Anti-Joodse razzia's en deportaties in Russisch-Polen LEEFDE IK ftlEUWE LE'lDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 25 FEBRUARI 195* ACHTER HET IJZEREN GORDIJN trouw garresteerd om man tot handlangers- diensten te dwingen IN MINSK, hoofdstad van YVit-Rusland, moest ik my by het hoofd der N.K.V.D. en N.K.G.D., de volkscommissaris Tsanov melden. Zwijgend maar met grote be langstelling werd ik door hem gemonsterd. Plots nam hij het woord en ondervroeg r mün familie en de bezigheden van elk der leden daarvan, vóór de revolutie. Dan sprak hfl: „U maakt op my een goede indruk en ik geef U een opdracht, welke een zware verantwoordelijkheid op Uw schouders legt. U zult 'het Sowjet- regiem in'de bevrijde gebieden van Po len moeten invoeren en daartoe een vér strekkende macht kunnen uitoefenen. In Brest-Litowsk komt U onder ma joor SergeijeW te werken. Maar alvorens daarheen te vertrekken, zult U nadere bevelen ontvangen bij kameraad Pono- naremko, secretaris van het Centraal Comité der Communistische Partij van Wit-Rusland. Dat is alles." Dat waren de namen van de twee grote bazen in Wit-Rusland: „Sergeijew en Pononaremko; de eerste hoofd van politie, de tweede de politieke leider. De laatstgenoemde legde mij in een onder houd van 20 minuten uit, welke politieke opdrachten in het gebied, dat nu West- Wit-Rusland geworden was, moesten uit gevoerd worden. „U moet in de eerste plaats de proletariërs die in de kelders wonen naar de appartementen van de kapitalisten laten verhuizen. Ga niet on middellijk over tot de arrestatie der be langrijke figuren in de intellectuele, sociale en economische wereld, maar ver zamel zoveel mogelijk inlichtingen en maak lijsten met namen voor de komen de zuivering. Begin met de stad te zui veren van alle U verdacht voorkomende elementen. Alle bordelen, kenmerken van alle kapitalistische landen, moeten worden gesloten, alle dieven en g sters gearresteerd worden. Stuur hen naar werkkampen of naar opvoedings centra, evenals de speculanten en zwart handelaren. Daarvoor geef ik U twee dagen. Voor 25 September moeten uit Brest-Litowsk verdwenen zijn." Koortsachtig begon onze sectie de be velen uit te voeren. Personeel werd aangeworven en t. els in de overige provincies der Sowjet- Unie, de organisatie opgebouwd. In 1917 verscheen er een Sowjet-wet waarbij de doodstraf werd afgeschaft. (Juist op 12 Januari j.I. werd de dood straf weer ingevoerd. Red.). Maar ik, oud-hoofdofficier der N.K. V.D. kan verklaren, dat de methoden der Geheime Staatspolitie geen zier anderd zyn en ook dat de wet uiteraard geen rekening houdt met of melding maakt van de dodeiyke gevolgen »,dysenterie" of „longontsteking". De eerste afdeling onzer sectie was de geheime inlichtingendienst. De voornaamste taaik daarvan was het recruteren van geheime agenten onder de inwoners van elke stad. Het was voor ieder practisch onmogelijk te weigeren tipgever der N.K.G.D. te worden. Vele eerlijke mensen hadden hevige gemoeds bezwaren tegen zulk een functie en wei gerden hardnekkigtotdat de N.K. G.D. middelen op hen toepaste welke de weerstand der meesten brak. Er werd bijv. besloten dat de hoofdingenieur ener| Achter het IJzeren Gordijn „Ik. oud-hoofdofficier van de N.K.V.D. kan verklaren, dat de me thoden van de Geheime Staatspolitie in de Sowjet Unie geen zier zijn ver anderd (al werd de doodstraf tijde lijk „afgeschaft") en ook. dat de wet uiteraard geen rekening houdt met of melding maakt van de dode lijke gevolgen van „dysenterie" of ..longontsteking*" Deze verklaring kunnen onze lezers vinden in dit laatste artikel van de hand van ir Sergei Kirilov, voormalige hoge functionnaris van de Russische Geheime Staatspolitie. Neem en lees Vandaag is Nederland weer zijn boe kenweek gaan vieren. Die boekenweek heeft onder ons volk burgerrecht ver kregen- Niet, dat ieder nu maar van dat burgerrecht gebruik maakt. Dat is intus sen met vele burgerrechten het geval. Maar tóch burgerreoht. Ook in deze zin, dat in de boekenweek het boek dichter bij de Nederlandse burger, bij de Neder lander wil komen' en door die Nederlan der misschien ook wel gastvrij wordt ontvangen. Vandaag, nu de boekenweek begint, wil ook de krant; ook onze krant, nog