Duitse rabbijn liet cijferbericht op zijn schedel tatoeëren 1 Chefarine „4" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 Achter het IJzeren Gordijn „Lang leve onze Meester, Leider en Vader, de grote Stalin DE EERSTE VEROORDEELDE, die ik zag zitten voor het bureau va Inspecteur van het N.K.G.D., had 8 maanden in de gevangenis gezeten. Hy had bekend, maar steeds geweigerd de namen van zijn medeplichtigen t® noe De tank van de Inspecteur bestond hierin, dat hij de verdachte deze namen r ontfutselen. Twee uur lang poogde de Inspecteur een man van ongeveer 35 jaar, intelligent en er geleerd uitziende zonder gebruik van geweld, door listige ondervraging deze namen te weten te komen, maar zonder resultaat. Toen drukte hy op een knop; twee mannen verschenen. Hy beval kort: „Aan het rad binden.' Men bracht de gevangene moesten hem volgen in een kelder. Daar was het rad. Het een van middeleeuws model, van een grote slinger. De gevangene werd zo geplaatst, dat zijn rug op het rad rustte- Zijn voeten werden grond gebonden, zijn armen boven het hoofd gestrekt en met kettingen het rad bevestigd. Zo stond de beschul digde voor ons. met een blik vol angst In zijn ogen. niet wetende, wat hem zou gebeuren Toen begon de kwel ling. terwijl wij nonchalant retten rookten, gemoedelijk gezeten in gemakkelijke stoelen Tenslotte bezweeK de man en men liet een N K.G.D.-arts verschijnen. Voor we de kelder verlie- Enthousiasme Het is wel een interessante kwestie waarop dezer dagen prof. Romme in „De Volkskrant" kwam. Hem had uit eigen kring de klacht bereikt, dat de politiek van de K.V.P. niet of te weinig meesle pend zou zijn. Er zit. erkent prof. Rom me. in deze klacht veel waars, maar voegt hij eraan toe. we moeten ook in die klacht oppassen voor overdrijv Als zulk een overdrijving noemt hij de gesteldheid, die van de politiek meei geestdrift wil verwachten dan in de lijn ligt van haar waarde voor de R.K mens Prof. Romme licht dit zelf als volgt toe: „De politiek vindt haar directe doel in het tijdelijke, in het vergankelijke, al hangt al het tijdelijke, al het verganke lijke, samen met het boventijdelijke, me: het onvergankelijke: al mondt Goddank tenslotte alles, ook de politiek, uit zijn Goddelijke oorsprong dat ver dert niet aan het feit. dat. wat zich in het tijdelijke, in het vergankelijke, be weegt. de katholiek minder moet aan spreken dan het die man of die vrouw kan doen. die niet óók in de Kerk leeft en die geen hogere levensgemeenschap met zijn medemensen kent dan in zijn politieke verband". Het is duidelijk, wat prof. Romme zeg gen wil. Ieder mens kan tenslotte maar een bepaalde dosis geestdrift opbrengen Wanneer die mens nu maar al zijn aan dacht richt op het aardse leven, dat tij delijk is, dan kan hij daarop ook al zijn geestdrift afreageren. Maar wanneer men van oordeel is, dat er buiten dit aardse, tijdelijke leven nog iets anders is. dal bovendien veel belangrijker is, dan zal men Vóór dit tijdelijke "slechts een "deel van zijn geestdrift willen reserveren. Het punt, hier aan de orde gesteld, is belangwekkend genoeg voor een korte beschouwing. Wat daarbij al dadelijk op valt is, dat de kwestie in het boven staande citaat van prof- Romme wel op typisch R.K. wijze is gesteld, maar hel vraagstuk doet zich op enigszins soort gelijke wijze toch ook wel voor in Prot kring. Voor de R.K. is hier in het geding de scheiding tussen het lagere en het ho gere, tussen het natuurlijke en het bo vennatuurlijke. De politiek behoort to' het natuurlijke, de Kerk is het bovenna tuurlyke. En al is er hier geen absolu'e- scheiding en al is het natuurlijke ook ge richt op het bovennatuurlijke, die schei ding tussen hoger en lager