Jiieuiwe geihsctfe (tfburanl diplomatieke onverschilligheid en cynische boosaardigheid te Praag Wist U INSDAG 7 MAART 1950 BUREAUX: Elogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408 Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: Tel 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1EN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8064 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StoatBQstlcl! Is 4ftctlma myn bert in tcyfjeosDret" „Sole Mio" op de duur permanent sanatorium Zie pagina 2 s Lands wijs, 's lands eer! Protestnota van onze Ned. zaakgelastigde belandde bij suppoost *1ISTERMIDDAG heeft, volgens Reuter, de Nederlandse zaakgelastigde te Praag, J de heer Van der Gaag, geprobeerd een krachtig protest in te dienen bij het (nisterie van Buitenlandse Zaken aldaar. Hy slaagde er ten slotte in de betref- pde nota te overhandigen aan de portier, omdat er geen ander „verantwoordelijk" rsoon te vinden was, bereid het stuk te accepteren. De inhoud van deze protest- ita, duizend woorden tellende, kon nog niet worden bekend gemaakt, maar heeft trekking op het proces tegen de heer Louwers, de hoofdvertegenwoordiger van A.K.U., die, zoals vermeld, tot 15 jaar dwangarbeid werd veroordeeld. 'Het zijn wel zonderlinge practijken, £r het Tsjechische ministerie van Buit. en zich van bedient. Men weet niet, ,'jt men meer moet veroordelen, de di- pmatieke „nonchalance" of de cynische osaardigheid van deze machtsmagnaten jiter het „IJzeren Gordijn". Toen de ër J. van der Gaag op de gebruikelijke jjze zijn protestnota wilde overhandi- n. werd hem gezegd, dat het gebouw or buitenlanders was gesloten en er émand van het ministerie aanwezig |s, om het document in ontvangst te 'men. Zelfs geensecretaresse. 'Dnze zaakgelastigde besloot tenslotte tar te wachten, tot hij iemand zag en een half uur liep hij de vice-minister n Buit. Zaken tegen het lijf. die op het ht stond het gebouw te verlaten. Maar ze heer had geen tyd, omdat hij met er lof" was. Toen kwam er een politie- ent aan te pas, die zoiets zei als „Komt morgen maar terug." Maar de heer Van r Gaag was niet van zins het gebouw te rlaten, totdat hij de nota overhandigd d. Opeens zag hij een suppoost en gaf hi de nota. Op dit alles is een bekend reekwoord van toepassing: ,,'s Lands js, 's lands eer"! A.K.U. weert laster tegen Louwers af Een redacteur van het ANP heeft een iderhoud gehad met de directie van de £U te Arnhem. Deze deelde mede, dat een man van het formaat van de heer uwers niet in staat achtten tot een ont- ende daad, als waarvan Praag hem be- ■Jnuldigd had. De vorige week ontving vrouw Louwers nog een brief van haar itgenoot, waarin deze haar moed in- k en o.a. schreef: „Wie kan zeggen, vlug ik weer bij je ben." 'eertien dagen vóór zijn arrestatie was Arnhem geweest. De in- (uatie van „economische sabotage" ;rd door de AKU pertinent afgewezen, hoofdkantoor in Arnhem ontving van bureau te Praag, waarvan Louwers dagelijkse leider was,-slechts infor- zakelijke aard. Het bevreem- ^rcliieven uit Neurenberg naar Vredespaleis Naar we vernemen zullen de archieven In het Internationale Militaire Ge- phtshof te Neurenberg naar he't Vre- tepaleis te Den Haag worden overge- acht. De archieven zullen aan de grif- t van het Internationale Gerechtshof 'bewaring worden gegeven. Vrouw in brand gevlogen en overleden Man sprong met brandende kleren ln de gracht De 52-jarige mevrouw T. Brakke- jilinga te Groningen liet gisteren een Jroleumstel op de grond vallen. Het Jerkleed vatte vlam en ook haar kle- r. raakten in brand. Buren wisten met el moeite het vuur te doven, maar 'vrouw Brakker is gisteravond over- |n Amsterdam was een leerling-mon- ir zo onvoorzichtig, een sigaret aan te jken terwijl een blik met benzine naasl in stond. Er viel een vonk in en de ren van de