m Onderschatte Oranjeploeg bevocht een eervolle nederlaag Een levend Christelijk geloof bouwt altijd aan de Christelijke Staatkunde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 Newcastle werd geen debacle: Engeland BNederland 10 Na vijf kwartier het eerste en enige Britse doelpunt Newcastle Een mager, bleek jongetje liep het veld van Newcastle United op, trok Wulf Mannion, die nog altijd dezelfde blonde Huif heeft, maar lang niet meer dat flitsende in zijn spel als enkele jaren geleden, toen Mannion bijna in één adem werd genoemd met de grootste voetballer aller tijden, Stanley Matthews, aan de modderige mouw van zijn shirt en bedelde om een handtekening. Dat gebeurde amper na de laatste trap, die Roosenburg tegen de bal had gegeven. Ruw schudde Mannion het jongetje van zich af en verdween ijlings naar de kleedkamer. Dit ene kleine gebaar typeerde kristalhelder de miserabele stemming, waarin heel de Engelse élite-profploeg verkeerde na de slag tegen elf zeer laag genoteerde amateurs in een stadion dat ruim 60.000 bewonderaars van het geslepen en ge raffineerde Britse voetbal herbergde. Het werd geen slag en geen slachting. Met een schamele 10 bleven de voetbalmeesters van Europa meester van het terrein. Die 10 was een blamage voor het sterke Britse elftal, dat stellig ge rekend had op een ruime 60 of 80 overwinning, die 10 betekent zonder meer een trots record voor Oranje en wellicht een herstel van de oude kracht, welke reeds voor lange tyd was afgeschreven. rs. die onlangs in een oefenwed strijd het bewijs hadden geleverd elke homogeniteit te missen, waren plotseling i sluitend geheel gekomen. En Het Nederlandse elftal heeft op de kale vlakte van het troosteloze Newcastle- stadion een wonderlijke wedstrijd ge speeld. De berichten in de Nederlandse dag bladen, die overliepen van pessimisme, hadden de Engelse profs in de waan ge bracht, dat deze partij op z'n minst een heel zacht gekookt eitje voor hen zou ryn. Misschien is dat pessimisme goed ge weest. misschien heeft het bijgedragen op dit resultaat, dat door geen lógisch denkend mens was verwacht. Want in Engeland begon men steeds in sterkere mate deze partij te onderschat ten. Natuurlijk zou men voetballen, maar men zou de fijnproevers op de tribunes eens volop laten genieten van brillant showvoetbal En dat kon. Een waarschu wing op het laatste moment in de Britse pers. dat het altijd absoluut verkeerd is, de tegenpartij reeds bij voorbaat het mes In de keel te stoten volgens het aloude recept „-de huid verkopen voor de beer ls geschoten", haalde geen steek uit. De Britse profs waren in de stem ming gekomen van „dat troepje zullen we even nemen", en die stemming was er met geen hamer meer uit te slaan. En nu het wonder. Wat Nederland daar in het stadion aan de tienduizenden voor- Sette, werd geen afbraakvoetbal; inte gendeel .de party, die Oranje tweemaal drie kwartier volhield, verschafte de Britse kijkers iets, wat zy van deze elf ten dode opgeschreven amateurs aller minst hadden verwacht. «Uw ploeg Bpeelt het beste voetbal van het Conti nent" vertelde ons een toeschouwer na afloop. Een ander vroeg ons met ver bazing waarom Nederland niet deelnam •an de as. wereldkampioenschappen Kraak in topvorm. Uiteraard heeft het geen zin om na dit onverwachte resultaat op stel en sprong de loftrompet op het Nederlandse bal te gaan steken. Dit zou totaal keerd zijn. Want zoals dit elftal in New castle speelde heeft 'het jaren niet ge speeld en zal het voorlopig ook niet meer spelen ook. Deze strijd ging Oranje ver boven zijn krachten uit. Dat het er het toch gelukte de slachting, die de Britten op hun programma hadden, te ontlopen, schuilt in vele factoren. De voornaamste is wel dat deze profs eerlijk gezegd te verbouwereerd waren toen de rust me; blanke stand was ingeluid, dat zij ook na de pauze niet zo maar ineens de showdemonstratie waarin zij zich van tevoren hadden verlustigd overboord konden gooien. Een tweede belangrijke factor was de formidabele energie, de harde onverzettelijkheid, waarmede Ne derland naar gelang de tijd verstreek lich steeds feller wapende. En tenslotte het tempo Ook dat heeft de Britten be drogen. Zij hadden gemeend de tegen partij te