Jlicume geihsctfeGTouranl Zinkend Fins schip zoog elf man mee in de golven Militaire graven in Indonesië geschonden Wist U MAANDAG 13 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1Ë.N: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8045 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tanicas!tcfc Is gfirtltofo myn bert in tcgljenspocf Tienduizenden schuifelden langs hevlagde kramen Zie pagina 2 ERNSTIGE SCHEEPSRAMP BIJ TEXEL Reddingboot Dorus Rijkers bracht achttien overlevenden aan wal ELF FINNEN hebben Zondagmorgen bij een scheepsramp op de Haaks- gronden bij Texel de dood gevonden. Hun schip, de Karhula (2200 ton) dat al uren tijdens de zware Zuidwesterstorm in nood had verkeerd, helde tegen half acht plotseling sterk over. Er ontstond een paniek. Achttien man wisten in een reddingboot te klimmen. De overigens werden met het brekende en zinkende schip naar de diepte gezogen. De reddingboot werd opgepikt door de Dorus Rijkers. Van de Karhula was na korte tijd alleen nog wat wrakhout te zien. Een van de geredden, de Duitse stoker Max Seeger, vertelde in Den Helder wat er was gebeurd. Om vier uur ging hü inet de matroos Karl Sjölund op wacht staan. Tegen die tüd mérkte men, dat - het schip water maakte. Hoe het lek ontstaan is in het veertig jaar oude schip, weet niemand. Kapitein Grön- strand liet onmiddellijk pompen. Dat ge beurde een paar uur lang. De radio telegrafist seinde onafgebroken S.O.S. Ook begon men lichtsignalen af te schieten. „Het eerste teken dat men ons hoorde, was een vliegtuig, dat laag over ons vloog. Het schip begon steeds meer over te hellen. De lading (pulp en cellulose) begon te schuiven. Daardoor moet een luik z(jn opengedrukt. Het water golfde tegen half acht plot seling naar binnen. Het schip maakte wel veertig graden slagzij. De kapitein zei, dat we het schip moesten verlaten. Maar twee reddingboten zaten aan stuur boord en het schip helde zo sterk, dat we de boten niet konden bereiken. De enige redding was de boot aan bakboord. Ik rende er naar toe, en hielp hem uit zetten. Drie man sprongen er in. Vier anderen sprongen overboord, ook de ka pitein. Zy wisten zich aan de boot vast te klampen en ze werden aan boord ge trokken." Tot zover het verhaal van Seeger. Een ander vertelde verder. Seeger zelf had niet direct in de reddingboot kunnen springen. Hü rende naar het -achterschip en sprong overboord. Een kwartier imoest hij zwemmen. Toen bereikte ook hü de boot. Brug sloeg weg Een deel der bemanning had zich ver zameld op de brug, een ander deel op het middendek. Onverwacht sloeg de brug van het schip af. Een aantal man nen dobberde op de brug rond. Enigen hunner zwommen de reddingboot achter in de boot roeiden terug en pikten de andere mannen op de nog drüvende brug op. Maar zU zagen nog tien van hun ka meraden en een onbekende (een ver stekeling) vertwijfeld op het middenschip rondrennen. Zy zagen hen nog naar het achterschip lopen. Toen zonk de Karhula. Een van deze elf was de radiotele grafist Erkki Salokangga. Anderhalf uur lang heeft hü S.O.S.-seinen ge zonden; de seinen, die ten slotte wer den opgevangen en leidden tot de uiteindelüke redding van zestien van zün kameraden en twee versteke lingen. Want behalve de 24 Finse en twee Duitse zeelieden, waren er nog drie Finse verstekelingen aan boord. Waarom zü Finland hadden verlaten, is nog niet be kend. Er kwamen 10 Finse zeelieden er één verstekeling om. De Duitser Hans Konrad heeft het langst in het water gelegen, zich vast klampend aan een plank. Het duurde een vol uur voor hü, aan het eind van zün krachten, In de reddingboot werd gehesen. Om vüf voor half elf bereikte de Do rus Rükers, de reddingboot van Den Hel der, de sloep met overlevenden. Want ogenblikkelük nadat de noodseinen ren opgevangen, was het Nederlandse