is er en zal niet nalaten b ar invloed uit te oefenen Onder het Protestantisme hebben we de stromingen gekend van de weroldmii- ding. Dit kwam neer op een onoverbrug bare kloof tussen kerk en wereld, eer, ge dachte die men. gewijzigd, terugvindt in I nieuwere opvattingen. Een feit is. dat ook in het Protestantisme de belangstelling voor het politieke leven in feite veel ge ringer is dan de belangstelling voor het kerkelijk leven. Men behoeft slechts te vergelijken de wijze waarop de kerk diensten worden bezocht met het povere bezoek van politieke vergaderingen Nu willen wij wel aanstonds zeggen, dat dit laatste ons liever zó is dan dat het andersom zou zijn- Maar wij vrezen toch. dat uit die geringe belangstelling voor de politiek wel spreekt een grote miskenning van de betekenis van de po litiek, een opvatting die hierop neerkomt, dat de politiek „alleen maar" iéts is voor het tegenwoordige en dat in deze op vatting het „tijdelijke" politieke leven ïelfs al helemaal niet meer is toegespitst op het „boventijdelijke", zoals in de RK beschouwing nog altijd wel het ge- Val i de Is die geringe belangstelling politiek dan een vorm van wereldmij- ding? Daar geloven we niets van. Ware I. dan zouden we er tot op zekere hoogte vrede mee kunnen hebben. Maar In de practijk is het toch zo, dat velèn zich in hun „wereldmijding" goeddeels beperken tot een geringe belangstelling van wat op het terrein der politiek aan Invloed ten gunste is uit te oefenen. Dezer dagen lazen wij een prachtige opmerking van prof. Van Ruler. Hij heeft opvattingen waartegen bezwaren rijzen. Maar dit mag niet verhinderen om met eerbied ook van zijn zeggenskracht te géwagen. Welnu, het ging over de burgerlijk heid. Op de burgerlijkheid is veel cri- tiek geoefend. Maar, aldus prof. Van Ruler, „men smale niet op de burger lijkheid. Zij is een gezegende, misschien de meest gezegende levensvorm. Zij is na verwant aan de kinderlijkheid. In leder geval komen zij beide voor in het koninkrijk Gods: daar wordt de mens weer tot kind en burger gemaakt; tot God en tot burger van zijn rijk." wij wel. dat men prof. Van Ruler onrecht zou doen. wanneer men aanhaling zou losmaken uit het geheel van zijn opvattingen. Maar mo gen wij dan voor ditmaal' eens het ri- «ico lopen, dit onrecht te plegen.' Want "ij vinden het een prachtig woord Wordt het niet tijd, dat we de politiek weer gaan zien als de prachtige taak van do Christen-burgerman, die uitziet naar het burgerschap in de hemelen en des wege overtuigd is van de betekenis van het burgerschap op de aarde? En dan is en blijft het oor ons een raadsel, hoe bij degenen die dit alles willen overwegen, de geestdrift kan blijven tanen. ten beval de Inspecteur de gevangene naar zijn cel terug te leiden en hem na 48 uur terug te brengen. Hoe de af loop van dit ..geval" geweest is, kan ik niet vertellen, omdat het onszelf niet werd meegedeeld Ik sterf voor jou Dan herinner ik mij nog de instructie van een niet minder belangrijk geval: een Duitse rabbijn uit Leipzig, een man van 55 60 jaar. Zijn voornaam was Samuël, zijn familienaam is mij ont schoten. Begin Maart 1939 berichtten N.K.G.D.