Jlieuwe £ciiwcl)o UTouranl KONINGIN ONDER ASGRAUWE LUCHT IN St ANTON AANGEKOMEN Een echtelijk drama leidde tot moord te Loosduinen Wist U „Zwaarste straf' geëist tegen Vogeler en Sanders DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 BUREAUX: üogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.S2 per week. ADVERTENTLEN: I 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8032 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor LeMen en Omstreken „Staat wk tl h 9bebleon mga bert ia tegljeaspoeT BOUW VAN NIEUWE STADSGEHOORZAAL OP DE LANGE BAAN Zie pagina 2 Spiegelgladde weg werd extra met zand bestrooid KONINGIN JULIANA is hedenochtend te half twaalf met de drie prinsesjes te Sankt Anton aangekomen. Naar deze komst had het Oostenrijkse plaatsje reeds weken verlangend uitgezien. Het hoge gezelschap werd namens de Oostenrijkse Bondspresident Karl Renner begroet door staatssecretaris Klasterski. De ont vangst was, op wens van de Koningin, uiterst sober. De dorpsmuzikanten speelden en meisjes in Tyroler klederdracht boden bloemen aan. Daarna stapte het ko ninklijke gezelschap in de lift van hotel Post, om in de apartementen op de tweede verdieping wat uit te rusten van de treinreis. De barometer staat op regen in St Anton. Dat vertelt U de bestuurder het kabelbaantje, dat U van het dorp naar de Galzig brengt, dat hoort U de directeur van hotel Post, van de jon gen van de skibewaarplaats en staatssecretaris Klasterski, die de Ko- ningn vanmorgen begroette. Al dagen lang heeft men hier zeer slecht i De lucht is asgrauw en de sneeu verre van ideaal. Het aantal gebroken armen, enkels en benen stijgt steeds. Het valt anders wel op in St An ton, hoevelen met gezwachtelde a: en benen lopen, alsof er een geweldige ruzie is geweest. Maar de Galzig en onvoldoende skiroutine van velen zijn schuldig aan. Het smalle weggetje ns de hoofdingang van hotel Post is vs morgen nog eens extra gestrooid, want het was spiegelglad. Er is hard gewerkt om de kamers van de hogegasten op tijd klaar te krijgen. In de kamer van de Koningin is gisteren een telefoon geplaatst. Een vertegen woordiger van Philips uit Wenen heeft vier radio's naar St Anton gebracht. Een grote Bel Canto komt in de salon te staan. Ook in de gemeenschappelijke slaapkamer van Beatrix en Irene komt een eigen toestel. Alles tjokvol Er zijn niet overmatig veel Nederlan ders in het dorp. In hotel Post niet meet Zeezieke verpleegsters werkten door op de „John" Gehele 7 Decemberdivisie is nu gerepatrieerd. De 105 autobussen, die vandaag uit Acnsterdam in aile richtingen van het land militairen van de Johan van Olden- barnevelt thhuisbracihten. vervoerden de laatste onderdelen van de. 7 December divisie. Ook nu weer sprak minister Sohokking voor de ontscheping op de hem eigen, altijd originele wijze de 2400 militairen toe. Verder spraken luit.-kol. Lawick van Pabst en kol. Pahud namens Koningin er Prins. Op de kade waren o-m. aan wezig generaal-majoor Engles, de com mandant van de divisie, die gisteren op Schiphol arriveerde, generaal-majoor Dürst Britt. de oud-commandant, luit.- generaal Calmeijer, de pl.v. chef van de generale staf en gen -majoor De Bruijne de commandant van de mariniers. De marinierskapel speelde marsen. De 271 zieken en gewonden aan boord hebben zich kranig gedragen, vertelde de commanderend officier, luit.