Gerehabiliteerde Zaterdagmiddag-markt deed Leiden vrolijk zijn Alphen aan den Rijn hoopt op een flinke en principiële burgemeester NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 13 FEBRUARI IS* de„: Tienduizenden schuifelden bevlagde kramen Tam en akelig marktleven op de Hooigracht (Van een onzer verslaggevers) E MARKTKOOPLIEDEN zijn over het algemeen van mening, dat d$ Leidse i haar rechtmatige eer is hersteld, nu zij naar de Botermarkt Vismarkt is teruggekeerd. Ze zijn erkentelijk, dat, wethouder D. van der Kwaak, die enkele weken geleden had toegezegd ajle medewerking te zullen verlenen het marktprobleem tot een bevredigende oplossing te brengen, zijn woord heeft gehouden en ook hun belangen met zorg heeft gewogen. Zaterdagmiddag hebben wij de r tics op de terugkeer van de markt nabij waargenomen en daarbij bleek heel duidelijk, dat ook het publiek ingenomen is met 'het besluit om markt haar oude. vertrouwde plaats terug te geven. De Leidenaar is knocht aan de markt. Hij weet, dat zij de stad op Zaterdagmiddag een bepaald cachet geelt, dat in de stedelijke samen leving met haar conglomeraat van on wankelbare tradities niet gemist kaï worden. De markt is dan ook een stukji echte Leidse traditie. Het eerste besluit om de markt naar de Hooigracht te plaatsen heeft hij misschien wel als brute aanval op het bruisende handels- en tegelijk gezelligheidsleven binnenstad op de laatste dag der week beschouwd. De Hooigracht hadi niet al leen op de verkopers, maar ook op de kopers een ongunstige invloed; hi marktleven was er tam en akelig. 't Centrum van Leiden heeft Za terdagmorgen in do vröegte dan oók spontaan de vlaggen uitgestoten. En alle kramen waren eveneens vro lijk gepavoiseerd. 't Was een ware vlaggenzee- De sterke wind te sterk voor deze heuglijke dag! joeg flarden gramofoonmuziek over hel marktterrein, waar van 's morgens tot 's avonds het gedruis -van het vele publiek de goed-gemutste kraamhouders als harmonische klan ken in de oren speelde. Een moeder met vijf kinderen bij zich vertelde ons op de vraag hoe zij nu dacht over het eerherstel van de markt, dat zij haar kroost de achterliggende negen weken moest thuis houden, omdat ze de zaak op de Hooigracht wat al te benauiwd vond. Een vader noemde allereerst de opzet van de Hooigracht totaal verkeerd. De tenten stonden met hun neus i huizen. Ze hadden de hele Hooigracht voor het verkeer moeten afsluiten er dan de kramen op de rijweg moeter plaatsen. Maar zoals 't nu is is 't onge twijfeld best Veel verlies had een texticlkraam- houder op de Hooigracht geleden. „Vanmorgen heb ik hier al meer ver kocht dan op drie volle Zaterdagen daar". En hij wees niet zonder bitter heid op zijn gezicht in de richting van de plaats, waar hij de vorige Zaterdag nog hele kwartieren met zijn armen over elkaar had gestaan. Zelfs z'n vaste klanten heeft hij er niet gezien! „Maar vanmorgen kwa men ze weer opduiken". Opmerke lijk was de verklaring van deze man, dat het publiek uit de omliggende gemeenten van Leiden blijkbaar ook niets voor de Hooigracht heeft ge voeld, want bijna niemand van de kooplieden zag z'n buitenklanten De palinghandelaar, op wie onze aan dacht viel, betoogde met alle zekerheid, die in hem was. dat de Leidenaars ach ter het stadhuis veel vrijer plegen te zijn dart in de stijve'omgeving vön. de Hooi gracht „met al die deftige hoge huizen met grote ramen en fluwelen interieurs". „Hier durven ze heus wel eeh stuk of' wat palinkjes te verorberen". Een haringtenthouder liet zich Kunst en Letteren Iemand uit dit huis Deze „thriller" van Gerald Vandon is een rustig kabbelend beekje. De mensen leuteren gezapig van het eerste tot het laatste woord, zonder dat er zoiets van actie komt. Alle elementen zijn reeds in het stuk aanwezig om het geheel een saaie vertoning te doen worden. De spelers van Litteris hebben Zater-r dagavond een paar uur lang staan vech ten met dit stuk en eerlijkheidshalve moéten we zeggen, dat de saaiheid over wonnen heeft. Gelukkig is er nog ge legenheid voor „oefenwedstrijden", aleer dé tweede, derde en vierde opvoering plaats vindt. Waarmee we