- agenten ons uit Kovno, dat diezelfde nacht een Joodse geestelijke de Sovjet grens zou overschrijden en dat hij geheim Duits agent was. Men arres: de hem. maar vond niets compromitte- rends op hem. De N.K.G.D. hoopte en verwachtte een cijferbericht te vinden, bestemd voor een Diuts agent in Rusland, m tevergeefs. Toen schoor men, volgens gebruik vele Sovjet-gevangenissen, het hoofdhaar van de rabbijn af enop zijn schedel getatoeëerd vond men het bericht. Welke redenen had de rabbijn or Gestapo te dienen? Wilde hij een ander redden door zichzelf voor de Nazi's i offeren? Deze veronderstelling bleek tenslotte juist te zijn. De aangeklaagde werd in mijn tegen woordigheid binnengebracht. Hij maakte Achter het IJzeren Gordijn Hierbij bieden wij onze lezers het tweede artikel aan. waarin een voor malige hoge functionaris van de Rus sische Geheime Staatspolitie (NKGD), Ir Sergei Kirilov iets vertelt over de Sovjet-methoden bij het ver horen van slachtoffers. Het slot van dit artikel laat iets zien van de om mezwaai in de Sovjet ten gunste van Duitsland in Augustus 1939. een oude. verslonstc indruk. Amper verstond hij een woord Russisch. Daar- em werd een N.K.G.D-tolk, Moise Coi- gan, ontboden. Maar deze kreeg al heel weinig te vertalen, want de rabbijn liet. toen hü hem zag, geen woord meer los De eerste serie martelingen had de rabbijn reeds ondergaan, zonder dat hij iets had verklapt. Men poogde van hem inlichtingente krijgén over zijn con tacten in Sovjet-Rusland, Alle bij de Sovjets bekende gruwel method en onder ging de rabbijn waardig: hij bleef wei gerachtig te spreken. Tenslotte kwam de inspecteur tot de conclusie, dat alle moeite vergeefs was Hij maakte een eindrapport op en beval daarin aan, de gevangene te „liqui- In zulke ge-vallen moet het rapport ge zonden worden naar het N.KG.D.- hoofdkwartier te Moskou. Twee dagei. later kwam het cijfertelegram met het bevel, de gevangene terecht te stellen De vonnissen der N.K.G.D. en alle andere belangrijke mededelingen worde;: in de Sovjet-Unie nooit per brief, altijd per code-telegram, verzonden.) Ik moest bij de executie tegenwoordig zijn, in een cel van de centrale N.K.G.D. ;evangenis. De veroordeelde mocht aar zijn familie schrijven en daaruit begreep hy. dat zijn laatstê uur geslagen had. Hu begon te bidden en schreef daarna en kele regels aan zijn dochter. Ik sto d naast hem en kon deze regels lezen. „Weès gelukkig, mijn dochter. Ik sterf voor jou. Tracht een eerlijk leven te leiden. Nauwelijks was hij begonnen aan de ondertekening, of het vonnis werd in revolver-kogel voltrokken. Gesaboteerd Onze opleidingsperiode zou beëindigd worden in September 1939. Eind Augus tus verscheen plótseling een onzer leraren gezelschap van de rector van de rector van de Academie en las de vol gende verklaring voor: „De Britse regering heeft de vorige >mer de onderhandelingen met onze regering gesaboteerd. Die vuilakken van imperialistische Britten willen ons volk zijn vrijheid beroven. Als consequen- hebben wij besloten een verdrag met Duitsland te sluiten. Niettegenstaande het feit, dat wij het Duitse régime aller minst bewonderen, achter wij een san werking met de Duitse regering in belang en dus niet onmogelijk. Onze regering heeft daarom besloten voor de tijd van tien jaar een vriend schapspact met Duitsland te tekenen. Onze taak is het nu. het kapitalisme uit te roeien in een deel van Polen. U, trouwe zonen van het Sovjet-Vader land, groot gebracht naar de geest van Stalin, zult u moeten begeven naar nieuwe gebieden om de eerste grondsla gen van het socialisme te leggen, daar, waar tot nu toe het kapitalisme geheerst heeft. Bereidt U er op voor, dat U met grote moeilijkheden te kampen zult hebben. Wat ook de hinderpalen mogen'zijn, blijft altijd trouw aan de partij van Stalin. Lang leve onze Meester, Leider en Va der, de grote Stalin". De leraar deelde hierna nog mede, dat de cursussen afgebroken werden en dat wij ons er op moesten voorbereiden, spoedig te vertrekken. Ik werd naar Minsk gestuurd. Technische storing In de Amerikaanse stad York (Penn- sylvanië) moest gisterén een zekere Hol- Gibson voor het gerecht verschijnen, aangezien hij een radioprogramma, dat hij niet mooi vond, had afgezet. Gibson