-kolonel Bei- graver. Hij had groot respect voor de verpleegsters, die hun werk voortzetten ondanks het feit, dat zij met zeeziekte te kampen hadden- DORSETSHIRE DONDERDAG TE AMSTERDAM Het m.s. Dorsetshire met 550 passagiers aan boord onder wie circa 70 militai ren met hun gezinnen, wordt Donderdag morgen te elf uur bij IJmui4en verwacht Met de ontscheping zal vermoedelijk die zelfde middag om drie uur worden be gonnen- Het troepenschip Kota Intern is, zoals ge- neld, op 16 Febr. met 1625 militairen naar ns land vertrokken. Aan boord zijn: 4 girdereg. grenadiers, 411 R.I., leger- ff .bindinigsdienst en individuele mili- Post bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip Kota Int en, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, -moet uiterlijk op 27 Februari in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient -het adres de vermelding te bevatten: „aan boord van het t roepens chip Kota Inten op thuisreis naar Nederland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Uw kolengulden nog niet gehaald? De termijn voor het in ontvangst nemen van de „kolenguldsn" op bon 544 van de Levensmiddelenkaart 909 is verlengd t/m 24 Februari. Zoals -bekend is, geschiedt deze terugbetaling bij de postkantoren. Alle dienstauto's worden geregistreerd Wellicht ook wagens van publiek rechtelijke organen. Riiksmotorrijtuigen moeten voortaan worden ingeschreven in een register. Het betreft hier motorrijtuigen in eigendom van of gehuurd door een der hoge colle ges van Staat of departementen, diensten, instellingen en bedrijven, met uitzonde ring van de speciale militaire voertuigen De regeling kan mede van toepassing worden verklaard op motorrijtuigen in eigendom van of gehuurd door nader aan te wijzen publiekrechtelijke organen, diensten instellingen of bedrijven. Hit bureau Wegvervoer, sectie Overheids diensten. van het dep. van Verkeer zal het register bijhouden. Emigratie-rapport Schiltliuis komt iii Maart (Van onze Landbouwmedewerker) Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal het rapport van de com- missie-Schilthuis. waarin advies zal wor den uitgebracht aan de regering over de nigratie van agrariërs in Maart a.s worden uitgebracht. In landbouwkringen wordt de publiciteit ervan met verlangen tegemoetgezien- dan een stuk of acht. Het is overigens tjokvol in Post als ook in andere hotel letjes en pensions, bjj de bakker en de slager. De ANP-verslaggever, die met een fotograaf namens de gehele Neder landse pers in St Anton vertoeft, deelde vannaoht een kamer by de groenteboer met de fotograaf en een andere journa list. De nacht daarvoor sliep hij in hotel Post, maar die kamer is bestemd voor een Nederlandse familie, waarvan het dochtertje een klassegenoot van Beatrix is, Gisteren is al aangekomen een speel kameraadje van Margriet, zodat die zich ook niet alleen hoeft te voelen. Bevrijding ook dit jaar op 5 Mei gevierd Bedrijfsleven mag een halve dag vrij geven De ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal worden gevierd op 5 Mei, op welke dag de rijksdiensten van 1 uur des namiddags af gesloten zul len zijn, voor zover de dienst zulks toe laat. Aan de lagere publiekrechtelijk» licha men zal worden verzocht ertoe mede te werken, dat door hen een overeenkom stige gedragslijn wordt gevolgd, hetgeen insluit, dat niet op andere dagen aan het personeel vrijaf zal worden gegeven tei zake van de bevrijding. Het is voorts te verwachten, dat var de zijde van het College van Ryksbemid delaars een algemene vergunning zal worden gegeven om de werknemers het particuliere bedrijfsleven ook halve dag vrij te geven. FAILLISEMENTEN NAMEN TOE In 1949 waren er in Nederland 1694 faillissementen tegen 168 in 1945. aantal steeg tot 17 per 100.000 ln Zuid- Holland tot 20.9. Rotterdam en I Haag hadden samen 68 pet- van 'het a tal faillissementen in de Provincie. Sally Baker, „Koningin van Amerika", arriveert op Schiphol, tournee door Europa. Een Amreikaanse „koningin" kwam op Schiphol aan Niet het uiterlijk, maar 't innertijk gaf haar deze eretitel De ongekroonde koningin van 45 millioen vrouwelijke onderdanen, een eenvoudige en hartelijke verpleegster en sociaal werkster, die dol is op paardrijden, is gisteren op Schiphol aangekomen om vier dagen in ons land te verblijven. Het is Mrs Sally Baker, „Queen of America". Zij is gekozen 'zoals wij al meldden! door de gezamenlijke Amerikaanse vrou wenclubs. De Womens Society of Chris tian Service had haar candidaat gesteld Het