overspelen. Ook dat liep op een fiasco uit. Nederland hield tot grote ver bazing van de Britse voetbalsohare het snelle tempo bij, tot de laatste seconden toe. Het zou zelfs bij een blanke stand eijn gebleven, indien middenvoor Loft- house, ver in de tweede helft om pre cies te zijn zeventien minuten voor het einde.... niet het geluk had gehad bij een afgeslagen Britse aanval de bal voor de voeten te krijgen. Het harne echot, hoog en pal in de rechterhoek, was te veel voor Kraak, die evenals de rest van zijn strijders in dit duel een magnifieke, wellicht de beste wedstrijd lm zijn carrière, achter de rug heeft. Homogeen elftal. Voetbal blijft een wonderlijk speL Elf wel zeggen dat deze wedstrijd tschieter is geweest, billijk is deze uitlating toch ook niet, want deze match heeft het overduidelijk bewijs geleverd Nederlands elftal, spelend vol gens zijn eigen opvattingen, inderdaad kèn voetballen. Deze wedstrijd zal ove- gens een van de wonderlijkste in de nationale voetbalhistorie zijn. Immers start af aan toonde zich de Britse aarwal oppermachtig, een superioriteit, welke echter volkomen schipbreuk leed op de ongekunstelde felheid, waarmede de verdediging soms uit elf Oranje mannen bestaande de Britse show uiteenrafelde. Dat showvoetbal was in derdaad een lust voor het oog. het effect echter was nergens en volgens de oude wordt een strijd pas beslist door doelpunten. Waar bleven zij? Terlouw, stopper in de branding. Aanvankelijk was het een voortdurend aanvallen van de profs, flitsend en oijl- snel, waarbij de bal bijna nimmer een decimeter van de grond kwam. Na am per vijf minuten scheen dit aanvalsover- wicht der profs wel tot moeten leiden, temeer daar de beide backs Potharst en Van der Sluis heid te kort schoten en bovendien te veel naar binnen opereerden. Hierdoor hadden de internationals Muilen goalgetter Walters constant een vrij veld zich. En geef zo iets aan een Britse voetbalprof! De doelpunten bleven echter uit, dank zij vooral het stoere, soms te forse in grijpen van Terlouw, die naarmate de wedstrijd vorderde, er steeds meer ple zier dn kreeg en op de duur zelfs aan Potharst een seintje gaf; Trek ook maar wat naar voren, ik red het wel dat heeft men nog nooit van hem gezien. Terlouw speelde geen klasse-voetbal; Maar de Britten, en zeker Mannion. Lofthouse en Shackleton weten tlhans deze Ter louw is, Daar was verder- een Kraak; „De beste doelman, die tot dusverre van het Continent hier hebben gezien" aldus Britse toeschou- en voorts een Stoffelen, die men zoals hij ditmaal was, nimmer meer zou willen missen in een Nederlands elftal. Aan de overkant opereerde de debutant Van der Hoeven allerverdienstelijkst. al kon de Ajaxied in de tweede helft het tempo niet .meer bijbenen geen won- vant de Amsterdammer is al in de dertig en in de voorhoede toverde Rijvers als vanouds; dat niet alleen, hy begreep thans ook het positiespel. De NAC-er werd geroemd door de Engel- ;en, en dat wil heel wat zeggen- En ten slotte André Roosenburg. Over de kwa liteiten van de Sneker is -reeds vaak in erschiUende toonaarden gesproken en geschreven. Algemeen wordt hij echter niet de ideale middenvoor geacht. Roo- nfourg was echter in deze wedstrijd grootste figuur in het Nederlands elftal. Hij was niet enkel middenvoor. iaar dook op de meest onverwachte lomenten op bij de zijlijn en dank zij zijn verrassend en doortastend spel had Nederland in de tweede helft bijna de leiding genomen, toen een vlijmscherpe pass van de Sneker langs het been van Stanley Milburn flitste en meteen door Clavan werd opgevangen. De ADO-er kwam alleen voor doelman Middleton en schoot hard in. Was de bal enkele decimeters lager geweest, de kogel zou onfeilbaar in het net terecht zijn geko men. Thans kon de Britse doelman door blksemsnel reageren de bal met de hand wegslaan. Tegen het slot liep Roosen burg een bloedende wonde boven hel oog op na een botsing met spil Leiity. Hij viel als een blok tegen de grond De Nationale middenvoor, die het soms opnam tegen de gehele Britse defensie, moest het veld verlaten. Toch wilde hy zijn ploeg niet zonder hem verder laten optornen tegen de Britse geweldenaren. Met een groot verband om verscheen hij enkele minuten later weer, toege