Jlietnue gtihsctfe GTourant Kapitein Westerling is te Singapore gearresteerd Wist U MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: Tel 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangryke korting) Dertigste jaargang No 8057 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastict; fs «nyn bert ia teyfjeospoet" GEEN KANS OM OP DONDERDAGAVOND TE WINKELEN Zie paf!,. 5 Republiek Indonesia Serikat vraagt zijn uitlevering Reuter seint uit Singapore, dat kapitein Westerling, de aanvoerder van het leger van de Ratoe Adil, Zondagochtend vroeg gearresteerd is. Hy wordt er van beschul digd, de kolonie zonder geldige papieren te zyn binnengekomen. De autoriteiten hebben besloten, hem te interneren op het Saint Johns-eiland voor Singapore. De Republik Indonesia Serikat heeft de Britse regering verzocht, kapitein Westerling uit te leveren. uitleveringsverdrag met Indonesië heeft en dat Westerling een politiek vluchte ling is. De beslissing hierover ligt bij de Britse hoge commissaris. Volgens een te Singapore geldende noodwet zou men Westerling hoogstens 7 dagen kunnen vasthouden en een boete van 25 dollar opleggen. Ook zou men Westerling naar Nederland kunnen overbrengen of als on wettige immigrant uitzetten. Radio-Ankara heeft Zaterdagavond in alle uitzendingen naar het buitenland verklaard, dat er geen enkele band be staat tussen kapitein Westerling en Tur kije behalve dan dat hij in 1919 in Instan- boel geboren is. Westerlings vader was een Nederlander. Radio-Ankara noemt Westerling een avonturier, die er een beroep van maakte, gruweldaden te ple gen in dienst van onbekende belangen. Het bericht dat hij een Turk zou zijn heeft volgens radio-Ankara de veront waardiging van de openbare mening ver wekt. Mening van prof. Verzijl Prof. mr dr J. H W. Verzijl, hoog leraar in het volkenrecht te Utrecht, ver klaarde in een persgesprek, dat Engeland niet verplicht is, kapitein Westerling uit te leveren, als er geen verdrag is tus sen Engeland en de R.I.S. Zelfs al was er zulk een verdrag, dan zou er hoogst- Westerling werd verrast in het huis van een Chinees in het hart van Singapore en liet zich zonder tegenstand te bieden, door de politieambtenaar McEwan mede- nemen. Hij bevestigde de verklaring van zijn vrouw, det hij naar Singapore was ge gaan om fondsen en wapens te vinden voor zijn organisatie in Indonesië. Reuter beweert, dat Westerling, volgens de verklaringen van zijn vrienden met een Catalina der Koninklijke Marine uit Indonesië was gevlucht en Ass. Press weet te vertellen, dat hij voor de kust van Malakka in een rubberboot de Cata lina had verlaten. De tocht verliep vol avontuur, want de rubberboot begon te zinken, doch Westerling wist aan boord te komen van een vissersvaartuig. Toen hij te Pontian in Johore de kust bereikte, nam hij een taxi n-aar Singapore. Onder weg werd zijn- taxi vier malen aange houden. doch Westerling had het pas poort bij zich van een Nederlander, die veel op hem leek. zodat hij steeds aan de controle ontsnapte. De politie kreeg er echter lucht van. dat hij in- Singapore moest zijn. Drie maal werden er Zater dagavond vallen uitgezet, maar Wester ling liep er niet in. Daarna werd hij voortdurend geschaduwd. Hij werd pas de volgende dag gearresteerd, toen hij in Rivervalleyroad uit een auto stapte. Hij moest zijn identiteitskaart tonen, doch bad deze niet bij zich en werd medege nomen. Vrienden van Westerling vertelden aan de pers, dat deze tegen een hunner had gezegd: ..Mijn guerillagroep is machtig, doch zo lang ik geen steun heb van bui ten, kan ik de Indonesische regering niet omver werpen-. Ik kan Djakarta in- een uur veroveren, maar ik heb wapens no- |dig". Westerling vreesde, dat zijn vrouw en •ie kinderen, die naar hij mededeelde, ch in Indonesië schuil hielden, door de Indonesische autoriteiten als gijzelaars zouden- worden gebruikt. Volgens een bericht