Jlicuwe £ciltsrt)c ÖTeuriml Meeste Westelijke politici willen wel praten met Rusland Serpentines en donderbussen bij vertrek koninklijke trein Wist U MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 BUREAUX: üogewoerd 103 Dir en redactie: Tel. 20408. Abon nementen; Tel 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8051 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantrastfcfc Is Qfjebtroca myn bert ia tcqljenspoet" QUICK BOYS HAD PLEZIER CHURCHILLS VOORSTEL Maar in Groot-Brittannië draait de verkiezingsmallemolen Terwijl in Engeland de spanning stfjgt bij het naderen van de verkiezingen, die Donderdag a.s. zullen worden gehouden, zetten de leiders van Labour en Conser vatieven hun propaganda-redevoeringen voort. Maar al hun woorden worden nog altyd overschaduwd door Churchiiis voorstel, om, als hü Brits premier wordt, naar Stalin te gaan, teneinde op het Kremlin te trachten een punt te zetten achter de „koude-oorlog" en de „bewapeningswedloop". Niet alleen in Groot-Britannië, maar over de gehele wereld houdt men zich bezig met de mogelijkheden van een ont moeting der „Grote Drie" en het resul taat daarvan. Vele vooraanstaande per soonlijkheden hebben zich in het afgelo pen weekeinde weer over deze kwestie uitgelaten en uit de woorden van allen, kan men opmaken, dat zij hopen op een dergelijke conferentie. Maar aan de an dere kant heeft men niet veel vertrou wen in het slagen van zo'n bijeenkomst. Daar was dan in de eerste plaats de Labour-premier Attlee. die voor de BBC- microfoon de laatste uitzending van zijn partij voor de verkiezingen verzorgde- Attlee wees (natuurlijk) Churchiiis voor stel van de hand. Noël Baker, de Labour- minister voor de betrekkingen van het Gemenebest, was iets minder pertinent. Hij zei echter, dat z.i. de Labour-partij beter geschikt was om dergelijke bespre kingen te voeren, dan de Conservatie ven. De Tories hebben de argwaan der Russen op de hals gehaald, zei hij. De Franse premier Georges Bidault hield te St.-Etiënne een rede: ..Frankrijk zal géén genoegen nemen met uitsluiting van een mogelijke bespreking, die voort zou kunnen vloeien uit Churchiiis voor- Autoriteiten, die in nauw contact staan met Truman en Acheson, zeggen, dat deze ..makers der Amerikaanse politiek" er van overtuigd zijn, dat het Westen uiteindelijk tot een vreedzame regeling met Rusland zal komen. Lord Beaverbrook, de conservatieve kranten-magnaat en oud-minister schreef in zijn „Sunday Express": "„Churchill kan een eind maken aan de atoombe wapeningsrace, omdat hij de achting en waardering der Ver. Staten geniet". Harold Stassen, in 1948 door Dewey als republikeins candidaat voor het Ameri kaanse presidentschap voorbijgestreefd heeft Truman verzocht te helpen om een conferentie met Rusland over Azië en de waterstofbom' te doen plaatsvinden Hij zag echter niet veel kans op slagen. Bij mislukking moest Amerika op groot scheepse wijze het Russische volk van nieuws gaan voorzien, zei hij. Trygve Lie, de secretaris-generaal der VN., schaarde zich bij de voorstanders van Churchiiis voorstel. Einde aan staat van oorlog met Duitsland? Geallieerden zouden in 1951 het land verlaten. Naar in Amerikaanse en Engelse poli tieke kringen verluidt, wordt een Brits voorstel om een einde te maken aan de Staat van Oorlog met Duitsland door de Geallieerden momenteel ernstig in over weging genomen. Volgens het Liverpoolse blad „Daily Post", is het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken van mening, dat de bezet ting van Duitsland waarschijnlijk in 1951 lal eindigen. Dit zou de achtergrond zijn van de pogingen van Adenauer, West- Duitsland minstens even sterk te maken als de ©ostduitse republiek, teneinde na het terugtrekken der Geallieerden een voorstel tot hereniging