reddingwezen volledig ingeschakeld. Vliegtuig wierp fakkels uit Een marinevliegtuig, een Mitchell van Valkenburg, leidde het Engelse s.s. Pen- tridge Hill en de Dorus Rükers radio grafisch naar de plek van de ramp. Ra- dio-Scheveningen fungeerde als tolk vooi het vliegtuig en de Britten. De vliegers zagen nog slechts weinige wrakstukken, deklading en kisten. Zw wierpen licht- fakkels uit boven de plek van de ramp. Het Engelse schip voer dwars door het wrakhout, maar er was niets overlevenden te zien. Daarom voer Indianen schonken Prins Bernhard boog en pijlen Schoolkinderen strooiden bloemen tijdens défilé Prins Bernhard heeft in Paramariob diverse fabrieken bezichtigd. Vr|jdag- avond bracht Z-K.H. een bezoek aan de cantine in het militaire kampement, waar een uitvoering gaande was ei verzoek van de Prins werden enkele Surinaamse nummers van het programma herhaald. Z.K.H. gaf uiting aan zyn noegen door alle medespelenden de hand te drukken. Op een der twee markten van Para maribo bewoog de Prins zich vryelyk onder het publiek. In een kleine Indiaanse nederzetting werden Indiaanse dansen uitgevoerd en de Prins ontving daar een boog en enige pijlen ten ge schenke. De vorstelijke bezoeker heeft voorts de bauxierproductie in ogen-schouiw ge- Zaterdag heeft Z.KH. een tocht ge maakt door het district Commewijne, waar de industriële bedrijven werden bezichtigd. By een bezoek aan de strafgevangenis werd de Prins aangesproken door een gevangene, die tot 20 jaar veroordeeld was. Deze vroeg of de Prins hem gratie wilde verlenen. Vandaag stellen wij V voor Sold. J. EIKELENBOOM, Hoekstraat 22, Sassenheim Soldaat Eikelenboom uit „Sassem" heeft al veel van Indonesië gezien. Op 17 November 1947 is hij uit Nederland ver in de namiddag defileerden leden- van landmacht, .politie en jeugdverenigingen op het gouvernementsplein te Parama ribo, waarna scholieren op eigen initia tief een défilé hielden. Zij boden ruikers aan en wierpen bloemen naar Prins Bernhard. Het gouvernementsplein was zwart van- de belangstellenden. Bezuiniging op dienstauto's Naar de Nieuwe Leidsche verneemt, streeft de regering mede op aandrang van minister Lieftin-Ok er het aantal dienstauto's te verminderen. Er wordt zeer scherpe controle gehouden op eventueel misbruik va-n dienstauto's, wel ker aantal van 7700 in 1945 reeds ged-aald -tot beneden de 1500. Vlet name wordt bij de Departementen n Oorlog en Marine strenger'dan vroe- r gewaakt tegen misbruiken en verspil- 0, al zijn de controlerende instanties /an overtuigd, dat de uiterste mate van zuinigheid welke men met het oog op de nood der schatkist en om der wille van goed begrepen efficiency nog lang niet bereikt is. Op een passend ogenblik Senator Tom Conna-lly, de voorzitter in de Amerik. Commissie voor Buiten landse Betrekkingen der Senaat, heeft Zaterdag verklaard, dat de Verenigde ,aten „op een passend ogenblik zouden kunnen proberen met Rusland tot over eenstemming te komen over de controle op de atoomwapens". Professor Albert Einstein heeft in »n uitzending voor de televisie gezegd, dat het denkbeeld van het verkrijgen veiligheid door nationale bewape ning met de huidige staat der militaire techniek ,.een gevaarlyke illusie" is. De Gaulle wil samenwerking tegen bet communisme Generaal de Gaulle heeft het Franse volk gisteravond opgeroepen om zich achter hem te scharen, teneinde het ge- het communisme het hoofd te bieden. Hij wees op het feit, dat Frank en de Franse Unie regelrecht bin- het bereik van het geweldige blok, dat gevormd wordt door de Sowjet-Unie haar sataellietsta-ten, liggen. Daarom aldus de Gaulle: Samenwerking, of het de baas. trokken en een maandje later kwam hij op Nieuw-Guinea aan. Van daar ging Eikelenboom naar Makassar en nog la ter naar Padang, terwijl hij op het ogen blik in