Jlicumc gcihsctie (tfirarant Voor de praktijk blijkt H.B.S. nodig een vierjarige Politiek offensief van Churchill Prinsesjes mogen leren vliegen, zegt hun vader Wist IJ IONDERDAG 9 MAART 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8066 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NA TIONAA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoatoasticf; Is gfiefttcoen myn hert ia tegfjenspocf Twintig maal duurder dan in 1938 Zie pag. 3 Wat moeten deze mensen kennen en kunnen? regenwoordige H.B.S.-opleiding maakte bij enquête slechte beurt (Van een onzer verslaggevers.) Onder voorzitterschap van de direc- !ur-generaal van de P.T.T. bestaat in ns land de Fundatie Werkelijk Dienen, ij heeft een afdeling Onderwijs, die zich jt taak stelt: te bevorderen, dat het nderwijs meer en meer gaat beantwoor- aan de behoefte der samenleving en de behoeften van hen, aan wie het /ordt gegeven. te zien, in hoeverre het middelbaar nderwijs aan deze eis beantwoordt, eeft de Fundatie een enquête gehouden nder grote bedrijven, rijks- en ge meentelijke instellingen. De vraag was: Wat moeten de mensen, voor wier aan- telling gij een H.B.S.-diploma verlangt, i en kunnen? Hoe moeten ze ge- 'ormd worden ten aanzien van hun :arakter?" De uitslag is voor het onderwijs aan de i.B.-Scholen niet gunstig. De school, die maatschappij vraagt, wykt niet alleen van de H.B.S. A, maar ook van de I.B.S. B. Zij nadert meer tot de middel- Handelsschool, maar wijkt ook laarvan af, door enerzijds practischer, nderzijds meer ontwikkeling gevend nderwijs. Deze school behoeft, ook dat is geble- sn, niet meer dan 4 leerjaren te tellen, londer onderscheid tussen een A- en een l-afdeling. Gezien de resultaten voor de gevraagde pakken komt de door de Fundatie be- loemde enquêtecommissie waa 'oorzitter was dr J. Schouten, tot de ïonclusie, dat aan geen enkêl vak zoveel waarde wordt toegekend als aan Neder- ands. De belangstelling voor „letter kunde" was, zoals bij alle talen uiterst gering. Maar het schrijven zonder fouten het verstaan van zakelijke teksten was t eis die 99% der gevraagden stelde. Aan het Nederlands zal dus niet alleen op school, maar ook tijdens de opleiding der leraren meer aandacht moeten wor den besteed. Ook de drie moderne talen en voor het eindonderwijs behouden blijven, terwijl Spaans facultatief kan worden gesteld. Voor aardrijkskunde gaat de belang stelling uit naar topografie en econo mische- en handelsaardrijkskunde. En het vak rekenen blijkt veel te belangrijk te om alleen als basis voor de wis kunde te worden beschouwd. De voorgestelde lesindeling komt neer 3 een rooster, die, behalve de hier ge noemde vakken omvat: Wiskunde, Ge schiedenis, Biologie, Tekenen, Natuur kunde, Boekhouden, Scheikunde, Economie en Arbeidsverhoudingen en Staatsinrichting. De laatste twee vakken alleen in de hoogste klas. En de rooster t ingedeeld, dat overlading, zowel met vakken als lesuren vermeden i het onderwijs vooral grondiger kan zijn dan thans. De enquête heeft aan het licht gebracht, dat de behoefte aan goed middelbaar op geleiden groter is dan het aanbod. Aan uitsluitend practische opleiding op de H.B.S. bestaat geen behoefte. Daai zien de MULO-scholen in voldoende mate. Wel zal deze nieuwe H.B.S. i dan tot nu toe, aandacht moeten besteden m de vorming van het karakter. Of deze school er zal komen? De minister kent de plannen der Fundatie, hoorden we. En dus is het afwachten. Werkloosheid daalde in Februari tot 101.700 Normaal DRIE GESLACHTEN LOCOBURGEMEESTER icht Sonneveld. De mbtsket de heci lehange: >eld :ri j.l. burgemeester Duiker de'hamer de andere waardigheidstekenen over- idigd. De 80-jarige