criterium was ditmaal niet de schoonheid, maar haar werk ten bate van de naaste Een Amerikaanse omroep vereniging bood haar en haar echtge noot een reis van anderhalve maand door Europa aan, ter bestudering van de sociale en sociaal-hygiënische toestanden. Mevrouw Baker vloog eerst naar Parijs. Ze bleef ar drie uur. In Londen vertoefde ze zes dagen en daarna waren de Scandinavische landen aan de beurt. Gisteren kwam zij uit Stockholm op Schiphol en vier dagen zal zij de gas» van de Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer. Iedere luister en praal is haar vreemd. aar ze stelt er een warme en hartelijke charme tegenover. Ze is dol op paard- ijden. vertelde ze gisteren Toen ze als sociaal werkster in een mijnstadje begon, was het paard het beste vervoermiddel. ..Misschien (als iemand die het kan, mij helpen wil) ga ik een boek schrij ven", vertrouwde zij ons -toe. Maar eerit wil ze 'haar -trip afmaken. Van Amster dam naar Rome en dan naar Griekenland en misschien Palestina. Voor Duitsland heeft ze geen tijd, want op 14 Maart moet ze weer in The States zijn. Haar eerste indruk van Europa is overweldigend. „Iedereen denkt net als wij in Amerika, alleen zij spreken een Ook zeelieden moeten nu in dienst Maar kunnen uitstel van eerste oefening krijgen Er zijn maatregelen op komst om ook dienstplichtig koopvaardij-personeel voor aire taken op te leiden Dit personeel zal in oorlogstijd zo min mo gelijk worden opgeroepen, maar er zi]n toch taken, zoals lucht- en onderzee- bootafweer. korovooivaren en-z., die het best door deze personen kunnen worden vuld. Zolang deze regelingen er nog niet zijn, heeft minister Schokking be paald. dat aan vaste leden van het koop- dijpersoneel in 1950 uitstel van eer ste oefening kan worden verleend. voor en voor zolang er dit jaar bij de koopvaardij een behoefte bestaat aan gediplomeerd of bevaren personeel Van •n vrijstelling is echter geen sprake Koopvaardijpersoneel is in dit geval: gediplomeerd personeel. zeevarenden een diploma radiotelegfafist le of 2e klasse in dienst van Radio-Holland ongediplomeerd bevaren personeel, allen varend aan boord van N e- erlandse sohepen. Voorts leerlin- :n van zeevaart- of maohinistenscholen van de opleiding tot radiotelegrafist in Radio-Holland. Ongediplomeerd bevaren personeel oet minstens twee jaar hebben ge diend op Ned. koopvaardijschepen, om de regeling in aanmerking te ko- uitgezonderd olielieden, stokers, tremmers, handlangers en poetseds, die minstens één jaar moeten hebben ge- AFTREDEN CHINEES. NATIONALISTISCHE PREMIER De premier van de Chinesche na o- •.alisten. Sji Sjan. zou naar uit Formosa andere taal. Ik ben rotsvast overtuigd dat bij alle vrouwen op de gehele we reld dezelfde idealen leven. Er zijn daar om nog zo veel dingen, die de vrouwen zouden kunnen doen, als zij elkaar maar goed zouden begrijpen en samen zouden willen werken. Welk een macht voor het behoud van de vrede vormen de vrouwen allen tezamen niet?" riep zij uit- Ze was vol bewondering over de vele sociale maatregelen in Europa. Ook in land zal zij ze bestuderen. Ze wil naar het stauden-tensanatorium in Wij geloven, dat er zelden een koningin gekozen is. wier hart oprechter geklopt heeft voor het devies, dat zij als levens houding koos: „Doe wel en zie niet om." Vrouw op kousevoeten redde twee drenkelingen Zondagsrijders zagen geen kans voor brug te stoppen. De moedige echtgenote van een café houder 'bij Akkrum heeft gisteren het leven van twee jonge lieden gered, die in een personenauto te water waren ge- Bij Akkrum moest een rij auto's voor de o-pen brug in de rijksstraatweg Leeu wardenZwolle wachten. Er kwam eer auto uit Leeuwarden aanrijden. De rem men weigerden, de bestuurder reed met een flinke zwaai langs de rij auto' schoot dwars door de afsluiting in kanaal. De schipper van de boot, die juist de brug zou passwen, gooide bij tijds het anker uit. Mevrouw Fokkinga. de