Weinig begrijpt het land van de offers door de soldaat gebracht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 20 FEBRUARI 1930 Generaal De Lattre de Tassigny schreef een hoek Geschiedenis van de veldtocht van het Eerste Franse leg1 er „Ik heb er dan ook prijs op gestelddit boek te wijden aan mijn soldaten, in de hoop, dat zij er een bewijs in zullen zien van de genegenheid van hun voormalige commandant, een getuige nis van zijn bewondering voor hun moed Zo eindigt het voorwoord van een boek. 1) dat de Franse opperbevel hebber. de generaal De Lattre de Tasig- ny heeft gescheven over de veldtocht van het Eerste Franse leger, dat hij commandeerde van de landing in Zuid- Frankrijk tot de bezetting van de zone, die nu de Fransen nog bezet houden in Duitsland en Oostenrijk. Daarom noemt men dit leger dan ook het „leger van Rijn en Donau." Maar dat is niet alles, wat de Franse generaal in ztfn voorwoord heeft ge zegd. HU heeft daarin een mening vast gelegd. die als twee druppelen water lükt, op wat een Nederlandse militaire geschiedschryver zou hebben moeten zeggen. Want hU merkt op, dat zyn land, hoe trots ook op de behaalde over winningen en hoezeer ook bewust van de gebrachte offers, toch weinig begrijpt van de rol, door de soldaten gespeeld, waaraan de huidige positie van Frank rijk in de rij der verenigde volken te danken is. Was het land, zo vervolgt hy, beter geïnformeerd geweest, dan zou het meer vertrouwen hebben in de toekomst, meer waardering voor zyn leger en ge loof in zUn jeugd, die getoond heeft, dat de Franse nationale deugden van blyvende aard zyn. En dit zegt de man, die thans bevel hebber is van alle landstrijdkrachten, die de ondertekenaars van het Atlan tische Pact op de been hebben (of zul len moeten brengen). Dat is een oor deel. dat waarde heeft, ook voor ons. Want ook hier is de waardering voor het leger gering geworden, na een aan vankelijk enthousiasme vlak na de be vrijding en niettegenstaande een bril- lante staat van dienst zeker niet het minst, wat betreft het voortreffelijk moreel van de Nederlandse soldaten in Indonesië. passant neemt men even het eiland Elba en dan is de dag daar: 15 Augustus 1944 staan er weer vechtende Fransen in hun eigen land afgezien dan van de Fran sen, die op 6 Juni in Normandië al land den. Zij vechten met hun Amerikaanse makkers met ontzagwekkende verve, met zwier en tact. want het zijn uitne mende soldaten en zij willen de vijand, de aartsvijand, op het lijf. Na een paar dagen begint de slag om Toulon in bittere gevechten. Van de vijand zegt De Lattre: „drie moordda dige aanvallen zijn nodig om te breken door de linie, de vorige dag al benaderd- En nog wordt het ..Golf Hotel" ver dedigd". Op het fort Artigues weigert de Duit se commandant zelfs maar te praten over een capitulatie, maar de Franse kolonel Salan, die in de streek thuis hoort zijn eigen huis ligt onder zijn vuur stuurt een boodschap: „Van avond om 7 uur krijgen mijn Senega- lezen (negertroepen) order, om jullie allemaal uit te moorden". De vesting capituleert. Maar al zijn ze verslagen.' de Duitsers verliezen hun „lef" niet: 210 man van de batterij van het fort Steeds verder De aanval gaat over Marseille verder naar de Vogezen. Op 28 Augustus valt de grote havenstad de Fransen in han den, twaalf dagen na de landing- En dan begint de achtervolging van 700 kilometer. De Duitsers proberen het ..Vaterland" te bereiken, met de woe dende Fransen en Amerikanen op de hielen- Men ontneemt een deel der, Amerikanen aan de Zesde Legergroep om Noordwaarts te vechten. Daardoor kan een tijdje later de slag in de Ar dennen gewonnen worden en de fabu leuze Patton doorstoten tot in het hart van Zuid-Duitsland. Te harder vechten de Fransen. Hun commandanten zijn anders dan de Britten en de Amerika nen. Hun gevoel voor het theatrale neemt bij hun dapperheid komische vormen aan. Terwijl hard gevochten wordt om een stadje, duurt het de Franse generaal te lang. Heel alleen, in een jeep trekt hij de stad binnen. Na een half uur, is hij terug en spreekt zijn soldaten toe. Wat zegt deze krijgs man? „Vooruit jongens, de stad in. Ik heb in mijn eentje al tweehonderd meis jes moeten zoenen". En zijn troepen bespringen de Duitse mitrailleurs en nemen de taak van hun generaal over. Verder trekt het eerste Franse leger- Lyon, Chalon, Dijon. De stad valt al op 11 September. Te laat is het voor de Duitsers om het 1ste Duitse leger ge legenheid te geven op Duitsland terug te trekken. Maar dan gaat het langza mer. Op Belfort stoot de aanval vast. 600 Km. was men opgerukt maar nog is men niet aan de Duitse grens. Het is half September 1944- (Slot volgt). 