Politie-muziekgezelschap kreeg een vaandel, trommels, bekkens en tambour-maitre-staf Tijdens geslaagde jubileum-uitvoering in de Stadsgehoorzaal De „b rug-brug" te Alplien aan den Rijn gaat verdwijnen Afd. Sassenheim Hollandse Mij van Landbouw vierde baar eeuwfeest De burgemeester: „In goede organisatie ligt grote kracht" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 W itte bandelieren en blinkende instrumenten Grijze oud-directeur hief dirigeerstokje voor eigen mars (Van een onzer verslaggevers) Zo heeft dan het Leids Politie Muziek-Gezelschap gisteravond de viering van zyn dertig-jarig jubileum besloten met een geslaagde uitvoering. De politiemannen met de witte bandelieren en hun blinkende instrumenten hebben de marsen de zaal „ingeblazen", zodat vele voeten de maat op de grond meetikten en telkens een enthousiast applaus opklaterde. Dat het jubilerende gezelschap een aantal bij zonder fraaie geschenken ontving heeft alle aanwezigen waarlijk verheugd, de glunderende politiemannen niet het minst. de lagen er een stel bekkens en een staf de tambour-maitre bij- Ook de voor zitter en de directeur n\pt hun dames Toen de mannen op een v directeur, de heer B Verweel. op het podium van de Stadsgehoorzaal, dat met vele palmen en bloemstukken een fees telijke aanblik bood, gingen staan, en 1 Wilhelmus inzetten, stond het publiek de geheel bezette en met vlaggen versierde zaal als één man op. Onder deze zigen bevonden zich o.m. burgemeester en mevrouw Van Kinschot, R. J. Meijer, dr ir P. C. Lindenbergh, W. v. d. Laan, L. A. Mennes, kol. H. Buurman, hoofdinspecteur D. v. d. Wal, inspecteurs van politie, voorts afgevaar digden van studentencorpora en verte genwoordigers van zusterverenigingen Uit Leiden en omgeving. De heer J. Dragt sprak als voorzitter een kprt openingswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette en enigen "van hen in het bijzonder. Spr. bracht vervoleens de donateurs dank voor hun steun aan het L-P.M.G. Hierna kwam de heer J. v. d. Heyden, voorzitter van het vaandelcomité van achter de coulissen vandaan en deelde mede. hoe zeer velen ter gelegenheid van dit jubileum een extra bijdrage hadden gegeven. Namen wilde spr. niet noemen, slechts één geefster mocht niet onge noemd blijven, namelijk H.M. de Ko ningin. En terwijl twee politiemannen een groot gevaarte met een laken omhuld op het podium neerzetten, vervolgde de heer Van der Heyden: na rijp overleg heeft het comité niet beter weten te doen dan een nieuw vaandel te laten vervaar digen. De tand des tjjds heeft aan het oude geknaagd, maar het moet gezegd: waar het vaandel was, was het gezel schap, en omgekeerd. Spr. verzocht de burgemeester op het podium te komen en het geschenk van het laken te ont doen. Na het applaus ging spr. verder en merkte op, dat er vier marstrommels waren, die nodig in revisie moesten. Iemand, die spr. kortgeleden had bezocht had hierover een opmerking gemaakt. Maar hij had ook gezegd: De politie boeit wel eens, maar het Politie Muziek-Gezel schap boeit altijd. Dusen reeds wer den vier gloednieuwe trommels het po dium opgedragen. Drie seconden later Politie-organisaties willen geen ontslag op 55-jarige leeftijd (Van een onzer verslaggevers) De Centrale van Politie-organisaties, waarin de 3 bonden van politie-ambte- naren samenwerken, belegde gistermid dag een congres in de Dierentuin. Het doel van deze bijeenkomst was een krachtig protest te laten horen tegen de thans verplicht gestelde pensionne ring van politiemannen van 55 jaar en In deze situatie kan de politieman ge middeld slechts 30 dienstjaren vol ma ken, terwijl men 40 dienstjaren moet hebben om recht op vol pensioen te hebben. Het inkomen van hen, die thans gepensionneerd worden