llkuwr geiitóctfe (üourant Spanningen tussen Djakarta en Djokja Uitbreiding van het Kabinet op komst Wist U DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8054 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL!JK'NATION A AL DAGBLAD Voor LeiAen en Omstreken w5taat»d«tlcft l« glutton «nyn bert ia tcgtienspcrcl" Oranjeploeg bevocht eervolle nederlaag Zie pag. 3 Tivee masten op één schip Republiek wil de staatsgreep in Madoera niet ongedaan maken Er bestaat thans spanning tussen de centrale regering te Djakarta (Batavia) de republikeinse regering te Djokja, aldus merkt de politieke correspondent 1 het A.N.P. te Djakarta op. Het is namelijk gebleken, dat Zainal Fatah, die het bestuur over Madoera aanvaard heeft namens de republiek tevoren beloofd had, dit te zullen doen namens de centrale regering. Deze laatste blijft op het standpunt Staan. dat het staatshoofd en het parle ment van Madoera nog niet buiten wer king zijn gesteld en dat alleen de cen trale regering de bevoegdheid heeft om opheldering in de toestand te brengen. Volgens haar mening moet de positie van Madoera en de andere deelstaten bij de wet geregeld worden, terwijl volgens haar vertegenwoordiger mr Indrakoe- soema de toetreding van Madoera en Oost-Java tot de republiek slechts een kwestie van tijd is Volgende week komt reeds het desbetreffende wetsontwerp in behandeling voor het parlement. De minister van voorlichting der repu bliek te Djokja daarentegen heeft de minister van binnenlandse zaken der centrale regering, Anak Agoeng Gde Agoeng (die indertijd de drijvende kracht was van de Bijeenkomst Federaal Over leg). er van beschuldigd, dat hij een ver- tragingspolitiek voert inzake Oost- cn West-Java en Madoera. Tevens heeft de regering te Djokja een officiële verkla ring uitgegeven, dat zij de overdracht van het bestuur over Madoera op aan drang van het volk aanvaardt. Zij over weegt tevens Zainal Fatah tot haar re gent te benoemen. Een hooggeplaatst Indonesiër te Dja karta vertelde de correspondent, dat het optreden van kapitein Westerling slechts een klein onderdeel vormt van de zeer ernstige politieke en militaire moeilijk heden die de economie van het land on middellijk in gevaar brengen. Inmiddels heeft de centrale regering volgens Reu ter Engeland om hulp verzocht in ver band met de berichten, dat Westerling in Ploegenstelsel bij droog legging Z.O. polder Binnenkort aanbesteding De draaitijd van het baggermaterieel, dat zal worden gebruikt bij de droogleg ging van de Zuidoostpolder, zal verhoogd worden tot maximaal 72 uur per week. Dit kan geschieden door in ploegen te gaan werken. De werkgevers en arbeidersorganisa ties in het baggerbedrijf zijn het hier over eens geworden, i.v.m. de opvoering van de productie en het belang vi uitvoering der Zuiderzeewerken, aanbesteding is binnen enkele weken te verwachten. Omtrent de arbeidstijden etc. zal nader Worden overlegd. Men verwacht, dat de inpoldering de Zuidoostpolder nu sneller zal kunnen ,geschieden. Fiets van Loosduinse moor denaar in beslag genomen V d. Ark verkocht haar zelf in R'dam Het rijwiel, dat door de 28-jarige J- W. van der Ark na de moord op zijn vrouw in Loosduinen was gestolen, In Rotterdam in beslag genomen. Uit het onderzoek is de politie ge bleken. dat Van der Ark Dinsdagmid dag naar Rotterdam is gegaan, waar hi;' de fiets aan een koopman bij een var de havens heeft verkocht Deze koop man heeft de fiets doorverkocht aan een derde persoon, die, toen hij in dt kranten over de moord in Loosduinen de diefstal van de fiets had gelezen, de politie heeft gewaarschuwd. Koe bracht drieling ter wereld Bij de veehouder Noom te Beesd ii de Betuwe bracht een koe drie kalve ren ter wereld, alle drie van het vrou welijk geslacht. Nauwelijks was de ge boorte bekend, of verschillende veehou ders kwamen op -kraamvisite. Welke rechten hebben dienstweigeraars Politierechter te Assen wacht arrest van Hoge Raad af. Wat is de algemene rechtspositie van Herkende" dienstweigeraars? Over deze