Jlicuivc £ciitsrtje GTourcml EERSTE DODELIJK ONGELUK MET EEN NED. STRAALJAGER li a Amerikaans Senator wil een ontwapeningsconferentie Wist U DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408 Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaalMstlel! h g!|e&te»eo myn tiert in tegfyenspotf Dertigste jaargang No 8040 ALS DE VOGELPEST KOMT Zie pap,. 3 De straaljager Meteor IJ 98 is gister middag bij Jelsum (Fr.) naar beneden gestort en in de grond gedoken. De enige Inzittende, vaandrig B. G. de Ruyter uit Breda, werd onmiddellijk gedood. Omstreeks drie uur waren vijf militaire Meteors boven Leeuwarden aan stunten. Op een gegeven ogenblik dook de IJ 98 naar beneden. Het toestel kwam terecht in een weiland, bij Jelsum 7 kilometer boven Leeuwarden- Omwonen den snelden toe, maar konden niets be ginnen, want het toestel had zich in de grond gedrongen en stond in 'brand. Bin nen weinige minuten was'er slechts ver wrongen metaal over. De Ruyter, die op 1 Januari vaandrig was geworden, was 22 jaar oud en kwam In 1945 bij de L.S.K Hij diende bij de R A F. en behaalde in 1947 het groot- i Na de treinreis een auto zonder chauffeur Nieuwe service van de Spoorwegen Treinreizigers zullen binnenkort in een aantal grote steden in aansluiting aan I hun reis auto's zonder chauffeur kunnen huren. Deze wagens zullen onmiddelijk I na aankomst tot hun beschikking staan, I mits zij (aan een der stations der N.S.) zijn gereserveerd. De prijs zal vermoedelijk f 0,22 per km bedragen voor de eerste 100 km met een minimum van f 22. Voor iedere km meer Izal f 0,20 worden berekend. Deze regeling is getroffen in samen werking met de bond van automobiel- en garagebedrijven, de Bovag en geldt voorlopig voor Groningen, Zwolle, Hen- gelo, Arnhem. Nijmegen, Den Bosch, I Eindhoven, Roosendaal, Maastricht, Sit- tard en Heerlen. Amsterdam, Rotterdam, j Den Haag en Utrecht krijgen deze service voorlopig niet, omdat daar voldoende reismogelijkheid bestaat. I Huurders moeten een aanvraagformu lier voor een legitimiatiekaart invullen, om niet-bona-fide personen te weren. Deze formulieren zijn aan de stations verkrijgbaar. De regeling wordt binnen enkele weken geleidelijk van kracht, I Spandoeken „Lost geen wapens" afgenomen De Amsterdamse politie heeft in het J havengebied vier spandoeken in- beslag 1 genomen met de leuze „Lost geen wa pens". Een groep vrouwen liep er mee, op de tijd dat de arbeiders naar huis keerden. Een vrouw werd op het bureau j verhoord, doch vervolgens naar huis ge zonden. i JONGE MIJNWERKERS OOK 5 PCT- Ondergrondse arbeiders in de mijnen van 18 tot 23 jaar krijgen m.i.v. 1 Januari 5 procent loonsverhoging. Bovengrondse 1 arbeiders van 20, 21 en 22 jaar krijgen resp. 2, 3 en 4 procent, met uitzondering van ongeschoolden. iln cassatie doodstraf gevraagd voor Duitser Küter Vaor de Raad van Cassatie werd giste- I ren verwerping gevraagd van het beroep van de 35-jarige Duitser H. P. Küter. Wegens Silbertannemoorden en het mis handelen van gevangenen is hij door het B. G. te Amsterdam tot de doodstraf ver oordeeld. Küter werd na de dood van zijn ouders in Friesland opgevoed, ging als dienstplichtige naar Duitsland en kwam terug toen hij in de Russische veldtocht een been had verloren. Om aan straf wegens diefstal te ontkomen ging hy bij een „Sonderkommando". MIN. MANSHOLT SPREEKT VOOR TUINDERS Minister Mansholf spreekt 2 Maart in „Kras" te Amsterdam op de jaarverga dering van de tuinders, georganiseerd in het Jon. Ned. Landbouwcomité. militaire brevet. Ruim een jaar vloog hij in een Meteor. Wy menen, dat dit het eerste dodelijke ongeluk is met een Meteor-straalvlieg- tuig