vrouw van een caféhouder snelde op kousevoeten de woning uit, sprong in een roeiboot en wist de autorijders te redden. De beide, 20-jarige drenkelin gen bleken geen rijbewijs te hebben. Affiche-oorlog in België In België is een hevige „affiche oorlog" uitgebroken als voorbereiding op de Volksraadpleging over de terug keer van Koning Leopold »p 12 Maart. De fronttroepen in de:e „affiche oorlog" vormen de jeugd. Zij kreeg vorige week in de socialistische pro- pagandacentra een reep chocolade voor het opplakken van 50 aanplak biljetten tegen de terugkeer koning. De Christelijke Volkspartij bood daarop de jeugd een reep cho colade voor het aanplakken van 21 affiches, waarop de socialisten hun bod verhoogden tot 2 repen aanplakbiljetten. De fronttroepen strijden vaard. In het centrum van Brussel kan men geen auto langer dan 10 nuten parkeren, zonder dat men 1 met verschillende biljetten beplakt terugvindt. De socialistische zijn hel rood met alleen het woord „non" (neen) erop. Die van de Christelijke Volkspartij, die geel zijn, dragen het woord „oui" (ja). Op kruispunten van straten wil de „affiche-oorlog" wel eens verwarring wekken, doordat sommige verkeers lichten zijn verduisterd door affiches, die bij tientallen over elkaar geplakt Het Noorderstation van Brussel toont ook sporen van de strijd. Zijn hoge muren zijn met tientallen „ja's" en „neens" bekalkt. Hoeveel ontheemden kan Nederland opnemen Directeur gabt er met onze ministers over spreken De I.R.O., de internationale vluchte lingen-organisatie, zal een beroep doen op de Nederlandse regering om een aan tal verplaatste personen op te nemen. De directeur-generaal van de I.R.O., de heer Donald Kingsley, is gisteren op Schiphol aangekomen om er met enkele ministers over te spraken. Het gaat hier vooral om een groep van 25.000 ouden van dagen, zieken en inva liden, waarvan 16.000 in een inrichting moeten worden verpleegd Er zijn ook andere categorieën, waarmee de I.R.0 op het ogenblik geen raad weet, zoals 000 gezonde intellectuelen, die in het buitenland moeilijk aan de slag komen (juristen e.den 60.000 ontwortelden. geen enkel schema passen. Zij kennen geen vak en men vreest, dat de opheffing van de IB.O. (1 April 1951) met het probleem van deze 60 000 blijft zitten. Er worden thans da gelijks 1000 ontwortelden naar andere landen verscheept. De heer Kingsley zal België. Luxemburg, Frankrijk en Engeland bezoeken en is al in Scandi- Italië geweest. Hij blijft twee dagen in Nederland. Het olie-eiland Urk Ergens op Urk stonden de mensen er steeds weer verbaasd over, dat het zo eigenaardig rook. Men dacht dat er gassen uit de grond opstegen. De B. P. M. kreeg een seintje en die be loofde, dat er een expert zou komen ruiken. Nog voor dat bezoek merkte een der Urkers, dat het water uit de pomp achter zijn huis veel van olie weg had. Hij deed het in een petro leumstel en jawel, het water brandde. Nu stak het pompje maar een paar meter in de grond en de man meende dat hij een rijke ader had aangeboord, die bovendien terstond bruikbare olie leverde. Reeds waande hij zich de toekomstige directeur van de Eerste Urkse Petroleummaatschappij. De B. P. M. hoorde het en nu duurde het niet lang meer, of de expert kwam op Urk. Hij nam een fles met de vloei stof meer en kwam tot de bevinding, dat het inderdaad zeer goedeen zelfs geraffineerde olie was. Men denkt, dat er tijdens de bezetting een vaatje olie in de grond is verstopt, dat dit lek is geworden en dat de olie in de veenachtige bodem is gezakt. Arbeiders weigeren met zandsteen te werken De bedrijfsunie in het bouwbedrijf (Chr., RK. en alg. bouwarbeidersbond) heeft de leden meegedeeld, dat met ingang van gisteren geen zandsteen meer moet worden bewerkt of verwerkt. Alle uitvoering zijnde restauraties of we werken gaan echter door, hierover nadere mededelingen zijn ge daan Het verbod wordt pas opgehev als de Silicosewet en het op grond die wet