principiële kwestie zal de Hoge Raad een Uitspraak moeten doen. In afwachting van dit arrest heeft de politierechter te Assen de zaken tegen 26 jongelui, die in hun werkkamp in conflict waren geko men met de D.U.W., aangehouden. De eis luidde tegen een van hen, de 23-j. student J. de J. uit Middelburg, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Er werd in de Drentse werkkampen een nieuwe verlofregeling ingevoerd. Voor een aantal jongens was de reis naar huis te duur. Op een Maandagmorgen, dat de anderen weg waren beval de kamp leider, dat de in het kamp achtergebleven Jongens moesten gaan werken. De mees ten weigerden, ook omdat het verlof toch al verkort was. Er kwam nog een tweede kwestie aan de orde. Op 20 en 21 Januari j.l. werden alle D.U.W.-arbeiders met vorstverlet fiaar huis gezonden, maar de dienstwei geraars in Vledder moesten doorwerken. Een aantal weigerde. Op Zaterdagmiddag |2l Januari hebben zij het werk op aan raden van de officier van Justitie inge haald, anders zouden zij worden gear resteerd. Ook deze zaak werd in afwach- an het arrest van de Hoge Raad aangehouden en de Middelburgse student De J. hoorde nu een week gevangenis- •traf tegen zich eisen. De verdediger, mr J. H. van Wijk uit Haarlem, was van menning, dat het op dragen van dit werk in redelijkheid niet kon plaats vinden, en dat de opdracht (en daad van willekeur en dus een on rechtmatige overheidsdaad was. AMERIKAANS GEZANT IN HET VATICAAN? Reuter meldt, dat de aartsbisschop van tfew Yc-rk, Kardinaal Spelman, binnen kort te Vaticaanstad de mogelijkheid zal bespreken van het vestigen van een tonérikaanse legatie bij de Heilige Stoel. Singapore zou vertoeven, maar de Britse ambassade te Djakarta heeft geantwoord, dat men in Singapore geen spoor va.-i Westerling en zijn gezin ontdekt heeft. In welingelichte kringen te Batavia acht men het nog steeds niet zeker of Wes terling wel Indonesië verlaten heeft. Een buitenlands waarnemer te Dja karta zeide tegen de correspondent var A.N.P.dat de T.N.I. de kern van alle moeilijkheden vormt. Haar leden voelen zich de dragers van de strijdgedaehte zien met zekere minachting neer op alle Indonesiërs, die afzijdig zijn gebleven of met de Nederlanders hebben samenge werkt, in de eerste plaats op de federa listen. De zittende autoriteiten hebben vaak niet de moed om de onredelijke eisen van de oud-strijders te weerstaan. Bekwame Indonesiërs moeten wijken voor nieuwkomers uit Djokja. Een pas uit Nederland overgekomen Indonesiër, die zijn universitaire studie voltooid had.' vertelde, dat hij adhteruitgezet is voor een oud-strijder uit Djokja, die slechts de lagere school had afgelopen. Soort gelijke moeilijkheden ondervinden Indo nesiërs, die in Nederlands gebied of in Nederland de st-rijd van de republiek Een andere moeilijkheid is, dat voor heen stichting van wanorde en ont wrichting de taak van de T.N.I. is ge weest, terwijl zij thans moet opbouwen. Het gezag is nog te veel in handen van hen, die wapens bezitten. De heffing van schattingen van ondernemingen is een gevolg van het ontbreken der intendan ce. Dit is tevens de oorzaak dat het voor de Nederlandse troepen aan de T.N.I. overgedragen materiaal in te korte tijd versleten zal zijn. Technici mist het Indonesische leger geheel. Zo lang deze toestand bestaat, is de levering van Amerikaans materiaal zinloos, aldus ver klaarde een Amerikaanse autoriteit te Djakarta. Kolonel Djatikoesoeka. direc teur van de militaire academie te Djokja, verklaarde dat men voor de opbouw der intendance geheel op Nederland is aan gewezen. Amerikanen en Australiërs kos ten te veel en zij kennen land en volk niet, zeide hij. Tarieven der Blauwe tram gaan ook omhoog Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, wordt spoedig een beslissing van minister Spitzen verwacht op een verzoek, ingediend door de directie der Noord-Zuid-Holl. Vervoermaatschappij tot verhoging harer tarieven in overeen stemming met die der Ned. Spoorwegen. De situatie is op het ogenblik