Jlicuiue geitecl) lüïmnmt Zal vijf millioen dollar voldoende zijn om Formosa te behouden? VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; t 0.32 per week. ADVERTENTIËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8043 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken jStantnastlcft fs gfiebfeüto inga hert in teempoer Voorgestelde belastingverlaging Zie pan. 5 Ver. Staten staan niet toe, dat Chinese Nationalisten uit de Ver. Naties worden gewipt TERWIJL HET NATIONALISTISCHE CHINA vrywel alleen het eiland For mosa als laatste bólwerk tot zyn beschikking heeft en de communistische horden van Mao Tse Toeng, dank zy de Russische steun, zich steeds sterker gaan gevoelen, hebben de Ver. Staten eindelijk besloten om alsnog te trachten de „rode aggressie" in Azië een halt toe te roepen. Gisteren heeft het' Amerikaanse Huis van Afgevaardigden met 239 tegei stemmen het wetsontwerp inzake lening van financiële hulp aan Formosa en Zuid-Korea aangenomen. Als de Se naat binnenkort dit ontwerp eve aanneemt, betekent dit, dat de zgn. hulp wet aan C{iina verlengd wordt tot Juni a s. De grote vraag is echter, of 5 millioen dollar die waarschijnlijk vi hulp aan Formosa worden uitgetrokken voldoende zullen zijn. om dit strategisch zo belangrijke eiland te behouden. Zuid- Korea, dat een sterke druk van het com munistische Noord-Korea heeft te door staan, zal daarentegen 60 millioen dollar toegewezen krijgen voor het aankopen van grondstoffen, voor invoer en L Het Amerikaanse State Department heeft intussen aan het Congres na de regering bekend gemaakt, dat elke hulp op lange termijn aan Formosa een groot deel moet afhangen va bekwaamheid der Kwomintang-leiders om het eiland te verdedigen- Amerika echter niet van plan om op Formosa eigen troepen in te zetten, daar dit Azië zou worden uitgelegd als een a; val op de „onschendbaarheid" van dit In de steeds moeilijker wordende situa tie, waarin de Nationalistische vertegen woordigers van China, in de Verenigde Naties verkeren, is (misschien) een klei ne verbetering gekomen. De Ver. Staten hebben n.l. toegezegd, dat zij tegen elke resolutie, die het Nationalistische China van zijn zetel in de V.N. wil beroven, zal stemmen. Het State Department lichtte deze verklaring als volgt toe: Amerikaanse regering erkent nog steeds de Nationalistische regering van China als de enige echte en de Amerikaanse Plunderaarster van Arnhem kreeg 7]A jaar Frau Louise Gasille, die zluk langrijke rol speelde bij de stelselmatige plundering van Arnhem, werd heden morgen in Arnhem veroordeeld tot zeven jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van tien maanden. De eis luidde negen jaar. Karavaan van Koning Abdoellah ingesneeuwd Op weg van zijn wlnterresidentie Shuneh naar Amman, om hier de schade in ogenschouw te nemen, die door de Storm werd aangericht, is de karavaan van koning Abdoellah van Jordanië sen Jericho en Amman ingesneeuwd. De sneeuwstorm richtte een schade van J mill, dollar aan in bananenaanplantin- gen in de Jordaan-vallei. De schade aar andere gewassen sinaasappel- er citrusaanplant beloopt enkele hon derdduizenden dollars. Killearn gaat in 't rood gekleed Gelijk wij reeds in een driestar meld den is lord Killearn van Schiphol trokken, om in Indonesië zaken te doen. Hij liet los, dat hij ook naar India China wil gaan- Dit laatste is van hoogste belang, omdat Killearn uitge breide relaties heeft met de Chinese zakenwereld in Singapore en vooral met zakenlieden, die indertijd op zeer goede voet stonden met de tegenwoordige lei ders van rood China. Op de dag van Killearns vertrek bood de Britse ambassadeur te Djakarta (Ba tavia) zijn geloofsbrieven aan bij ir Su karno. Te Washington deed dr Ali Sa- «troamidjojo hetzelfde bij Dean Acheson. De