Jlieuwc £riitscl)C (foumnl NEDERLAND AAN DE SPITS BIJ STIJGING DER LEVENSKOSTEN „Bram hulde zich thans weer in het boetegewaad Officier overdonderde verdediger met een krasse bewijsvoering Wist U VRIJDAG 17 FEBRUARI 1950 BUREAUX: ilogewoerd 103. Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNt 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8049 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F DIEMER CHRISTEL1J K-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staotirasticfe Is gfjrtleoen myn fier! in tcflfjenspocf De „Pasteur" en „Atlantis" op weg naar Nederland Zie pag. 3 Somber rapport over Europa De gehele wereld lijdt aan een chronisch dollartekort IN NEDERLAND ZIJN DE KOSTEN van levensonderhoud sterker gestegen dai In andere landen. Het deelt dit twijfelachtige voorrecht alleen met Australië. Tevens zijn in beide landen de werkelijke lonen enigszins gedaald. Het rapport van het secretariaat van de economische en sociale raad van de Verenigde Natiën, dat deze feiten aan het licht brengt, deelt Nederland in bij een grote groep van landen, welke Australië, Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en Denemarken omvat. In deze groep landen is in 1949 de Inflatoire druk verminderd, de econo mische bedrijvigheid op een hoger peil gekomen en de werkloosheid niet noe menswaard gestegen. Het tempo van de industriële bedrij vigheid vermindert echter zienderogen en de dalende vraag veroorzaakt voor bepaalde industrieën problemen, Neder land slaagde er tezamen met Frankrijk, Zweden en Groot-Brittannië in zijn in- voeroverschot te verminderen. Bepaald somber wordt het rapport, wanneer het handelt over de wereld handel en de positie van West-Europa. Een toenemend tekort aan dollars over de gehele wereld en aanhoudende econo mische moeilijkheden voor Europa en een deel van het Britse gemenebest wor- Buschauffeur hield twee agenten voor de gek Wilde met alle geweld aantonen dat z'n remmen niet deugden. Een buschauffeur van de N.Z.V.V.M. vond een zeker type bus bepaald on prettig. Hij kwam na één rit terug in de remise te Haarlem met de boodschap, dat de remmen niet deugden. Hij kreeg een andere wagen, maar toen hij terug kwam, moest hij de eerste weer nemen, want de bus was volkomen in orde. Maar de chauffeur had het niet naar z'n zin. In Spaarndam nodigde hij twee politieagentén uit zijn remmen te con troleren. En deze mannen bevonden, dat de remmen inderdaad niet deugden. Des wege kwam de directeur van de maat- schapij voor de kantonrechter. Honderd- vijftig gulden boete. Maar de directeur ging in hoger beroep. Gisteren bemoeide de Haarlemse redhtbank er zich dan mee. Toen bleek, dat de chauffeur de agenten voor de gek had gehouden. Hij had de druk op de luchtremmen vermin derd en de agenten verzuimden op de manometer te kijken. De Officier be rispte de politiemannen en vroeg vrij spraak- Welke eis de rechtbank inwil ligde. Chauffeur van Mussert had ook na de oorlog plezier Leefde met een vriendin royaal van geroofd geld. De vroegere chauffeur van Mussert, zekere K., leidde ook na de oorlog een tijd lang een plezierig leventje. Hij maakte vele uitstapjes, en grotere rei- kocht een dure auto en smeet met geld. Hij was namelijk bevriend met een andere politieke delinquent, mevrouw S. W. S.