Jlieuuie £riitsr()f (fouranl Eerste Kaïner neemt wet op Materiële Oorlogsschaden zonder hoofdelijke stemming aan Motie over de vraag: wat is eigenlijk herbouw, ingetrokken kr eeg Franse regering-Bidault vertrouwen Nog steeds strijd over Stikkers ministerschap Wist U ffOENSDAG 8 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710 Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week ADVERTENTIËN: t 0.18 per millimeter (teij contract belangrijke korting) Dertigste Jaargang Ifo 80<ÏX DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden p.n Omstreken „Staattmstlcl} Is Qfiebtev» myn hert ia tcgljeaspoct" Kent U Arabisch Zie pag. 4 (Van onze Parlementaire redacteur) ZONDER HOOFDELIJKE STEMMING, na een debat van een middag en een avond, heeft de Eerste Kamer gisteren de wet op de materiële oorlogsschaden aangenomen. Het debat baarde een motie van de zijde van de K.V.P., die echter later werd ingetrokken. Minister Lieftinck ging een ogenblik het verkeerde pad op, doch keerde op zijn schreden terug, nadat hij verschillende reprimandes, zelfs van zijn andere partijgenoot Woudenberg, had geïncasseerd. De Eerste Kamer, het kan niet vaak genoeg gezegd worden, heeft een totaal ander karakter, dan de Tweede. Dit moge ten dele een gevolg zijn I verschil in bevoegdheid, ten andere dele is dit toch ook een groter besef in kracht, waardigheid en beheersing. Toen gistermiddag de Eerste Kamer begon met de behandeling van de Ma teriële Oorlogsschade voelde men dit ook weer terstond. In het algemeen ronde, wel doordachte rede's. En kort. Zo zeide hot ook de anti-revölutionair Rip: ontwerp van wet in de Tweede Kamer zo in de brede behandeld, moet hier niet te veel worden besproken. Daaruit concludeert men slechts ten onrechte, dat er geen bezwaren zouden lijn. De heer v. d. Kieft (.Arb.) in eer puntig speechje, wenste dat men meei vertrouwen zou kunnen hebben in ds ambtenaren, die deze wet vol duisterhe den moeten uitvoeren. De formules voor de schadeberekening vormen een abracadabra en hij, zowel als andere sprekers, illustreerden met voor beelden van de slimste bureaucratie, waarvoor men nu eigenlijk angstig was. Niet minder maakte het in dit opzicht de heer Kraayvanger (KVP>. Deze inge nieur is belast geweest met de weder opbouw van Rotterdam, hij was daar ook korte tijd wethouder, en bekleedt nu een belangrijke functie in de bouw industrie. Zijn scherpe formulering i waarschijnlijk een van de redenen, dat de Minister des middags zeide. li VUURVLIEGEN CONTRA VOGELS EN GEITEN De bewoners van Bonaire zijn wat blij, dat het Nederlandse oefensmal deel in de West vertoeft, ook al is hei bezoek van de Prins al weer achter de rug. De vliegers van de Karei Door man oefenen in het landen op het vliegveld van Bonaire. Vele urer dag ronken de motoren boven het rustige eiland en een deel van de be volking is er zeer dankbaar voor. Im mers, deze mensen moeten, als de mds in de aren is, overdag voort-du- rend op het land zijn om als vogelver schrikkers te dienen. Nu is dat nodig. Op de maïsvelden, die om vliegveld heenliggen, is geen vogel te zien, dank zij de vuurvliegen van df Karei Doorman. Nog een andere goede daad ver richten deze machinesGeiten, die ir lange tijd niet „thuis" zijn geweest er- verwilderd waren, zijn sals over kof naar huis gevlucht. Vele verloren ge waande zonen en dochteren van dt geitenfamilie mekkeren nu weer bi. moeders maishut. Dat wil het Cu- raqaose blad „Beurs- en nieuwsbe richten" ons tenminste doen geloven. No» meer onderofficieren zwaaien 1 Maart af Groot-verlofregeling uitgebreid Op 1 Maart wordt aan onderofficieren, die vóór 1 Januari 1948 zijn opgekomen, groot verlof verleend. Enkele groepen lijn hiervan uitgezonderd. Wij