Fokkerfabrieken zullen deelne men aan de internationale vliegtuigten- toonstelling, die in Juni te Brussel wordt gehouden. Vandaag stellen wij V voor: Soldaat COR VERBREE, Dorpsstraat 78, Koudekerk aan den Rijn. Morgen hoopt soldaat Cor Verbree uit I Koudekerk aan dén Rijn 22 jaar te den. Hij viert dan zijn verjaardag I het eerst in de tropen. Dat zal wel vreemd zijn, maar zijn vrienden zullen j voor zorgen, dat hij met genoegen op deze dag zal kunnen terugzien. I Cor zit in Soerabaja en hij heeft het er best naar zijn zin. Op 16 Febr. 1949 Vertrok hij met de „Waterman" naar In donesië. Niet alleen zijn familie ziet ver- 1 vertegenwoordigers bij de Ver. Naties zijn geïnstrueerd om hun stem uit te brengen tegen moties, die er op zouden neerkomen, dat de vertegenwoordigers van die Nationalistische regering zetels, waarop zij in de Veiligheidsraad of in andere organen van de V.N. recht hebben, beroofd werden" Aan de andere kant werd evenwel klaard, dat de Ver. Staten hun recht veto niet zouden gebruiken, als, komstig de reglementen van procedure, een Chinese communistische vertegen woordiger een zetel zou krijgen. Dit zou echter géén erkenning van het Rode China door de V S. inhouden. De Chinese Nationalistische regering heeft besloten om met ingang van Zon dag a.s. haar blokkade over de gehele kust van het Chinese vasteland uit te breiden. En gisteren is Sjanghai opnieuw door Nationalistische bommenwerpers aangevallen. Van belang is nog, dat de Sow jet-Unie aan de Oostkust van het communistische Noord-Korea de havengebieden Wonsan, Tsjoengjin en Soengjin heeft gepacht. Er zullen daar grote haven werken worden aangelegd. Vele Russi sche marine-officieren en soldaten zijn momenteel in deze streek gelegerd. Veel strengere eis tegen na-oorlogse kampbeul Gedetineerde na knuppelpartij overleden Het Gerechtshof in Leeuwarden behan delde gisteren enkele gevallen van mis handeling, na de oorlog gepleegd kamp Westerbork. De 25-jarige Albert O. uit Vollenhove as tot een maand veroordeeld Hij had 49-j. zieke gedetineerde Becker uit Enschede met een gummiknuppel gesla gen, omdat hij niet op de heide kon wer ken. De volgende dag was de man over leden. De procureur-generaal eiste eer hogere straf, n.l. zes maanden. Hij con cludeerde wegens gebrek aan bewijs to vrijspraak voor de 30-j. H. R. uit Hoofd dorp, die eveneens Becker zou hebban geslagen (het vonnis was f 150 boete) en voor Geert V. uit Hooghalen, die ook als kwade genius bekend zou hebben gestaan. De p g. eiste 14 dagen gevangenisstraf tegen de 44—j. Utrechtse verpleegster Fritzina ten B. -B., indertijd- te Assen Zjj zou aan twee patiënten het kamp een apomorphine-injectie hebben gegeven wegens diefstal zeep en peukjes sigaretten. Zij ont kende stellig. De verdediger, mr Stomps, zeide, dat de injecties waren toegediend •egens een poging tot ontvluchting. De rechtbank had haar vrijgesproken. Uit- Televisie gaat Gouda's neus voorbij De directeur-generaal van de P.T.T. heeft het gemeentebestuur van Gouda op desbetreffend verzoek geantwoord, dat het om technische redenen niet mo gelijk is de televisiezender aldaar te bouwen. De onderhandelingen over de plaats zijn overigens nog gaande. Wij meldden ai, dat een plek in Het Gooi bezwaarlijk Schiphol. Inmiddels is ook nog niet bekend waar de kleine exeperimen- zender zal verrijzen- Men zoekt hiervoor een- plek, van- waaruit ook Am sterdam kan worden -bereikt. langend uit naar zijn terugkeer in het vaderland, maar ook en vooral zijn tneisje Lies. Cor, van harte! En ook fa milie en verloofde! Eerste wapens voor Neder land over enige weken Ons bind komt het eerst aan bod Het eerste Amerikaanse schip met penen voor Nederland zal binnen drie weken een Amerikaanse haven verlaten, aldus verwacht men in welingelichte