Soerabaja gelegerd is. Als hij schrijft, dat Indonesië een prachtig land Is, heeft dat dus wel zijn reden! Wij willen hem hartelijk feliciteren met zijn 23ste verjaardag, die hij Zater dag vierde. Dit voorjaar hoopt hij in Sas senheim terug te keren. Nu reeds: een goede reis! schip weg. Ook de Metchell werd terug geroepen, toen de kans op overlevenden vrüwel verdwenen was. De sleepboten Holland en Ebro keerden ook spoedig terug. Alleen de Doru Rükers bleef nog urenlang zoeken, ook nadat 18 schip breukelingen waren gevonden. De zee was zeer ruw en het water üskoud. Men achtte het niet waarschünlijk, dat dren kelingen de kou zouden kunnen over leven, zelfs al hadden zü -zich op het wrakhout drüvende kunnen houden. De "sleepboot Holland pikte twee onbe- mane sloepen van.de Karhula op. Men zag ook de brug nog drüven. Een Zweeds schip zag een reddingboot, een kaarten huis en een richtingzoeker. Pikzwart ondanks bad Om even^ na twee uur liep de Dorus Rükers de Haven van Den Helder binnen. Honderden mensen hadden zich verza meld om de geredden te zien. Uitgeput, verkleumd en half verdwaasd stapten ze aan land. Goeddeels gestoken in kleren en klompen, die ze op de „Dorus" had den gekregen, liepen ze naar hotel „Het wapen van Den Helder". Ze groepten1 samen om de kachel. Sommigen zaten zonder een woord te zeggen troosteloos voor zich uit te kyken. Anderen tracht ten hun belevenissen onder woorden te- brengen. De verstekelingen hadden zich in de kolenbunker verborgen gehouden. On danks het onvry'willige bad zagen ze er nog pikzwart uit. Ze wilden niet ver tellen, waarom zü Finland hadden ver laten. De een zat „bovenop" de kachel zweeg. De ander liep onrustig heen Kapitein Grönstrand vertelde, dat de Karhula, een vrachtstoomschip, een week geleden Hango had verlaten met be stemming Frankrijk. Voor de beide Duit- was het de eerste reis op een Fins De kapitein stuurde een telegram aan jn vrouw Edith in Lovisa: „Ik leef". Vandaag ging de bemanning naar Am sterdam en vandaar zou zü naar Finland teruggaan. Wat er met de verstekelingen zal gebeuren, is nog niet bekend. DUITSLAND WIL MET 500.000 TON SCHEEPSRUIMTE BEGINNEN Duitsland, dat weer schepen mag bou- ven, is van plan een koopvaardyvloot /an meer dan 500.000 ton op stapel te zetten. Thuisfronten eisen overbrenging van gesneuvelden naar Nederland VOLGENS BETROUWBARE BERICHTEN, die de Nieuwe Leidsche Crt. uit Solo bereiken, hebben Indonesische rampokkers het ereveld der gesneu- relde Nederlandse militairen aldaar geschonden. Met groot leedwezen en ernstige bezorgdheid zal deze droeve tijding in ons land ontvangen worden. Reeds by de eerste politiële actie in 1947 ontdekten detachementen van de Koninklijke Land macht en van het K.N.I.L. vele geschonden graven van Nederlandse soldaten. Veni gevoegde zydie, waar wij ctm een I kende Soldaat, kon evenmin genade vin- officiële bevestiging vroegen, noemde den in de ogen van de ambtelyke instan- n?en deze berichten in hoge mate pijnlijk ties. De regering meende n-1. reeds vol- -bedenkelijk, waarby uitdrukking werd doende gedaan te -hébben met het gegeven aan de stellige overtuiging, dat officiële R.I.S.-instan-ties schuw over deze daden zullen gevoelen als elke Nederlander. Er zijn- tot hu toe evenwel, zo bleek ons, uit Solo nog geen- officiële berichten omtrentgeconstateerde gevallen grafschennis ontv-angen. De drie Thuisfronten voeren reeds durende geruime tijd- onderhandelingen met de regering over een overbrenging de stoffelijke resten van alle gesneu velde soldaten uit Indonesië Nederland. In eerste instantie is een voorstel tot ruiming van alle erevelden in Indonesië an de hand gewezen. Een compromis-voorstel, om ongeïden tificeerde stoffelijke overschotten (één de aLndmaeht, één var de Marine, één van het KNIL, één van de Luchtmaoht