daalt plotseling tot op de helft, zodat zy onmiddellijk een baantje moeten zoeken. Het plotselinge ontslag van 1000 man gemeente-politie en 500 man van de Rijkspolitie in het najaar van 1949 heeft grote ongerustheid gewekt. Ook vóór die tijd bestond de mogelijkheid vein pen sionnering op 55-jarige leeftijd, maar hiervan werd alleen gebruik gemaakt bij hen, die voor de dienst minder geschikt Al deze punten werden uitvoerig toe gelicht in het openingswoord van de heer A. Leewis, voorzitter der Centrale, en in de toespraken van de heren Van Net ten en Körner, resp. voorzitter van de Chr. en de R.K. organisatie. Tenslotte nam het congres een motie aan, waarin wordt gevraagd om: 1. Ontslag op 60-jarige leeftijd; 2. Ontslag vóór die tyd slechts als de betrokkene 35 dienstjaren heeft en geen bezwaar heeft tegen ontslag; 3. Toekenning van ten minste 2 pet. van de pensioensgrondslag per dienst- Ook werd gevraagd, hun, die in 1950 op grond van de inkrimping gepension neerd zullen worden, tenminste 35 dienst jaren toe te kennen. werden niet vergeten. Smakelijke practische geschenken werden overhan- De heer J. Dragt sprak tenslotte in zijn dankwoord de wens uit, 'dat in de nabije toekomst lauwerkransen aan he! vaandel bevestigd kunnen wor- HET CONCERT De muziekuitvoering nam een aanvang. De pittige mars ,.On the Quarter Deck'" schetterde de zaal in. Zeer fantasierijk was het tweede nummer, het door de di recteur gecomponeerde „Nomaden Tocht." Het aanzwellende paukengeroffel en de lichte zwevende klank van de triangel gaven de sfeer van wijde onherbergzame steppen, waarin de nomadentroep zwierf, prooi van natuurkrachten en rovers. Na nog enkele muziekstukken vermeldde het programma „Steeds Voorwaarts", mars van M. Bolderdijk. Wie schetst de verbazing toen de grüzc oud-directeur van de zaal uit het po dium beklom en na een handdruk van de heer Verweel de dirigeerstok over nam. De enigszins gebogen gestalte richtte zich op. twee korte tikjes tegen dc lessenaar en zijn compositie werd ge hoord. Dat de heer Bolderdijk zijn tech niek en wijze van dirigeren niet verleerd heeft, bewees zijn herhaaldelijk hoorbaar het geluid wat teveel Nauwelijks waren de laatste tonen ver klonken. of de zaal huldigde deze in de muziek vergrijsde dirigent. De heer Bol derdijk sprak enkele woorden tot het corps en overhandigde het dirigeerstokje weer. Langzaam kwam hij het trapje af. maar reeds schoot burgemeester Van Kinschot toe. Handen werden geschud met kol. Buurman en mevrouw Van Kin schot, onder spontaan applaus. Voor de finale stelden zich de trom melslagers achter het gezelschap op en tezamen werd dit laatste nummer, een zeer bekende en graag gehoorde mars, Na de pauze voerde het cabaret-gezel schap Berry Kievits en Gerard Walden een vlot en geanimeerd programma op. De „Specialiteiten 19491950" bleken wel in de smaak te^vallen. Groningse moordenaar was ex-SS'er De 47-jarige J. O., die zoals gemeld gistermiddag te Groningen zijn 45-jarige vrouw en zichzelf met een padvindersmes van het leven heeft beroofd, was twee jaar geleden als gewezen S.S.-er uit een kamp ontslagen. Hoewel het in zijn huwelijk nooit helemaal goed was ge gaan, beloofde hij, beter op te zullen passen. Vorig jaar Kerstmis verliet hij echter het huis en nam al het aanwezige geld met zich mee. Hij trok in bij zijn getrouwde dochter te Arnhem. Toen het ook daar niet recht ging. trachtte hij het weer goed te maken met zijn vrouw, maar die wilde niets meer van hem weten. Zij verdiende in werkhuizen voor zich en de jongste twee van haar zes kinderen de kost. Gisteren is O., toen hij de vrouw^ niet thuis trof, naar het eindpunt van dö bus gegaan, waarmee zijn echtgenote vair haar werk kwam. Hij praatte even met haar