uit Djakarta (Ba tavia) zouden „mevrouw Westerling en haar kind" twee dagen na kapitein Wes terling In-don. hebben verlaten, nadat zij verblijf hadden gehouden in de kazerne Van het vrouwelijk hulpkorps en nadat lij door de stad waren gereden in de »uto van de Nederlandse generale staf. Wat Westerlings uitlevering betreft, Wijst men er nog op, dat Engeland geen Gen. Engles over Westerling Hedenmorgen spraken wij, in zijn tijde- jk verblijf in Den Haag, de commandant an de Zeven December divisie, generaal- ajoor E. Engles. Hij achtte het onwaar- chijnlijk, dat Westerling in een Neder- andse Catalina vliegboot naar Singapore ou zijn gebracht. „Vermoedelijk", aldus ie generaal, „heeft hij gebruik gemaakt :an een v-an- de vliegtuigen van- de wa- lensmokkelgangsters, die in- de Indone- ische wateren operéren. Die hebben niet lleen zwarte Dakota's, maar ook wel een latalinavliegboot, als zij die nodig heb- De figuur Westerling was de generaal egengevallen. Hij beschreef hem als een primitieve persoonlijkheid", die niet de aak ziet, die hij dient, maar in de eerste (laats zich zelf. Zijn grote fout is ge- •eest, dat hij, -tijdens de actie van zijn igen troepen in Bandoeng, volkomen op e achtergrond gebleven is. Hij heeft zich och tijdens de actie laten zien, noch aarna. toen- het nodig was de wegtrek- ende troepen op te van-gen. „Dat m-aak- het voor mij overigens gemakkelijk". du9 de -generaal, die, zoals men- zich zal erinneren-, op het ogen-blik van de actie et bevel voerde over de te Ban-doeng ge- gerde Nederlandse eenheden- Hij stelde ch met Westerlin-g's ondercommandant n der Meulen. in verbinding, die op aanmaning „weggaan, anders blaas ik eruit" inderdaad- aftrok. Het vertrou- ;n van de APRA troepen in Westerling is gebroken. I R.I.S. houdt beschuldiging vol, Volgens A.F.P. heeft de woordvoerder m het Indonesische ministerie van ver- idiging. -majoor Soedjawwo. op een pers- mferentie te Batavia verklaard, te kun- n bewijzen, dat Westerling met een eialina van de Koninklijke Marine is vlucht. Hij voegde er aan toe, dat dit sproken is in een onderhoud van zijn iniste-r (de s-ult-an van Djokja) met iatssecretaris mr Fockema Andreae. De IS. stelt thans een dossier samen van tgeen aan Westerling wordt ten laste legd. hetwelk men aan de Britse a-uto- eiten wil toezenden. e nieuwste truc van taxi-rovers Een „heer" verzocht Zaterdagmiddag taxichauffeur in Arnhem, even te 'Ppen en aan te bellen aan een huis in Heemstralaan. De chauffeur was nog et bij de deur van het huis, of hij orde zijn splinternieuwe Chevrolet igrijden. Elk spoor ontbreekt. VADER SLOEG STIEFZOON HET ZIEKENHUIS IN. Zondagmorgen moest een Amsterdamse a een ziekenhuis y/orden opgeno- een twist met zijn stiefvader, die i hebben berispt omdat hij zich school had misdragen. De jongen eigde volgens de vader met een oodmes, waarp de vader hem een klap een stoel gaf. De jongen vloog met hoofd door een ruit en werd ernstig wond. De vader kreeg een snee in de Mr Soekardjo Wirjopramoto. hoofd acteur van het weekblad „MLmbar fonesiaV is benoemd tot Indonesisch ibassadeu-r bij het Vaticaan. waarschijnlijk nog geen uitleveringsver plichting bestaan, want de verplichting vloeit voort uit de aard van de misdrij ven, waarvoor uitlevering wordt ge vraagd. Ditzelfde zou het geval zijn, in dien bij de souvereiniteitsoverdracht zekere bepalingen van toepassing blijven voor de verhouding tussen Engeland en Indonesië. Westerling is te Singapore gearresteerd, omdat hy zonder de voorgeschreven pa pieren is binnengekomen. Dit zou zijn uitzetting kunnen tengevolge hebben, maar uitwyzing naar Indonesië leek prof. Verzyl uitgesloten. Te Djakarta (Batavia) laat het hoge commissariaat zich niet uit over de be richten, dat kapitein Westerling in een marinevliegtuig naar Singapore was ge reisd. Indonesische juristen houden zich druk bezig met de vraag of uitlevering