Jïieuuie Cditsrlk (üourant Obscure elementen brachten grootste inlichtingendienst om zeep Fuchs bekent atoomgeheimen te hebben verraden Wist ff)ERHES DEKEN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTlËNt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8044 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK -NA TIONA A L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5taatT»as!lcft Is gfiebleoen myn hert In tegfoenspoct" Hervormde kerkbouw in Leiden Zie pagina 2 HET LOKKENDE AVONTUUR Van het doel om dictaturen te bestrijden kwam nagenoeg geen spaan terecht Aan het bestaan van de grootste particuliere inlichtingendienst, die tonnen geld verslond zonder dat er eigenlijk een spaan terecht kwam van zün doelstelling: be strijding van dictatoriale bewegingen, is een eind gekomen. Obscure elementen had den deze dienst, genaamd de „Stichting opleiding arbeidskrachten Nederland", waarvan het gearresteerde ex-hoofd van de Rotterdamse POD, zekere T. E. „José", ■ecretaris was, gemaakt tot een broeinest van intriges. Naar het A.N.P. verneemt heeft het onderzoek tegen deze „José" geleid de ontbinding van de stichting. Deze andere particuliere inlichtingendiensten Zijn veelal door illegale strijders vormd, omdat een aantal hiervan zich de bevrijding niet kon losmaken uit de' avontuurlijke sfeer van het inlichtingen werk. Toen het nationaal-socialisme op de knieën lag. zagen ze nieuwe gevaren in andere politieke stromingen. De bestrijding daarvan meenden niet aan de overheid te kunnen c laten, veelal, omdat zij meenden, dat de officiële opsporingsorganen politiek niet betrouwbaar genoeg waren en ook omdat vele politie-corpsen in den lande zich, naar hun oordeel, tijdens de Duitse be zeting niet van hun beste zijde hadden doen kennen. Zo ontstond ook de „Stichting oplei ding arbeidskrachten Nederland". Reeds kort na de oprichting waarschuwde de Justitie, dat er.onder de agenten Stichting ook onbetrouwbare individuën scholen, o.m. uitgezuiverde politie-amb- tenaren. Op deze waarschuwing werd echter onvoldoende acht geslagen. De stichting breidde zich, dank zij de zeer royale steun van tal van ondernemingen en industrieën, gestadig uit, zodat er in bijna alle provincies contact-mannen waren. De namen van deze doorgaans betrouwbare lieden zijn de justitie be- kend. Alleen in Friesland, Groningen en Overijssel was de betekenis van deze particuliere inlichtingendienst gering. De officiële opsporingsorganen werden Intussen bij hun werkzaamheden zeer ge hinderd door het amateurswerk en een zekere concurrentiezucht van de parti culiere inlichtingendiensten. Bovendien viel er wel wat aan te merken op de gedragingen van enkele agenten, die door omkoping, pressie of door zich uit te geven voor representant van- een officiële dienst bepaalde geheime gegevens in handen trachtten te krijgen. De officier van justitie, belast met corruptiezaken, mr Overbeek, onder zoekt thans, welke ambtenaren aan deze inlichtingendienst gegevens hebben strekt. Voorshands is niet gebleken, dat geheimen, voor de veiligheid van de staat van het grootste gewicht, in handen van onbevoegden zijn geraakt. Verscheidene personen zijn reeds ver hoord, doch alleen de Haagse recher cheur van politie V. is tot op heden in arrest gebleven. Kapitein M van de cryptologische dienst van dep. van Oorlog Is, zoals gemeld weer in vrijheid gesteld, omdat niet gebleken is, dat hij militaire geheimen heeft doorgegeven. Vast staat evenwel,dat zeker niet alle ambtenaren, die zich aan het onbevoegd geven van inlichtingen hebben schuldig gemaakt, met geld zijn omgekocht of door intimidaties daartoe werden ge dwongen. Velen