en pleegde daarna de misdaad. Zijn laatste woorden waren: „Nu zijn we ein delijk verenigd!" Acht jaar wegens moord op zijn vrouw Wegens moord op zijn vrouw is de 26-jarige fabrieksarbeider J. A. v. d. B. te Valbrug vanmorgen door de Arnhemse rechtbank tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld, De eis luidde negen jaar. Van den B, heeft op 28 September van het vorig jaar te Herveld zijn vrouw, na een i met een bezemsteel neergeslagen. Toen hij ontdekt dreigde te worden sleepte hij haar naar de andere kant van de spoor lijn en wurgde haar. Het stoffelijk over schot legde hij op de rails om de indruk te wekken, dat de vrouw verongelukt De Irianse delegatie te Hollapdia is van oordeel, dat Nieuw-Guinea een volwaardige delegatie moet hebben bij de Ronde-Tafel-Conferentie met de West. Grote aesthetische, hygiënische en vooral verkeers technische verbeteringen op een veel gesmaad punt Aan de ontsluiting van de industrieterreinen aan de Hoge Zijde wordt ook hard gewerkt (Van een onzer redacteuren) Op het raadhuis van Alphen aan den Rijn kan men U vertellen, hoe een „brug- brug" een straat gaat worden. We zyn benieuwd, of de Alphenaren dan in de toe komst ook van „straat-straat" of „plein-plein" gaan spreken. Op het raadhuis van Alpheir aan den Ryn kunnen vele gemeentebesturen ook nog iets anders leren het zy met hun permissie gezegd! In Alphen immers nam men leerzame initia tieven. Maar laten we niet langer in raadselen spreken. Tijdens het uitvoeren der werkzaam heden zijn vanzelfsprekend grote ver keersmoeilijkheden te verwachten. Het zal maar juist mogelijk zijn, dat een auto kan passeren en daarom zal éér.ridhtingver- keer moeten worden ingesteld. Een gelukkige omstandigheid w Loco-burgemeester Brouwer en meentesecretaris Veenhuijsen belegden gisteren hun tweede persconferentie en ir Snijder, directeur van Gemeentewer ken, stond hen daarin bij op een aan duidelijkheid niet te verbeteren wijze. Het belangrijkste cn meest tot de ver beelding sprekende onderwerp leek ons daarbij wel: de verbeteringen op het punt, waar thans de Heulbrug ligt het punt dus waar de Hooftstraat en de Ouds- hoomseweg elkaar op een allerongeluk kigste wijze ontmoeten. Deze plaats geeft aan de politie bijvoorbeeld soms twee maal per dag werk. En we praten dan nog maar niet over de kleinere ongeval len. Die Heulbrug nu gaat definitief, voor goed en totaal verdwijnen. Er komt zelfs geen andere brug voor in de plaats, een behoorlijk plein met een uitstekend uitzicht. Op de plaats, waar thans de brug ligt, komt een viermaal zo brede rijweg. De firma H. Oudenes en H. Turkenburg te Alphen moet het werk in Mei oplcve- en de totale kosten belopen 85.000. In Mei als de Heulbrug te Alphen aan den Rijn zal zyn verdwenen, kent men dit plekje haast niet weer. De „boezem" zal dan zijn verdwenen, de straat aanzienlijk verbreed en van een trottoir voorzien. De huizen aan de rechter kant staan wat men noemt in de „Draal". (Foto Lux) Verhoging van de productie, verlaging van de kostprijs (Van een onzer medewerkers) De afdeling Sassenheim van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft haar 100-jarig bestaan onder grote belangstelling herdacht. De zaal van hotel „Het Bruine Paard" was geheel gevuld met leden en dames van deze vereniging en ge nodigden, toen de voorzitter, de heer W. v. d. Marei te. Hillegom, allen een harte lijk welkom toeriep. Bovendien waren er tal van jongeren uit het werkgebied van de afdeling. De voorzitter noemde het een verheu gend' feit, dat de burgemeester seniheim en zijn echtgenote door hun tegenwoordigheid blijk gaven belangstelling voor het werk der organi satie. die op agrarisch gebied van zo groot belang is. Tevens heette hij een aantal