1) L'Histoire de la première armée frangaise. J. de Lattre de Tassigny. Editions Pion Paris. In Ommen zullen 12.000 padvinders kamperen Een nationaal kamp, dat een jamboree zal benaderen Feestelijke jaarvergadering van de C.K.B. in Utrecht Dertig jaar vreugdevol en gezond Bondsleven Grondigheid Het is met dit boek, geschreven met de grondigheid van de stafofficier en de luchtigheid van de Fransman, een wonderlijk iets: wij hebben de na-oor- logse militaire literatuur met aandacht gelezen en er zijn heel wat hoge auto riteiten, die gescheven hebben. Chur chill en Eisenhower waren daarbij wel de prominenten. Maar weer treft ons de achtergrond van wat de Franse sol daat vertelt: zijn achtergrond is de ver beten inspanning, om goed te maken, wat Frankrijk in 1940 door verzuim en slecht beleid, had verknoeid. Dat is, wat we telkens en telkens weer bespeuren in de toch sobere taal van de generaal: zijn trots, als hem een Amerikaans le gercorps onder de generaal Milburn wordt toegevoegd, toegevoegd aan zijn Franse Eerste leger. En hoewel hijzelf een onderdeel vormt van de Zesde Legergroep, onder de Ameri kaanse generaal Devers, voor hem is de strijd een Franse strijd tegen de over weldigers. En wanneer hij zegevierend de Duitse grens overschrijdt, is zijn ge luk volmaakt: hij is, waar hij wezen wil: op het terrein van de vyand. Hoe kunnen wij dat meevoelen! Maar wij staan wat koeler tegenover de fei ten, wanneer hij spreekt van „de veld tochten van herovering en wraak". Wy kennen die wraakgevoelens na al die jaren niet meer, gelukkig- Maar bij hen, bij de Fransen was er immers een an dere grondslag: de haat tegen het volk, dat keer op keer de vyand bleek, waar tegen men het twee keer had afgelegd. En de Fransen, hadden een morele klap van hun desintegratie in 1940 niet kun- nen verwerken, zij hadden hun haat alleen kunnen richten tegen de colla borateurs en hun beetje trots kunnen ophouden aan de maquis. Hun inzichten in de Vichypolitiek, de situatie in Noord- Afrika, het was alles maar een rende emotie geworden. Daaruit komt dan het Eerste Franse leger tot stand De Gaulle heeft, met klaar inzicht, de Tweede Franse pantserdivisie (2me DB. onder de welhaast fabuleuze generaal Leclerc Parijs laten bezetten. Maar middels wordt het 1ste Franse Leger Zuid-Frankrijk aan wal gezet. Het is e wonderlijk samengesteld geheel, nu het is een leger. Het telt Alpenjagers en Jagers te Voet, een bataillon van hel Vreemdelingenlegioen en batalllons Ma riniers, Vrije Fransen, Koloniale infan terie, Marokkanen en Algerijnen de beruchte Goumiers en troepen uit Syrië, Senegal en Tunis. Beroemde eenheden Daarnevens telt dit leger beroemde eenheden, zoals de pantserdivisies, die dwars door Afrika hun tocht hebben bevochten, de Amerikaanse onderdelen, gehard in de strijd tegen het Duitse Afrikakorps en de Franse Valscherm- troepen. Zij zijn grotendeels met Ameri kaanse wapenen uitgerust en met hen strijden de FFI, de binnenlandse strijd krachten van de maquis. Aan hun hoofd staat de generaal De Lattre, die uit de gevangenis van Riom ontsnapte met behulp vap zijn vrouw en zoon, waarheen hem de Vichy- regering verbannen had, omdat hij. bij de bezetting van Zuid-Frankrijk door Hitier na de inval der Amerikanen Engelsen in Noord-Afrika zijn troepen niet wilde geven Op 18 October 1943 brengt een Engels vliegtuig hem naai Portsmouth, clandestien. De Gaulle is dan leider der Vrije Fransen en generaal Giraud Frans opperbevelhebber. Met grote tact vermijdt De Lattre in boek ook maar iets aan te duiden de ander door Roosevelt. Hij accepteert de moeilijkheden tussen deze beide ge neraals, de één gesteund door Engeland, ze en doet zijn best. In Noord-Afrika begint hij zijn leger te formeren. Vele troepen 100 000 man Fransen vechten al in Italië zijn her en der verspreid. Daarom kost de organisatie, de hergroe pering en de bewapening veel moeite maar het lukt. al zijn de détails merk waardig om nu nog eens te