ïlieuiuo £ditsd)c GTouratti t LABOUR LIGT AAN DE KOP, MAAR CONSERVATIEVEN LOPEN IN Belangrijke verliezen voor Liberalen Wist U VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 BUREAUX: ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter. (Bjj contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 8053 „Stoatrastlcft k gfefcfoiffl tngn bert in ttgfjenspoer Eén zag uitgestoken hand, anderen zagen een vuist Zie pag. 3 Verkiezingen in Engeland: Wait and see"! Ook communistische candidaten verloren waarborgsom VOOR ZOTTER DE UITSLAGEN hedenmiddag half één bekend zijn en de toe stand valt te overzien, kan men concluderen, dat bij de nek-aan-nek-race tussen Labour en Conservatieven, Labour nog steeds aan de kop is, hoewel lang zamerhand de voorsprong geringer wordt. De Liberalen hebben ernome verliezen geïncasseerd, niettegenstaande de concessies, welke zü heden aan Labour •en eventueel samengaan by de nieuwe kabinetsformatie. Tal van Liberalen en communistische candidaten verspeelden de niet-onbe- langryke waarborgsom. De meeste kop stukken der Conservatieven en van La bour werden herkozen, met uitzonde ring van de Labour-minister Creech Jones. De totaal-uitslag kan eerst laat in de namiddag of in de vooravond be kend zijn en is dan nog niet officieel. Zelden werd er bij een verkiezing in Engeland een dusdanige belangstelling aan de dag gelegd, waaruit valt af te leiden, dat de Britten, en speciaal de huisvrouw, het belang van deze „brood- en boterverkiezing" terdege hebben be seft. De opkomst, bij de verkiezingen in Engeland heeft de stoutste verwachtin gen overtroffen en de belangstelling voor de uitslag was enorm Het had veel van of iedere Brit besefte, dat het hier ging om „zijn of niet zijn". Toch, ieder misverstand1 te voorkomen, heerste er in Londen gisteravond in het geheel geen Hamlet-stemming. Ondanks het regenachtige weer schoolden honderd duizenden personen in het centrum van Londen en het deftige Westend tezamen. De politie sloot Piccadilly Circus al voor het autoverkeer en de schreeuwende en juichende Londenaren maakten de nacht een soort van carnavalsfeest. De café's bleven tot middernacht open, waar de kurken tot het vroege ochtend uur knalden, de bloemenmeisjes venters goede zaken deden en ballonnen werden verkocht, die met het vuur sigaretten tot ontploffing werden ge bracht. Op dat uur drukte de voorsprong van Labour echter in de dure nachtge legenheden. Een aantal Britten versloeg de ..brood- en boter-verkdezing" blijk baar op een speciale wijze! Zoals reeds gezegd, was de opkomst enorm. In een district werd zelfs zo druk gestemd, dat op een gegeven ogenblik de stembiljetten op waren. Alhoewel de gevens uiteenlopen nam men aan, 34 millioen van de 34^ millioen kiesge rechtigden hun stem hadden uitgebracht. Het was negen uur in de avond (Britse tijd), toen de telling begon. Het was alles 'snel in zijn werk gegaan, en in de i stad Southgate brachten de kiezers zelfs hun stem uit met een snelheid1 van per minuut. Churchill deed er.ander halve minuut over om zijn stem uit te brengen en een deel van zijn tijd ge bruikte hij nog voor het oppoetsen van Zijn brilleglazen. Een ingenieur, die kort geleden van Leeds naar Bournemouth was overge plaatst. charterde een vliegtuig om te Leeds op de Conservatieven te stemmen Dertienduizend ouden van dagen, die in tehuizen nabij Liverpool wonen, togen 's ochtends welgemoed op weg om hun s'tem uit te brengen: 60 van hen waren in rolstoelen aanwezig en velen bleken de negentig reeds gepasseerd te zijn. In Leaderhead bracht een veteraan Van 82 jaar uit het Britse leger zijn stem Oude zetelverdeling Lagerhuis Labour 390 zetels Conservatieven 202 Liberalen 10 Nationaal-Liberalen 13 Labour onafhankelijke» 5 Ierse Nationalisten 2 Onafhankelijke Liberalen 1 Onafh. Labourpartij 1 Communisten 2 Nationalen 2 H Onafhankelijken 11 „Als N.S.B.