juicht door de duizenden in het veld. Hoop voor de toekomst Engeland won tenslotte deze wedstrijd. Dat kon ook niet anders. Doch dat doelpunt, nog een fortuinlijk ook, heeft deze sterke Britse profploeg al is he: nu een A-, B-, C-, D-, of E-elf-tal ge blameerd in de ogen van de 60.000 cri- tische kijkers tellende masse. Het wai officieel geen landenwedstryd, en da blijft een troost voor Engeland. De eni ge- Die 10 gunnen wij de Britten ,var harte. Immers voor ons is van veel gro ter belang, dat deze elf Nederlandsi amateurs, die niemand ook enige kans gaf in Newcastle, tesamen hebben ge toond, dat de mogelijkheid om weei een degelijk krachtig Oranjeteam op te bouwen geen ijdele illussie is. En na de schampere resultaten van de laatste maanden, het wanhopige voetbal, dat steeds verder zakte van het internatio nale peil. -had het er veel van dat zo de naaste toekomst zou zijn. Dat is de grote verdienste van Newcastle. Oranje mag op dit succes want die 10 is dat wa rempel trots .zijn. Alle pessimistiscn« uitlatingen vooraf ten spijt. KUNSTLICHT-INSTALLATIE VAN L.F.C, VOLDOET UITSTEKEND U. V. S. won ere-wedstrijd met 3-4 LFC heeft op haar terrein aan de Haagweg een kunstlicht-installatie laten aan brengen, die aan zeer hoge eisen voldoet. Dat bleek gisteravond wel, toen ter ge legenheid van de in gebruik neming van deze installatie een ere-wedstryd gespeeld tussen LFC en UVS. Het spel was uitstekend te volgen tot In alle hoeken het veld. Voordat de wedstryd begon, voerden in de cantine nog enkele spre kers het woord. Wethouder J. C. van Schaik namens B. en W. en de heer J. Won- dergem als voorzitter van UVS richtten waarderende woorden aan het adres het wakkere LFC-bestuur. Voorzitter J. H. Langezaal beantwoordde de heren. Wedstrijden voor kappers in het district Den Haag Ook Leidse successen Onder grote belangstelling vond Dins dag in ..Den Hout" te Den Haag de eer ste ronde plaats om het landskampioen schap voor dames- en (herenkappers, georganiseerd door de Ned. Kappers- Voor de dameskappers bestond de op gaaf in het uitkappen van een water golf en een ijzerondulatie, die het best paste bij het type van het model. Voor de herenkappers was de opgaaf een model te knippen naar coupe, techniek, afwerking en opmaken. De uitslagen waren: dameskappers: 1. Kurvink, Den Haag; 2. Hu-gens, Oegst- geest; 3. Vroomans, Den Haag; 4- In '1 Hout. Den Haag; 5. Leemans. Den Haag; 6. Boef. Voorschoten; herenkappers: 1. Koevoets, Leiden; 2. Knoop, Den Haag; 3. Ketman. Den Haag; 4. Bleyenber; Den Haag; 5. Hillebrogt, Den Haag; Bartels, Den Haag. De heer Huynink ui Leiden werd geplaatst in de tweede ronde. Voor het district Den Haag was het geheel •eer geslaagd. DR L. J. OOSTERHOFF BENOEMD TOT BUITENGEWOON HOOGLERAAR TE LEIDEN Dr L. J. Oosterhoff, thans werkzaam als chemicus aan het laboratorium va Bataafse Petroleum-maatschappij te Am sterdam, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit van wis- en tuurkunde aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de theoretische ganische scheikunde. Chr. Hist. Studiegroep Op de gehouden vergadering var Chr. Hist Studiegroep heeft mr J Valentgoed te Oegstgeest gesproken de Prov. Staten, de Ged. Staten ei Waterschappen. Op zijn historische handeling volgde een levendige discus sie. De bijeenkomst stond weer o.l heer A. F. Zeelen. Het vrij talrijke publiek, dat onge-lheel aardige aanvallen op. duldig begon te worden, heeft eerste helft van een aantrekkelijke strijd kunnen genieten. L.F.C. verscheen vol ledig, U.V.S. met invallers voor J. de Wolf, B. Wellaart en J. Fasel in het veld. Zij werden resp. vervangen door P. Erades, Koolhaas en Lauwrier. De jeugdige en energieke L.F.C.-ploeg stak uitstekend- van wal. De nog niet op volle toeren draaiende U.V5 -verdediging had de handen vol om de L.F.C.-aanval bedwang te houden. Een schot van Sinteur kon Van Wel nog net corner tippen, maar toen de blauw-witte ver dediging even later verzuimde weg te werken, was dezelfde speler er als de kippen bij om de kanaries de leiding te geven (10). In hoog tempo werd verder gespeeld. Al spoedig kwam de gelijkmaker ter wereld. Na een aanval over rechts kopte invaller Lauwrier het leer achter de vergeefs uitvallende Duffels (11). Langzamerhand kon L.F-C. het tempo iet meer volgen. En U.V.S. sloeg met korte tussenpozen driemaal raak. listig door Tonny Kantebeen over i gelopen Duffels geplaatste bal werd door midvoor De Wolf in de L.F.C.