van de Nederlandse luchtmacht. Belgische jager neergestort Bij Furnes in België is gisteren een een-persoons jachtvliegtuig van de Bel gische luchtmacht neergestort. Hoewel zijn lijk nog niet geborgen is, neemt men aan, dat de piloot om het leven is geko- Krijgt Hilversum na 15 Maart twee storingvrije zenders? Wanneer de West-Europese radiocon ferentie te Toruay (Engeland) naar wens verloopt, krijgt Nederland reeds 15 Maart twee nieuwe storingvrije golflengten, op de 407 en 285 meter. Terwijl Lopik (125 kw, 415 meter) thans wordt gestoord door eeh Sowjet-zender, zal de 407 meter ge heel vrij zijn. De 301 meter wordt terug gebracht op 285 meter, die wij moeten delen met de vrij ver verwijderde zen der in Aleppo. De 285 m zal versterkt worden door de steunzenders in Maas tricht, Hengelo en Sappemeer. Voor re gionaal gebruik houden we dan nog de kleine zender op 245 m, die niet zwaar der dan 5 kw mag worden belast. PASSAGIERS DORSETSHIRE. Op ons bureau ligt ter inzage de pas sagierslijst van het ms. Dorsetshire, dat 21 Januari j.l. van Priok vertrok. Meteor boorde zich bij Jelsum in de grond piloot omgekomen Ministersleemte in Frank rijk opgevuld Henri Queuille krijgt Binnen landse zaken Georges Bidault, de Franse premier, heeft in de nacht van Maandag op Dins dag, de namen bekend gemaakt van dfc vijf nieuwe ministers en van één der vier staatssecretarissen, ter vervanging van de socialisten, die Vrijdag hun ontslag namen, wegens een meningsverschil over de loonpolitiek van de regering-Bidault. Dit is het eerste Franse kabinet na de bevrijding, waarin geen socialisten zit ting hebben. De radicale 'oud-premier Henri Queuille wordt minister van Bin nenlandse Zaken, de moeilijkste post in dit kabinet. Henri Queuille is reeds vice- premier. Een andere radicaal Brune wordt minister voor Post, Telegraaf en Telefonie. Twee leden van Bidaults eigen partij, de Katholieke M.R.P., Louvel en Bacon, worden resp. minister van In dustrie en Handel en van Arbeid. Van de staatssecretarissen werd alleen de naam van André Colin (MR.P.) voor Binnen landse Zaken bekend gemaakt. Truman neemt toevlucht tot anti-stakingswet Tengevolge van de langdurige staking der Amerikaanse mijnwerkers is de ko len positie in de V S. thans zeer kritiek De voorraden steenkool zijn nog voldoen de voor 15 dagen en, zoals gemeld werd. dreigt er nu een algehele staking Of schoon het te bezien staat, of de mijn- wenkers zich van een gerechtelijk bevel de staking te beëindigen veel zullen trekken, heeft president Truman opdracht gegeven de Taft-Hartleywet in toepassing te brengen. Deze wet kan de stakers dwingen het werk voor de duur van 80 dagen te hervatten. Etibas- In ons blad van gisteren hebben wü reeds gemeld, dat gistermorgen omstreeks half twaalf te Voorschoten een vrachtwagen van Van Gend en Loos uit Leiden werd aangereden door een eveneens uit Leiden komende blauwe tram. Groot was de ravage. De cabine van de vrachtauto werd geheel vernield. Foto N. van der Horst Jeugdgemeenschap vraagt vrij op 5 Mei Het bestuur van de Ned. Jeugdgemeen schap zal de ministerraad verzoeken de bevrijdingsdag. 