eens de aandacht op het boek vestigen. Dat is eigenlijk gezegd wel een beetje erepliaht en ereschuld. Want er zijn hui zen en gezinnen, ook in Nederland, waar de 'krant het boek wel wat heeft ver drongen. Wij willen wel zeggen, dat wij dit jammer vinden. Het was ook niet nodig geweest. En.... de krant had het ook niet nodig gehad- Maar het feit ligt er. Ook daarom wil vandaag de krant een goed woord voor het boek trachten te spreken. Zulk een goed woord is niet overbodig. Zeker, de Bijbelse wijze wist reeds, dat ook boeken een oyerdaad kunnen wor den. Maar om overdaad te worden, moeten ze toch eerst een daad zijn. En onze indruk is, dat voor verreweg de meesten onder ons dit in deze tijd zeer zeker niet het geval is. Er worden, door welke omstandigheid ook, weinig, te weinig boeken, gelezen. De Bijbelse spreuk kunnen we ook zo lezen, dat wie boeken verslindt, door boeken wordt verslonden. Ook in dit op zicht is het lezen van boeken een kunst. In de keuze toont zich de meester. Die meester zal zich nimmer te hoog achten om zich een door deskundige en door een goed verkoper te laten adviseren. Voor hem behoeft niet het vele groot te zijn, voor hem is wel het grote véél. Voor hem is (naar een bekend woord) niet belangrijk, of een boek volumineus is; voor hem is alleen beslissend, of het lumineus is. De kunst van het boekenlezen zullen we steeds weer moeten leren beoefenn. Dan zullen we gaan bemerken, dat boe ken papieren vrienden zijn, van wie men na het lezen node afscheid neemt, moei lijker afscheid dan van vele vrienden van vlees en bloed. Maar dat afscheid wordt verzoet door de wetenschap, dat men de oudé vriend altijd weer kan opzoeken, bezoeken, ter hand nemen, zich door hem laten toespreken en ver- Wij willen vandaag niet schrijven over «11e aspeoten van het boek. Wij willen ook niet gaan sohrijven over alle soor ten van boeken, welke er zijn. Wij willen zelfs niet gaan sohrijven over de ontzag lijke gevaren, welke ook in f boek schui len. in het vuile pamflet, in het wellicht hooggeprezen artistiek product Ook in deze opziahten spreekt het boek de taxi van de mens- Het boek is menselijk, in zijn schone en in zijn slechte zijden. Het brengt het getuigenis van levensvolheid en van levensleegheid. Het krijt zijn armoede uit of het durft aarzelend gewagen van hoop tegen hoop en van geloof. Het kan machtig zijn tot in het hart van zijn bange machteloos heid. Het boek is ook de gave voor en van de Qhristen in deze wereld, gave en op gave. Die Christen en heel de wereld mét hem heeft nog een boek. Dat is het boek der boeken. Dat is de Bijbel. Dat is het mooiste geschenk, mooier dan enige boekenweek ooit zou kunnen ge ven. Dat boek is ook een gave en een opgave- Het mag opgave zijn, omdat het van zijn lezer vragen mag wat geen en kel ander boek vragen mag: overgave. Overgave aan Hem, Die van dat boek de inhoud is. En Die het ook van ons leven wil zijn. grote firma als agent zou worden aan geworven. Het was een man, die de al gemene achting genoot, goed ingelicht, en dus bij uitstek geschikt was om de N.K.G.D. goede diensten te bewijzen. De eerste keer op het hoofdkwartier der afdeling ontboden werd Bronislaw Kruc- zinski er van beticht de fabriek slecht te beheren en na summier verhoor arresteerd. Na enige dagen verblijf in de cel liet men hem vrij. Toen werd zijn vrouw op gepakt, omdat zij de dochter was van een vroegere grondeigenaar. Twee kleine kinderen, 6 en 2 jaar oud, waren alleen thuisgebleven. Wanhopig klopte Kruczinski aan deuren van St. Bureaucratius om zaak of liever die van zijn vrou\ bepleiten en haar invrijheidstelling te erlangen. Toén zeide een N.K.G.D.-amb- tenaar: „Wij zijn bereid om Uw vrouw vrij te laten op voorwaarde dat U ons voortaan alle inlichtingen zult verstrek ken, die wij nodig hebben." Na lange aarzeling in hoogste ziele- nood gaf Kruczinski toe en elke Zater dagavond moest hij zich naar een af gelegen huis aan de periferie van de stad begeven om zijn wekelijks rapport af te leveren. Nooit echter werd hij op een N.K.G.D.