willenzeg gen, dat het niet uitgesloten is, dat bij deze opvoeringen de overwinning aan Litteris is. Vooral met de tekst werd een zware kamp gestreden en daardoor werd het tempo vanzelf te traag, wat zo'n stuk helemaal niet hebben kan. Het spel krijgt dan ook niet het volle pond, zodat de besten niet ver boven draaglijk uitkwa- We hopen voor Litteris en. met name voor Han de Wilde als regisseur, dat elle deprimerende obstakels by de vol gende opvoeringen weggenomen zullen zijn. Bn, lyke geest uit en vertelde er triomfan telijk bij, dat z'n knecht 's morgens 's middags snel met de auto naar Sche- veningen moest gaan om nieuwe raad te halen. En dan de schilderijen-verkoper, op het Stadhuisplein soms wel 30 „doe ken" van de hand deed, maar op de Hooi. gracht op het schamele resultaat van vijl schilderijtjes moest leven. We kunnen zo doorgaan: voor C. er A. stond een boterboer, die om 11 uui al een extra hoeveelheid boter en vel moest laten aanrukken. Hij zei, dat het Leidse publiek met vernieuwde animo de markt heeft veroverd. Deze indruk is dunkt ons wel voldoen de om te kunnen beweren, dat de oplos sing van het marktprobleem, zoals die Zaterdag onder gejuich als het war werd gerealiseerd, de beste is. Kijkers toerden kopers' Tot slot in het. kp.rt. nog igts^overd winkeliers- In de" eerite plaats dje van de Hooigracht. -Natuurlijk vindenzij- het niet aangenaam, dat de markt bij hun winkels verdiwenen is. „Kijkers voor onze etalages werden imme përsF' Maar zij toonden zich reëel ven toé, dat de markt op hun straat toch geen reden van bestaan had. „De koop lieden stonden zich arm", zei keiier. „En daarbij komt, dat de .markt altijd op de Botermarkt is geweest wij haar aanwezigheid' hier eigenlijk als verrassing/die wij niet hadden mi gén Verwachten, moesten zien". De winkeliers op de Botermarkt juichen. „We zyn zo blij als een kind! En wy niet alleen. De kooplieden nog veel meef. En ook de gemeente! En ook de Breestraat. En ook het pu bliek! Vooral dit laatste is belang rijk". De eigenaar van een heren modezaak deelde ons openhartig mee, dat zyn Zatcrdagomzet met niet min der dan f 1000 was toegenomen. En laten ze die flauwe kul nou nooit meer uithalen!" Feestavond van „Zuider kwartier" De. speeltuin- en korfbalvereniging .Zuiderkwartier" heeft Zaterdagavond oor haar leden in „Den Burcht" een feestavond gegeven. De hoofdschotel van het feest bestond uit de opvoering door de toneelclub der vereniging van het blijspel „Een vriend komt over". De heer A. Heetveld, voorzitter, opende en verzocht de aanwezigen alle aandacht het materiaalfonds te besteden. Er een verloting op touw gezet, die ge lukkig de pot van het fonds wat heeft versterkt. De tonelisten hebben hun best ge daan het blijspel zo goed mogelijk op Zij zyn er in ieder geval in geslaagd de leden van „Zuiderkwartier" paar aangename uurtjes te bezorgen. Het spel van dochter Jo vonden wij het best. Er was muziek van het „Allround kwartet" o.l.v. Jack Smit. De avond werd bijgewoond door de heer D. Vijlbrief, vertegenwoordiger van de Ned, Unie van Speeltuin Organisaties, en de heer M. I. Smit, die de Leidse Bond van Speeltuin verenigingen vertegenwoordigde. Zilveren jubileum Op 'Zaterdag 25 Februari a.s. herdenkt de heer J. J. Dreef, conducteur bij de N.Z.H.V.M. te Leiden de dag, dat hy 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. ren: Johannes F., z. van M. Kriek en J. M. A. v. Velzen; Wilhelmina, A. Zaalberg en W. v. Es; Ma- dr. van M. Strik en J. Broers; Alida, dr. van C. Ouwehand en F. Bona- Martha M. H„ dr. van G. J. M. Bou- mans ep M. M. H. Bus; Jan, zn. van A. Verschoor en A. van Rijswijk; Wilhelm, J. C. v. Pruissen en H. v. Tin telen; Geertruida L., dr. van K, Ravens- bergen en A. de Mooij; Johannes H., zn. J. H. Gunning en W. Verkoren; Jo hannes H., zn. van J. H. Muijselaar en C. der Linden; Ele, zn. van J. H. Gille- baard en W. de Minjer. eden: P. van der Reijden, wednr., 84 j.; G. L. de Goederen, man, 78 j.; E. Bleiji, huisvr. van D. Bavelaar, M. Stipdonk, huisvr. van M. W. Hoeks, 31 j.; P. J. Klein, man, 66 j. Sfeer in t gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! Dat