5 Mei, te bestemmen tot nationale feestdag en te bevorderen, dat alle werknemers dan zo veel mogelijk vry krijgen. Oostenrijkse dienstmeisjes naar ons land De Oostenrijkse regering zal medewer king verlenen aan de komst naar ons land van een voorlopig beperkt aantal Oosten rijkse meisjes. Door tussenkomst van de arbeidsbureaux zullen zij als huishoude lijke hulpen worden geplaatst. Zenuwachtige spanning heerst in West-Java Sommigen verwachten oorlog, anderen zijn pessimistisch In West-Java heerst twee weken na de sanval van kapitein Westerling op Ban doeng een zenuwachtige spanning en er doen te Djakarta (Batavia) en Bandoeng vele tegenstrijdige geruchten de ronde, aldus meldt Ass. Press. In sommige kringen is men van mening, at er op West-Java binnen korte tijd een werkelijke oorlog zal losbranden, die de regering van Hatta ten val zou kun- brengen. Anderen daarentegen zijn ast van overtuigd, dat kapitein Wes terling niet zoveel invloed heeft en dat geen betrekkingen onderhoudt met de Diarul Islam. Zij menen dan ook, dat het ergste achter de rug is. Volkomen onzijdige waarnemers zijn van mening,.dat er ernstige moeilijkhe den te verwachten zijn, doch wanneer en jin welke vorm deze zullen komen, kun nen zij slechts gissen. In Djakarta geldt 's avonds na elven nog steeds het uitgaansverbod. De mili- jtaire politie patrouilleert 's nachts in de lege straten. Intussen maakt „Pedoman" melding van berichten uit verschillende delen van de Archipel, die wijzen op agitatie voor «en eenheidsstaat. Te Bandjermasin heb ben acht politieke partijen 'n vergadering gehouden, waarin zij zich onomwonden daarvoor uitspraken. Uit Palembang ver neemt het blad dat de stromingen, die de staat Zuid-Sumatra willen afschaffen, van dag tot dag in kracht toenemen, ter wijl in regeringskringen te Djakarta de mening heerst, dat deze stad gevoegd moet worden bij de republiek. In het Pasoeroeanse heeft een bende «en aanval gedaan op de kapokonderne ming Randoe Agoeng. De eerste employé Van der Vlist kwam om het leven en de administrateur Neuvenheim is zwaar doch niet levensgevaarlijk gewond. Over de inkrimping van het aantal aarnemers der Verenigde Natiën in In donesië wordt nog gemeld, dat de waar- ?rs zich niet meer te velde zullen bevinden, doch geconcentreerd zullen zijn in de tien grote steden. MR FOCKEMA ANDREAE OP KEMAJORAN De staatssecretaris van Oorlog, mr Fookema Andrea, is op Kemajoran, het vliegveld van Djakarta (Batavia) aange komen, tegelijk met de heer Kermode, Brits ambassadeur in Indonesië, die te Singapore op de doorreis besprekingen heeft gevoerd met de Britse hoge i aris, Malcolm MaoDonald. De la hoopt te eniger tijd Indonesië te bezoe- Trouivt koning Faroek Marien Sadek toch? Koning Faroek van Egypte zou voor nemens zijn op zijn verjaardag, 11 FebruariFebruari, Narriman Sadek, hei 16-jarige meisje, dat hij onlangs van haar verloofde scheidde, te trouwen, aldus meldt een correspondent van de „Daily Express." Het meisje leeft thans ii grootste afzondering en krijgt dagelijks onderricht in de hofetikette- Het Engel blad wijst erop, dat door dit eventuele huwelijk, dat veel tegenkanting onder vindt, de gehele Britse strategie in hel Midden-Oosten een wijziging zou kunnen ondergaan. Onze scheepvaart is er weer bovenop Duitse concurrentie te wachten De directeur-generaal van scheepvaart, ir J. J. Oyevaar. beschouwt het herstel an de scheepvaart geëindigd. Op 1 Jan. bedroeg de tonnage 2.950 000 br. reg ton; voog de oorlog was dit 2.850.000 ton. In de oorlog ging 1.650.000 ton verloren. Vooral de kustvaart is tot bloei geko- en, zo deelde hij mede aan een lunch an de maatschappij van handel en nij-, verheid in Groningen. Maar binnenkort is Duitse concurrentie te verwachten Hij vertelde, dat hij volgende maand naar Indonesië gaat om te spreken over de Kon. paketvaart-maatschappij. Deze uitlating werd echter van de zijde het departement van Verkeer tegenge sproken. Buitenlandse K.L.M.-piloten blijven De zestien buitenlandse K.L.M.