-V.. wier man nog gevangen zit. Deze dame werd na haar kamptijd chef de bureau van een pharmaceutïsohe groothandel in Haarlem en wist door fi nanciële handigheden f 22.000 machtig te worden- Zij stond sterk onder invloed van K. Voor de rechtbank werd gisteren tegen K. 2V: jaar geëist en tegen mevr. 15 maanden. Uitspraak 2 Maart. Bloeiende vruchtbomen in gierende storm Ondanks de gierende storm en de klet terende regen heeft de Betuwe al een Voorspel van de bloeitijd te zien. In de grote vruchtenkassen te Beesd1 (Gelder- maisen) prijken de perzik- en de prui- mebomen reeds met hun bloesems. Delftenaartjes bekeken de geadopteerde „Delft" De leerlingen van de zesde klasse der Hugo de Grootschool te Delft bezochten gisteren in Amsterdam het motorschip Delft van de K.N.S.M., dat door hun school is geadopteerd. In de salon wer den de kinderen op koek en chocola ge- tracteerd en onder leiding van kapitein W. C. Rijkeboer en enkele officieren werd ieder hoekje van het schip bekeken. Nieuwe plannen van de ECA op komst Het hoofd van de E.C.A.. Hoffman, heeft in een rede voor de Columfoia- universiteit nieuwe voorstellen van de EC.A. aan het Congres aangekondigd om meer kracht te zetten achter het programma voor de eenmaking vart Europa als wapen in de koude oorlog Hij wees er op, dat imen- nu 25 maan den moet doen over plannen, die in andere tijden gemakkelijk 25 jaar zouden vorderen. Europa kan zelf zijn dollars verdienen als het maar aanpakt en als wy het maar de kans willen geven, zeide Hoffman. Hij ontvouwde een plan ter voorkoming van een nieuwe oorlog, nl. versterking van de banden met Amerika door plannen als het plan- Marshall. 2. eenwording van Europa, en 8. uitbreiding der particuliere Ameri kaanse beleggingen. Slaagde men hierin niet, dan zou men niet voorkomen, dat het Kremlin de wereld zou veroveren zeide hij. Ongeveer tezelfdertijd klaagde de Voorzitter van de Franse raad van werk gevers, Georges Villiers, te Parijs, dat Amerika gemakkelijk driemaal zoveel van Frankrijk zou kunnen kopen, zonder Zijn indfustrie geweld aan te doen. OOK DIT ONKRUID SCHIJNT NIET TE VERGAAN. Ondanks de straffen, die enige tijd ge leden zijn opgelegd wegens geheime ra- Gio-uitzendingen, zijn er weer geheime zenders in Twente in de aether. Een speurtocht had nog geen succes. den voorspeld. De stimulans is namelijk veel zwakker geworden. De industriële expansie heeft de voortbrenging wel ver boven het vooroorlogse peil gebracht, doch de afzetmarkten zijn niet langer gunstig voor de verkopers. Het zijn echte kopersmarkten geworden. Het gebrek aan evenwicht in de han del tussen Europa en de rest vai wereld is een chronische kwaal ge worden. De vraag van de verbruikers in Ame rika wordt meer en meer bevredigd er zodoende voert Amerika niet genoeg ir om de rest van de wereld van dollars te voorzien. Het gevolg is, dat de overige landen de Amerikaanse productie-c schotten niet kopen. Vroeger verdienden de laag ontwikkelde landen de dollars voor Europa door hun uitvoer van grond stoffen. Maar door de toenemende indus trialisatie, verbruiken zij in de eerste plaats zelf veel meer van hun grond stoffen en in de tweede plaats kopen zij minder fabrikaten van Europa. Hierdoor staat Europa voor de moei lijkheid hoe het de gehele structuur van zijn handel en voortbrenging zal veran deren en nu de vraag der verbruikers vrijwel bevredigd is. vraagt men zich af, hoe men aan werkgelegenheid moet ko men voor iedere arbeider. Volgens het rapport was 1949 een jaar van belangrijke wijzigingen. De weder opbouw werd n.l. voltooid. In 1948 zag men een grote vooruitgang in het her stel van het evenwicht van de wereld handel, doch deze ging in 1919 verloren door de daling van de Amerikaanse in- Dientengevolge daalt weer Ame- rika's export, zodat er een nieuwe de- flatoire factor ontstaat. Bovendien is de industriële expansie in Amerika voltooid. De vraag vermindert en er vormen zich overschotten. In 1949 een kwart meer ge produceerd dan in 1938 Het algemeen productie-indexcijfer over 1949 bedraagt 126, op basis 1938 100. In 1947 was het 94, in 1948 113- De gemiddelde dagproductie bedroeg in December