de in haar eer herstelde Zater- dagmiddagmarkt niet over gebrek adn publiek te klagen had, bewijst deze foto wel, die genomen is op de vismarkt. (Foto N. v. d. Horst) Twee drietallen bij Leidse Herv. Gemeente Voor de vacature van ds J. C. van Apeldoorn cn ds W. H. Kelder Het kiescollege van de Ned. Herv. Ge meente heeft gistermiddag in de Mare- kerk twee drietallen samengesteld, en voor de vacature van ds J. C. van Apeldoorn en voor die van ds W. H. Kel der. Het drietal voor de eerste vacature bestaat uit de predikanten N. den Oud sten te Alkmaar, J. C. Terlouw te Ot- terloo en J. Zwijnenburg te Huizen; dat de tweede uit de predikanten H. Beker te Eerbeek, J. G. Panhuizen te Hardenberg en J. W. Petegem te Zaan dam. Over veertien dagen zullen dus 2 beroepen worden uitgebracht. In de vac. van de heer A. J. Schone- eld werd tot diaken gekozen de heer V. Stokhuizen, terwijl in de vac. van de heer H. Arnoldus, eveneens tot diaken, werd gekozen, de heerP. Barendse. Ingebroke: Vanmorgen om 6 uur is de vitrine bij de winkel van de heer N. aan de Boter- •kt--opengebroken. Een aantal dames- handschoenen, een gerurte sjaal en" en-ge zelf binders werden ontvreemd. Spanning rond de Stadsgehoorzaal Tegenvoorstel ingediend De raadsleden Van Iterson (Prot. Chr.), Kortmann (KVP), en mr Vos (WD) hebben het volgende tegenvoorstel inge diend, inzake het plan tot restauratie van de Stadsgehoorzaal, dat hedenavond in de Leidse Raad wordt behandeld. De ondergetekenden, overwegende, dat het gebouw „Stadsgehoorzaal", dateren de van 1891 blijkens de toestand van de plafonds, de gangvloeren, de voorgevel en één der zijgevels, in een slechte staat verkeert; dat het economisch niet verantwoord is het door B. en W. geraamde bedrag van f868.000 in zulk een gebouw te in vesteren; dat anderzijds een gebouw als de ..Stadsgehoorzaal" als onmisbaar voor de gemeente Leiden beschouwd moet wor den en derhalve dit gebouw tihans ge bracht moet worden in een bruikbare staat, welke in de nabije toekomst geen gevaren oplevert; stellen voor; a. Aan de Stadsgehoorzaal worden op korte termijn die herstellingen verricht, welke nodig zijn om het gebouw in een zodanige staat te brengen, dat het bruik baar is als vergader, en concertzaal en geen gevaar oplevert voor de bezoekers of omgeving; b. Aan een door de Raad te benoemen studie-commissie uit de -burgerij wordt verzocht overleg met de dienst van Ge meentewerken ideeën naar voren te brengen en plannen te beramen, waarbij het probleem van een nieuw gebouw voor de gemeente Leiden in groter verhand wordt bezien, met name i.vjn- de in deze gemeente aanwezige en voor de ge meente vereiste ruimte voor het houden van grote vergaderingen en 'hot geven van concerten, toneelvoorstellingen en festiviteiten. FILMAVOND „HET HOOGELAND". Morgenavond, 8 uur, zullen in de Zui- derkerk de twee boeiende films „Was het zijn schuld alleen?" en „Het Hooge- landse werk in kleuren" van de bekende vereniging „Het Hoogeland" Chr. eniging tot stichting en instandhouding arbeidskolorties worden vertoond. In de eerste film wordt het reclasserings- opvoedingswerk in "de jeugdkolonie der vereniging treffend uitgebeeld, ter wijl het tweede filmwerk een volledig beeld geeft van het werk der vereniging haar vier arbeidskolonies en vier tehuizen, in dè reclasseringsafdeling en haar propagandawerk. Dat „Het Hoo geland" morgenavond een stampvolle Zuiderkerk mag begroeten! Dinsdag geen verenigde vergadering der Kamers was rekening mede gehouden, dal Dinsdag een verenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal zou kunnen worden gehouden Lv.m. de wets ontwerpen tot benoeming van een regent or het geval van erfopvolging tijdens inderjarigheid van de troonopvolger en tot benoeming van een voogd en regeling de voogdij over dé minderjarige koning. Het staat vast, dat Dinsdag geen ver enigde vergadering zal worden gehouden Op die dag zal ook de Tweede Kamer niet vergaderen. De Eerste Kamer begint die- dagy zoals gemeld is. met de hlg.