-pilo- ten, die wegens een conflict over de salariëring ontslag hadden gevraagd, blijven tooh in dienst. De moeilijkheden, die na de devaluatie ontstonden, zijn thans opgelost. Wel zullen binnenkort twee piloten wegens familie-omstandig heden ons land verlaten. VIJF AMERIKAANSE SCHEPEN VOOR FRANKRIJK In het kader van het bewapenings- programma voor West-Europa zal aan Frankrijk in dit jaar vijf Amerikaanse escorte-vaartuigen worden toegewezen. Prins proefde vruchten en kreeg een lekke band Kleurrijke koofdoeken dienden Surinamers tot vlaggen Prins Bernhard maakt thans nader ken nis met Suriname. Het programma, dat Op Curacao werd afgewerkt, herhaalt zich: officiële ontvangsten, het bezichti gen van inrichtingen, het bezoeken van bedrijven en het in ontvangst nemen van huldigingen. Tijdens een rondrit bezocht de Prins een krottencomplex in Paramaribo. In 22 huizen wonen hier 35 gezinnen. De hygiënische toestand is zeer onvoldoende. De Prins sprak met de bewoners, die niet op het bezoek waren- voorbereid. Maandag maakte de Prins een uitge breide rit. Bij Groningen werd hij toege zongen door schoolkinderen: in Dirks- hoop proefde de Prins verscheidene min der bekende citrussoorten; na de koffie werd de 3500 ha grote landbouwonder neming van de gebroeders Von Frey- burg bekeken; in de Hindoestanse ne derzetting Calcutta zongen kinderen een speciaal lied (en de Prins gaf ze er een dag vrij voor). In Coronië verwelkomden de klokken de hoge bezoeker. Bij elk huis waren kleurrijke hoofddoeken bij wijze van vlag uitgehangen. Bij Inverness sprong een band van- de auto van de Prins. Hij' ging in een open legerauto verder. In Friendship kreeg hij kunstbloemen van cocosvrucht. Ook hier zong de school jeugd Na een'bezoek aan een primi tieve cocosoliestokerij en een oliepers ging de Prins aan boord vaji de Van Speyck. die hem naar het district Nicke- rie brengt. K.L.M.-DIENST OP ROME GEOPEND. De K.L.M.-Constellation die gisteren uit New York op Schiphol landde en even later naar Rome doorvloog, was de eerste machine op de nieuwe recht streekse K.L.M.-verbinding New York Rome v.v. Reizigers gaan thans direct na het ontbijt in New York aan boord en stappen de volgende dag. even na de lunoh, in Rome uit. Wordt Harriman opvolger van Lilienthal? Amerikaanse Minister van Oorlog treedt af. Volgens de „New York Times" wordt Averell Harriman, de reizende ambassa deur van het Marshall-plan, genoemd als een ernstige candidaat voor het voorzit terschap van de Amerikaanse commissie voor atoom-energie, als opvolger van David Lilienthal. Gordon Gray, de Amerik. minister van Oorlog, heeft gezegd, dat hij uiterlijk 1 September a.s. zijn ambt zal neerleggen om dat van rector der Universiteit vén Noord-Carolina teteanvaarden. Een, twee, drie, vier Zwollenaartjes, die gisteren 7 jaar werden: Rini, Han, Dicky en Elly Kiffers. De vierling heeft uit alle hoeken van Nederland verjaar- dagspost gekregen en werd door menigeen verrast met een mooi geschenk. ERNSTIGE POGING: iNehroeWilt ge een eind aan de wereld maken, vervaardig dan de waterstofbom „Wanneer ge van mening zijt, dat het met de wereld toch niets gedaan is, laat de waterstofbom er dan een einde aan maken, doch wanneer ge de wereld nog een behooriyke kans Milt geven, maak dan liever een einde aan de waterstofbom. Er is geen andere keuze". Dit waren de wijze woorden van de minister-president van India, Pandit Nehroe, op een vraag, wat hy nu van de H.