-touwen gedrukt (1—2). Vlak daarop, na een wed stryd in het koppen, werkte De Wolf een keurige voorzet van Cor Verhoogt volgens de regelen der kunst af (13) later kopte deze speler rakelings het heiligdom van Duffels. Tonny Kantebecn zag zyn schot op de boven kant van de lat verhuizen en toen was weer De Wolf, die uit een voorzei Lauwrier op werkelijk magnifieke wyze scoorde (14), daarmede hattrick voor zyn rekening nemend. schot van Lauwrier. dat naast suisde, kreeg L.F.C. gelegenheid om zich uit de omklemming te bevrijden. Ze zette i de Tuinbouwvoorlichtingsdienst organiseerde ontvvikkelingsdag te Noordwijkerhout Centrale bollenschuur voorlopig van de baan In een moedig gespeelde wedstryd in het St. James' Park te Newcastle heeft het Nederlands elftal met 10 van de Engelse B-ploeg verloren. Een der aan vallen der Engelse profs, die Kraak in topvorm tegenover zich vonden en hem slechts eenmaal nisten te passeren. Hier plukt onze nationale doelman de bal uit de lucht voor de aanstormende middenvoor Lofthouse. Links de Ajaxied Potharst (Van een onzer medewerkers). Toen de heer P. S. van Leeuwen, voor zitter van de afd. Noordwijkerhout van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, de ontwikkelingsdag te Noordwijkerhout opende, was de belangstelling niet be paald overweldigend. En dat had zijn reden. Het weer was zo mooi en het riet van de bollen af en wat doè je dan Rijkstuinbouwconsulent ir A. F Vlag moest ook al concluderen, dat het aantal belangstellenden in vergelijking met de vorige keer teleurstellend was. In zijn inleiding wees hy op het grote at van de voorlichtingsdienst en de ont- ikkelingsdagen. Daarna klauterde de heer P. A. Spoelstra van het Inst. v. Tuinbouwtechniek op het podium en be gon het grote ,.Vraag"-bord. van de Noordwijkerhoutse bloembollenbeurs vol te tekenen met bollenschuren en ver warming-systemen. De heer Van Leeu- had in zijn openingswoord al ge zegd, dat er op dit punt zo iets als een revolutie gaande is Om te beginnen: de ouderwetse schu- »n met hun grote raam-deuren deugen niet. Daarin kan zelfs al zijn ze cen traal verwarmd nooit een gelijkmatige temperatuur heersen, terwijl het ventile- door middel van open ramen ook r zó-zó is. De moderne schuren heb- weinig of helemaal geen ramen en zijn uitgerust met ventilatoren. De ver schillende verwarmingssystemen werden hierna uitvoerig belicht. Al sprekende over bollenschuren kwam natuurlijk het verleden jaar door de afd. Noordwijkerhout gelanceerde voorstel van een grote hyper-moderne centrale bollenschuur weer ter sprake, waari kleine kwekers hun bollen zouden kun nen storten en bewaren. Er werd ge vraagd. of dit voorstel al de doofpot ingegaan en of de Voorlichtingsdienst dit plan tegenwerkte. Dat bleek geensi het geval. Ir Vlag verklaarde zelfs, dat hy er een warm voorstander van is. Ook op het departement voelt men er veel voor, maar de bouwkosten liggen zo stellend hoog, dat het voorlopig va I Middags sprak de heer J. J. Kwaad r efficiënt bedrijfsbeheer. Effi ciency? Een woord dat U nog wel eens tegenkomt tegenwoordig. Wat het nu eigenlijk is? Wel, om het kort èn dui delijk te zeggen: met de minst mogelijke moeiten en kosten de grootst mogelijke resultaten bereiken. De heer Kwaad sprak echter uitsluitend over het nut van boekhouding en in een efficiënt ge leid bedrijf is een goed verzorgde boek houding punt één. Maar verdere tips op het efficiency-terrein werden niet gege- Ir L. C. Struys sprak daarna over be mesting van bloembollen waarbij na drukkelijk op de noodzakelijkheid van organische bemesting werd gewezen. Aan groenbemesting moet niet al te grote waarde worden toegekend: ze staat gelijk met V\ wagen stalmest per roe. Het vercomposteren van eigen bedrijfs afval moet met zorg en kennis van zaken gebeuren. En wat de kant-en-klare com post betreft: het is aan de buitenkant niet te zien of het goed is of niet. Met slootbagger schijnt men voorzichtig te moeten zijn. Er wordt tenminste beweerd, dat dit kwade grond kan veroorzaken. De heer Struys was van mening, dat alleen organische mest absoluut onvol doende is. Er is een aanvulling r.odig an kunstmeststoffen. Een vast recept an zo veel kilo stikstof en zoveel kilo ali en zo veel kalk per roe kan niet orden gegeven. Elke grond stelt eisen. Na afloop was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De Voorlichtingsdienst èn de afd. Noordwijkerhout kunnen op een ge slaagde dag terugzien. Ernstige tijdrede van ds G. Toornvliet tijdens A.R.