kringen te Washington. Er zu'llen geen gegevens worden gepu bliceerd over aard, type en hoeveelheid der wapens. Nederland is waarsdhijniij'k het eerste land, waarheen wapens worden gezonden, da-ar alle moeilijkheden van wettelijke aard betreffende het van kracht worden het Nederlands-Amerikaanse wapen- hulpaccoord thans zijn opgelost, betrouwbare bron -te Washington wordt vernomen. De overeenkomsten tussen Amerika en de andere landen dienen nog te worden geratificeerd. Vele Friese pinken op weg naar Peru gestorven Op zee stierven 150 van 800 koelen De 800 Friese pinken, die eind vorig jaa-r met het ss Eendreoht naar Peru zijn vervoerd, hebben een slechte reis ge-had. Onderweg zijn er 150 gestorven. Men weet de oorzaak nog niet. De reis heeft wegens averij vijf weken geduurd i.n plaats van vier. maar de rederij ver klaarde, dat het schip er sleohts 31 dagen over deed en dat hier de oorzaak niet moet worden gezocht. De Friese kampioenstier Leopold Jan, ie voor drie duizend- pond sterling is gekocht, is in Peru ernstig ziek gewor den. Hij is per vliegtuig naar Zuid-Ame- rika vervoerd. Nog steeds ijs in het IJsselmeer Er drijft nog altijd veel ijs op het IJs selmeer, vooral in de route van de Lem merboot en met' na-me in de buurt van Ewkhu-izen. Ook voor Urk li-gt nog veel ijs De Lemmerboot moest gisteren een om weg maken. Hongarije niet zwaarste machine (18.000 kg) in Utrecht Hongarije wil op de Utrechtse Jaar beurs een machine demonstreren van 18.000 kg: 3 meter lang, 3 20 meter hoog meter breed. Het wordt voor Utrecht nog een puzzle, hoe men deze kolos in de Hongaarse afdeling moet krijgen. Het transport zal vele moeilijk heden meebrengen. Vorig jaar spande Polen wat gewicht betreft de kroon met draaibank van 14.000 kg. Een jaar geëist tegen „Bram9* Illegale werker krabbelde terug en bedierf gunstige stemming Een jaar gevangenisstraf is gisteren in Rotterdam geëist tegen een der bekendste oud-illegale werkers uit de Maasstad, m", de 41-jarige J. P. S. Hij heeft in totaal 75 duizend gulden verduisterd, welk bedrag verkregen was voor nage laten betrekkingen. De officier van justitie wilde de feiten ten volle laten wegen, gezien de houding de verdachte. „Ik heb het geld gewend zoals de mensen het bedoeld hadden en er was ook wel geld persoonlijk bij", zei S. gisteren. Waarop de officier van justitie uitviel: „U tapt ;t een heel ander vaatje dan politie en de rechter-c Vele ministers waren aanwezig op de gala-avond in Den Haag ten bate van het Nederlands Studentensanatorium in Laren. Figuren uit de kunstwereld bedienden in de pauze de tafels en minister Drees nam graag een kopje koffie aan van de zangeres Jo Vincent. Zonderling klom naast predikant op de kansel in IJsselmonde „Ik zal heden in uw plaats spreken tot het volk" Een vreemde heer een eerbiedwaar dige verschijning, met zwart haar en een lange baard heeft in IJsselmonde een kerkdienst gestoord door naast de pre dikant op de kansel te gaan slaan. Dank zjj het tactvol optreden van de dominee liep het incident nog rustig af. Een ooggetuige -vertel-de ons, dat voor de dienst in de Hervormde kerk van IJsselmonde Zondagavond jl. begon, de onbekende persoon in de consistorieka- had plaats genomen. Doordat ds E. J. Beens van Hillegersberg, die zou voor gaan, en de kerkeraad elkander vreemd waren, dacht ds Beens dat de man bij de kerkeraad hoorde, terwijl de kerke raad van mening was, dat de betrokkene kennis van ds Beens was. man betrad met de kerkeraad de kerk en ging zitten op een stoel binnen het doophek. Hij volgde de dienst aan- daohtig tot het grote gebed. Toen knielde zijn stoel. Na het ge bed beklom hij de preekstoel, gaf de predikant 'n hand en overhandigde hem 'n briefje. Ds Beens las het en vroeg de kerkeraad of men deze kerkganger ken