-kantoor ontvangen. Belangrijk waren zijn rapporten nooit. Kennelijk poogde hij ons een rad voor ogen te draaien. Op een zeer discrete wijze kreeg hij toen de mededeling, dat zijn vrouw opnieuw gearresteerd zou orden en toentoen gaf hij ons 11 e informaties die wij maar wens- De geheime agenten waren in drie categorieën ingedeeld. Groep A waren de gehonoreerde agenten. Groep B be stond uit mensen die tot het agenten- werk gedwongen waren en groep C ten slotte uit verdachte elementen die on middellijk na uitvoering hunner opdracht geliquideerd werden. De eerste afdeling had veel geld tot haar beschikking en betaalde vaak fan tastische sommen, wanneer het belang rijke inlichtingen betrof. Vaak gebeurde het, dat men dè aan gever tegelijk met de aangebrachte ar resteerde en in dezelfde cel opsloot om nog meer inlichtingen te krijgen. In andere gevallen werden de aangevers gearresteerd, omdat zij valse gegevens verstrekt hadden. Maar ook werden de tipgevers na het volbrengen van hun op dracht in hechtenis genomen en naar de controle-sectie in Minsk gestuurd. Want sommigen hunner wisten bijwijlen heel wat meer dan hoge officieren of ambte naren dier controle-sectie, daar het soms noodzakelijk was ter vergemakkelijking van de uitvoering hunner opdracht hun subtiele staatsgeheimen toe te vertrou- Dan werd uiteraard de agent zelf een gevaar en moest geliquideerd worden. Dat geschiedde bijv. doordat een N.K. G.D.-man zogenaamd per ongeluk zijn pistool in het huis van zijn slachtoffer liet liggen, dat bij een huiszoeking de volgende dag gevonden werd. Een andere opdracht der sectie was het controleren van vreemdelingen. Ieder, die de grens overschrijdt wordt auto matisch gevolgd en geschaduwd. Veelal worden hiervoor charmante jongedames dgd. De bevoegdheid van de Wit- russische ambtenaar reikt evenwel slechts tot Smolensk waar hij de vreem deling, wanneer deze Rusland verder inreist, aan een Russische agent geeft, zonder dat dit uiteraard de v deling zal opvallen. Wanneer een toerist of handelsagent in een hotel logeert, neemt zijn bewaker steevast een kamer naast de zijne. Joodse vluchtelingen Een zeer moeilijk probleem in Wit- Rusland was het Joodse, dat nog ge compliceerd werd door de duizenden Joodse vluchtelingen uit de Poolse ge bieden, die door de Duitsers bezet waren. Wij hadden stellig verwacht, dat zij hun nationaliteit opgeven, zich asm de Sow- jetwetten onderwerpen en een Sowjet- paspoort aanvragen zouden. Maar tegendeel, wij ontmoetten bij deze vluch telingen sterke weerstanden, want deze anti-nazi's konden zich allerminst ver enigen met onze politieke- en levens opvattingen. Krachtens een accoord tus sen de Sowjet-Unie en Nazi-Duitsland werd er in Brest-Litowsk geïnstalleerd, die paritair samengesteld was en ten doel had Duitse en Poolse onderdanen te doen repatriëren. Merk waardigerwijs begaven zich vele Joden naar Brest-Litowsk om de formulieren in te vullen welke voor de terugkeer naar het Westen nodig waren. Het hoofd der N.K.G.D. vroeg mij de reden uit te vissen waarom de Joden het voor hen toch zo gevaarlijke Duitse regiem boven het Sowjetrussische ver kozen. Ik deed mijn burgerkleren aan en ging langs de straten slenteren en verschillende café's bezoeken. Toen hoor- I de ik de Joodse klachten, dat het leven in Rusland zo moeilijk was. Dat men er uren in de rij moest staan om enige levensmiddelen te bemachti gen. Dat men voor een klein stukje brood zo zwaar werken moest en dat ze in Warschau zo veel familie en ken nissen hadden. Briesend van woede hoor de mijn chef mijn mondeling rapport aan en hij riep uit: „Goed zo, dan zullen wij ze eens gaan opvoeden!" Hij stuurde een uitvoerig rapport naar Minsk en twee dagen later kwam een telegram waarin de depor tatie van al de Joden naar streken in het Verre Oosten der Sowjet-Unie be volen werd. Alle commandanten regiment grenswacht en alle geheime agenten moesten bij de chef komen, evenals de directeur der spoorwegen en het N.K.G.D.-hoofd der spoorwegbewa king. Des avonds om 11 uur zou er alarm geblazen worden, waaraan een grote kaderbijeenkomst zou vooraf gaan waarin medegedeeld zou worden dat in de nacht een grote politiële actie z__ plaats hebben. De stad moest omsingeld worden, zodat er geen levend of uit zou kunnen. Twee compagnieën werden te mijner beschikking gesteld, die de belangrijkste straten moesten afzetten. Een andere compagnie kreeg 30 dagen proviand de trein te convoyeren. ..Vijf treinen van elk 40 wagens werden bij de argeloze spoorwegdirecteur, die volkomen met de N.K.G.D.