lezen De 2e Tankdivisie onder Leclerc landt ia Normandië mee en neemt Parijs, De rest van het landingsleger gaat Zesde Legergroep, die bestaat lste Franse Leger en het Vile Ameri kaanse Leger, naar Zuid-Frankrijk. En Het werd een waarlijk feestelijke jaar vergadering van de Christelijke Korfbal Bond in Nederland j.l. Zaterdag in Es planade te Utrecht. De C.K.B. bestaat 30 jaar en heeft op sobere, maar waar dige wijze, dit feit op deze J.A.V. her dacht. Na de gebruikelijke opening werd door voorzitter J. Kuilman (A'dam) en ere-voorzitfer, de heer C. de Greef (R'dam), de ere-leden M, Bovenberg (Schiedam), G. H. Hoek (Hilversum) R. Gaasbeek (Wolfheze) en dhr. J. J Adriaanse, voorzitter van het Centraal Verband en van het N.C.G.V., de leden en oud-leden welkom geheten. In zijn openingswoord gewaagde dc heer Kuilman van de feeststemming, die op deze 30e J.A.V. heerste, want 5 jaar geleden kon het zilveren jubileum niet worden gevierd, daar we toen leefden onder de druk van een reeds stuiptrek kende bezetting en de C.K3. toen was opgeheven. Blydschap en dankbaarheid heersen thans, want het is God, de Heer, Die het bondswerk zo heerlyk heeft gezegend. HU wees vervolgens op de strUd voor goede begrip van de Christelijke sportbeoefening, ook in eigen kring, StrUd tegen sportverdwazing en mens- vergoding. Geen beter jubileumge schenk is denkbaar dan een uitbarstende bondsactiviteit in alle afdelingen. De heer Adriaanse wenste de C.K.B geluk met het 30-jarig bestaan zowel ir. kwaliteit van voorzitter van het Centr. Verbond, het overkoepelingsorgaan de Chr. sportorganisaties, als die het Ned. Chr. Gymn. Verbond. Daar- sprak het ere-lid dhr. G. H. Hoek. bekende medewerker van de N.C. Radio V., de vergadering toe. Hij wees op, dat wie eens goed C-KB.'er ii geweest, dit zijn gehele leven blijft. D< CJK.B. is een bond van zonnige mensen ér nog van persoonlijkheden. Hij hoopte, dat de C.K.B. persoonlij-khe- m, mensen die in ons land wat bete- snen, zou blijven afleveren. De jaarverslagen gingen onder de ha- er door, na enkele opmerkingen. De heren H. H. Hoogeveen (penningmeester) en G. J. Gaasbeek (Bondspropagandist) stelden zich niet herkiesbaar. In de va- Gaasbeek werd benoemd dhr. o Boer (R'dam) en in de vacature Hoogeveen verkreeg de heer E, J. Th d. Bosch 79 stemmen en dhr. B. L. var Oosterhout 38. zodat eerstgenoemde ge kozen werd. De aftredende bestuursle den A. Bovenberg (Schiedam). B. Broek man (Den Haag), W. A. Pleijsier (Den Haag) en E. Scheltema (Leeuwarden) werden -herkozen. Tot redacteur van Lichaamsoefening werd wederom be noemd dhr. W. A. Pleijsier (Den Haag) Het aftredende bonds'oestuurslid dhr. H H. Hoogeveen (Den Haag) werd ondei applaus tot ere-lid van de C.K.B. be noemd wegens zijn langjarige en emi nente penningmeesterscnap. Vervolgens werd een nieuw artikel aan het regie ment toegevoegd, waardoor het Bonds- bestuur gemachtigd wordt personen to: verdienste te benoemen. Ter stond kwam 'het bondsfoestuur met een aantal namen van C.K.B.'ers, onder wie de heer J. Boekkooi te Oegstgeest, die zich im de loop der jaren verdien stelijk hadden en hebben gemaakt je gens de bond. -voorzitter dhr. C. de Greef hiela de feestrede, waarin hij wees op de ont spanning, de alzijdige lichaamsbeweging de vreidnschap, maar ook op het beleven het Christelijk beginsel in de sport Hy waarschuwde voor het egoïsme, want e kunnen door de sport grote egoïsten orden om in de sport wat te bereiken, waardoor andere plichten worden ver waarloosd. Vanwege het zondige har. de mens, dus ook van de korfballer moet nooit het sein „Weest op uw hoede" neergehaald worden. Na het zingen van het 6e Öoüplet van het Wilhelmus-sloot de heer G. H. Hoek deze geanimeerde en feestelijke J.A.V dankgebed. Koudekerk snoepte Rouw koop een punt af WedstrUd met kleine incidenten. a een periode van voetbalrust kwam dan deze. voor de bovenste plaats var belang zijnde wedstrijd. tamelijk harde, doch aan trekkelijke wedstrijd geweest met eer duidelijke veldmeerderheid van Rouw koop. Voor de rust werd er in hoog tempo gespeeld en had Koudekerks dediging met spil Hakkenbrak aan hoofd een moeilijke taak. Rouwkoops kanon Keyzer werd op de linksbuitenplaats zwaar bewaakt en kor dan ook weinig gloeiende schoten afge- Aan de andere kant werd erfc door de