mogelijk is. Uit officiële kringen te Singapore ver nam Aneta dat er geen sprake is van terugsturing van kapitein Westerling naar Djakarta (Batavia). Westerling moest 4 mijl zwemmen Westerling vertelde nog. dat hij 4 mijl heeft moeten zwemmen om aan land te komen. Hij kwam in aanraking met guerillatroepen, doch wist deze te ont- De Nederlandse consul-generaal te Sin gapore zeide. dat indien Westerling zich beroept op zijn Nederlands staatsburger schap, het Nederlands consulaat-generaal de Nederlandse regering hiervan op de hoogte zal stellen, waarna het instructies uit Den Haag zal afwachten. „Merdeka" te Djakarta schrijft, dat men dr Hirschfelds pogingen om zijn handen in onschuld te wassen, niet kan aanvaarden. Oost-Borneo wil zelfontbinding. De raad van Oost-Borneo heeft een re solutie aangenomen voor een eenheids staat en heeft er bij de raad van zelfbe- stuurders op aangedrongen, dat deze het mandaat ter beschikking stelt. Voorts ver zoekt de raad om de benoeming van een commissaris der centrale regering. Zaterdagavond werden in Kasteel „Oud Wassenaar" zes personen door de afdeling van de confrérie des Chevaliers du Tastevin tot ridder geslagen. De consul-generaal van Frankrijk, de heer P. C. Béchet ontvangt, met een origi nele wijnstok uit de Bourgogne, de ridderslag. Conflict tussen de R.I.S. en Djokja verscherpt zich Republiek zal eigen weg gaan en dreigt met staatsgreep Het republikeinse kabinet heeft geprotesteerd tegen een artikel in de ontworpen federale wet, waarby de mogelijkheid wordt geopend, een gebiedsdeel onder recht streeks bestuur van de centrale regering te plaatsen. Het noemt dïi ongrondwettig, daar geen enkele bepaling der voorlopige staatsregeling dit toelaat. Het beweert voorts, dat de centrale regering daarmede alleen maar beoogt, de gebiedsuitbreiding der republiek te belemmeren. Aan de andere kant is ver eniging met de republiek in overeenstem ming met artikel 444 van die staatsrege ling. De republiek betreurt voorts de trage gang van zaken bij de vereniging van Midden-Java met de republiek en waarschuwt voor een herhaling van de gebeurtenissen in Madoera. Als deze staatsgreep er mocht komen, dan is dit volgens de republiek slechts te wijten aan de politiek van uitstellen de cen trale regering. Het kabinet overweegt een protest in te dienen. Indien het tot een verwijdering komt. zal de republiek haar eigen weg weten te kiezen, aldus de verklaring van het kabinet. Zaterdagochtend is te Soerabaja een conferentie gehouden, waarop kolonel Soengkono en Doel Arwono, waarne mend republikeins gouverneur van Oost- Java, aanwezig waren, voorts enige de partementshoofden en 16 parlementsle den. De conferentie verklaarde dat de volgens artikel 44 der Grondwet ontworpen regeling tot ontbinding van deelstaten met het oog op de ernst van de toestand in Oost-Ja va te langzaam is en dat men een snellere weg moet vol gen, terwijl volgens art. 139 een snellere weg open staat. De conferentie verklaarde Trein sleurde auto mee: één gewonde Op een onbewaakte overweg te Appingedam werd gisteren een personen auto uit Holwierde door een trein ge grepen en- zes meter meegesleurd. Een der passagiers brak een sleutel-been, de anderen- bleven ongedeerd. Scheermesjes-maniak maakte 40ste slachtoffer De scheermesjes-maniak, die el ge ruime tijd in Zuid-Limburg damesman tels vernielt, heeft Zondag tijdens een voetbalwedstrijd in- Maastricht zijn veer tigste slachtoffer gemaakt. De 60-j. J. A. Bondervel werd Zaterdagmiddag bij de Maashaven te Rotterdam aangereden en gedood. vervolgens, dat de staat Oost-Java enigd is met de republiek, terwijl deze met de vereniging accoord gaat. Garry Davis candidaat voor de Nobelprijs? Nederlandse wereldburgers willen een dergelijk voorstel doen. De bond van wereldburgers sectie Hol land heeft op zijn bondsvergadering in Utrecht besloten om op het wereldcon gres