met Oost-Duits- land te kunnen doen. Margarinefabrikanten vragen weer om prijsverhoging Zy willen toch vitamine A toevoegen De ondervakgroep margarinefabrikan ten heeft er bij minister Mansholt en an- 'dere regeringsinstanties op aangedrongen de vitaminisering van margarine weer mogelijk te maken. De prijs zou dan één Cent per pakje moeten stijgen. Zoals men weet, verstrekte de regering vroeger vitamine A aan de fabrikanten. Daarmee werd gestopt, o.m. omdat het te veel deviezen kostte. De fabrikanten willen de vitamine zelf wel kopen, doch willen dat niet van hun wir^st afnemen. Tot nog toe heeft de minister geweigerd de prijzen te verhogen. De fabrikanten wijzen er op. dat de vitamine thans in landen met zwakke valuta kan worden gekocht. Zij wachten nu op een toege zegd nader overleg. Tsjang kondigt tegenaanval aan De Chinese nationalistisch-luchtmacht heeft vlugschriften uitgeworpen boven het door de communisten gecontroleerde gebied, waarin „een tegenoffensief te land in de nabije toekomst" wordt aan gekondigd. Te Bangkok werden geen beslissingen genomen Dr Philip Jessup, „reizend ambassa deur" der Verenigde Staten, heeft, toen hij op doorreis te Madras vertoefde, medegedeeld dat op de te Bangkok ge houden conferentie van in Zuid-Oost- Azië ge9tationneerde Amerikaanse diplo maten geen enkele beslissing is genomen. REEDS 30 DODEN BIJ TREINRAMP OP LONG ISLAND. Nader wordt bericht, dat het treinon geluk op Long Island, nabij New York, waarvan wij Zaterdag reeds melding maakten, aan ongeveer 30 mensen het leven heeft gekost, terwijl naar schatting minstens 100 van de 400 passagiers ver- Wondingen opliepen. BRAND OP DEENS SCHIP. Aan boord van het Deense schip „Kroonprins Olva" in het Kattegat is he denmorgen brand uitgebroken. De passa- Churchill zelf heeft intussen zijn ver kiezingstournee voortgezet met een rede te Loughton in Essex, waar hij wees op de reusachtige macht, die Rusland op de been kan brengen. En de ..bookmakers" te Londen geven Labour nog steeds de beste kans om de Britse verkiezingen te winnen. Church- ills voorstel zou daarin echter wel eens een verandering kunnen brengen. Want wij geloven wel, dat de mensen naar vrede verlangen. Man-met-de-baard stoorde radio-kerkdienst Politie i verhoor af De man-met-de-baard, die enige Zon dagen achtereen heeft getracht in IJssel- monde een kerkdienst te storen, heeft gisteravond enige opschudding teweeg gebracht tijdens een dienst van de Vrije Evang. Gemeente in Rotterdam, wel'ke door de N.C.R.V. werd uitgezonden. De dienst vond plaats in het gebouw De Samaritaan. Toen de voorganger, ds H. C. Leep, het gebed had uitgesproken, hoor den de radio-luisteraars roepen: „De Meester vraagt het, de Meester vraagt het. Ik zal volgende week terugkomen". De godsdienstoefening werd enige ogenblik ken onderbroken, doch ze kon verder on gestoord worden voortgezet. man-met-de-baard had gistermorgen de Prinsekerk in Rotterdam bezocht. Ook daar trachtte hij de dienst te verstoren, doch dit kon worden verhinderd. Hij is de gehele dag door een rechercheur ge schaduwd. Die was gisteravond ook in het gebouw. Toen de zonderling na zijn uit roep het gebouw had verlaten, werd hij aangehouden om op het politiebureau te worden verhoord. Hedenmorgen, ln de vroegte, zün H.M. de Koningin en de oudste drie prin sesjes van 't station Baarn vertrokken voor de vacantiereis naar Sankt Anton. Voor het geopende raam: H. M. de Koningin, prinses Beatrix en mevrouw Van Maasdijk, echtgenote van de algemeen secretaris van H. M. de Koningin. Te Bazel wordt in de wagens overnacht Luide knallen van donderbussen en hartelijke goede-reis-wensen klonken vanmorgen omstreeks zeven uur over het station Baarn, toen de koninklijke trein zich in beweging stelde en de Ko ningin