Jjoordwijkse sclielpenvissers stoten hun neus bij Zandvoort EUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 aar blijft de traditie van het vrije strand En waar de zo nodige solidariteit (Van een onzer verslaggevys) st°to Kjer de verschillende visserijen, die in ons land in zwang zijn, neemt de schelpen- sery een eigen en bescheiden plaats in. Men is geneigd te menen, dat het roep van de schelpenvisser toch eigeniyk maar heel weinig met het echte iserij-leven te maken heeft. De foto zou deze gedachte reeds kunnen wekken: schelpenvisser bljjft immers op het strand. Hy mag dan vaak met een nat pak ■^hun ils komen, toch zou zjjn „visserij" met ntie) Jader Fran« Berg. A.R.. py spraken met enkele Noord wij kse elperuvissers- En toen een van hen, t brede gebaren, soms hevig trekkend i zijn eigengerolde „sprietje", dan ;r even hevig rook uitblazend, zioh iet over de moeilijkheden, waarmee ÊkW tegenwoordige grote visserij in het Aai oneen te kampen heeft om de hoof- boven water te houden, hebben we toch gevraagd naar zijn gedachten de schelpenvisser in zijn verhou- g tot de „echte" zeevisser. Natuurlijk is er verschil. De haring- er heeft een sohip, wij een auto, dae de zee niets uitstaande heeft. Vroe- hadden we een kar met een paard /oor. Ik wil wel zeggen, dat ik dat mooier vond. 't Hoorde er zo bij. ir je moest wel omschakelen. Als je r wilde verdienen, moest je voor r soheLpen zorgen. En meer schelpen egen om grotere afstanden. Met een kun je op een dag heel wat kilo- Jeretftertjes afleggen, 't Is alleen maar zo draaid jammer, dat je bij Zandvoort neus stoot. Want, daar mogen wij be over t niet komen- ïcialofnj doen het dus zonder een boot. En hebben ook geen grote netten. Maar haring komt uit de zee en de schelp 'chtëi Voor de zwoegers bij de Doggers- :i het Kanaal is haring banket. zwoegers op het strand (dat g ik toch in alle bescheidenheid zeg- i), zijn de schelpen 't. En de korder k'es' mt z'n garnalen banket. Wij allen tn van de zee. En het is toch wel ty- •h ook de schelpenvisserij is uiterst ;uter--oelig; dan- zit je maatschappelijk op top van een berg, dan weer lig je in vlakte te strijden tegen dreigende aren, die het vaak genoeg wannen, ar je komt er niet toe om het op te en, De zee werkt in je aderen. Dat is visser. De tak van visserij komt -er i niet meer op aan". Ongeregeld bestaan „Is het bestaan van de schelpen- risser nogal geregeld?" ,Er is geen sprake van. By de ha- igvisserij heb je behouden teelt- kennen dat niet. Het hele jaar t er heel hard gewerkt worden, de gloeiende zon en in de barre Vandaag is het niet te zeggen neer je er morgen op uit moet. zgn afhankelijk van het tij. 'atuurlijk wordt bij laag water ge- ist. Vanmorgen bijv. begonnen we waren we thuis en ranmiddag om 5 uur gaan we weer 'eg tot vanavond 10. Het voor- en zijn de beste seizoenen, of- het altijd kan voorkomen, dat vangst miniem is", hoeveel brengen de schelpen op?" i, dat valt bar tegen. Ze geven ons per meter (is 800 kg)- In één auto meter Je moet 't van de goede 'lebben We kunnen nooit zeggen: n kunnen we de eindjes, zij het veel moeite, voorlopig wel aan el- knopen. want een depressie (die lakkelijk vijf of zes weken kan kan je immers weer een heel eind it zetten. En vergeet dan niet de ügen en de hoge reparatiekosten. ibeellrder krijgen we geen kindertoeslag, 'bekende gulden ging onze neus voor de vijf procent konden we rlijk ook fluiten- Er zou al veel zijn als de schelpenprijs op !sbeel^.50 werd gebracht. Wc vragen ons telkens weer af maar zo laten tobben, onze huizen binner- ;abeti°mt zal zien, dat ook wij er krap inzitten. En is men zich er wel bewust, dat de schelpenvisser ;ehelpt de deviezenpot te verster Er bestaan namelijk handels •ereenkomsten voor het leveren va- lelpen met Duitsland, Engeland, iland en Zweden. De kwestie-Zandvoort i aanzien van de kwestie-Zandvoort t hart-van de Noordwijkse sohelpen- boordevol- „Als je elkaar nou de i wilt draaien, moet je gaan doen ji Zandivoort nu aan 't uithalen is". Het o '.s in deze onverkwikkelijke sende woord te spreken, .5n wij enkele meningen het kort weergeven. Toen de Noordwijkse schelpenvis- vroeger gebruik maakten van en paard, bedroeg de afstand, over zij schelpen visten, onge- 5 km. Nu de kar is vervangen >or de auto, zyn de mogelijkheden inzelfsprekend toegenomen. De af- uid Noord wijkZandvoort (onge- :er 16 km) levert geen bezwaar eer op en zelfs vist men aan het loemendaalse strand. Het is de Noordwjjkers echter verboden om op liet Zandvoortse strandgebied te vis- en. De burgemeester van deze plaats egt, dat hij zyn schelpenvissers lechts tien in totaal de hand bo- het hoofd moet houden. En zij rillen nu eenmaal niet, dat er Noord- wjjkers op hun erf komen, et eti k Noordwykers, die in Bloemendaal kwar "en gaan vissen, hebben een vergun- boch van de Zandvoortse gemeentepon- jpj tot het berijden van het strand vóór d be odvoort met motorrijwielen voor het voeren van geviste schelpen. Maar ,y t meer dan één keer per dag. In de j anden Mei, Juni, Juli en Augustus ig tussen 10 uur 's morgens en een half f na zonsondergang van deze vergun- ing ig geen gebruik worden gemaakt. Ge- tnde de overige maanden tussen 7 's morgens en 7 uur 's avonds- Ver- eidene schelpenvissers uit Noordwijk >ben wegens overtreding van een of EN van deze bepalingen reeds een be- ff-ing gekregen. Hun vergunning is ingetrokken en de mogelijkheid om terug te ontvangen is uitgesloten. korreltje zout te nemen zijn. Zandvoortse vissers vrijwel alleen om de fijne schelpen te doen zijn. „En het valt voor ons niet meer als we met bijna geen schelpen uit Bloe mendaal terugkeren om in Zand voort hopen grove schelpen te zien liggen, waar wy met onze vingers niet aan mogen komen, terwyl zy er niet naar talen. We worden er ge woon weggejaagd. Op het strand rijdt een jeep met politie en onze verrichtingen worden allernauwkeu rigst gadegeslagen". Nogmaals: Wij willen ons van elke uitspraak onthouden, maar niemand zal het ons euvel kunnen duiden, wanneer wij als onze gedachte omtrent deze ma terie te kennen geven, dat Zandvoort in zijn houding onbetwistbaar inbreuk maakt op de traditie, die er immers op gericht is het strand voor de schelpen visserij vrij te houden. Ook in Katwijk, waar tal van schelpen>vissers zitten, heb ben wij ons licht eens opgestoken en ook daar bleek men zeer veel waarde te hechten aan de vrijheid van de schel penvissers op het strand. De verhouding KatwijkNoordwijk is dan ook goed. En beide plaatsen hebben toch zeker over de honderd schelpenvissers. Een Katwijker zei nog: „We moeten elkaar 't brood niet uit de mond nemen. Alle schelpemvissers moeten de gelegen heid kunnen vinden hun gezin zo goed mogelijk te onderhouden. Als alle kust plaatsen nu gaan zeggen: „Vele varkens maken de spoeling dun, dus sluiten wij ons strand voor vreemde schelpemvis sers af", wat zou er dan van het be staan van de sohelpeiwisser overblijven? Het