j.l. 136 (in September 130, October 138, November 137) procent van die in 1938. Grootkruisen over en weer in Rio Prins Bernhard zette handtekeningen- Prins Bernhard overhandigde tijdens een lunch in Rio de Janeiro het groot kruis van de orde van de Ned. Leeuw aan president Dutra. Hij ontving op zijn beurt het grootkruis van het Zuiderkruis, de hoogste Braziliaanse onderscheiding. De Prins legd een krans bij het monu ment van hertog Caxia, de opricher van het Braziliaanse leger, bezocht het kei zerlijk museum, woonde enkele malen een ontvangst en diners bij, was te gast bij èen millionnair die nauw betrokken is bij de olieraffinaderijen in het land, en zal morgen een picnic meemaken van vooraanstaande zakenlieden. In het keizerlijk museum vroeg een vrouwelijke employé de Prins om diens handtekening, die de Prins, naar hij zeide, gaarne gaf. Toen een ander meisje de Prins om zijn handtekening vroeg, tekende hij, maar zei: „Zeker, maar meer niet." FLUISTERCAMPAGNE: CHURCHILL IS DOOD Temidden van de (nogal woorden rijke) verkiezingscampagne in Groot- Brittannië begon gisteren het gerucht de ronde te doen, dat Winston Chur chill overleden was. De telefoon op het hoofdkantoor der Conservatieve Partij werd overbelast, toen mensen inlichtingen vroegen over zijn „dood" of „ernstige ziekte". Dit was gister morgen in alle vroegte. En Churchill lag vredig in zijn landhuis in Kent te slapen. Toen men hem vertelde, wat men over hem de wereld ingestuurd had, was hij, zoals te begrijpen is, nogal geërgerd. Hij zond een verkla ring naar de dagbladen: „Ik heb van vele kanten vernomen, dat een ge rucht in omloop is gebracht over mijn overlijden. Dit is geheel onwaar. Als goed voorbeeld voor een fluister campagne is het niet bijster geslaagd He zou veel aardiger geweest zijn, om dit gerucht te bewaren voor de d3g van de verkiezingen". Zijn eerste op merking was: „Het bericht is sterk overdreven". Verdachte vrij door fout in dagvaarding Even te voren was een jaar tegen hem De jonge Haarlemse bakkersknecht J. L., tegen wie gisteren voor de rechtbank aldaar een jaar gevangenisstraf werd geëist wegens inbraak bij zijn- patroon, werd in vrijheid gesteld, omdat de ver dediger, mr Boender, opmerkte, dat er een fout in de dagvaarding stond. Daarin werd namelijk gesproken van „politie rechter" in plaats van „arrondissements rechtbank". Voorlopig alleen de V.N. Truman niet van plan om Stalin buiten de Y.S. te ontmoeten Ruzie met verslaggevers over zijn onderhoud met Krock PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren, tijdens zyn wekelijkse persconferentie te Washington er op gezinspeeld, dat hy de gedachte van een mogelijke vredes missie naar Rusland nog niet heeft losgelaten. De Ver. Staten hebben de deur nog altijd openstaan voor internationale onderhandelingen over de controle op atoomwapens, zei hij. Opnieuw wees Truman het voorstel voor een mogelijke bijeenkomst va: Grote Drie in het buitenland, dat enige dagen geleden door Churchill werd geuil van de hand en hij herhaalde zijn vorig verklaring, dat hij niet van plan- is d Ver. Staten te verlaten, om Sta-lin of enig ander staatshoofd te ontmoeten. Hij antwoordde op een vraag, Arthur Krock, de correspondent van „New York Ti-mes", die, zoals bekend een onderhoud met Truman had, zijn woorden-juist had weergegeven, toe: schreef, dat, zo er geen politieke verkie zingscampagne aan de gang w-as geweest, Truman in 1948 opperrechter Vinson met een vredes-zending naar Stalin zou heb ben laten reizen. Dit onderhoud had ernstige ontevreden heid en jaloezie gewekt onder de slaggevers, die aan de president vroegen, of de regel van het Witte Huis tegen het toestaan van exclusieve interviews niet meer geldt. Truman