afgevaardigden van verenigingen, waarmee de afdeling nauw contact onderhoudt, in het bijzonder welkom. Spr. gaf hierna een historisch over zicht. In 1850 werd begonnen met een bestuur, dat geheel uit adellijke personen bestond. In de loop der jaren is hierin echter verandering gekomen, zodat de gewone boer zich langzamerhand in de organisatie ging thuis gevoelen. De heer v. d. Marei schetste het bestaansrecht van de Maatschappij en zei, dat door toedoen van deze vele andere belangrijke verenigingen zyn ontstaan. Burgemeéster Sendberg van Boelens hield een speech, waarin hy de vereni ging een van de steunpilaren van de maatschappij noemde. De boer is zich dikwijls zijn belangrijke positie en taak minder goed bewust en ziet daarmee de 's van organisatie over het hoofd. Sassenheim, ja de gehele duinstreek neemt met de bloembollencultuur zeker zeer belangrijke plaats in en helaas vergeten de mensen, die de hoogste prestaties leveren, zo vaak, dat er in goede organisatie een grote kracht ligt. Vervolgens sprak als afgevaardigde in de kring Rijnland de heer Van Vliet te Zoeterwoude. De zustervereniging van Noordwijk complimenteerde bij monde van de heetr Wassenaar. Zeer waarderende woorden werden ook gesproken door de heer Bakker van Oegstgeest als voorzit ter van de fok- en contrólevereniging „Nooit gedacht" te Sassenheim Deze stond uitvoerig stil bij het feit, dat zijn vereniging op initiatief van de jubile rende afdeling werd opgericht. De be jaarde heer A. J. Verkley van Sassen heim kreeg eveneens grote belangstelling zijn sympathieke felicitaties, ock nog als oud^lid. Bij he<t oprichten van de afdeling Sassenheim van de R.K. boeren bond (L.T.B.) gingen de wegen uit elkaar. Toch werd collegiaal samen gewerkt om het grote belang, verheffing de boerenstand, na te streven- Deze speech bevatte ook tal van hrinneringen. De secretaris van de Vebo, de heer J. in der Goot, die tevens als inspecteur in het N.R.S. sprak, gewaagde van het grote doel van beide verenigingen, name lijk: bevordering van de agrarische be langen. Hjj spoorde de leden aan tot indien mogelijk nog hogere activiteit om tot zo gewenste verhoging van de productie en verlaging van de kostprijs te komen. Ir Tuynman gaf in een kernachtige toespraak een gedegen beschouwing over het nut van organisatie om tevens de jongeren te wijzen op hun taak zich voor te bereiden niet alleen op de economi sche problemen in het agrarische leven maar ook op de culturele vraagstukken, die zich steeds vermenigvuldigen. Tenslotte overhandigde de heer Tuyn man een oorkonde en draagmedaille van de Hollandse Maatschappij aan de heer Brouwer, die ruim 50 jaar lid is geweest van de afdeling. Hierna werd aan de heer Bouwmeester, die de 80 reeds is gepasseerd en nog steeds tweemaal per dag de koeien melkt, een ovatie ge bracht. De heer v. d. Marei ontving als voorzitter ook een onderscheiding, omdat hy reeds meer dan 25 jaar bestuurslid is. De heer Bakker, bestuurslid' van de afdeling, hield een belangrijke beschou wing over 100-jarig bodemgebruik in de Duinstreek. Deze historische verhande ling getuigde van nauwgezet onderzoek. Het bleek voldoende, dat de duinstreek door de opkomst van de bloembollen cultuur een veer heeft moeten laten op weidegebied. Maar dat door de levendige bollenexploitatie de gronden in deze streek toch van zeer hoge waarde zijn. Versoheidene jongeren voerden aardige schetsjes op en de heer Westgeest uit Noordwijk zorgde eveneens voor een vrolijke en komische noot. Verder ston den een spraakwaterval en een verloting op het programma Het was vroeg in de morgen, toen d"e voorzitter de vergade ring sloot en de aanwezigen zich huis waarts spoedden. Resp. 15 en 13 jaar voor Vogeler en Sanders