-er verzette ik mij tegen de Duitsers" Gistermiddag is voor de Haagse kan tonrechter. voortgezet de behandeling der tribunaalzaak tegen ir J. H. W. R. Rost van Tonningen, die in bezettings tijd als N.S.B.-er hand- en spandiensten aan de vijand zou hebben verleend. Verdachte was directeur-generaal van de petroleumonderneming Astra" en in Roemenië zou hij speciaal het rendement hebben opgevoerd ten behoeve van de j Volgens zijn verdediger, mr Klaassen, 1 zou verdachte alleen baar de belangen Van zijn bedrijf hebben gediend en zelf geen voordelen behaald. Hij ontkende voorts dat verda mensen van de B.P.M. Voor Roemenië zou hebben geronseld. Verdachte zei dat hij als N.S.B.-er zich tegen de Duitsers had verzet, hetgeen vele Nederlanders, die zich nu op de borst slaan, niet deden. Uitspraak op 9 Maart. Twee politieke delinquenten namen de benen Opnieuw hebben twee gedetineerden, ians resp. uit Enschede en Leek. uit it interneringskamp Carel Coenraad- polder ;e Finsterwolde kans gezien te ontvluchten. De opsporingsmaatregelen hadden nog geen succes. Beruchte kampbeul voor R.v.C. De beruchte kamparts uit Amersfoort N. v. Nieuwenhuijsen zal od Zaterdag 4 t'rart des mcr-n- 11 uur \oor de R. v. C. trr-chl s'.c--. Hij is in beroep ge- tegcr. de p f. te Amsterdam. Heï RG. te Amsterdam heeft hem tot 20 jaar veroordeeld. uit en sprak:: „Ik heb gestemd op de ouwe veohtjas Winston Churchill, het kan me niet schelen, wie wint, als de prijs va» het bier maar naar beneden gaat" Churchill was candiad-ta in Wood ford en de 75-jarige tikte een kleón meis je, dat hem een tuiltje viooltjes en sneeuwklokjes aanbood, liefkozend op de wang, nadat hij gesteand had. Gaf de Britse huisvrouw de doorslag? De eerste uitslag van de Britse verkie zingen leverde een zetel voor Labour op. Het was de zetel van S'alford, die ook het oude Lagerhuis aan Labour behoor de. De aanvankelijke uitslagen vooral zeerr teleurstellend voor de libe rale partij, die 475 candidaten in het veld had gebracht, in een poging om haar oude glorie te doen herleven. Zij ver speelden in 149 districten hun waarborg- ed van de honderd communistische can- som. Zulks was ook het geval met bijna di daten. Bjj de beoordeling van de uitslagen dient mne er rekening mede te houden, da-t vele afkomstig zijn van districten, waarvan de grenzen sinds 1945 veranderd zjjn, zodat het niet mogelijk was direct nauwkeurige vergelijkingen te maken. De vier zetels der eilanden ten Noorden van Schotland zullen eerst op 27 Febr. bekend worden Zowel Conservatieven' als Labour rekenden er niet op, dat zij met een grote meerderheid uit de stembus zouden ko- maar waarnemers huldigden wel de mening, dat de Liberalen het hebben .afgelegd". Vermoedelijk is het toch wel de Britse huisvrouw geweest, die de ver kiezingsbalans deed doorslaan. In de nieuwe verkiezingswet warer beperkende bepalingen opgenomen, wa betreft het aantal auto's, dat mocht wor den gebruikt. Dit had tot gevolg, da al lerlei sooren rijtuigen, waaronder zelfs oude postwagens en boerenwagens, dienst deden voor het vervoer va: >rs en kiezeressen. Zoals men weet, hebben Koning Ge orge, Koningin Elisabeth en hun doch ters niet gestemd. Zulks berust op een grondwettelijke bepaling, welke inhoudt dat leden van de Koninklijke familie aan verkiezingen mogen deelnemen, van kopstukken, zoals de Labour- ministers Attlee, Bevin. Bevan, Morri- Cripps, Henderson, in totaal zestien Labourministers werden herkozen. Al leen Creech Jones, de minister van Ko loniën, verloor zijn zetel, hetgeen toch voor Labour een zware klap bete kent. De zoon van Winston Churchill Randolph genaamd, werd door de can- didaat van de Labour partij verslagen. Zo juist komen nog nieuwe berichten binnen, waaruit blijkt, dat de uitslag 