af te kondigen zandsteenbesluit kracht zijn geworden. Silicose wordt schadelijk geacht voor de gezondheid. Man doodde vrouw met bijl, terwijl zij sliep Aan de Kykduinsestraat 57 in Loosduinen is de 26-jarige vrouw C. \V. Lunenberg anmorgen tussen half vyf en vijf uur met bijlslagen vermoord, terwijl zij lag te slapen. Haar echtgenoot, de 28-jarige J. W. van Ark, met wie zij in enmin leefde spoorloos is, wordt van deze moord verdacht. De politie heeft zijn opspo ring verzocht. In het huis woonde het jonge paar. dat en vier-jarig dochtertje. Elly, heeft, bij de ouders van de vrouw in. Boven dien was er nog een 35-jarige broer van het slachtoffer thuis. Om kwart voor vijf -hoorde de moeder van het slachtoffer, die met haar man de voorkamer van de woning als slaapkamer gebruikt, ge kreun komen uit het naast de keuken gelegen kabinet, waar de dochter met de kleine Elly bed Loosduinen, waar hij een kamer had, ver toefde. Zijn signalement luidt: lang 1.67 m, lichtblond haar, krullende kuif, donker blauwe ogen, slank postuur, ordinair type. Het dochtertje en de familie L. had hedenmorgen een tijdelijk onderkomen gevonden bij de bovenburen, die, door de oude heer L. gealarmeerd, vroege ochtend hulp verleenden. De politie nam de bijl, moord gepleegd is, in beslag. L°dl kamer binnen- trad. overleed H<* slachtoffer. de jonge vrouw. Zij bood een ontzettende aanblik. De verdachte van A., die sinds Don derdag niet meer bij zijn- gezin geweest had haar met een bijl op beest achtige wijze toegetakeld. Hij is door de keukendeur, die afgesloten was, binnen lekomen, door een ruitje naast de sleutel e verbreken. In haar slaap heeft hij de jonge vrouw daarna doodgeslagen. Langs dezelfde weg die hij kwam, verliet hij de woning weer. Hij had. zo ver- sinds enkele weken omgang met een andere Donderdag j.l. had hij een ge deelte van het huisraad zon der voorkennis per verkocht. Bij de Loos- duinse politie staat van A. niet gunstig bekend. De gezochte. Hij k»,am her. aaldelij-k met haar in aanraking wegens leine vermogensdelicten. Vanmorgen was de Haagse recherche onder leiding van commissaris Hanke; plaatse met alle hulpmiddelen waar r de politie beschikt. Het stond toei reeds vast ,dat de voortvluchtige in di afgelopen nacht ook niet in zijn tijde lijke woning aan de Willem III straat DAT zich bij de Amsterdamse politie een 34-j. man meldde, die zeide van zijn patroon (een autohandelaar aan het Sta dionplein) f5400 te hebben verduisterd, waarvan hij f 40 over had. DAT de grote pont van de veerdienst GormchemSleeuwijk deze week wegens reparatie vervangen wordt door twee kleine ponten. DAT de loodsdienst van Vlissingen in de Wielingen gisteravond wegens de storm werd gestaakt. DAT deskundigen uit de Benelux, die :n vergelijkend onderzoek verrichten iar de Ned en Belgische begrotingen, 10 Maart in Brussel bijeenkomen. hebben ingediend. op DAT voor de bouw van een onder station van de P.N.E.M. in Breda de N.V. Bouwhuizen te Den Bosch laagste in- sehrijfster was (f213.666) en de fa Kruit agen te Oss hoogste (f251290) DAT de weg tussen Veenendaal en De Klomp wegens nieuwe bestrating tot 20 April afgesloten is. DAT burgemeester Oud gisteren op het Rotterdamse stadhuis posthume on derscheidingen uitreikte aan nabestaan- sesneuvelde stadgenoten in Indonesië. DAT de democratisch socialistische jon- de P.v.d.A. heeft aangesloten. DAT gisteren de schuur van het St. Philomenagesticht te Hoogerheide af brandde. DAT de eerste hoofdgeneeskundige bij de arbeidsinspectie J. le Roy te Velp op 1 Maart met pensioen gaat. DAT minister In 't Veld alsnog be zwaar heeft gemaakt tegen het Leeuwar der plan tot bouw van goedkope huizen, daar verschillende Friese gemeenten niet van deze extra bouw zouden profiteren. DAT minister Lieftinck op 10 Maart voor de coöp. centrale landbouw-boek- houding in Leeuwarden zal spreken over „De minister van Financiën en de be lastingbetaler." DAT in Enter een fabriek van cocos en tapijten zal worden gebouwd, van de fa Hulshoff te Enschede. DAT 60 veefondsen in Overijsel heD- ben besloten geen vee meer te verzeke ren van boeren die niet meewerken aan de t b.c.