met de prinsesjes Beatrix, Irene enMargriet de vacantiereis naar St. An ton begon. Enkele persoonlijke vrienden van de Koningin uit Baarn en vriendjes en vriedinnetjes van de prinsesjes hadden voor ddt hartelijke en onofficiële afscheid gezorgd, en dat het in goede aard viel, bleek wel uit de glundere gezichtjes van de prinsesjes die, verrast door serpen tines, welke door de geopende ramen het statierijtuig in dwarrelden, lachend een „tot ziens" terugriepen. Het was vijf minuten voor zeven toen de hofauto vor het station Baarn stopte en de Koningin en de prinsesjes in de koninklijke wachtkamer kwamen. Na even met de vrienden, die zich daar op dit vroege uur verzameld hadden ge sproken te hebben, begaf de Koningin zich in de gereed staande trein. Zij was gekleed in een plastic regenmantel. De prinsesjes, die ieder een eigen roodleren koffetrje droegen, hadden grijze bont manteltjes aan. Drie kopstukken van Groningse S.D. in cassatie Tegen Lehnhoff handhaving van doodstraf geëist. De drie kopstukken van het Scholtens- huis (het Groningse SD-centrum in be zettingstijd), t.w. de 44-j- Robert W. Lehnhoff uit Dusseldorp, de 52-j. Fried- rioh Bellmer uit Bremen en de 40-j. Bern-hard G. Haase. een voormalige Duitse rechter, die alle drie wegens hun terreur in de Noordelijke provincies tot de doodstraf waren veroordeeld, stonden vanmorgen voor de R. v. C. terecht Tegen Lehnhoff werd handhaving van de doodstraf geëist, terwijl gevraagd werd de zaken tegen de beide anderen terug te verwijzen naar de bijzondere strafkamer bij de rechtbank te Leeuwar den. Uitspraak 20 Maart. „Wij zullen de wapens lossen" Havenarbeiders storen zich niet aan communisten. Op ledenvergaderingen in Amsterdam en Rotterdam hebben de havenarbeiders, aangesloten bij de Centrale bond van transportarbeiders, besloten de wapens, die Amerika naar ons land stuurt, te zullen lossen en „vierkant in te gaan tegen het streven van de communistische vredescomité's om dit te verhinderen". Op een vergadering van het Onafhanke lijk verbond van bedrijfsorganisaties (die zich van de E.V.C. heeft afgescheiden), werd een dergelijk besluit genomen. Eerste radiografisch bestuurd modelvliegtuig Als eerste in ons land heeft gisteren (helaas op Zondag) een modelvliegtuig van de heer J. G. Smits uit Leidschendam boven het vliegveld Ypenburg radio grafisch gevlogen. Het toestel, dat een spanwijdte heeft van 2.80 meter en een motor van 1/3 pk, kwam tot 200 meter hoogte. De heer Smits werd geassisteerd door de heer G. v. d. Broek. De P.T.T. verleende een speciale vergunning. De reis gaat met de koninklijke trein. bestaande uit een stoomlocomotief, twee salonrijtuigen en een bagagewagen. De laatste rijdt tot Visé. Daar worden de salonrytuigen aohter de internationale D-trein naar Bazel gekoppeld. In de wagons wordt daar de nacht doorge bracht en Dinsdagmiddag komt het hoge gezelschap in St Anton aan. Daar wordt dan juist carnaval gevierd en de prin sesjes hopen zo vertelde ons de alge meen secretaris van het Koninklijk Huis, mr dr I. G. van Maasdijk dat zij nog iets van dit feest kunnen meemaken. De heer Van Maasdijk, diens echtgenote en dochtertje Eleonora, een vriendinnetje van prinses Margriet en mevrouw M A. Penninik, de verzorgster van de prinses jes, vormen het gevolg van de Koningin. Op het station Baarn waren verschei dene autoriteiten van de Spoorwegen, o.a. de president-directeur ir F. Q. den Hollander aanwezig. De kleine prinses Marijke, die eergis teren drie jaar werd, maakt de reis niet mee. Zij blijft bij haar grootmoeder, Prinses Wiihelmina, met wie zij vanmid dag naar het paleis Het Loo gaat Degenen die vanmorgen omstreeks 10 uur op het perron in Maastricht stonden, konden de Koninklijke trein voorbij zien rijden. Zij zagen de