leefden in de veronder stelling, dat door het geven van inlich tingen een vaderlandse zaak werd ge- Dezelfde gedachte koesterde ook het merendeel van de leidende figuren uit de „stichting opleiding arbeidskrachten Nederland", alsmede de geldschieters. Nu gaandeweg aan het licht komt, op Buschauffeur stopte even om brand te blussen Redde moeder en drie kinderen De vrouw van veldwachter Beijer uit Den lip (Ilpendam) werd gisteren wak ker door het geschrei van haar -baby. Het huis stond: vol rook. Zij schoof 'een raam open en riep om hulp. Maar op de vroege ochtend was er niemand te zien. Een 'bus chauffeur zag echter wat er gebeurde, stopte, riohte de schijn we rpeds op het huis, liet zijn passagiers in de steek en klom naar iboven. Hij pa'kte de drie kin deren van mevr. Beijer aan. Daarna bluste hij het 'brandje. De passagiers namen het hem niet -kwalijk, dat hij hun even had laten wachten. Een 75-jarige Duitse arts naar Indonesië De 75-jarige Duitse arts dr W. Jacob is gisteren met de Friesland uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. Voor de oor log woonde hij er al twaalf jaar. Hij keerde terug naar Duitsland, maar had te veel last van Hitier en ging in 1937 opnieuw naar Indië. In 1940 werd hij als Duitser geïnterneerd. De Jappen hielden hem tot 1946 gevangen. Daarna ging hij via Nederland naar zijn vaderland terug. Nu is hij, op zo hoge leeftijd, nog inge gaan op een verzoek van de Dienst Volks gezondheid in Indonesië, om het tekort aan artsen te verkleinen. Door stroom gedood J. H. van Brussel, de 31-j. chauffeur bij de Vereniging Landbouwbelang te Hel den, kwam in aanraking met een draad van een electrische loskraan. Hij was op ïlag dood. Naar de toedracht wordt een onderzoek ingesteld. R.A.F. MAG LAAGVLUCHTEN MAKEN BOVEN ONS LAND Minister Schokking heeft de R.A.F. toe stemming verleend, op bepaalde routes boven ons land laagvluohten te maken, 183 meter. welke wijze obscure individuen van hun goede bedoelingen misbruik hebben ge maakt, hebben de meeste medewerkers hun steunverlening ingetrokken. Dit be tekent het einde voor deze geld-verslin- dende inlichtingendienst. Echter, met de verdwijning van deze particuliere inlichtingendienst is het pro bleem als zodanig niet opgelost. Er be staan namelijk nog andere kleinere par ticuliere inlichtingendiensten, terwijl voorts verschillende lieden op eigen ge legenheid dit vak beoefenen. Waartoe dit laatste kan leiden, blijkt o.m. uit een recente ontdekking, dat een van hen een „exclusief geheim" aan vier verschil lende particuliere inlichtingendiensten voor grof geld heeft verkaocht. In sommige politie-kringen kan men daarom de wenselijkheid horen uiten een scherpere controle op de be staande informatie- en recherche- bureaux. Politie-reorganisatie Commissie-Langemeyer zeer verdeeld Naar de Nieuwe Leidsche Cr :r ore komt zal in het rapport der con lissie, welke reeds geruime tijd onder leiding van prof. mr G. E. Langemeyf de reorganisatie der politie bestudeert iet name de vraag naar de verhou ding t/ussen de departementen van Jus titie en van Binnenlandse Zaken nopen; de politie onder ogen ziet geenszins var eenstemmig oordeel der commissie leden doen blijken. In ingewijde krin- n is men veeleer van mening, dat ge in de minderheidsstandpunten welke het lang verbeide rapport tot uitdruk king zullen komen, het touwtrekken lus- de genoemde ministeries geenszins ten einde zal zijn. Het rapport zal na beoordeling door de betrokken ministers en behandeling de ministerraad in de Tweede Kamer stellig tot uitgebreide discussies leiding geven. Wü kunnen nog melden, dat het r derheidsrapport van de commissie heeft