meende zich te inneren, dat indertijd zijn vader bur- ieester jhr J. K. Hesselt van Dinter ft ingeleid. Op het gemeentehuis is dat deze burgervader inder- jebleki burg n 1897 is geïnstal leester J. N. Som loet Ruzie om burgemeestersstoel Te Soerabaja is een ruzie ontstaan tus sen twee personen, die het burgemeester schap voor zich opeisen. Kort geleden heeft de republikeinse gouverneur van Oost-Java, Doel Arnowo tot burgemeester benoemd, doch juist toen deze laatste op een reisje naar Madoera was schreed Radjamin Nasoetion het gemeentekantoor binnen en ging op de burgemeestersstoel zitten. Nasoetion werd namelijk in 1945 door de republiek burgemeester gemaakt en sindsdien nooit ontslagen. MOTORSCHIP IN ROTTERDAM GEZONKEN. Het motorschip Bussum 4 (schipper E. Vierwind uit Naarden) is gisteren door onbekende oorzaak aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam gezonken. Geen per soonlijke ongelukken. Vogelpest veroorzaakt door gesmokkelde kippen Gedupeerde eigenaars krijgen schadevergoeding De vogelpest is thans reeds in ver scheidene plaatsen in het Zuiden van ons land geconstateerd, Volgens het eerste onderzoek lag de bron van de besmettirig op de Bossche pluimveemarkt. De aan getaste dieren zijn daar door een Bredase pluimveehandel'aar aan de man gebracht. Deze had ze op zijn beurt van andere handelaren gekocht. Men vermoedt, dat deze kippen uit België naar Nederland zijn gesmokkeld. In Eindhoven zijn reeds 60 jonge leg horns met vogelpest achterhaald. Op een bedrijf in Geldrop, waar drie kippen be smet waren, moesten niet minder dan 700 stuks pluimvee worden afgemaakt. eigenaren van een.gedode pluim veestapel worden van regeringswege •chadeloos gesteld. In de besmette gemeenten mag geen kip of haan meer vrij rondlopen. In Geldrop moeten zelfs de postduiven bin- engehouden worden. Ook mensen kunnen door de vogelpest worden besmet, in welk geval o.a. het uitwendige der oogleden wordt aangetast. is in de loop van Februari een einde gekomen aan de stijging van de werk loosheid, die vorig jaar October begon. s een normaal seizoenverschijnsel. Onder invloed van 't naderende voorjaar vonden er meer land- en bouwarbeiders xverk. Toch bleef het aantal werklozen hog boven de 100.000. Het aantal mannen, dat zonder liep, daalde in Februari van 104.111 tot 101.767, Jt.w. 66.256 geheel werklozen (in Januari 70.539), 33.429 DUW-arbeiders (31.832) en 2082 wachtgelders (1740). Van de 1000 mannelijke inwoners zijn j er thans nog bijna 21 werkloos. (In Ja- ;Duari 21. December 18, November 13). De toestand was nog steeds het ergst in Drente 63 per duizend in Januari 65) en het gunstigst in Limburg: resp. 11 en 12. Zuid-Holland had er dimaal 18 per dui- i zend (v.m. 19). De vraag naar mannelijk personeel j steeg voor heteerst sinds Juli en wel van 15.183 tot 17.177. Eind Februari ston den er 3528 gedemobiliseerden als werk zoekenden ingeschreven, I als werkloos. Het aantal wekloze Van 5303 tot 4957. De vraag I lijk personeel steeg van 16.585 tot 17.518. 5 Mei bevrijdingsdag voor heel het land Minister Teulings heeft de gemeente besturen verzocht te bevorderen, dat de bevrijding in het gehele land op 5 Mei wordt gevierd. Aan de viering van de bevrijding van gemeenten buiten het Westen, die eerder zijn bevrijd, zou men op de feitelijke datum een bescheidener cachet kunnen geven. In elk geval wordt geadviseerd, die dag het gemeenteperso- neel geen vrijaf te geven. Anderhalf jaar voof valse munters De valse munters, die door de oplet tendheid van een Amsterdamse -tram conducteur gevat werden, zijn gen door de Amsterdamse Rechtbank Veroordeeld. De vervaardigers van de valse zilver bonnen