de. Na het ontkennend antwoord ver zocht de predikant de man te gaan zit- de dienst zou hij met hem spre ken. De man zei iets tegen ds Beens. Die stond er echter op, dat de man de kansel zou verlaten. Daarop liep hij de kerk uiit, mompelend dat in dit gebouw ;n verkeerde leer verkondigd werd. Voor hij de deur van de consistorie had bereikt, keerde hij zich om en zei de kerkgangers: „Vrede zij ulieden". rem antwoordde ds Beens: „Vrede Ds Beens deelde de gemeente mede, dat op het briefje aan de ene zijde stond: ,.Ik zal heden in uw plaats spreken tot het volk. Zo spreekt de Here. Doch in dien een andere die er zit iets geopen baard is, dat de eerste zwijge. 1 Cor. 14 zij de tact van ds Beens verliep de dienst verder zonder storingen. De zonderling deelde nog aan een ouderling mede, dat hij een andere pre dikant had verwacht, namelijk ds Goudzwaard, een der plaatselijke predi kanten. En hjj zou Zondag a.s. terug komen. Koningin en Prinses woonden volkstoneelvoorstelling bij Koningin Juliana en Prinses Wilhel- mina hebben gisteravond in de stads schouwburg te Amsterdam de volksvoor stelling bijgewoond van De Moord in de Kathedraal van Elliot, door het A'dams toneelgezelschap. Zeven bataljons op één schip Wij meldden al, dat er enige troepen schepen uit Indonesië onderweg zijn. Met de Atlantjs komen 925 man mee. behoren de tot 15 en 16 A.A.T. en het 4e e eskadron pantserwagens. Met de Pasteur 3944 passagiers, van zeven 'bataljons der infanterie, alle van de tweede divisie (4 R.S., alsmede 4—1, 4—2, 4—3, 4—4, 4—6 en 49 R.I.) en 200 man Kon. Marine. Met de Johan van Olden-ba-rnevelt o.a. de 31e hu 1-pverband pl-aats-afdeling. MOORDENAAR VAN KEESJE VERMEULEN HOUDT 8 JAAR Het Haagse hof bevestigde het recht- bankvonnis in de zaak tegen de 27-jarige M. H. K. uit Rotterdam, die indertijd tot acht jaar werd veroordeeld, daar hij schuldig werd geacht aan de moord op de 9-jarige Keesje Vermeulen uit Rot terdam, wiens stoffelijk overschot op 29 April 1947 uit de Delfshavense Schie werd opgehaald. Lawine in de Franse Alpen: Twaalf houthakkers in berghut omgekomen In de Franse Alpen bij het plaatsje Eotrrg Doisaus (2000 m) is een berghut door een sneeuw- en rotslawine bedol ven, waardoor twaalf houthakkers, die op de hellingen in de omgeving hun werk hadden, om het leven kwamen. Twee arbeiders wisten zich los te graven uit de sneeuw en rotsen, die op het stenen huis neerkwamen. waarschuw U voor de consequenties a deze houding De verdediger, mr S. J. Polak, v klaarde dat hij voor de houding van 2 cliënt de verantwordelykheid op zich Zoals wij gisteren in een deel 0 edities nog meldden, stonden S. als leider van de illegale groep LO-F2 en het Cen traal Voorzieningsbureau gelden ter be schikking. Na de bevrijding nam hij daarvan f 45.000 weg en samen met de ook gearresteerde „José", de Rotterdam mer T. E.„ f 60.000, die zij samen deelden. S. kocht voor het geld een auto (10 mille) en een bontjas (7 mille) en deed giften aan verschillende mensen. De jus titie achterhaalde nog 26 mille. S. had dit geld namelijk vrijwillig teruggegeven. De voormalige commandant van B S. 'in Rotterdam, Van der Hoeve, telde als getuige a décharge, dat S. n bevrijding verbitterd was, omdat hem geen enkel eerbewijs was te beurt ge- De eis luidde: een jaar gev. straf met aftrek, waarvan 6 mnd. voorwaardelijk met een jaar proeftijd en onder toezicht- stelling. De f26.000 dienen aan de stich ting L.O.L.K.P. te worden gegeven. Donderdag as. volgen pleidooi en repliek Het Leidse Studenten-muziekge zelschap „Semper Crescendo" en „Apollo" uit Delft, speelden giste ren o.l.v. Jaap Stotijn op een grote Gala-avond in K. en W. te Den Haag. De baten waren be stemd voor het Nederlands Stu dentensanatorium in Laren. Geen grootwinkelbedrijf in N.O. Polder