gekozen voor het departement van t-itie. Deze meerderheid tel slechts stem meer dan de minderheid. De Westduitse Bondsdag heeft be sloten de onlangs met 50% verhoogde ben zineprijs te verlagen van 60 op 53 pfennig. Het m.s. „Delftdyk", dat onlangs bij de monding van de Weser op een myn liep, is gisteren door 3 sleepboten de Rijnhaven van Rotterdam binnengesleept. JOEGOSLAVIË HEEFT DOLLARS NODIG Joegoslavië heeft het internationale monetaire fons om een onmiddellijke le ning van 6 mill, vrije dollars verzocht en andere leningen, w.o. een van 15 mill, van de Amerikaanse import-export bank. Tot dusver heeft Joegoslavië in totaal ruim 31 mill, dollars ontvangen. Bosneger voerde Prins in ranke kano door stroomversnellingen Stamhoofden krijgen kanon voor knaleffect bij feesten Prins Bernhard heeft een uitgebreide tocht gemaakt naar de bosnegerdorpen de Boven-Suriname-rivier. Zyn leven was vrijwel de gehele dag in handen van de bosneger Asinnie, in wiens korjaal (kano) de Prins en gouverneur Klaasesz zaten. Asinnie stuurde het ranke bootje kundig door zes gevaarlijke stroomver snellingen. Twee andere bosnegers moesten met vaarbomen de korjaal van de rotsblokken afstoten. Er was een hachelijk moment, toen de voorste van deze „koelamannen" .miste en in het bootje viel. Deze bosnegers verstonden blijkbaar geen Nederlands; landsminister Brakke en districtcommissaris Miohels moesten als tolk fungeren. Na de kroetoe volgde een schitterende voordracht. De sprekers vertelden in uit stekend Nederlands de geschiedenis der bosnegers, met afwisseling van zang en dans. Ten slotte werd vlechtwerk en houtsnijwerk aangeboden. Op Gansee volgde Lombe. Er heerst een kleine influenza-epidemie en liede ren werden gezongen door hoestende kinderen- Onder een brandende zon ging de reis terug. De Prins en de andere leden van het gezelschap ontdeden zich van hun bovenkleren. Prompt viel er een hevige stortbui en iedereen werd klesnat. Van het kabelstation ging men weer per tram naar Paramaribo. De meereizende journalisten hebben een halve nacht in de jungle doorge bracht. Er brak namelijk een as van de aparte tramwagen, waarin zij zaten. Zij hebben zich echter vermaakt met zang en dans bij de bosnegers. Met de tram was het gezelschap Don derdag van Paramaribo naar het Kabel station gereden. Daar stapte men in een vloot van 15 korjalen. Het eerste dorp, dat met een bezoek werd vereerd, was het heidense Kapasikree. De hoofdman Giyon leidde de Prins rond en werd uit genodigd, de reis verder mee te maken. Na een moeizame tocht door de stroom- ersnellingen bereikte men het grote Christendorp Gansee. Daar werd een plechtige samenkomst bij-gewoond in het kerkje van de Evangelische broederge meente. Ds F. Mittelmeyer leidde de diénst en de inlandse catecheet J. Leerdam, dankte voor de eer, het dorp aangedaan. Velen hadden het onmo gelijk geacht, dat de Prins zo ver zou komen. Hij zei, dat ook in de verre uit hoeken van -het Koninkrijk d'e harten warm kloppen voor Oranje. Er volgde een kroetoe. een raadsver gadering, met de drie hoofdlieden van Gansee, Efmund Treu, Alexander en Cyreni-us- Die zeiden, hun vreugde niet onder woorden te kunnen brengen dat het de Prins had behaagd, hen in hun armoede te komen opzoeken. ZU vroegen beleefd, of de Prins de groeten aan de prinsesjes wilde over brengen. Zü spraken voorts de wens uit. een kanon te mogen ontvangen, om dit bij feesteiyke gelegenheden te kunnen afschieten. De Prins beloofde er voor te zullen zorgen. Prins Bernhard in Canada gast van G.