had n.l. niet zijn eigen toestel afgezet, maar was in woede acht kilome ter door de regen naar de Studio gelo pen en had daar de hele uitzending 10 minuten lang stopgezet In de Centrale Werkplaatsen van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht wordt de Koninklijke trein in gereedheid gebracht voor de a.s. reis naar Sankt Anton. VENEZUELA: LAND VAN ECONOMISCHE HOOGSPANNINGEN De olie brengt reusachtige rijkdom (Van onze speciale verslaggever) Venezuela, Februari. ANDERHALF UUR heeft een gloednieuwe achtcylinder nodig om de berg te beklimmen, die de haven La Guaira met de hoofdstad van Venezuela ver bindt. Als dan eindelijk, in een hoge, koele straat, de wagen voor een modem hotel in Caracas stopt, gaat de Venezolaanse chauffeur, die de tocht met een me Havanna tussen de lippen begonnen Is, zijn banden eens bekijken. Terwijl de wereld met de azuurblauwe zee daar beneden kleiner werd, heeft de lucht heetgeworden rubber ons er n.l. het laatste kwartier in toenemende mate herinnerd, dat er grenzen zijn aan het uithoudingsvermogen van auto's, die snel duizend meter moeten klimmen en van de ene haarspeldbocht door de andere gescheurd worden. Een auto. hoe sterk ook. houdt het in Venezuela nooit langer dan twee, hoog stens drie jaar uit. Vrijwel alle transport wordt er echter aan de benzinemotor toevertrouwd, die, bij gebrek aan spoor wegen, de enige opvolger is van de muil ezel- Overigens is in meer dpn de helft dit land. waarin Nederland enige tientallen malen kan ronddraaien, nog een auto geweest; om de een dige reden, dat de automobielfabrieken nog geen amphibieën maken, om door onbegaanbare terreinen te rijden. Dit zouden bovendien nog pantserwagens moeten zijn, die enige bescherming bie den tegen de giftige pijlen der Montilo- De S'hell-employé's, die om hel van Maracaibo olieboringen ver richten, zouden van de pijlen van deze wilde Indianen meer kunnen vertellen. Zij hebben eens een pijpleiding voor ruwe olie gelegd dwars door Columbia de zeekust, die 52 doden heeft ge kóst In de hoofdstad Caracas vindt men echter niets van deze wil/.e avonturen is een stad met een centrum, dat typisch oud-Spaans is ert buitenwijken, an Dudok herinneren. Wié vóór het eerst de rit naar boven gemaakt heeft, vraagt zich af. hoe de Spaanse conquista dores er destijds toe zijn gekomen, een stad zo hoog te bouwen, dat zy vermoe delijk een dag op een muilezel moesten zitten om er te komen. De vallei, waar- Caracas ligt, moet wel zeer vrucht baar geweest zijn. Thans ziet men de verschijnselen van een kwaadaardige érosie door de kale plekken van de rood bruine rotsen heen. Maar nog altyd wie len de palmen in de tuinen van dé oude hacienda's, in een waarvan de Prins der Nederlanden gelogeerd heeft. Dit was het éérste bewys van de brede allure, waar mede de Venezolanen hun hoge konink lijke gast ontvingen. Er zijn er nog vele gevolgd. Venezuela is een land met een grote ijl van leven, die geïnspireerd moet zijn door de énorme mogelijkheden van dit land, dat als menige andere Zuid- Amerikaanse staat, nog slechts voor een deel economisch ontsloten is. Er is een enorm landbouwgebied, hoog in de ber- 'an de Andes zowel als in de vlak- waar drie oogsten per jaar te ma ken zijn. Er komt een eerste klas koffie de Venezolaanse plantages, men kan voortreffelijke tabak verbouwen, er groeien ananassen en bananen, de vee teelt kan er wéér gouden tijden beleven en nog onlangs heeft men ontdekt, dat RAT noch MUIS ontsnapt DO DENT er in overvloed ijzer, diamant en goud in de bodem schuilt. Een grote financie ringsmaatschappij, die door de regering aan het werk is gezet, gaat zich inten sief met dat alles bezig houden enkele jaren zullen