op het traject Den HaagLeiden aldus, dat een retour 3e kla^ op de trein f 1.kost en op de Blauwe f 0.65. Tengevolge daarvan heeft men een niet onbelangrijke stijging van het vervoer op de Blauwe op dit traject kunnen constateren. Hoewel van de N.Z.H.V.M. het grootste deel der aan delen in het bezit der Nederl. Spoorwe gen is, maken deze laatste bezwaar tegen zulke ver uiteenlopende tarieven, die een sterk concurrerend karakter dragen. Wanneer de minister overeenkomstig de hem uitgebrachte adviezen beslist, zullen de Blauwe Tram-passagiers zulks spoedig in hun portemonnaie bespeuren. Plan-Bussum niet in strijd met bouwverordening Extra-toewijzingen passen in landelijk bouwplan Het woningbouwplan-Bussum is niet in strijd met de bouwverordening, deelt minister In 't Veld mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen (K.V.P.) Deze ver ordening is namelijk op 25 Januari dus danig gewijzigd, dat de minimumhoogte van de kamers 2.60' meter' 'bedraagt, in plaats van 2.70 meter. De huren die volgens het plan zouden gelden, zullen niet worden gehandhaafd. Ze worden definitief vastgesteld en ge baseerd op de huurprijzen van soortge lijke percelen op 9 Mei 1940, verhoogd met 30 procent. De toewijzingen passen inderdaad in het bouwplan-1950, zoals het de Kamer werd aangeboden. Bij de toewijzing van woningen over de provincies werd na melijk niet alles verdeeld. En de minis ter zal re voor waken, dat hij niet meer zal toewijzen dan het bouwplan toelaat. Huisvrouwen willen wel duurdere margarine Als er dan maar vitamine A in zit Het Ned. Vrouwencomité vindt vita mine A zó belangrijk, dat het minister Mansholt heeft verzocht, het verwerken van deze stof in margarine verplicht te steWen, ook al zou daardoor de prijs enigszins moeten stijgen. De huisvrouwen hebben dit er voor over, zo schrijft het comité, in het besef dat zo'n maatregel doeltreffender en min der duur is dan eén andere. Men moet nu n.'l. in het tekort aan vitamine A voorzien door het kopen van meer groenten en fruit, levertraan en boter, hetgeen voor velen te duur is. Na zó'n wedstrijd is je handtekening natuurlijk goud waard. En Kraak had er in Newcastle héél wat te zetten Papieren oefening Verschillende niet onder de wapenen zijnde dienstplichtigen van de Marine zullen dezer dagen een opdracht krijgen van het departement, om een speciaal toegezonden kaart volgens daarbij ge voegde aanwijzingen in te zenden. Om misverstand te voorkomen wordt op gewezen, dat het hier een oefening betreft, waarbij geen dienstplichtigen zul len worden opgeroepen; men wil slechts controleren of het systeem voldoet. Koningin en Prins naar Frankrijk Van 23 tot 26 Mei H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben het voornemen een of ficieel bezoek te brengen aan de Presi dent der Franse Republiek, Vincent Auriol. Zjj zullen op 23 Mei in Parys aankomen en op 26 Mei uit de Franse hoofdstad in ons land terugkeren. Jachtvliegtuig maakte nood landing bij Grave Gisteren maakte een eenmotorig De Havilland-jachtvliegtuig uit Gilze-Rijen in de uiterwaard van de Maas tegenover Grave een noodlanding. Een propeller en het Iandingsgesteld werden licht bescha digd. De bestuurder, de tweede luit. Hassel. bleef ongedeerd. Hij had te kam pen met motorstoring. Biji na 12.000 man Februari terug m Sinds de souvereniteitsoverdracht heb ben thans 16000 Nederlandse militairen Indonsië verlaten. Zes schepen hebben reeds hiervan 7600 demobilisanten op vaderlandse bodem te ruggebracht. Vandaag nog. vroeger dan verwacht werd arriveerde de Dorsetshire mei 550 passagiers in Amsterdam. HOierbij bevon den zich slechts 70 militairen met hun ge- Thans zijn nog onderweg met de Pasteur (aankomst mórgen )met 4100 man, de Atlantis (aankomst 3 Maant) met 925 man, de Kofca linten (vertrokken 17 Febr.) met 1625 man, de Siibajak (vertrokken 17 Febr.) met 1700 man en de Volendam (vertrokken 22 Febr.) met 2000 man. Thans moeten er nog 52.000 man ver scheept worden. Bij een gemiddelde van 9000 man per maand (welk gemiddelde echter sleohfts voorlopig tot Mei is toe gezegd) zou het dus nog bijna een half jaar duren eer al ónze jongens in het vaderland zijn teruggekeerd. In December werden op Nederlandse bodem teruggevoerd 7300 man, in Januari 4000 en in Februari zullen het er, als alles volgens het programma verloopt, 11.700, Het staat thans vast, dat de militairen van de Pasteur morgen niet allen ont scheept zullen worden. Vermoedelijk al leen degenen, die uit Den Haag, Amster dam en Rotterdam komen. In het strijd krachtenprogramma van hedenavond (18.30—19.00 uur) worden zo nodig mede delingen over de terugkeer van eventueel andere 'groepen gedaan. Zij, die aan boord moeten blijven, zullen Vrijdagavond op aangename wijze 'bezig worden gehouden. WIE ZAL HET LAATSTE LACHEN? Attlee „Wü zullen het wel klaren... Churchill Voorspellingen in Engeland Om acht uur begon stormloop voor de „brood- en boterverkiezing" Bewolkte lucht boven de 34 millioen stemgerechtigden Vanmorgen om acht uur is het Engelse volk ter stembus gegaan voor wat men kernachtig heeft genoemd de „brood- en boterverkiezing". De bevolking Is in overgrote mate gevoelig voor beloften betreffende de primaire levensbehoeften en vandaar, dat werkgelegenheid, pryzen, lonen, belastingen, voedselvoorziening en huisvesting de problemen zijn, waarom heen zich de stryd in hoofdzaak heeft afgespeeld. Reeds vroeg bjj het openen der 15.000 stembureaux, zag men op vele plaatsen lange ryen staan wachten. Tienduizenden fabrieks- en transportarbeiders, postboden, melkbezorgers, havenarbeiders en spoorweglieden waren vroeg opge komen om hun stem uit te brengen. De lucht boven de 34 millioen stemgerechtig- was bewolkt! In de laatste uren voor de Engelse verkiezingen gingen Labour en. de Con servatieven, althans volgens de proef- stemmingen, welke door de bladen wa rn georganiseerd, nek aan nek. De re sultaten waren verschillend De pro gnose bleek niet eensluidend. Gallup no teerde voor Labour een kleine voor sprong. De proefstemming van de Daily Express daarentegen wees uit, dat de Conservatieven even een meerderheid hadden. Bij de bookmakers was Labour Mr H. P. Linthorst Homan, Commissaris van Friesland wordt genoemd 440 Millioen kostte ons de devaluatie (Van onze parlementaire redacteur.) De Minister van Financiën is een man, die in een ellenlang betoog weinig zeg gen kan. Wij hebben een ogenblik ge aarzeld, dit neer te schrijven, omdat wij nog meer het lend hebben aan niets zeggende ministers dan die leden var het Kabinet, die, zij het verscholen ir lange verhalen, tenminste enige ophelde ring plegen te geven in het duistere beleid van de overheid. Niet het minst belangrijke uit het verweer van de Minister was het cijfer materiaal. De Minister had zijn rede ge splitst in drie delen: in het budgetaire deel daarvan kwam hij met de cijfers, die betrekking hadden op de devaluatie. Van >ren had de bewindsman een rede gehouden, die strekte tot verdediging Vlootoefeningen van Enge land, Canada, V.S. en Neder land in Caraïbische Zee Grootste na de oorlog In de Caraïbisohe Zee zullen omstreeks 15 Maart grote vlootmanoeuvres worden gehouden, waaraan door 100 oorlogssche pen van Groot-Brittannië, Canada, de •V.S. en Nederland wordt deelgeno- Naar in Amerikaanse marinekrin gen verluidt, zullen de gecombineerde welke de naam „Caribex" dragen, de grootste internationale oefe- lingen zijn sinds de oorlog. Zij worden voorafgegaan door afzonderlijke oefenin de Amerikaanse vlooteenheden, die „Portrex" zullen worden genoemd- De verbreking der Bulgaars- Amerikaanse betrekkingen Verlegenheid te Sofia. De Bulgaarse regering heeft de verbre king der diplomatieke betrekkingen door Amerika een „inbreuk op het diploma tiek gebruik" genoemd en uitgelegd als en poging om grotere druk op Bulgarije lit te oefenen. Een tweede opleidingscentrum voor vrijwilligers Om het tempo van de opleiding der toekomstige beroeps-onderofficieren der Kon. Landmacht te 'bespoedigen, zal op 1 April a.s. in Ede èen tweede