Doodstraffen voor Hongaarse beschuldigden. Robert Vogeler en Edgar Sanders, de Amerikaanse en Engelse zakenlieden, die te Boedapest terecht stonden, zijn resp. tot 15 en 13 jaar gevangenisstraf veroor- Zoltan Rado en Imre Geiger, twee Hongaarse beschuldigden in het proces, zyn ter dood veroordeeld. De Hongaar Dominkos en de katho lieke priester Istvan Just, kregen ieder tien jaar gevangenisstraf en de Hongaar se gravin Edina Dory 5 jaar. Alle dienstauto's wordep geregistreerd Wellicht ook wagens van publiek rechtelijke organen. Rijksmotorrijtuigen moeten voortaan worden ingeschreven in een register. Het betreft hier motorrijtuigen in eigendom van of gehuurd door een der hoge colle ges van Staat of departementen, diensten, instellingen en bedrijven, met uitzonde ring van de speciale militaire voertuigen. De regeling kan mede van toepassing worden verklaard op motorrijtuigen in eigendom van of gehuurd door nader aan te wijzen publiekrechtelijke organen, diensten instellingen of bedrijven. Htt bureau Wegvervoer, sectie Overheids diensten, van het dep. van Verkeer zal het register bijhouden. Vier jaar in voorarrest: thans vrijspraak Het „B.G." in Den Bosch heeft gisteren P. J. Abrahamse uit Den Haag vrijge sproken. Verd. was tot 10 jaar veroor deeld op grond, dat hij als rechercheur van het C.D.K twee deelnemers aan de overval op het distributiekantoor te Kloosterzande aan de SD zou hebben verraden, waardoor beiden zouden zijn omgekomen. De R. v. C. had de zaak ver wezen naar het „B.G." te Den Bosch. Daar werd tegen verd 7 jaar (m.a.t ge- eist. Hij heeft 4 jaar in voorarrest door gebracht. het poldergemaal reeds enkele jaren ge leden werd verplaatst naar een plek bij de Kromme Aar. Daardoor kon de oude boezem, die men op de toto ziet, worden uitgeschakeld. (De huizen aan de rechter kant staan aan de z.g.n. „Draai"). De af gebeelde boezem zal dus geheel verdwij nen een aanmerkelijké verbetering op aesthetisch en hygiënisch terrein! Ook aan de andere zijde van de Heulbrug. aan de kant van de Rijn. zal een dergelijke erbetering plaats hebben. Nog meer gewicht zullen de verande ringen aan de Hooftstraat en vooral die de Oudshoornseweg in de schaal leg gen gezamenlijk over een lengte van 300 meter, waarvan 250 meter aan de Ouds hoornseweg. De breedte van de rijweg zal hier worden opgevoerd van 4.90 tot 7.50 meter en bovendien komen aan beide zijden trottoirs. Aan de Noordzijde vam de Oudshoornseweg komt, in plaats van de huidige niet zo erg geriefelijke sloot, een tuinmuurtje c blijft voor eei land kade. Over een lengte van 280 meter zal een nieuwe riolering moeten worden aange bracht. Op pahn. want de grondslag J daar nogal r evolution na ir. Na jaren van onderhandelen met da polder en de tien eigenaren is men tham dus zo ver: de Heulbrug gaat weg en een plein komt er voor in de plaats. Zal de naam „heul" in de toekomst aan deze plek verbonden blijven? Die naam zou dan helemaal niet juist meer zijn, want heul betekent brug en men zegt met „Heul brug" dus eigenlijk „brug-brug". Er is in dit geval ook wel sprake van een water- "e, dat de naam ..Heul" draagt, maar ethouder Brouwer verzekerde ons. dat len het niet zó moet zien. dat de naam der brug daarvan is afgeleid. Uiteraard werd gisteren opnieuw de aandacht gevestigd op de induslrieterrei- die Alphen gaat aanleggen. Voorlopig terrein van 80 bij 650 meter, dus met oppervlakte van 5.2 ha. Bij dat aan de Hoge Zijde gelegen terrein hoopt men in de toekomst, zoals bekend is, een haven leggen, die in de Rijn zal uitmon den juist tegenover de Heimanswetering. Op bovenbedoeld industrieterrein kan al worden gebouwd. Er behoeft niet te wor den geheid, dank zij de zandplaat onder de klei. Ter ontsluiting van deze industriegron- den wordt reeds gewerkt aan nieuw# egen, aansluitend op de Wiilemstraat- Javastraat enerzijds en de Tolstraat an derzijds. Enkele cijfers: 550 meter nieuw# eg, breedte voorlopig 3*6 meter («net uit wijkplaatsen), 320 meter riolering. 