ergens in de staat Bolivar grote hoogovens verrijzen. Voor alles echter is dit land rijk door zijn oliebezit. Wanneer de ontdekkingen in het Midden-Oosten geen grote nieuwe verrassingen gaan opleveren, blijft Vene zuela voorlopig het tweede oliegebied van de wereld na de Verenigde Staten. ■Het merkwaardige is, dat juist dit olie- bezit, dat een van de oorzaken is een nauw contact tussen Venezuela Nederland, de economie van Venezuela in groot gevaar heeft gebracht. Ruim negenitg procent van wat het land per jaar exporteert, is thans olie en daar de exploitatie op de meest effociente ma nier met zeer grote buitenlandse kapi talen geschiedt, wordt alles wat in Vene zuela werkt, door een magische kracht naar de olie-industrie gezogen. De hoge lonen, die op de raffinaderijen op de kale zandvlakten van Punta Cardon betaald worden, drijven de Venezolanen uit hun plantages in de bergen naar deze fabrie ken toe. Met duizenden vestigen zij zich sinds jaren om met meer van Maracaibo. waar de boortorens zelfs kilometers ver in het water staan. Iemand, die de vloer komt vegen in de raffinaderij, die door de Nederlander Louwerse in opdracht van de Koninklijke-Shell in het uiterste Noordwesten in gebouwd, verdient er op zijn slofjes 15 bolivar per dag. Aan ge oefende arbeiders wordt, met inbegrip van alle sociale lasten, met gemak een loon van 44 bolivar per dag uitgekeerd. Ga dat maar eens proberen in een van de koffieplantages in het Andesgebergte op eigen krachten bijeen te garen- Aan één draad. Dergelijke fantastische lonen hebben het levensniveau in dit land omhoog ge jaagd en een onnatuurlijke rijkdom in het leven geroepen. Van de ene kant heeft dit de vooruitgang van het land zeer in de hand gewerkt, van de andere kant hangt thans de gehele ASTHMA SNEL VERLICHT De hevigste asthma-aanval kan nu in 30 seconden tijds verlicht worden. Dat is de ondervinding van de vele duizenden asthma-lijders. die de Adozo tabletten gebruikt hebben. Een Adozo tablet ver licht onmiddellijk en herstelt de normale ademhaling in 515 minuten. De Adozo tabletten zijn uiterst doeltreffend in vallen van asthma, bronchitis, nacht- ochtendhoest, beklemming op de borst, moeilijke ademhaling, enz. Een proef zal U overtuigen. Koop vandaag nog een flesje bij Uw apotheker. 9 Tabletten f 1.—, 27 tabletten f 2.50 aan die ene draad van goudgesponnen zijde: de olie. Een eenzijdige en gevaar lijke ontwikkeling, waarin de huidige gering met behulp van credieten landbouw en industrie gaarne verbetering zou willen brengen. Men tracht allerlei initiatieven en ondernemingsgeest buiten de olie om nieuw leven in te blazen, maar de economische vlucht van de olie is niet meer in te halen. Nog dagelijks loopt de productie omhoog- In Septem ber 1949 was zij 1.420.000 vaten, in De cember reeds 1.440.000 per dag. Dit be tekent stijgende belastingontvangsten, opbrengsten aan royalties, die reeds het fantastische bedrag van 1 millioen dollar of 5 millioen bolivar per dag hebben be reikt. Maar het betekent ook een uiterste noodzaak tot sociologisch en economisch dirigeren, wil men de kansen op eni plotselinge verarming wegnemen, deze steeds toenemende stroom van lars. die het land vrij van staatsschulden heeft gemaakt en iedere gedachte een deviezenprobleem heeft weggevaagd, wordt n.l. door de olie-industrie nog geen socioloog op de koop toe geleverd Voor een deskundige op dit gebied zou Vene zuela een machtig interessant gebied zijn Hij zou zioh aan het probleem van een goed geleide immigratie kunnen wijden en daar talloze landen, behalve Vene zuela zelf, grote diensten mee kunnen bewijzen. Venezuela, dat dertig maal de oppervlakte van Nederland beslaat en nog ongekende