-bom dacht. En van Amerikaanse zyde is voorgesteld om een wereldontwapeningsconferentie bijeen te roepen, die de krankzinnige bewapeningswedloop zou moeten beëindigen. Millard E. Tydings, democratisch Se- len", aldus Tydings. ,.Wij moeten de grimmige werkelijkheid recht in de ogen zien, dat er zulke reusachtige en vernie tigende wapens kunnen worden gemaakt, dat niet slechts een stad, maar de gehele beschaving met vernietiging bedreigd 'ordt. Onmiddellijk nadat een oorlog iet gewone wapens is uitgebroken, zal ieder land zo snel mogelijk tot de pro ductie van waterstof- en atoombommen overgaan. De wereld moet het eens wor den over ontwapening tot geweren toe." Tydings heeft het vertrouwen, dat het Rusische volk, evenals 'het Amerikaanse, wenst voort, te bestaan en heeft daarom gdëde hoop op een dergelijke conferentie. Russische H-bom en „Mighty Mouse". Maryland en voorzitter de Commissie voor de Strijdkrachten, heeft in de Amerikaanse Senaat een re solutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op president Truman om een wereldontwapeningsconferentie bij een te roepen. In deze resolutie wordt aangedrongen op het verbieden van alle wapens, behalve die welke worden ge bruikt door bezettingstroepen en politie in de afzonderlijke landen- „Algemene ontwapening is de enige weg om de ver schrikkelijke verniètiging, die de be schaving-tegemoet gaat door de vervaar diging van de waterstofbom" té beteugé- Amerikaanse ivaarschuiving: John McCloy geeft West-Duitsers een scherpe reprimande „Wij kunnen niet gedogen, dat het Nazisme herleeft" John J. McCloy. de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, die juist uit de Verenigde Staten in Duitsland terugkeerde, heeft te Stuttgart een belang- ryke rede gehouden, waarin hij de Duitsers waarschuwde, dat Amerika van plan is zyn krachtige invloed te blijven uitoefenen op de Duitse politieke aangelegen heden. Verschillende Duitse autoriteiten, die critiek op het Westen hebben uitge- oefnd, kregen in het opnebaar een scherpe reprimande. „Wij Amerikanen zijn hier niet uitslui tend om het Duitse volk van levensmid delen te voorzien. Ons voornaamste doel Duitsland te helpen, om zijn politieke wederopbouw te bewerkstelligen. Dit is mijn antwoord aan degenen, die van tijd tijd opmerken, dat wij niet het recht hebben om ons in de politieke problemen mengen, waartegenover dit land zich ziet geplaatst. Er kan geen sprake zijn van een nieuw Duits leger of een r ieuwe Duitse lucht macht. Als Duitsland het wereldburger schap aanvaardt, kan de republiek een positie in de wereld veroveren, die zij door politieke manoeuvres nooit heef: kunnen bereiken. McCloy raadde de Duitsers aan, geen nationalistische taal meer uit te slaan en niet aldoor de schuld van de oorlog van zich af te schuiven, maar liver alle krachten te besteden aar. de ernstige binnenlandse problemen. Amerika en de andere Westerse mogend heden kunnen niet gedogen, dat het Nazisme in Duitsland herleeft. Aan de ontwikkeling van de Federale West- Duitse republiek zal echter alle steun Koningin Mary gekweld door ischias De 82-jarige Koningin-Moeder van Engeland, Koningin Mary, heeft tenge volge van een aanval van ischias reeds een week lang niet kunnen lopen. Zij moet op haar residentie, Marlborough House, haar kamer houden. DAT de Ned. fotografische industrie te Soestduinen Röntgenfilms gaat maken, die, die tot nu toe moesten worden in gevoerd. DAT de brugklep van de basculebrug, e in de Rederijstraat te R'dam komt te liggen, gisteren door de grootste drij vende kraan van de stad werd aange- DAT de afd. Breda van de R.K. bond van handelsreizigers besloot stappen te ondernemen voor een betere treinenloop in het Zuiden. DAT 400 detaillisten in aardappelen, groenten en fruit de Ned. ver. van snel- vriesconservatorhouders hebben opge richt, ter propagering van de snelvries- producten. DAT de rijkslandbouwconsulent P. Lammers Maandag om kwart voor acht over Hilversum 2 zal spreken over de