Koudekerk-voorhoede te slordig ge plaatst, zodat de solide Rouwkoop-verde diging met aanvoerder Schellevis aan het hoofd de situatie ruimschoots mees ter kon blijven. In de eerste helft werd er niet gedoel punt, zodat met blanke stand de rust in ging. In het eerste kwartier na de rust zakte het spelpeil aanmerkelijk. Onder aanmoediging van het publiek ging het echter weer beter. Rouwkoops rechts binnen. Kuipers, kreeg de kans van de dag. Hij miste jammerlijk. Circa 20 minuten voor het einde kwam uit een door Rouwkoops rechtshalf, Van Leeuwen, opgebouwde aanval de bal bij Oostergo, die niet aarzelde en inschoot (1—0). Een tweede doelpunt zat in de lucht, alleen het kwam aan de andere kan' Door weifelen van de Rouwkoop-verde diging wist Koudekerk een twijfelachtig doelpunt te maken (11). De kampeerboerderij Ada's Hoeve van de N.P.V. te Ommen. de buiten landse gasten, vermoedelijk wel een inter nationaal -karakter zullen dragen. Het ligt in de bedoeling twee algemene kampvuren aan te leggen. Het plan bestaat om in het kamp tentoonstelling in te richten van werk stukken door padvinders vervaardigd. Overigens zal dit kamp wel door echte padvinderssfeer worden geken merkt, vooral daar het uitsluitend t gankelijk zal zijn voor de padvindt zodat het spel van verkennen ten volle kan worden gespeeld door de pl.m. 12.000 jongens, die hun zomerkamp in het n Ommen zullen gaan opslaan. (Van een onzer verslaggevers) Zweden, Denemarken en Schotland gens door de aanwezigheid hebben medegedeeld, dat een padvinders- troep zal komen deelnemen aan het grote nationale kamp, dat zal worden gehouden 110 Augustus in Ommen en om geving. Maar Engeland toont er nog gro ter belangstelling voor, want niet alleen komt er een officieel vertegenwoordigen de troep, doch ook zeer vele individuele padvinders hebben reeds gevraagd aan het kamp te mogen deelnemen. Er moet ech- worden nagegaan of zulks mo gelijk zal zijn, omdat uiteraard de Neder landse padvinders vóór zullen gaan bij de viering van het veertigjarig bestaan der Nederlandse padvindersbeweging. Het ligt wel in de bedoeling het kamp ;n zo internationaal mogelijk karakter te geven, zodat mem de jamboree uit 1937 zal benaderen. De Nederlandse padvindersbeweging heeft reeds veel interesse getoond voor di-t' grote kamp en verwacht wordt, dat één op de vijf troepen de -tenten zal komen opslaan langs de oevers van de Vecht, ir totaal pl.m 500 troepen. Met de voorbe reidende werkzaamheden zal Teeds vroeg begonnen moeten worden. Het aanleggen waterleiding, verlichting, in orde brengen der terreinen, toegangswegen enz. zal heel wat arbeidstijd vragen. Een 'belan-gerijk deel der voorbereidin gen zal verzorgd worden door de eigen voortrekkers uit de padvinderij, die hier inderdaad „pionierswerk" kunnen richten! Een oppervlakte van 2000 ha <zal dit nationale kamp besohi-kbaar zyn. Elke troep krijgt een eigen terrein toegewezen, waarop de tenten opgeslagen Jcunnen worden. De terreinen liggen zo dicht mogelijk bij de Vecht, zodat voldoende gelegenheid tot zwemmen aanwezig zal Er zijn vier grote kamp-terreinen, ni. Vlisteren, ten Westen van Ommen, ter- ;in Junne ten Oosten daarvan en twee gedeelten aan Zuid- en Noordkant. Boven dien is er nog reserveterrein beschikbaar. Er zal een centrale kampvuurplaats aangelegd worden, waar de nationale kampvuren gehouden worden, die o NEDERLAND—BELGIë BASETBALL Op Zaterdag 28 Februari vindt in het RAI-gebouw te Amsterdam de landen- wedstrijd NederlandBelgië plaats. Zo wel voor dames als voor heren. Tevens komen dames- en herenploegen van Rot terdam en Amsterdam tegen elkaar uit. Het Ned. herenteam bestaat uit de vol gende spelers: J Hille, H v/d Broek, F Brandt, H Ko per, B v/d Valk. Sibilo. J Cupido. J Ko per. J van Veen, R van Sykeren, Parisius. Oen Sioe Tsji. Het damesteam is als volgt samenge steld: A Kopervan Es, C Schildkamp, E van Petten, I Woudhuysen, H Jansen, H v/d Velde. L van Beek, R Tit, M San ders. mej. Kanne, F van DamIJsp, H in Dam (Agon). VIERDAAGSE PER FIETS Op 25, 26, 27 en 28 Juli a.s. zal in Twente een wielervierdaagse voor risten worden gehouden. Deze vierdaagse zal geheel in het genre van de Nijmeegse vierdaagse zijn, maar per fiets. Er is eer prestatietocht van circa 400 km, waar voor slechts personen ouder dan 16 jaai kunnen inschrijven en een vierdaagse fa- milietocht van circa 200 kilometer, waar aan heel fietsend Nederland kan deelne men. Almelo zal voor beide tochten het start- en eindpunt zijn. Valken Boys IT. en D. I: 53 Eindelijk dan, na lange tyd, een wed strijd op het eigen veid onder ideale weersomstandigheden. Om kwart voor vier siellen beide elftallen zich op onder aiding van scheidsrechter Scheepmaker. De Valken winnen de toss en willen met de zon in de rug spelen. Vijf minuten na de aftrap wordt er een bal in de richting van het T- en D.