Prinsesjes Beatrix en Irene hartelijk wuiven. Illegale werker T. E. (José) op vrije voeten De ex-illegale werker T. E. uit Rotter dam (bijgenaamd José) die lange tijd gearresteerd is geweest in verband met eventuele verduisteringen uit de kassen van de illegaliteit, is op vrije voeten ge steld. in afwachting van de openbare te rechtzitting. Zoals men weet heeft hij bekend teza men met het voormalig hoofd van de Rot terdamse P.B.C., „Bram", een bedrag van f60.000 te hebben gedeeld. Mijnwerker in liftschacht doodgedrukt De 49-jarige mijnwerker Palmen uit Palemi-g raakte Zaterdagmiddag bij het beëindigen van de dienst im de Oranje- Nassaumij-n IV te Heksenberg tijdens het omhoog gaan bekneld tussen de kooiwand en de muur van de schacht. Hij overleed enkele ogenblikken later. Echtelijk drama in Groningen Man stak zijn vrouw dood en pleegde zelfmoord Vanmiddag heeft in Groningen een zekere O. zijn vrouw van het leven be roofd en daarna de hand aan zichzelf geslagen Op een zeer druk kruispunt in de Friese Straatweg stak hij haar met een padvindersmes in de halsslagader. Zij viel dood neer. De man bracht zioh- zelf eveneens éen steek in de hals toe De politie bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. De politie staat nog voor een Westerling naar Singapore? Zyn vrouw en kinderen zjjn in veiligheid Reuter verneemt, uit welingelichte kringen te Djakarta (Batavia), dat ka pitein Westerling, naar men gelooft, naar Singapore is vertrokken. Hij heeft niet verzocht om een visum naar Singa pore, maar men weet, dat hü contact heeft gehad met smokkelaars, die tussen Malakka en Sumatra varen. Volgens onbevestigde berichten waren zijn vrouw en kinderen verleden week reeds naar Singapore gevlogen op weg naar Istan- boel. De geheime dienst verklaart, dat Westerlings troepen om Bandoeng ver strooid raken en zich aansluiten bü guerilla-benden. Haarlemmer trachtte zijn vrouw te wurgen Onenigheid door inwoning bü schoonouders. De 24-jarige monteur G. van R. uit Haarlem is gearresteerd. Hij heeft be kend zyn vrouw te hebben willen wurgen. Het echtpaar woont bij de ouders van de vrouw in. Door deze situatie ont stonden onenigheden. Van R. greep dezer dagen zijn 25-jarige vrouw by de keel om haar te wurgen Zy wist zich aan de greep te ontworste len en Van R liep weg. De volgende dag wachtte hy zyn vrouw in de buurt van de woning op en bedreigde haar. De ouders deden aangifte bij de politie Fabrieksarbeiders stalen grote partijen zeep Complot na vüf jaar ontmaskerd. Twaalf personen zijn gearresteerd wegens diefstal van vele duizenden kilo's zachte zeep bij de fabriek J. Dekker te Wormerveer Deze diefstallen lopen van 1945 tot heden. De meeste arrestanten zijn leden van het personeel, die door hun jarenlange dienstverband het ver-, trouwen genoten. Grotere partijen zeep werden afgeleverd dan werd opgegeven De totale waarde van de buit is nog niet bekend. Goedkope emigrantenreizen naar Canada en V.S. Met troepenschip Volendam Met het troepenschip Volendiam kunnen emigranten, studenten e. a. dit jaar naar Canada en de Ver. Starten reizen tegen goedkoper tarief. De afvaarten zyn vast gesteld op 3 April, 16 Mei, 13 Juni, 11 Juli 8 Augustus van Rotterdam. De reizen gaan via Halifax en Quebec naar New York. Van New York vertrekt het schip op 17 April, 29 Mei, 24 Juli, 21 Augustus 18 Septemer. Nederlandse emigranten genieten de voorkeur. De Volendam vaart voor ver antwoordelijkheid van het dep. van Ver keer. Hert schip biedt minder comfort dan een normaal passagiersschip. AFRIKAANS VERDEDIGINGSPACT? Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft zich voorstander verklaard van een Afrikaans verdedigingspact in de trant van het Atlantisch pact Toen Zaterdag op „Soestdük" de cadeaux werden aangeboden aa prinses Marüke, toonde ons jongste prinsesje meer belangstellin snoer van de microfoon, dan voor de microfoon zelf. Het glom zo mc zo glad en wat al die vreemde mensen zeiden, nou jazo'n haalt niks bü Meyer Schwencke streefde alleen naar arote macht Bij de Duitsers eerst, bij „Het Parool" later (Van één onzer verslaggevers) De commissie voor de perszuivering zal zich, zoals gemeld, op 22 Februari a s bezig houden met de behandeling van de zaak tegen Arie Meyer Schwencke, ge durende de oorlog directeur van de toen- bestaande verenigde persbureaux. Het heeft wel lang geduurd voor deze aartscollaborateur voor zijn rechters kwam, maar uiteindelijk hebben al zyn kunsten, die vele psychiaters werk ver schaften, hem niet mogen baten. Indien wij goed zyn ingelicht heeft Meyer Schwencke trouwens zyn zaak geen goed gedaan, door uitstel te forceren. De re cherche-afdeling van de commissie voor de perszuivering heeft daardoor de tijd gehad, de zaak grondig voor te bereiden. Vele tientallen getuigen zyn, naar men ons meedeelde gehoord, waaronder zo als wij reeds meldden, verschillende Duitsers, die in het buitenland werden opgespoord- Naar onze overtuiging zal bij de be handeling moeten blyken, dat M. S. zyn activiteit vóór en na de bezetting met geen ander doel ontplooide, dan om een rol te spelen en macht uit te oefenen Enige ideologische band tussen hem en de nazi's was er niet. Dat maakte het hem gemakkelijk, na het misgaan van zijn zaken in 1943 een zelfde rol in Het Parool te gaan spelen en dat maakte hem voor die groep ook aanvaardbaar. Hopelijk wordt echter ook uit de ioe- ken gedaan hoe het mogelijk geweest is, dat M. S. na de oorlog een zo grote rol in Het Parool kon spelen, dat hij zelfs over kon gaan tot het aanstellen van medewerkers aan de Parool-bladen Ln het Oosten des lands. Dat temeer, omdat de activiteit van M. S. ten beho ve van de Duitsers geen peuleschilletje is geweest. Om te beginnen vermeldt de tenlaste legging, dat hij voor de oorlog reeds pro- pagapdabrochure voor de Duitse Wehr macht in ons land deed verschijnen. Daarmee ging hy na de bezetting door... Ook Zuid-Sumatra verdwijnt als deelstaat Abdoel Malik legt zijn ambt van staatshoofd neer Het hoofd van de staat Zuid-Sumatra, Abdoel Malik, heeft Zaterdag zün mandaat ter beschikking van de Zuid-Sumatraraad gesteld. Hiermede heeft hü het voor beeld gevolgd van zün ambtgenoten in West-, Oost-Java en Madoera. In West- en Oost-Java zijn de staats hoofden reeds vervangen door commis sarissen van de centrale regering. Het besluit tot teruggave van het mandaat dier drie staatshoofden is het gevolg van de druk, die de voorstanders van de eenheidsstaat op hen hebben uitge oefend, om tot een samensmelting met de Indonesische republiek te komen. Van de zeven staten, die oorspronke lijk in de republiek Indonesia Serikat verenigd waren,- zijn er nu vier ver dwenen en alleen de republiek, Oost- Indonesië en Oost-Sumatra over, terwijl de andere leden der federatie, zoals West-Borneo, niet de rang van deelstaat hebben. Intussen heeft mr Indrakoe9oema, de commissaris der centrale regering in Oost-Java, ontkend, dat Zainal, de re gent van Pamekasan, het gezag in naam der republiek heeft overgenomen. Hij heeft de oproermakers in de mening ge laten dat hij ddt deed om de vrede te herstellen. Van republikeinse zyde is een derge lijke tegenspraak verschenen van de be- DAT B. en W. van Amsterdam voor een monument op het J. D. Meyerplein ter herdenking van de Februaristaking in 1941 de raad f 35.000 Vragen. DAT B. en W. van Zaandam f 450.000 hebben gevraagd om de voorm. meubel fabriek Meufa in te richten voor het electriciteitsbedryf. DAT voor de R. v. C. werd geconclu deerd tot verwyzing naar Den Bosch van de zaak tegen J. Kemper uit Apel doorn, die in A'dam wegens arrestaties e.d. tot 12 j. werd veroordeeld. DAT cand. H. Bruins te Arnhem be noemd is tot notaris aldaar (vac.