meldden al, dat o.a. de onderoffi- tieren met verlof zouden gaan. die tus- 1 Januari 1947 en 1 Juni 1947 voor de eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen. De vaandrigs en kornet ten blijven echter in dienst. Ook zij die zijn opgekomen met de voor-opgeroepe- nen van de lichting 1948 en zij, die de eerste pefeningstijd nog niet hebben vol- Gewonnen proces bracht slechts bracht, blijven nog. Deze laatste catego rie gaat met groot verlof binnen tien 's avonds te repliceren. Hij wilde kenne lijk eerst zijn ambtenaren raadplegen. De heer Kraayvanger dan laakte de belache lijke, formalistische opvatting van dezelf de ambtenaren, de „theoretici", die der gelijke regelingen in de hand hadden. De P. v. d. A.-afgevaardigde -had er al ver ontwaardig oip gewezen, dat de voorma lige voorzitter van de Oorlogsschade commissie thans in andere functie de Mi nister zou moeten adviseren over zaken in beroep. Hij vroeg dan ook een scheidsgerecht. De heer Reyers (CHU> wilde niet meer de Minister aanvallen over het feit. dat een integrale, volledige afdoening der ge leden schade niet zou plaats vinden Maar om de huidige financiële draag kracht va-n zo'n slachtoffer als basis te nemen voor een schadevergoeding, dat keurt deze afgevaardigde af. Overigens is hij van mening, dat de schade, ver oorzaakt bij de bevrijding, zoals op Wal- De Prins liep in Nickerie over hoofddoeken Maakte kennis met Indiaans opperhoofd Vrouwen- legden hoofddoeken- als eer loper voor de voeten van Prins Bern- h-ar-d, toen- hij gisteren- in Nickerie (Su riname) aankwam en van de steiger naar h'et commissariaat liep. Het regende, maar daar gaf de bevolking niets om. Na kennismaking met de nota-beien, onder wie een Indiaans opperhoofd, filmde de Prins een kin-derauibade- Bij een rijstpelmolen kreeg hij vier gebor duurde zakjes rijst. De regen stroomde, toen het geelschap bij een proefpolder van de stichting Me chanische Landbouw kwam. Gouverneur Klaasesz doopte de polder Prins Bern- hard polder. In Nickerie werden- landbouwmachines gedemonstreerd. Ten slotte reed Z.K.H. nog door de rijstpolders naar het Coran- tijnstrand, waar bij 's Prinsen huwelijk der vreugdevuren op de rier hoe van het Koninkrijk heeft gebrand. oheren. wel volledig moest worden be taald. Zijn standpunt, dat de geallieer den aansprakelijk moesten worden ge steld voor de schade in Nijmegen en het Haagse Bezuidenhoutkwartier, ontleende an de eis, die Engeland zelf had ge steld aan Albanië (en gekregen) om ver goeding voor de verloren gegane marine- vaartuigen bij de bevrijding van dat land. (Vervolg op pag. 5) Westerling gesteund door andere landen Hij kan zoveel wapens krijgen als hij nodig heeft Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt, wordt kapitein Westerling blijkens een onlangs ontvangen rapport gesteund door Turkije en Australië. Wes terling kan het met zijn huidige voor raden een jaar uithouden en bovendien kan hij alle wapenen krijgen, die hij no dig heeft. Op het ogenblik bestaat er een wapen stilstand tussen Westerling en de T.N.I. DESERTEUR De actie tegen Westerling heeft het probleem der deserteurs uit K.L. en K.N.I-L. in het middelpunt der belang stelling geplaatst. Maar vergeten schijnt men een bepaal de (kleine) groep deserteurs, die uit de Kon. Landmacnt overliepen naar de T.N.I., voordat de Ronde-Tafel-Confe rentie nog gehouden was. Het zijn Nederlanders (wij kennen een voorbeeld van een Haags militair, die aan verschillende overvallen op Neder landse patrouilles en cultuurondernemin gen deelnam). De bewuste soldaat is thansma joor bij de T.N.I. terwyl strenge maatJ regelen genomen worden tegen de deser teurs, die zich bij oud-kapitein Wester ling aansloten, hebben wij nimmer