266 districten bekend is. Niet min der dan 236 candidaten hebben hun waarborgsommen 150 pond sterling per persoon en 35400 pond in totaal verbeurd. Meer en meer blijkt, dat alle hens aan ;k waren. Te Preston in Lancashire kwamen twaadf nonnen en een -moeder overste naar de stembus. Het was d< eerste maal in de 30-jarige geschieden:- van het klooster en voor de nonnen v het de eedste keer, sinds haar toetrek tot de orde, dat zij de buitenwereld Een kiezer te Bristol kwam. na enige tijd in het stemhoekje te hebben loefd, zijn biljet bij de voonzitter inle veren met het verzoek, hem te willen geven. „Sorry", zeide hij. „ik dacht, dat ik een biljet voor de v fcalpool stond in te vullen, want dat ik altijd Donderdags Volgens de uitslagen, die om 2 hedenmiddag binnen waren, Is de stand: Labour 172 zetels Conservatieven 113 zetels Liberalen 1 zetel Zoals men weet, zijn er in totaal 62f districten. Gerekend naar de, na de be ëindiging der nachttelling bekende uit slagen, had Labour in twee districten een zetel gewonnen en in 21 districten haar zetel verloren, terwijl de co vatieven in een dictrict hun zetel loren en er 22 gewonnen hadden. De aantallen uitgebrachte stemmen bij het beeindigen van de eerste telronde waren: Labour 6.179.751, Conservatieven 5.395.092, Liberalen 1092,919 Van de overige kleinere partijen men wij nog: Conservatief Liberalen: communisten slechts 3.670 In heel Engeland ging men gisteren ter stembus. Clement Attlee ont moette op zijn wandeling naar het stem-lokaal zyn eigen beeltenis op de r-ug-van een jongetje. „Stemt Attlee!" stond er boven geschreven en voor die vriendelijke attentie moest de minister-president hem toch even bedanken Honderd jaar postzegels en rijkstelegraaf In 1952 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de postzegel zijn intrede deed in Ne derland. In dat zelfde jaar zal ook de Nederlandse rijkstelegraaf haar eeuw feest vieren. Het P.T.T.-bedrijf heeft plannen om oor deze gelegenheid een internationale tentoonstelling te houden, waaraan ook een internationale postzegeltentoonstel- lireg zal worden verbonden. Zou het zover komen? <Dr Geoffrey Fisher, de aartsbisschop m Canterbury, heeft een oproep ge daan om het vervaardigen en gebruisen atoom- en waterstofbommen te ver bieden. Hij wil dit laten doen door de Ver. Naties of twee of drie staatslieden wereldformaat. Nog niet zover als Bulgarije Hongarije vindt Amerikaanse en Britse legaties te groot „Vijanden der volksdemocratie, die op het Engelse gezantschap werken" De Hongaarse regering is van mening, dat Engeland en de V S. op hun legaties Boedapest veel meer personeel in dienst hebben dan nodig is en zij heeft geëist dat beide landen hun consulaire diensten sterk zullen inkrimpen. Voorts en de Britse en Amerikaanse func tionarissen. die in het proces tegen Vo- geler en Sanders zijn genoemd, worden teruggeroepen. Aan Engeland werd in nota gevraagd, of het juist was, dat „Hongaren, van wie algemeen bekend is dat zij vijanden zijn van de Hongaarse volksdemocratie, in groot aantal bij de itse legatie werken." Verder wordt verklaard, dat de Britse regering zich „op ongebruikelijke wijze" heeft gemengd de zaak tegen Sanders en ook de han delsbesprekingen heeft gestagneerd als tegenmaatregel. De reden van het besluit der HongaarsP regering tegenover de V.S. is, dat, aldu< luidt de nota, „een aantal functionaris ■an de Amerikaanse legatie te Boe rt een actieve rol speelden bij he' werk van deze groep spionnen en sabo teurs tegen de belangen van Hongarije T.N.I. beschiet Nederlands convooi Naar Ass. Press van een betrouwbare igsman van het leger vernam, heeft de T.N.I gisteren bij Besak-i ten Oosten van Djakarta (Batavia) het vuur geopend op 2n ongewapend convooi van het K.N.I.L aardoor een soldaat sneuvelde en een ander zwaar gewond