cbméBm NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 De Sleutelstad in vogelvlucht De lieer W. Balfoort overleden Oud-hoofdinspecteur van politie te Leiden Gisteren is op 80-jarige leeftijd over leden de heer W. Balfoort, oud-hoofd inspecteur van politie te Leiden. De heer Balfoort trad op 1 Maart 1895 als controleur in dienst bij de Leidse po litie. Op 1 Mei 1896 werd hij inspecteur tweede klasse en op 1 April 1901 inspec teur eerste klasse. Hoofdinspec.teur werd de heer Balfoort op 1 Jan. 1921 terwijl hij omstreeks 1928 ongeveer een jaar het commissariaat heeft waargenomen. Op 1 Maart 1930 verliet hij de dienst met pensioen en vestigde zich hierna te Ben- nebroek. Wagen voerder van de N.Z.H.V.M. in het zilver Zaterdag herdacht de heer A M Möoyekin-d. wagenvoerder eerste klasse bij de N.Z.H.V.M. te Leiden, dat hij 25 jaar geleden in dienst van deze maat- sohappij trad. In zijn woning had een eenvoudige huldiging plaats. De jubila ris werd hartelijk toegesproken door de beer D. v. d. Vijver, hoofdinspecteur, en door de beer J. Jansen, chef van het vervoer te Leiden- Hem werden een en veloppe met inhoud en een fraaie oor konde overhandigd. Voorts bood men hem namens de Ned. Mij voor Nijver heid en Handel de zilveren draagipen- ning met oorkonde aan. Namens bet ju- bileuiratonds werd aan mevrouw Mooye- kind een mooi bloemstuk ten geschenke gegeven. Onder de vele bloemstukken bevond zich er ook een van de bond van spoor- en tramwegpersoneel, waarvar. de jubilaris lid is. 40 Jaar bij de Spoorwegen Op Maandag 27 Febr. as. herdenkt de heer M. van Zijl. adj.-commies bij de Ned. Spoorwegen te Leiden, dat hij veertig jaar geleden in dienst van de Spoorwegen trad tiet menselijk bloed Dr J. Spaander in liet Leidse Volkshuis Onophoudelijk stroomt het bloed door ons gehele lichaam- een heldere, licht geel gekleurde vloeistof (plasma), waar in de bloedlichaampjes zweven. Zater dagmiddag vertelde dr J. Spaander, hoofd van het laboratorium van de bloedtransfusiedienst te Amsterdam, er van voor een aantal belangstellenden bijeengekomen in het Leidse Volkshuis De drie voornaamste soorten lichaam pjes, die de bloedvloeistof meevoert, zijn de rode, die als boden fungeren, voedsel voor de weefsels aandragen en afval stoffen wegvoeren, de witte, die in dringende bacteriën bestrijden, en de bloedplaatjes. die zon beetje als lood gieter fungeren, zo legde dr Spaander uit. Bij bloedarmoede laat de vorming van nieuwe rode bloedlichaampjes te wensen over, de witte vinden wij ge sneuveld in de strijd soms terug in de inhoud van zweren en de bloed plaatjes doen de bekende roofjes op wonden ontstaan. Natuurlijk vertelde dr Spaander uit voerig over de bloedtransfusie en haar .problemen _Spr. behandelde -de ontdek king van dé bloedgroepen "dn 'de Rhe sus-factor en belichtte het belang van de z.g. „bloedbanken", waar het bloed- p'.asma geconserveerd wordt De lezing, die met grote aandacht werd gevolgd, werd geïllustreerd door licht beelden, in. hoofdzaak opnamen uit het laboratorium te Amsterdam. Dr A. F. J. Portielje sprak voor de afdeling Leiden der I.F.L. De afd. Leiden van de International Friendship League hield Zaterdagavond een propaganda-samenkomst in „Irene" te Oegstgeest. met een wel zeer geva rieerd programma. Na een kort ope ningswoord van de heer C- van Wijk, voorzitter der afdeling Leiden, was het woord aan de voorzitter der Sectie Nederland, de heer H. N. Andriesse. die in een propaganda-speech doel en werk der I.F.L. naar voren bracht. In de I F L. krijgt men de gelegenheid zijn gezichtskring te verruimen. Spr. wees o.m. op de vacantiecentra. zowel in binnen- als buitenland, en schetste het enthousiasme waarmee in de I.F.L. wordt gewérkt. Wij willen alle mensen, aldus sprmaar vooral de' jongeren tot elkaar brengen. De heer Andriesse riep tenslotte de aanwezige niet-leden op zich bij de I.F.L. aan te sluiten en gaf de verzekering dat men in deze bond de ware vriendschap zal vinden. De hoofdschotel van het min of meer officiële gedeelte voor de pauze werd gevormd door de causerie van dr A. F. J. Portielje. inspecteur der levende have van ..Artis" te Amsterdam. Vrede door vrijheid, aldus ving spr. zijn causerie aan, en dat in een wereld vol tegenstel lingen. De heilstaat, waarin de ideoloog ge looft. komt nooit- Het is onze taak, aldus dr Portielje, het bijna onmogelijke na te streven en het leven te dienen. Wan neer we niet met dit vaste ideaal onze vrienden gaan komt er nimmer iets van terecht. Wie idealist is in de reali teit. die kan het bereiken. Dan