-G. Studie van econ. betrekkingen met ons Tijdens zijn bezoek aan Canada zal Prins Bernhard volgende maand de gast zijn van burggraaf Alexander, de Cana dese gouverneur-generaal. De Prins vliegt in zijn eigen Dakota van New York naar Rockcliffe. In Ottawa legt hij Vrij dag 10 Maart een krans bij het nationale gedenkteken. Daarna volgen een receptie voor de Nederlandse kolonie en een diner, aangeboden door de gouverneur-generaal 's Zaterdags vliegt de Prins naar Trenton voor een bezoek aan het depot van de Canadese luchtmacht, 's Avonds zal hij in Ottawa aanzitten aan een galadiner van premier St. Laurent en de volgende avond biedt de Prins zelf een diner aan. Op 13 Maart is hij de gast van de luit.- gouverneur van Quebec, Sir Eugene Fi- set. Vandaar keert de Prins via New York naar ons land terug. Prins Bernhard zal op zijn tournee studie maken van de economische betrekkingen met Neder- Ir B .W. Colenbrander uit Semarang zal de hoogste functie bij de NI Spoor wegen vervullen. Koningin bezocht klooster in Stevensbeek Koningin Juliana heeft gisteren n; een bezoek aan Groesbeek het kloos ter van de zusters Dominicanessen var B'ethanië te Stevensbeek (N.Br.) be zocht. Deze zusters leiden een reclasse- ringsinternaat voor oudere meisjes. De Koninigin had verzocht van te vo ren geen ruchtbaarheid aan dit bezoek te geven, omdat zij voor enkele in de „locale kleur" wilde worden op genomen. Zij gebruikte de koffiemaaltijd in het klooster. De zusters boden haar een pop in kloosterdracht aan voor de prinsesjes. In het meisjestehuis gaven de pupillen een korte revue van hun dagtaak. De Koningin verblijdde hen met een vrije Rovers kregen de kous op de kop Strenge straffen geëist wegens overval Gevangenisstraffen van 8, 5 en 5 jaar werden gisteren in Middelburg geëist tegen drie Rotterdammers, die in Sep tember j.l. een brutale, maar mislukte roofoverval pleegden in een boerderij op Tholen. Twee van hen waren de hofstede bin nengedrongen. Zij hadden, bij wijze van masker, dameskousen over het hoofd getrokken. Een van de bewoners werd met een revolver bedwongen. De ander zag kans een jachtgeweer te grijpen. Er viel eert sohot en de indringers vlucht ten. De daders werden al spoedig gegre pen, met de derde, die op wacht had ge staan. Het waren de 38-j. exploitant J. A. F-, de 21-j. ijscoventer T. H. en de 47-j, groentehandelaar M. J. N., een neef van de boeren. Tegen de eerste twee werd 5 jaar geëist, tegen N. acht jaren. Uit spraak 24 Februari. Dienstmeisje in badkamer gestikt Gisteravond is de 27-jarige mej. K. Meyer uit Avereest, dienstbode bij de fam. H. M. Bakker in de Egbert ten Cateloon te Almelo, bij het nemen van bad gestikt door gassen uit de gey- die uit de afgesloten badcel niet konden ontsnappen. VADER DREES ALS MOEDER-HEN In tweeën gesplitste geest: Benoeming van zijn vader in de Sowjetzone bracht zaak aan het rollen Dr Klaus Fuchs, de Britse atoomgeleerde is, zoals wy reeds in een deel onzer edities meldden, door het gerechtshof in Bow Street te Londen aan een voorlopig ver hoor onderworpen en heeft, volgens de verklaringen van hoofdaanklager Humphreys, bekend, zich aan het verstrekken van geheime inlichtingen op atoom gebied aan Rusland te hebben schuldig gemaakt. was weinig belangstelling, toen Fuchs onder strenge bewaking werd bin nengeleid. Humphreys begon met de voorlezing van de aanklacht, waaruit bleek, dat Fuchs in 'n getekende verkla- •ing bekende inlichtingen te hebben ver strekt, via tussenpersonen, aan de Sowj. ambass. te Londen, Een keer had hij hier voor 100 pond sterling ontvangen. Hij be schouwde dit als een symbolische beta ling die hem tot medeplichtige maakte, zoals hij zelf bekende. Fuchs heeft ge zegd, dat hij dit leven slechts kon leiden door zijn geest in tweeën te splitsen: het deel gaf zich volkomen aan de Britse collega's, van wie velen hem een aardige kerel en een trouwe vriend vonden. Het andere deel was gewijd aan zijn bedekte activiteiten voor Rusland. Humphreys betoogde, dat de eed van trouw, die Fuchs bij zijn naturalisatie in aan de Britse kroon aflegde, niets betekende voor een man, wiens geest doordrenkt was van communistische principes. De aanklager gaf een overzicht van het leven van de beklaagde. Fuchs is in 1911 bij Frankfort geboren en kreeg zijn opleiding in Leipzig. In de eerste dagen Hitiers opkomst werd hij een felle tegenstander der Nazi's en in 1932 -lept Weer lawine in Franse Alpen: Negen mensen door sneeuw en rotsen gedood In de Franse Alpen heeft een lawine wederom een aantal slachtoffers geëist. Te Tignes in het departement Savoie twee hutten onder een lading w en rotsen ingestort, waardoor, men aanneemt negen personen, on- 'ie een kind, om het leven kwamen. Tot nog toe zijn vijf lijken en twee kin deren uitgegraven. Het reddingswerk werd door een twee meter .hoge sneeuw laag ten zeerste bemoeilijkt. DAT het oorlogsskerkhof in IJsselstey-n Li.)waar 20-000 Duitsers liggen, voor lopig gesloten is, daar de Ned. Heide Mij de heide door gras wil vervangen. DAT vannacht twee autodieven na een spannende achtervolging iri A'dam wer den gearresteerd. DAT in A'dam zekere G. uit Maas tricht werd gearresteerd-, die met zijn reeeds aangehouden stadgenoot D. in Kanne (B.) 80.000 francs hebben ge stolen. DAT het aantal bedden in 't"- Lochemse ziekenhuis na de reeds goedgekeurde verbouwing met de helft kan worden uitgebreid- DAT een auto met leden van het ABC- oabaret in 's-Graveland op eën puinhoop reed en mevr. Baay werd gewond. DAT het Prins Hendrikdbk te A'dam, hetwelk in 1944 tot zinken werd ge bracht, onder water is gedemonteerd en Maart weer in gebruik genomen wordt. DAT tot 26 Febr. in Arti et Amicïtiae te A'dam een tentoonstelling „Het Belgi sche boek" is ingericht. t nu ook in Enschede een moeder- melkcentrale is gevestigd. DAT verschillende wegen in Gronin gen nog steeds onbegaanbaar zijn wegens opdooi. DAT voor de Friese maatschappij van landbouw een documentaire film is ge reed gekomen over het Friese weidebe- drijf. DAT kol. H. M. G. J. Lentz (infanterie) en luit.-kol. J. A, W. Uijlenberg (artil lerie) zijn overgeplaatst naar de gen. staf. Dat kol. J. J. Pape (gen. staf) en luit.- kol. C. W. Ekkart (infanterie) op hun verzoek eervol uit de dienst zijn ont slagen. DAT B. F. Kemper a.s. Donderdag 50 jaar directeur is van de fa Gescher en Kemper te Amsterdam. DAT in het strijdkraohtenprogramma van morgen (18-3019.00 uur) een repor tage wordt uitgezonden over Prins Bern- hards bezoek aan Venezuela. DAT de Utrechtse Jaarbeurs thans ook vertegenwoordigers in Griekenland én in Venezuela heeft aangesteld. DAT onder voorzitterschap van dr L. Leydesdorff, administrateur bij So ciale Zaken, een adviescommissie is in gesteld om na te gaan hoe slechthoren den het best weer in het maatschappelijk leven kunnen worden opgenomen. hy zich 'bij de communisten aan. In 1939 vertoefde hij als vluchteling in Engeland. In 1940 werd hij geïnterneerd. Toen het i-onderzoek in 1942 ook in Enge- fcracht ter -hand werd geno men, waren de scherpste geesten nodig om in dit onderzoek te helpen en een geest als die van Fuchs was zeer zeld zaam, aldus Humphreys. Hij werd vrij gelaten uit het 'kamp en begon met een professor uit Birmingham samen te wer ken. In Juli 1942 werd hij Brits onder daan en tekende een verklaring geen geheimen te zullen prijsgeven. In 1944 deed hij dit nogmaals. Toen aan Fuchs duidelijk werd waarvoor hij werkte, stelde hij