man geraakte in brand. Hij •ong het water van een gracht in en de vlammen te doven. Hij is in opgenomen. dende is, dat de AKU reeds meer dan twintig jaar met Tsjechoslowakije zeer aangename relaties onderhield en dit land zelfs tot de grootste afnemers behoorde. Nog verleden jaar had Louwers des kundigen van de AKU voorlezingen in Praag laten houden met toestemming van de Tsjechische autoriteiten. Ook heeft Louwers zich steeds beijverd om Tsjecho slowakije flinke leveringen te bezorgen in een tijd van schaarste. Bovendien was Louwers, met goedkeuring van het mi nisterie, te Praag tewerkgesteld, omdat hij, door zijn langdurig verblijf in dit land, taal en landaard kende. Het ergerlijke is, dat eerst verleden week de AKU vernam, waar Louwers zich in hechtenis bevond. Op de vraag of er met betrekking tot de veroordeling van de heer Louwers en het Tsjechische personeelslid Vavra nog nadere stappen door de AKU zullen worden gedaan, deelde de directie mede. dat zij voortdu rend contact blijft houden met het Ne derlandse min. van Buit. Zaken. In Frankrijk thans 200.000 stakers Verkeer te Parys gdeeltelijk hervat De staking van het openbare vervoer te Parijs verliep gisteren geleidelijk, tot 8 van de 14 Metrolijnen en 1000 van de 1900 bussen weer normaal reden- De onderhandelingen worden inmiddels voortgezet en de kans blijft bestaan, dat morgen toch nog de miet-communisti- sche vakbonden zioh bij de staking zul len aansluiten. In geheel Frankrijk zijn thans nog 200.000 arbeiders in de auto- en vliegtuigindustrie en in de havens in staking. KLM VLIEGT NORMAAL NAAR PARIJS De KLM ondervindt geen hinder van de staking van het grondpersoneel op het Parijse vliegveld Le Bourget. De maatschappij heeft er n.l. haar eigen personeel, dat niet staakt. Amerikaanse staalovens gloeien weer New York baadt weer in een zee van licht en de Amerikaanse staal- en an dere fabrieken hebben de ovens weer doen opvlammen, aangezien het meren deel der 372.000 stakende mijnwerkers weer naar het werk is teruggekeerd. Reuter zegt, dat de economische vooruit zichten als bij toverslag veranderd zijn en de industrie zich reeds binnen 10 dagen zal herstellen. TRUMAN MET VACANTIE Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat President Truman a.s. Zondag aan boord van zijn jacht „Williamsburg" voor n drieweekse vacantie naar Key West Florida zal vertrekken. n ziekenhuis opgenomi |UGDIGE MOTORRIJDERS BOTSTEN TEGEN VRACHTAUTO. •ngevolge van de mist is vanmorgen hoogte van het viaduct te Overschie motor op een stilstaande vrachtauto reden. De motorrijder, de 18-j. scholier G. Krone uit Rotterdam werd met een {edeukte borstkas en een gebroken arm r een ziekenhuis gebracht. Zijn duo- gagier. de 20-j. student A. P. H. v. d. pm, eveneens uit Rotterdam brak een Ontslag bij Pharmaceutische fabrieken De voorzitter van de raad van pmissarissen van de Verenigde Phar- pceutische Fabrieken dr. W. H. Bloe- endaal en de commissaris L. W. Wil- bvanck berichten, dat zij genoodzaakt m, hun functies neer te leggen, in ver- md met het conflict met C. J. Jansen, b der grote aandeelhouders. Zij achten kt indertijd getroffen compromis ge- ponden. AMERIKA REGISTREERT ZIJN COMMUNISTEN De juridische commissie van de Ame- kaanse Senaat heeft een wetsontwerp bedgekeurd. hetwelk voorziet in de (rplichte registratie van communisten. [wee doden bij auto-ongeluk onder Muiden Onder Muiden zyn vanmorgen ca. half tl een personenauto van de AVRO, be- urd door de heer C. J. van Weegen, en |n bestelauto, afkomstig uit Voorburg, j volle vaart op elkaar gereden. Dc ter Van Weegen was op slag dood. De ter Lens uit Voorburg is in zorgwek- nde toestand naar Amsterdam over bracht. Een tweede inzittende van de stelauto. de heer Koopstra uit Haar- ®i. overleed enige ogenblikken na levaL Op het kruispunt Van