-methoden bekend was, besteld, elk besie.ua i een zeer langdurige reis. De directeur begon te hij niet voldoende locomotieven gons ter beschikking had, waarop de chef der geheime politie met staalharde blik alleen zeide: „Zorg, dat er gebeurt wat ik beveel! Zijn er geen wagons, dan maar beestenwagens. Doch zij moeten er wezen, denk daarom!" Tot de leider der Spoorwegpolitie zich wendend wees hy deze er op, dat men bü een actie als de voorgenomene, kwa lijk kon rekenen op de Poolse arbeiders dat dus Russisch personeel veiligheid althans tot de Russische grens moest zorgdragen. Wanneer een der ar restanten levend zou ontkomen, zou hij daarvoor met eigen hoofd verantwoor delijk zijn. De razzia De secretaris van de Bond van Jonge Communisten kreeg de opdracht des avonds tegen 10 uur verzamelen te bla- het clubgebouw, dat nadien door niemand meer verlaten mocht worden zonder uitdrukkelijk verlof. Een kleine groep jeugdige communis ten moest de stad in gaan en het ge rucht verspreiden, dat er des avonds in de Synagoge een meeting over de repa triëringskwestie zou worden gehouden. Het was een weldoordacht, strategisch goed voorbereid plan. Ieder der aanwe zigen werd absolute geheimhouding op gelegd. Des middags te 2 uur werden alle geheime agenten huiswaarts gezon- 'm om te slapen, want de actie zou uur zonder onderbreking duren. Op de gebruikelijke wijze togen wy huiswaarts. De een na de ander in ver schillende richting met tussenpozen van 3 minuten. Om 10 uur 's avonds hadden vele Joodse mannen en vrouwen zich verzameld in de Synagoge. Ook werd de hoofdstraat afgezet. Cavalerie ver soheen en de actie begon. Ieder moest zijn papieren tonen. De ingezetenen werden niet verhoord maar de vluchtelingen en zij, die geen vast In het Zondagsblad van vandaag treft men in de serie „Bekende landgenoten thuis" een artikel aan over dr Beel. Ten huize van de ex-minister-president maakten wy deze aardige foto van het gezin Beel. Lezers schrijven ons: Critiek op hoofden van dienst in de openbare raad Een ambtenaar schrijft ons alsnog het volgende: „De onverkwikkelijke debatten In Leidse raad op 13 Februari hebben, aandachtige lezing, van de verslagen, wel enkele vragen doen rijzen. De vraag, d: het sterkst naar voren kwam, was: „Mag een hoofd van dienst in het openbaar worden becritiseerd?" Het objectieve on derzoek van B. en W. alsmede de uit spraak van de raad lieten hieromtrent geen twijfel. Dit zal inmiddels wel door iedereen ter harte zijn genomen. Nu ei echter in uw blad sprake is van eer „analoog" geval met de generaal-direc- teur der stichtingen, vragen we ons ir gemoede af: „Is dat wel juist?" Waarom deze scherpe aanval van prominente fi guren als mr dr Knol en mr Woudstra op een alleszins bekwaam en vooral humaan mens? Vanzelfsprekend is geoorloofd, als financieel expedt vragen stellen over het beleid, maar eer ander is door uw blad verslagen op wijze, waardoor velen onaangenaam zijn getroffen. Hier is geen enkele laakbare handeling gedaan, hoogstens is sprake van onjuist financieel inzicht, hetgeen door B. en W- ook wordt beweerd. Er echter geen woord gerept over het vele goede, door dit hoofd van dienst de stichting gedaan. Bij ambtsaanvaar ding trof hij een inrichting aan, welke geen enikel opzicht met andere kon wedijveren. Mag deze figuur nu w( het openlbaar worden becritiseerd? sn ander de heren medici-raadsleden ontgaan? Vooral dat een bekwaam tegenwoordiger van de medische wereld grof werd aangepakt? De suggestie is bepaald onjuist, om medisch inzicht te willen onderwerpen aan het admini stratieve. Samenvattende kan men zeg gen, dat het wellicht aanbevelenswaar- is een commissie te benoemen, die feiten als deze. klachten, promotiekan- snz. objectief kan onderzoeken en beoordelen- Laat de gemeente Leiden hiermede beginnen ter voorkoming van moeilijkheden, dan is de wens van vele ambtenaren vervuld." beroep hadden^ gegrepen. Enkelen hun ner hadden een paspoort waarin para graaf 11 gedrukt stond, hetgeen bete kent, dat zy geen recht hadden zich in streek te bevinden meer