van wereldburgers, dat van 7 tot 14 Augustus te Luxemburg zal worden ge houden, een voorstel te doen tot de can- didatuur van Garry Davis voor de No belprijs voor de vrede. ORANJE KOMT MORGEN IN AMSTERDAM AAN. Het vlageschip van de Amsterdamse haven, de Oranje, wordt morgenvroeg om half elf voor IJmuiden verwacht. De ontscheping van de achthonderd passa giers uit Indonesië zal tussen 14.00 en 15.00 uur beginnen. Ook Prins Bernhard kreeg Mexicaanse ereketen Vond na druk programma nog tyd om te winkelen Evenals Koningin Juliana is ook Prins Bernhard onderscheiden met de keten in de Mexicaanse orde van de Azteekse Adelaar. Hij ontving de keten tijdens een diner, dat hem door de president werd aangeboden. De Prins deelde mede, dat president Aleman benoemd is tot dra ger van het grootkruis in de orde van de Ned. Leeuw. De Prins legde Zaterdag een krans bij een onafhankelijkheidsmonument, be zocht het museum voor nationale histo rie, de kathedraal, sprak met aartsbis schop Martinex en vond nog tijd om in de stad te „winkelen". Mexicaanse meisjes boden de Prins rode. witte, blauwe en oranje-halsdoeken aan voor de prinsesjes. Op een rijcon- cours legde hij het parcours af op een bekroond1 paard, voor welke prestatie hy een ovatie kreeg. Attlee bluft in Downingstreet 10. Voor de deur van zyn ambtswoning staat de Labour-leider radioverslaggevers en journalisten te woord, na zijn overwinning op de Conservatieven. Zullen de rode tulpen bloeien? Labour-ïaak zal nagenoeg op dezelfde voet worden voortgezet Sinds 1857 had geen regering zo'n kleine meerderheid Na de veridezingsroes is by Labour toch wel zo iets als een „kater" gevolgd en de socialistische kopstukken hebben in het afgelopen weekend slechts op uiterst be scheiden wyze de rode bloemetjes buiten gezet. Maar minister president Clement Attlee heeft na afloop van de kabinetsvergadering het hoge woord gesproken: „Wij zetten het werk voort". Zulks betekent, dat de regering het als haar edele plicht beschouwt, aan te blijven. Echter zullen hoogstwaarschijnlijk in de huidige samen stelling der regering belangrijke wijzigingen worden aangebracht. Van een coalitie met andere partyen verwacht Labour geen heil en dus is deze kans practisch van ,Komt, laat ons met vole kracht het ting gedurende dit weekeind niet heeft werk voor de natie weer inzetten" aldus het advies van Attlee, na overleg met zijn collega's. Van het besluit om aan te blijven, werd1 aan de Koning mededeling gedaan. Zoals men weet, vertoefden de Koning en de Koningin dit weekeinde op Royal Lodge in Wind sor en zij worden niet voor heden in Londen terug verwacht. Attlee is. gezien het resultaat der verkiezingen, niet ver plicht, terstond' een audiëntie bij de Koning aan- te vragen, maar hij kan daar toch niet te lang mee wachten. Algemeen zinspeelt men op een reor ganisatie van het Labour-kabinet en ongeveer in het midden dezer week za) dan de nieuwe ministerlijst worden be kend gemaakt. Het is vrijwel zeker, dat Attlee tevens herkozen zal worden als leider van de partij. Volgens de traditie hebben alle ministers natuurlijk hun por tefeuilles ter beschikking van de mirtis ter-president gesteld. Het „nuttig effect" van de aangekondigde reorganisatie van het Labour-kabinet zal wel zeer twijfel achtig, zijn. tv< Ot Attlee nu drastische veranderingen aanbrengt of in grote trekken de oor spronkelijke verhoudingen handhaaft, wat wil Attlee met zo'n blok aan het been. als de loodzware oppositie toch be tekent? Het nieuwe kabinet zal steeds, rekening moeten houden met de onaan gename surprise van een nederlaag. De Labour-fractie moet haar plan de cam-j pagne opmaken en komt daarom deze! week nog vóór de zitting van het Lager huis bijeen. Een grote rol speelt hierbij ook de -houding van de linkervleugel, onder de leiding van Anerin Bevan. Ook de Conservatieven, onder aanvoe ring van Chu-rchill, gaan