iets gelezen van een verzoek tot uitlevering van deze majoor en andere deserteurs naar de T.N.I. Nu doet zich de fraaie figuur voor, dat Nederlandse soldaten en officieren van lagere rang verplicht zijn, deze majoor de militaire groet te brengen. Zou het geen zaak zijn voor onze hoge commisaris dr H. M. Hirschfeld, nu de staatssecretaris van oorlog, mr W. H. Fockema Andreae toch in Djakarta (Ba tavia) voor technische en organisatori sche aangelegenheden, in verband met de repatriëring onzer jongens overzee, ver toeft, tezamen met de R.I.S., deze peni bele aangelegenheid voor de eer van ons land op te lossen? Het dep. Haarlem van de mij voor nijverheid en handel heeft de Belgische oud-premier Paul H. Spaak verzocht te komen spreken over de Benelux. Het is de bedoeling, dat dit vliegtuigje Aan Engeland uit een \-lucht maakt over het Kanaal. De Londenaar Fred Borders bouwde deze miniatuur-Dakota, die radio-grafisch kan worden bestuurd. Het model is 2.50 meter lang, heeft een'vleugelspanwüdte van 3.50 meter en weegt ruim 6lï kg. Op een hoogte van 150 meter kan het toestelletje en snelheid van 75 km per uur bereiken. SOCIALISTEN BRAKEN BELOFTE Maar men verwacht geen lang leven voor het kabinet Ondanks het feit, dat de socialisten zich op het laatste moment van stemming ont hielden en hun eerder gedane belofte om de nieuwe regering te steunen daarmee braken, heeft het Franse kabinet van Georges Bidault gisteravond van de Na tionale Vergadering het vertrouwen gekregen. De motie werd aangenomen met 225 tegen 185 stemmen. Bidau'lts eigen partij, de republikeinse verkregen, geloven waarnemers met, dat volksbeweging, (MRP). de Radicalen enkele gematigden brachten 225 stemm de motie uit, terwijl 183 commui rn 2 reoh-tee afgevaardigden tegen stemden. Behalve de terugkrabbelende socialis ten onthielden ook de Gaullisten, ve: schillende rechtse groeperingen en c eeste gematigden zich van stemming. Hoewel dit vertrouwensvotum met ee betrekkelijk ruime meerderheid werd Minister Schokking reikte gisteren in de Rolzaal te Den Haag posthume onderscheidingen uit. De heer E. E. B.TLacoirjbTe ontvangt voor zijn vader de Militaire Willemsorde, de hoogste onderscheiding, die gisteren werd verleend. Australië laat zich Nieuw-Guinea niet afpakken Het wil geen Indonesiërs op het eiland zien, De uitlatingen van Mohammed Jamin, die onlangs te Djakarta (Batavia) Austra lisch Nieuw-Guinea voor Indonesië heeft opgeëist, hebben ondanks de officiële tegenspraken van Indonesische zyde in Canberra zulk een ongunstige indruk ge maakt, dat Australië overweegt, de uitwisseling Aan diplomatieke vertegemvi digers met de Republik Indonesia Serikat uit te stellen, aldus Geoffry Tebbutt de „Melbourne Herald". Osmar White, correspondent van „Melbourne Sun" seinde uit Djakarta (Batavia), dat de uitlatingen van Jamin door de Europeanen met ironie zijn ont vangen. Zij achten het bespottelijk, dat regering, die niet eens in staat is op 40 km van haar hoofdstad de orde te Kravchenko mag in Amerika blijven 3 francs dagen, nadat de betrokkenen hun oefentijd hebben volbracht. ij enkele onderdelen zal met het oog op vervanging het groot verlof pas in de loop van Maart worden verleend. Al dit bovenstaande heeft geen betrekking op de luchtstrijdkrachten. NIWIN treedt na 1 Mei niet meer naar buiten op De NIWIN zal per 1 Mei haar werk- taamheden naar buiten staken in ver band' met de snelle terugkeer van de Nederlandse troepen naar Nederland. Op genoemde datum zullen de afdelingen pers, propaganda em ecquisistie op non actief worden gesteld: en een maand la ter, per 1 Juni, met ontslag gaan. De Overige afdelingen zullen enige töjd later opgeheven worden, terwijl daarna een kleine kern voor de