Grote lichamen die zich met detailver koop bezig houden, mogen zich over het algemeen voorlopig niet vestigen in de N. O. Polder. Zij zouden door hun kapi taalkracht een monopolie-positie kunnen .'eren ten koste van de kleine mid denstanders. De directie van de polder zo veel mogelijk mensen bestaans mogelijkheid geven, zodat men over ze- jaar, als de aandacht volledig gericht zal worden op de Zuid-Oost-Polder, de N.O.P- «.Is gezond geheel kan „afleveren". t weren van kapitaalkrachtige on dernemingen heeft echter het nadeel, dat de bouw van winkelpanden grote moeilijkheden ondervindt. De bouwkos ten zijn zo hoog, dat de middenstander zijn bedrijf niet rendabel kan maken. Velen wachten nu met spanning op de financieringsregeling voor winkelhuizen. Gisteren is in Zwolle de in bijstand in middenstandszaken de N. O. Polder geïnstalleerd. Voor 't eerst na de oorlog meer dan werklozen Spook van vóór de oorlog steekt de kop op Honderd vier duizend werklozen telde ons land eind Januari. Voor het eerst sinds de oorlog heeft dit aantal de hon derd duizend weer bereikt. In de maand Januari j.l- steeg het aantal werklozen van 83.187 tot 104.117, t.w. 70.539 geheel werklozen (v.m. 54.898). 31 832 DUW- beiders (27.466) en 1740 wachtgelders (823). De ernstige toeneming van dit kwaad sedert October heeft zich dus opnieuw oortgezet. Er zijn nu 20.000 werklozen neer dan in Januari 1949. Na die datum vaan de werkloosheid van maand tot maand af, doch in September viel het keerpunt. De weersomstandigheden hadden vorige maand grote invloed. De eigenlijke vorst- werklozen zijn wel niet in deze statistiek opgenomen, maar de kou heeft toch indi rect invloed op de cijfers uitgeoefend doordat de plaatsing vah arbeidskrachten werd opgeschort. n de 1000 inwoners zyn er thans 21 werkloos. (In December 18. in November 13). Ook deze maand was de toestand het ergst in Drente: 65 pro mille (December: en Limburg was er weer het gunstigst 1 toe (12 pro mille). Zuid>-Holland had 19 per 1000 inwoners. Wist U DAT dr A. Plesman morgen Oldenbarneveltstr. te R'dam e passagekantoor opent. DAT Cor v. d. Lugt Melsert voorlopig Dor een jaar zal optreden als alg. advi- :ur in programmazaken van de AVRO. DAT bewilliging is verleend voor de be noemingen tot gezant van Spanje F. Villaverdes, la marquis de Santa Cruz en van Columbia van J. G. de la Vega. DAT het aantal Duitsers in de Lim burgse mynen (thans 200) regelmatig stijgt. DAT een psychopaath, die vier dagen bij zijn familie in Harenkarspel mocht Amersfoort een directiekeet open brak en er met zowat de gehele inventaris an door ging, tot de politie hem greep. DAT het Belgische stamboek de Kon. er. Het Ned. trekpaard heeft erkend als stamboek en het omgekeerde vermoe delijk ook spoedig zal geschieden. DAT op 21 Februari 25 Twentse kinde in naar Zuid-Frankrijk zullen vertrek ken op uitnodiging van de Franse organi satie van gezinsbonden. DAT een bespreking tussen de directie der N.S. en de burgemeesters van de gemeenten langs de spoorlijn Zwolle- Apeldoorn-Dieren, over de vraag of deze spoorlijn opgeheven kan worden, geen resultaat had. DAT de „mechanisatiedagen" voor tuinbouw In Noord-Holland op 16, 17 t 18 Mei in Hoorn worden gehouden DAT op de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen van 618 Maart een sus voor jonge vrouwen wordt gehouden. DAT de wed. Maaike de VriesKingma te Giekerk Woensdag 100 jaar wordt nu al bijna 70 jaar in hetzelfde huisje woont. DAT het 17e eeuwse raadhuis Haastrecht voor f 80.000 zal worden ge restaureerd. DAT een wetsontwerp is ingediend tot inwerkingtreding van enige artikelen de wet genees- en tandheelkundige v ziening burgerbevolking. DAT ir J. Klytenaar, rentmeester der domeinen in Breda, de gronden (400 ha) e nieuwe Sloeppolder (Z.) zal ver pachten en beheren. DAT S. Witteboon. tot dusver wnd. hoofd van de radionieuwsdienst. belast is ;et de leiding, na het ontslag van J. L. DAT de K.N.A.C. bestuurders van wielen met hulpmotor aanraadt tegenover het echte snelverkeer niet van hun voor- rangsrecht gebruik te maken. DAT in Stockholm Zweeds-Ned. han delsbesprekingen zijn begonnen, waaraan ook drie Indonesische afgevaardigden De waag naar mannelijk personeel daalde van 16.000 tot 15.000. Het aantal werkloze het eerst sinds vele maanden gestegen, en wel van 4800 tot 5300. De vraag nam toe van 15.900 tot 16.300. Wij zullen de werkloosheid even opheffen De Oost-Duitse Republiek is bereid de werkloosheid in Wesb-Duitsland te ver lichten door maatregelen te treffen voor West-Duitse export naar China, gezien de klaarblijkelijke onwil van de Anglo- Amerikanen om dit te doen, zo heeft Ulbricht, de waarnemende Oost-Duitse premier, gisteravond verklaard. Hij doelde hierbij op een Chinese order voor 100.000 ton stalen rails, die eerst in West-Duitsland is geplaatst, doch later in Engeland. Belastingdruk Elders in ons blad vindt men een artikel van het Kamerlid Chr van den Heuvel over de regeringsvoorstellen van de belastingwetgeving. Hét is wel geheel ten overvloede, dat we lez r.g van dit artikel zeer aanbevelen. Ste:..g zal men met de schrijver van oordeel zijn, dat wat de regering laatstelijk heeft voor gesteld afschaffing van de Ondeme- mingsbelasting en verlichting voor de lagere inkomens op zichzelf juist is, maar onvoldoende. Er is een tijd geweest, waarin ons volk meende, het zwaar te verduren te heb ben, omdat het „de tiende penning" moest opbrengen. De tijden zijn wel wat ver anderd. Nu loopt zo ongeveer dertig pro cent van het nationale inkomen door de overheidskassen. En hoe hoger de be lastingen zijn, des te verleidelijker wordt het voor de regering een eigen belasting- politiek te gaan voeren. Dit kan dan weer leiden tot nog hoger belasting, en de spiraal is gevonden Wat nu wordt voorgesteld is echter een stap in de goede richting. Wij wil len ons niet verdiepen in de vraag, in hoeverre dit samenhangt met de benoe ming van de heer Teulings tot minister van Binnenlandse Zaken- (Zijn naam staat naast die van minister Lieftinck onder het laatste stuk op dit punt). Maar de verlaging schijnt op komst, al blijft er, zoals de heer Van den Heuvel op merkt, nog wel iets te wensen over. Uit en thuis Begrijpelijk achten wij het. dat het nieuwste plan van de spoorwegen de nodige ongerustheid heeft opgewekt on der autoverhuurders. Dit plan komt na melijk hierop neer. dat de spoorwegen aan enkele grote stations auto's voor rei zigers ter beschikking willen stellen. De spoorwegen willen dus langzamerhand de reizen gaan verzorgen van A. tot Z. Straks zal wel het parool moeten zijn: „Uit en thuis met de spoorwegen". Maar de bezwaren, welke de autover huurders hiertegen inbrengen, achten wij toch wel ernstig genoeg. Zeker, ze zul len misschien worden ingeschakeld, maar zal een volgende stap niet zijn, dat ze worden uitgeschakeld? Het moderne leven wordt wel rationeel van opzet. Alles neemt steeds groter vor men aan en alles grypt steeds dieper in een. Ondernemingen worden mammoeth- ondernemingen en veel zelfstandigheid gaat teloor, veel mogelijkheid ook tot ontplooiing van eigen initiatief. We moeten oppassen, dat we met zulke plannen als de spoorwegen nu opperen, om de reizigers uit en thuis te verzor gen, maatschappelijk niet heel ver van huis terechtkomen. Margarine 'Men moet het ons maar niet kwa- lijk nemen, maar we hebben nu toch wel een hard hoofd in de margarine. In enkele steden woedt een ware margarine- oorlog. Eerst heeft men hier en daar de broodoorlog en de suikeroorlog gehad, en daar is dan nu de margarine-oorlog op gevolgd. Het