Vrijwilli- gers-opleidingscentrum worden opgericht. Met het commando i-s belast de majoor van onze Britse bondgenoten. Daarbij had hij o.m. gezegd, zich' niet te kunnen vereenzelvigen met het Engelse deva luatiepercentage. En wat het ons gekost heeft? Niet zo weinig: Alleen al het directe effect van de devaluatie was een tekort van zegge en schryve 180 millioen guldens. Dit wordt grotendeels veroorzaakt door aflossings verplichtingen in vreemde valuta en door de begroting van Oorlog. Hierin is mede begrepen een bedrag van 20 mil lioen, met welk bagatel het Landbouw- egalisatiefonds zyn grenzen heeft schreden- Als indirect gevolg va devaluatie noemde minister Lieftinck de gestegen kosten der ambtenarensalarissen en de daarbij behorende sociale lasten. Tekort schrikt u niet honderd millioen! Ook de resultaten van de Ronde Tafel- Conferentie kostten een weinig. De Indo nesiërs wensten niet mede te betalen aan de tweede politiële actie en lieten ons de totale kosten van het onderhoud van de Nederlandse troepen. Tekort: nog eens 160 millioen gulden. Van diit totale 'bedrag ad 440 millioen- gulden heeft door verhoogde heffing de Minister precies de helft weten- te dekken met een- verhoogde belastingheffing. Er blijft dus slechts ongedekt een- 220 mil lioen gulden. Tot recht begrip ddene, dat de andere helft wordt teruggevonden op uw belastingaanslagen. Uit de debatten in de Eerste Kamer Is kort geleden gebleken, dat conform de wens van verschillende groepen, het Kabinet een uitbreiding overweegt met een Minister zonder portefeuille. Zyn wij wel ingelicht, dan zou voor die functie zeer ernstig in aanmerking komen mr H. P. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in de provincie Friesland. Mr Linthorst Homan is liberaal en heeft een opmerkelijke staat van dienst. Hü ging in 1942 als Engelandvaarder naar Lon den en werd sous-chef van het M. G. Voordien had h\j de advocatuur verwis seld tegen een functie by de buitenlandse afdeling van Philips en had hij medege werkt aan de voorbereiding van de stem ming in het Saargebied. Zoals bekend zou eventueel de Minis ter zonder portefeuille Minister Stikker opvolgen, indien besloten werd, dat deze zich geheel zou gaan wyden aan zyn Twee zusjes verdronken, toen roeiboot omsloeg Nichtje wist naar de kant te zwemmen De 12-jarige Jeltje en haar 17-j. zusje Aaltje, dochters van de veenarbeider S. Bloem bij Heerenveen, zijn gisteren ver dronken. Een nichtje van de meisjes, de 12-jarige Jéltje Piek uit Nieuwebrug. had met de andere Jel-tje per fiets een boodschap ge daan in Luinjeberd. Na hun terugkomst zouden zij door Aaltje met een boot over een vaart worden gezet. De drie meisjes gingen met de twee fietsen in het ranke bootje. Onder het varen viel een der meisjes. Het -bootje sloeg om. Jel-tje Piek wist de wal te bereiken en waarschuwde buren. Deze snelden toe, maar door de grote afstand kwam de hulp te laat. Flakkeese mussen gered Verscheidene gemeenteraden op Goe- ree-Overflaik-kee heb en zich uitgesproken tegen een voorstel van de Flakkeese boerenbond, dat in-houdt een bijdrage van vier cent per inwoner tot verdelging der schadelijke mussen. functie bij de O.E.E.C. Een tweede moge lijkheid, waarover gemompeld wordt, is dat men mr Linthorst Homan niet te verwarren met zijn broer mr J. Linthorst Homan, die commissaris der Koningin in Groningen is geweest een der drie man nen van de Ned. Unie t.z.t zou wil len belast zien met de leiding van de civiele defensie. Sibajak met 850 emigranten naar Australië Vele gegadigden moeten worden teleurgesteld De Sibajak zal midden April met 850 emigranten naar Perth en Melbourne (Australië) vertrekken. Vele gegadigden moesten worden teleurgesteld, doch men verwacht, dat er dit jaar nog een schip met emigranten naar Australië zal varen. In de eerste plaats gaa-n met de Siibajak die personen mee, die in December door plaatsgebrek achterbleven. Vervolgens de familieleden voor wie de „kwartiermaker" in Australië ai huisvesting heeft gevon den. De overige plaatsen zijn toegewezen naar volgorde van aanmelding. Ook al heeft men tevoren geboekt bij een reisbureau, dan betekent dat toch slechts, dat men op de wachtlijst is ge plaatst. Men is pas helemaal zeker van zijn vertrek met de Sibajak, als men in het bezit is van een landing-permit en visum, een emigratieverklaring van de Stichting Landverhuizing Nederland en een bewijs van definitieve plaatsbespre king, af te geven door de scheepvaart maatschappij. 