werd. Nadat een koerier de Da-pieren v-an het mvooi aan een controlepost had ge in doorrilden o-oenrte plotseling een Brj-ngun het vuur. is het tweede incident in 14 dagen tussen Nederlandse troepen- en de TN.I Hongarije geeft in overweging, dat Engeland van de opschorting der handels besprekingen terugkomt en dat de VS de sluiting der Hongaarse consulaten te New York en Cleveland ongedaan ma ken, alsook het verbod voor Amerika nen om naar Hongarije te reizen. Naar in Londen verluidt, zulen op deze stap van Hongarije représailles van En geland en de V.S. volgen. Zoals bekend is, heeft Bulgarije enkele dagen eerder het Amerikaanse diploma- Koningin nodigde jeugd aan ronde tafel Openhartige gesprekken op paleis Soestdijk Enige weken geleden gaf Koningin Juliana de wens te kennen graag contact te willen hebben met jonge sen. in de leeftijdsgrens van 2024 jaar, om in een persoonlijk gesprek te horen, wat er in deze jeugd leeft aan verwachtingen voor henzelf en gehele volk, en welke hun moeilijkheden zyn. Een drietal gesprekmiddagen met ieder pl.m. 15 deelnemers(sters> werden geor ganiseerd op het paleis Soestdijk. De eer ste groep was afkomstig uit 'kleine d-orpen en vertegenwoordigde dus het „platte land", de tweede groep was samengesteld uirt „grote-s tads-jeugd", zowel uit jeugd organisaties als ongeorganiseerde jeugd, terwijl de derde groep uit studenten be- In de kringen der jongeren zelf is dil contact met de Koningin, in zeer open hartige sfeer, wel bijzonder op prijs ge steld. Koningin door Mexico onderscheiden Orde van Azteekse Adelaar. Aan H.M. de Koningin is de grote keten van de Mexicaanse orde van de Azteekse Adelaar verleend, als bewijs van de ge voelens van grote vriendschap van de president van Mexico, dr Miquel Aleman, jegens de Koningin, alsmede van de har telijke betrekkingen, die tussen de rege ringen en de volken van beide landen bestaan. De grote keten is de hoogste rang vi de Mexicaanse orde en wordt alleen aé vorsten en staatshoofden verleend. Prins Bernhard in Mexico Prins Bernhard is .gistermiddag Merida, de hoofdstad van de Mexicaanse provincie Yucatan, aangekomen. Hei officiële bezoek aan Mexico zal drie da gen duren, waarna de Prins met zijn gevolg zich naar de staat Michoacan zul len begeven, een der schilderachtigste van Mexico. Politie werd bedreigd met handgranaat Omdat zy een woning kwam ontruimen, ontruimen. Zekere H. had in Halsteren een wo ning betrokken zonder daartoe vergun ning te hebben gekregen. Hij gaf geen gehoor aan een bevel het huis laten. Twee politieagenten, een gemeente opzichter en twee gemeente-werklieden verschenen ter plaatse om H. uit het huis te zetten. Maar deze was niet bereid voetstoots de vesting te verlaten, toonde een handgranaat, waarvan hij de pen had uitgetrokken. Met de hand op de handle in zijn zak wachtte hij zijn belagers op. De politie wist door tactisch optreden het projectiel in handen te krijgen zon der dat het onheil kon stichten. Toen begon de ontruiming. De Volendara met 2040 soldaten vertrokken De Volendam is Woensdag met 2040 militairen uit Tandjong Priok naar Ne derland vertrokken. Aan boord zijn: 4—5 R.I., 4—7 R.I., 4—8 R.I„ 5e eskadron pantserwagens en 17 A.A.T. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, mits die uiterlijk op de bus gaat op de data, tussen haakjes achter de naam van de schepen vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea: Willem Ruys (6 Maart). Antillen: Stuyvesant (25 Febr.) en Hydra. (2 Maart). Suri- ame: Cottica (1 Maart). Tientallen Westfriese schapen doodgebeten In West-Friesland doet zich een ware hondenplaag voor. In verschillende dor pen zijn tientallen schapen doodgebeten. eigenaars van honden, die schapen hadden gedood, hebben voor de kantonrechter te Hoorn terecht gestaan. Zij hadden de schade (ruim 500 