Alkemadelaan—Wassenaarseweg in Den Haag had gisteravond een hevige botsing tussen twee auto's plaats, waarbij vier per sonen vrij ernstig werden gewond. De politie op de plaats van het ongeval bezig met het verhoren van getuigen. Zoals men ziet zijn de auto's zwaar beschadigd. Australië wil nu twee duizend man Maar gedemobiliseerden ver langen naar huis Australië wil voorlopig ten hoogste 000 in Indonesië te demobiliseren Ne derlandse militairen als immigranten ontvangen. Nieuw-Zeeland heeft voorlo pig slechts 470 gespecialiseerde mannen 100 vrouwen uit Indonesië nodig. Volgens de heer Krijgsman van de af deling emigratie en demobilisatie het hoge commissariaat is het van 2000 op geen stukken na te bereiken. Hij zal blij zijn als men het tot 500 man brengt. De jongens ruiken de stal en wil- :n naar Nederland. Australië heeft het liefst ongehuwde annen van 18 tot 45 jaar. Gehuwden tot 50 jaar met gezinnen in Indonesië ko- eveneens in aanmerking. Hebben zij gezinnen in Nederland, dan krijgen zij slechts bij 'wijze van uitzondering toe stemming onder overlegging van een bankverklaring, dat zij in staat zijn, voor hun gezinnen te zorgen. De Australische regering zorgt voor de is naar de kampen, waar zij worden ondergebracht. Voor de eerste maanden behoeft men zich over de huisvesting geen illusies te maken. In de grote den betaalt men 6 pond of meer per week een kamer en een keukentje, onge- huwden betalen 30 shillings pension per week in kleine steden, waar men de hand kan houden aan prijsvoorschriften. De 470 man, die Nieuw-Zeeland vraagt, zijn 200 landbouwers en veetelers. 100 timmerlieden voor speciale bedrijven, 'oor particuliere bedrijven. 30 man groot materieel zoals bulldozers. 10 loodgieters, 10 fitters, 10 electriciens en 10 takelagewerkers. Van de 100 vrouwen moeten 50 in Nederland gediplomeerde verpleegsters zijn, 25 ter opleiding krankzinnigenverpleegsters, en 25 steno typistes. die het Engels goed machtig zijn. Half Maart wordt een keuringsploeg te Djakarta verwacht. Ex-militairen in geallieerde dienst (voor 15 Augustus 1945) mogen met hun gezinnen binnen komen, terwijl de Australische regering huisvesting zorgt Bezoek van Josephine Charlotte aan België Prinsës Josephine Charlotte, de doch- r van Koning Leopold zal dezer dagen jor de tweede maal sinds het einde van de oorlog een bezoek brengen aan Bel gië. Officieel verluidt, dat de 22-jarige prinses zal deelnemen aan de op 12 Maart te houden „volksraadpleging" betreffen de de terugkeer van haar vader op de Critiek van Schuman oj> Adenauer ,.Wy hebben ervaring van nazi methoden". De Franse minister Schuman heeft officieel zijn afkerujg geuit over ver klaringen "van Duitse politieke leiders de gesloten overeenkomsten tussen Frankrijk en het Saargebied. Hij protes teerde heftig tegen de uitlating van dr Adenauer, dat Frankrijk nazi-methoden gebruikte in de onderhandelingen met het Saargebied. Hij zeide: „Wij hebben teveel ervaringen gekregen van nazi methoden in Frankrijk om te kunnen toestaan, dat men gaat beweren, dat Frankrijk die bezigt." Hij hoopte, dat Duitsland de dingen spoedig weer nuch- |MMpu gaan zien. I Franse president arriveert vandaag in Londen Versteviging der relaties tussen Marianne en John Buil De President der Franse Republiek, Vincent Auriol, is vanochtend met zijn echtgenote naar Engeland vertrokken voor een officieel bezoek van 3 dagen. Over een afstand van 120 KM van Do ver tot Londen wapperen de Franse kleuren ter verwelkoming van Auriol. De haven van Dover en de Britse hoofd stad zijn met bloemen getooid ter ge legenheid van het eerste Franse offi ciële bezoek sedert Maart 1939, toen President Lebrun, die thans te Parijs is overleden, in Engeland te gast was. Twaalf Vampire-vliegtuigen zullen het schip van President Auriol escorteren. Er zijn