van 2.50, de vertegenwoordiger J. F. V. en de cartonnagefabrikant E. A. van G., beiden uit de hoofdstad, kre gen anderhalf jaar (eis jaar) drie „uitgevers" ieder acht maanden (eis John Lewis: Volledige over [v eenstemming En nu hard aan het werk... Tussen de „Mine Workers Union" en i mijneigenaren is volledige overeenstem ming bereikt voor een nieuw arbeids contract, aldus heeft de leider der Ameri kaanse mijnwerkers, John Lewis, klaard. De voorwaarden van het contract zijn nog niet bekend gemaakt. Lewis be val de 78.000 ondergrondse arbeiders in de mijnen, die tot nu toe 3 dagen per Week hadden gewerkt, onmiddellijk het werk op basis van een vijfdaagse werk week te hervatten. IJmuiden op de eerste plaats bij visaanvoer In 1949 werd in ons land 261 millioen kg. vis aangevoerd met een waarde ƒ72.7 millioen. Hiervan was 145 mill, kg. afkomstig uit de zeevisserij (waarde ƒ52.3 mill.), 103 mill. kg. uit de kust visserij (waarde ƒ10.7 mill.) en 13 mill, kg. (waarde 9.6 mill.) uit de IJssel- meervisserij. In IJmuiden werd de grootste hoeveel heid aangevoerd, n.l. 77 mill. kg. (waar de ƒ282 mill.), gevolgd door Schevenin- gen met 46.7 mill. kg. (waarde ƒ16.4 mill.) en Vlaardingen met 16.6 mill. kg. (waarde ƒ5.3 mill.). Deze cijfers zijn afkomstig van het C.B.S. Labour in hoop en vreze veroorzaakt paniekstemming „Eerst stemmen, dan dineren", wordt geadviseerd DE NIEUWE LABOURREGERING is nog geen week oud, of reeds bestaat het gevaar, dat het kabinet zal struikelen over een strootje door Churchill op het rode pad gelegd. Vanavond namelijk zal in het Lagerhuis worden gestemd over een motie van Churchill, ten doel hebbende de troonrede zodanig te wijzigen, dat Labour wel verplicht is tot uitstel van de nationalisatie der staalindustrie over te gaan. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat ook de negen Liberale Lager huisleden besloten hebben tegen de Labourregering te stemmen. Vermoedelijk zullen ook de twee Ierse Nationalisten en een Onafhankelijk Liberaal Lagerhuislid tegen zijn. Het parool is uitgegeven „alle hens aan dek", hetgeen neerkomt op „eerst stemmen, dan dineren!" Er bestaat dus kans, dat de regering zal aftreden dan worden nieuwe algemene verkiezingen noodzakelijk. Op de terreinen van de „Keukenhof" te Lisse, waar binnenkort een grote voorjaarsbloemententoonstelling wordt gehouden, is men ijverig bezig met de opbouw van de diverse paviljoens. Schilders werken hier aan het restaurant. Eerst thans bereikt ons deze foto van kapitein Westerling (rechts), terwijl hij het gerechtsgebouw In Singapore betreedt. Zoals men weet, stond hij terecht wegens het illegaal betreden van Brits gebied. (Tel'efoto). Hoge eerbetuigingen in Washington Prins Bern-hard lunchte gistermiddag bij President Truman. Ook waren aan wezig minister Acheson, de voorz. van het Opperste Gerechtshof, Fred Vinson, ambassadeur Van Kleffens, mevrouw Roosevelt en mr W. van Tets, diede Prins vergezelt. De Prins ontmoette gisteren in Wash ington bij generaal Omar Bradley alle Amerikaanse stafchefs. Vandaag lunchte hij met Camille Gutt,'hoofd van het in ternationaal monetair fonds. De Prins zou niet over geldzaken spreken, „aange zien niemand daarover met minder ken nis van zaken zou kunnen spreken dan ik," aldus de Prins op een persconfe rentie. Vanavond zal hij dineren met kolonel Drexel Biddle, voormalig Amerikaans ambassadeur bij de Ned. regering in Londen. De Prins deelde mede, dat hij nog niet wist of hij met zijn eigen vliegtuig naar Nederland zou terugvliegen. Dat zal o.a. van het weer afhangen. Z. K. H. vertelde; dat hij geregeld brieven van zijn doch ters krijgt en geregeld contact houdt met