zijn er vele menselijke mogelijkheden, al weten we dat we in gebondenheid vrij en in vrijheid gebonden zijn. aldus besloot dr 'Portielje. Nadat de dames R. Behagel en J Schmidt van de Haagse afdeling enkele liederen ten gehore hadden gebracht kwam het ontspannende deel. Mr Bur- gersdijk, de bekendeHaagse amateur goochelaar had een zeer aandachtig pu. bliek en wist menig welverdiend applaus te oogsten. Enkele films, welwillend af gestaan door de British Council, werden vertoond, terwijl vier Amsterdamse leden aardige schetsjes ten tonele brachten. VAN 4 METER HOOGTE GEVALLEN Zaterdag omstreeks 12 uur is de 59-ja- rige timmerman P. de K., wonende de Gerrit Doustraat, toen hij op balkon van een perceel aan de Wasstraat werkzaamheden verrichtte, van 'n hoogte van vier meter gevallen. Hij werd met hoofdwonden en enige gekneusde ribben naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. KNAAP DOOR BESTELAUTO AAN GEREDEN De 9-jarige W. v. E., wonende aan de Groenoordstraat, is Zaterdagmiddag om streeks 2 uur, toen hij zonder op het ver keer te letten de Haarlemmertrekvaart overstak, door een bestelauto aangereden. De knaap werd ernstig gewond naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. ,Nieuw-Brimhilde" vierde Zaterdag feest T.g.v. haar zilveren jubileum. „Nieuw Brunhildc" heeft Zaterdag de feestelijkheden t.g.v. haar zilveren jubi leum ingezet met een avond voor leden, oud-bestuursleden, leiders en oud-leiders. De presidente heette allen welkom en bood de heer S. J Koopmans, de dames KlootVan Ingen Schenau en Van Dor sten Hoogendoorn fraaie cadeaux aan. De dames B. Kiss-Herweyer, Nel van Zijp Wil Zuiderduin, die 25 jaar lid van de vereniging zijn, ontvingen een boek werk. De oud-leden overhandigden het bestuur een prachtige prijs voor de bin nenkort te houden verloting. Eigen krachten verzorgden een uitste kend programma, dat vanzelfsprekend betrekking had op de geschiedenis van ;reniging. ZILVEREN JUBILEUM BIJ IMENEXCO Morgen zal mej. G. Favier, wonende Seringenstraat 52a, herdenken, dat zij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N. V. Imenexco. Het zal haar aan belangstel- ng en waardering niet ontbreken! Berserik exposeert In de Ned. We ten sh ap p e l ij k e Boekhan del opent de literator G, H. 's-Gravesande Donderdag een tentoonstelling van Berserik. Een lakstempel, waarvoor de Kat- wijkers ongetwijfeld wel belangstel ling zullen hebben. Op het stempel zijn twee bomschuiten afgebeeld, waarvan de voorste onder zeil gaat en de achterste aan 't „halen" is. Ge heel op de achtergrond ziet men de Nederlandse leeuw met twee harin gen in zijn klauwen. Het randschrift luidt: „Kleine visserij van Holland". De kleine of verse-haringvisserij was die, welke in volle zee, merendeels in het zogenaamde diepwater, om trent Oostwaarts van Yarmouth werd uitgeoefend met platboomde vaar tuigen (bomschuiten) zonder kiel, die gewoonlijk niet in de havens maar op de stranden aankwamen. Leidenaars schouwden in pracht van lelietjes van-dalen, planten en orchideeën Excursie van Tuinbouw en Plantkunde naar Voorschoten Dat aan de heer Odijk deze cultuur ten volle toevertrouwd is is wel bewezen met het feit, dat de vakboekjes op dit gebied van zijn hand zijn. Alle deelnemers waren aan het eind in deze mooie excursie, die begunstigd werd door prachtig weer, zeer tevreden Zowel voor vakmensen als liefhebbers de middag interessant en leerzaam. Zaterdagmiddag heeft de afdeling Lei- in van de Kon. Ned. Mfj voor Tuin bouw en Plantkunde een excursie ge houden naar verschillende kwekerijen in Voorschoten. Allereerst werd een bezoek gebracht an de kwekerij van gebr. Eggink. Grote partijen leliéljes-van-dalen worden hier gekweekt. Zij vormen de trots van deze firma. De cultuur is niet gemakkelijk en vraagt zeer veel aandacht en werk. In deze tijd valt het bovendien niet mee e uit de Russische zone van Duits land te importeren. Daar komen immers de beste lelietjes vandaan. De lelietjes, nen kreeg te aanschouwen, warer: ■n maanden ingevroren geweest. Normaal is dit echter twaalf maanden. Worden ze eindelijk uitgeplant, dar heeft men nog met allerlei ziekten te kampen. Door een en ander kunnen ze dan oök niet goedkoop zijn. De lelietje; vormen een 'belangrijk exportartikel. Zo zag men een partijtje klaar staan, dat reeds a.s. Woensdag in de zaken va.". Kaapstad zal prijken! Ook voor de bloembollen komt er wel een en ander kijken. De heer Eggink vertelde, dat hij liefst 500 soorten tulpen en 200 soorten narcissen heeft te verzorgen. Vervolgens stond de