afAA*ikkeling zal zorgdragen. De lopende acties zullen worden afge werkt. Voor het personeel is een wachtgeld regeling getroffen, zodat het voldoende gelegenheid krijgt om naar een andere Werkkring uit te zien. Jeugdige kostwinners mogen ook 5 procent meer Xormen thans gepubliceerd Het college A'on rijkbemiddelaars heeft nu de normen bekend gemaakt voor de loonsverhoging aan sommige groepen Jeugdige werknemers. Zonder vooraf gaande toestemming is het geoorloofd op het loon van gehuwden beneden de 23 net 2 of meer kinderen, en op dat van kostwinners(sters) beneden 23 jaar. die moeten zorgen voor minstens 2/3 van het inkomen (uitkeringen t.g.v. sociale voorzieningen inbegrepen) van een ge- ■an minstens vier personen. een toeslag te verlenen tot maximaal 5 procent. op. Het Amerikaanse congres heeft een wetsontwerp aangenomen, Avaarin be paald werd, dat de uit Rusland gevluchte Victor Kravchenko, schrijver van het op zienbarende boek „Ik verkoos de vrij heid", voorgoed in Amerika mag blijven. Zonder dit wetsontwerp, dat alleen nog door president Truman bekrachtigd moet worden, zou volgens de immigratiewetten deportatie van Kravchenko naar de Sowjet-Unie vereist zijn. In het onlangs gevoerde proces van de schrijver tegen het communistische Fran se blad „Les lettres frangaises" is thans uitspraak gedaan. Kravchenko heeft het proces gewonnen, maar kreeg een scha devergoeding van slechts 3 francs toege wezen. Het hof verklaarde, dat hij ruim schoots gecompenseerd werd door de pu bliciteit voor zijn boek als gevolg van de affaire. Zijn tegenstanders, die beweerd hadden, dat Kravchenko bet boek niet geschreven had, werden ieder met 5000 fres beboet. AmerikaEngeland en Australië erkennen Vietnam c.s De Ver. Staten, Groot-Brittannië en Australië hebben besloten om de drie Indo-Chinese staten Vietnam, Laos en Cambodja, die voortaan souverein zijn binnen de Franse Unie. te erkennen. De Britten namen het eerst deze stap, enkele uren later gevolgd door de Ver. Staten. De consul-generaal van Engeland. Gibbs, krijgt de titel van gezant en zal Saigon als standplaats houden, terwijl Truman nog een gezant voor de drie staten gezamenlijk, zal benoemen. Driehonderdste retourvlucht naar Johannesburg Vanmiddag is gevagvoerder J. W M Meyer met d-e Douglas DC-6 Prinses Irene aan de 300e retourvlucht naar Jo- handhaven, droomt van de stichting een wereldrijk. Jamin heeft zuiver mening weergegeven van een belangrijk deel der Indonesische politici. De huidige regering heeft Jamin weliswaar tegenge sproken. maar niemand weet Avie er mor gen deel uit zal maken van de regering, aldus White. De „Sydney Morning Herald" schrijft: „De landhonger van de R.I.S. neemt zien derogen toe. Er zit wel iets zieligs en tevens iets grappigs in het optreden der Indonesische staatslieden, die nog niet eens begonnen zijn met de A'estiging van hun binnenlands gezag en toch reeds af gelegen landen opeisen, waarop- zij noch wettig, noch zedelijk aanspraak hebben." „Mannen, die niet eens in staat zijn Bandoeng te houder;, wanneer een vrij buiter als Westerling de stad verkiest in te nemen, moeten geen aanspraken doen gelden op Hollandia en Port Moresby Het Westelijk deel van Nieuw-Guinea moet in Nederlandse handen blijven. Australië wenst geen Indonesiërs in welk deel van Nieuw-Guinea ook, aldus het blad. Te New-York heeft Palar verklaard, dat Jamin een onbevoegd persoon is en dat de Indonesische regering vastbeslo ten blijft zich te houden aan de beginse- ran het handvest der Verenigde Na tiën. Het begeert slechts Nederl. Nieuw Guinea. Thans wordt mr N. S. Blom als Staatssecretaris genoemd (Van onze Parlementaire redacteur) Hoewel vast staat, dat gisteren n geen definitieve keus was gedaan