-meeting in „Den Burcht" Aanstaande verkiezingen moeten een test betekenen (Van een onzer verslaggevers) De grote tussentijdse verkiezingen, die landen met een ander kiesstelsel kennen, hebben wy niet, aldus de heer Chr. v. d. Heuvel, die gisteravond in „Den Burcht" het openingswoord sprak tydens de vergadering van de centrale Anti-Revolution- naire kiesvereniging, maar de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 26 April i. kunnen en moeten voor ons volk een test betekenen. Hoge ambtenaar uit Perzië bezocht gisteren Leiden Bracht o.a. bezoek aan het stadhuis Naar wij vernemen, heeft de secretaris generaal van het ministerie van Binnen landse Zaken van Perzië de heer Malayeri. gistermiddag een bezoek aan Leiden ge bracht. Verschillende gebouwen werden bezocht. o.a. het gemeentehuis, waar ma R. Streng, oommies-redacteur ten stad- huize, de hoge ambtenaar rondleidde. Het bezoek droeg een onofficieel karakter. Na zijn bezoek aan het stadhuis heeft de heer Malayeri onze stad verlaten. De heer Malayeri maakt thans eer diereis door West-Europa ter verzameling van statistische gegevens op verschillend gebied, terwijl hij ook een onderzoek stelt naar de inrichting en wenking - onderscheidene statistische systemen. goede afwerking ontbrak het ten De tweede helft was minder aantrek kelijk. U.V.S. deed het kalmer aan en L F C. kreeg volop gelegenheid aan te vallen. Enkele malen verscheen de L F C.-midvoor, Pijtak, alleen voor Van Wel maar hij zag geen kans voorbij hem te komen. De kanaries hielden echter dap per vol en nadat een doelpunt van Sinteur wegens buitenspel was afge keurd, brachten Bijl en Pijtak de achter stand tot 34 terug. Het was een ver diende 'beloning voor hun moedige vol houden. Quick BoysScheveningen. Er zullen vanzelfsprekend meer wed strijden bij kunstlicht volgen. In het kader van een door L.F C. georganiseerd „Zilveren molen"-tournooi, naast de organiserende vereniging tot nog toe Scheveningen, Quick Boys en V.U.C. zullen deelnemen, speelt Quick Boys Woensdag a.s. om half acht tegen Scheve ningen. Kynologen-vereniging „Rijnland" Voor de Kynologen-vereniging „Rijn land" werd gisteravond in de sociëteit .Amioitia" door mevr. Kitty v. d. Wouw- ran Donge uit Amsterdam, 'keurmeesteres ran chow-chows, een kynologisch praatje gehouden over keeshonden en chow- Tegenwoordig wordt door de raad van beheer slechts één ras bij de keeshond er kend. Deze hond is afkomstig uit Duits land en is voor ons klimaat buitengewoon geschikt. Het is dan ook jammer, dat ei ns land'betrekkelijk weinig belangstel- voor de keeshond is. Met de kwaliteit het ras is het droevig gesteld. Er zal door de fokers voor gezorgd moeten w> den, dat het karakter van het ras 1 waard blijft. Een kees zonder moed geen kees meer. De chow-ohow is na de oorlog tot het moderas gebombardeerd. Dit ras is meer dan 2000 jaar oud. Afkomstig uit China, deze hond via Engeland in ons land gekomen. In de jaren 1927 en 1928 is de chow-fokkerij op grote schaal begonnen. nog steeds een strijdvraag of de chow verwant is aan de keeshond of dat deze zijn afkomst te danken heeft aan de Tibetaanse mastiff. Met beide heeft hij kenmerken gemeen. In China is het de straathond; men eet er zelfs zijn vlees en zijn vacht gebruikt men als bont. Door de fokkerij is toch het type van dit ras goed bewaard gebleven, al zijn de exemplaren misschien iets zwaarder geworden. Verder ging spreekster nog nader in de kenmerken van het ras, waarbij zij op wees dat men ter wille van de vo> keur die men voor een bepaald ras heeft, een ander soort niet minderwaardig mag Een test. bijvoorbeeld om te zien wat I de overtuiging, dat de velen doen. die bij de vorige Verkie- geestelijke- stroming