^pol hésehonwingen bij de begroting 1950 Omtrent industrialisatie in de Bollenstreek moet men niét te veel verwachtingen hebben Aldus dé burgemeester van Hillegom in raadsvergadering over de uitkering per leerling aan de bijzondere scholen. De heren Vermeer en Stokman vonden het bedrag van f 22.07 te laag. De burgemeester ont kende dit. Met 7 tegen 6 stemmen werd besloten bij de minister op verhoging aan te dringen. Om misstanden bij het voorbereidend lager onderwijs te voor komen wilde men" r een' leeftijdsgrens vaststellen. Aan V.V.V. werd een sub sidie verleend van f 2000 en aan het comité bloemencorso voor één maal een subsidie van f 1000. Na geheime zitting besloot de raad tot aankoop van „Casa Nova" voor f 39 000. De Hillegomse raad heeft wel onder hoogspanning gewerkt, omdat h(j be halve de begroting nog een menu achttien gangen te verwerken kreeg- De burgemeester, die de vergadering opei de en leidde, deelde mee, dat de gemeen te een bouwvolume van 12 woningen had toegewezen gekregen en dat de bouwplannen der gemeente in beslotei zitting zouden worden behandeld. Aanvaard werd' na enig gediscussieer het plan van B^ en W. om in de huizen de Vosselaan in de douchecellen gas- geysers aan te brengen. De kosten zul len door de bewoners gedragen worden. Een crediet van f 15.000 werd toege staan voor de automatisering van het pompstation; dat zal een jaarlijkse be sparing van f 1000 aan overwerk geven De gasprijs zal met Vi c per m3 worden verhoogd. Bij het punt betreffende de aankoop an gronden aan de Meerstraat-Marijke- straat met een zich daarop bevindend woonhuis voor de prijs van f 68037 vroeg de heer Van Egmond. of de prijs van f 1-25 per M2 niet te hoog Scheuren in de nieuwe Marykeschool- m hebben volgens de voorzitter met bodemslapte niets te maken. De scheu ren zijn ontstaan door het.te vers ver werken van kalkzandsteen voor de bin- Bij de begrotingsbehandeling was de heer Loerakker, die de rij opende met vragen en opmerkingen betreffende mo gelijke industrialisatie in de bollenstreek, aieuwe beurs, centralisatie van de gasfabricage met de daaraan verbonden gevolgen voor kapitaal en personeel, tensieve woningbouw. Verder bepleitte hy sluiting van vermakelijkheden feestelijkheden en kermis gedurende de kerktijden. De voorzitter antwoordde o.m., dat men van industrialisatie niet te veel verwachtingen moet hebben. Kleine bedrijven, die geleidelijk uitgroeien, zal men kunnen aantrekken. In die lijn zullen B. en W. industrialisatie bevorderen. Met de centralisatie van de gasfabrie ken loopt het zo'n vaax-t niet en wa' treft de belangen der gemeente.de gas- stiohting zal terdege toezien. Met sluiting de vermakelijkheden gedurende kerktijden zal rekening worden gehou den. De bevordering van de woning bouw heeft de voortdurende aandacht van B. en W. Voorzichtigheid" is i-n deze zeer. geboden. Obk de heer Vermeer was overtuigd van de activiteit van B. en W. in deze zaak. Het college weet de visie van en C.H.; deze behoefde dan ook nader te \vorden toegelicht. In het jaar zal men met de'aanleg van sport velden in werkverschaffing beginnen. De heer Van Egmond drong op spoed De heer v. d. Boer, sprekende ovc politiek der gemeente ten aanzien de grondverkoop aan zich Vestigende industrieën, betoogde, dat de gemeente :eer zeker niet overvraagt. Voorts staat het vrijwel vast, dat de avondnijver- heidsschool dit najaar zal kunnen be ginnen. Naar aanleiding van een de heer Van Egmond in verband met de verbouwing van het gmeentehuis. de voorzitter, dat de raad binnen kort zal worden uitgenodigd va! plannen kennis te nemen. Een: uitgebreid debatontspon, zich Wethouder W. Brouwer stak als loco-burgemeester een Nieuwjaarsrede in die geest af Vandaag wordt de begroting 1950 behandeld TTET JAAR 1949 was het eerste volle jaar, dat voorbij ging met Koningin Julian: ILL Haar Koninklijke taak is uitermate moeilijk. Wy zullen ons allen gaarne snigen met de wens, dat het Haar gegeven moge zijn, ons land nog vele jaren te regeren in rust en vrede, gevrijwaard van economische inzinkingen en geleif bestuurd onder de Almachtige Hand van onze God en Vader. Het probleerr Indonesië kwam in een nieuw stadium. Een stadium, waarover verschillend