de Koningin, dozh de laatste weken niet meer "telefonisch. Eu de Prinsesjes mogen leren vliegen, als -ze dat willen. Hij is er sterk voor, dat zij hun brevet zullen Prins Bernhard heeft zijn verontschul digingen aangeboden voor zijn inbreuk op het protocol in Washington, doordat hij een half uur voor het vastgestelde tijd stip aankwam. Dit was een gevolg var de wind, die hij tijdens de tocht in d( rug had. De Prins deelde mee, dat hij de ver keerstoren van de vervroegde aankomst op de hoogte had gesteld. Hij heeft ver moedelijk niet voldoende de nadruk ge- op de bedoeling, dat dit bericht verder zou worden doorgegeven, aldus de Prins. A.F.P. meldt nog, dat de chef vao protocol en de militaire erewacht geefs op de landingsbaan wachtten, ter wijl de Prins reeds zijn tweede kop thee met enkele toasts in het restaurant ge bruikte. Ambassadeur Van Kleffens ont dekte hem ten slotte en stelde onmid dellijk de chef van het protocol Prins voor. Daarna inspecteerde Z.K.H- onder de tonen van militaire muziek de efe wacht. Bij aankomst in (Arlington, waar een krans werd gelegd op het graf van de on bekende soldaat, werden 21 saluutschoten afgevuurd de hoogste eerbetuiging, die gewoonlijk alleen staatshoofden ten deel valt. De conservatieven zijn direct tot deze frontaanval overgegaan, teneinde te de monstreren hoe krachtig thans bun po- is. Men had het besluit der Libera- tm tegen de regering te stemmen feitelijk niet verwacht, omdat de partij leider Davies, het conservatieve amende- gecritiseert had. In het gunstigste geval zullen de Liberalen ïich van stem ing onthouden, waardoor de Labour regering een meerderheid van 16 stern en zou kunnen behalen. Vandaar, dat de Lagerhuisleden ven beide partijen een driedubbel onder streepte oproep hebben ontvangen ter ver gadering te verschijnen. Een aantal par lementsleden heeft voor vanavond een uitnodiging ontvangen om de gala-bal letuitvoering in Covent Garden te ko- bijwonen, ter gelegenheid van 'het bezoek van de Franse President Auriol. ziet er naar uit, dat men met volle maag en in feeststemming naar het Par lement zal moeten hollen. De afwezig heid van slechts één Labourlid kan noodlottige gevolgen hebben. Vermelden wij nog, dat zes Conservatieve Lager huisleden een motie hebben ingediend, in zij er hun verontwaardiging uitspreken, dat Shirawell, de Labourman met symphatieëm voor het communisme, door Attlee bevorderd werd tot Minis- ir van Defensie. Volgens deze Lagerhuisleden, had Shin- well in Januari verklaard, dat hij „niet tegen- de doelstellingen van 'het commu nisme was", maar slechts tegen de wijze, waarop het zijn doel trachtte te bereiken. Deze motie der Conservatieven werd af geschoten, nadat het conservatieve blad de „Evening Standard" ook de Min. van Oorlog, Strachey, van communistische voorliefde had beschuldigd. Zoals men weet, nam in het nieuwe kabinet-Attlee, Shinwell de plaats in. van Burggraaf Alexander. Blijkbaar bestaan er dus La- bourministers, die af en toe „vuurroad" worden! Oostpolder liet eerst aan de beurt Regering volgt advies van Zuiderzeeraad Minister Spitzen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering heeft besloten, overeenkom stig het advies van de Zuiderzeeraad, bij de verdere inpolderingen in het IJssel- meer het voorlopig als Oostpolder geduide deel als eerste ter hand te MINISTER IN 'T VELD OP TOURNEE. Minister In 't Veld zal binnenkort een aantal plaatsen in ons land bezoeken. Op 10 Maart houdt hij, zoals gemeld, Hengelo een rede. Op 11 Maart gaat hij naar Doetinchem, op 18 Maart opent hij in Amersfoort de duizendste Airey- woning (montagebouw) en op 30 Maart bezoekt de minister Westelijk