handelskwekeri- an de heer Stemerding op het pro gramma. Hier was een bonte verzameling van planten, die menig vakman ver schillende vragen ontlokte. Om aan de dure import het hoofd te kunnen bieden men zich hier de laatste tijd toe op het kweken van bladgewassen. Verschil lende proeven en resultaten waren te Ten slotte was de. orchideeën-kwekerij an de heer "Odijk 'aan de beurt. Helaa, •of men het niet zo best wat de bloei tijd betreft, maar enkele wel bloeiende exemplaren deden de aanwezigen toch van de majesteitelijke schoonheid van deze bloemen genieten. Ook de import dit artikel is aan moeilijkheden on derhevig. Verder duurt het zes a zever, voordat zaailingen bloemen krijgen. Feestavond Apparato De personeelsvereniging „Apparato" m de Leidse apparatenfabriek heeft Zaterdagavond in ..Den Buroht" de re vue ..Met volle kracht vooruit", samen gesteld door de heren J. van Meteren en F Elferink, zien opvoeren door eigen krachten, die stuk voor stuk hun uiter ste best hebben gedaan om de volle zaal met hun fris en vlot non-stop program- te vermaken De revue bestond uit muziek, schetsjes, sport, declamatie enz stond onder regie van de heer Elfe- :k. die er in de eerste plaats voor had gezorgd, dat alles er goed in zat, zodat de zaak op de planken gesmeerd kon lopen. En dit deed het. Af en toe viel de tekst even tegen, maar toch mocht het geheel de waardering van de zaal wegdragen. En de medewerkers oogst- lan het eind een spontaan applaus. De pittige muziek tussen de verschillen- numimers voldeed eveneens. De avond werd geopend met een toe spraakje van de heren G. Oosterveen H. Kamps, die in de titel van de een goed voorteken zagen voor de toekomst van de personeelsvereniging Natuurlijk werd na afloop aan alle me dewerkers hartelijk dank gebracht voor hun optreden. Kiesvereniging „Geloof en Belijdenis" Vrijdagavond hield de kiesvereniging ..Geloof en Belijdenis" haar 82ste jaarver gadering. Nadat de heer D. Mat Ze de Radering had geopend, constateerde dezq met vreugde, dat „Geloof en Belijdenis" steeds een krachtige vereniging is, die in het afgelopen jaar weer in ledental Hierna las de heer I Eikenhout Sr de notulen. Het was voor de 35st? maal. dat hij als secretaris een overzicht gaf. Helaas moest dit om gezondheidsredenen ook de laatste maal zijn. Tot secretaris werd gekozen de heer Beekman. Na de pauze behandelde de heer Knetsch het ouder- werp: „De richtingen in onze Kerk", naai aanleiding waarvan nog enige vragen werden gesteld. Aan de scheidende 9ec taris werd hartelijk dank gebracht vi zijn toe wijdingsvolle arbeid. ZAISSER HOOFD OOSTDUITSE GESTAPO. Tot „minister van staatsveiligheid" Oost-Duitsland is benoemd Wilhelm Zaisser, commandant van de „Volks- polizei". Deze heeft te kennen gegeven scherp op te zullen treden tegen „Anglo- Amerikaanse saboteurs en agenten, het tweejarenplan van de Oostduitse republiek in gevaar brengen'-. STATEN DER ANTILLEN KWAMEN NOG NIET GEREED. De Staten van de Nederlandse Antillen hebben Donderdagavond, Donderdag nacht, Vrijdagmorgen en Vrijdagmiddag beraadslaagd over het advies inzake de voorstellen van de Nederlandse regering inzake het voorlopig statuut voor Suri name en de Antillen. Tenslotte werd het voorgestelde a-divies met 12 tegen 6 stemmen verworpen, ter wijl de 3 democraten zich van stemming onthielden. Valt het plan-Alkemade uiteen of wordt het herzien Het regent bouwplannen De Rijnstreek en de Bollenstreek heb ben, zoals bekend, plannen in voorberei ding, om gezamenlijk enkele honderden ngen te bouwen coöperatief, vol- een bepaald systeem en bij een rijkssubsidie van f 100 per woning per jaar. Het gemeentebestuur van Alke made. dat het initiatief had genomen, heeft zich in verbinding gesteld met een aannemersfirma in Nieuw Vennep, die aantal woningen heeft ontworpen tegen f 7500 per stuk, de grondkosten niet inbegrepen voor de rijkssubsidie in aanmer king te komen, moeten de woningen aan bepaalde eisen voldoen Het Ministerie kon deze goedkeuring niet verlenen, om dat de indeling der voorgestelde wonin gen te oneconomisch is- Zo werd bijv. aanmerking gemaakt op de gevelbreedte 7 meter. Omdat het plan tot coöpe ratief bouwen door de minister alleszins .nemelijk werd geacht, is thans gesteld, een ander type woningen te pro jecteren, waardoor een redelijke kans op ministeriële goedkeuring bestaat. Het aanvankelijke plan moest hier door geheel verworpen worden. Door de samenwerkende gemeenten Is nu een commissie samengesteld, om een en ander te bestuderen. In deze com missie hebben zitting ir J. Snijder te