-bestrijding DAT voor het eerst een sleepschip van 900 a 1000 ton Meppel bereikte, n.l. de Maria uit Waspik. DAT het echtpaar G. M. Gerritsen- Jansen (85 en 80 jaar) te Doetinchem vandaag 60 jaar getrouwd is. DAT B. en W. van Doetinchem heb ben voorgesteld voor f52.800 een barak te bouwen voor de verpleging van be smettelijke zieken. DAT in Markelo een textielfabriek van G. Vierdag te Enschede zal worden ge- DAT de Ned.-Ind. tankvaartmij. (Kon. Shell) de oprichting van een internaat Vlissingen overweegt voor het huisvi ten van leerlingen, die t.b-v. deze maat schappij aan de zeevaartschool worden opgeleid. DAT D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te New York. de lei ding van zijn post op zich heeft genomen. DAT mr G. K. Vos. 61 jaar oud, hy potheekbewaarder te Den Bosch, in Am sterdam is overleden. AT J. G. Benes, voorz. van de vakgroep groothandel in granen, zeer plotseling te Hoogezand is overleden. DAT een wetsontwerp is ingediend de pachtregeling 1945, die reeds eerder van 1947 tot 1950 werd verlengd, nog maals te verlengen en wel tot 1 April 1952. daar de nieuwe pachtwet dan wel gereed zal zijn. DAT een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van het op 19 Nov. 19 Parijs ondertekende protocol betreffende de handel in verdovende middelen. DAT op 75-j. leeftijd in Makkum is overleden mevr. H. v. d. Berg-Lolkema, die 62 jaar de Herv. gemeente als orga- niste diende en tot 29 Jan. jl. geen Zon dag oversloeg. DAT de colleges van B en W van Den Haag. A'dam. R'dam en Utrecht zich tot minister Teulings hebben gewend ovei een nieuwe salarisregeling voor leerling verpleegsters. Clandestiene zender De Eenoog het zwijgen opgelegd De opsporingsdienst van de P TT. heeft nu toch in samenwerking met de politie in Ootmarsum een clandestiene zender in beslag genomen. De zender noemde zich De Eenoog en werkte op een golflengte van 190 meter. Tegen de automonteur H wonende te Almelo, is ter zake proces verbaal opgemaakt. Kerkganger kreeg bol op zn bol Tijdens de kerkdienst in de Hervormde kerk van Hengelo (Gld.) viel Zondag morgen een glazen bol van de electrische verlichting naar beneden, precies op het hoofd van H. J. Heerink uit Dunsborg. De man kreeg wonden aan hoofd handen. H.M. de Koningin fs gistermorgen per trein naar Sankt Anton ver trokken met de oudste drie prin sesjes. Een kijkje in dit unieke vacantieoord. Op verkiezingspad Nog twee nachtjes slapen maar voor velen zijn het misschfera wel slapeloze nachten en het Engelse voLk trekt ter stembus. Men vrage van ons geen voorspellingen, hoe de uitslag zal zijn. Er zijn weinig dingen, die zó onzeker zijn. Maar wat we wel kunnen doen, it eens de aandacht vestigen op het merkwaardige Engelse kiesstelsel. Men heeft in deze weken allerlei ver halen kunnen lezen over Engelse candi- daten voor het parlement. Er was ook alle stof voor verhalen. Die eandidaten trokken de boer op en zochten de kiezer» in hun huizen. Iedere partijcandidaat ad zijn eigen district. In Engeland viert nog altyd het dis trictenstelsel hoogtij. Dat is dus andert dan bij ons. Wij kennen het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging. Wan neer men nu die Engelse candidate!! op hun verkiezingspad volgt, dan zou men bijna weer wat gaan voelen voor dat districtenstelsel, zoals dat ook bij ons heeft bestaan. Het stelsel van de even redige vertegenwoordiging is er stellig mede debet aan, dat voor velen in ons land het parlement een ver en vreemd ding is geworden en dat het besef van medeverantwoordelijkheid voor het poli tiek bestel bij velen ernstig geringer is geworden. Toch houden we het maar bij het stel sel van de evenredige vertegenwoordiging en alle interessante