470 Gedemobiliseerden kunnen naar Nieuw Zeeland Op Nieuw-Zeeland zullen zich 470 ongehuwde Nederlanders (370 mannen en 100 vrouwen), die bij de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië dienst heb ben gedaan kunnen vestigen, aldus heeft de minister van immigratie, Wil liam Sullivan, gisteren bekendgemaakt. De kosten van het vervoer zouden door de Nederlandse regering geregeld wor- DAT het ryk toestemming heeft ver leend voor de verbouwing van een aan tal oude panden in Enkhuizen tot onder deel van het Zuiderzeemuseum. DAT de Nijmeegse gemeenteraad de aanleg van een openluchtbad in het Gof- fertpark goedkeurde. DAT de raad van Nijmegen f 1.2 mil lioen beschikbaar stelde voor de bouw van 100 woningen in Berg en Dal. DAT het echtpaar E. J. Boshuis-Veld huizen te Voorthuizen (81 en 79 jaar) gisteren 60 jaar was getrouwd. DAT de oudste inwoonster van stad en provincie Utrecht, mevr. Van Beest („Tante Pietje")., die van 1869 tot 1942 in Den Haag woonde, Zaterdag 101 jaar DAT van 14 tot 22 Juni in Groningen internat, bakkerstentoonstelling „De de generale staf J. J. Wij-nsouw. Op i zilveren krakeling" wordt gehouden 1 April zal het V.O.C. in Wezep de naam t.g.v. het 25-j. bestaan van de bakkers- Ie V.O.C. krijgen. cursistenver. aldaar. DAT H. Nienhuis, van de Groningse directie van de wederopbouw en volks huisvesting. benoemd is tot architect-dir. van het bouwbureau voor de landbouw in Zeeland, te Middelburg. DAT spoedig de indiening is te ver wachten van een wetsontwerp voor een technische salarisherziening van de rech terlijke macht. DAT aan de Groningse raad is voorge steld de kosten voor een nieuwe acad. kliniek voor de inwendige geneeskunde (totaal rond f6 millioani voor een vierde deel voor rekening der gemeente te nemen, mits het rijk de helft en de provincie de rest bijdraagt. DAT de Zaandamse wethouder M. J. Hille dr A. L. van Schelven uit R'dam heeft opgevolgd als voorz. van de stich ting Clubhuizen voor de ongeorgani- de arbeidersjeugd. DAT C. Feijen en J. Boij te Putte (N B.) op 5 Maart 50 jaar zijn getrouwd. DAT ir W. van Dorp, chef van de afd. onderwijs en volksontwikkeling van Phi lips, op 1 Maart zijn functie zal neerleg- DAT mr E. L. L. de Wilde, dir. van het Abbemuseum te Eindhoven, benoemd is tot Ned. commissaris van de 25e Biennale te Venetië. DAT A. Schotten, dir. van de Noord- brab. Crt. „Het Huisgezin" (Den Bosch) op 1 Maart zyn 25-j. jubileum viert. DAT in Foxhol de 550 ton grote kust vaarder Theo Favente te water is gela ten voor de gebrs. Bol te Winsum. DAT mr J. M. L. Th. Cals wegens zijn benoeming tot staatssecr. van O.. K. en W. op 13 Maart a.s. in Den Bosch afscheid zal nemen als voorzitter van de Kath. Jeugdraad. DAT het C.N.V. op 1 Januari j.l. 155.529 leden had. DAT de Ned. verfindustrie vorig jaar voor f 15 5 millioen exporteerde, d-i. voor f 2% millioen minder dan in 1948, vooral t.g.v. de hoge grondstoffenprijzen. DAT de onlangs naar ons land ge brachte stoffelijke overschotten van 29 in Frankrijk gesneuvelde Ned. militairen Dinsdag as. óp de Grebbeberg worden bijgezet. nog steeds favoriet. De liberale News Chronicle publiceerde de Gallup poll. Labour kreeg waarin 45 procent, de Con servatieven 43% procent, de Liberalen 10% en alle andere partijen tezamen 1 procent. Geen rekening werd hierbij ge houden met de weifelaars, die nog geen besluit hadden genomen en 9 procent van het aantal vormden. Men verklaarde, dat het volkomen uit gesloten was te voorspellen, hoeveel ze tels elk der partijen zal behaden en, zo als