antwoordde, dat zij niet zo heetgebakerd moesten zijn en dat hij zich vrij achtte om de regel te breken. Hij zei: „Ik laat me door niemand onder censuur stellen". Er vielen nog enkele harde woorden, maar toen kwam het ge- Maatregelen tegeii Franse communisten Het Franse kabinet heeft bevel gege ven de veiligheidsmaatregelen te ver scherpen en te waken tegen de commu nistische agitatie om de ontschepingen van Amerikaanse wapens en de vrije toevoer van wapens naar Indo-China te blokkeren. „Men weet, wat men aan de K. V. P. heeft" „De Katholieke Volkspartij staat een politiek voor, die ook voor de niet- gelovigen niét in doeken is gewikkeld. Men weet wat men aan haar heeft en wat zij nastreeft, op grond waarvan zij it het te moeten doen, hoe zij hel wil doen en waarom zij het wil doen." Aldus sprak vanmiddag de voorzitter de KVP, de heer W. J. Andriessen, op de partijraadsvergadering, die vandaag n> morgen in Utrecht gehouden, wordt. ONTPLOFFING IN CHEMISCHE FABRIEK IN MICHIGAN In Midland (Michigan V.S.) heeft zich en hevige ontploffing voorgedaan in een chemische fabriek, die mijlen ver te horen was. Zes arbeiders kwamen om het leven, terwijl een aantal anderen werden gewond. sprek weer op de grote politiek.en Tru man verklaarde nog, dat hij in- de orga nisatie der Verenigde Naties nog altijd het middel ziet om tot onderhandelingen te komen. Op een diner van de Democratische Partij heeft de president gisteravond nog gezegd, dat hij de voorstellen voor een bezuiniging op de defensie en de uitga ven voor hulp aan het buitenland van de hand zal wijzen. De opbrengst van dit diner, dat 100 do-llar per persoon kostte, is voor de partijkas bestemd. Mao als dichter Gedichten, geschreven door de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng, in het Russisch vertaald en voorgelezen tijdens een avond ter ere van de Rus- sisch-Chinese vriendschap, werden door de toehoorders met bijzondere hartelijk heid ontvangen, aldus schreef het Mos- kouse Litteraire Blad. Doelstelling In een manifest voor de verkiezingen, die op 12 Maart in de Sowjet-Unie wor den gehouden, stelt de communistische partij zich tot taak „de strijdkrachten der U.S.S.R. gestadig te versterken, teneinde in een vreedzame wedijver met het ka pitalistische stelsel het socialisme te doen zegevieren". Prinses Marijke krijgt veel verjaardagsbezoek Prinses Marijke zal morgen ter ge legenheid van haar derde verjaardag ontvangen: mevrouw Post, de weduwe van Johan Post, die een van haar peten was. De andere peet, mr Andree Wiltens heeft uit Indonesië een cadeautje aan het jarige prinsesje gestuurd: een kleine zilveren tjitjak (kleine muurhagedis). Te circa kwart over elf zal op het paleis, zoals elders gemeld, worden ont vangen een delegatie van de verbindirigs- troepen. Vele particulieren, die de jongste prin ses persoonlijk willen feliciteren, worden verwacht, o.u. prof. dr H. J. M. Weve. Een groot aantal geschenken werd reeds op paleis Soestdyk ontvangen, o.m. een zending in Nederland vervaardigde speelgoedbeesten. Koningin en prinsesjes Maandag naar St Anton Half Maart terug oqi de Prins te verwelkomen. Officieel wordt thans bevestigd, dat d-e Koningin a.s. Maandag met de prin sesjes Beatrix, Irene en Margriet de vacantiereis naarSt. Anton hoopt te kunen aanvaarden! Tijdens de afwezigheid zal Prinses Wilhelmina zich met -het toezicht op haar jongste kleinkind, prinses Marijke, be- De Koningin is voornemens half Maart naar Nederland terug te keren teneinde Prins Bernhard bij zijn aankomst in het vaderland te kunnen begroeten. (Prins Bernhard zal dus niet, zoals de Volkskrant gisteren opperde, naar Oos tenrijk gaan). De heen- en terugreis zullen per ko ninklijke trein worden