Rusland op de hoogte. Hij legde contact met een lid der communis tische partij. Fuchs was er van over tuigd, dat het communisme in alle Euro pese landen binnenkort de overhand zou krijgen. In 1943 en 1944 was hij in New York en had toegang tot vele atoom geheimen. In de zomer van 1945 was hij aanwezig bij de eerste atoombomproeven in New Mexico, Vorig jaar kreeg Fuchs in de Britse aboomstad Harwell een brief van zijn vader, de Duitse professor, waarin deze meedeelde, dat hij een positie had aan geboden gekregen aan de universiteit van Leipzig in de Sowjetzone. Met het oog op de delicate aard van zijn eigen werk. had dr Fuchs 'het juist geacht om de Britse autoriteiten daarvan op de hoogte te stellen.' Men greep de gele genheid aan om Fuchs te ondervragen en zo kwam de zaak aan het rollen Henry Arnold, die met de veiligheids maatregelen in Harwell is belast en wie Fuchs om advies gevraagd had, werd nu als eerste getuige verhoord. Arnold had Fuchs naar hogere autoriteiten verwezen hem in contact gebracht met William Skardon, een ambtenaar van de Britse veiligheidsdienst. Dit was op 21 Decem ber j.l. Skardon kwam verklaren, dat hij bij die kennismaking liet uitkomen, dat Fuchs verdacht werd inlichtingen aan Rusland te hebben gegeven. Fuchs had gezegd: „Ik geloof het niet". Na enig praten had Fuchs bekend van midden 1942 tot ongeveer een jaar geleden spion- nage te hebben bedreven. Fuchs' contac- n soms Russen en soms perso- andere nationaliteit. Hij kende ;n niet persoonlyk, maar door herkenningstekens verkreeg men con tact. Op 30 December j.l. kreeg Fuchs aanzegging dat het Engelse ministerie Bevoorrading, die het atoomonder zoek behandelt, „besloten had niet lan- zijn diensten gebruik te maken, op grond van zijns vaders aanwezigheid te Leipzig in de Sowjet-zone. De derde en laatste getuige was Michael Périn, pl.v. leider van de af deling atoomonderzoek, die verklaarde, dat Fuchs in zijn bijzijn had gezegd in lichtingen aan de Russen te hebben ver strekt..- Het Hof, dat de zaak-Fuchs gisteren be handelde, kan geen zwaarder vonnis op leggen dan zes maanden gevangenisstraf. Sir Laurence Dunne, de president, be sloot het eigenlijke proces op 28 Februari te doen beginnen in de Old Bailey recht bank te Londen. Fuchs blijft in hechtenis. De Amerikaanse democratische senator Tydings acht het mogelijk, dat door Fuchs' inlichtingen de Russen een jaar eerder de waterstofbom zullenbezitten. In 1957 zal de eerste internationale 'tentoonstelling na de tweede wereldoor- Parojs worden gehouden, Zoutfabriek in Boekelo gaat dicht Exploitatie is niet meer lonend De oude fabriek van de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo zal binnen af zienbare tij'd worden gesloten; niet om dat de zoutlagen uitgeput zouden zijn, maar omdat de exploitatie in Boekelo niet lonend is. Reeds in 1930 werd het zwaartepunt van de exploitatie naar Hengelo ver legd; daar wordt nu 400 duizend ton per jaar geproduceerd, meer dan het dub bele van het Nederlandse gebruik. De vervoerkosten vanuit Boekolo zijn te hoog; Hengelo ligt aan het Twente Rijnkanaal- In de Boekelose fabriek wer. ken nog 70 80 man. Ze worden overge plaatst of gaan met pensioen. Bende zwendelaars opnieuw voor de rechter Staken auto's in brand en streken assurantiepenningen op. De bende zwendelaars, die verzeke ringsmaatschappijen oplichtte door o.m. auto's met waardeloze rommel in brand te steken en de assurantiepenningen van de wagens op te strijken, is al enige ma len voor de rechter geweest. De kruik, die verschillende malen te water was gegaan, barstte in het Oranjekanaal bij Westerbork: een praam verbrandde, maar de brandweer