uitgebreide veiligheidsmaatrege len getroffen, teneinde eventuele de monstraties te voorkomen. Het bezoek van de President omvat recepties, gala voorstellingen, officiële maaltijden en een Frans- Engelse tentoonstelling. Doel is o-a. versteviging der Frans-Britse betrekkingen. Offensief in Britse Lagerhuis Laboursehipper Attlee tracht klippen der Conservatieven te omzeilen Het gerecht der staalnationalisatie staat op het fornuis, maar wordt nog niet geserveerd rJDENS HET DEBAT in het Engelse Lagerhuis over het regeringsmenu en waarin niet gesproken werd over de dampende Labour-schotel der nationali satie der staaündustrie, heeft Attlee zich gehaast te verklaren, dat, om zo te zeggen, die schotel wel op het roodbrandende fornuis staat, maar dat die voor het ogenblik niet zal worden geserveerd. De Britse premier zei letterlyk: „Momenteel op dit gebied niets te doen!" De Conservatieven, die de oppositie vormen, hebben tegelijk twee amendementen ingediend op de troonrede, welke de val van het Labourkabinet zouden kunnen teweeg brengen, indien zü werden aangenomen, hier dus sprake van een frontaanval der firma ChurchiüAttlee. amendementen zal beschouwen als be langrijke kwesties, waarvan eventueel haar aftreden en het houden Politieke baasd, dat de Conservatieven zo spoedig het offensief overgingen, doch het staat nog te bezien, of de regering deze In verband met het bezoek van president Vincent Auriol van Frankrijk aan Groot-Brittannië, is Londen prachtig versierd. Toen de Engelse Koning en de Koningin gisteren uitreden, gaven de guirlandes en de vlaggen aan de opening van het Engelse parlement dan ook een bijzonder cachet. De Prins volledig hersteld Vloog vandaag naar Washington Prins Bernhard is volledig hersteld in de griep, die hij Zondag in Los An geles had opgelopen. Gisteren vloog hij in zijn Dakota naar Fort Worth in Texas. Hij stuurde niet zelf. Vandaag reisde hy door naar Washington, om Truman te ontmoeten. Het plan om in Fort Worth onderscheidingen uit te rei ken aan Nederlandse officieren, kon we gens tijdgebrek niet doorgaan- DELFT EEN TWEEDE GIETHOORN Na eind Maart zal men door de Delftse grachten een rondvaart kun nen maken per gondel. Een Delfts reisbureau heeft in Giethoorn een boot voor 25 personen en één voor 12 personen besteld. De eerste wordt in het eind van deze maand afgeleverd en dan kan in Delft de „vaarjool" be ginnen, want het gemeentebestuur en dé politie hebben al toestemming ver leend. De gondels zullen ligplaats kiezen voor het Meisjeshuis aan de Oude Delft, dicht bij de Oude Kerk en het Prinsenhof. De steven van de gondels, die zullen worden voort- geboomd, loopt met een grote bocht omhoog, evenals bij de Noorse viking schepen. Met iedere boot vaart een deskundige gids mee. Tientallen inbraken in Eindhoven opgelost Serie arrestaties verricht Tientallen nachtelijke inbraken, bijna alle met een valse sleutel gepleegd, zijn i Eindhoven tot klaarheid gebracht- Er een serie arrestaties verricht. De belangrijkste arrestanten zijn de 46- jarige C. P. L. en zijn hospita C. W. De man schijnt ook in zes omliggende ge meenten te hebben geopereerd, nadat hij eind 1948 uit de gevangenis was ontsla gen. L. en mej. W. stonden op het punt te trouwen. De ringen waren eerlijk ge- kooht, maar tegen inlevering van gesto len goud. Er kwam weer veel oorlogs tuig boven water De Hulpverleningsdienst heeft in 1949 tim 30000 stuks wapens en munitie geruimd tegen rond 18.500 in 1948. Ook kwam veel oorlogstuig binnen door huis- in-huis-acties in 141 gemeenten. In totaal werden in 1949 de volgende hoeveelheden oorlogstuig opgespoord: granaten 91.000 stuks (v.j. 106.000); land mijnen 4900 stuks (7900); springstoffen 5200 kg (11.200); kleine soort munitie 43.800 kg (171.600); strijdgassen 486 kg (601); wapenen 3900 stuks (1670); hand