-doel geschopt; een der eigen spelers raakt aan en dc Valken komen op een zeer goedkope wijze aan het eerste doelpunt. Met een duidelijk overwicht van de thuisclub verloopt het eerste kwartier. Dan een doorbraak van de andere kant en de gelijkmaker ligt in het net van Valken Boys. Kort daarop een tweede aanval; de midvoor, H. Distelveld, heeft dan maar voor het intrappen, doordat de keeper de bal uit zijn handen laat vallen. Even zijn de Valken ontmoedigd, maar eeh soloren van H. Ouwersloot wordt beloond met een prachtig doelpunt, weer gelijk. Vóór de pauze zorgen J. Verhoef en K. v. d. Zwart er voor, dat de stand 42 is ge worden. Na de rust hetzelfde spel; niet veel bijzonders, wat ook niet te verwonderen was. doordat het veld te drassig was en de spelers de winterse rust nog in hun benen hadden. Eerst krygen we weer een doelpunt van de gasten, opnieuw van dc voet van Distelveld en als dan de Valken herhaalde malen ten aanval trek ken en het vijandelijke doel ieder ogen blik aan doorboring ontsnapt, dan komt het laatste doelpunt van deze match door H. Ouwersloot, waardoor de eindstand op 53 gebracht werd. Een match, waarin weinig mooie mo menten te vinden waren en beide par tijen vrijwel tegen elkaar opwogen. Valken Boys mag wel zeer tevreden zijn met deze beide winstpuntjes. In deze stand kwam geen veranderi.n; meer. Een van Koudekerks beste spelers was ongetwijfeld spil Hakkenbrak, bij Rouwkoop rechtshalf Van Leeuwen. Scheidsrechter Hillebrand had in deze wedstrijd vol met kleine incidenten, eei moeilijke taak Aan iceerszijden van het volleybalnet De uitslagen van Zaterdag zijn: Dames le kl.: Athene—Olympia 3—1; Wings—SOA 2—2; RVC—Forcial 3—1 2e klHygieaDES 30; OSEO Gem. Rijswijk 22. Res. le kl.: Athene -2—Athene 3 1—3 Res. 2e kl.: Athene 4—Blokkeer 2 2— 2; Blokkeer 3SOS 3 30. Heren le kl.: CelebesV L 31; Blokkeer—OVC 1—3; RVC—Voorb Pol 3—0. 2e kl.: ForcialSmash 03; SOS Gem. Rijswijk 2—2; Wangs—Actief 3—1. 3e kl.: SOA ZVS 2—2: Set Up—OSEO 31; Ons GenoegenExcelsior RAS—KHG 1—3. Res. le kl.: RVC 2—Celebes 2 3—1; OVC 2—Blokkeer 2 3—0. Res 2e kl.: Voorb. Pol. 3—RVC 3 2—2 Res. 3e kl.: Blokkeer 5Actief 3 22; SOS 2—Voorb. Pol. 4 0—3; Smash 2- KHG 2 3—1; Set Up 2—OVC 3 0—3. Waterpolo Nederland-Frankrijk Op 15 Juli in Amersfoort Op Zaterdag 15 Juli wordt in het bad Bink-hoven te Amersfoort de landen- wedstryd Holland—Frankrijk gespeeld Vooraf gaat een wedstrijd tussen de jcugdteams van beide landen. Het" Haarlems elftal speelt Woens- ,dag a.s. te Haarlem een lichtwedstrijd tegen het Oostelijk elftal. (Advertentie) Sjef doet 't zo... allee met chientje kan. Hij maakt ze prachtig dun: dan doet hij langer met zijn shag. En voor zijn vloeitjes kiest hij Mascotte, want... Hoe je 'I doet... met Mascotte gaat-ie goed I We6t-Duitsland mag rood-China rails leveren Nadat eerst een desbetreffend verbod as uitgevaardigd, hebben de Westelyke geallieerden de Duitse staalindustrie ge- achtigd een order van 12 500 ton spoor rails van de communistische regering in China uit te voeren. Om de rode troepen wat te helpen bij hun opmars in Azië?.. Amerikaanse diplomaten ver gaderen op Mozambique Na gelijksoortige conferenties in Azië -n Europa zullen Amerikaanse diploma ten- op 27 Febr. In Louren?o Marques (Mozambique) bijeenkomen ter bespre king van de voornaamste aspecten van de Amerikaanse politiek in Afrika VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Eerste Kamerlid Ruys de Beeren- brouok (KVP) heeft minister Spitzen gevraagd te bevorderen, dat er meer treinen naar Zuid-Limburg zullen rijden. Het Eerste Kamerlid Brongersma (Arb.) heeft de ministers Stikker en Van den Brink vragen gesteld over de ontstemming, die er in Portugal heerst de aflevering van sohepen door Nederlandse ENGELAND ZET ZIJN WIL