Alphen, K. J. Gemert te Hillegom, J. A. Kruyt te Uithoorn, J- Dekker te Hazcrswoude en Th. Deen te Alkcmadc. De commissie heeft tot taak, een geheel nieuw plan te ont werpen. Het ligt in de bedoeling de bouw ondershands aan te besteden. Een moeilijkheid is, dat de diverse ge meenten verschillende bouwverorde ningen hebben. Bovendien is het een open vraag, of de kwanta woningen zul len worden toegewezen. Daardoor gaan ook enkele gemeenten afzonderlijk pro beren, een aantal systeem-woningen toe gewezen te krijgen (vanzelfsprekend' bui ten het bouwvolume-1950 om). Zoals Zaterdag reeds werd gemeld, zijn de plannen te Voorschoten reeds vèrgevor- derd. Zoeterwoude en ook Lisse hebben plan van de architecten Paarde- kooper en Barnhoorn te Lisse. En ook in enkele andere gemeente plannen. Uitvoering van de Matthaus-Passion dit jaar in de Stadsgehoorzaal De uitvoering van de Matthaüs-Pas- sion zal dit jaar worden gehouden in de Stadsgehoorzaal. Men kan vragen wat „Ex Animo" er toe heeft gebracht deze muziek, die toch in een kerk veel meer tot haar recht komt, thans in de Stadsge hoorzaal ten gehore te doen brengen. Het HAAGSE RECHTBANK. De kwestie rond een verduisterde bakfiets. In Voorschoten had J. L. uit Leiden een bakfiets gehuurd en gaf daartoe een valse met adres op aan de verhuurder. Meteen maakte L. de bakfiets te gelden, waartoe hij de hulp inriep van F. O. uil Voorschoten. Die bemiddelde bij de ver koop van het voertuig, waarbij ook nog A uit Veldhoven werd betrokken. Tegen L. eiste de Officier acht maan den tegen O. f 15 boete en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf en tegen A. L. in verband met diens strafblad, een jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en L. veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. O., die had verklaard ge heel te goeder trouw te zijn geweest, werd vrijgesproken, terwijl A. L. acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief kreeg. Zedenmisdrijf. Wegens een misdrijf tegen de zeden heeft zich voor de rechtbank te verant woorden gehad de ambtenaar L. J. P. D. uit Leiden. De rechtbank veroordeelde verdachte tot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk, met drie jaar proef tijd. Middelbaar onderwijs en industrialisatie Naar de Nieuwe Leidse he Crt verneemt zal de volgende week het rap port verschijnen, dat in opdracht van de regering door de Fundatie Werkelijk Dienen is samengesteld inzake een betere afstemming van het Middelbaar Onder wijs op de zo noodzakelijke industrialisa tie van ons land en de opleiding van de daartoe vereiste technische arbeidskrach- De Filmgroep Staal te Hengelo (O.) vervaardigt in samenwerking met de Ned. ver van nutriafokkers een film over deze moerasbevers. dan: de mogelijkheid, dat de ongunstig zijn. Vorig jaar was 'het weer immers zo, dat voor velen een intens luisteren naar het prachtige werk zeer moeilijk, zo niet onmogelijk was. Nu dit jaar de uitvoe ring nog veertien dagen vroeger valt dan in 1949, namelijk op 23 Maart, durfde „Ex Animo" het niet aan de Hooglandse kerk weer te kiezen. Men moest de Stadsgehoorzaal nemen. Daar deze zaal niet zo veel publiek kan bevaten als de Hooglandse kerk, zal de generale repe titie ook voor het publiek toegankelijk zijn, zodat velen toch zullen kunnen ge nieten van Bachs grote werk. De onver korte vorm is gehandhaafd. Medewerking hopen te verlenen: Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan; Helene Schouwman-Quispel. alt; Jan Schipper, evangelist; Jan Waayer, tenor (aria's en kleine partijen); Theo Baylé. Christuspartij; Arie van Mever, bas (aria's en kleine partijen); Hans Schouw man, elavecymbel. Hennie Schouten, orgel; Herman Bril en Marinus Dodo. viool; Wim Clemens en Henk v. d. Velde, fluit; Simon Houttuin en Lou Oostdam, hobo, en verder het gemengd en jongens koor van „Ex Animo" en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het geheel zal onder leiding staan van Herman da Wolff, heel kan r Afwijkende werkloosheids regeling in de landbouw In de hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de landbouw is over eenstemming bereikt over de afwijkende regeling die voor de landbouw zal gel den met betrekking tot de wachtgeld en werkloosheidsverzekering. De organisaties aanvaarden het aan houden van een vaste kern op de be drijven. Deze kern wordt niet in stand gehouden door een aanstellingsgebod, doch door een ontslagverbod. Voor de kernen worden normen gesteld- Wil de arbeider in aanmerking komen voor een wachtgeldregeling, dan moet hij min stens 156 dagen onafgebroken