granaten 19.300 stuks (19.300); hommen 1160 stuks (1160). „Jood Süssnog niet vergeten Veit Harlan, Goebbels' filmproducer e; vervaardiger van de film „Jood Süss' die vorig jaar door een gerechtshof te Hamburg werd vrijgesproken van anti semitisme, zal 29 Maart in Hamburg weer voor dezelfde aanklacht terecht staan. De Off. van Justitie verklaarde, dat Harland weer beschuldigd zal den van misdaden tegen de mensheid egens het vervaardigen van bovenge noemde film. Het hooggerechtshof te Keulen verwierp in December de vrij spraak en een* nieuw proces werd aan hangig gemaakt. De familie Louwers in Best is een goed Rooms gezin Vraag in het Brabantse Best waa: familie Louwers woont en men wijst U. even over de overweg een huis met een reeds groenende treurwilg ervoor, dat iets terzijde van de straat staat. L Louwers staat er op de deur. Het is het ouderlijk huis van de heer Louwers. die in Praag tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, beschuldigd van economische spionnage. Mevrouw Louwers. die op 20 Decem ber jl. terugkeerde uit Praag met haar jarig dochtertje, nadat op 16 De cember haar man gearresteerd was- woont er. Zij wacht er de maand April af, waarin het tweede kind geboren moet worden. Een vriendelijk huis, met vriendelijke, terneergeslagen mensen, die U weinig over de man en zoon, ginds in Praag vertellen. Wat is er te zeggen nu anderen zoveel beweren? De heer Louwers kende Praag al van voor de oorlog. Toen werkte hij bij Bata- Sinds 1945 is hij er in dienst van Hoe reizen de ivalvissen? Om de diverse zwerftochten van de walvissen na te gaan, heeft een groep Britse geleerden zich voor tien maan den op de „William Scoresby" inge scheept. Zij zullen de walvissen niet met harpoenen beschieten, maar met roestvrije stalen buisjes, die in de vet laag onder de huid van de vis blijven zitten. Deze buisjes zijn genummerd en het nummer wordt geregistreerd met plaats en datum van de beschie ting zorgvuldig erbij genoteerd. Als later deze walvissen door walvisvaar ders worden gevangen, hoopt men door het nummer van het buisje te controleren af te kunnen leiden, welke reizen zij intussen hebben af gelegd. TORPEDOBOOTJAGER ZAT EEN MAAND BIJ BORSSELE VAST De Belgische torpedobootjager Jan Breijdel. die op 10 Februari bij Borssele (Westerschelde) op een strekdam liep. is gisteren vlot getrokken. Het schip wordt in Vlissingen opgekalefaterd, doch zal over enige tijd worden gesloopt De strekdam is ernstig beschadigd. NIEUWE TEGENSPRAAK INZAKE SCHACHT. Uit de meest bevoegde Indonesische bron in Den Haag spreekt men het Reu- terbericht, dat Hjalmar Schacht een be langrijke positie in Indonesië zou krij gen. legen. Tevens ontkent diezelfde bron. dat van de waarde van de uitvoer uit Soerabaja een heffing van 30 pet geëist wordt. de AKU en mevrouw Louwers is in dat jaar met hem meegegaan- Hun kind is in Praag geboren. Een vriend des huizes, die we later spraken noemde het gezin Louwers „een goed Rooms gezin" en de bewering, dat de heer Louwers een communist zou zijn geweest „belachelijk". Het zijn harde werkers, vertelde deze man. In de eerste plaats zakenmensen. Met po litiek hebben dergelijke mensen geen bemoeienis. en als men het werken voor een bedrijf en het zoeken van afzetmogelijk heden, waarmee natuurlijk marktana lyses en andere onderzoekingen samen hangen als economische spionnage wil beschouwen! Dit zijn de gewone bezig heden, waarmee iedere zakenman in welk land hy ook werkt, in zijn eigen belang even zeer als in dat van een ander, zich bezig moet houden. De heer Louwers was in Praag, zo ernamen wy in Arnhem, bij zaken vrienden zeer gezien. Hij is een Brabander, een prettige harde werker en zeker geen man, die beschuldigingen zal uiten tegen zijn be kenden. Beschuldigingen, die overigens kant noch wal raken en waarvan men