Noord- Brabant. PLANTERS WORDEN ONTWAPEND. De T.N.I. in het Soebangse is begonnen alle planters op de ondernemingen der Pamanoekan en Tjiasemlanden te ont wapenen. De moordzaak taxichauffeur Clobus Wordt op 24 Maart door Haagse Hof voortgezet Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal op Vrijdag 24 Maart het Haagse Gerechtshof voortzetten de be handeling van d-e rechtzaak betreffende de moord, gepleegd op de Rotterdamse taxi-chauffeur Clobus. Zo men weet waren beide verdachten in hoger beroep gekomen van een von nis der rechtbank, waarbij de 18-j. W. H. Barendsen tot vier jaar en zijn 23-j. broer, de zanger H. J. Barendsen tot levenslang werd veroordeeld. Voor het Hof werden sensationele mededelingen gedaan omtrent een derde man, zekere Willem Prins, die de moord zou hebben gepleegd en in België verbleef, wa op verzoek van de raadsman van rendsen, mr Schuering de zaak werd ge schorst voor een nieuw onderzoek. „DIEVEN IN DE NACHT" Advocaat trekt Lunshofs geestvermogens om objectief te oordelen in twijfel Parool eist drie- ton schadevergoeding l kennelijk zelf het H. A. Lunshofs brochure „Dieven in dc nacht" is gisteren besproken voor de Amsterdamse rechtbank. Het Parool en zes bestuursleden van de stichting, die dit blad uitgeeft, hebben van de schrij ver resp. f 300.000 en zes maal f 15.000 geëist wegens belediging, dan wel het plegen van een onrechtmatige daad. „Wie critiek wil oefenen, moet raak slaan. Wat mij steekt, is, dat de journa list Lunshof alles wat hem in de wereld niet bevalt, op een sensatielustige manier wil uiten. Daar komen leugens, onwaar heden en beledigingen van," zo sprak mr J. Jolles, de pleiter voor Het Parool. Hij zeide er aan te twijfelen of de geestver mogens van de heer Lunshof wel zodanig waren, dat hij objectief kon oordelen. Mr C. Craandijk, die Lunshof verde digde, noemde hem echter een man, die verlangt naar gerechtigheid. Een journa list, die op een goed moment stukken in handen kreeg, die er geloofwaardig uit zagen; officiële stukken, die bovendien Nasleep van de oorlog van Haags meisje in Zandvoort school gehaald Pleegvader wilde haar niet aan de moeder geven (Van een onzer Vóór de capitulatie van Duitsland woonde in Hannover een Haagse dame met enige kinderen. Haar man was bij de SS en na de overgave van Duitsland wilde zij zo spoedig mogelijk terugkeren naar Den Haag. Zij kon echter haar dochtertje niet meenemen, omdat het meisje in een ziekenhuis lag. Men heeft toen om haar hals een plaatje gehangen met de naam van het kind: Elisabeth van Geen. Het was voor de moeder on mogelijk een adres in Holland op te ge ven, omdat zij, in de eerste verwarring na de capitulatie niet kon zeggen, waar zij in Nederland terecht zou komen. Toen de moeder vertrokken was, heeft men de DAT de prijsvraag voor de afbouw van de St. Walburgstoren te Zutphen g-ewon- 's door de R'damse architect A. Doo- rewaard en de derde prijs werd toege kend aan A. W. Jansz., architect te Voor burg. DAT minister Joekes op desbetref fende vragen van het Tweede Kamerlid Haken (C.P.N.) geantwoord1 heeft, dat de overbruggingssteun van D.U.W.-arbei- ders in een gemeente der 5e klasse voor gezin zonder kinderen des winters minste f 26 per week is, wanneer er geen andere gezinsinkomsten zijn. DAT er in ons land nog 120 eenden kooien zijn. DAT de kolenproduiotie in Februari 947.300 ton bedroeg ('Jan. 1.050.800) e invoer 364.400 ton (389.200). DAT het m.s. Bonneville (9000 ton), gebouwd op de werf van de Ned. Dok en Scheepsbouwmij. te A'dam, op 15 Maart aan de Noorse rederij Klaveness zal worden overgedragen. DAT de eerste steen is gelegd voor emai'l'leerfabriek van Etna (haarden kachels) te Breda. DAT in Breda f30000 is uitgetrokken voor een massa-Lb.c.