vaststellen, hoe het offensief -tegen Labour zal worden geleid. In verschillende Zondagsbladen werd melding gemaakt van het feit, dat d-oor Labourlieden reeds vóór Juni weer vergaderruimte in hun districten zou zijn gereserveerd, waaruit men afleidt, dat toch misschien weer nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. In dit verband wijst men ook op de bijzonderheid, dat de hierboven ge noemde minister Bevan de kabinetszit- Een knoestige wijnstok sloeg nieuwe ridders Rode tabberds, goudgele sjerpen en trompetten op Oud-Wassenaar Met een knoestige, oude wijnstokstam heeft de heer H. W. A. van Oordt, leider van de „Grote Raad voor Nederland". Zaterdag in kasteel Oud-Wassenaar zes personen tot ridder van- het gilde der wijnproevers geslagen. Onder trompet geschal werd. het rode, lichtgeel gebiesde lint met het wijnnapje uitgereikt aan de heer P. Bechet, consul-generaal van Frankrijk, die werd geïnstalleerd als commandeur,- zijn echtgenote, die ridder werd evenals de heFen P. A. Kerstens, Eerste Kamerlid, R. J. E. M. van Zin- nicq Bergmann, hofmaarschalk van de Koningin, J. M. Honig en B. P. Wille- beek. Na een diner werden, temidden van de in groot ornaat geklede ceremo niemeester, de graaf van Limburg Sti- rum, de Grote Raad- in- rode tabberds met goudgele sjerpen en de trompetters in zestiende 'eeuwse kledij, uit de charter boeken de Latijnse en- Franse formules gelezen. Een der ..hoogwaardigheidsbe kleders" gaf de nieuwe ridders vele wyze lessen mee. DAT de verkeerswegen in Bergen op Zoom natriumverlichting krijgen. DAT ir D. W. Stolp, consulent bij de Zeeuwse Landbouwmij. benoemd is tot wetenschappelijk onderzoeker bij de di rectie van de Landbouw, afd. tuinbouw, te Wageningen. - DAT 56 j. oud in Zutpben is overleden A. J. Beukink uit Brummen, een be kend paardenfokker. DAT een aantal Belgische economische publicisten gisteren voor enige dagen in ons land aankwam. DAT padvinders op het graf van de illegale werker Jan van Hoof .te Nijme gen een monument hebben onthuld. DAT een aantal verenigingen in Hil versum het gemeentebestuur om een openluchttheater hebben gevraagd. DAT mevr. J. C. van V.-H. uit Hilver sum op 2 Maart in hoger beroep voor de A'damse rechtbank zal komen, daar zij tot een boete is veroordeeld wegens het balsemen van gestorvenen. DAT de Ned. Radio Unie binnenkort nog vier moderne reportagewagens krijgt. DAT het vroegere dagblad De Gooi Eemlander te Hilversum, hetwelk na zuivering de naam De Gooi bleef voei en deswege tot een boete werd vero deeld, na een prijsvraag om een nieu naam „Het Gooi en Ommeland" zal heten. DAT de pachtprijzen in de N.O.-polder zijn gewijzigd van f 135 a f 180 per ha tot f 86 f 193. DAT de rechtstreekse radiotelefoon- verbindirog AmsterdamParamaribo thans op werkdagen van 13.30 tot 14.30 en 20.00 tot 22.00 Nederi. tijd gebruikt kan worden. DAT de bronzen leeuw wegens illegaal werk is toegekend aan P. J. Weys te Bergen (L). DAT in Haarlem het eerste congres is gehouden van de Ned. vakbond van pension-, rusthuis- en kamerverhuurbe drijven „Peruka." DAT ook van het derde deel van het rapport der Parlementaire Enquêtecom missie een tweede druk zal verschijnen en er tot dusver van de eerste drie delen 10 200 exemplaren werden verkocht. DAT C. Dogterom, postdir. te En schede. i>enoemd is tot officier in de Orde van O.N. bijgewoond. Wij brengen nog onder de aandacht, dat iedere nieuwe regering tot taak heeft, de begrotingin April in te dienen en daarvoor moet zij de nodige maatregelen treffen, teneinde dé elemen taire voorzieningen voortgang te doen vinden Bepaalde „regelingen" met de oppositie komen ons derhalve wel nood zakelijk voor- Als vaststaand kan worden aangeno men, dat Morrison. Bevin, Stafford Gripps en Harold Wilson zullen aanblij ven en zoals reeds gemeld, zal in de vacature Creech Jones, die als minister van Koloniën zijn zetel verloor, moeten