doperwtenteelt. DAT in Januari 138 faillissementen werden uitgesproken, tegen 113 in Jan. 1948. DAT de jaarlijkse beurs voor de Ach terhoek te Winterswijk ditmaal niet in het voorjaar, doch van 712 Augustus wordt gehouden. DAT de veerdienst Enkhuizen-Stave- ;n vandaag is hervat. DAT een wetsontwerp is te verwach ten, hetwelk de rechter meer vrijheid wil geven t.a.v. de voorwaardelijke ver- ordeling en invrijheidstelling. DAT de R. v. C. het vonnis van het Haagse B. G. tegen de 45-j. Kriminal- sekretar Heinrich K. A. Haubrock (9 j.) irmetigde en de zaak naar Utrecht ver- DAT de 46-j. Hauptsturmführer W. A. Albrecht uit Leipzig, de in Leeuwarden dood veroordeelde leider van de SD- Dienststelle aldaar, een verweerschrift van 80 pag. aan de R. v. C. voorlegde en de zaak werd aangehouden. DAT de ramp met de PH—UDI op 26 April j.l., waarbij vijf personen op Schip hol omkwamen, op 27 Febr. door de raad voor de luchtvaart zal worden be handeld. evenals de ongelukken met de PH—FCB (3 Juni te Born) en PH—UDT (6 Mei, Welschap). worden gegeven. Ook Berlijn zal die .steun ontvangen. De nieuwe Russische pogin- om Berlijn te isoleren zullen even- mislukken als de vorige. Voor het probleem van het Saargebied dacht McCloy nog wel een bevredigende oplos sing te kunnen vinden. De rede van McCloy. die Dean Achesons enswyze weerspiegelt, betekent het einde van een periode van opzettelijke interventie op politiek gebied door de Amerikaanse Hoge Commissie. „De verovering van West- Berlijn" Communisten stellen plan op Op het 'hoofdkwartier van de Socialis tische Eenheidspartij te Berlijn is giste ren een speciale communistische com missie bijeengekomen, om een plan de campagne op te stellen voor de „ver overing" van West-Berlyn tegen Octo- wanneer de Oost-Duitse verkiezin gen zullen worden gehouden. De com missie zou reeds besloten hebben tot een van een half millioen jonge Oost- se communisten door West-Berlijn als hoogtepunt in een campagne om de Westelijke sectoren van de stad binnen Oost-Duitse Republiek te brengen. Deze actie zou rond Pinksteren gehou den worden. De Oost-Berlijnse politie zou van 12.000 tot 30.000 man worden versterkt, om gereed te zijn West-Ber lijn binnen, te trekken, teneinde de de monstranten zo nodig te „beschermen". De Westelijke autoriteiten hechten wei nig waarde aan de geruchten over een dergelijke putsch, maar zij bestuderen de situatie nauwkeurig. Intussen was het verkeer van en naar Berlijn op de weg van Helmstedt vrij normaal. Onderhandelingen tussen Frank rijk en Saargebied begonnen Vandaag zijn in Parijs de besprekingen tussen Frankrijk en het Saargebied be gonnen. De Saar-delegatie van 49 perso nen staat o.l.v. J. Hoffman, premier, ter wijl het hoofd van de Franse groep de minister van volksgezondheid. Pierre Schreiter, die de zieke Robert Schuman vervangt. POST VOOR DE WATERMAN. Post voor de militairen aan boord van de Waterman (op weg naar Indonesië), die bij aankomst zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 19 Februari op de bus zijn. Op het adres moet, behalve de ge bruikelijke gegevens, staan „Aan boord van het motorschip Waterman, op weg naar Indonesië." En de panieikstemming onder de Ame rikaanse leidinggevenden duurt voort. Van de Britse atoomgeleerde, dr Fuchs. die grote geheimen aan de Russen zou hebben verraden, werd gezegd, dat hy „uitgesproken sympathiek" stond tegen- de communistische ideologie. En het onderzoek van de Amerikaanse re cherche en van Scotland Yard in deze iak is nog niet afgelopen. Men verwacht 3g meer arrestaties. In Britse kringen gaat men zelfs zo- ?r, te verklaren, dat Rusland niet al leen de gevreesde