zingen, op de V.V.D hebben, gestemd, en door de verkiezingsleuzen van toen bij de neus genomen voelen. Een om te kunnen constateren, wat er de doorbraakgedachte is over'geble- De C.HU. en de A.R. zijn in dit opzicht veel te gerust. Ook zal bij deze verkiezingen ongetwij feld het regeringsbeleid van de afgelo pen vijf jaren in het geding komen. Men spreekt van die zijde wel eens van een verrassende vooruitgang, evenwel, wan neer wij weten, dat we leven van de Amerikaanse hulp, dan is er helemaal geen reden om zidh op de borst te slaan. Ons volk kreunt onder de enorm zware belastingdruk en we hebben al onze buitenlandse bezittingen op gemaakt. Minister Van den Brink zei niets te veel, toen hij onlangs sprak van een schijnwelvaart. Als de EC.A.-hulp ophoudt, zal men niet weten, hoe ons volk zelfs maar te voeden. Naar de mens gesproken is industria lisatie dan ook de enige uitweg, maar komen moeten er kapita len gevormd kunnen worden- De belas tingen op de grote inkomens verhinderen dit. Zelfs de arbeiders voelen er niets over te werken, want wat zij verdienen, is na belastingaftrek slechts een schijntje. Een test, omdat ons volk nog doordrongen is van het grote ge vaar van het communisme. Wat het sooialisme heeft gedaan in de lan- Roemenië, Bulgarije, Hongarije doorbraak in d« -ons i volk -nood zakelijk was, - Een "doorbraak, aldus ds Toornvliet, herbben wij ook thans, m movergestelde richting m gemaakt. Ook in deze tijd komt het de lijn van Groen van Prinsterer door te trekken. Het heden is hiervoor ogenschijnlijk iet gunstig, vooral de jonge mensen missen de historische fundering. De geest is er by velen en niet alleen by de jongeren uit. Het kan hen niets schelen. Betalen moet je tod zeggen ze. Het lykt wel, zo gaat dan verder, of de AJt. niet meer als vroeger, in de dagen, toen het ging de vrijheden van ons Christelijk volk. We missen een leidersfiguur, zoals Kuyper er een was, of men is het niet Maar, zo vervolgde ds Toornvliet, onze partij is er een van een hogere orde, zij heeft een geestelijke grond. Zeker, in verleden hebben we een vrijheid bevochten, maar dezelfde vrijheden moe- nog dagelijks bevochten worden. We moeten nog de wacht betrekken bij schooi, bij ons kind. We hebben doel nog niet bereik:. Wat zijn de grote leiders anders geweest dan instrumenten Gods hand om de stryd te strijden r Zijn naam en eer. Dat is de ellende onze tijd, dat de mensen mokken mopperen, maar hun zorgen doorpraten en bespreken op de verga deringen. Denk aan het woord var Groen, dat revolutie voor alles een gees telijk proces is. Onze tijd ds daarom zc gevaarlijk, omdat het nihilisme voort woekert. Dit is het grote vacuum, dat straks, als de grote catastrophe kopt, onmiddellijk wórdt gèvuld"met'-ëen ver schrikkelijk onheilsvuur. Het gebeurt herhaaldelijk, dat de Christelijke poli tiek wordt aangevallen door hen, by wie het geloof met in orde is. Zij nemen God Zijtn Woord niet meer serieus. Zijn is geen waarachtig „ja" meer. Anti- Revolutionnair zijn betekent in diepste zin: God laten uitspreken, luisteren naar de normen, die Hij ons heeft gesteld. Een levend Christelijk geloof bouwt in deze tijd aan de Christelijke staat kunde. Bespreken we dit met onze gro ter wordende kinderen? Zeer erns;ig bond ds Toornvliet aan het slot van dit met grote aandacht gevolgde betoog zijn toehoorders op het hart: Bewaart het geen God u geeft: Christelijk geloof en Christelijke staatkunde. Verwarming Kooikapel en wijkgebouw Irene in gebruik genomen Einde van vele jaren misère Joegoslavië weten voldoende om te begrijpen, dat dit stel sel geen bolwerk tegenover het commu nisme kan wezen. Ons volk moet er van doordrongen zijn, dat alleen door het beginsel, rustend op Gods Woord red ding mogelijk is- Na dit pakkend woord waren enige huishoudelijke zaken aan de orde. De voorzitter, de heer Van den Heuvel, dankte de heren Woudstra. Geelkerken Hoogervorst voor hun werk in het afgetreden bestuur en sprak de wens uit op hen altijd een beroep te mogen doen. Na enkele bepalingen uit het reglement te hebben besproken wekte spr. de oude ren op om in de wijken het oprichten van jongerenrstudieclubs te stimuleren- Voorts richtte de heer Van den Heuvel zich speciaal tot de aanwezige dames, haar verzoekend actief met de A.R.