dan 100 van de grens verwijderd. Al deze nen, vrouwen en kinderen werden onmiddellijk gearresteerd. Geschreeuw en gejammer steeg op in de straten, ter wijl wij begonnen de duizenden gevange- ;n te sorteren. Als de ergste schuldigen beschouwden w\j degenen, die repatriëring naar d( Duitse zone van Polen hadden aange vraagd. De Russische verbindingsofficier bij de Duitse commissie, had zonder enige moeilijkheid de volledige lijst der repatriëringscandidaten gekregen. werden in de gevangenis gewor- m later naar Minsk getranspor teerd. Deze operatie had tot gevolg massa-arrestaties in geheel Oost-Polen. In Byalistok werden 30.000 Joden gear resteerd. In Brest-Litowsk 15.000. Een complete lijst der gevangenen werd op gesteld en voorlopig werden zij in bees tenwagens opgepropt alvorens via Minsk het bevel uit Moskou zou komen, w heen de onder stoom staande locomotie ven hun blanke ballast zouden trans porteren. Dagen later kwamen de in structies: De ongelukkigen werden naar Ar changel en de republieken Kerini Schie- ta, Cheliabinsk en Oost-Siberië gedepor teerd. Onze taak was hier ten einde. (Aavertenaei (Deze kwesties mogen naar onze me ning in geen geval weer worden opge rakeld. Het is dan ook ons verlangen, dat er na dit ingezonden stuk en naschrift van de redactie geen letter meer in ons blad over wordt geschre ven. Voor het juiste begrip lykt het echter beter, dat het schrijven „ambtenaar" niet ter zijde wordt ge legd. Ten eerste zij er op gewezen, de raad in het openbaar spreekt en sluit en dat de pers tot taak heeft, het behandelde en beslotene te publiceren. De bladen hebben zich in dit geval ech ter (gelukkig!) juist voor overdrijving gehoed. Ten tweede de beide gevallen zijn niet analoog. De heer Schüller riep in de raad een hoofd van dienst ter ver antwoording voor een reeks van feiten, die hij tevoren nóch ter kennis van de betrokken wethouders, nóch ter kennis van het college van B- en W. of va betrokken raadscommissies had bracht. Tegen dit optreden richtte zich o.m. het protest van mr Woudstra. heeft daarbij beweerd, dat een ambte naar niet rauwelijks door een raadslid in het openbaar ter verantwoording kan worden .geroepen, maar dat 'het optreden der ambtenaren vaLt onder de algemene verantwoordelijkheid van B. en W. onder de bijzondere verantwoordelijkheid van de betrokken wethouder. De critiek van mr dr Knol op het beleid van ander hoofd van dienst, werd- geuit aanleiding van een enkel concreet dat in de betrokken raadscommissie reeds aan de orde was geweest en dat zowel bij het college als bij de raad bekend Mr ^r Knol stond op hetzelfde standpunt,' dat door de raadscommissie deze werd ingendmen en waarbij, blij kens het verdere verloop van het debat, het college van B. en W. zich aansloot. Hier was geen sprake van een recht streeks ter verantwoording roepen var een ambténaar buiten de verantwoorde lijke organen om. Gaarne besluiten wij met het uitspreken van onze hoogachting voor de hoofden van dienst De suggestie inzake het instellen van een commissi! geven wij gaarne door. Red. N L.C.) RESIDENTIE-ORKEST Het 7e abonnementsconcert van het Res-Orkest op Donderdag 9 Maart a.s. in de Stadsgehoorzaal staat na het interregnum Cluytens weer o.l.v. Willem van Otiterloo. Het opent met de Symphonie Nr. 100 in G, de z.g. „Militaire" van Jos. Haydn. Vervolgens 1 nen Jaap en Haakon Stotijr kunnen beluisteren in het aan hen op gedragen Dubbelconcert voor 2 hobo's er orkest van Alexander Voormolen. Dil werk met zijn zangerige thema's er prachtige instrumentatie is in het bij zonder door de unieke interpretatie der beide Stotijns reeds lang een geliefd re pertoire-nummer van onze orkesten ge worden. Tot slot wordt uitgevoerd de Sympho- e „Harold in Italië" van Hector Berlioz; de solopartij voor altviool neemt de solo altist van het Res. Orkest, Henk van ster en, voor zijn rekening. Deze symphonie is geïnspireerd op het gedicht „Child Harold" van de Engelse dichter Lord Byron en draagt waar Berlioz zich met deze figuur verenigt een tobiografisch karakter. Tengevolge de hoge eisen, die het werk aan de uit voerenden stelt, komt het slechts zelden op de programma's voor. Het Res. Or kest speelde de symphonie voor het laatst