gulden) al vergoed en kregen daarom betrekke lijk geringe geldboeten (10 a 15 gld.). TrumanGeen rechtstreekse actie te Moskou geen aanleiding voor een nieu we rechtstreekse actie bij de regering de Sowjet-Unie om te pogen de koude oorlog te beëindigen", verklaarde president Truman gisteren op zijn we kelijkse persconferentie te Washington. De president zei. dat hij redenen had nemen, dat het Kremlin bezig was, de vredeskansen te peilen. Russen speelden weer „sluipende blokkade" De Russen hebben het verkeer op de autoweg HelmstedtBerlijn gisteren eens tegengehouden. Tachtig West- Duitse vradhtwagens wachtten. De prinsesjes Beatrix en Irene staan in Sankt Anton niet de hele dag op de ski, \éant er moet ook gestudeerd worden. In de werkcoupé van de Koninklijke trein, die voor het station van het Oostenrijkse wintersportplaatsje staat, maken de prinsesjes hun werk, onder leiding van mevrouw Pennink. Prinses Beatrix schrijft ellenlange brief aan haar vader Koningin een toerist als alle anderen in St Anton De vacantie van de Koningin en de Prinsesjes in St Anton is gisteren eigenlyk pas goed begonnen. Er is een vers pak sneeuw gevallen en hoewel de thermometer 12 graden aangeeft, is de kou niet hinderlyk, want er schijnt een weldadig aan doende zon. Reeds vroeg begon de Koningin de dag met een wandeling te midden der andere toeristen. Het doet goed de Koningin zo alleen zien lopen, ongehinderd en nauwelijks opgemerkt. De skiërs hebben haar opge- en in 'hun kring. Men kan het de Ko ningin aanzien, dat dit haar goed doet De Prinsesjes moeten elke imorgen wee ur blokken op schoolwerk, in een spe ciale coupé van de koninklijke 'trein. Het eerste, dat Beatrix tegen ons zei, toen binnenstapten, was: „Denk erom, wc m ten verder werken hoor" en ze boog zich dieper over haar Franse les. Want 2 ►r de overgang van de ..groene klas'" de school van Kees Boeke naar -gele klas". Trix heeft' volgens mevrc Pennink een taaiknobbel. 5ven later zit ze te „buffelen" op kensommen. Hoeveel moet men betalen een kg thee, gemengd van twee Pasteur was om half elf in IJmuiden Ontscheping begon vanmiddag Later dan verwacht werd, om half elf, :wam s werelds grootste troepenschip, de Pasteur, vanmorgen met 4000 soldaten de sluis van IJmuiden aan. De be langstelling was zeer groot. De ontsche ping werd nu ook een uur verschoven begon om één uur. Vandaag kwamen zij thuis, die in het grootste deel Noord-Holland, Rotterdam en Den Haag 1. De verigen gaan morgen Zwerver vermoordde verloofde 8 jaar geëist Drama in de bossen van Noord-Brabant Voor 'de Bossche rechtbank werd giste- ;n 8 jaar 'gev.straf geëist tegen de 29-j. verver F. W. H., alias Hans Franken, 'uitser van origine, die zijn vroegere veT- loofde Herta Stuwe. eveneens uit Duits land, in Augustus 1948 bij Boxmeer (N.B.) doodschoot. Zij leidden 9amen een paria-bestaan de Brabantse bossen. De man werd Duitsland wegens moeilijkheden uit de oorlogstijd gezocht en in Nederland' stond bij bis politiek delinquent bekend. Het isje wilde trouwen en ging Duitsland terug om haar papieren in orde te laten maken. H. wilde er echter niet: weten. Nadat het meisje in Neder land was teruggekeerd, zwierven zij rond de omgeving van Boxmeer. Op ver zoek van het meisje (verklaarde H.! heeft hij haar pp een avond op korte afstand met enkele pistoolschoten gedood. Een week later werd bet lijk in een beek gevonden. H. heeft volledig bekend. Margarine in Gouda 18 cent per pakje De onderhandelingen tussen de winke liers en de marktkooplieden in Gouda de margarine-oorlog hebben geen :s gehad. De winkeliers zetten ook gisteren hun tegenactie voort, doch de irrenten deden ten slotte de i garine voor 18 cent per pakje van hand. Men kon hoogstens vijf pakjes tegelijk krijgen. De normale prijs nt per pakje. DAT het internat, gerechtshof Dinsdag