rijkdommen buiten de olie bezit, telt n.l. slechts 4 mill- i ners Een land als Nederland zo met één slag zijn probleem van i bevolking kunnen oplossen, stel dat de Nederlanders zoveel -pioniers zouden op leveren, dat enige millioenen van boeren en ambachtslieden de moed den hebbén er heen te trekken e vele ongewisheden van klimaat en totaal andere levensomstandigheden voor liel zouden nemen. Wanneer men de emigratieplannen van de Venezolaanse regering bestudeert, dan wordt het wel duidelijk, dat ook dit probleem niet zo simplistisch is als het er op het eerste gezicht uitziet. Onder de vorige regering, die niet bepaald de naam had erg verstandig te organiseren, kwam er een stroom van D.P.'s en ang stig vluchtende Europeanen het land binnen. Het is een wilde vloed geworden, die in plaats van de landbouw te beoefe nen. waarvoor men hen gaarne had genomen, voor een groot deel weer i de steden zijn getrokken en daar hun graantje mee trachten te pikken van een hoog opgeschroefd levensniveau, of by de oliemaatschappijen als arbeider in dienst zijn gegaan. De weg van de minste weerstand is immers zo moeilijk te ver- (Nadruk verboden (Advertentie) Betere werking van 4 be roemde geneesmiddelen Wanneer bij pijnen o( griep een ander middel faalt, neem dan eens Chefarine „4". De 4 bestanddelen zijn elk stuk voor stuk al wereld beroemd. Maar samen in één tablet werken zij nóg beter. Het ene middel versterkt de werking van het andere, zodat de totale werking wel bijzonder krachtig en weldadig is. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN t I 0.75 David en Michal RUBY EVANS GRIMES 58 „Dwaas, wat heb Je aan al die siera den; je kan op een veel eenvoudiger wijze een hoge positie verkrijgen in het Koninkrijk van Israel". „Wat zegt U. een hoge positie?", vroeg man schielijk. „Wanneer je het hoofd van koning Saul naar mijn vijand. David, brengt, 1 hij je rijkelijk belonen. Maar wan- er de terugkerende Philistijnen zich het rst aan mij zullen vergrijpen, dan ont- at jou de beloning" „De Philistijnen komen er aan", schreeuwde de man opgewonden, onder tussen scherp luisterend om de afstand, die hem nog scheidde van de naderende legergroep te bepalen. „Vlug dan! Je bewijst rr.ii er 'n dienst mede en jezelt kun ie bevoordelen" Saul maakte zijn harnas van boven los, reikte de man een kort zwaard Dit verzoek van zijn slachtoffer kwam x>r de stomverbaasde Amalekiet zo on verwachts. dat hij even perplex stond. Had de gewonde koning zich tegen hem verzet, hij zou hem zonder de minste gewetenswroeging onmiddellijk hebben gedood. Maar deze vriendelijke uitnodi ging en deze opdracht om het hoofd bij David te brengen, gingen het begrip van de Bedouin te boven. Grijnzend kéék Saul hem aan: door dit verzoek zou niet alleen spoediger een eind gemaakt worden aan zijn leven, maar ook de berover van zijn gevallen soldaten zou hierdoor weldra de dood vinden. David zou, wanneer hij zag, dat de man ook sieraden van Jonathan onder zijn berustig had. onbewust voor Saul wraak nemen op deze rover. Een plotselinge windvlaag bracht het rumoer en geschreeuw van het naderen de Philistijnse leger naar hen over. „Waar wacht je nog op?", vroeg de ko- De man. die niet gewend was een zwaard te hanteren, zwaaide er onwen nig mede door de lucht en het trotse hoofd van de koning viel neer als een paardebloem voor de zeis van de maaier. De koning was dood. i zijn mannen het leger Nadat David van Achis haddt-n verlaten, reisden drie dagen achtereen om Ziklag be- •eiken Toen zij de derde dag bij Ziklag aankwamen, bleek de stad lot grote ont zetting van de mannén nog slechts een rokende puinhoóp. David liet de efod tot z:ch brengen en ging naar zijn vriend, de