-onderzo'ek. DAT uiit een perceel aan- de Van Tuyll m Serooskerkenweg te A'dam voor f 1200 juwelen, twee bontmantels en een radio werden gestolen. DAT het Noorse m.s. Norfrost (380 ton), hetwelk bij Westkapelle een aan varing kreeg, na reparatie uit Vlissingen aar Noorwegen is vertrokken. DAT morgen in het geteisterde Veulen j.) een pompsfcastion voor de waterlei ding wordt geopend. DAT A. J. van Haaften uit Den Haag de laagste inschrijver was voor het bag geren van een vaargeul en het maken an een havendam bij Lemmer (f 506.500) J. G. Steensma te Lemmer hoogste x>r f 793-500. DAT op 21 Maart in Leeuwarden ge tuigschriften worden uitgereikt aan ruim honderd beroepschauffeurs, die één of twee jaar zonder ongelukken hebben ge- DAT in April in Heemskerk een ten toonstelling wordt gehouden van Palm- paasgebruiken in ons land. DAT Bergen op Zoom vermoedelijk in October mijragas krijgt. DAT de gemeenite-architect van Har- dinxveld, F. Fenema, een nieuwe thode voor het storten van betonnen pa len heeft gedemonstreerd. verslaggevers) kleine Elisabeth naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht en later kwam het in een inrichting te Al phen aan den Rijn. De directeur be- steèdde het meisje tijdelijk uit aan een 72-jarige, ongehuwde man In Zandvoort. Ondertussen werd het speuren naar de moeder voortgezet, met resultaat. Zij inmiddels hertrouwd en in verwach ting, om welke reden de mijnheer uit Zandvoort haar aanbood, het kind lopig te verzorgen. De moeder aanvaard de het aanbod, doch toen de baby ge boren was, wenste zij haar dochtertje terug. De Zandvoortse heer stuurde haar echter steeds met een smoesje heen, dat 'hij het meisje, dat nu 7 jaar is, i lijk kon missen. Hij had er 5 jaar gezorgd en was begrijpelijk Elisabeth gehecht. Men heeft in deze zaak, ten einde raad, de Kinderpolitie gemengd en dezer dagen heeft een Haag rechercheur Elisabeth van school ge haald in Zandvoort en haar naar het politiebureau gebracht. Haar verzorger, de heer E. H. van werd ook op het bureau geroepen daar werd hem meegedeeld, dat het meisje mee moest naar Den Haag, om de moeder te worden teruggegeven. De heer Van B. was daarover danig ont stemd. Hij krijgt een proces-verbaal we gens het opzettelijk onttrekken van een minderjarige aan het wettig over haar gestelde gezag. Nieuwe koffiebon 425 Bon 425 algemeen is aangewezen vo het kopen van 125 gram koffie. De bon geldig van morgen tot en met 25 Maart. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken; op 20 April wordt dus een nieuwe bon aangewezen. Import van aardappelen De regering heeft de mogelijkheid open gesteld tot invoer van aardappelen vooi part. handelaren, ter verlichting van de marktsituatie. Er zijn geen grote trans acties te verwachten, gezien de toestand op de internationale markt. op geheimzinnige manier uit ambtelijke dossiers verdwenen waren. „Mag hij niet vragen om opheldering en aandringen op een onderzoek?" vroeg mr Craandijk. Hoofdmoot van de brochure vormen zekere gedragingen van het Tweede Kamerlid Frans Goedhart (de illegale Pieter 't Hoen) en van de heer Van Heu- ven Goedhart, tegenwoordig hoofdredac teur van Het Parool, oud-minister iri Londen en vertegenwoordiger van onze regering in Lake Success. In het proces, dat eerder tegen de heer Lunshof is ge voerd, omdat hij weigert de bronnen van zijn inlichtingen te noemen, is aangeno men, dat de stukken op zichzelf echt waren. Dit ontlokte mr Briët, de presi dent van de rechtbank, gisteren de op merking, dat de waarheid van de inhoud ervan nog niet vaststond. Mr Craandijk trachtte aan te