om 11 uur in het Vredespaleis een open bare zitting houdt, betreffende vredes verdragen met Bulgarije, Hongarije en Roemenië. DAT de Stationsbrug te Middelburg pas in het najaar gereed zal zijn en de bruggenmisère dus ook deze zomer nog zal voortduren. DAT in Grijpskerke (Z.) een ver nieuwd dorpshuis in gebruik genomen is. DAT de Groninger zenuwarts dr F. F. Hazelhoff, 57 jaar oud, in zijn woon plaats is overleden. DAT de voorm. wachtmeesters van de bijz. Utrechtse recherche J. Tielrooy en A. M. H. Nieuwenhuis, wegens het op sporen van Joden e.d. in Utrecht tot 15 jaar werden veroordeeld. DAT in Emmen een openb. leeszaal en bibliotheek voor de ZO.-hoek van Drente is geopend. DAT de gebr. Struycken te Tilburg met f389.200 laagste inschrijvers waren voor de bouw van zes industriehallen in Den Bosch en de fa. Verhoeven te Eind hoven hoogste voor f463.000. DAT dit voorjaar in Mierlohout (N.B.) een damesmantelfabriek wordt geopend. DAT voor het Hof te Leeuwarden be vestiging werd geëist van het Groningse vonnis, waarbij de 35-j. landarbeider E. J. te Kolham tot 4 j. werd veroordeeld, daar hij tijdens een politieke twist de communist J. Keun te Ruiseherbrug doodstak. DAT de Oranje-galerij in het Leeu warder raadhuis gisteren is gecomple teerd met een portret van de Ko ningin, vervaardigd door P. v. d. Hem. DAT het voorstel om de Nijmeegse Broerskerk te restaureren, door de raad werd aangenomen, doch de bestemming nog niet vast staat. DAT Nijmegen plannen voor bijna 500 woningen volgens het Bussumse plan naar Den Haag heeft gezonden. DAT de Groninger kustvaarder Ko- ningsdiep. die vorige week by Vlieland aan de grond liep, pas gisteren kon worden vlotgetrokken. DAT voor het Arnhemse Hof bevesti ging werd geëist van het vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij de drie ge broeders V. te Apeldoorn wegens een vechtpartij met ernstige gevolgen tot 1% jaar werden veroordeeld. DAT J. v. d. Kieft. voorz. van „De Ned. Dagbladpers", gisteren per K.L.M. naar Indonesië is vertrokken voor een tweemaandse studiereis. DAT de kustvaarder Delta uit Delfzijl, die in de Theems na een aanvaring zonk, thans is gelicht en in Londen voorlopig wordt gerepareerd. DAT de Ned. studentenver. voor we reldrechtsorde tegen de Pinksterdagen een internationale conferentie over het werk der V.N. organiseert. DAT de raad van Terneuzen de wo-t ningbouwver. Werkmansbelang f 436.000 verstrekte voor de bouw van vijf woon- flats. DAT de St.crt van gisteren een beschik king bevat over de vaststelling van de geldswaarde van vrije woningen enz., zo mede een wijziging van de 'loonregeling voor het bloembollenbedrijf. DAT tegen de 50-jarige uitvoerder van isolatiewerken H. G. uit R'dam, aldaar 6 maanden Ls geëist' wegens verduistering van rond ƒ25.000 ten nadele van de firma Weber, bij welke hij kassier was. DAT een wetsontwerp is ingediend tot toetreding tot het verdrag inzake inter nationale tentóönsteilingen van 22 No vember 1928. soorten f 2 per 45 kg? Vermoedelijk dacht ze hetzelfde als wij: Waar ter wereld kan men 45 kg thee krijgen voor twee gulden! En met zulke problemen moet je je bezig houden, wanneer je 1200 kilometer Nederland verwijderd zit in een land, dat een dorado is voor ieder, die op ski': kan staan. Maar mevrouw Pennink is on- venbiddelijk Elke week zal zij het werk van de meisjes opsturen naar de school van Boeke. Trix leert sneller dan Irene, zegt me vrouw Pennink en de kleine Margriet ge- ruikt haar vingers nog bij het rekenen. Het oudste prinsesje is met een opstel bezig over hq^r belevenissen in St. Anton. Dat kost haar weinig moeit, want vorige week maakte ze er nog een van56 velletjes. Het opstel over St. Anton is een 'brief aan baar vader en 'bedreigt het record van 56 velletjes ernstig. Leeggestolen brandkast in 't water Voor de buit