DOOR. Ondanks de krachtige protesten van Amerikaanse zijde heeft Engeland Don derdag de reeds aangekondigde beper kingen van de invoer van Amerikaanse olie/van kracht doen worden. NEW YORKSE BEURS OMHOOG. Met spoorwegaandelen voorop ging de New Yorkse beurs omhoog en sloot met fracties tot twee dollars hoger. Prof. dr Jan Romein, hoogleraar in de geschiedenis aan de Amsterdamse ge meente-universiteit, zou volgens een be richt uit Djakarata genoemd zijn als hoogleraar aan de hogeschool te Djokja Anderhalf jaar gev. straf werd gis teren in A'dam geëist tegen de 38-j groothandelaar in verplegingsartikelen C. v. d. G., die als ambtenaar steekpennin gen had aangenomen en goederen had verduisterd. Rijnsburg Herv. mannenvereniging Vanavond houdt de Herv. mannenver eniging „In dienst der Kerk" haar jaar vergadering in de zaal achter Avondrust Chr. Geref. mannenverenigingen Morgenavond sprepkt voor het district Den Haag van de Chr. Geref. mannen- verenigingen ds L. S. den Boer in da Chr. Geref. Kerk alhier over: „Het aan bod der genade in de prediking". Ter Aar Jaarvergadering Geref. Jeugdclubs. De Geref. Jeugdclubs hielden hun jaar vergadering die geopend werd door de heer O. Kerkhoven. Er is één vraag, aldus spr. die alle vragen in de schaduw stelt: Ben ik een kind van God? De se cretaresse van de meisjesclub, Dickie Bogerd gaf een jaarverslag in goede styl Jopie Pijper wist leuk te vertellen, er nog f94.03 in kas is. Frans Boo gaard van de jongensclub zorgde voor een goed opstel over Mozes' dood en Jozua's eerste optreden. Jannie Schouten leverde een toepasselijke bijdrage. De jongensclub is 28 jaar oud. Piet Bardelmeijer gaf als secretaris verslag en kreeg ook een pluim van de leider. H. Schouten Jr. had nog f 128,31 in kas. De J. C. bracht vervolgens een samenspraak de M. V. een verdienstelijk propagan- da-stukje. Ds Munnik sloot. Voorschoten Benvenuto gaf een concertavond Het harmoniegezelschap Benvenuto on der leiding van de heer J. G. Wakka uit Leiden heeft Zaterdagavond voor de do nateurs een concert gegeven. Ter gele genheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Marijke werd geopend met het spelen en gemeenschappelijk zingen van ons Volkslied. Hierna werd een mooi programma aangeboden, waarvan de fan tasie „La Fête Triomphale" en de slot- s „Unter dem Doppel Adler" wel bijzondere vermelding verdienen. Na de pauze trad de A.T.V. „Voorschoten" onder leiding 'van de heer A. C. v. d. Woerd voor het voetlicht met een 5-tal schetsen, waarom onbedaarlijk werd ge lachen. Een geslaagde avond! t" Amboanten -Icbo't KM. Arosbo|0 Sepoeioë^ .•vf „c'» Ketapong^ SrT_h >r''boengket iBangkalan "Vv* i1'1'""" '„w,. ^Soemenep *5- /■T^VTanahmeroh" Robotol V) /Nr'tïoligo DA ISÖERABAJA Sereseh Sampdi 'SzXro, GUI Rod ja' V"G!li "5?- "SSGenUng nTramweg Bij de Bosnegers in Suriname Kinderlijk godvruchtig, maar ook woest en wreed Openluchtspel voor Prins Bernhard BA (Van onze speciale verslaggever) Suriname, Februari. ASSIA JORNI, DE OUDE BOSNEGER, zal het nooit hebben durven denken, dat hU nog eens in een openluchtspel zou optreden voor Zyne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, die in een korjaal over de grote Suriname-rivier naar zUn dorp zou komen varen. Bassia Jorni is een van die heel oude negers, die met donker als het carbonpapier van mijn schrijfmachine en daarop die typische grijze kroesjes. Die kop is heel w-Us en diepe groeven lopen erdoor. Bassia Jorni heeft voor de Prins en de andere bezoekers op een kist gestaan te midden van de jongere bosnegers van het dorp Gansee, dat op bosnegerwijze versierd was met allerlei ritselende ere poorten en papiertjes, die de geesten moeten afweren. Officieel wordt er in Gansee wel niet meer aan geesten ge dacht, maar het leven van de bosneger zelfs na zijn bekering tot het Chris-1, tendom toch nooit helemaal vrij van het oude bijgeloof, Hij is zijn grote angst spoken en kwade stampijen van het woud wel kwijt, maar hij heeft toch altijd nog de gewoonte bij de ingang het dorp die ritselende strookjes palmblad te hangen, waarvoor de geest beslist halt zal houden. Het is echter versiering uit de oude folklore afkomstig dan een heidens gebruik. deze middag had gehoord en gezien hoe de bekeerde bosnegers hun psalmen zingen en hoe zy hun „Onze Vader" bidden, dan was