en én door de Japanners ge dode burger) naar ons land te transpor teren en hier ter aarde te bestellen, naai het voorbeeld van het graf van d'e Ombe- AMERIKAANSE DIPLOMATEN IN BANGKOK BIJEEN In Bangkok is vandaag tussen 17 Amerikaanse diplomaten een geheime driedaagse bespreking over nauwere sa menwerking tussen de volken van Amerika en Azië begonnen. Philip Jes- sup, de reizende ambassadeur der V-S. verklaarde, dat de VS „welwillend scaan tegenover regionale bondgenootschap pen tussen Aziatische landen". Handelsbesprekingen tussen Oost en West Volgens A.F.P. zullen binnenkort te Berlyn handelsbesprekingen beginnen tussen Oost en West-Duitsland. Oudste grenadier (102 jaar) geniet nog van zijn sigaartje „Jammer, dat ik op mijn zeventigste al opgehouden ben met boeren" „Ik wist niet, dat ik zo oud zou wor den, anders was ik met mijn zeventigste niet met boeren opgehouden". Dat zei Frans Duynhouwer, die gisteren 102 jaar werd. Te midden van enige van zyn na komelingen vertelde de nog zo krasse Werkendammer uit zyn grijze verleden. In 1868 kwam hij in dienst. Hij was maar 1.65 meter lang en Duynhou-wer begrijpt nu nog ndet, waarom hij toch bij de grenadiers werd ingedeeld. In garni zoen in Den Haag moest hy dikwijls on der koning Willem III exerceren op de Maliebaan. In 1870, thans de Frans-Duitse oorlog ook wat onrust in ons land teweeg bracht, moest Frans opnieuw opkomen- En nu is Duynhou-wer Neerlands oudste grenadier. Hy heeft overigens goed geboerd: 23 jaar in eigen bedrijf, 25 jaar op het kroondomein. Toen hij 70 was. vond hy het welletjes. Hij trok in bij zyn jongste dochter, die nu ook bijna 70 is. Daar woont hy nog. „Het baasje is versleten", zegt Duyn houwer zelf, maar hy ziet er nog gezond geniet nog van zijn sigaartje. Ziek is hy vrywel nooit geweest. Zijn gezichts vermogen is sterk verminderd en de rheumatiek heeft zijn krachtige handen gekromd. Jammer vindt hij het, dat hy kuieren kan. Maar eten gaat nog best. In een gemakkelyke stoel aan het fornuis herdenkt hij nu zyn 102 le vensjaren, in de intimiteit van zijn eigen familiekring, een kring van even zoveel personen als de betovergrootvader jaren telt. .Schryft u maar niet te veel indc krant", vraagt de jubilaris by het af- emen, „want zoals twee jaa-r ge- Canadees-Amerik. leger- oefeningen hij 40 gr. vorst In Yukon (Noordwest-Ca-nada), waar momenteel een temperatuur van -40 gra den Celsius heerst, zijn de belangrijkste CanadeesAmerikaanse legermanoeu- vres, „Sweetbria-r" genaamd, begonnen. Aan deze oefeningen, die een bestude ring van de strategische en tactische samenwerking van twee militaire mach ten, die eenzelfde opdracht hebben, be ogen, en 10 dagen zullen duren, nemen 5000 manschappen deel. Amerikaanse troepen fungeren hderby als tegenstan ders, d-ie m-oeten trachten van het vlieg veld Fairbanks uit; over de grote weg van Alaska -na-ar bet Zuiden op te ruk ken. Meisje gedood door auto van haar vader Het 7-j. dochtertje van de familie O. te Emmen -is Zaterdag door de auto van haar vader overreden en in het zieken huis overleden.Om te tanken reed de heer O. achteruit, waardoor- het meisje, dat achter de wagen speelde, met het hoofdje onder een van de wielen ge- brengen van de urn met aarde van de 22 erevelden in Indonesië, welke Nationaal Monument op de Dam te Am sterdam is bijgezet. Bovendien was de Regering aanvanke lijk van oordeel, dat het een blyk van wantrouwen tegen de RIS zou wezen wanneer men de stoffelijke overschotten der gesneuvelden naar Nederland Wij menen te weten, dat eerst n. terugkeer van minister Van Maarseveen de definitieve beslissing der regering op de wens der Thuisfronten, welke stellig de tolk zijn- van vele ouders, weduwen- verwanten van in Indonesië gevallenen ,in Renkum werd- dezer dagen nog een comité opgerichtkan worden