priester Ab- „Zal ik de bende, die onze stad ver woest heeft en onze kinderen en roofde, najagen?", vroeg David- De Heere antwoordde: „Volg hen Onmiddellijk gingen David en mannen wederom op weg, daarbij het brede spoor volgend, dat de bende had achtergelaten. De weg leidde over de beek Besor. Een derde van Davids man nen waagde de overtocht niet, maar de vierhonderd anderen zwommen over. Aan de overzijde troffen zij een Egyp tisch man aan en brachten hem tot David. „Wie ben je en waar kom je vandaan?", vroeg David. „Ik ben een slaaf van een Amalekiet, die mij drie dagen geleden alleen heeft achter gelaten, daar ik ziek was. „Wy vielen binnen in het land van de Cheretieten, plunderden de kuststrook van Juda en verbrandden Ziklag". „Kun je mij de weg wijzen naar de bende?" „Als U mij zweert, dat ik niet gedood zal worden en U mij ook niet zult uit leveren aan mijn heer". Vóór Adino uitrijdend bracht de Egyp tische man hen naar het kamp der Amalekieten, die een groot feestmaal hadden aangericht. Zij aten. dronken en dansten, omdat zij een grote buit ver overd hadden óp de Philistijnen en de Judeërs. „Maak eerst hun paarden los en jaag de weg op. aie wij gekomen zijn", beval David aan Abishai. die onmiddel lijk op de zorgeloze wachten aanviel en hen overweldigde. Vervolgens bonden David en zijn man nen de strijd met de Amalekieten aan. De strijd duurde de gehele nacht voort en ook nog de volgende dag. Het was al schemer geworden toen alle weggevoerde bezittingen vielen hun wederom in handen, en bovendien een grote buit. „Hoe weet jij, da* Saul en Jonathan dood zijn?", vroeg David. De Amalekiet trok een gewichtig ge zicht. maakte zijn lippen vochtig en begon te vertellen. „Toevallig kwam ik over de berg Gilboa en ontdekte daar Saul. Wie op zijn speer leunde Toen hij mij zag, vroeg hij mij hem te doden, omdat hij niet tegenstaande zijn vele wonden nog leef de. en de Philistijnen vlakbij waren. Ik begreep, dat zijn leven toeh niet meer te redden was nu hij eenmaal zwaar eewond op het slagveld lag. Daarom doodde ik hem en heb zijn kroon en arm band voor U meegebracht". dat 's konings v Hij wachtte i Maar David keek hem aan met een vreemd vertrokken gezicht Saul was dood! En Jonathan was dood' En vele helden uit het leger van Israël! ..Hoe hebt gil zond°r enige vrees Uw hand kunnen uitstrekken om de Gezalf de des Heeren neer t» vellen'" vroeg avid de boodschapper Hil trok zijn wenkbrauwen verwonderd op Hij hoorde niets over een beloning, zelfs geen woorden van erkentelijkheid. (Slot volgt.) I Geef toch blijmoedigheid... Als oudere vraag 'k mij soms af: Wat moet de jeugd wel van ons denken? 't Is of w'alleen nog aandacht schenken Aan oorlogvoeren, dood en graf. Beseffen wij hoe 't jong geslacht, Dat op moet groeien met problemen Die levensmoed en hoop ontnemen. Geen heil meer van de toekomst wacht? Wij oud'ren hebben nog gekend De tijd van rustige vermaken. Waarin we niet van vechten spraken; Helaas zijn wij die tijd ontwend. Toch blijft ons Maar dat is ni 't Klinkt als ee Een sprookje. de herinnering, »t de jeugd beschoren; n sprookje haar in d'ore mooi maar zonderling. Wij zijn het aan de jeugd verplicht, Wijl zich 't karakter nog moet vormen, Niet dag aan dag haar te bestormen Met iets, waardoor de geest ontwricht. Laat ons beproeven uit de sfeer Waar 't jong geslacht in op moet groeien,. De geest van wanhoop uit te roeien. Geef 't weer blijmoedigheid, O Heer! GRé KEMPEN—STERRENBURG Het lied der aethergohev Reportage Voor de strtJdkrs MIL V tUsUM ij (415 6 00 VARA Nieuws 6 15 Populaire muzie 7.30 VPRO Bijbellezing 7.35 7.45 Passepartout 8 00 VARA Nieuws 8 05 Actualiteiten 8 12 VARA-Varia 8.15 Weense muziek Gevar. prograr Populair ^conce 10 45 Accordeonmuzlek Nieuws 11.00 Nieuws Maastrichts Sted Orkest 11.15 Parijs programma 1' .25 Gramofoonmuz. PROGRAM ZONDAG HILVERSUM I (301.5 m) HILVERSUM H (416 m KRO Nieuws 8.00 VARA Nieuws Gramofoonmuziek 8 15 Koperkwartet Hoogmis 8.25 8.30 Voor het platteland 8.40 Gramofoon 9.10 Sport 9.15 Verzoekprogramma NCRV Nieuws 9 30 Gramofoonmuziek 9.45 Geestelijk leven (KOR Ned. Herv. Kerkd. 