in 1919 onder Peter van Anrooy. DELFT (B) WON VAN LEIDEN (B) De biploegen van de Universiteit te Leiden en de Technische Hogeschool te Delft speelden een vriendschappelijke wedstrijd in de Prinsestad. Volgens de verwachting wonnen de Delwenaren. De uitslag was: 15—7, 164, 12—15, 15—11. Vrijdag a.s. komen de twee ploegen van de Vrije Universiteit te Amsterdam tegen Leiden a en b spelen. WILHELM BRANDT. Vertaald door H. J. VAN DER MUNNIK Hierbij moet niet alleen gedacht wor den aan holle frasen en gewaagde grappen; ook z.g. wetenschappelijke, zelfs religieuze onderwerpen werden aangesneden en met de grootheidswaan bijv. geredekaveld over het al of niet bestaan van God. Een en ander onder het niet al te karig gebruik van bier i sterke drank Jurgens kwam naast my zitten. Wat kan hem bewogen hebben, my in deze kring tinnen te voeren? Ik weet geen ander motief dan: het verlangen van een in de grond der zaak slecht n naar gemeenschap. Wie zijn ziel in ge vaar brengt, rust niet voor hij een ander kan mee omlaag trekken. Zoals ik toen nog was, was ik hem een ergernis, want hij kon aan mij voort durend zijn eigen nederlaag afmeten. En nu hield hij my in zijn slecht klimaat de hand boven het hoofd. Dat wil zeggen volgens de .e-r! ^"men- ten van deze troep, een aankómeling dronken te voeren. In zoverre was ik een zeer welkom object: onervaren tot en met. Zo werd mij ijverig toegedron ken en dus moest ik „bescheid doen' want ik zag dat als een hoge eer. Dan stond er een op en bracht een klinken de toast op mij uit. Dat streelde mijn ij delheid en trots keek ik om mij heen, allerminst ervan bewust dat ik het mikpunt van spot begon te worden. De drank droeg er natuurlijk toe bij, dat mijn denkvermogen verzwakte, terwijl Jurgens er wel voor zorgde, dat ik niet terstond geheel ontspoorde. Voorzien de, dat de reactie dan de volgende morgen tot een radicaal breken met dit „vermaak" zou leiden, fluisterde hij my in, dat het de gewoonte was, dat nieuwelingen de eerste paar avonden om 10 uur vertrokken. Het zou mij geen goed doen als ik nog lang bleef; het ware beter, nu op te breken. Ook dit slikte ik, beneveld door de hulde en de drank Was op dit ogenblik nog maar een trouwe hand op myn schouder gelegd: sta op, jongen, vlucht weg, eer de vol gende lasso om je hals geslingerd wordt! Het is nü nog mogelijk! Maar zo'n waarschuwing was er En Jurgens liet voor myn vertrek tig gebeuren wat nu volgde. In l gereserveerde kamer bediende een kellnerin, speciaal met het oog op de jonge „heren" en door de caféhouder daar geplaatst. Het was een echt grote stadskind, misschien zelf de oorzaak, misschien het slachtoffer van deze uit spattingen.. Onervaren op dit terrein, zag ik niets anders in dan een bewijs van prettige kameraadschap. Terwijl Jur gens en ik ons gereed maakten om te vertrekken hij zou mij veiligheids halve een eindweegs vergezellen maakte een der tafelbroeders onder algemeen bijval de voorslag: Nu moest Tielemann eigenlijk Liesbeth nog een afscheidskus geven. Dat is dan meteen een bewijs, dat hij als lid is ingeschreven. En dan is ie meteen los van alle huisbakken herin neringen. Kom Tielemann. wees Liesbeth jubelde om het hardst mee. Snel zette zij een stel bierglazen, die zij in de hand had, neer en stelde zich in postuur. Jurgens fluisterde mij in, dat dit er zo bij hoorde. En ik in mijn dolle overmoed, wilde natuurlijk mijn positie als „lid in volle rechten" hand haven en de wijn had mogelijke weer stand al lang verlamd. Aldus geschied de en een stormachtig applaus was myn loon. Schijnbaar een onbeduidend gebeu ren, een jeugdgrap, zoals het leven er wel meer geeft. Met dit luchtig vonnis, kan men volstaan, vooral als men op dit terrein nog alles te verliezen heeft. Maar wat baat mij het inzicht van anderen? Ik had alleen te beden ken, wat dit uur voor my te beteke nen had. En dat was: dat ik reeds het grootste verlies geleden had dat een moedeloze jongen te lijden heeft: de reinheid van het hart als het pantser van een niet door moederliefde be schermd kind. En toen: naar huis! Een eindje liep Jurgens nog mee. En feliciteerde mij nog eens: „Ik heb al heel wat vuur- doopjes meegemaakt maar nog nooit is het zo vlot gegaan als met