men weet, is zulks beslissend voor de vraag, wie met de vorming van een nieuwe regering zal worden belast Zoals dat gaat, hadden de bookmakers het buitengewoon druk met het noteren van. de weddenschappen. Bij een der grootste, Douglas Stuart Ltd- was La bour favoriet. Hij wilde Labour slechts voor vier tegen zes geven, als de win nende partij. Hij gaf zes tegen vijf, die het met de Conservatieven hielden. De Liberalen noteerden laag. Laatstgenoemde party heeft nog ver klaard, dat zij bereid is een socialisti sche minderheidsregering te steunen, als de Socialisten na de verkiezingen niet sterk genoeg zouden zijn. om zon der steun van de Liberalen een rege ring te vormen. De conditie is, dat La bour dan de nationalisatie van de in dustrie zou moeten opgeven. Eerste stem van 107-jarige! Het eerste stembiljet, dat vanmorgen vroeg te Londen in de bus werd gede poneerd, was dat van de 107-jarige Jane Balston, die per brief had gestemd. Vandaag. Vandaag stemt Engeland. Het Brit- se volk geeft vandaag zijn oordeel, goedgekeurd of afgekeurd, over vijf ja ren Labourbewind. en deze uitspraak betekent tevens een wens in welke rich ting voor de komende tijd het bewind zal worden gevoerd. Deze verkiezing is een eigen aange legenheid van het Britse volk. Daar ko men geen buitenstaanders en geen bui tenlanders aan te pas. Maar dat wil met zeggen, dat het buitenland er ook niets mee te maken heeft en dat de uitslag var de Britse verkiezingen het buiten land onverschillig kan laten. Men spreekt in onze dagen veel over wat men noemt het primaat van de bui tenlandse politiek. Ook wij zijn van oordeel, dat in steeds meer sectoren van het politieke leven de internationale ver wikkelingen en verhoudingen de pri maire rol spelen. Maar diezelfde buiten landse politiek is (vooral sociaal en met name economisch gezien) toch altijd weer mede het product van de binnen landse volksstemmingen- Daarom is de uitslag van de verkie zingen. 'welke vandaag in Engeland wor den gehouden, ook voor vele landen ter wereld van zo ontzaggelijke betekenis. Engeland heeft nu vijf jaar een Labour bewind gehad. Er is een tijd geweest in het verleden, waarin net Duitse so cialisme voor de socialisten uit vele landen richtinggevend was. Dat is nu anders. Nu is hetzelfde het geval met het Engelse socialisme. Daar zien ook de socialisten van het Europese conti nent naar uit. En ook daarom is de uit slag van deze verkiezingen van wijder strekking Die verkiezingen vormen voor het socialisme wat de Engelse een „test case". een proef, noemen. De kiezers Het ls bij de verklezinr- n land al net zo als bij de r.. dere verkiezingen. Men kan het zij het met enige overdrijving, zo stellen, dat niet beslissend is. hoe Attlee en zyn par tijgenoten en hoe Churchill en zijn par tijgenoten zullen stemmen (we hebben wel een vermoeden, hoe ze dat zullen doen). Beslissend is zeker zoveel hoe de niet in partijen georganiseerde massa zal stemmen. Het is in h3ar handen, dat het lot van het land ligt Daar is in de geschiedenis van de de- ocratie altyd al veel over te doen ge weest Men heeft er een zwakke zijde van de democratie in menen te ontdek ken. Nu willen we stellig niet beweren, dat hier een sterke zijde van de demo cratie openbaar wordt. Men -hoede zich wel voor overdrijving ir, zijn critiek. Zeker, de massa stemt. Maar zij stemt op Attlee of op Chur chill of (misschien) op een liberaal. Zij stemt over een regeringsbeleid en op program, dat door een partij is op dat door die party aan de beoordeling is voorgelegd. En bovendien. Attlee en Churohill moeten het tenslotte niet alleen hebben van de mensen, die vandaag mogelijk anders of mogely'k toevallig niet anders hebben gestemd dan vijf jaar geleden- Ze moe ten het ook hebben van de (gelukkig nog vele) mensen, wier belangstelling voor de wijze waarop het land wordt geregeerd niet alleen op de verkiezings dag duidelijk wordt. Wat ook in Engeland de vele dubi- euzen wel weer hebben bereikt is, dat men zich tot op dit moment niet wagen