-G. Swart). DAT dezer dagen wordt begonnen met de aanleg van een weg van Bakkeveen naar Allardsoog (O. Fr.), voor f 250.000. DAT in navolging van R'dam in Zaan dam medezeggenschap-commissies voor de gem-bedrijven zullen komen. DAT de afd. Maastricht van de Alg- mil. pensioenbond een motie aannam, waarin hogere pensioenen werden ge vraagd. DAT het Kon- Julianaforjds f 20.000 schonk voor de in de oorlog getroffen centrale voor practische werkverruiming en hulpverlening in Groesbeek. DAT de ex-ondercommandant van de Heerenveense gevangenis Crackstate, de 37-j. Duitser dr W. H- Schlegel, in Leeuwarden tot 6 jaar R.W.I. werd ver oordeeld.. DAT het voorstel van het bestuur van 't Belgische stamboek om de ver. Het Ned. trekpaard te erkennen, is ver worpen. DAT de gewestelijke commissies als mede de voorzitters en secretarissen der commissies van Steun Wettig Zuid-Holland op 10 Maart in het R'damse stadhuis byeen komen. DAT de Friese Meatschappü van Landbouw niet zal meewerken aan in stelling van een landbouwschap. richten dat er suikerfabrieken in Mid denJava ontmanteld zyn. Deze fa brieken zyn volgens de republikei nen niet „ontmanteld" maar „gesloopt' Zy waren nl. volgens de republikeinse verklaring al waardeloos geworden. Des niettemin delen de republikeinen mede. dat er een organisatie bestaat om ma chineonderdelen te roven. Een derde tegenspraak van dezelfde aard liet de commissaris voor Padang en ommelanden, Nasroen, horen aan gaande de heffingen, die er gelegd wor den op goederenvervoer van de Boven landen naar Padang. Deze berichten waren volgens hem „relatief juist". De heffingen worden weliswaar opgelegd, doch zij zijn slechts tijdelijk. In Winchester, in Engeland, werd een demonstratie gegeven van de ver dedigingsmiddelen tegen de gevolgen van een atoom-explosie. Deze dame is uitgerust met „anti-gas" laarzen en koptelefoon, waarmee zü de radioac tiviteit kan pellen. daarom vraagt men zich af of deze man ook niet voor een bijzondere rechtbank kamer in plaats van voor een tribunaal terecht moet staan. Hij immers was na Blokzyl de zwaarste perscollaborateur De „ongekroonde Koning" van het de partement van volks ."lichting en kun sten voor wie alle ambtenaren beefden Een van de eerste punten die aan het licht moeten komen is of de Duitsers de V.P.B subsidieerden. Dan komt de ac tiviteit van M S voor de Wehrmacht. waarvoor hy niet slechts brochures druk te. maar waarvoor hij. blijkens de op roep, ook via zyn drukkery, de ver. gra fische bedrijven, alles drukte wat het leger nodig had. Peter Kaiser-Wehrmaoht-Formular- Verlag en later Viktoria Büro Bedarf verzorgden de materiële nooddruft van de Duitse bureaux. De uitgevery „de Schouw" deed hele boekenkasten vol nazipropaganda het licht zien. Een financieel schandaal maakte echter in 1942 een eind aan het bestaan van die instelling. Dat M. S. toen niet vervolgd is. dankt hij waarschijnlyk alléén aan zijn relaties, zowel bij de Wehrmacht als by de S.D Neuropa plakte de befaamde Koenraad figuur ter propagering van de arbeids dienst Dat M. S. lid van de S S. geworden s en leider van de propaganda-staf der SS dat hij V.