tonen, dat de feiten, in de brochure genoemd, wel juist zijn. Zo toonde hij een briefje van Lex Althof, een lid van de Paroolgroep, geschreven vóór hij werd gefusilleerd. Althof schreef o.m., d?t Goedhart alles bekende. Er is een vertnoeden, dat drin gend om opheldering vraagt, aldus Craandijk: het vermoeden dat Goedhart het bekende verhaal, als zou hij een zak boekje met aantekeningen hebben verlo- waardoor de Duitsers aan hun in lichtingen kwamen, verzonnen heeft. Waarom zou Lunshof over zoiets geen opheldering mogen vragen? Mr Jolles wees er op, dat de achter grond van deze kwestie volgens hem ligt in de onenigheid tussen De Telegraaf de gastbladen Het Parool en Trouw. Hij de beschuldiging van de hand, dat Het Parool het verschijnen van De Tele graaf had tegengehouden. Tot nu toe be taalde het blad f 3 millioen voor hei drukken aan De Telegraaf en het blad zal de eerste de beste gelegenheid grijpen om het gebouw te verlaten. De rechtbank zal vonnis wijzen op 25 April. Wat is algemeen Op hetgeen wij dezer dagen schreven over een spreekbeurt van ds K. Strijd ir „Kerk en Vrede" en de „Algemene Nederlandse Vredesactie" moeten wij terugkomen. Wij hadden onder veel reserve onze gegevens gepur uit het communistische dagblad ..De Waar heid". Ons blad had zelf voor deze samen komst geen uitnodiging ontvangen. Het blijkt ons nu. dat wij de „Algemene Nederlandse Vredesactie" onrecht heb ben gedaan door haar als communistisch te bestempelen. Dat wil zij niet zijn en dat is zij ook niet. Hierin onderscheidt zij zich en dan is tevens duidelijk, hoe wij tot dit mis verstand gekomen zijn van de dus genaamde Vredescomité's. welke de com munisten in deze tijd in serie uit de grond proberen te stampen onder het mom alsof dat ook algemene instellingen zouden zijn. De „Algemene Nederlandse Vredes actie" stelt zich op het standpunt__ van een „bovengewelddadige strijdwijze", zo schrijft men ons uit' deze kring, en men zendt ons onder meer een exemplaar toe van het orgaan van „Kerk en Vrede" (waarmede men blijkbaar sympathiseert), waarin zelfs nadrukkelijk stelling wordt genomen tegen de dusgenaamde Vredes comité's. Van deze Vredescomité's wordt terecht gezegd, dat hier van principieel anti-militairisme geen sprake is; zij be strijden immers alleen het Amerikaanse militairisme, aldus zegt deze verklaring, en niet het Russische. De „Algemene Nederlandse Vredesactie" en „Kerk en Vrede" daarentegen willen zich keren 'tegen militairisme in elke vorm. Wij maken hiervan natuurlijk gaarne melding. We waren r slachtoffer geworden tische streven om de mensen op een oe- drieglijke wijze voor de mal te houden. Alleen moeten we hieraan toch even de vraag verbinden, of de „Algemene Nederlandse Vredesactie" (zij het uiter aard heel anders dan de communistische instellingen) zelf niet mede aan dit mis verstand schuldig is? Zij noemt zich al- gemeen, Nederlands, en zij wil vredes actie zijn. Altemaal begrippen, welke een ruime inhoud kunnen hebben. Maar de inhoud, welke zij er en met goed recht aan geeft, is een zeer bepaalde en 'bovendien een beperkte. Zij wil dé vrede bevorderen op een bepaalds wijze, welke lang niet algemeen wordt gedeeld. Roept zij dan zelf niet risico's op? De zaak zelf De „Algemene Nederlandsê Vredes- actie" is dus niet communistisch Dat hebben wij hierboven recht gezet. Maar wij moeten wel blijven bij ons stand punt, dat haar werk in dit tijdsbestek bij uitstek indien niet uitsluitend dien stig is aan de bedoelingen van het com munisme. Het was niet zonder reden, dat de communistisohe pers met alle instem ming van het 'betoog van ds Strijd mel ding maakte. Het kon haar daarbij zelfs tamelijk