waterstofbom reeds bezit maar ook al een keer tot ontplof fing heeft gebracht Tenslotte: de Amerikaanse Marine heeft een machtige nieuwe vliegtuigraket gebouwd voor luchtgevechten in een loekomstige oorlog. Met succes werd zij reeds in de woestijn van Californië be proefd. De bijnaam er voor is „Mighty Mouse", naar een in de V.S. populair tekenfilmfiguurtje, dat alles kan. Aaneensluiting De discussie, welke in enkele Chr. or ganisaties op het gebied van het. onder wijs gevoerd is over aansluiting bij het C.N.V., heeft een belangrijke bijdrage gekregen in een artikel van de beken de onderwijsman dr W. J. Kolkert. In het orgaan der vereniging van leraren bij het Chr. V.H. en M.O. heeft deze zich thans duidelijk voor aansluiting uitge sproken. De argumenten, hiervoor door hem aangevoerd, achten wij belangrijk genoeg om te vermelden- Als eerste mo tief noemde dr Kolkert de gemeenschap pelijke roeping. De algemene Chr.-sociale schrijft hij, verdient onder ons eigen volk en i«i de wereld te worden bevorderd, en de man en de vrouw, die erkzaam zijn bij het onderwijs, heb ben hier een roeping. Zy hebben niet alleen een taak als het hun eigen, speci fieke beroepskring betreft, maar zij heb ben ook een roeping, wanneer algemeen sociale vragen aan de orde komen. De andere groepen, die zich al eerder bij het C.N.V- hebben aangesloten, heo- ben voor al die algemene sociale arbeid offers gebracht, Is het billijk, dat men in een of ander opzicht de vruchten van die arbeid plukt zonder er zelf een vinger voor uit te steken 7 D a t is het eerste motief, door dr Kol kert aangevoerd. Het tweede houdt er nauw verband mee. Het tweede motief is, dat eenheid geboden is. wanneer h£f er om gaat in een ontredderde wereld een opdracht te vervullen der Chr.-sociale beweging Er moet hier een solidariteit de dag treden, die sterk is door be-, grijpende liefde. Dan is er ook het motief, dat aanslui ting bij het C.N-V. wenselijk is, met het oog op de vak-organisatorische doelstel lingen, die de Chr. onderwijsorganisaties nastreven. Komt binnen het centraal ge organiseerd overleg, zoals dit in deze tijd wordt gevoerd, iets tot stand, dan heeft dat ook de gevolgen voor de men sen van het onderwijs, voor hun maat schappelijke en rechtspositie. Maar en dit vierde motief moet, hopen wij, de onderwijsmensen in het bijzonder aanspreken aansluiting bij het C N.V. is ook van belang voor het onderwijs zelf. Dr Kolkert vindt het voor lannen en vrouwen van het onder wijs in het geheel niet verkeerd, wan- ze in rechtstreeks contact komen te staan met wat er in het maatschappelijk leven zoal omgaat. En aan de andere kant is het voor het C.N.V. weer belang rijk, wanneer het voor zyn sociaal-pae- dagogisch werk (men kan denken aan studieclubs en dergelijke) in organisch verband leeft met het Chr. schoolwezen. H e t is bij de vakbeweging inderdaad wel een opmerkelijke ontwikkeling. Die vakbeweging was. meende men lange tijd, toch eigenlijk alleen iets voor handen arbeid. Toch was dat niet het geval, vroeger ook al niet. In het begin hebben bijvoorbeeld onderwijzers zich in de Chr.- sociale actie vaak zeer actief getoond. Maar het heeft er wel lang de schijn van gehad, alsof de niet-handenarbei- ders in de vakbeweging geen plaats hadden. Intussen was dit een isolement, dat de niet-handenarbeiders zichzelf hebben aangedaan. Mede door de maatschappe lijke ontwikkeling voltrekt zich in deze situatie nu de ene wijziging na de andere, maar al die wijzigingen betekenen een verscherping van het inzicht in functie en taak der vakbeweging in het huidige sociaal bestel. Vele hoofdarbeiders hebben de conse quentie getrokken. Men telt onder de leden van het C.N.V. hoogleraren en verscheidene hoge ambtenaren. En ook de Prot.