jou. Daar kun je trots op wezen!" Met zielige plechtigheid beloofde ik hem op ere woord mijn eeuwige trouw aan de club. Bij de haven namen we afscheid. Naar huis gaande, stond ik een ogenblik op de lege straat stil, als om mij te bezinnen. En toen lopende naar huis, want tram noch veerboot waren ineer te zien. Een lange weg terug ja, en die had ik nodig, want er moest nog een diepe afgrond gegraven wor den tussen mij en die mij lief waren thuis, in de stille schipperswoning. Er moest een leugen verzonnen worden om liefde en trouw, zorg en angst op het dwaalspoor te brengen. Dat kostte my veel inspanning en af en toe stond ik weer stil onder de strakblauwe nachthemel. Met vaste hand moesten eer en schaamtegevoel teruggedron gen worden en de weg gebaand voor het aanpassen van een masker. Maar eindelijk was dat dan toch gelukt. En zelf had ik er nog geen vermoeden van, dat ik nooit weer als een onbe zorgde jongen deze weg zou gaan; pas veel later ben ik mij bewust gewor den van de zware nederlaag, op deze avond geleden: te bedriegen degenen, die mij slechts met liefde en trouw omringden. (Wordt vervolgd) „Landbouwgebied wordt gaandeweg kleiner" Jonge boeren moeten ander werk zoeken of emigreren Een enthousiaste schare jeugdige boe ren en boerinnen heeft Donderdag in Lom- merijk de jaarvergadering van de afde ling Zuid-Holland van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond bijgewoond. De bondsvoorzitter. Mr W. Rip, sprak over „Actuele Landbouwproblemen". Hij behandelde de bedrijfsorganisatie, de vestigingseisen in de landbouw en de toekomst van de jonge boer. Mr. Rip wees er op. dat jaarlijks in ons land 12000 jonge mensen uit het boerenbedrijf ander werk moeten zoeken of anders zullen zij moeten emigreren. Spr. zag geen andere oplossing van het probleem. Hij achtte het in dit verband echter noodzakelijk dat er matige vestigingseisen moeten „Het landbouwgebied in ons land wordt gaandeweg kleiner. In acht jaar tijd zal de uitbreiding van dit gebied met de Noord-Oostpolder weer teloor gaan, door de aanleg van sportvelden, vlieg velden, wegaanleg en de uitbreidings plannen van veel gemeenten". De voorzitter, de heer J. de Jong uit1 Alphen aan de Ryn hield een begroe- tin'gsrede. De heer C. M. Vogelaar van Melissant gaf als secretaris van de afdeling het jaarvenslag. Het ledental van de afdeling is thans ruim 600, verdeeld1 over 17 afde- In de middagvergadering #hield mej. Lugtigheid. presidente van "de C.BP.B een prop^ganda-rede. Ook ditmaal voer den leden van de vereniging in Leider dorp een stuk op: „Alles zal reg kom". Ds A. G. van der Stoel van Bengen op Zoom sprak een toepasselijk woord. Samenstelling Collegium L. S. C. Het Coll Jum van het Leidse Studen tencorps wend voor het jaar 1950'51 als volgt samengesteld: M. S. H. G. Heerma van Voss, praeses, P. J. H. Jonkman^ ab- actis, O. Hattink, quaestor, G. Dutry van Haeften, assessor, I, en H. C. G. Carsten. H. Niet slecht. maar duurt De „blauwe tram", die tot op heden Zo minzaam concurrerend bleek. Die ons voor een gematigd prijsje Vervoerde door de bollenstreek; De „blauwe tram", die ons van Leiden Voor vijf en zestig centjes maar Naar 't Haagje brengt met een retourtje, Ziet haar tarieven in gevaar. In deze tramwegcombinatie Heeft Neerlands Spoorwegmaatschappij Als aandeelhoudster 't meest te zeggen, En het gelag betalen wij. De concurrerende tarieven Doen afbreuk aan 't vervoer per trein; Dat kan de Staat niet permitteren, Dus moet 't publiek de dupe zijn. Het gaat als met de schoenenlapper Die zich moet houden bij zijn leest. Waar blijft de vrije concurrentie? Waar blijft de ondernemingsgeest? Ik kan de nationalisatie Als vorm van zakelijk bestuur Nog niet als ideaal beschouwen; 1 Een Staat beheert niet slecht... maar duurt GRé KEMPEN—STERRENBURG Uitbreiding Acad. Ziekenhuis te Groningen B. en W. van Groningen hebben by de raad een voorstel ingediend om voor rekening van de gemeente te nemen een vierde deel van de kosten, die gemaakt zullen worden bij de bouw en de inrich ting van een nieuwe kidniek voor in wendige geneeskunde aan het algemeen provinciaal, stads- en academisch zie kenhuis aldaar. Deze kosten worden voorlopig geraamd op rond f6.000.000. waarvan