ge dacht wordt, maar waarover de tyd, naar wy hopen, méér licht zal werpen. Zo sprak de loco-burgemeester van 4 woningen aan Gouwsluis, in te rich- Alphen aan den Rijn, de heer W. Brou- 1 vanmorgen in de eerste raadszit- van dit jaar. Om tien uur kwam de raad-bijeen en het zal een langdurige zitting worden, omdat immers tevens de begroting voor dit jaar zal worden handeld. Plus nog een serie van r 30 minder belangrijke agendapunten. Gelukkig, zo vervolgde de heer Brou- er zijn Nieuwjaarsrede, heeft in 1949 niemand van onze inwoners, die in I donesië als militair vertoefdén, zijn lev moeten laten. Spr. memoreerde het v« trek van mr Schokking (na slechts drie jaar!): Wy hebben hem leren kennen n magistraat van formaat. Als eer die met tact en beleid de wee die wij moesten gaan. Een man die toonde belangstelling te hebben vooi alles wat in het belang van Alphen was die niet vastberaden trek de nodige wegen en middelen aanwees. Een man eenvoudig en vriendelijk en, als het ei x aan kwam, zeer beslist. De ontstane vacature is nog niet vervuld en ook is nog niet bekend, wanneer een nieuwe benoeming kan afkomen en de ledige plaats wordt Ook overigens onderging het gemeen tebestuur wijziging. In het begin var 1949 moest de heer Jac. Spreij zijn func tie als raadslid en wethouder op medisch advies neerleggen. Gelukkig mogen wij zeggen, dat de heer Spreij weer veel beter is dan enkele maanden geleden. Als raadslid werd zijn plaats ingenomen door de heer G. Gesman. De wethouders zetel werd bezet door de heer J, v. d. Berg. Spr. releveerde ook de in Septem ber gekomen Wijzigingen. Op 1 Januari 1949 bedroeg het aan tal inwoners 21.521 en op 31 Decem ber 21.725. Er is dus een totale aan was van slechts 204 personen, zodat het reeds lage cijfer van 246 in 1948 zelfs niet werd gehaald. De nog be reikte vermeerdering is in hoofdzaak te danken aan het. geboortecijfer, n.I. 564 geboorten, dat het aantal van 1948 met 167 overtrof. De woningbouw De betrekkelijk geringe aanwas van het aantal inwoners, slechts schraal 1 procent, houdt uiteraard ook verband beschikbare woningruimte. Toch kwamen in 1949 totaal 92. woningen ge reed, waaronder 8 duplexwoningen. Nog in aanbouw zijn: 22 woningen voor de bouwvereniging „Eensgezindheid" - in ,Naby." (waarvan 6 duplexwoningen) en ten als duplexwoningen en voor rekening van -het pensioenfonds N.V. D. en Boot. Terwijl in December; nog zijn besteed 58 systeemwoningen in complex „Brittenrust" en 6 woningen in Aar- landerveen. Dat de woningnood groot, is, onder vinden wy dagelijks. Veel werk wordt op dit terrein verricht door de woningcommissie. Werk dat he laas niet door iedereen gewaardeerd wordt, maar dat toch onze hulde waard Is. Wat gemeentewerken deed De bouw van de vele woningen bracht voor de dienst van gemeente werken veel zorg. Onder leiding van de heer J. Snijder uit Dordrecht, die in Maart als directeur in functie trad, werd het werk met kracht aangevat. Boven dien werd behalve het gewone werk aan openbare gebouwen, plantsoenen, toezicht op uitvoering van werken, nog menig ander karweitje opgeknapt. Als wy het -oorbij zijn, zouden wij hét haast ver geten zijn. Laten wij het daarom eens revue laten passeren: Verbetering en verbreding van de Lindehovestraat en Ziendewcg; ver betering en riolering Bloemhof- straat; verbetering en riolering Sta tionsstraat; aanleg groot gedeelte Karei Doormanstraat; diverse her- stratingswerken zoals Hooftstraat; parkeerterrein by het Nutsgebouw; beschoeiing aan de Aarkade; brand weergarage te Aarlanderveen; tien grafkelders op de Oosterbegraaf plaats; uitgebreide onderhoudswer ken aan woningwetwoningen, In uitvoering In uitvoering is momenteel de zgn. industrieweg, die het Oosthoekdorp verbindt met de Javastraat en loodrecht larop naar het industrieterrein gaat. In dit verband is het wellicht goed, op te merken, dat er nog steeds vraag is naar terreinen en vooral naar gebouwen. De N.V. Contrico is begonnen in het pand Julianastraat. Natuurlijk wil het college gaarne met spoed vele industrieën naar Al phen trekken. Maar de beslissing, of iemand of een bedrijf hier