worden voorzien. Nog slechts van vier districten is de uitslag onbekend en de „absolute meerederheid" van Labour is zelfstot negen zetels geslonken. Internationaal Busstation Lening uitgeschreven De in oprichting zijnde N.V. Interna tionaal Busstation te Den Haag, welke het tegen Mei a.s. aan de Grote Brouwer straat en Turfmarkt te openen eerste Internationale Busstation in ons land gaat exploiteren, heeft een lening groot f 75.000 uitgeschreven. Het busstation, waarvoor het terrein voor 12 jaar van de gemeente gehuurd is, beslaat 1500 m2, waarna nog 500 m2 open terrein blijft om dienst te doen als parkeerruimte en taxistandplaats. Het semi-permanente stationsgebouw is voor f 216.500 aanbesteed. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal dit Internationaal Bus station tevens het centraal uitgangspunt zijn voor de nieuwe reis-organisatie „Trans-European-Coach-Tours", welke ten doel heeft Amerikaanse touristen speciale reizen aan te bieden van 6 ken uit en thuis New -York, met luxe autocar-reis door Europa gedurende 28 dagen waarvan 3 a 4 dagen in land. De A N.V.V. en haar New Yorkse kan toor hebben voor de propagering dezer reizen volledige medewerking toegezegd. De stand is nu: Labour 315, Conserva tieven 294; Liberalen 8; Ierse Nationa listen 2; Onafhankelijke Liberalen 1; Speaker 1; gevende in totaal 621 zetels. De meerderheid van Labour is tot nu toe de kleinste, die sinds 1857 ooit een, op een partij steunende, regering heeft ge had. Lastig geval" voor Londen De spanningen in het Midden Oosten nemen weer toe Israël vraagt om wapens aan Engeland en Amerika N' JAAR REUTER uit Washington verneemt, heeft de regering v middel van zyn diplomatieke vertegenwoordigers te Londen Israël door Washington •erzocht, om uitrusting en wapens voor zyn leger en luchtmacht. De wapens, die Israël nodig heeft, vinden rechtvaardiging in het feit, dat Engeland krachtens vroegere overeenkomsten aan Arabische landen nog steeds militaire steun ver leent. Volgens nog niet bevestigde berichten, zou de spanning in het Midden-Oosten weer zyn toegenomen en een nieuwe Palestijnse oorlog voor de deur staan. dit gebied op haar program Het is de grote vraag of Amerika en Engeland aan het verzoek van Israël zullen en kunnen voldoen. Washington zal eerst bijzonderheden wensen te ver nemen omtrent de militaire macht, waar over Israël momenteel beschikt en het wenst de verzekering te hebben, dat de eventueel te zenden wapens slechts voor defensieve doeleinden zullen worden ge- Het spreekt vanzelf, dat het zenden van militaire uitrusting het misnoegen der Arabische landen zal verwekken. Daarbij komt, dat sommige landen van het Arabische Midden-Oosten gesteund moeten worden in verband met de „koude oorlog", welke de Sowjet-Unie Eerste goedkope bouwplan goedgekeurd Lisse' Is de gelukkige Minister In 't Veld heeft de eerste of ficiële goedkeuring voor een goedkoop woningbouwplan op grond van- de inmid dels bekend gemaakte „beschikking ver minderde bijdragen woningwet bouw 195Q" (beter bekend- als het pl-an Bussum) verleend. De goedkeuring is verstrekt aan de ge meente Lisse. voor een plan van 73 wo ningen. De jaarlijkse bijdrage zal f 120 per woning bedragen De huur van de woningen is vastgesteld op f 5.35 per week. Huurverhoging van 100 pet gevraagd De Verenigin-g van huiseigenaren te Middelburg heeft de Tweede Kamer ver zocht een belangrijke huurverhoging te bevorderen. Men vraagt óf een verwer ping van het wetsontwerp op de huren, (onder aandrang evenwel op de regering maatregelen te treffen, dat onmiddellijk een -belangrijke huurverhoging kan intre den) óf een zodanige amendering dat de huren verdubbeld mogen worden, óf een uitkering van de regering aan de ver huurders. gelijk aan de gestegen kosten. Voor 't eerst twee zilveren jubilarissen bij de radio Woensdag kan de Ned Radio Unie voor het eerst twee zilveren