tegemoetgezien. ALS EEN NACHTMERRIE Mars Fisher-Galati, steward van een boven de Amerikaanse staat Florida vliegend toestel van de Eastern Air lines, heeft Zaterdag een benauwd half uurtje meegemaakt. Toen de machine op 600 meter hoogte ovt Tampa-baai vloog, ging de deur plot seling open en de steward werd door de kracht van de wind naar buiten gezogen. Gelukkig wist hij zich nog juist aan de drempel vast te grijpen 'en daar hing hij, houdend wat hij had. De enige passagier probeerde vergeefs hulp te bieden en alarmeerde toen de piloot. De tweede bestuurder kwam en wist een been van de steward te pakken te krijgen. En zo vloog men verder. Eindelijk werd het meest na- bijzijnde vliegveld van St. Petersburg bereikt. Fisher-Galati werd naar het ziekenhuis gebracht, nam een kalme rend middel in en vloog drie uur la ter met de DC-3 naar Chicago. Hij is een ex-parachutist. Een soortgelijk ongeluk deed zich bij het vliegveld van New York voor. Daar probeerde de purser John Har- ris een deur van de drukcabine, die was opengegaan, te sluiten. Hij stapte mis in de duisternis en stortte in de diepte Zijn stoffelijk overschot heeft men nog niet gevonden. („Advertentie") DAT voor de R. v. C. tot 16 j. werd geconcludeerd tegen de 46-j. ex-recher- cheur J- F. Veile uit Culemborg, die 20 j. had gekregen wegens verraad en ar restaties. DAT by de R'damsóhe Droogidokmy het enkelsohroef-motonvrachtsohip Ba- rumun voor de K.P.M. van stapel liep. DAT de Amerik. tor-pedobootjagers Power en Steinaker tot Donderdag in A'dam liggen. DAT R. Kolk te De Wijk wegens hel redden van zes koeien uit een brandende veeauto een medaille voor dierlievend hulpbetoon ontving. DAT in het stedelijk museum te A'dam een tentoonstelling „Amsterdam, ver leden en toekomst" is -geopend; t.g-v, het eeuwfeest van de dienst der publieke werken. DAT mr A. H. v. d. Veen, oud-advo- caat-fiscaal by het A'damse B. G., be noemd is tot pl.v. rechter te Haarlem- DAT in A'dam (Internat, cultureel centrum) een expositie van de Ver. van reclameontwerpers en illustrators is ge- DAT de bibliotheek van wylen prof. dr C. de Lange is vermaakt aan de kin- derkliniek van het A'damse Binnen- gasthuis. DAT in Zeist het Petrus Werthweün- huis is geopend als t.b.c-sanatorium van de Ver. tot bevordering van de gezond heid in de grafische vak-ken. DAT de prysvraag van Stremgholt te A'dam voor een Groninger roman is ge wonnen door de sohryver van „De Klap- DAT in de Prins Hendriklaan te A'dam twee inbrekers op heterdaad wer den betrapt. DAT Ede, waar het vorig jaar voor f 1000 in plantsoenen werd vernield, maatregelen gaat nemen tegen het steeds toenemend vandalisme. DAT t.g.v. het 60-j. bestaan van Bén diens confectiefabrieken in Emmen en Almelo aan het personeel in Emmen een badhuis zal worden aangeboden en de president-commissaris, A. Bendien. be noemd is tot offiicer in de orde van O.N. Op de „Haaksgronden" bij Texel is Zondagmorgen het Finse vracht schip „Karhula" gebroken en on middellijk gezonken. De redding boot „Dorus Rijkers" brengt hier 18 van de 29 opvarenden in Den Helder aan wal Rampen in Frankrijk en Japan Treinen botsten op elkaar met 80 km-vaart Bus stortte in visvijver: 22 doden Bij een dikke mist en terwijl zij met een uursnelheid van 80 km reden, zijn Zaterdag, zoals we in een deel onzer edities meldden, tussen Gaillac en l'Isle- sur-Tarn in Zuid-West-Frankrijk, twee treien op elkaar gevlogen. Twintig do den (w.o. de machinisten van beide trei nen) waren te betreuren, terwijl 38 men sen gewond werden. Op verschillende ernstig gewonden werden in het zieken huis van Gaillac noodoperaties uitge voerd. Zes uur na de ramp was men nog bezig met het uitgraven van slachtoffers. De treinen, die resp. uit Toulouse en uit Carmaux kwamen, nemen gewöonlyk de enkele lijn