afgelegd. Gedurende het verblijf buitenlands van dè Koningin, kunnen request-en en an dere verzoeken op de gebruikelijke wijze geadresseerd worden aan het paleis Soestdijk. STEENKOOLRANTSOENERING IN V.S. Als gevolg van de mijnwerkersstaking in Amerika is in de staat New York steenkool-rantsoenering ingevoerd. Voor Marijke's derde verjaardag wapperen morgen in héél Nederland vlaggen! DE 41-JARIGE J. P. S., de bekende Rotterdamse illegale werker Bram, die 75.000 gulden heeft verduisterd uit vroegere Illegale kassen, bedierf vorige week de stemming voor de Rotterdamse Rechtbank door enige afgelegde beken tenissen in te trekken. Maar voordat gisteren het pleidooi zou beginnen, ver klaarde hij, dat hij een grove fout gemaakt had. Hy bekende alsnog onvoorwaar delijk het hem ten laste gelegde. Zijn raadsman, mr S. J. Polak, die de vorige week verklaarde, dat hij voor de houding van S. de verantwoordelijk heid op zich nam, merkte nu op, dat hij zijn cliënt "niet voor zijn houding had geïnstrueerd. Ook hem had deze hou ding verwonderd. „Ik heb de fout gemaakt de man mee te nemen en hem bij de juridische be togen met de andere advocaten aanwezig te laten zijn", aldus mr Polak. In deze betogen had S. een middel gezien om vrijgesproken te worden, zodat hij zich hieraan had vastgeklampt. Mr Polak hield echter vol, dat de gelden na de bevrijding aan de stichting LO-LKP be hoorden. Daarom vroeg hij vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Vorige week werd een jaar gev. straf (m.a.), waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist. De raadsman vervolgde: „Niemand zou geloven, dat-de correcte consulaats ambtenaar S„ die tijdens de bezetting tot het „gangsterdom" is gekomen, daaruit ongerept te voorschijn zou ko men. Ook bij het M.G. zijn fouten ge- Brabants Luilekkerland Een vrachtauto van een Roermondse melkinrichting, met 5000 liter slagroom op weg van Brabant naar Luxemburg, kantelde in een scherpe bocht bij Schaik in een beekje. In een oogwenk was dit beekje verankerd in een zeer zacht kab belende stroom slagroom, die bij de toe schouwers Luilekkerland-ideeën opriep. Mr N. S. Blom thans benoemd Bij K.B. -is mr N .S. Blom thans be noemd tot staatssecretaris van Buiten- landse Zaken. Hij zal speciaal Indone sische Zaken behandelen. Hij is reeds door de Koningin op Soestdijk beëdigd. Staking bij bussen en trams te Djakarta Het openbare verkeer te Djakarta (Batavia) is ontwricht door de staking van 300 man van de Bataviase Ver- keersmij., zodat trams en bussen stil staan. maakt. Deze mensen zijn echter niet vervolgd, daarom is het een schandaal, dat S. wel wordt vervolgd. Wanneer verdachte by het M. G. was gegaan, wat hem gevraagd is, dan had hy hier nu niet terecht gestaan. Is hier soms sprake van klassejustitie?" De Officier van Justitie bewees, dat er van „niemandsgeld" geen sprake was. Op een vergadering van het centrale bureau Lande lijke Organisaties, op 4 October 1945 gehouden, werd met algeme ne stemmen besloten, dat de fi nanciële bronnen van de stichting LO-LKP die zijn, welke op dat ogenblik in 't bezit waren van de LO-organisaties. De Officier toon de een foto van die vergadering, waarop ook verdachte en de mede plichtige T. E. voorkomen. Mr Polak antwoorde. dat de Officier het hem nu wel uiterst lastig maakte- Toch vond hij het nog moeilijk te ge loven, dat het geld aan de stichting zou behoren. Voordat de president de uitspraak op 2 Maart bepaalde, merkte hij op, dat ook hij gehoopt had, dat deze zaak niet voor de rechtbank zou komen, omdat hij voor het illegale werk waardering had. De raadsman heeft betoogd, waar om de zaak niet vervolgd had moeten worden, maaar de president achtte het juist, dat het wèl