10.00 Trio 10.25 Met en zonder omsll 10.50 Amusementsmui. 12.00 AVRO Muz.-mozalel 12.30 Voor de Jeu{ 1 20 Dansmuziek 1.50 Even afrekenen 1: 2.00 Gramofoon 2.05 Boekbespreking 2.30 Omroeporkest 3.50 Fllmpraatje 4.05 Boekbespreking 4.30 Sportret NCRV Gramofi KRO Apologie Gramofoonmuz Fred Is ln de stad Voor de strijdkrachten Kent gU uw Bijbel? Nieuws 7.30 Bijbelvertelling KRO Actualiteiten 7.45 Boekbespreking 7 52 8.00 AVRO Nieuws De gewone man8.06 Strijkorkest 8.12 Gevar. program. 8 35 Actualiteiten 8.45 Uit het vergeetboek 9.15 Mededelingen 9 20 Hersengymnastiek 9.50 Plano, viool. 10.25 Cabaret Avondgebed 10.45 Nieuws 11.00 Nieuws Kamermuziek 11.15 Gramofoonmuziek PROGR. MAANDAG HILVERSUM I (3015 NCRV Nieuw Gymnastiek Gramofoonm Voor de zieken Gramofoonmuziek Voordracht Bariton en plano HILVERSUM n (418 1 7.00 VARA Nieuws 7.15 Gramofoon 8.15 Gramofoonr 9.00 Gramofoon 9.15 9.30 FamiUecompetltle 10.00 VPRO Voor oude 10.05 Morgenwijding 10.30 VARA Gram.muzl 10.30 Voor de vrouw 10.45 Voor de zieken 11.20 Bariton en plano 11.40 Voordracht 12.00 Planoduo 12 15 Accordeonorkest 12.30 Mededelingen 12.33 Voor de boeren 12 38 Accordeonorkest 1.00 Nieuws 1.15 Promenadeorkest 1.45 lofoonmuzlek mofoonmuzlek lofoonmuzlek 4.20 Poppenspel 5 00 Voor de Jeugd 5.15 5 30 Walt Disney, klakb. 5 45 6 00 VARA Nieuws 6.15 VARA-Varla 6 20 Orgelensemble 8.00 Nieuws 8 05 Actuallteltei 8 15 Sextet 8 45 Cabaret lofoonmuzlek RADIO-CENTRA!.ETS ZONDAG 800 Nieuws 8.05 Gramofoon 8.30 Chansons 9.00 Nieuws 9.20 Light Orch. 10.00 Muziekgesch. 11.45 Jazzmuziek 12.00 Liederen 12.15 Plectrum kwartet 12.30 Weerberichten 1.00 Nieuws I.30 Voor - soldaten 4.30 Take It from here 5.00 Dansmuziek 5.30 Batavia 6 00 Orkest 7.00 Nieuws 9.30 Operette 10.00 Nieuws 10.15 Verzoekprogram II.00 Nleuwa 11.05 Gramofoonmuz Programma 4 8.00 Nieuws 8.10 Gramofoon 8.30 Weerberichten 8.32 Gramofoon 9.20 „Ranchers" 9.40 Sandy Macpherson 10.00 Nieuws 10.10 „Silver Chorda" 11.30 Orkest Cotton 12.00 Kunstoverzicht 12.08 Omroeporkest 1.00 Verzoekprogr. 2.15 Orkest 3.45 Verzoekprogram 6.00 Pioneers 6.15 Verzoekprogram 6.45 Gev. muziek 7.30 Ray's a laugh 8 00 Pirouettes 8.15 VIvent les Gosses 8.30 Orkest 9.30 Comm. Singing 11.00 Nieuws 11.15 Charlie Kunz 11.30 Macpherson 7.00 Nieuws 7.05 Gramofoon 7.30 Kroniek 7.40 Gymnastiek 7.50 Gramofoon 8.00 Nleuwa 8.05 Gramofoon 9.05 Gram. 10.00 Nieuws 10.10 Verzoekprogram 11.00 Orgel 1U0 Mus. while you w< 12.00 Operette aria's 12.15 Orkest 1.00 Nieuws 1.15 Ital. muziek 2.10 The days 3.00 Ménage 3.30 Ensemble 4.00 PI:rs 4.30 Orkest 5.00 Gramofoonmuz. 5.30 Kootwijk 6.00 Dansen 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Gram.muziek 7.50 Feuilleton 8.00 Kamermuziek 9.00 Actualiteiten 10.00 Nieuws 10.15 Orkest 10.50 Gramofoonmuz. 11.05 Mendelasobn 7 00 Nleuwa 7.15 „Bonjour le Mond 7.30 Accordeonorkest 7.55 Weerbericht 8.00 Nieuws 8.10 Gram. 8.10 Gram. 9 00 Kookpraatje 9.10 Gram. 10.00 Ménage 11.30 Gram. 12.00 Amus orkest 12.30 Orkest 245 Carnavalsprogram 4.00 Amus. orkest 4.30 Orkest 4.50 Sopraan 5.30 Gramofoon 6.00 Voor de soldaten 6 30 Gev. program 7.15 Orkesten 8 30 Verz program 9 00 Ralnbowroom 9 45 Starlight hour 10 00 Nieuws 10.15 Var. orkest 11.00 Nleuwa 11 15 Orkest

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5