jubilarissen hul digen. Het zijn pioniers, die een leidende positie vervullen in de technische staf: P. C. Tolk, de bekende vroegere omroep- leider van de NCRV en thans chef van de afd. algemene techniek van de NRU, en R. Visser, technisch chef van de AVRO. Eenheidstarieven voor toerwagens De samenwerkende organisaties op het gebied van toerwagenbedrijven hebben overeenstemming bereikt over de tarie ven voor toerwagens. Men wil hiermee ongewenste concurrentie voorkomen, omdat de regering geen prijsregeling meer oplegt. heeft Een moeilijkheid is ook. dat de Ameri kaanse regering ernstig rekening moet houden met de bemoeienissen der Ver. Naties in zake de kwestie Jeruzalem en het precaire vraagstuk der Arabische vluchtelingen. Ten slotte rijst dan nog de vraag, welke wijze Israël de wapenzendingen denkt te betalen. Israël heeft het vorige jaar een lening van 100 millioeh dollar Import-Exportbank ontvangen, doch deze gelden waren bestemd economische doeleinden. Aan een desbetreffend Reuter-bericht ontlenen wij nog. dat Engeland volgens gesloten overeenkomsten aan Egypte, irak en Transjordanië wapens levert. „Waarom wij niet?" peinst Israël. Wie gelijk heeft In Engeland blijft Labour dus nog aan het bewind. Ondanks de ge ringe meerderheid in- het parlement heeft het Labour-kabinet onder Attlee daartoe besloten. Men had dit kunnen verwachten. Van deze mededeling heb ben wij dan ook zonder verwondering kennis genomen. Waarvan wij wel met verbazing ken nis namen, is van de reactie van mr Van Iier Goes van Naters. de voorzitter der P. v- d. A.-fractie in- de Tweede "Kamer. ->p deze Engelse verkiezingen. Hij zegt namelijk, dat het Engelse volk zichzelf en nieuwe, grote mogelijkheid „heeft gegeven voor de hervorming van- de maatschappij". Voor de heer Van der Joes van Naters betekent dat natuurlijk een hervorming in socialistische rich- I Eerlijk gezegd geloven wij niets van die „nieuwe, grote mogelijkheid". Veel eer is te verwachten, dat de uitslag van deze verkiezingen Labour grote mati ging zal opleggen. Het verdient trouwens de aandacht, dat de heer Koos Vorrink gans andere geluiden laat horen. Hij be geeft zich minder in hogere sferen en constateert, dat de bestuurbaarheid van Engeland er niet groter op is geworden. En dat vervult hem met grote zorg. De Engelsen zijn een nuchter volk. Zij zullen de werkelijkheid onder ogen- dur ven'zien- En die waarheid ligt ditmaal heel wat dichter bij Vorrink dan bij zijn partijgenoot. Vergelijking De rede, welke prof. Anema on* langs in de Eerste Kamer heeft ge houden heeft allerwege aanleiding ge geven tot commentaren en gissingen. De spreker zelf heeft zijn woorden niet na der toegelicht. Wanneer wij het mogen zeggen met een beeld dat enigermate aan de dierenwereld is ontleend: hij heeft zijn ei gelegd en de anderen zijn gaan kakelen. Die commentaren nu hebben zich voor een belangrijk deel gericht op de vraag, welke de rol v-an de oppositie moet en kan zijn in het democratisch-parlemen- taire staatsbestel. Zulk een discussie is altijd nuttig. Er. voorzover de cofnmen- taren stamden- uit de hoeken van de aan hangers der regering, hebben wij er ook wel iets in beluisterd) van het eigen kwade geweten, omdat men gedurende geruime tijd voor de redelijke motieven der min derheid geen of te weinig oog had ge had. Aan dit alles moesten wij n-og eens denken bij de Britse verkiezingen. Bij ons is door allerlei omstandigheden het aantal, dat in het parlement geacht kan worden tot de oppositie te behoren, klein, te klein, zo klein, dat het door da machtige meerderheid spoedig over hat hoofd wordt gezien. Dat is niet de schuld van die minderheid zij spreekt haar woord heus wel maar van de mach tige meerderheid- Maar in Engeland is het beeld nu wel heel anders. Daar zal de kleine meer derheid de machtige minderheid heus niet over het hoofd kunnen zien. Daar is de minderheid zo