gebeurd is. Verbindingsdienst in Soe9tdijk op verjaarsvisite Het fèit, dat de Verbindingsdienst van de Kon. Landmacht zich voortaan mag beschouwen als petekind van pringes Marijke, zal morgen, op haar verjaardag dus, worden gevierd met een parade in Utrecht. Na afloop zal een deputatie zich naar Soestdijk begeven om de jeug dige petemoei een attentie te bewijzen. KONINGIN OP CONCERT IN UTRECHT Koningin Juliana heeft gisteravond, vergezeld van baron Baud en echtge note, het galaconcert bijgewoond, dat het Concertgebouworkest in Tivoli te Utrecht voor het Rode Kruis gaf. Na afloop ver bleef H.M. enige tijd in hotel Des Pays Bas. Kwestie van geld Vele klachten, en terecht, zyn reeds gewezen over de chaos in het geld wezen, een chaos, welke hierin bestaat, dat er verschillende soorten kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen in omloop zijn. Wij zijn geen vreemdeling in Neder land, maar wij vermoeden zo. dat vreem delingen die ons land bezoeken, met het voor zichzelf overwinnen van deze chaos de grootste moeite zullen hebben. Laat ons hopen dat niemand van degenen, die met vreemdelingen in aanraking komen, van hun moeilijkheden misbruik maakt. Nu deelt minister Lieftinok in de schriftelijke voorbereiding van zijn be groting aan de Eerste Kamer mede. dat het vermoedelijk nog tot eind 1951 zal duren voordat alle leed in dit opzicht ge leden is. Wel worden steeds meer nieuwe munten afgeleverd §n worden evenredig daaraan oude munten aan de circulatie onttrokken. We gaan dus de goede kant op. Wij zijn maar leken als het op maken van nieu^ geld aankomt. Nimmer voel den wij in ons de neiging opkomen om valse munter te worden. Misschien ligt het daaraan, dat bij ons de vraag rijst of het niet mogelijk was geweest, bij de aanmaak van nieuwe munten telkens één bepaalde muntsoort een beurt te geven of desnoods twee tegelijk. Misschien had dan tevens het tempo wat opgevoerd kunnen worden. Die zorgen van die vreemdelingen kun nen we maar niet uit het hoofd zetten. En aan het verdriet van de automatieken temidden van deze geldqhaos durven we helemaal niet te denken, daarvoor zijn we zelf wellicht iets te weinig auto matisch Spaarzamelijk In hetzelfde stuk waarin minister Lieftinck aan de Eerste Kamer mededeling doet over de chaos in de geldsoorten, vertelt hij iets over de spaaractie. Zoals bekend is er opgericht bij de wet nog wel een nationale wiens taak het is om het sparen i ruimste zin te bevorderen. Er waren leden van de Eerste Kamer, die betwij feld hadden, of de propaganda, welk» deze spaarraad voor het sparen voert wel zin heeft. Zij waren nog altijd van oordeel, dat de beste propaganda bestaat in het goede voorbeeld. En in dit op zicht zou de overheid misschien zelf wel iets kunnen presteren, meenden ze. Nu is een der propagandamiddelen van de spaarraad een- blad, dat onder de naam ,,De Spaarraad" op ruime sohaal wordt verspreid. De minister weet thans te melden, dat er gedurende het tweede halfjaar van 1949 1709 brieven bij de spaarraad zijn binnengekomen. Dat zou dan een belangrijk getal zijn. Zelfs echter wanneer wij over het hoofd zien, dat per maand berekend de getal len binnenkomende brieven in de laatste maanden van dat half jaar nog terug liepen, vinden wij het totaal cijfer, gezien het cijfer der Nederlandse bevolking, integendeel gering. Neen. de minister zal sterker materiaal moeten aanvoeren. Want hierin is hij al tespaarzamelijk geweest. Veertien jaar geëist tegen Van der Vaart Smit -Hij is altijd een rare sinjeur geweest" (Van een onzer verslaggevers.) Veertien jaar gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank (Bijzondere Kamer), mr F J. G. van Voorst tot Voorst, gisteravond tegen dr H. W. van der Vaart