-be- ginselen en staatkunde mee te leven en haar gezinsgenoten te stimuleren. Na een korte pauze was het woord aan ds G. Toornvliet. Als we denken aan de geschiedenis van onze goede stad Leiden, dan ontmoeten we merkwaardige figu- In 1826 de studenten Groen van Prinsterer en Thobbeoke. De eerste was oorspronkelijk een vrijdenkend-liberaal. maar onder invloed van zijn studie van de Belgische omwenteling en de historie het Huis van Oranje kwam hij tot Drie getuigen wegens meineed gearresteerd Onder verdenking van meineed zijn ter zitting van de politierechter te Utrecht drie personn garresteerd, de hotelhouder G. S. uit Buasum, diens broer, de kellner A S. uit Bussum en de loodgieter C- Sch. uit Huizen. Zij zouden de heer G. de V. en zijn vrouw te Loosdrecht op St. Nicolaesdag 1949 hebben mishandeld, doch ontkenden. Behalve verdachte wa ren zij ook getuige a décharge in eikaars zaak en moesten als zodanig een eed af leggen. Zij noemden de pertinente ver klaringen van het echtpaar leugens. Het wykbestuur van wUk VIII Ned. Herv. Gemeente had in het feit van de ingebruikneming van de centrale verwarming van de Kooikapel en het wykgebouw „Irene" aanleiding gezien gisteravond een bijzondere dienst in de kapel te houden. Ds P- W. Spruyt, de wykpredikant, zei het in een toespraak dat het wykwerk onder de koude van de winter heeft geleden. En hij was er van overtuigd, dat de nieuwe verwarming de winterarbeid zeer zal bevorderen. Was dit dan ook niet een reden om dankbaar Ds Spruyt dankte in de eerste plaats de Gemeente-commissie, die vertegen woordigd was door de heren Jac. Wil brink en J. van Iterson. Het is ook deze opgevallen, dat de bewoners van wyk VIH bereid waren geldelijke offers te brengen. Zou zij het streven orr kapel en wijkgebouw van een deugde lijke verwarming te voorzien, dan niet gesteund hebben? Geheel wijk VIII Geimeente-cominissie dankbaar, aldus ds Verder werden woorden van lof ge richt tot de uitvoerende firma en hel personeel van dit bedrijf, dat zich met ijver en toewijding op het werk heeft geworpen, het koor „Kunst na Arbeid", dat op verschillende avonden medewer king verleende en zodoende bijdroeg tot stevige financiële basis, de dames heren van de bazar-commissie. die het verjaardagsfonds, de heer B. J. Favier en zijp echtgenote, die resp. als koster en kosteres misschien wel de, meeste hinder van het oude vei mingssysteem hebben ondervonden, last but not least al de offeraars, die zeer trouw waren en zijn in het geven van hun gaven Wyk VIII is niet rijk. aldus de Spruyt. maar er zijn vele harten, die branden van liefde voor het werk van de Kerk. De dubbeltjes van de arbeiders hebben hem meer waarde dan de duizenden- der rijken, die immers iets geven overvloed Ofscthoon. zo voegde de Spruyt er aan toe. een briefje van 1000 bij collecte ook niet onaangenaam is De heer Joh de Groot, secretaris de wijk, vertelde iets over de gesohiede- nis van de verwarming. Hij noemde deze geschiedenis een drama en staafde dit met verschillende voorbeelden, waarom soms danig werd gelachen. Steeds zijn pogingen aangewend om mingsvraagstuk tot een oplossing te bren gen. maar ook steeds zonder resultaat. De organist boven bleef puffen hitte en de kerkgangers beneden bleven der blauwbekken. In 1939 had men een plan klaar, tot verbetering, maar de oorlog stak een spaak in het wiel. In het feit, dat de nieuwe verwarmingen in de kerk het wijkgebouw op één dezelfde kachel staan, zag spr. symbolische waarde. Het complex Gistermiddag om vijf uur heeft de concierge van het Kooikapel-com- plex, de heer B. J. Favier. de cen trale verwarming aangestoken en drie uur later, toen de dienst in de kapel begon, was er overal een temperatuur van 65 graden „Nog even flink po ken", denkt de heer Favier, „want voor de eerste keer mag 't wel 70 graden zijn; de mensen' moeten goed voelen, dat er een verwarming is". Nu. At hebben ie! het bazar-comité nogmaals dankte voo hun activiteit. In de dubbeltjes-actie wordt de liefde van velen voor de wyk op prachtige wyze uitgedrukt. Hij bond de aanwezigen op bet hart trouw te blijven Het Kooikapel-complex heeft behoefte aan een grote zaal. (En de kerk