komen wil, bezit het college niet. Doch ende dispereert niet, de grondslagen moe ten eerst worden gelegd en wel op zodanige wijze, dat er een verant woorde politiek gevolgd wordt. Een ander werk in uitvoering betreft de verbetering van de omgeving Heul- brug. Ook dit werk hopen wij met kele maanden gereed te hebben, aldus de heer Brouwer. En in voorbereiding voorbereiding is een plan het badhuis. Dit mag misschien geen daverende prestatie worden noemd, doch het is nog nimmer geweest. Ook deze zaak, die financiële offers vraagt, moet zo goed mogelijk opgezet worden. nieuwe Rynovergang vraagt zeer veel zorg en overleg van het college. Helaas moet worden geconstateerd, dat de plannen van het ingenieursbureau Hasselt en De Koning te Nijmegen niet op de afgesproken tyd binnen zyn ge komen. De nieuw opgegeven datum, die herhaaldelyke aandringen va college is opgegeven, is 21 Febr. De uitbreidingsplannen Vele van Alphens plannen zyn moge- lyk geworden en een uitvloeisel van het ieuwe uitbreidingsplan, dat door de raad 'erd vastgesteld en aan G. S. ter goed keuring is ingezonden. Ook het plan in hoofdzaak alsmede een uitbreidingsplan >or Aarlanderveen werden vastgesteld. Het plan West zal een gedeeltelijke revisie moéten ondergaan, o.m. in verband met de plannen van de heer G. v. d. Brink, betreffende het inter nationale vogelpark Avifauna. Mede in verband met het uitbreidings plan werden weer diverse aankopen ge daan o.a. naby de Heimanswetering, ver in Aarlanderveen, terwyl de Tol straat in eigendom en onderhoud is over gegaan aan de gemeente. Door deze laat ste aankoop werd een zeer belangryke verbetering verkregen in complex „Brit tenrust". Het gasbedryf Wat de gasfabriek betreft, aldus spr., kan worden opgemerkt, dat onder lei ding van de heer Kempkers zeer veel verbeteringen worden bereikt. Uiteraard kosten deze verbeteringen veel geld, doch wy menen dat. er ook behooriyke resul taten zyn bereikt. -De gebouwen ver keren met de apparaturen in een aan- merkelyk betere conditie. Wat ook belangryk is, de kwaliteit van het gas is buitengewoon omhoog- gegaan. Momenteel zyn er enige moeilijkheden met de druk. Nog steeds vraagt het bedryf veel zorg an de directeur en de commissie. Ge lukkig vertoont het nadelig saldo der laatste jaren neiging tot dalen en wy n vertrouwen te mogen hebben, dat binnen afziênbarë tyd deze nadelige saldi kans hebben te verdwynen of tfrywel te verdwynen. Natuurlyk behoudens byzon- dere omstandigheden. Licht en water Tot electrificatie van. de Kortsteekter- weg, gepaard gaande met de bouw van hoogspanningsruimte by het bedryf der N.V. Herngeern, werd in Mei beslo ten. Een nieuw stroomcontract met Lei den kwam tot stand. Zoals het vorig jaar door mr Schok king in zyn Nieuwjaarsrede werd gezegd, vraagt het waterleidingbedryf om maat regelen tot modernisering.-De twee voor naamste besluiten, die vermelding be hoeven, moeten in het raam hiervan worden gezien. Deze besluiten strekten tot hét verlenen van credieten voor: a. het doen instellen van een geo-hydrolo- gisch onderzoek; b. het opstellen van een proef-filterinstallatie. Tenslotte dient ten aanzien van de Auto botste op Rijnsburger- weg tegen lantaarn De drie inzittenden licht gewond Gistermiddag omstreeks half 5 is op de Rynsburgerweg een personenauto, be stuurd door de heer J. J, K. uit Den Haag, die de macht over zijn stuur verloor, tegen een lantaarnpaal gebotst'. De auto werd zwaar beschadigd en de bestuurder, zyn echtgenote en hun 4-jarig zoontje worden licht gewond. De E.H.D. vervoer de hen naar het Academisch Ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elisabeth M B, dr v: J R F van Wingerden en M E Deurloo; Wil lem, zn v: L Buijn en M M v d Hoek; Willem, zn v: I v d Nieuwendyk en B van Gelder; Johannes, zn v: I Langezaal en W M Stouten; Hermanus. zn v: D van Soest en J Cornet; Michael J M, zn v: CS JM Wijtenburg en J C M van Cam- Lezers schrijven ons Opening cursus E.H.B.O. voor dieren te Leiden In het verslag van de opening van ee: :ursus E.H.B.O. voor dieren te Leiden wordt gezegd: „Zoals er ook geen dieren- syl in Leiden is, dat aan