ontdekte, dat de lading uit afval bestond. Gisteren vielen in Assen de volgende veroordelingen: de 50 j. Harm. H. te Norg, 1 j. en 3 mnd, de 54 j. makelaar Berend R. te Groningen 1 j.. de 39 j transportarbeider Harm E. te Groningen en de 65 j. grondwerker-schipper Klaas G. te Groningen resp. 9 en 6 mnd. Verder werd gisteren nog één brand stichting in deze zaak behandeld. Er werden straffen geëist, gedeeltelijk tegen personen, die reeds wegens een der an dere zaken veroordeeld zijn, variërende van 2 jaar tot 3 maanden. De uitspraak volgt op 24 Februari. Prinses Wilhelmina heeft aan de Ned. Herv. gemeente van Groningen een gift doen toekomen voor een nieuw orgel in de Oosterkerk aldaar. Deze kerk werd in gebruik genomen op de dag van het 25-j. regeringsjubileum. (Adver Verwarm Uw bed behaaglijk met een wU VOOR BABIES EN VOLWASSENEN WEERBERICHT Morgen afnemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met aanvankelijk enkele buien, maar morgen opklaringen. Vanavond en vannacht krachtige tot stormachtige, morgen ge leidelijk afnemende wind, hoofdzakelijk tussen Zuid west en West. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN "MAAN. Zondag 12 Februari: Zon op 8.02. onder '.48; Maan op 5.44,"ondier 12.06 uur. Maandag 13 Februari: Zon op 8.00. onder 17.49; Baan op 6.44, onder 13.12 u. 16 Februari N.M. Vormelijke gevaren In onze tijd kan men vele klachten horen over de veelheid van organi saties, en hier schuilen inderdaad pro blemen. In de practijk heeft het er soms wat van, dat men het belangrijker vindt de organisaties in het leven te houden. Toch is het duidelijk, dat. wanneer men in het laatste niet slaagt, de organisatie ten dode is opgeschreven. Voor ditmaal willen wij iets aanbeve len, wat wij dezer dagen lazen in „De Maasbode"- Over het herstel van de poli tieke partijen na de oorlog schrijft dit blad deze woorden, die naar onze over tuiging het nadenken waard zijn: ,,Nog steeds menen wij, dat het herstel van de oude organische vormen geboden was, en nog is. Ook aan ons dringt zich ech ter de benauwende twijfel op, of wy erin zullen slagen te verhoeden, dat deze vor men als een loden last op ons gaan we gen. Het is hoog tijd, dat wij onze orga nisatorische verbanden ontworstelen aan de gevaren, die hen duidelijk bedreigen. Wij moeten hen losmaken van groeps egoïsme, van gelijkhebberij, van onver draagzaamheid, van alle sporen van on democratische bedilzucht, van arrivisme Het blad laat het daarbij niet, maar vervolgt met deze woorden, die al even zeer de aandacht verdienen: „Wij staan voor de moeilijke taak. te zorgen, dat onze organisaties de Chr. idee niet mis vormen, maar willige instrumenten wor den voor de verwezenlijking daarvan. Daarvoor is nodig: zelfcritiek, bezinning op onze idealen, herleving van de geest, die ons steeds weer verlossen moet uit de verstarring en benauwdheid, uit de begrenzingen, die iedere organisatie van de menselijke werkzaamheid nu een maal bedreigen. En een onophoudelijke toetsing van al die noodzakelijke, men selijke, instellingen aan de verheven doeleinden, waarvoor zy in het leven zyn geroepen, zal niet alleen kunnen verhin deren, dat deze worden tot loze vormen, brute machten, instrumenten van eng hartige spelletjes, waarin het alleen maar gaat pm de winst, maar zal van deze vor men tevens heilzame krachten kunnen maken voor God en het Vaderland". Wij geloven, dat men, wanneer het no dig is, deze woorden ter harte moet dur- Boeman of niet? In de kinderkrant van ons Zon- dagsblad van vandaag ook oude ren zullen wel eens met enig heimwee in dat kinderhoekje neuzen staat een verhaaltje over een jongetje, dat erg bang was