-Mann was voor de Duitsers op persgebied en zich „Sonderbeauftragter van het Duitse Wehrmacht Reklame bu reau" noemde zyn eveneens gegevens, die men uitvoerig aan de tenlaste legging ontlenen kan. Het kan een interessante zitting wor den, nu de daden van deze wonderlyke intrigant ten voUe uiteengerafeld zullen Den Helder voelde niets niet overboard gooien. De bemanning van het Belgische vis sersvaartuig Zeebrugge 413. die bij Den Helder aan het vissen was, haalde Zater dagmiddag met grote omzichtigheid een drijvende mijn aan boord, die in een der netten zat. De kapitein berichtte de vangst aan de Marine-opruimingsdienst en die seinde terug, dat het een zeer gevaarl-k projec tiel was. De dienst gaf de raad de myn met gezwinde spoed overboord te zetten Dat achtte de kapitein niet verantwoord. Hij voer met zijn landing naar Den Hel der. Hy riep de hulp van een loods in. want een stranding zou wel eens kunnen betekenen, dat het scheepje de lucht in ging Maar Den Helder verbood de toegang tot de haven. Als het ding zou ontploffen, zoudy huizen en gebouwen schade kun nen oplopen. Eindelijk besloot de M O D de mijn op volle zee over te nemen en onschadelijk te maken, een tamelyk ris kant werk. Zondagavond voer de Belg weg. Johan van Oldenbarnevelt komt morgen al Ontscheping Empire Brent Woensdag. De eerstvolgende troepenschepen, die «n Amsterdam zullen aankomen, zijn de Johan van Oldenbarnevelt (aankomst vannacht, ontscheping morgen om 9 uur) en de Empire Brent (aankomst morgen middag laat, debarkatie Woensdag om Laatste militairen van 7 Dec.- divisie komen thuis Minister Schokking „lid van kadepersoneel". Met de Tabinta, die gisteren ln Amsterdam is aangekomen, en de Johan van Oldenbarnevelt, die morgen wordt verwacht, repatriëren de laatste onder delen van de 7 December-divisie. De 1000 militairen van de Tabinta werden gisteren verwelkomd door min. Schokking. kapitein J. C. Bührmann. namens de Koningin, en kolonel C. F. Pahud de Mortanges, namens de Prins Minister Sohokking zei ojn.: „Nu de schepen aan de lopende band binnen komen, ga ik zo langzamerhand tot het vaste kadepersoneel behoren." Verder raadde hij de militairen aan te bedenken, dat een man met een witte boord het zelfde wezen is als een man in overall. Tweederde van de soldaten was afkom stig uit de Zuidelyke provincies en velen van hen zullen hun eerste dagen in Nederland iij Carnavalsstemming door brengen. Vormingsinstituut De partijraad van de K.V.P heeft een voorstel aangenomen tot stich- g van een instituut voor centrale vor ming Hier is de vorming bedoeld van partijkader en ook ziet men in dit insti tuut mogelykheden voor contact met vertegenwoordigers van verschillende groeperingen op maatschappelijk gebied. Het instituut wordt gevestigd in Baarn, waar men reeds bezig is met de aankoop van een huis. Wij willen wel zeggen, dat wij ddt een belangrijk besluit achten De tijd is voorbij (is hij er wel ooit ge weest?) waarin sommigen voor het be treden van politieke paden meenden generlei kennis nodig te hebben. Wat men nodig had, zou. hoopte men, wel komen „aanwaaien" Dat standpunt was natuurlijk verkeerd, maar toch is de politiek het enige vak gebleven waarby de voorbereiding op haar best in een rudimentair stadium is blijven steken Dat is niet alleen maar verkeerd, het is ook gevaarlyk en het wordt met de dag gevaarlyker. Zelfs na de jongste wereld oorlog hebben we ook in ons land nog het verschijnsel gekend, dat men aan politieke dilettanten zaken ter behande ling opdroeg, waaraan „vakmensen" de handen meer dan vol zouden hebben ge had De resultaten waren er naar Een organisatie als het C.N V heeft be grepen. hoe belangrijk de kadervorming is Ditzelfde besef is ook het dee! gewor den van zending en evangelisatie De politieke party zal niet te ver mogen achterblijven. De K V P heeft na haar vroegere be sluit om te komen tot een commissie van advies en beraad thans dus een tweede belangrijke beslissing genomen En niet alleen, dat ze verstandige besluiten neemt, we hebben de indruk dat ze die besluiten ook in een redelyk tempo uit- Loyaal In de partijraad der K.V.P. heeft prof. Romme Zaterdag gereageerd op de opmerkelijke verklaring van prof. Anema in de Eerste Kamer. Het oordeel van prof Romme