is weliswaar nog maar een oorlogje, maar d a t is het dan toch. en uitbreiding is bij die verschijnselen heel gemakkelijk. Het is met de margarine toch al een vreemd geval, omdat de staat al een sub sidie op dit product verleent. Krijgt de koper dat product nu bovendien nog be neden inkoopsprijs, dan heeft hjj een dubbel voordeel. Maar maatschappelijk is de situatie ook dubbel ongezond. Ook een margarine-oorlog kan niet eindeloos blijven woeden. Laat ons hopen, dat het gezond verstand weer doordringt ook daar waar het even kwam te ont breken. De kopers dienen te bedenken, dat zij op de duur bij deze dingen even min zijn gebaat Het wordt tijd. dat ieder tot zichzelf inkeert die hier.... boter op het hoofd heeft Voor zaken Gisteravond heeft de Engelsman lord Killearn enige ogenblikken op Schiphol vertoefd. Hij was op doorreis naar Indonesië. Voor zaken namelijk. We hebben als volk aan deze lord Killearn onze herinneringen. Hij was een bemiddelaar tussen de Nederlandse re gering en de republikeinen. Hij was een van de buitenlanders, die hun neus sta ken in aangelegenheden waarmede ze niet te maken hadden en die door hun optreden hebben bijgedragen om die aan gelegenheden grondig te bederven. Thans is lord Killearn op weg naar Indonesië. Hij meent, dat er zaken zijn te doen. Er valt wat te verdienen. Wij weten niet, of hij begrijpen zal. dat on der het horen van dit bericht vele Ne derlanders een wrange smaak in de mond krijgen. Emstige berisping voor commandant Bowers van de „Truculent" Geramde duikboot had dezelfde koers moeten houden Luitenant-ter-zee Charles Bowers, de 28-jarige commandant van de Britse onderzeeboot „Truculent", die vorige maand door een aanvaring met het Zweedse schip „Divina" in de Theems- monding tot zinken kwam, en waarbij 64 mensen het leven lieten, is gisteren door een militaire rechtbank te Chatham schuldig bevonden aan het in gevaar brengen van zijn schip door nalatigheid of verzuim. Hij werd echter vrijgespro ken van de beschuldiging, zijn schip door nalatigheid of verzuim te gronde te hebben gericht. Daarom werd beslo ten de straf van luitenant Bowers tot een ernstige berisping te beperken. Na een beraadslaging van 80 minuten werd deze uitspraak bekend gemaakt. Bleek, maar rechtop, kwam luitenant Bowers de zaal binnen. Volgens de marine-traditie was de punt van het zwaard, dat tijdens het proces op een tafel naast de rechters had gelegen, op hem gericht, als teken, dat hjj schuldig bevonden was. De volgende argumenten werden de uitspraak aangevoerd Toen Bowers de lichten van de „Divina" zag, waar onder de lichten, die aangeven, dat het schip in beweging was. veranderde hij koers, terwijl de zeevaartregels ver- u en de navigatie-omstandigheden het toelieten, dat de „Truculent" dezelf de koers hield. Hij gaf geen geluidsig naal. dat zyn schip de koers wijzigde. Bowers had ter verdediging aange voerd. dat hij de „Divina" veilig gepas seerd zou zijn, indien deze niet van rich ting veranderd was. De door de krijgsraad uitgesproken straf van een ernstige berisping houdt geen degradatie in voor de luitenant-ter zee en betekent geen automatische ver traging van zijn promotie. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, mits die uiterlijk op de bus gaat op de dag. tussen haakjes achter het schip vermeld. Naar Indone sië: Grote Beer (15 Febr.) de Antillen: Delft (11 Febr.); Suriname: Hecuba (15 Febr.); Nieuw-Guinea: Mataram (21 Febr.). Onrustig weer N3:" Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Vannacht zeer zacht voor de In het jaar. morgen temperatuur. (Opge- cnige daling vai maakt te 10 uur) ZON EN MAAN Zaterdag 11 Februari: zon op 8 04. on der 17.40 maan op 4.26. onder 11.18 uur, 16 Febr. NA1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1