de gemeente dus f 1.500.000 zou moeten dragen. Reeds lang vóór de oorlog lag het in de bedoeling onder de vernieuwings- werken aan het Academisch ziekenhuis ook op te nemen de bouw van een nieuwe kliniek voor inwendige genees kunde ter vervanging van de thans be staande, die geheel verouderd is. In 1940 moest de bouw hiervan worden uitge steld. Het lied der aethergolven Gramofoonmuziek Lunchconcert mofoonmuziek Uit het boek der boeker Omroeporkest Katholiek overleg Kamermuziek Voor de strijdkrachten Gevar. programma Avondgebed Nieuws Gramofoonmuziek NCRV Nieuws Gymnastiek Gramofoonmuziek Gewflde muziek Gramofoonmuziek Gramofoonmuziek Gramofoonmuziek Mandolinemuziek Gramofoonmuziek 8.45 Seml-klassleke mui. 9.10 Sport 9.15 Verzoekprogram 9.30 9.45 Geestelijk leven 9.55 10.00 VPRO Geeft het door. 10.05 Voor de kinderen 10.30 KOR Doopsg. kerkd. 11.30 11.40 12.00 AVRO Orkestconc. 12.15 12.30 Eur. college. 12.35 12.40 Orgelspel 12.55 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Musette-orkest 150 Even af rek., heren. 2.00 Gramofoonmuziek 2.05 Boekbespreking 2.15 250 Phllh. orkest 320 Filmpraatje 3.35 Mannenkoor 5.30 VARA Ome Keesje 5.50 Kinderkoor 6.05 Reportage 6.15 Nieuws 6.30 Cabaret 7.00 Radiolympus 7.15 7.30 Licht muziek 8.15 Omroeporkest 9.15 Hersengymnastiek 9.45 Metropole-orkest 10.10 Cabaret 10.36 Cowboyliedjes 10.45 11.00 Nieuws 11.15 Gramofoonmuziek Tulnbouwpraatj e Bijbellezing Gramofoonmuziek Voor de kinderen Orgelspel Nieuws Gramofoonmuziek Serum, hoorspel Avondoverdenking Gramofoonmuziek 8.40 Gramofoon 9.15 9.30 Waterstanden 9.35 Gramofoon 10.00 Morgenwijding 10.05 10.15 Populair concert 10.30 10.50 Gramofoon 11.00 Op de uitkijk 11.15 Carillon 11.40 12.00 Lichte muziek 12.10 12.30 Mededelingen 12.33 In 't spionnetje 12.38 Pianoduo 1.00 Nieuws 1.15 Promenade-orkest 1.45 2.45 Voordracht 3.00 Viool en plano 3.30 Gevar. programma 4.00 4.15 Gramofoon. 4.35 Voor de kinderen 4.45 Musicalender 5.00 5.15 5.30 Voor de padvinders 5.45 Gramofoon 6.00 AVRO Nieuws 6 15 Gramofoon 620 6.30 Filmkrant 7.00 Voor de kinderen 7.05 Strijders Javazeeslag 8.05 Radioscoop 8.50 9.30 Apocalyps, orator. 10.45 Gramofoon 11.00 Nieuws 1125 Gramofoonmuziek RADIO-CENTRALES ZONDAG Programma X 8.00 Nieuws 8.05 Concert 820 Dagklapper 8.45 Gramofoon 9.00 Nieuws 9.20 Light Orch. 1020 Gramofoon 11.00 Beiaard 11.05 Gramofoon 12.00 Gramofoon 12.15 ..Players" 12.30 Weer 12.32 „Players" 1.00 Nieuws 1.15 Gramofoon 1.30 Voor de soldaten 2.00 Opera 3.30 Verzoekprogram 420 Take It 5.00 Orkest 5.30 Batavia 6.00 Orkest 6.45 Cello 7.00 Nieuws 720 Muziek 8.00 Gevar. program 820 Orkest 9.30 Berichten 9.45 Gramofoon 10.00 Nieuws 10.15 Meesterwerkjes 11.00 Nieuws 11.05 Gramofoon Programma 4. 8.00 Nieuws 822 Gramofoon 9.00 Piano 920 „Way out West" 10.00 Nieuws 10.10 „Chords" 10.30 Pioneers 11.00 Gramofoon 11.30 Orkest 12.00 30 Vragen 12.30 Omroeporkest 1.00 Verzoekprogram 2.15 Orkesten 3.45 Marsmuziek 4.00 Operette's 4.45 Dansmuziek 5.10 Orkest 6.00 Pioneers 6.5 Verzoekprogram 6.45 Parade 7.30 A laugh. 8.00 Concert 9.00 Operette 10.00 Gevar. muziek 11.00 Nieuws 11.15 Kunz 11.45 Macpherson MAANDAG Programma 1 7.00 Nieuw» 7.05 Gramofoon 7.30 Kroniek 720 Gramofoon 8.00 Nieuws 8.05 Concert 9.05 Gramofoon 10.00 Nieuws 10.10 Verzoekprogram 11.00 Orgel 1120 Militair orkest 12.00 Amus. muziek. 12.00 Amus muziek 12.15 Trio Hamy. 1220 Weerber. 12.40 Trio 1.00 Nieuws 1-15 Gramofoon 2.10 The days 3.00 Ménage 3.30 Orkesten 5.00 Strijdkrachten 6.00 Orgel 6.30 Voor do soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Hawaiian muziek 8.00 Kamerorkest 9 00 Actualiteiten 9.15 Gramofoon 10.00 Nieuws 10.15 Verzoekprogram 11.00 Nieuws 11.05 Gramofoonmuziek Programma 4. 7.00 Nieuws 7.15 „Bonjour 1- Monde 7.30 Sextet Simpson - 7.55 Weer 8.00 Nieuw» 8.10 Concert 9.10 Gramofoon 10 00 Ménage 11.30 Gramofoon 12 30 Omroeporkest 100 Dagboek 145 Orkesten 2.45 Voor de kinderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Orkest 5.10 Casinoprogram 6.00 Voor de soldaten 6.30 Gramofoc i 6.45 Ensemble 7.15 Orkesten 9.00 Rainbow Room 9.45 Pianomuziek 10.00 Nieuws 10.15 Koor 11.00 Nieuw» 11.15 Topic for tbs night 11 15 Orkest

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3