6500 mJ (rruim 2000 vrachtauto's) zand en grint, 320 000 straatklinkers van flink formaat, aanlegkosten ƒ90.000. Omdat de nieuwe eg tal van poldersloten zal doorsnijden, loetem heel wat duikers en verzamel- sloten worden gemaakt. De firma Ver- sluys en Hol uit Bodegraven voert het werk uit en hoopt in Mei klaar te zijn. Nieuwe wegen in Alphen aan den Rijn. Letterlijk en ook figuurlijk. Wij zullen de ontwikkeling met interesse volgen! Het beeld der werkloosheid en werk gelegenheid in de Rijnstreek Toestand minder gunstig dan in 1948 Het algemene beeld van de werkloos heid in Nederland in het afgelopen jaar weerspiegelt zich ook in de toestand in de Rijnstreek. Ook hier was het aantal werklozen in 1949 hoger dan in het jaar daarvoor. Het gemiddelde aantal Inge schrevenen was 111. gedurende de win terperiode '5 maanden) 186 en in de zomermaanden (7 maanden) 58. Dezt cyfers waren voor 1948 respectievelijk 9tl. 158 en 44. Op 31 December 1949 waren 237 werklozen ingeschreven, tegen 129 op dezelfde datum 1948. Het tekort aan arbeidskrachten ir bouwbedrijf bepaalde zich tot metse laars, schilders en timmerlieden, in d« metaalindustrie tot geschoolde bankwer kers en -draaiers. In de kleiwaren- er betonindustrie konden wel regelmatig flinke arbeidskrachten worden geplaatst, maar van een tekort kan niet worden ge sproken. Tijdens de voorjaars- en oogst- werkzaamheden was het tekort aan land arbeiders dit jaar niet zo groot als in vorige jaren, mede door inschakeling van oogstcolonnes en door doelmatige werk erdeling, waarbij het arbeidsbureau eer veel bemoeiingen heeft gehad om in het tekort te voorzien. Door overheve ling en uitlening van arbeidskrachten voornamelijk in het bouwbedrijf is in vele gevallen vertraging in tempo, on- conomische werkverdeling, enz. onder- angen. Ten deze is het arbeidsbureau veelal ook ongevraagd stimulerend op- ;etreden, hetgeen ook tot successen leid de. De bedrijven in de kleiwarenindustrie draineerbuizen- en dakpannenfabri- welke productie in najaar en winter door de weersgesteldheid eniger mate wordt beïnvloed, konden regelma tig, zonder ontslag van personeel, door werken. In de industrie, het ambacht en de scheepsbouw was 't gehele jaar grote activiteit. De bedrijven waren van vol doende orders voorzien, terwijl de aan- grondstoffen en materialen geen moeilijkheden ondervond. Twee chemische bedrijven hebben uitbreiding ondergaan. In het afgelopen jaar werden 1058 personen van werkgelegenheid voor zien. waarvan 75 buiten het rayon Alphen van het Arbeidsbureau in het gewest en 89 in andere gewesten. De vraag naar arbeidskrachten liep terug van 1040 in 1948 tot 1017 in 1949. Er kon niet aan alle aanvragen wor den voldaan. Dit betekent speciaal de metaalnijverheid. Aan de grote vraag ZIJ KEERDEN NA JAREN IN LEI DEN TERUGmet de Johan van Oldenbarnevelt. Bovenste foto: wel gemutst op de valreep. Onderste foto: nog welgemutster 1.6 km van Leiden samen op de plaat. Inzet rechts boven: de commanderend offi cier troepen aan boord, luit-kolonel H. H. G. Belgraver uit Oegstgeest: „Laat ie fyn zijn." Inzet midden: verlangen werd werkelijkheid, „klem- vast"'In de wolken. Foto Meyer. naar grondwerkers kon in de regel worden voldaan. Over het algemeen was aan vraag naar vakbekwame tim merlieden. metselaars, schilders, etc- In verband met de grote activiteit in de bouwnijverheid niet altijd te voldoen- Wel is getracht door uitle ning en uitwisseling van arbeids krachten ln de dringendste gevallen