bij één werkgever of 254 dagen bij verschillen de werkgevers in de landbouw werk zaam zijn geweest. Hierdoor wordt bereikt, dat de ker nen beter behouden blijven, zodat de premie relatief laag blijft en voor de vaste arbeiders slechts de halve premie behoeft te worden betaald. De mantelcontracten zijn reeds door het College van rijksbemiddelaars goed gekeurd. Aan de provinciale sociale secties zal ter beoordeling worden gegeven of het inschakelen van oogstcolonnes (niet- landarbeiders) al dan niet verantwoord is. Minister Mansholt is van mening, dat de landbouw dit jaar de hulp van het bureau Oogstvoorziening nog niet ge- Nieuwsflitsen uit de omstreken Alkemade Brand In hooiberg Zaterdagmiddag ontstond brand an de hooiberg van de veehouder V. te Ouu- Ade. De brandweer uit Roelofarendsveen was vlug ter plaatse en was het vuur in een half uur meester. De woning bleel gespaard. Benthuizen Spreekbeurt voor het Chr. onderwijs Voor het Chr. onderwijs alhier hoopi ds H. G. Abma, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, op Donderdag 23 Febr. a.s. 7 uur, in de Ned. Herv. kerk een spreek beurt te houden. Jaarvergadering J.V. en M.V. De jaarvergadering van de J.V. „On derzoekt de Schriften" en de M.V. „Eén ding is nodig" hoopt men op Vrijdag 24 Febr. a.s., 7 uur, te houden. Ds J. J de Heer, voorzitter, zal de leiding heb ben. De bijeenkomst, waarop ieder wel kom is, vindt plaats in de Chr. school. Nieuws uit Alphen aan den Rijn Huldiging van de heer J. P. Liefhebber Ter gelegenheid van zijn zilveren ju bileum als kassier van de coöp. boeren leenbank alhier werd de iheer J. P. Lief hebber Zaterdagmiddag op de bank op treffende wijze gehuldigd Wegens over lijden van de voorzitter van de raad van toezicht van de centrale coöp. boe renleenbank te Utrecht, dr Bierema, kon de directie bij deze huldiging met per soonlijk tegenwoordig zijn. In een har- lelijk schrijven werd de 'heer Liefheb ber nu hulde gebracht foor zijn pliohts* 'getrouwe arbeidsvervülling. Wel tegenwoordig het voltallige bestuur en de raad van toezicht van de bank te 'Alphen. Alleeeerst sprak de heer B Lemkes. Hij bood een bedrag aan voor aanschaffing van een boekenkast en zo mogelijk nog enkele boeken. Mevr. Lief hebber kreeg een bloemstuk. Mede na mens mej F. Ramp voerde de heer W Spijker het woord en bood namens het personeei een boekwerk aan. Aanvaring Vrijdagmiddag omstreeks vier uur kwam het 100 ton metende motorschip „Jacoba Helena" beladen met hout en komende uit de Gouwsluis in aanraking met het brugdek van de Alphense brug. De schipper W. v. V., uit Zaandam, had signalen gegeven, maar de brug kon ir erband met het drukke verkeer op de weg niet onmiddellijk worden geopend De schipper merkte dit waarschijnlijk te laat op; hij trachtte nog achteruit te va- maar kon een aanvaring niet meer voorkomen. De anders zo wankele Al phense brug bleek nu de sterkste te zijn. De schade aan de brug was gering, die aan het schip beliep wel f 1500 Eigenaar van het schip is de heer W. A. uit Rot- Uitspraak Bel aangehouden. De uitspraak in de zaak tegen de 27- jarige Duitser Rolf Hubert Bel uit Alphen aan den Rijn, is door de Bijzondere Raad Grofsmederij verwerkt tweehonderd ton ijzer in tien sluisdeuren voor Friesland Eerste vier Zaterdagmiddag verscheept De N.V. Koninklijke Nederland: Grofsmederij te Leiden heeft enige tijd geleden van de rijkswaterstaat opdracht ontvangen tien sluisdeuren te construe ren voor sluizen aan het Sneekermeer b(J Terhorne. Ongeveer vijftien arbeiders voeren deze grote opdracht uit en na tien weken werken konden Zaterdagmiddag reed.: vier sluisdeuren, -met een gezamenlijk' gewicht van 80 ton, worden verscheep'. De reis gaat via Amsterdam en Lem mer. Men verwacht, dat de schuit, die en draagvermogen van 140 ton heett, anavond in Terhorne zal aankomen. Vandaag reeds heeft men het werk voortgezet. In April hoop' de K.N.G. nl weer vier deuren af te leveren. De af metingen van de deuren zijn 8.50 bij 6.30 m. Als bijzonderheid deelde ons mee, dat men een electrisch-gelaste constructie heeft toegepast en dat de verschillende delen onderling verwissel baar zijn. De foto is genomen bij de Schrijvers- Foto N. van der Horst. van Cassatie aangehouden voor het uit brengen van een psychiatrisch rapport. B. was door het Amsterdamse Bijzonder Hof tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij, na uit het Duitse leger gedeserteerd te zijn, verschillende Nederlandse illegale werkers, bij wie hij zelf was ondergedoken, had verraden. Stamboomonderzoek ■Dr