iedere gedachte aan het heidendom ver uit uw fantasie gebannen, 't Kerkje van Gansee, volge propt met negers zong terwijl daar de Prins van het land vooraan zat. Hij was in zijn khaki pak met de gouden sterren en rode epauletten erop gekomen in ranke korjalen. Hij en zijn hele gevolg. Over stroomversnellingen en tussen de brede muren van het dichte oerwoud heen tot aan het dorpje Gansee. Daar werd wild met donderbussen geschoten ter verwel koming en de Prins liet terugvuren. Lands eerste goodwill-ambassador naderde en geen oorlogsschip met dreu nend geschut kon op de eenvoudige bos negers zo'n indruk maken als deze aan komst per korjaal met het geknal uit de dubbelloopsjaohtgeweren, dat terug-echo de uit het hogewoud. Daarna dit prachtige sonoor negerge zang, met diepe bassen en hoge schelle vrouwenstemmen en dat onvergetelijke bidden van het „Onze Vader". Koppen met een uitdrukking van zo volmaakte kinderlijke overgave aan hun Vader, dat men niet kan geloven, dat dit dezelfde mensen zijn, die hun geestelijke verzor gers bijna iedere dag tot wanhoop bren gen door hun wilde vrijheidsdrang. „Ge moet de bosneger eerst begrijpen, voor ge hem gaat beoordelen", zei ons de on derwijzer Mastenbroek, die hier met zijn jonge vrouw is komen wonen en zijn leven verder wijdt aan het onderwys aan de allerprimitiefste mensen. „Wanneer de neger bidt, dan is hy werkelijk in gestemd en geeft hij zich helemaal over aan God. Het is het prach tigste gebed, juist omdat het zo kinder lijk is. Daarbij verliest hij eohter zijn natuur niet aanstonds. Er zijn grote uitersten in deze mensen. Zij kunnen tot excessen komen, waarvan de niet-na- tuurvolken vaak geen begrip hebben en voor wij ook geen waardering kun- hebben. Maar hun diep geestelijk leven is geheel verweven met deze na tuurstaat vol uitersten. Dat is hier heel gewoon. In hun gebed zijn zij kleine kin deren, de liefste die God heeft, diepge lovig en gegrepen door alle wysheden van de kennis Gods overtuigd van Zijn Advertentie Jongens en Meisjes! WOENSDAG 22 FEBRUARI om 4 uur komen „GERTJAN en MAARTJE" Voorverkoop: J. van HOUTEN, Nieuw-Voor- dorpstraat 48; Hr BUNNIK, Hofweg 13, en Woensdag van 3 uur af aan de zaal.» TOEGANGSPRIJS: 40 cent Majesteit en Zijn Liefde, zoals in de be schaafde wereld maar zelden voorkomt. Later zijn zij weer de echte natuurmen- die in wreedheid en woestheid din gen doen, die wij niet verstaan". Rondom de Prins in het stampvolle Hernhutterskerkje klonk de psalm „Prijse Jehova, jjoe o mi zieli. En gi Hem glori, gi Hom nen", waarna dominee Mittel- meijer de gemeente toesprak. Hij sprak dat wonderbare licht, dat ook don-ksterste hoeken van het oerwoud kan schijnen en dat het alleen tegen de duis tere machten kan opnemen. Hij dankte God voor de dynamieke kracht van het Evan-gelie, dat Hij ons heeft geschonken. Daarna was buiten, in de kring van bosnegers, het woord aan de oude Bassi Jorni. die voor de prins optrad in het openluchtspel, waarin hy de liedjes zong het zuiver-Afrikaans. Daarover krijgt U de volgende keer verteld. Manuel Gallego, reizend ambassa deur van de Philippijnen, zal de eerste ambassade van zijn land in Indonesië openen Na de Nederlandse Antillen heeft thans ook Suriname medegedeeld, dat er generlei bezwaar bestaat tegen het wets ontwerp op het regentschap en de voogdij over de i minderjarige koning. De werkloosheid in België vertoont eindelyk vermindering. Op 11 dezer was zij 217.127 (2256 minder) geheel en 60.479 (59.581) toevallig werklozen. De vermin dering is een gevolg van de weersom standigheden. De Vereenigde Industrieën te Rot terdam v/h Ph. Verhagen declareert over 1948/'49 9 pet, waaronder drie pro cent vergoeding voor dividendloze jaren (v.j. idem). De Friesch-Groningsohe Hypotheek bank zal op de vergadering van 9 Maart a.s. een dividend declareren van f 34 (v-j. f 32) per aandeel van f 1000 met 20 pet storting, voor dë Ned. Hypotheek bank N-V. f 20, voor de Algemeene Frie- sche Hypotheekbank f 4. De N.V. Philips-Roxane Pharmaceu- tische Industrie „Duphar" en de Delta- for a.b. te Stockholm hebben opgericht de Deltafor N.V. te Amsterdam, ter ver krijging enz. van octrooien en merken van chemische en pharmaceutische vi taminepreparaten. Kap. f 5000, allen gepl. en volg. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN ROTTERDAM, 20 Febr. Veemarkt: Aan voer in totaal 767 stuks, waarvan 539 vette koelen en ossen, 12 nuchtere kalveren, 2 graskalveren, 214 varkens. De prijzen waren als volgt: Vette koeien per kg 2.10—2.35, 2—2.10. 1.90 —2; varkens levend gewicht per kg 1.70, 1.66. 1.60. Vette koeien aanvoer: ruimer, handel: tamelijk, prijzen als vorige week Dinsdag, varkens aanvoer: iets ruimer, handel: vlo' prijzen vooral niet hoger dan vorige week. SCHEVENINGEN. 20 Febr. Hedenmor gen zijn enkele kustvlssers naar zee ver Hume smokkelde een lijk en tevens wapens Hoe Indonesië oorlogsmateriaal ontving Hume, die onlangs voor Old Bailey te recht stond, daar hy een in stukken ge hakt lichaam van een vermoorde uit een vliegtuig in de Theemsmonding had ge worpen, heeft enkele dagen geleden grove staaltjes verteld over zijn werk zaamheden in de internationale wapen smokkel, waarbij hij ook voorraden heeft overgebracht,, bestemd voor Indonesië. Hij vertelde o.m. volgens de „Sunday Pictorial": Ik handelde ook in vliegtui gen voor Indonesië. Namens iemand, die belangen had bij twee Dakota's en twee Halifax vrachttoestellen. Ik probeerde de vliegtuigen aan mensen uit Pakistan te verkopen, doch zy schenen alleen belang stelling te hebben in jagers. Verschillen de mensen, die ik ken, brachten Hawker Tempest en Fury-toestellen daarheen Zy vlogen naar Karachi met tanks, die spe ciaal gebouwd waren op lange afstanden. Toen ik eens borrelde met een officier, werd ik voorgesteld aan een persoon, die me vroeg of ik de hand kon leggen op flinke voorraden krijgsbehoeften, tom- myguns en stenguns. Ik herinner me nog. dat zij het er over hadden, dat zij munitie van hetzelfde kaliber gebruikten als de automatische Duitse Luger of iets dergelijks. De goe deren moesten geleverd worden in Lon den. Die gingen tenslotte naar een firma» welke goederen exporteerde naar Singa pore. Zij kochten van me tevens 50000 kleine rode seinlampen, maar ik weet niet welk doel. Al dit materiaal was voor Indonesië De voorraden, die ik behandelde, wa rn natuurlijk maar een klein onderdeel an al het materiaal, dat naar de woelige plekken der wereld verhuisde. Een deel werd wettig gekocht, maar veel was ge stolen uit opslagplaatsen, overal op het land, die gewoonweg leeggeplunderd wer den. Het was niet altijd mogelijk dat te krygen, wat gevraagd werd. Eens zon den we in plaats van werkelyke grana ten rook-oefen-granaten De ontnuchte ring aan de andere kant moet wel groot geweest zijn. De Israëli's wilden H. E. bommen heb ben, maar die waren er niet en daarom zonden we maar mosterd-gas. Dat weet ik nog goed, want zij lekten onderweg. De handel was volkomen onpartijdig. Arabieren in Tripoli kregen wapens uit vliegtuigen, die naar Palestina werden gebracht, aldus Hume. Zo kan men lezen, welke lugubere we zens de dood van zovelen onzer jongens op hun geweten hebben. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN KATWIJK A/D RIJN, 20 Febr. Tuin- bouwoverzicht. De gang van zaken was in de afgelopen week van die aard, dat de tuinders tevreden kunnen zijn. Het in de verdrukking zaten, maar de overige produc ten -gingen voor zeer goede tot beste prij zen van de hand. En de aanvoer was ook niet onbelangrijk. Waspeen behoort nog steeds tot de meest gevraagde producten en bracht hoge prijzen op, variërend van f30 42 per 100 kg in de eerste kwaliteit, doch ook de tweede soort deed het nog zeer goed met prijzen van f 14—23. Breekpecn ging iets trager, maar deed nog van f 6 20—9 80 per 100 kg. Boerenkool was soms bespottelijk duur en ging voor f25—52 per 100 kg. 't Is met dit artikel als met de groene kool. de schaarste brengt de hoge prijzen. Groene kool ging voor f 14 50—21 60 per 100 kg. Kro ten deden het nog slecht, hoogste notering was f7.50, maar een groot gedeelte van de aanvoer ging nog 20 To lager. Ook rode kool de onder* f7.60—12.80 In deze verliesgevend ladder tijd van zijn iderhoud Gele kool ging aanmerkelijk beter, ging zelfs van f20—27.40 per 100 kg. Uien wisten zich te handhaven en gingen tot f40 per 100 kg. Met witlof ging het vtU goed, maar de aanvoer is nog van weinig betekenis: de massa moet nog komen. De f26—48.30 per 100 kg. blnnenlam inder. de indaar een kleine 1 deze toch nog re- per 100 kg. naar

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4