in benoeming van een Staatssecretaris a, Buitenlandse Zaïken, is het verloop der gebeurtenissen vermeldenswaard noeg. Minister Stikker heeft destijds ds benoeming tot mediator van de O E.E.S. aangenomen, terwijl niet alle ministers overtuigd Avaren van de juistheid, deze functie te combineren met zijn huidige. Destijds maakten wij 'hiervan melding, daaraan toevoegende, dat Spaak zeker geen doublure zou hebben geaccepteerd. Tevens merkten Avij op. dat 's ministers partij, de WD. zeker een stem in het kapittel zou willen hebben. Het ging hier immers om de keuze, minister Stik ker aan te houden met een Staatssecre taris of hem geheel te vervangen. Een ve minister zou waarschijnlijk slechts gevonden kunnen worden in de persoon van oud-Hoge Commissaris Lovink. Een Staatssecretaris was gemak kelijker. Minister Stikker zelf Avas. zc »n wij te Aveten, volkomen gepor teerd voor zijn secretaris-generaal Boon, die naar onze mening dan ook wel buitengemeen geschikt was voor deze taak, die practisoh en feitelijk een nistersohap zou betekenen. Maar de WD zou zich, naar onze informaties lui den, niet hebben kunnen verenigen met deze voordraoht. Het gaat hier om de enige liberale ministerszetel en men schijnt daaraan meer dan normale waar de te hechten. Hoe dit ook zü. op dit ogeniblik staat geen enkele naam vast, al ordt niet zonder reden mr N. S. Blom op aangezien, een aanzoek te 'hebben gekregen. Mr Blom is juridisch adviseur het Ministerie van B Z. en heeft In- disohe ervaring, wat. in de strijd tussen dat Ministerie en MUOR (voormalig Overzeese Gebiedsdelen) niet zonder be lang moet worden geacht, speciaal om de Minister Stikker heeft zich gisteren uitgesproken bij de Commissie voor Bui tenlandse aangelegenheden van de Twee de Kamer. De reorganisatieplannen op zijn departement zette hij uiteen en. zijn wij wel ingelicht, hing er ook nog eer urgente kwestie van de erken ning van Bao Dai, de door de Fransen gesteunde Keizer van Viet-Nam. De Franse ambassadeur heeft op een beslis- ng aangedrongen en dat is uiteraard een kwestie van de Unie, niet van ons land alleen. I nAprdl, zo heeft de minister aan en kele journalisten medegedeeld, zal een definitief besluit genomen worden, waarbij men dan zeker denkt aan een andere minister A'an B.Z., wellicht een tweede minister of het aanhouden van een of twee Staatssecretarissen. Een socialistisch blad voegt hieraan toe. dat de uitslag der Engelse verkiezingen hier mede een rol zal spelen. Dit maakt het standpunnt der VVD begrijpelijker. GEEN STAATSSECRETARIS VAN FINANCIËN. In verband met lopende geruchten dat )k aan het departement van Financiën :n staatssecretaris zou benoemd wor den, verneemt de Nieuwe Leidsche t van bevoegde zijde, dat minister P. Lieftinck, hoewel overladen met werkzaamheden, er niet aan denkt de benoeming van een staatssecretaris aan zij-n eigen departement te bevorderen. DAT de Willem Barendsz tot 29 Jan 44.200 vaten traan heeft geproduceerd (overeenk. periode van het vorige sei zoen 41.600). DAT thans toestemming is verleend voor de bouw van een R.K. ziekenhuis in. Deventer (kosten 4 a 5 millioen) naar een ontwerp van architect J. v. d. Laan te Lei'den. DAT Verkade er in Zaandam een 140 meter lange fabriek bij zal laten bouwen. DAT in Almelo 4 jaar w#d geëist te gen de Hamburger F. Bdie met zijn stadgenoot A. S. vorig jaar Twente af stroopte. DAT de Ned. consul in Brugge. J. v. d. Haert, 64 j. oud. aldaar is overleden DAT dr H. R. Karthaus. chirurg aan het St. Ignatius-ziekenhuis in Breda, be noemd is tot ridder in de kroonorde van België. DAT Zaterdag in Emrnen en Almelo hét 60-j bestaan van de Bendiens con- fectie-bedrijven wordt gevierd. DAT t.g.v. het jaarlijkse assaut van dc cadetten