machtig, dat zij zelfs voor een belangrijk deel aan een „working majority", aan een meerder heid die tot regeren in staat is, in de weg staat. Beide situaties zyn ongezond. Onge zond is eert regering die haar wil oplegt 2onder zich aan de oppositie gelegen te laten liggen- En ongezond is de situatie, waarin een onvruchtbaar evenwicht be staat tussen regering en oppositie. Maar in ons land hebben sommige* uit regeringskringen dit Engelse lesje nodig, om zich eens voor da geest te roepen, wat oppositie kan zijn en- welke vormen ze kan aannemen. In dit opzicht kunnen ook deze verkiezingen een be langrijke bijdrage leveren voor het de bat, dat in het dewiocratisch-parlemen- taire staatsbestel heel belangrijk is. Slapend Amsterdam in het duister Een defect in een boofdkabel heeft ver oorzaakt, dat het gehele Oosten van Am sterdam, de helft van het oentrum en geheel Zuid Zondagmorgen vroeg om één uur zonder stroom kwam te zitten. Een half uur later werden sommige delen van de stad aangesloten op een andere cen trale en nog een uurtje later had heel Amsterdam weer licht. Het is niet gemakkelijk uit te zoeken, waar de kabel defect is; hij passeert het Noordzeekanaal en no-g 4 a 5 and-ere ka- Oorlogin St Anton Koningin en mevr. Pennink werden in serpentines gewikkeld Prinsesjes leverden slag in hotel Post Urenlang reden wy door het stille berglandschap, van Zwitserland naar St An ton terug. De enige afleiding vormde het nu en dan wegslippen van de banden. Vet voelden wy ons van het gewoel dezer wereld verwijderd. Maar plotseling ratelden voor en achter ons machinegeweren. Ketsende kogels hoorden we pal by onze achterbanden. We reden kilometers langs een haag van Franse bergtroepen, die naar St Anton oprukten. Toen we de soldaten voorbij kwam de gedachte aan „losse flodders" en oefeningen in ons op. Met nieuw ver trouwen reden we het nog altyd vreed zame dorp binnen. „Toch geen manoeuvres," flitste het door ons hoofd, toen wij twee stappen in hotel Post hadden gezet en op een haar na tegen de grond werden gelopen door prinses Beatrix, die met een rood hoofd de deur uitrende. Wy keken behoedzaam om de hoek in de eetzaal. Het was of er een slag was geleverd. Links en rechts lagen er stoelen op de grond, holden gro te mensen en kinderen in het rond en te midden van dat alles stond onze Konin gin, niet zoals we haar kennen, met rustige tred, maar zich hardlopend een weg banend door de omgevallen stoelen, vluchtend voor prinses Irene. Mevrouw Pennink, de verzorgster var de prinsesjes, was de eerste die w\j kon den vragen wat dit allemaal betekende. Hijgend zei ze: „Er is een van de kinde ren van de hotelgasten jarig. wy -hebben een kinderpartytje' georganiseerd." En weg was ze weer, met achter 'haar jagend de kleine Margriet. Prinses Beatrix was inmiddels terug gekomen met munitie; armen vol serpen tines. waarmee ze de Koningin en vrouw Pennink belaagde, tot alles strengeld was en geworden tot één i.noch armen te onderscheiden waren. Ireentje stond midden in de zaal en blies verzamelen op haar padvindersfluit, waarop een aanval van nog groter om vang begon. Iedereen was volkomen in het spel. Er waren geen conventies meen, en de prinsesjes waren alleen maar ge wone kinderen. Beatrix was de laatste, die naast haar kameraadjes op een stoel neerviel om uit te blazen. En mevrouw Pennink had moeite om Margriet duidelyk te maken, dat het tyd werd voor verkleden en avondeten. WEERBERICHT Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilti droog weer met enkele overdryvende wol kenvelden. Weinig wind. Ia de nacht en vroege ochtend, lichte ew in het binnenland matige vorst Morgen over dag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. DINSDAG 28 FEBRUARI. Zop op 7-30. onder 18 17; maan op 12 JO, on de» ontwarbaar kluwen, waarin hoofden 6.06 uu* 4 Maart VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1