bijzonderheden over de jongste Engelse stembusstrijd hebben •an die voorkeur niet af kunnen brengen. Al was het alleen maar, omdat het stelsel van de evenredige vertegen woordiging een veel zuiverder beeld geeft van de stemming in het land. Mis schien minder interessant, maar wel juister. En daarop komt het toch aan. En het parlement moet er met deugdelijker middelen naar streven, een levend ding onder ons volk te blijven. „RECHTSPRAAK" IN BOEDAPEST" Grote woorden van openbare aanklager en gretige verklaringen van getuigen De Hongaarse openbare aanklager heeft in Boedapest gisteren tegen de Amerikaanse zakenman Robert A. Voge ler, zyn Britse assistent Edgar Sanders en hun vijf medebeklaagden de „zwaarste straf" geëist Vandaag volgde de uit- Na het verhoor van negen getuigen hield Alapi zijn requisitoir. Deze Alapi was ook openbare aanklager in de ge ruchtmakende processen tegen kardinaal Mindszenty en wijlen Laszlo Rajk, de ex-minister van Buitenlandse Zaken. Alapi gebruikte grote woorden. „Voge ler is een verloren en ontmaskerde spion en het vonnis moet hem het lot van der gelijke lieden ondergaan." Eerder werd tegen Imre Geiger, Hon gaars directeur van de Standard Electric Works en Zoltan Rado, afdelingschef van het ministerie voor zware industrie, reeds de „zwaarste straf" geëist. Alapi zei verder in zijn requisitoir: „Ik kan met trots verklaren, dat de ten lastelegging woord voor woord bewe- De getuigen, die aljen met bezwarende verklaringen kwamen en deze opdreun den als een van buiten geleerde les. zei den stuk voor stuk. dat zy al jaren op de hoogte waren van de ernstige sabotage en spionnage voor de Amerikaanse in lichtingendienst door de 39-jarige Vo- Zoals bekend is, wordt in de tenlaste legging o a. gezegd, dat de beklaagden Hongarije benadeelden door de productie van de Standard Electric Works Com pany (waarvan Vogeler vice-president is) te drukken, de leveringen aan de Sowjet-Unie en de Oost-Europese „volksdemocratieën" saboteerden en voor de Amerikaanse inlichtingendienst mili taire. politieke en economische geheimen trachtten op te sporen. De mensen, die tegen Vogeler en San ders getuigden, zijn eveneens gearres teerd en worden van soortgelijke activi teiten beschuldigd als de Amerikaan en de Brit. Zij waren kennelijk murw ge- maak en gaven bijna gretig antwoord. De verdedigers van Vogeler en Sanders hebben voor hun cliënten verzocht ver zachtende omstandigheden in aanmerking Aan het slot van de zitting van gisteren kregen Vogeler en Sanders het woord. De Amerikaan zei: „Ik wou verwijzen naar mijn verklaring van Zaterdag, dat ik oprecht spijt heb van mijn ondermij nend werk. in het bijzonder, omdat ik door een groot land. Amerika, gestuurd werd naar een klein land, Hongarije, om de wederopbouw tegen te werken." San ders zei: „Mag ik er op wijzen, dat ik nooit enige persoonlijke wrok tegen de bevolking van dit land heb gekoesterd." Het dagblad „De Waarheid" meent de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Selden Chapin, te kunnen besmeuren door te schrijven, dat Vogeler in het proces te Boedapest gezegd zou hebben: „Mijn spionnage-aotiviteit stond onder persoonlijk toezicht van Selden Chapin. vroeger gezant in Hongarije De Ame rikaanse ambassadeur verklaarde aan het AN.P., dat hij Vogeler slechts één keer gezien heeft, toen een poging werd gedaan om tot onderhandelingen te ko- over de verkoop van de bezittingen der „Standard Electric." WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Gedurende de nacht flinke opklaringen, verder afnemende Noordelijke wind. Op verschillende plaatsen temperatuur even beneden het vriespunt. Morden m de loop van de dag geleidelijk weer toenemende bewolking voornamelijk in het Zuiden het land maar nog bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN. WOENSDAG 22 FEBRUARI. Zon op 7.42. onder 18.06 uur; maan op 9.17, onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1