Touiouse-Cap-de-Nac, om elkaar te Gaillac te passeren, waar één van de twee dan op een zijspoor wordt geleid. Doordat de trein uit Toulouse ver traging had, was verzocht het passeren te risle-sur-Tarn te doen plaats heb ben, doch door de dichte mist sloeg de bestuurder waarschijnlyk geen acht op de signalen en stuurde hij zijn trein de even kilometer lange spoorbaan op, die l'Isle met Gaillac verbindt. Op het Japanse eiland Kioesjoe is een autobus van dertig meter hoogte in een visvijver gestort. Er zUn twee en twin tig doen en 26 ernstig gewonden. Gulle Sinterklaas wordt uitgeleverd De Canadees, die vorige week i-n Bu- del aan de Belgische grens werd ge arresteerd, zal na verhoor in Apeldoorn worden overgebracht naar Frankrijk en daarna naar Engeland. Hij heeft zich daar als diplomaat uitgegeven. Zoals men weet heeft hy in Apeldoorn een zakenman opgelicht en deed hy royaal :en Sinterklaas, toen hy zdch in een van Zwolle naar de grens liet brengen. Zeemansgraf Terwül Nederland nog slapend of juist ontwakend de prille Zondag morgen tegemoet ging, vonden aan zün kust elf zeevarenden de dood in de koude golven. Met de overlevenden hadden zy een harde strüd gevoerd om in de storm hun leven en hun schip te behouden. Voor hen was de strüd vergeefs. Wü gedenken met eerbied dit jongste offer dat de zee heeft gevraagd. Wü gedenken de verwanten van deze man nen in het verre land, die hun geliefden niet zullen terugzien. En wü weten: on danks de offers welke de zee eist, de zee man vaart yoort. Het was een prille Zondagmorgen, toen het water zich boven hen sloot. Moge, toen daarvoor nog de tyd was, in hen het verlangen zün gerezen naar de eeuwige Sabbath. Koffiepraatje Naast steenkolen en stookolie blyft ook de koffie voorlopig nog op de bon. De regering heeft dit thans nog eens aan de Eerste Kamer medegedeeld, en zü heeft er aan toegevoegd, dat het nog niet te voorzien valt wanneer ook deze laatste goederen vrü zullen komen. Deze mededeling moge teleurstellend zün; zü is niet overbodig. Vooral ten aanzien van de koffie bereiken ons uit de winkelstand klachten, dat naar het gegronde oordeel van het publiek de koffie spoedig vrü zal komen en dat dus de winkeliers met de distributie wel de hand kunnen lichten. Het gevolg is, dat op de winkeliers een zekere druk wordt uitgeoefend, die deze mensen alleen maar in moeilykheden kan brengen. Wü betreuren het, dat de regering het koffierantsoen zo klein houdt als thans het geval is. Maar wü menen een beroep op het publiek niet achterwege te mogen laten om van de winkeliers niet meer te vergen dan zü werkelük kunnen ge ven. En dat is niet meer dan dat rant- Goede reis Het wordt steeds duidelyker, dat men met de tocht van Prins Bern hard naar de West en naar enkele Zuid- amerikaanse staten een uitnemende reis heeft georganiseerd. Maar wat zou ook hier de beste organisatie hebben gebaat, wanneer de Prins zelf niet zulk een voortreffelük ambassadeur was? Naast besef van sportiviteit, valt op zyn be kwaamheid om bü gelegenheid een voor zichtig, maar goed woord te spreken. De wüze waarop zo de goodwill voor ons land wordt bevorderd, mag men geenszins onderschatten. En~op.dat punt konden wü ook werkelük wel iets ge bruiken. Dit geldt zowel de West als Zuid-Amerlka. De reis van de Prins is nog niet ten einde, maar zoals zü tot dusverre is ver lopen, achten wü haar toch wel reeds by" uitstek gelukkig. Staatssecretariaat Tegen het veelvuldig gebruik dat gemaakt wordt van de mogelükheid om staatssecretarissen te benoemen bly- ken ook bü andere bladen gegronde bezwaren te bestaan. „De Maasbode" vreest, dat ons land langzamerhand aan „staatssecretaritis" zal gaan lüden. „Trouw" vraagt zich in het bijzonder af, of de benoeming van de beide staats secretarissen by' Sociale Zaken nu wel nodig was. Beide heren