was, dat deze „hand reiking" met begrip moe; worden ont vangen Wy hebben, zei hij, tot 1952 de tijd om te overwegen of de reële moge lijkheden aanwezig zijn en om de voor- en nadelen te bestuderen van een natio naal kabinet, of van een kabinet, dat een flinke loyale oppositie tegenover zich ziet. Hy voegde daaraan toe. dat hü niet inzag hoe er goed geregeerd kan worden zonder een loyale oppositie. Voor dat laatste is natuurlyk veel te zeggen. Maar hier schuilen juist moeilijk heden Voor een gezond staatsbestel is het niet alleen wenselyk dat er een loyale oppositie is, maar ook dat die oppositie loyaal wordt tegemoet getre den door de meerderheid, die de regering uitoefent. Men hoort de laatste tyd weer vele goede klanken over het nut van een op positie. De regering blijft in het afleggen van zulke verklaringen niet achter. Maar in werkelykheid is dat voor een belang- ryk deel kille theorie. In de eerste plaats is in het moderne staatsbestel de onder linge samenwerking van alle grote par tijen (uitgezonderd uiteraard de commu nisten) voor een aanzienlyk deel in de plaats getreden van de vroegere verhou ding tussen regeringsmeerderheid en op positie. Maar in de tweede plaats, wan neer er al oppositie was, dan liet de re geringsmeerderheid zich daaraan dikwyls niets, maar dan ook niets gelegen liggen. Prof Romme wenst dus loyale oppo sitie. Wij vermoeden, dat hij ze krijgen kan. Maar hy bedenke dat hij die vanuit zijn regerings meerderheid dan ook loyaal tegemoet moet treden. Juist advies Nu het wetsontwerp op de publiek- rechtelyke bedrijfsorganisatie wet is geworden, zal de sociaal-economische raad in het leven moeten worden geroe pen: het belangrijkste lichaam in het ka der van de bedrijfsorganisatie. Deze raad zal bestaan uit 45 leden, onder wie 15 arbeiders. Een van de vragen is, hoe deze 15 zetels zullen worden verdeeld. In deze aangelegenheid heeft nu het CNV een naar onze overtuiging juist adivies aan de ministerraad uitgebracht. Bij de beantwoording, hoe dit 15-tal moet worden samengesteld kan men zyn standpunt door tweeërlei overweging la ten bepalen. De eerste overweging is. dat er drie grote organisaties van werk nemers zijn met elk een eigen levens- en wereldbeschouwing. Men komt dan tot verhouding van 5—55. Men kan ook in overweging nemen, dat die drie organisaties wel elk groot, maar tooh niet even groot zijn- Ging men alleen van de getalsverhouding der leden uit, dan zou men kunnen zeggen, dat aan NVV, KAB en CNV respectievelijk 7. 5 en 3 zetels toekomen. Het CNV heeft nu aan de ministerraad het Salomo's-advies uitgebracht, om de bezetting voor deze organisatie te doen zyn: 654. Wij vinden dat een uitne mend advies. Naar ons oordeel had men het CNV zelfs niet teveel verwyten kun nen maken, wanneer het had aangedron gen op een benoeming van 555, maar nu het zelf vraagt om een benoeming van 654, willen wij wel terstond zeggen, dat wy dit een juist advies en een billyk verzoek achten, dat behoort te worden ingewilligd. Tot dat laatste bestaat temeer reden, omdat in de sociaal-economische raad elke delegatie dezelfde hoeveelheid werk zal hebben te verrichten. Minister Drees sprak voor buitenlandse pers Minister>Drees sprak Zaterdag in De« Haag tijdens een lunch van de buiten landse persvereniging. In de toekomst zul len ook andere leden van het kabinet wor den uitgenodigd. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: AanvankeHjk tijda- lyk harde overigens krach tige tot matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind.Wis- selende bewolking met en kele buien. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. DINSDAG 21 FEBRUARI. - Zon op 7 44. onder 18.04; maan op 9.06, onde* 23.26 uur. 25 Febr. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1