F. E. v. d. Berg, voorzitter van de Genealogische Vereniging in Nederland, heeft Zaterdagmiddag op initiatief van de Historische vereniging voor Alphen en omgeving, een lezing gehouden over Nv^agdg. ,YAn hpt ^stamboomonderzoek en over 'de 'wïjzé 'hoe men dit succesvol kan ondernemen. Spr. -belichtte- ook-hoe het zoeken naar de oorsiprong van de eigen familie waarde kan hebben. Im mers het zoeken naar de oorsprong van de eigen familie levert dikwijls frap pante gegevens op omtrent de.historie Als de registers van de burgerlijke stand voor 1811 zwijgen, vindt men de weg bij -kosters, kerkeraden, aktes, enz. Spr wees nog op de vele gevaren en klippen, waardoor men de weg bijster kan raken bijv. wisseling van familienamen en de invoering van het zgn. „van" omstreeks 1700. Er zijn er echter, die er in zijp geslaagd, meer dan 200 geslachten terug de stamboom van hun familie op te zetten. Vergadering van de A.R.J.O.S. De voorzitter, de heer C. Pasma, open de de Vrijdagavond gehouden vergade ing van de A.R.J.O.S., waarna de heer J. C. Lekkerkerker een inleiding hield over „De Schoolstrijd". In de schoolstrijd, aldus spr., ging he n de vraag; „Wie bepaalt de richting in het onderwijs, de staat of de ouders?" De staat wil opvoeden in algemeen Christelijke zin, een christendom dat nie mand ergert, een christendom boven ge loofsverdeeldheid. De Schoolwet van 190 eiste autorisatie (toestemming). Van overheidswege werd de oprichting an Ohr. scholen fel tegengewerkt. Grote iannen, ó.a. Groen van Prinsterer en v. Brtigh.en, hebben hun beste Krachten in- 1 gespannen voor de christelijke school Toch was er tussen beiden een diepgaand principieel verschil. Groen zei: Da Neder - staat is een Ohristelijke staat. Als zodanig behoort de staatsschool o >k Christelijk te zijn. Om echter andersden kenden niet te kwetsen, wilde hij de Staatsschool splitsen naar gezindten. Van der Brughen zei: De Nederlandse staat niet christelijk. Christendom is een zaak van het 'hart, van de kerk. Daarom geen staatsschool, maar een viije Chr. school uitgaande van een particuliere ver eniging. Dit verschil is tot een dramatisch hoogtepunt gekomen in 1857 toen v d Brugghen in zijn kwaliteit van minister neutrale school als eis stelde. Na strijd kwam de financiële ge lijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs. De inleider herinnerde nog aan de aan vallen der Duitsers op het vrije onder wijs tijdens de bezetting en besloot met de oproep om waakzaam te zijn en een open oog te hebben voor de gevaren, die ook thans de Ohr. school bedreigen. Jaarvergadering Chr. Oranjevereniging Woensdagavond wordt door de Chr. O 1een feestavond gehouden in het Nuta- gebouw. Eerst worden de verslagen uit gebracht; ds C. J. Laimbour houdt een korte toespraak; het dubbelmannenkwar- tet „Euphonie" zal zingen en leden var, „Mobiel" zullen voordragen en voor en kele schetsjes zorgen. Het wordt een Lelijke val meisje dat de weg over stak, liep tegen een wielrijdster, de 17-jarige mej de Vlamingstraat. Deze kwam te vallen en kon niet meer op haar rechter been staan. Er was echter niemand vac de voorbijgangers, die er veel aandacht had. Het was een meisje va jaar dat het slachtoffer op haar rijwiel thuis bracht. Het been begon spoedii onder de knie op te zwellen en medi sche hulp werd ingeroepen, die door de Zondagsdienst nogal wat uitbleef. Dok- S. achtte overbrenging naar een van de Leidse ziekenhuizen voor het nemer, foto inoddg. Hier bleek, dat he, been gebroken was. Na zetting werd mej. haar ouderlijke woning ver- Katwijk aan Zee Hoog en laag water Dinsdag 21 Febr.; hoog water 6.0Ö er, 8.15; laag water 1.51 en 14.09 Leiderdorp Feestavond van „Festo Forto" De buurtvereniging „Festo Forto' heeft Zaterdagavond in het Dorpshuis gezellige avond gegeven, waarop door de toneelvereniging „Ons Genoe gen" het blijspel „Achter de wolken schijnt de zon" werd opgevoerd. De op voering is zeer in de smaak gevallen en de spelers mochten verscheidene open doekjes ontvangen. Ook het muziekge zelschap Bax uit Den Bosch oogstte lau- De heer A. Kruidenier opende en sloot en bood de vrouwelijke en man nelijke medewerkers resp. bloemen en >n rokertje aan. Inlichtingen omtrent S-W.G. Zij, die (inlichtingen wensen omtrent het instituut „Steun Wettig Gezag", kun- zioh vanmiddag tot 5 uur en van avond van 89 uur aan het gemeente huis vervoegen, waar de afdeling Lei- derdorpy dan zitting houdt. /V oordwijkerhout De raad -vergaderde De raad was bijeen. De 5 procent loonsverhoging werd verleend. In band met een schrijven van de gecom bineerde