Smit. Dit geschiedde na een uitvoerig ver hoor, waarin vèel omtrent verdachte's karakter kwam vast te staan. De getui genverklaringen zeiden, dat hij altijd „een rare sinjeui-" is geweest. Toen zijn verloving eens afraakte, heeft verdachte de helft van alle cadeaux teruggezon den, zodat zijn verloofde doormidden ge zaagde schilderijen, halve vazen, e.d. terug ontving. Hij was in de jaren 1936 tot '38 geheim lid van de N S.B, en men heeft hem tijdens de bezetting de ge meenten 's-Gravenzande en Alphen a.d Rijn als burgemeestersposten aangebo den. Hij bedankte evenwel voor de eer, omdat het bem te weinig opleverde. Hij was een „baantjes-jagende N.S.B.'er", zo zei de president jhr mr van Meeuwen. In zijn requisitoir achtte de Officier het verraad van prof. dr K. Schilder en de heer W. C. F. Scheps, dat verdachte ten laste was gelegd, bewezen. Ook het verraad in een zwarthandelaffaire i een zekere Stoete, achtte de officier be- Indonesiërs arresteerden Nederlandse militairen Hirschfeld diende een verzoekschrift in TJ LLII.K VERNEEMT vit BETROUWBARE KRINGEN to Djakarta (Batavia), li dat Indonesische strijdkrachten zowel in Djakarta ais in Bandoeng verschei- dene Nederlandse militairen hebben gearresteerd en dat dr Hirschfeld verzocht heeft om hun vrijlating. Men meent, dat deze militairen betrokken waren bfj optreden van kapitein Westerling. In Nederlandse kringen verklaart m dat ongeveer 17 militairen, onder wii Europeanen, worden vastgehouden DAT in Assen levenslang werd geëist tegen de ex-politiekapitein B. van Wij nen uit Meppel, die zich in de oorlog beestachtig gedroeg, alsmede tegen de "l-j. chauffeur K. Robbertsen uit Arn- sm, die terreur uitoefende in Hooge- DAT Noorse artsen en architecten deze week ons land bezoeken om zich op de hoogte te stellen van de zorg voor geesteszieken en epileptici. DAT men deze week in de N.O. Poldei begonnen met de bouw van 24 boer derijen. DAT Amerongen een nieuw gemeente huis krijgt. DAT in Urk een nettenfabriek wordt gevestigd, die aan honderd man werk zal bieden. DAT drie groepen Eng. landbouwers Mei en Juni Friesland zullen bezoe ken. DAT het buiten Blauhus te Oranje woud is aangekocht voor Ned. Herv. verplegingshuis voor chronische zieken. DAT de 40-j. A'dammer J. H. ter H. is gearresteerd wegens tien inbraken ir, Almelo. DAT in Utrecht 8 j. werd geëist tegen de Waffen SS-er C. G. van Baaien uit Utrecht. DAT 77 j. oud in Assen is overleden prof. ir Jakob Elema, oud-hoogleraar te Wageninigen en vroeger landbouw- consulent voor Drente. DAT Rucphen (N. Br.) een extra bouwvolume van 28 huizen heeft gekre gen ter vervanging van krotwoningen DAT de Brabantse busonderneming B.B.A, zowel de tarieven als de salaris sen met 5 pet heeft verhoogd. DAT de Haarlemse rechtbank de 39-j. magnetiseuise A. K.H. wegens oplichting (dié niets met haar beroep te maken had) tot 4 mnd. veroordeelde en een -j. collega van haar, wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunsi, tot f600 boete. DAT in Roosendaal een practische er theoretische typografencursus is begon- welke gevolgd wordt door hen die eertijds werden opgeleid in Dordrecht, Tilburg, Breda en geheel Zeeland. DAT morgen namens de burgerij van Breda aan het commando van hei artillerie-opleidingscentrum aldaar vier trommen worden aangeDoden. DAT de uienprijzen op Goeree-Over- flakkee ongekend hoog zijn (45 ct per kilo bij de boer) en tot Februari ru:m 35 millioen kg het eiland verliet, (v.j. 44 millioen). DAT de - Canadese minister van Han del, C. D. Howe, vandaag en morgen ons land officieel bezoekt en vandaag aan zat aan een lunch en een diner met en kele ministers. DAT de 32-jarige bankwerker W. den H. en de 51-jarige koopman J. A. N. F. H. beiden