kan aan een prognose over de uitslag. Die eer moet men hen nageven: zij zor gen en blijven zorgen voor het verras sende en misschien zelfs voor het door slaggevende element Herdenking strijd op Javazee Op 27 dezer 's avonds 7 uur 5 zal over Hilversum n de strijd op de Javazee in een klankbeeld worden herdacht. Verklaring van Truman Controle op atoomwapens zonder internatio nale inspectie een „schijnovereenkomst" Vier punten als een practische weg naar de vrede Ter gelegenheid der onthulling van een standbeeld van George Washington, heeft President Truman te Alexandria In de staat Virginia, een belangrijke redevoering gehouden. Tegenover die optimisten, welke van mening zyn, dat men door „praten met Stalin" wel tot een accoord zou kunnen komen, stelde hy, dat elk systeem van controle op atoomwapens zonder internationale Inspectie een „schynovereen- komst" zou zijn. Immers juist dit systeem werd door de Sowjet-Unie verworpen. Ondanks de pessimistische ervaringen, zou Amerika echter elke mogelijkheid om tot een doeltreffende controle te komen, blijven steunen. Het communisme dient echter krachtig bestreden te worden. En waarom? Deze leer schijnt de men sen ertoe te brengen hun vrijheid te geven door valse beloften voor een „beter leven", maar het grote gevaar van het communisme is gelegen in het feit. dat het een instrument is van een gewapend imperialisme. Truman legde er de na druk op, dat Amerika alles zou doen om de verschrikking van een nieuwe we reldoorlog te voorkomen, maar hij achtte de Ver. Naties het juiste ap paraat om tot een doeltreffende controle te geraken op de wapens, die massa-ver nietiging beogen. Het. in de V.N. uitge werkte plan voor controle op de atoom energie. hetwelk goedgekeurd werd door de overgrote meerderheid der V.N.-leden, zou volgens hem doeltreffend zijn. Hij noemde vier punten als een prac tische weg naar de vrede: 1. Het Noord- Atlantische Pact. 2. Voltooiing van het Marshall-plan en aanvaarding van zijn punt vier voor onvoldoende ontwikkelde gebieden. 3. Vermindering der handels barrières. 4. Oprichting van een interna tionale handelsorganisatie ter vergroting van de wereldhandel. Over het hier ge noemde „punt vier" zei de president rtog: „Wij proberen niet aan deze, minder ont wikkelde gebieden, auto's en televisie apparaten te verkopen, maar wij willen ze helpen meer voedsel te verbouwen, het onderwijs op hoger peil te brengen en aansturen op gezonder levensomstan digheden. En gelijk heeft Truman: de volken van Azië zullen het communisme alleen af wijzen. als zij ervan overtuigd zyn, dat democratie het beste middel is. om in hun dringende behoeften te voorzien. In verband met hetgeen Truman ge zegd heeft over de beperking van de atoomwapens, herinneren wij nog aan het voorstel van Churchill. Radio Moskou heeft op dit laatste plannetje nu com mentaar geleverd. De spreekbuis der Sowjets merkt o.m. op: „Churchill er kent hiermede het fiasco van de poli tiek, die hij vier jaar geleden in zijn rede te Fulton gehouden heeft Derhalve staat Rusland er afwijzend tegenover. Wet materiële oorlogsschaden morgen in werking In staatblad K 31 is heden afgekondigd de wet op de materiële oorlogsschaden. Zij zal morgen in werking treden. Olievlekken, maar niet van verongelukte Dakota De -eddingboot President Jan Leis uit Hoek van Holland is gisteren uitgevaren om nasporingen te doen naar de onlangs in zee gestorte K.L.M.-Dakota. Vliegtui gen hadden olievlekken gezien. Ook de bemanning van de reddingboot trof vele olievlekken aan. doch ze bleken niet van een vliegtuig afkomstig. WEERBERICHT Depressies in aantocht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar be wolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen. Minder koud des nachts. Overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krach tige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag 24 Febr. Zon op 7.38, onder 18.20; maan op 9.48, onder 1.54 u. 25 Febr. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1