te voorsien. In verband met het te kort aan vakarbeiders in de metaal nijverheid, meer speciaal in de scheepsbouwnijverheld. wordt door een zestal scheepswerven opleiding in het bedrjjf gegeven, voornamelijk aan de jeugd. Hieraan wordt door 37 personen deelgenomen. De opleiding is zodanig geregeld dat een gedeelte des morgens en een ander gedeelte des middags theoretisch onderricht krijgt in verschillende vakken. Aan de grote vraag naar arbeidskrach ten in de hooi-, oogst- en rooitijd kon worden voldaan door ontrekking van ar beiders uit de D.U-W., door overheve ling en door inzet van een oogstcolonne. Voornamelijk als gevolg van de ophef fing der distributiemaatregelen is het aanbod van handels- en kantoorperso neel toegenomen. In specifiek vrouwe lijke industrie werken momenteel een kleine 100 meisjes. Gedurende 1949 werden 29 personen als cursigt ingeschreven op de Rijks werkplaats te Leiden, waarvan aan het eind van dit jaar nog 15 personen in op leiding waren. Aan 161 personen, woon achtig in het rayon Alphen, zijn in 1949 idviezen inzake beroepskeuze verstrekt. der i 75 i 72 de school hadden verlaten of binnenkort gaan verlaten, jeugdige werklozen en pupillen. In 1949 hebben zich 38 gedemobili- seerden laten inschrijven voor plaatsing, waarvan 8 door het arbeidsbureau kon den worden tewerkgesteld. 6 werden ge plaatst op de rjjkswerkplaats te Leiden en 6 zelf werk vonden. Behandeld wer den 72 ontslagaanvragen, waarvan 51 in gediend door werkgevers en 21 door werknemers. In 36 gevallen werd het verzoek ingewilligd, in 8 gevallen ge weigerd en 28 gevallen ingetrokken, waarvan in 10 gevallen met bestendiging en in 18 gevallen met beëindiging van de arbeidsverhouding. In 3 gevallen moest een proces-Verbaal worden opge maakt. In 1949 werden 95 rapporten sa mengesteld inzake verzoeken om vry- stelling van militaire dienst, uitstel van eerste oefening en vervroegde demobi- Gedurende de winterperiode 1948/49 werd in de kleiwaren- en betonindustrie 4 4 5 weken in korte perioden de ge subsidieerde wachtgeldregeling toege past wegens onwerkbaar" weer. In de betonindustrie betrof dit 6 en in de klei warenindustrie eveneens 6 bedrijven. Twee klei warenfabri eken behoefden zulks niet in toepassing te brengen, om dat zij een hoeveelheid klei, voldoende voor 4 weken productie, vorstvrij konden opslaan. 414 Adviezen werden verstrekt inzake aanvragen om overbruggings- en sociale bijstand. In 407 gevallen werd d« aanvraag ingewilligd en in 7 gevallen af gewezen. Bij het object Noordse Buurterpolder, waarmede op 15 Nov. 1948 een aanvang werd gemaakt in D U.W.-verband, waren 5p 1 Januari 1949 166 personen werk zaam. Het grootste aaptal tewerkgestel- den was 357 in Februari, het laagste 131 in Mei. terwyl aap het eind van het jaar 319 personen tewerkgesteld waren. De tewerkgestelden waren afkomstig uit de rayons Leiden, Katwijk, Lisse, Gouda, Woerden, Den Haag. Utrecht, Maarssen, Hoofddorp en Alphen. Op 1 November werd een nieuw D.U. W.-object geopend, t.w. het aanleggen van een rijwielpad van Woubrugge naar Kou dekerk aan den Rijn, waaraan 48 arbei ders tewerkgesteld werden. Op 5 Decem ber is begonnen met het object te Ha- zerswoude. het dempen van een vliet Hier waren 99 personen tewerkgesteld. Op 19 December kwam daarbij het ob ject te Zevenhoven, het diepspitten van landerijen. Voor deze laatste drie ob jecten kwamen de arbeiders uit de ra yons Leiden, Lisse, Katwijk en Alphen. Aan het eind van 1949 waren hierbij 506 personen betrokken. Er werden 39 rapporten samengesteld inzake emigratie, tw. 23 voor emigrate naar Canada, 8 voor Zuid-Afnka, 4 voor Australië, 3 voor Argentinië en 1 voor Zwitserland. V

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3