uit Rotterdam, die resp. we gens het maken en te koop aanbieden uit koper en lood vervaardigde DAT binnenkort de distributiebepalin- ;n voor Nederlandse scheerwol worden afgeschaft. DAT C. Haag gisteren door de K.L.M. werd gehuldigd, daar hy 25 jaar agent dézer luchtvaartmaatschappij in Bussum was. dat verscheidene der Indonesische sol daten deerlijk geslagen zijn om hen aar 'het spreken te krijgen. Een afschrift van het Nederlandse verzoek is aan de Unci gezonden. Nederlandse officieren krijgen geen toestemming de gearresteerden te bezoe ken. Het Indonesische leger wijst het verzoek van de Unci om vrijheid van be weging voor de militaire waarnemers af. Het wil namelijk niet dat deze lieden zich vertonen in streken, waar geen Ne derlandse soldaten liggen. Het stelt zich op het standpunt, dat de Unci geen mi litaire waarnemers nodig heeft. Morgen komen ze thuis De ontscheping van militairen aan boord van de Cheshire begint morgen ochtend om 8 uur en van die aan boord van de Zuiderkruis om 11 uur. Beide schepen komen in Rotterdam aan. De troepenschepen Kota Inten en Si- bajak zijn gisteren uit Djakarta naar Rotterdam vertrokken. KONINKLIJKE GIFT VOOR DIACO- NESSENHUIS TE BREDA. Koningin Juliana heeft een bedrag be schikbaar gesteld voor het fonds, dat de bouw v' een nieuw diaconessenhuis in Breda i .inancieren. wezen Gezien de halsstarrige houding van de verdachte, die nu nog ..groot" wil doen, achtte de officier een zwaardere straf nodig. Vandaar dat hij tot zijn Het was al half zeven, toen de raads man, mr Reuser, zijn pleidooi begon. Hij betwijfelde, of Van der Vaart Smit ver antwoordelijk kan worden gesteld voor de artikelen, die van zijn hand gepubli ceerd werden. Zo min als de keuken meid, die het eten opdient, verantwoor delijk is voor de kwaliteit van de maal tijd, zo min verdachte voor deze artike len van zijn hand, aldus de advocaat, maar de officier bleek het daar geenszins mee eens te zijn. Het ontbreken van berouw mocht bij verdachte niet tot strafverzwaring leiden en de verdediger, die ook de verraad zaken niet bewezen achtte, vroeg ver nietiging van de dagvaarding op enkele punten en onmiddellijke invrijheidstel ling bij de uitspraak. Over 14 dagen wordt het vonnis uib- gesproken. Zoals men weet, is v. d. V. S. indertijd door het B.G. te Amsterdam tot 9 jaar veroordeeld. Van dat vonnis kwam hij in hoger beroep, waarna de Bijz. Raad van Cassatie de zaak terugverwees naar de Bijzondere Kamer van de Haagse Recht bank. Bomen ook sluiten als kloksein niet overgaat? Twee maanden voorwaardelijk tegen overwegwachter geëist- Twee maanden voorwaardelijk werd gisteren voor de Bossche rechtbank ge- eist tegen de overwegwachter H. de G. uit Geldrop. Hij had verzuimd op een bepaald ogenblik in begin October j.L in Eindhoven de bomen te sluiten. Een ambulanceauto werd door een trein ge grepen. De chauffeur werd gedood en een verpleegster ernstig gewond. De G. verklaarde, dat hij het kloksein nie4 had gehoord. Hij had met collega's al vóór het ongeluk een request bij de N.S. ingediend, waarin zij om betere be veiliging vroegen in de vorm van een wekkersysteem. De officier meende ech ter, dat De G. de bomen ook had moeten sluiten al ging het kloksein met over; hij blijft verantwoordelijk- Uitspraak 2 Maart. Het Duitse schip „Konsul Schulte", dat by Emden in de Eems aan de grond liep, is gisteren vlotgesleept. WEERBERICHT Voorjaar Tot morgenavond verwacht De Bilit: Droog en nog overwegend zonnig weer met een matige wind uit Zuidelijke richtingen. Over dag zeer zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN I Februari Zon op 7 50, 25 Febr. E.K. maan op 8.38. onder 19 54

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1