kochten Amsterdammers een auto. De Amsterdammers J. M. W. de B. en J. L. hebben gisteren bekend, vorige week uit de speelgoedfabriek van Nolles te Steenwijk een brandkast van 300 kilo te hebben gestolen. Ze hadden er f2500 in gevonden, waarvoor ze een auto had den gekocht, die nog zoek is. Een 23-j medeplichtige is nog voortvluchtig. De lege brandkast werd in het water ge gooid- Overbrugging Na wat wij in de loop van de tijd over dit onderwerp hebben geschre ven, zal het niet verwonderen, dat het feit, dat de A.R. partij thans ook een col lege van advies heeft, ons verheugt. Het is een belangrijk bezit voor deze partij, waarvan wij slechts mogen hopen, dat het veelvuldig en intens zal worden be nut. Maar onze verheuging heeft toch nog een wat wijder strekking. Want in de oprichting van dit college zien wij ook iets van het streven om de afstand welke allengs begon te groeien tussen de politiek aan de ene kant en de intel lectuelen en andere deskundigen aan de andere kant, kleiner te maken. Hier mocht ook geen kloof ontstaan. En voor zover er al een kloof was gekomen, diende deze zo snel mogelijk te worden overbrugd. Elke poging, daartoe gedaan, is niet alleen van betekenis voor de partij, welke haar d®et, maar voor heel de gezondmaking en gezondhouaing van het staatkundige leven in ruime zin. Hiermede is dus de uitvoering gege ven aan de vervulling van een belang rijke wens. Er blijft overigens nog wel iets te wensen. Daar is de wens. dat dit college zoveel mogelijk aan het grote doel zal beantwoorden. Aan de vorm zal inhoud gegeven moeten worden. Dat zal het college voor een groot deel in eigen hand hebben. Want ftet zal ook onge vraagd moeten adviseren, van belang zal ook zyn de leiding, welke het be stuur en met name de wel jonge, maar stellig bekwame voorzitter weet te ge- Het blijft dus voorshands nog een wens Er is meer. Dit college heeft een be perkte taak. Het zal niet zijn een bezin- ningsorganisatie, toch bestaat ook aan bezinning behoefte. We- weten het. dat vaak een onderwerp apart. En voor lopig kunnen we de indruk niet var. ons afzetten, dat ook aan zulk een college behoefte bestaat. Tenzij het college, thans in het leven geroepen, zijn werk vol doende ruim opvat om ook daaraan aan dacht te schenken. Tenslotte hopen we, dat het college op de mogelijkheden binnen het Christelijk erf geen al te beperkte blik zal willen werpen. Wij zouden het althans niet van belang ontbloot achten, wanneer het tot contacten kwam. desnoods met verrui ming van de opdracht, waar deze con tacten in het belang van zijn arbeid (en dus van het staatkundig leven) slechtj mogelijk zyn. Ontheemde ouden van dagen mogen naar ons land Mits berken en organisaties steun verlenen. De regering heeft zich bereid ver klaard haar oorspronkelijke toezegging gestand te doen om een groep ontheemde ouden van dagen, in ons land op te ;n. Zulks onder voorwaarde dat ker en organisaties de garantie geven, dat zij de verzorging op zich nemen. De regering heeft verder toestemming verleend voor het opnemen van 25 oor» logsslachtoffers uit het Revalidatiecen trum van de I R.O. (de internat, vluchte lingenorganisatie) in Duitsland. Zij zul len spoedig voor zichzelf kunnen zorgen. De directeur-generaal van de I.R.O., de heer D. Kingsley, heeft op de tweede ig van.zijn bezoek de ministers Drees 1 Lieftinck gesproken. Ook Noorwegen, Zweden, Frankrijk en België nemen elk enige honderden ont wortelden op. Voor de groep, die naar Nederland zal komen, is reeds zowel van Hervormde als van K. zijde belangstel ling getoond. Minister Götzen over de moeilijkheden van Indonesië Nederland wil helpen, maar er moet zekerheid zijn Wy beseffen natuurlijk de grote beginmoeiljjkheden, waarin Indonesië verkeert, aldus verklaarde minister Götzen in een onderhoud met Aneta. Voor Nederland