R K. jeugdorganisatie „Vrien denkring" merkte de voorzitter op. dat het gemeentbestuur reeds geruime tijd bezig is om de industrie aan te trekken Aan de heer K. Tania te Hilversum uk bouwgrond verkocht h 1' 7.50 per m2. Besloten werd f 1000 uit te trekken jor een opbouw, van.de brandweer auto. Aan de gebr. Hogervorst werd een lóspiaats aan "dé haven van Keukendei erhuurd. Op goede gronden werd ver- olgens besloten tot plaatsing van een verlichte verkeerszuil op het kruispunt HavenstraatDorpsstraatZeestraat (de Steeg). De begroting voor het grondbe drijf 1950 ging zonder meer er door. Veel meer is gesproken over de ge meentebegroting 1950. Op voorstel var de heer V. d. Sleet werd besloten f34 te bestemmen voor koffie en thee leden van de vier stembureaux. De hui dige post was te -karig geraamd- De pos' officiële ontvangsten werd op verzoek de R.K. fractie verhoogd van f 175 tot f300 Deze gelden worden gebruikt gerepatrieerde, militairen een pas send geschenk aan te bieden. Ook de post onderhoud plantsoenen en andere beplantingen vond men te laag. Dit be drag ging van f 1.200 naar f2.000. Nadat dit voorstel was aangenomen, ontspon zich een gedaohtewisseling over de werkwijze bij de plantsoenendienst Algemeen was men van oordeel, dat de gronden goed bewerkt moeten worden De struiken, die vorig jaar op de plaats van de Langevelderlaan zijn geplant. slecht afgekomen. Aanbevolen werd dan ook sterkere en grotere plan- n te kopen. De muziektent zal in het a.s. voorjaar aar de Zeestraat worden verplaatst worden opgeschilderd. Besloten werd oorts om een bedrag uit te trekken an f 432 en onder te brengen op de .est „kosten onderwijs aan spraakge- brek'kigen". De R.K. gymnastiekvereni ging „Gios" kreeg f 200 subsidie, waar- i de begroting werd- aangenomen. De post onvoorzien vermeldt een be drag van f 5 000. De begroting sluit oj de gewone dienst aan inkomsten en uit gaven op f 49.762,73 en op de kapitaal- dienst op f 1.469.598,49. Emigratie Onze plaatsgenoten J. Jonker en echt genote zijn via Antwerpen naar Canado geëmigreerd. Concert Op 31 Maart a.s. zal de Ohr. gemengd, zangvereniging „Concordia" een zanguit ,'oering geven in de Ned. Herv. kerk. De directeur, de heer Visser, zal in aanslui ting op de zang een orgelconcert geven Sassenheim PROTESTANTSE ZIEKEN VERPLEGING. De Protestantse Ziekenverpleging kwam in jaarvergadering bijeen. Voorzit ter J. van Zonneveld was teleurgesteld over de opkomst. Het ledental is uitge breid. Zuster Pijl, die ziek is, zal binnen niet al te lange tijd haar werk kunnen vatten. Bijzondere dank bracht de voorzitter aan de dames Van Zonneveld- Pera en Klijn-Marbus. die in king met zuster V. d. Beukei veel de moederschapszorg hebben gedaan. Een woord van waardering richtte spr. het adres van zuster V. d. Wiel, die ter Pijl vervangt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer K. van Breda, vermeldde, dat het ledental met 84 is vermeerderd. Pen ningmeester L. v. d. Kwaak deelde mede. dat er een nadelig saldo is. De voorzitter gaf daarna een overzicht van de werkzaamheden der zusters. Zij verleenden aan 122 patiënten 3648 maal hulip: Negen patiënten kwamen 255 maal onder de hoogtezon. In „Bethesda" den 22 kraamvrouwen verpleegd met verpleegdagen. In de wijk werden kraamvrouwen geholpen, waarvan interne hulp, 22 wijkhulp en 6 eerste hulp ontvingen. Dokter J. M. van Nes wees er op, dat NEEM EENS MOSSELEN De mossel geniet in ons land niet alle ;r die haar toekomt (behalve in Zee land, waar mosselgerechten zeer geliefd ijn). Dikwijls komt dat. doordat men wat huiverig is voor het onbekende pro duct of niet weet hoe men het klaar moet maken. Niet alleen is de mossel tot smakelijke gerechten te verwerken, ze heeft ook grote voedingswaarde. In 150 mosselvlees komt evenveel eiwit voor als in 100 g vlees; daarbij bevat het veel imine A waaraan onze wintervoeding r het algemeen niet rijk is en waar dus zeker de nadruk op kunnen leg- Speciaal voor het nog groeiende kinderlichaam zijn do mosselen van be lang. omdat ze zoveel voedingszouten be vatten: kalk. phosphor- en ijzerzouten. Daarom is het goed, kinderen al vroeg mosselen te leren eten. De prijs van mosselen is, vergeleken met die van vlees en andere eiwitleve- rende voedingsmiddelen, niet hoog; zij vormen een goedkope eiwitbron, zowel bij de warme als bij de broodmaaltijd. Velen hebben angst voor mogelijke mosselvergiftiging. Wanneer men echter zorgvuldig nagaat, of er in de schelpen geen dode dieren voorkomen, is de kans hierop practisch uitgesloten. Een dode mossel is