zioh ook niet voorstellen kan, dat Lou wers ze. tijdens het proces geuit heeft. Alle hoop, in Best, in Arnhem en Den Haag is er thans op gericht, dat de Tsjechische regering Louwers alsnog uitwijzen zal. „Eén in 't rijk der klanken..." In het Achterhoekse Ruurlo wer den drie nieuwe klokken gehangen: één grote in de toren van de Herv. kerk en twee kleinere in die van de Rooms-Katholieke. Predikant en pas toor schijnen het best met elkaar te kunnen vinden. Ze lieten hun klok ken op elkaar afstemmen, dat geeft op hoogtijdagen een harmonische sar; menklank. De pastoor ging nog ver der. In.de grootste van de nieuwe klokken liet hij de volgende inscrip tie aanbrengen: „Mij, Willibrord, goot dezelfde hand, die goot mijn zuster aan de overkant. Dat God de Chris tenen weer semenbrenge, gelijk in de lucht zich onze klanken mengen". Naar betere drinkwater voorziening In onrendabele streken van o Leids< s land. Naar de N verneemt .heeft de minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes, kortelings alle Colleges van Gedeputeerde Staten een missive gezonden, waarin een opgave gevraagd werd van de streken van ons land. die nog een goede drinkwatervoor ziening ontberen. Op grond van de in deze maand te ontvangen gegevens zal dan in opdracht van de Minister de Interdepartementale Commissie voor Rijkssteun aan de Drink watervoorziening een systematisch ur gentieplan opstellen, volgens hetwelk de onrendabele gebieden van ons land mede ten behoeve van de uitvoering der in dustrialisatieplannen zullen geholpen worden. Westerling morgen voor gerecht Kapitein Westerling zal morgen voor het gerecht te Singapore verschijnen wegens onrechtmatig binnenkomen en wegens geweldpleging tegen een mede gevangene. DAT het uitgestelde bezoek van de Hamburgse burgemeester Max Brauer aan ons land thans is vastgesteld van 26 tot 30 Maart en hij op 27 Maart in Den Haag door minister Drees wordt ontvan gen. DAT dr R. D. G. Ph. Simons, huid specialist in Amsterdam en privaatdocent int Leiden, vanavond naar Suriname vliegt voor een studiereis van 2^ maand. DAT in Maastricht 10 jaar werd ge- eist tegen de 63-jarige H. J. Beckers, die o m. in Huizen de illegale groep verried, welke de zender Phohi bediende DAT voor het „B.G." te Maastricht bij irerstek acht jaar werd geëist tegen de 32-jarige vroegere V-man A. Engwirda uit Maastricht. DAT ruim honderd Tsjechen gisteren in Amsterdam de honderdste geboortedag van Thomas Masaryk vierden. DAT aan de familieleden van zeven Zaandamse militairen, die in Indonesië sneuvelden, een posthume onderscheiding werd uitgereikt. DAT aan M. L. Pilliard op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als Ned. consul te St. Louis. DAT autorijders wordt aangeraden in de bebouwde kom van Putte niet te snel naar de douane te rijden, daar er anders een inhaalverbod wordt ingesteld. DAT vrijwel alle mijnen nog onder grondse vakscholieren kunnen opnemen, doch alleen de opleiding op staatsmijn Maurits thans vol zit. DAT de Willem Barendsz tot 26 Febr. 67.238 vaten traian produceerde tegen 78.332 in de overeenkomstige vangst periode van het vorig jaar. welke periode twee vangdagen meer telde. DAT de handelsattaehé van de Franse Ambassade in Den Haag op 20 Maart verkooptentoonstelling van Marokkaanse producten in de Galeries Modernes te Utrecht zal openen. DAT minister Spitzen op vragen van het Eerste Kamerlid Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) geantwoord heeft, dat er met de zomerdienstregeling praktisch elk uur reisgelegenheid van Eindhoven Zuid-Limburg zal bestaan en er ook byna volledige uurdienst zal worden ingesteld op het traject Vlissingen— Nijmegen. DAT de weg Breda-Antwerpen Belgische grens tot Maria ter Heide gro tendeels is afgesloten en men wordt geraden via Roosendaal-Nispen te ryden. 