der K M A. te Breda Vrijdag DAT A. Merens is benoemd tot consul- generaal te Tanger, als opvolger van P. Staal. DAT dr J. A. A. Verlinden, rector van het Kath. Gelderslyceum te Arnhem, is benoemd: tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar op O K. en W. DAT dr G. G. J Mettrop op zijn ver zoek m.i.v. 1 April eervol is ontslagen als geneesk. inspecteur van de volksge zondheid: in alg. dienst. DAT de St. Crt. van gisteren een hef- finggbeschikking tulpen- en narcissen bloemen bevat. DAT de eerste van de zes door A'dam bestelde drijvende dieselelectrische top- kranen gisteren werd geleverd. DAT de vroegere landwacht-Haupt- scharführer Ross wegens moord op de Zuiphense kleermaker Vlastuin in 1944 aldaar tof 20 jaar werd veroordeeld. DAT het Zutphense „B.G." de Polizei- in9pektor J. F. Hesse, die in. Apeldoorn een executie zou hebben geleid, heeft vrijgesproken en de Apeldoornse ex-rit- meester der cavalerie P IIcken, die tegen de geallieerden vocht, 20 jaar gaf. DAT de Maastrichtse raad een voorstel tot het aanbrengen van wegverbeteringen ten koste van het unieke Vrijthof ver wierp. DAT namens de nat- padivindersraad op 26 Feibr. in Nijmegen een monument wordt onJhuM' voor wijlen Jan van Hoof. die volgens sommigen de Waalbrug heeft gered. DAT J. Godfroy te Maastricht met f 194.000 laagste inschrijver was voor het optrekken van een nieuw gebouw voor de raad van arbeid aldaar (hoogste gebr. Erven met f 220.000). DAT IJsselmeervissers op een verga dering in Lemmer fel hebben geageerd tegen verschillende regeringsbemoeiingen vooral wat de vergroting van de maas- wijdte betreft. DAT de voorzitter van de hoge raad van de binnenl. veiligheid in België, ge neraal Sillevaerts, in Den Haag bespre kingen voerde over samen-werking in de burgerlijke verdediging. DAT in Leeuwarden 15 j. werd ge- eist tegen de 39-j. vroegere commandant van de SD in Heerenveen. E. Kronber- ger, die Friesland terroriseerde DAT de R'dammer H. gisteravond ern stig werd gewond bij een .autobotsing tussen Delft en Overschie. die veroor zaakt werd doordat een defecte vracht auto. niet op de parkeerstrook stond. DAT de 19-j Joh. Willems uit Maas tricht sinds Zaterdag spoorloos is en een ongeluk wordt gevreesd. de regering een lang leven beschoren zal zijn. Vandaag hervatte de Nationale Verga dering het debat over ae wije onderhan delingen, betreffende collectieve arbeids contracten. De volksrepublikeimen e socialisten verschillen ernstig van mening met de radicalen over de anti-stakin'gs- clausules, die het wetsontwerp bevat, wijl de socialisten weer uit de vorige regering traden, omdat zij de door Bidault voorgestelde toeslag van 3000 francs de laagstgesalieerde arbeiders tot 4000 francs verhoogd wilden zien. Voor de stemming van gisteravond wa: er een fel debat in de Assemblee ont staan tussen de communist Jacques Du- clos en de ex-min. van Defensie, Paul Ramad'ier. Duclos beschuldigde Ramadier .1. van betrokken te zijn bij de be> ruohte „generaails-affaire". Zoa-ls men ziel zaïl herinneren, werd enige weken geleden ertolaard, dat de generaals Revers Mast de Franse pffliitiek in Indo-China nadelig hadden beiiwlded. Duclos' betoog ging verloren in de luide protesten socialisten en afgevaardigden der rege ringspartijen en 't tegenvuur van applaus Ier communisten voor Duclos Intussen zijn de communistisch geor- ;aniseerde havenarbeiders van Marseilli n staking gegaan uit protest tegen de pogingen om arbeiders te werven het laden van voor Indo-China bestemde Keert Hertog van Windsor terug naar Engeland? Volgens de Londense .Evening Star" zouden de hertog en de hertogin van Windsor voornemens zijn voor het' eind het jaar naar Engeland terug te keren. Hierop zou de moeder van de hertog Koningin Mary, hebben aange drongen. Commissaris Kesper brak zijn been Ligt in ziekenhuis in Zweden De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr L. A. Kesper. heeft tijdens zijn vacantieverblijf in Noord-Zweden bij val een been gebroken Mr Kesper ter verpleging in een ziekenhuis op genomen. Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Ned. Ind. Leger Gesneuveld 14 Juni 1949. na ver missing: Jav. soldt 2e kl. inf. Soen- joto uit Indonesië: Jav. soldt 2e kl. inf. Ponimin uit Indonesië: Chin, soldt 2e kl. inf. Pho Ie Djong uit Indonesië. Gesneuveld 29 December 1949: Soend. korpl-infie Saromi uit In donesië: Soend soldt 2e kl. inf. Saad uit Indonesië. Koninklijke Landmacht Gesneuveld 21 Januari 1950: soldaat G. J. Brands, uit Groningen. Koninklijke Marine Gesneuveld 10 Juni 1949, na vermis, sing: It ter zee e3 kl. sd KMR tv P. J. Oosterbaan; lt ter zee, 2e kl sd KMR tv, mr A. E. L. Roskott TWEE DODELIJKE ONGELUKKEN De 60-jarige magazijn-bediende A. Overmeer werd vanmorgen in Zaandam door een auto gegrepen en gedood. Een 56-jarige vloerenlegger werd gis teren op het terrein van de Ned. dok^ scheepsbouw in Amsterdam door de draaiende as van een machine gegrepen. Ook hij kwam om het leven. WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Plaatselijk enkele buien, maar overal flinke opklaringen. Matige en aan| de kust vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering m temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 9 Februari Zon op 8 08. onder 17 42, Maan op 1.26. onder 10-24 L. K. Staatssecretarisme Men kan moeilijk staande houden, dat de bepalingen, welke in 1948 in de Grondwet zijn opgenomen om de be noeming van staatssecretarissen mogelijk te maken, een dode letter zijn gebleven. Deze heren voorzien blijkbaar, zoals dat heet, wel in een behoefte. We hebben thans een secretaris van Oorlog; een van Marine, een van Econ. Zaken; er zijn er nu zelfs twee benoemd bij Sociale Zaken: de door ons aangekondigde be noeming bij Buitenlandse Zaken kan elk ogenblik afkomen; en reeds wordt gespro ken over een staatssecretaris bij Onder wijs. Voorwaar langzamerhand voldoen de om aan een bedrijfschap te gaan denken. Wat van dit alles te zeggen? Dit toch wel in de eerste plaats, dat heel die fei telijke uitbreiding van de ministerstafel wijst op een toenemende uitbreiding van de regeringsbemoeiingen. En op de twee de plaats dat het wijst op een compli catie van de regeringsbemoeiingen. De specialisering schrijdt voort tot binnen het kabinet En dan moeten we nog een kleine her- inering ophalen. Toen er aaji het de partement van Oorlog en Marine staats secretarissen werden benoemd, kwamen er van socialistische kant teleurgestelde klanken, dat hierbij geen enkele socia list was. De Regering had blijkbaar ge kozen voor het stelsel, dat minister en staatssecretaris ook politiek bezien geen grote tegenstellingen moeten vormen. Nu zijn er onder minister Joekes bij Sociale Zaken twee staatssecretarissen benoemd, van wie de een uitgesproken socialist is en de ander het program van de socialis tische partij onderschrijft. (Dat lijkt ons intussen toch ook wel een vorm van uitgesproken socialisme.) Wat ons nu op valt. is dat de socialistische pers dit zo maar schijnt te slikkengeen woord van protest zelfs. Ook in de politiek kan het verkeren. Stuitend .vredesbewe- tenslotte zelf ïns weet, dat i te trachten Dat de communisten op Moskou'* bevel en op him manier ook in ons land een dusgenaamde ging" voeren, moeten weten. Ieder weldenkend r hun bedoeling alleen is o de wereld in slaap te sussen voor het communistische gevaar. Ze maken in hun propaganda wel een opmerkelijk ruim gebruik van de democratische rechten en