redelyke eisen oldoet". Ik meen aan de Leidse di rienden verplicht te zijn hier ev< terug te komen. Het Leidse dderenasyl 13 in 1922 opgericht, en heeft vele jaren een eervolle plaats onder de landelijke asyli ir genomen Na de oorlog, die verbodwin gen van allerlei aard in de fabriek „Ouderzorg" noodzakelijk maakte, tevens het asyl geheel vernieuwd' en op. nieuw in een toestand gebracht, dne aan redelijke eisen voldoet- Natuurlijk kan men meer wensen en ook ik zal het toejuichen al® de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren er in slaagt het geld' bijeen te krijgen om een groot asyl, modern, ge. outilleerd, met polikliniek, eigen auto, enz., in het leven te roepen- Mijn toezegging voor het onderdak- brengen van het asyl gold in 1922 v< tien jaren. Reeds te lang dus heb ik op gewacht, dat de Leidse dierenvrii den een eigen inrichting zouden tot stand brengen, waardoor ik van veel zorgen en kosten zou worden ontheven. Men bouwe dus, maar breike niet te voren af wal tijdelyk van dienst was en is. Leiden. Hugo van Poelgeest, Drie troepenschepen op één dag terug Aanstaande Zaterdag worden schepen met militairen uit Indonesië in ons land terugverwacht. Het zyn de Cheshire en de Zuiderkruis die in Rot- terdam zullen aankomen, en de Tabinta, die aan de Amsterdamse kade zal meren, Oorspronkelyk werd de Zuiderkruii pas de twintigste en de Tabinta de negen, tiende verwacht. Touwslagerij, 'n eeuwenoud ambacht, gaat spoedig verdwijnen Bekorend-primitief handwerk wordt met museum attributen uitgevoerd (Van een onzer verslaggevers) KENT GE HET BEROEP VAN DE TOUWSLAGER? Dat heel-oude handwerk, eigenlijk reeds lang ten offer gevallen aan industrie en mechanisatie landbouw? Een ambacht, vreemd-bekorend door het primitieve, het bijna kelyk-antieke in onze nuchtere tyd, waarbij nog wordt gewerkt met attributen, welke een museum zoudén sieren. Neen, een volledige broodwinning meer in de touwslagerij, want de boeren, de eigenlyke afnemers, maken nauwelyks meer gebruik van het goede, yzersterke vlastouw, nu het paardenwerk gedaan wordt door tractors en de koeienpoten bij het melken met riemen worden ge houdenMaar wilt ge het merkwaardige, bijna-verdwenen ambacht nog zien uitvoeren volgens de regelen der kunst, ga dan naar Oud-Beyerland, waar ge, eevalt, touwslager C. Wijntje en zijn trouwe hulp Ge moet uw verwachtingen niet te hoog spannen, want ge vindt slechts een nietige, half stenen, half planken werkplaats, en leer ge de oppervlakte van die werk plaats schat op vier by zes meter, drijft ge wel een beetje! Kijk dan eerst eens rond in da seumpje van oud-Hollands ambacht. Een smalle werkbank, met allerlei onbegrijpe lijke haken en'houten klossen, een busje smeerolie met zo'n "lekkér-vétte kippen- veer erin, een groot, ijzeren soort spinne wiel van honderden jaTen her, met de hand gesneden houten spoelen ir een oud bankje en kluwens gesponnen touwdraad. Twee eeuwen Gé moogt het wel weten: deze touw slagerswerkplaats en bijna al die attribu ten zijn bijna twee eeuwen oud! In 1751 werd dit bedrijfje hier gevestigd jaar later nam overgrootvader Wijntje de zaak in bezit. Hij werkte er en verdiende volop zijn brood...... het was pooiaan 9pelen, om de boeren te kunnen bedienen' Na hem kwam zijn zoon, zyn klein- »on...... en nu zyn achterkleinzoon, die alwéér jaren in zit. De kleinzoon heeft e eerste slagen van de tijd opgevangen. Dat begon eigenlijk al na de eerste wereld oorlog, toen de fabrieken kwamen en het profijt van leren riemen en ijzeren ket- •n de boeren duidelijk werd. En nog later de mechanisatie van de. landbouw... Ach, wie gebruikt thans nog halsters, ploegstrengen, lijntouwen en halstouwen? Daarom is het maar zeer de vraag, of ïn nieuw geslacht de familietraditie nog zal kunnen voortzetten. De touwslagery eigenlijk al döbd Over de hekel! Hebt ge uw beste pak aan, klim dan vooral niet het smalle laddertje op, dat u boven, naar het ylaszoldertje-0nder- de-pannen voert, want in een oogwenk zit dan ónder de vezels, die van vasthouden Weten op uw kleren! Waagt ge 't "1 dan komt ge terecht tussen bergen en scheiden nauwelijks