160-000 stemmen. Nederlandse staatslening in Zwitserland De Nederlandse regering heeft met Crédit Suisse te Zürich en de Société t Banque Suisse te Bazel een overee: komst gesloten over de plaatsing van ei Nederlandse Staatslening van 50 millioen francs, tegen een koers van 99 pet. ren tende 4 pet. op de Zwitserse kapitaal markt. De looptijd is 12 jaar met een mo gelijkheid van vervroegde aflossing na 8 jaar en een minimale aflossing van frs 5 millioen per halfjaar na 8 jaar. De rentebetaling geschiedt over de Ne derlands - Zwitserse betalingsovereen- komst. Naar het ministerie van Financiën verklaart, is deze lening een blijk, dat het vroegere vertrouwen in de Neder landse credietwaardigheid in het buiten land zich hersteld heeft. In September jl. sloot de regering met deze banken een kort overbruggingscrediet af van frs 20 millioen. dat reeds gedeeltelijk afgelost is. Voorts kwamen er voor enige maan den leveringscredieten van 28 millioen francs tot stand, welke een aanzienlijke bijdrage leveren tot het Nederlandse electrificatieprogramma. HULP VAN WERELDBANK VOOR NEDERLAND De president van de Wereldbank. Eugene Black, heeft bekend gemaakt, dat de bank aan een bekend Zwitsers bank- consortium een crediet van 28,5 millioen francs verstrekt, hetwelk de financiering projecten in Nederland en andere landen ten doel heeft. Ned. Kamerleden in "W.-Duitsland Gisteren is een delegatie van dertien Nederlandse Tweede Kamerleden in Dusseldorf aangekomen. Zij zullen een oriënteringsreis van een week door West-Duitsland maken. Er zal contact worden gezocht met West-Duitse poli tici, representanten van het economisch leven en ook met kerkvertegenwoordi- gers. Duitse arbeiders verzetten zich tegen ontmanteling Britse troepen naar „Hermann Goering Werke" Circa 1000 arbeiders van de vroegere „Hermann Goering Werke" in Duitsland hebben gisteren slag geleverd tegen een groep ontmantelingspersoneel, die op dracht had een deel van de gieterij op te blazen. Het ontmantelingspersoneel de bewaking werden van het terrein verdreven en sommigen werden zelfs afgeranseld. De arbeiders waren woedend het vooruitzicht hun werk te ver liezen en zij vernielden de verbindings draden der ontstekingsapparaten. Vol gens een later bericht zijn Britse tanks infanterie naar de „Hermann Goering Werke" te Watenstedt Salzgitter vertrok ken. Men zal met kracht de wanordelijk heden tegengaan: Het naarx buiten wer pen van radiotoestellen, telefoons, kaart systemen en.die in brand steken! Een Brits woordvoerder te Hannover gaf zelfs te kennen, dat het hele gebouw zou zijn afgebrand. Officieuze uitslag Griekse verkiezingen Afgaande op de nog steeds officieuze uitslagen der Griekse verkiezingen, heeft de progressieve. Nationale Cen trumpartij (Nat Politieke Unie), die geleid wordt door ex-premier Piastiras, de grootste winst behaald. De „Nationale Politieke Unie" behaalde 376.000 stem men. De partij der Populisten van oud- premier Tsaldaris: 330.000 stemmen. De Liberalen, onder ex-premier Sophocles Venizelos. 300 000 stemmen. De democra tische Socialisten van t ex-premier Pa- pandreou 270.000 stemmen. Tenslotte de linkse democratische coalitie vat voormalige min. van Financiën Svolos: verkiezingen een gevolg zou kunnen zijn. In deze amendementen wordt betreurd, dat in de troonrede geen woord wordt gezegd over de ijzer- en staalindustrie en ook geen doeltreffende maatregelen wor den genoemd tegen het nijpende woning tekort. Men beschouwt zulks als een ern stige waarschuwing, dat de oppositie de regering „frisch und fröhlich" de oorlog zal verklaren bij elke dwingende kwestie. Voordat Attlee opstond om het pro gramma toe te lichten, had Churchill» secondant. Eden, nog verklaard, dat de Conservatieven zich het recht voorbehou den om critiek te oefenen, maar Eden beloofde, dat het regeringsapparaat