vrijheden. Zo wekken ze in hun blad openlijk op tot weigering om wapens te lossen. Er schijnt op dit gebied nog altijd veel mogelijk te zijn. Bijzonder stuitend echter Is de wijze, waarop de communisten er op uit zijn, alles onder het door hen verzonnen hoofd „Oorlogsvoorbereiding" te 'bren gen. Het ergerlijkste voorbeeld hiervan is wel, dat het verongelukken dezer da gen van een straaljager met voor de vliegenier dodelijke afloofci ook al aan de goègemeente wordt opgediend onder het kopje „Oorlogsvoorbereiding". We zullen maar niet vragen, of er ach ter het Ijzeren gordijn dan geen mili taire vliegtuigen zijn. We zullen dat maar niet vragen want helpen doet het toch niet Maar deze communistische me thode wordt nu toch wel heel snel een uitermate verachtelijk bedrijf. Leesbaar maken Nu ook de Eerste Kamer het wets- ontwerp op de materiële oorlogs schaden heeft aangenomen, wordt een bepaalde kwestie bijzonder acuut. Het is de wenselijkheid, dat er nu spoedig van departementswege een publicatie verschijnt, die in eenvoudig Nederlands vertelt waarover het gaat en waarop de gedupeerden mogen rekenen. Want uit de wet kunnen slechts enkelen dit self becijferen. De Tweede en de Eerste Kamer heb ben het nog moeten doen met een wets ontwerp. dat nauwelijks te lezen was. We hebben daarvoor natuurlijk groot respect Maar tenslotte hebben niet al leen de honderdvijftig Kamerleden en de ambtenaren met deze wet te maken. Daarmede hebben te maken de arbeider die zijn meubeltjes kwijtraakte, het ren teniertje dat zijn huisje in puin zag gooien, de middenstander die in zijn be drijf werd geplunderd. En zij willen nu el eens weten, waaraan ze toe rijn. Daarom moet er een publicatie komeiv die hun dit vertelt op een wijze die de invoud zo dicht mogelijk benadert Dat zal misschien nog moeilijker zijn dan het maken van heel deze moeilijke wet. Maar we wisten het al: by Lieftinck staan ze voor niets. JMinister-directeur Uit een artikel van Prof. Romme „De Volkskrant" blijkt, dat ook hij toch wel enige moeite heeft met de be noeming van de heer Stikker tot politiek leider van de organisatie voor Europese economische samenwerking. Hij vindt de benoeming uiteraard heel eervol, maar de moeilijkheid schuilt ook voor hem in de combinatie met het Nederlands mi nisterschap. Inderdaad, hier ligt voor ons de kwes tie ook. Misschien al te populair gezegd, kan de vraag aldus worden gesteld: kan men op 't zelfde moment én 'n Ned. èn 'n buitenl. functie vervullen, wanneer er bin nen die functie bepaalde verschillen mo gelijk blijven? Nog meer populair (en daarom ook verkeerd) gezegd: kan men op hetzelfde moment Europees „minis ter" en Nederlands minister zijn? In feit* komt het daarop toch zo'n beetje neer. Wordt hier in de persoon van de hee* Stikker de gedachte van het Europese fe deralisme niet wat erg onverhoeds ver wezenlijkt? Nu vernemen we, dat de minister aan de commissie voor buitenlandse aangete» genheden uit de Tweede Kamer een toe lichting op een en ander heeft gegeven. Als mensen, die veel eerbied hebben voor ons parlement stelt ons dat natuur lijk wel enigszins gerust, maar we zou den toch graag ook zeLf horen, hoe da zaken precies liggen. Want geloven op gezag gesteld dat de commissie if overtuigd is nu eenmaal niet onze sterkste eigenschap. POST VOOR PASTEUR EN ATLANTIS Post voor militairen, die met de Pas teur en de Atlantis onderweg zijn naar land, moet resp. uiterlijk morgen en Maandag a.s. op de bus worden gedaan in een tussenhaven uitgereikt te kunnen worden. Het adres moet de naam van het schip bevatten, plus da toevoeging „Op thuisreis naar Neder land" Men mag niet de naam vaa da tussenhaven vermelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1