-Chr. organisaties van journa listen en kunstenaars sloten zich aan. Het zou ons niet verwonderen, wanneer het artikel van dr Kolkert in de wereld der Chr. leraren weerklank ging vin den. Trouwens, zoals men weet heeft ook de vereniging van leraren en lera ressen bij het Chr. nijverheidsonderwijs in het beginsel reeds tot zulk een aan sluiting bij het C.N.V. besloten. Gunstiger handelsbalans Vorig jaar is onze uitvoer met bijna de helft gestegen Thans 72 (55) pet van de invoer door export gedekt Nederland exporteerde vorig jaar voor 3.9 milliard gulden, tegen 2.7 milliard in 1948. Een wel zeer belangrijke stijging van onze uitvoer dus. Ook de invoer nam wel toe (van 5 tot 5.4 milliard gul den), maar deze stijging bleef toch aan merkelijk achter bij die van de export. Het nadelig saldo daalde hierdoor van f 2.3 milliard tot f 1-5 milliard. In 1949 werd byna 72 procent van de invoer door uitvoer gedekt (55 procent in 1948). December was voor invoer en uitvoer beide een recordmaand, zo meldt het C-B.S. De invoerwaarde steeg in een maand tijds maar liefst van f 452 mil lioen tot f 554 millioen, hoofdzakelijk door de zeer grote graanimporten. Maar ook zette de stijging van de waarde van de uitvoer, die in Juli be gonnen is, zich in December voort. Er ging vooral boter, kaas, eieren, plant aardige oliën en suiker het land uit. Belgische Volksraadpleging op 12 Maart? De volksraadpleging over de terugkeer m Koning Leopold zal waarschijnlijk op Zondag 12 Maart worden gehouden, aldus het Belgische blad „De Nieuwe Gids". De kiesgerechtigden zullen de vol gende vraag met „ja" of „neen" moeten beantwoorden: „Zijt gij de mening toege daan, dat Koning Leopold III de uitoefe ning van zijn constitutionele bevoegd heden moet hervatten?". VELE JAREN GEëlST TEGEN BEULEN UIT HET NOORDEN Als laatste Duitse S.D.-er, die in Gro ningen terecht staat, hoorde de 40-j. E. P. Jendges, die o.a. deelnam aan de exe cutie van tien illegalen in de bossen te Anlo en 17 verzetsstrijders te Westerbork. gisteren 18 jaar tegen zich eisen. Twaalf jaar werd geëist tegen de 29-j. S.S.'er H. J. Jansen uit Delfzijl. Hy is medeschul- aan de executie van K. F. de Haan uit Sappemeer op het kerkhof van Delf zijl en de moord op A. D, Omta te Bie- De uitvoer in December (1156 duizend ton) was f 433.4 mllioen waard, tegen f 399.1 millioen in November. (Het aan tal tonnen was toen groter, namelijk 1.195 duizend). Venlo veilde voor 23 mil lioen groente, fruit en eieren De Coöp. VenJose Veilingvereniging bereikte vorig jaar aan groente, fruit en eieren een record-omzet van ruim f23 millioen. Hoewel veel groente is doorge draaid hebben de hoge prijzen voor vroege sla, augurken, spekibonen, Asper ges en fruit voor een bijzonder goed jaar gezorgd. De exportvergunningen voor Frankrijk konden gisteren niet gehono reerd worden, doordat de voorraden prei, die de laatste tijd fabelachtig in prijs was gestegen, zijn uitgeput. De Main boven Frankfort Is nog voor de scheepvaart gesloten. De haven van Hamburg en de Beneden-Elbe zijn nagenoeg vrij van ijs. Door ijsbrekers is het Dortmund-Eemskanaal vry gemaakt. Morgen zal het grootste deel van de Weser weer bevaarbaar zijn. WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt; Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krach- tige wind. hoofdzakelijk tuae sen Zu;d en nacht iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag (Op gemaakt te 10 trur). ZON EN MAAN Woensdag 8 Februari Zon op 8.10, r€

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1