niet tot stilstand zou worden gebracht, omdat de partijen slechts zo weinig in sterkt» verschilden. Deze, bijna gelyke krachts verhouding houdt echter geenszins in, dat de buitenlandse politiek ook maar in d» geringste mate zou moeten verslappen. Terwijl Attlee bijna angstig gestemd is. hopende de wankele affaire zolang mo gelijk op de been te houden, heeft h\J toch een rode fanfare doen horen. Im mers. hy zei onder luid gejuich van zijn collega's op de regeringsbanken: Het is onze bedoeling, de door het Par lement aanvaarde wetten uit te voeren. Hij suggereerde, dat de zaak op de oud» voet zou worden voortgezet. Interessant is nog, wat Attlee te ken nen gaf over de zaak dr Fuchs. Hij ver klaarde de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de veiligheidsdien sten en ontkende, dat die niet doeltref fend zouden hebben gewerkt. In 1933 toen Fuchs in Engeland kwam, werd Deweerd dat hij communist was, maar de bron van deze inlichtingen wasde Gestapo^ Overigens gaf hij toe. dat het wel een „zeer betreurenswaardig en ongelukkig incident" was. Hoe is het mogelijk! De hele troonrede wij herhalen het nog eens vormde feitelijkeen reek» zinnen zonder verband, waar het de alge mene internationale toestand betrof en de toelichting van premier Attlee deed aan een rose zalf denken. Vermelden wjj nog, dat de Britse regering heeft mede gedeeld, dat Engeland het aantal mili tairen in actieve dienst het volgend jaar zal verminderen, maar dat de kosten toch bijna 21 millioen pond hoger zul len zijn, in hoofdzaak door de aanschaf fing van nieuwe uitrusting. Zolang de internationale toestand zo onzeker blijft, kunnen geen drastisch» bezuinigingen worden uitgevoerd. Vooral de toestand in Azië en het Midden Qos- ten brengt mede, dat Engeland zijn po sitie moet zien te handhaven. De Labour sehipper, Attlee, zal al zijn stuurmans kunst moeten aanwenden om de klippen der Conservatieven te omzeilen. Vandaag komt als eerste spreker Churchill aan het oord. „Hou me vast...."! Jongens op de Atlantis sliepen in hutten Weer 900 man uit Indon. teruggekeerd Het Engelse emigrantenschip „Atlantis" in de afgelopen nacht met bijna 900 militairen aan boord in Amsterdam aan gekomen. Hedenmorgen om 9 uur begon de ont scheping van de manschappen. Vooraf begroette ritmeester W. F. K. Bischoff v. Heemskerck namens de Koningin de sol daten. Namens Prins Bernhard sprak lt.- kolonel P. H. Lach de Bere en namen» de Regering heette minister Sehokking de_repatriërenden welkom. erden op da reis door stewards bediend en waren allen in hut- ~~>n gelegerd. Er zyn slechts een paar zieken aaa boord geweest, o.a. enkale malariapa» tiënten, maar zij zyn allen hersteld. Honorarium voor ziekenfonds artsen wordt verhoogd Het honorarium voor de huisartsen der ziekenfondsen wordt met terugwer kende kracht tot 1 Juli 1949 verhoogd van f 4.68 tot f 5 per patiënt, wanneer de Prijsbeheersing en de Ziekenfondsraad hun goedkeuring hechten aan het des betreffende advies van een commissi» van deskundigen. Noordwijker legde duizendste gratis rijproef af De 27-jarige vroegere A.A.T.er Cor- nelis Kuyt uit Noordwijk was gisteren de duizendste gerepatrieerde militair, di» gratis proef voor het rijbewijs A af legde. Er is een feestelijk tintje aan ge geven. Vele militaire autoriteiten woon den de examens bij. Kuyt hoort later pas, of hij geslaagd is. Het aantal uitgesproken faillissemen ten in ons land bedroeg in Februari 114 (Januari 138). WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen weinig bewolking met in de nanacht en vroege ochtend op vele plaatsen tijdelyk nevel of mist. Bijna overal lichte en hier en daar zwara naditvorst; in de namiddag yandaa®. ZON EN MAAN Woensdag 8 Maart Zon op 7.12. on der 18.31; maan op onder 829

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1