aar orgel!, dachten wij. RedDe collecte aan de uitgangen heeft ruim ƒ72 opge- GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties den brengen ter kennis van belangheb benden, dat het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw voornemens is over te gaan tot onteige ning ten name van de gemeente Leiden, van drie percelen grond, gelegen ten zuidoosten van de Burggravenlaan nabij de Van den Brandelerkade. De lijst van de te onteigenen percelen, alsmede de kaart, waarop zij zijn aange duid. zullen met ingang van Vrijdag 24 Februari a.s. af kosteloos voor een ieder ter inzage liggen op de gemeentesecre tarie. afdeling Openbare Werken (Stad huis. kamer 111), tot Maandag 13 Maart d.a.v. Op laatstgenoemde dag. te 10 uur voor middag. zal een daartoe aangestelde com missie ten stadhuize. kamer 204. zitting houden, om bezwaren van belangheb benden tegen de onteigening aan te ho ren. Bezwaren kunnen door belangheb benden ook schriftelijk worden inge diend tot uiterlijk twee dagen vóór de zitting bij de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Directie van de We deropbouw en de Volkshuisvesting in Zuid-Holland. Riouwstraat No- 6. te Gravenhage. Leiden. 22 Februari 1950 Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgem.. F. H. v. Kinschot. De Secr., J. BooL Alphen aan den Rijn Fiets gekraakt De 15-jarige J. D. V. stond gistermiddag met zijn rijwiel op de hoek Oudshoornse- •Woubrugsepad te wachten tot hij de Molenaarsbrug kon. Een met klei beladen vrachtauto, over de brug komen- i in de richting Woubrugge gaande, de bocht te groot, waardoor de fiets werd gegrepen en V. ook zelf in de ver drukking kwam. Zijn gegil trok de aan- daoht van de autobestuurder J. V. E. uit Ter Aar. die gelukkig direct stopte, zodat de jongen zonder letsel bleef. Zijn fiets werd vernield. De chauffeur kreeg een proces-verbaal. Gemeentelijke Nijverheidsschool voor meisjes loco-Jburgemeester. de heer W. Brouwer, opende gistermiddag de twee daagse tentoonstelling van de Nijver heidsschool voor meisjes. uitte namens het gemeentebe stuur zijn voldoening, dat het mogelijk was deze jaarlijkse tentoonstelling op nieuw te houden. Men is er van over tuigd. dat de leiding van de school bij mej. N. van Beest in bekwame handen is. Spr. besloot met de beste wensen u.t te spreken voor het slagen der tentoon stelling. De directrice dankte voor het In haar gestelde vertrouwen. Er wordt hard ge werkt aan de school en resultaten zijn de aanvang van twee nieuwe cursussen, nl. voor hulp in de huishou ding en voor kinderverzorgster. Spr. wees er op, dat de achterstand, d e Alphen had op het gebied van Nijverheidsonder. meisjes, is ingehaald. De in voering van de achtjarige leerplicht noemde spr. een feit dat tot blijdschap stemt. Zij deed een beroep op de school hoofden, er aan mee te werken, dat de meisjes het voorbereidend onderwijs aan de nijverheidsschool gaan volgen. Er was direct een zeer druk bezoek. In alle lokalen waren de werkzaamue- den der leerlingen aanschouwelijk voor gesteld en alles bood een uitnemende indruk. Mej. Kuiper demonstreerde met de nieuwste wasmachine, welwillend af gestaan door de directeur der W. en L. bedrijven, die we ook op de tentoon- s'.elling zagen, evenals zijn collega van Gemeentewerken, ir Snijder. Opnieuw slachtoffer» van onvoorzichtig oversteken Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft op de Steekterweg, nabij het pompstation de firma Boeyenga, een ernstig on geval plaats gehad. Drie jongens van 68 jaar liepen in de richting Zwam- merdam om naar een filmvoorstelling te gaan. Ze liepen links op de hoofdweg. Nadat hen een uit de richting Utrecht komende auto gepasseerd was staken twee de weg over naar het rijwielpad. Een van hen de 6-jarige B. O. werd ge grepen door een achterop rijdende luxe auto. bestuurd door H. J. T. uit Zeist. De jongen werd langs de kant gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Dokter P. ver leende eerste hulp. Hij constateerde een schedelbasisfractuur en deed de jongen in zorgwekkende toestand naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overbrengen. De chauffeur van de luxe auto treft geen t schuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3