voor mannen van de marechaussee, totd'at zijn vader op de gedachte kwam, het ventje maar eens plotseling met en kele politiemannen te „confronteren". En toen bleek, dat zij in het geheel niet die boemannen waren, waarvoor het jongetje hen had gehouden. In het jongste nummer van „Vry Ne derland" staat een merkwaardige ge schiedenis. die wel een beetje op dat verhaal van dat jongetje en de boze po litiemannen lijkt. Daar wordt namelijk verteld, dat minister Teulings een ont moeting op touw heeft gezet tussen een aantal leidende Kamerleden enhet hoofd van het Bureau Nationale Veilig heid, de heer Einthoven. Zoals men weet. was er in de Tweede Kamer nogal hevige critiek geleverd op dit bureau en vooral op sommige nogal ►nderlinge gedragingen van de leiding m dat bureau. En de minister heeft blijkbaar gedacht, dat een door hem ge organiseerde ontmoeting tussen Kamer leden en de heer Einthoven ten goede zou kunnen werken. Wij weten niet, of dit een ware ge schiedenis is. Maar indien het wel waar is, is het een zonderlinge geschiedenis. Met zulke „buitenparlementaire" behan delingen tussen regering en parlements leden zou het vertrouwen in het parle- op de duur niet gebaat kunnen zijn. Waarmee wij intussen niet gezegd wil len hebben, dat de heer Einthoven een boeman ismaar wat een vader met zijn kind mag doen, mag een minister nog niet doen met parlementsleden. Ook levensbehoefte Uit de dagbladpers gaan steeds meer stemmen op om de omzetbe lasting op kranten afgeschaft te krijgen. Het is onze overtuiging, dat die stemmen gelijk hebben. De lijst van goederen, welke van deze belasting zijn vrijgesteld, wordt steeds langer. Maar de kranten er nog niet bij. En dat ondanks het feit, dat de krant toch wel een heel be langrijke levensbehoefte is en zij bij een behoorlijke verzorging van nieuws en voorlichting in deze moeilijke tijd toch al heel wat moeilijkheden heeft te over winnen. Het is opmerkelijk, dat, toen In 1933 de wet op de omzetbelasting begon te wer ken, dagbladen terstond werden vrij.sn- steld. Dat is zo gebleven tot 1940, to"- bijna alle vrijstellingen, zelfs voor 1 brood, kwamen te vervallen. Het vrc de is nu. dat inmiddels weer tam- veel vrijstellingen zyn verleend, zelf producten ten aanzien van welk<- nimmer het geval was. Maar de kr? zitten nog altijd in het vergeten hoe Dat wil hier zeggen, dat ze door de f. cus niet worden vergeten. Het stuit ons wat tegen de borst, in den brede te gaan uitweiden over de be tekenis van de krant in het volksleven. Maar het stelt ons eerlijk gezegd jjgj' een beetje teleur, dat de regering die betekenis nog altijd niet vol doende overtuigd schijnt te zijn. Wel eigenwijs, maar niet corrupt Tegen het vroegere lid van het tribu naal in Terneuzen G. W. uit Axel. die op -rigen houtje recherchewerk verrichtte ;n daarbij de belofte aannam, dat hem 15.000 zou worden uitbetaald, is gisteren in Middelburg 4 maanden voorwaarde lijk geëist Op 23 December luidde de eis 4 maanden onvoorwaardelijk, maar de officier van justitie kwam na een nader onderzoek tot de conclusie, dat W. niet zichzelf had willen verrijken. W. was het niet eens met het tribunaal, dat volgens hem niet streng genoeg strafte Hij trachtte een zakenman, die voor zou moeten komen, uit te horen. Deze beloofde hem f 15.000 als het tribunaal geen verbeurdverklaring van aandelen zou opleggen. W. nam die be lofte aan om achter de grootte van het vermogen te komen. Hy zorgde er voor. dat het onderhoud stenografisch werd opgenomen, terwijl ook gramofoonplaten werden gemaakt en foto's werden geno- Hij wilde het tribunaal een lesje geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1