het echter van grote betekenis, dat de toekomstige ontwikkeling van Indonesië :ta in de goede banen beweegt. De minister wilde in dit verband wyzen op de onzekerheid voor het Westerse bedrijfsleven, tengevolge van gebeurtenissen, zoals de ontmanteling van suikerfabrieken in het Djokjase, het vragen van vrijwillige bydragen in Oost-Java, de dubbele en drievoudige besturen, de toenemende smokkelhandel, enz. De minister wees er op, dat Nederland ongetwijfeld bereid zal zijn. Indonesië helpen, doch men moet overtuigd zyn de noodzaak dier huLp, en bij finan ciële bijstand wil men zekerheid' hebben betaling van rente en aflossing. Een lening moet overigens door het parle ment worden goedgekeurd. De verstrek king van financiële hulip is een zaak, men rustig van weerskanten moet bekijken. Er is trouwens van Indonesië Zware eisen tegen complot valse munters Er in gevlogen door oplettende conducteur. Men zal zich herinneren, dat in Octo- ;r een Amsterdamse tramconducteur zijn wagen in de steek liet om een man achterna te gaan, die hem een valse rijksdaalder in de hand had gedrukt. Dank zy de oplettendheid van deze con ducteur gelukte het de politie twee ma kers en drie „uitgevers" van valse zil verbonnen van f2.50 te arresteren. Tegen de vervaardigers, de vertegen woordiger J. F. V. en de cartonnagefa- brikant E. A. van G-, beiden uit Amster dam. werd gisteren voor de rechtbank aldaar 2Vi jaar geëist en tegen de drie personen, die de biljetten in omloop hadden gebracht, een jaar. Uitspraak 9 Maart. Rotterdammer huisvestte onder gedoken soldaten Drie maanden gevangenisstraf geëist. Drie maanden gevangenisstraf werd gisteren voor de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 46-jarige kapper M. J. V. aldaar die in Juni j.l. twee onderge doken soldaten, P. B. P. en H, v. B., in zijn huis had binnengelaten om hun uniformen voor burgerkleren te verwis selen. Bovendien verborg hij de unifor- 1. Voor de rechtbank betuigde de kap per zijn spijt. EEN DRIELING IN GARDEREN. In het gezin A. van MiddendorpVan den Hoorn te Garderen is een drieling ge boren: drie meisjes van 4 >6. 2Vfc en pond. die het, evenals de moeder, goed maken. nog geen officieel verzoek om een lening ontvangen. De minister verklaarde, dat da op brengsten van de uitvoer nog niet van die aard zijn, dat men daarmede de betalings balans sluitend) kan maken, hetzij door rechtstreekse goederenhandel, hetzij door driehoeksverkeer. Een overbruggings- regeling zou hier op haar plaats kunnen zijn. Het ligt in de bedoeling de minister conferentie op 20 Maart a s. te beginnen, doch hij en minister v. d. Brink zullen enikele dagen eerder naar Indonesië ver trekken. Van Indonesische zijde geeft men thans de voorkeur aan eem Indonesische her» stelbank boven de Nederlands-Indo nesische. Wat de devaluatiegeruchten betreft, verwees minister Götzen naar de verkla ringen van minister Djoeanda. (Minister Djoeanda heeft verklaard, dat de deva luatie van alle kanten besproken was, doch dat er voorzover hij wist geen be sluit tot devaluatie genomen was.) Willem Barendsz omstreeks 20 Maart huistoe. De walvisvaarder Willem Barendsz zal omstreeks 20 Maart koers zetten naar de thuishaven Amsterdam. WEERBERICHT Koufront over ons land Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de Noordelijke provincies: Meest zwaar be wolkt, met nu en dan enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen Noord en Oost. Temperatuur dalend tot dicht bij het vriespunt. Voor de rest van het land: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist en af en toe enige regen of mot regen. Meest zwakke veranderlijke wind. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag 25 Februari: Zon op 7.36. on der 18J2 uur; maan op 10.13, onde* 3.06 mm E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1