zullen veelal hetzelfde werk blüven doen als voorheen en het is hier zeker niet zo, dat het contact met het parlement voor de mi nister teveel was geworden. Het resul taat is dan ook vrijwel alleen, dat twee hoge ambtenaren nog een stapje hoger zyn geklommen op de hoge ambtelüke ladder. En in de benoeming van een staatssecretaris bü Buitenlandse Zaken naast de met een nieuwe omvangrijke functie beklede minister Stikker vin<Jt de „Nieuwe Prov. Gron. Crt." alle reden om zich bezorgd af te vragen, of we straks misschien regerende staatssecre tarissen en reizende ministers zullen hebben. Heel menselyk is de reactie van „de Zetter" in „Vrü Nederland" op al die benoemingen. Die zetter is een manne tje, dat elke week iets geks mag zeg gen, dat echter in de practük soms hele maal niet zo gek is. Wat was een vorige week zün verzuchting? „Geef mü maar een staatssecretaresse" „Hervat het iverk!" ZULLEN 400.000 MIJNWERKERS BEVEL VAN JOHN LEWIS OPVOLGEN? Staking voor 10 dagen verbodenarbeiders eisen eerst arbeidscontract JOHN L. LEWIS, de leider van de „United Mineworkers Union" en als zodanig de machtigste vakbondsfiguur van de Verenigde Staten, heeft de 400.000 stakende mynwerkers in de vetkoolmynen opdracht gegeven, om met ingang van vandaag het werk te hervatten. Lewis, die gisteren 70 jaar werd, gaf deze order, nadat president Trumans commissie van onderzoek Zaterdag gerapporteerd had, dat de onmiddellijke hervatting van de arbeid in de mynen dringend noodzakelyk was. Federale Hof van Justitie te „Lewis noch Truman, noch wie ook, Washington heeft na de indiening dit rapport op grond van de anti-sta- kingswet van Taft-Hartley de staking verboden. President Tru-man verkreeg daardoor de gerechtelyke bevoegdheid voor een bestand in eerste instantie van 10 dagen. Op 20 Februari zal de aan vraag behandeld worden, om een bestand van 80 dagen, volgens de Taft-Hartley- wet, te doen ingaan. In het vonnis van het Federale Hof wordt gezegd, dat de hervatting van het werk op normale wijze moet geschieden. Dit betekent een werkweek van 5 dagen, zonder lang- zaam-aan-acties. Voorts bevat het vonnis vier belangrijke punten 1 De staking mag ook niet gedeeltelyk worden voort gezet 2 De vakbond moet bevel geven om weer aan het werk te gaan (wat Lewis -intussen gedaan heeft). 3 Béide partijen mogen geen uitsluitingen, sta kingen, of stillegging van het werk ver oorzaken. 4 Er moet door werkgevers en vakbonden een poging worden gedaan om de geschillen by te leggen, door ge- zamenlyk te onderhandelen. De eerste berichten uit de mingebie den wyzen er op, dat de mijnwerkers niet van plan waren, om vandaag weer aan de slag te gaan. Zy eisen eerst het arbeidscontract, waarvoor zy staken en dat hun pensioen en gunstiger arbeids voorwaarden moet verschaffen en willen dan weer gaan werken. zal de mensen weer aan het werk zet ten", zo verklaarde een plaatselyk vak bondsleider. Voor het ogenblik is het wachtwoord „geen colectief arbeidscon tract, dan geen werk". Woensdag zal Lewis te Washington met de vakbondsleiders vergaderen. In dien de my nw erkers inderdaad weigeren aan het werk te gaan, zou men Lewis en zyn vakbond kunnen vervolgen, wegens ongehoorzaamheid aan het hof. In 1946 en 1948 heeft Lewi9 zich niets aange trokken van orders om het werk te her vatten. Daarvoor kreeg hij in totaal 2.130.000 dollars boete te betalen. Iets kouder Tor morgenavond! verwacht De Bilt: Aanvankelyk zwaar bewolkt met enige regen en nu en dan harde Zuid-Weste- lyke wind. Later krachtige tot matige wind draaiend naar Noordelijke richtin gen met wisselende bewol king en plaatselyke buien. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Dinsdag 14 Februari Zon op 7.5( onder 17-51; maan op 7.26, onder 14.3 uur. 16 Febr. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1