niet moeilijk te herken nen. Zolang een mossel gezond en le vend is, houdt zij haar schelp kramp achtig gesloten of sluit deze onmiddellijk aanraking, met behulp van haar sterke sluitspieren. De exemplaren, die zich niet of nagenoeg niet sluiten, zijn dus voor de consumptie ongeschikt Ook komen er onder de mosselen wel eens zgn. slijkmosselen voor: schelpen geheel gevuld met slijk. Deze zijn niet zo ge makkelijk te herkennen. Bij het nakijken de moselen neemt rrfen ze stuk voor stuk tussen duim en wijsvinger en maakt hiermee een schuivende beweging. Als de schelpen dan van elkaar gaan, heeft en met een slijkmossel te doen. Sommige personen zijn overgevoelig >or het mosseleiwit; eet er daarom de eerste keer niet te veel van. Heeft men alle schelpen nagekeken, tn moet het zogenaamde spinsel ver wijderd worden. Men trekt dit er met behulp van een mesje af. De mosselen worden nu in een emmer of teil goed onder water gezet. Men roert er flink met een bezemsteel door en ververst het water zo dikwijls tot het helder blijft. Vervolgens zet men de mosselen ten minste een uur weg in ruim water met 30 g. (2J/z eetlepel) zout per liter, waar in ze zich kunnen schoonspoelen. Wij geven hier nog enige recepten van mosselgerechten voor 4 personen. Mosselen koken: De mosselen opzetten met net voldoen de water onï«de panbodem tegen droog- koken te beschermen. (De mosselen la ten nl. zelf water los als zij boven de warmte komen en in dat water worden zij gekookt). Na 10 15 minuten zijn ze gaar. Alle schelpen zijn dan open. Men rekent 1 a lVè kg mosselen per persoon. De mosselen heet opdoen in de schelp. Aan tafel kan ieder de mosselen één voor één uit de schelp halen en ze naar verkie zing nog in een sausje dopen vajv .mos terd en azijn. Mosselen bakken: De gekookte mosselen uit de schelp halen, ze laten uitlekken en door losse bloem schudden. In een koekenpan wat boter, margarine of olie heet laten wor den en de mosselen hierin snel lichtbruin bakken. Dit gerecht is zeer geschikt bij hutspot, rode kool, bietjes en andere wintergerechten te geven, 'losselenkoekjes: 400 g. gekookte mosselen, 350 g. aard appelen, 1 ui, zout. peper, kerrie, fijn gehakte peterselie, aroma, boter of n: garine. bloem. De aardappelen fijnmaken. De ui snip peren en met wat kerrie fruiten in ter of margarine. De mosselen fijnhak- ken of-malen. De bestanddelen met elkaar vermengen en op smaak afma ken met peper. zout. gehakte peterselie en aroma. Van het mengsel ronde platte koekjes vormen, deze door een weinig bloem halen en in de koekenpan in wat boter of margarine aan weerskanten bruin bakken. Mosselenbeignets: 300 g. gekookte mosselen. 100 g zelf rijzend bakmeel, 1 dl water of melk, peper, zout, frituurvet, slaolie, boter of Van het meel, het water of de melk e wat peper en zout een glad beslag m< ken. De mosselen één voor één door het beslag halen. Ze in het frituurvet bakken of in de koekenpan in hete sla olie of ruim boter of margarine bruin bakken. UITSLAG WEDSTRIJD UNESCO. Met haar opstel „Samen bouwen wij een nieuwe wereld" heeft het Franse meisje Simone Février. van de middel bare school te Fontaine i'Eêque. de wedstrijd gewonnen, die was uitgeschre ven door de Unesco Zij ontving 250 dollar, evenals de Zwitserse jong< David Baud uit Genève, die als winna; werd aangewezen in de wedstrijd voor het beste aanplakbiljet, waarop het vredesdoel van de V N. het best tot uiting komt- De prijswinnaars in de groep van 12 tot 15 jaar waren resp. de jongen Milicent Chalmers uit Hornsby (Australië) en het meisje Francine Jarobs van het Koninklijk Lyceum te Molenbeek (België). UITSLUITING NED. KUSTVAARDERS VOOR ZWEEDS VRACHTVERVOER? De Zweedse zeilschipvereniging heeft besloten aan de regering te verzoeken de Nederlandse schepen van minder dan duizend ton niet meer toe te staan deel te nemen aan het zgn. „inner"-vracht- vervoer in Zweden. Dit verzoek heeft betrekking op alle Nederlandse kustvaarders. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche'' er in! het werk van de ziekenverpleging zich steeds meer uitbreidt en dat het aanstel len van een tweede zuster is aan te be velen. Ook gaf hij in overweging, zoveel mogelijk verplegingsartikelen beschik baar te stellen. In het bestuur werd herkozen de heer J. van Nieuwkoop en in de vac. G. Mo lenaar gekozen de heer G. M. Broekstra. Een bestuursvoorstel om de contributie te verhogen werd aanvaard. Het bedrag zal nog nader worden vastgesteld. Dok ter Van Nes sloot de vergadering met dankgebed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2