onverschillig laten, dat (naar ons gebleken is) ds Strijd zich eveneens tegen het communisme heeft gekeerd. Het punt waarop het voor haar aan kwam, was, dat ds Strijd tegen het los- de Amerikaanse wapens was. En dat wordt ons uit de kringen van de „Algemene Nederlandse Vredesactie" nog uitdrukkelijk verzekerd en toege geven. Zeker, deze mensen zouden ook zijn tegen het lossen ran Russische wapens. Maar ze zien blijkbaar over het hoofd, dat die Russische wapens niet meer ge lost behoeven te worden en dat ze er al zijn in een belangrijk deel van Europa. Wanneer Amerikaanse wapens moeten worden gelost, dan alleen uit verweer bescherming daartegen. Jij weten nu wel, dat over dit alles het gesprek moeilijk is, al willen we het niet vermijden. Hier 'botsen voor ons be sef idealisme en werkelijkheid. Natuur lijk zouden ook wij gaarne de wapens afzweren. Natuurlijk hebben ook wij ge hoopt, dat. het na deze jongste oorlog anders zou gaan dan voorheen. Natuur lijk hebben ook wij met spanning de pogingen gevolgd om tot een vergelijk over belangrijke aangelegenheden te ko men. Natuurlijk heeft het ook ons ge griefd, dat de onmacht alleen door da onwil werd overtroffen. Natuurlijk heeft het ook ons bekommerd, dat er nog al- d mensen zijn die door de zucht naar ,;gressie worden beheerst. En natuurlijk blijven ook wij van oordeel, dat in het tegengaan van het communisme een goede sociale politiek de voorkeur ver dient boven bescherming door wapenen. Het idealisme is intussen nog altijd geen werkelijkheid geworden. Laat -ons het met schaamte bekennen. Die werkelijk heid van vandaag is, dat het communis me ons noopt tot verWeer, juist ter be scherming van waarden welke het ver dienen alle dreiging en geweld te over- Tiel gaat van 717 Juni het 1500- Verklaring Ned. gezant: Zal de lieer Van Tets naar zijn post te Praag terugkeren? Aan 20 Tsjechen visum voor Jaarbeurs geweigerd DE NEDERLANDSE GEZANT in Tsjechoslowakije, de heer W. van Tets, die thans Prins Bernhard begeleidt op diens reis door het Westelijk halfrond, heeft te Washington verklaard, dat hij de situatie in Praag nis gevolg van het proces-Louwers ernstig acht, gezien de belangrijke consequenties. Nederland hadden verzocht, met de be doeling deel te nemen aan de Utrechtse Jaarbeurs, dit visum geweigerd werd. Het betreft hier voornamelijk deel nemers-exposanten. De heer Van Tets zelde, dat hij door jn reis de ontwikkelingen te Praag slechts oppervlakkig had kunnen vol- ;n zich thans in verbinding had ge steld met de minister van Buitenlandse Zaken. Intussen wist hü nog niet, of hij afloop van de reis van Prins Bern hard al dan niet naar zijn post te Praag >u terugkeren. De gezant verklaarde verder, dat de Amerikaanse persberichten welke hij 'had gevolgd, hem de Indruk hadden gegeven, dat de Tsjechische justitie volkomen an dere inhoud geeft aan de begrippen „spionnage en sabotage" dan de justitie de Westelijke landen. Het inwinnen „handelsinlichtingen", dat algemeen gebruikelijk en geheel oirbaar is in West-Europa; wordt thans in de Oost- europese landen „spionnage" genoemd en op deze basis is, volgens de gezant, het proces-Louwers blijkbaar gevoerd. Vermelden wij nog, dat aan een twin tigtal Tsjechen, die om een visum voor WEERBERICHT it- Veel beicolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar be wolkt met bijna overal enige regen of motregen en plaat selijk nog mist of nevel. Zwakke tot matige, veran derlijke wind. Iets kouder overdag. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Vrijdag 10 Maart: zon op 7.07, onder 18.35; maan op 2.14, onder 9.18 uur. 11 Maart L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1