister van Binnenlandse Za ken, Chuter Ede. meegedeeld, dat de Joegoslaaf Martinovic, die Engeland niet mocht binnenkomen en boven Frankrijk uit een vliegtuig sprong, niei kon aantonen een „politieke vluchte ling" te zijn en daarom niet werd toege laten. Het lijk van de Joegoslaaf is gis teren in Noord-Frankrijk gevonden. Boedapest roept twee Britse diplomaten terug De Hongaarse regering heeft aan de Engelse regering verzocht, om twee ledei van de staf van haar gezantschap t Boedapest, terug te roepen. Het zijn de plaatsvervangende militaire attaché,Ko lonel Percy Capron, en de handelsattaché Edward Southiby, wier namen genoemd werden in het spionnageproces tegen Vogeler en Sanders. Ook heeft de Hon gaarse regering er Londen van in kennis gesteld, dat zij de verblijfsvergunningen van alle leden der .British Council" te Boedapest zal intrekken. Dit is in weze een semi-afficiële culturele organisatie. Conservatieven mede vóór het amendement. Alle beschik- waarvan velen In galacostuum, waren voor deze gelegen- staalnationalisatie was. Een volksstem ming zou uitwijzen, dat de Britten in meerderheid tegen verdere nationalisatie- experimenteh gekant zijn. Feitelijk is. aldus Reuter, de stemming gunstiger uitgevallen, dan de meeste Labourafge- vaardigden hadden durven hopen. Nog is het gevaar echter niet van de lucht. Immers Maandag zal de regering opnieuw een moeilijkheid moeten over- en, als een tweede motie der Con servatieven, ditmaal over de „huisves tingspolitiek" in stemming wordt ge bracht Ook zal Churchill een aanval doen op de besteding der militaire uit gaven en het geval Fuchs heeft nog een staartje. Vermelden wij nog, dat de Conserva tieven de verkiezing voor het Lagerhuis in hef district Moss Side (Manchester) hebben gewonnen. De Labourmeerderheid dientengevolge tot zes zetels geslon ken. De srtemming in dit district was een uitgestelde, wegens het overlijden van de Conservatieve candidaat NdG EEN KONINGSKWESTIE Niet alleen België heeft het te kwaad met een koningskwestie: ook de in woners ran Beetsjoenaland in Afrika, een Brits protectoraat, weten eigen lijk niet wat ze aan moeten met Seretse Khama, die zijnvader als koning op moet volgen, doch die nu getrouwd is met een Londense typiste. Onder het volk van Beetsjoenaland is grote ontstemming over het feit, dat hij een blanke vrouw heeft ver kozen boven een vrouw uit zijn eigen land. Seretse Khama is op het ogen blik in Londen, om deze kwestie te bespreken en de Engelse regering heeft hem verboden, voorlopig naar zijn land terug te keren, omdat er dan wel eens onlusten kunnen komen. Men heeft Seretse 11.000 gulden per jaar aangeboden, als hij in Londen wil blijven. Hij heeft maar te kiezen: öf een blanke vrouw, öf het koning schap over Beetsjoenaland.... Veertien hoofden va» de Bamang- ato-stam in Beetsjoeanaland hebben verklaard, dat zij de beslissing van de Britse regering t.a.v. hun opperhoofd, Seretse Khama, zullen bestrijden. Zo als bekend, is Seretse Khama voor de duur van vijf jaar verboden naar zijn land terug te keren, waar zijn blanke w verblijft. t Ned. student in Oostenrijk wegens smokkel veroordeeld De 29-j. Amsterdamse student H. A. H„ de tussenpersoon van een bende, die buitenlands geld van Zwitserland naar Oostenrijk smokkelde, is te Innsbrück tot 3^ maand gevangenisstraf en 100.000 schillings boete veroordeeld. De bende zou tussen Juli en December 1949 voor bijna 6 millioen schillings hebben ver handeld. Toen hij werd opgepakt had H. 600.000 schilligs bij zich. Duizend gulden boete wegens verduistering van 25 mille De 50-jarige uitvoerder van isolatie- werken, H. G. te Rotterdam, die er van verdacht werd als kassier van 1944 tot 1947 een bedrag van f 24.286.— te hebben verduisterd, werd hedenmorgen door de Rotterdamse Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden voor waardelijk en een geldboete van f 1000. Er was zes maanden geëist. WEERBERICHT Wisselend weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht afnemen de Noordelijke wind met opklaringen en vooral in de Zuidoostelijke helft van het land plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen toenemende bewolking met later voor namelijk in het Noorden van het land op vele plaat sen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Noordwest en West. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Zaterdag 11 Maart zon op 705, on der 18.36; maan op 3.36, onder 10 01 uur. LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1