drie stappen n de touwslager en zijn helper, die bossen vlas -over de hekel slaan: opstaan- grove yzeren kammen, die vuil er 't werk kunt vinden. :n. Het' gehekelde vlai 1 het eeTste bedrijf W. BROUWER bedryven gememoreerd te worden de openstelling van de toonkamer in het pand Pieter Doelmanstraat 6. De heer Brouwer besloot zyn rede al dus: „Moge ik eindigen met de wens, dat Alphen aan den Ryn, zo het kon, spoedig weer een burgemeester zal kry- gen. Een burgemeester, die flink en krachtig ls, en voor zyn principes uit komt. En geve onze God en Vader ons de kracht om onze arbeid te verrichten, in het belang onzer gemeente Alphen aan den Ryn en dat het moge strekken tot Gods eer. rommel vêrwyd' wordt in bossen knoopt en dat i het touwmaken. In 'het zeer lange zandpad, dat rechl vóór de werkplaats loopt, worden afstanden van ongeveer 15 meter aohtei elkaar „krikken" geslagen, welke zien als bouten harken met gr'ovë,. ééns houten tanden bovenop. Juist_ bin nen de opengeslagen deuren wórdt een klein ijzeren spinnewiel geplaatst (het grote wordt om zijn logheid slechts zeider gebruikt) en nog eens even met de vette k-ippenveer bewerkt. De touwslager bindt zich een touw rond het middel en stopt daar de dikke buidel vlas" tussen. Vastmaken aan de 'haak het spinnewielen daar draait de hel per het wiel en looopt de touwslager stap voor stap achteruit, terwijl de draad, op een halve centimeter dikte, wordt ge sponnen. Driehonderd meter draad uit :n kilo vlas. Bij de laatste krik irug, dan weer heen, tot het vlas op is, DaaT is dan de draad, touwl Het draaien. Er komt weer één van die onbegrijpe lijke attributen naar buiten: een grov« houten slee, die met een paar yzeren ge wichten wordt bezwaard. Tussen een paar houten paaltjes wordt een yzeren draai- toestelletje bevestigd en uit een oude klomp komen haken te voorsohyn. Vier het toestel, één aan de Slee en als de helper aan het toestel draait, wikkelt zioh alvast een vierdraads-touw. En dan het slot: een ronde houten et' vier gleuven, waarover de vier dunne touwen lopen,1 wordt langzaam voortge- draaid en zo vlecht het dikke vlastouw zich eibdelyk ineen. De uiteinden worden stevig met draad omwonden beer dan maar eens het touw zestien draden uiteen te pluizen. Dat is dan het touwslagers-ambacht, zoals het' eeuwen geleden al werd gekend, Er zijn nog maar enkele van deze bedrij ven in ons land overgebleven, men vindt er nog een paar bij Gouda en bij Moor drecht, maar zy zuülen geen lang leven meer hebben. De jeugd voelt er niet dit ten dode opgeschreven handwerk nog te lerener zit imers geen boterham meer in! V isserij golfjes DRIEDUIZEND KILO tong heeft de Sch. 160 van de redery Vrolyk gevangen. Schipper Rog loste Vrydag in IJmuiden omdat door de export naar Engeland de tong goed te verkopen is. Tydens deze reis van tien dagen werd nog voo kisten vis gevangen. Twee andere loggers, van de Katwykse vloot, de Kw. 6 en de Kw. 168, losten gro.te vangsten platvis. Deze loggers ren juist Vrydag gaan lossen om de wachte grote aanvoer van de loggervloot r" te zyn. Een kotter van de rederij Dryver loste ook platvis. De heer F. Spittel, schrijver vj „natte en droge ervaringen" in „De Vis serijwereld" en op welk een aantrek kelijke wyze schreef hij die ervaringen neer! heeft een functie bij een dag bladredactie aanvaard. Dies zullen het voorlopig zonder „ervaringen" ten doen. „Eet vis omdat het zo lekker ls" komt (waarschijnlyk van 13 Maart— 15 April) een grote collectieve vis pagne in de kranten. De vetgedrukte ziri wordt het motto. Groente en radio. Die combinatie 19 al een poosje. De radio maakt n. dan propaganda voor de groente. Maar is komt ook aan de beurt. In de Dinsdag-uitzending van het A.V.R.O. radio-ochtendblad zal voortaan worden gesproken over het zeebanket. Dit ge schiedt in samenwerking met de Voe dingsraad. De heren Kolkman te IJmui den (Fenand van den Oever) en Raven, vishandelaar te Dordrecht, namen het initiatief. Er is alleen vis in de uitzen- ding, als er 's Maandags voldoende aangevoerd, jn.a.w. als er ook genoeg op

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2