aantal mogelijkheden is nu eenmaal riet overal groot! Dus moeten we elkaar r> saamhorigheid helpen. De tijden zijn al moeilijk genoeg". De belangrijke vraag is nu maar. of :n en ander tot een bevredigende oplos sing kan worden gebracht Sprokkelmaand is begonnen. Zet schrap, we zyn nog niet van de winter af, al ljjkt het er op. Ziet wat de Enk- huizer Almanak u biedt: de gemiddelde temperatuur zal een graad beneden normaal zijn. Het wordt nog kouder dan Januari (en Maart wordt nog weer kouder). Tussen 6 en 12, 15 en 22 zal het weer vry zacht zijn. Tussen 12 en 15 zal het kwik hevig schommelen. - 36-jarige Surinamer, die voor het eerst een Hollandse winter meemaakte: „Dat er op het water kon worden ge lopen, was al een wonder voor me, maar deze witte regen heb ik nog nooit gezien. En dat je daar niets van hoort, die witte vlokken. U kunt zich niet voorstellen, hoe ontroerend dat voor ons is. Maar Üs wel erg glad. Ik dacht, dat ik op ijs en stevig zou staan als op de wal, maar dat kwam me duur te staan..." Over duur te staan gesproken. Net als on langs in Den Haag kreeg nu een dame in Nijmegen een aanslag van de belastingen ten bedrage van f0,01 (zegge: een hon derdste gulden), te voldoen ten kantore van de Polder Walcheren te Middelburg. Ze kan dit „bedrag" niet per postwissel overmaken, daar is het te klein voor, ook al komt er 600 pet (kosten van een postwissel) bij. Ze moet dus van Nijme gen naar Middelburg reizen, om die cent te gaan brengen. Of ze stuurt een post zegel van een cent naar Middelburg, het geen toch altijd nog een dubbeltje extra kost. De Polder Walcheren stuurt dan ontvangstbewijs (een dubbeltje). Betaalt ze niet, dan krijgt ze: een waar schuwing (f0,25), daarna een dwangbe vel (te betalen: f0,01 plus f0,25). Of anders komt de gerechtsdienaar de bezit tingen van de Nijmeegse verkopen. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam drukte vanmorgen op een knopje en keek vervolgens meer dan een half uur met kennelijk welbehagen van het ver keerstorentje op de Munt uit, hoe het verkeer zich aan de nieuwe toestand aan paste. Want hy had 35 verkeerslichten ontstoken. Het verkeersbord met vele bordjes, alias Het Prentenboek, dween. Een van de modernste grootste zandzuigers van Europa, de ■Hertogenbosch" van de fa Bos en Kalis uit Sliedrecht, is uit elkaar gehaald gaat Zaterdag in een Libertyschip r Liberia, om daar moerassen droog te leggen. Hollands glorie! Dr H. N. Boon Staats secretaris van Buitenlandse Zaken Naar de Nieuwe Leidsche verneemt wordt de benoeming verwacht dr H N. Boon, secretaris-generaal van het departement van Buitenlandse zaken, tot Staatssecretaris van Buitenlandse za- Spelregels van liet waterpolo worden sterk gewijzigd „De Zijl" nam de veranderingen in studie De spelregels van het waterpolospel zullen met ingang van 18 Februari a.s. den gewijzigd. Het was vooral Amerika, dat op de invoering van uniforme spel regels heeft aangedrongen. Het kwam zelfs zover, dat, indien deze regels niet niform werden, het waterpolo van het programma der Olympische Spelen worden afgevoerd. Zover is 't echter niet gekomen. Verscheidene landen, waaronder ook Nederland, hebben zy het met tegenzin de uniforme regeling, die vc jaar geldt, aanvaard. i4k het Dat is geen werk Het Zandvoortse strandgebied is 10 km lang. In Noordwijk verzekerde Den ons, dat juist in dit gebied de meeste schelpen liggen. En dat door 4* aanwezigheid van „vreemde" Ttesers het bestaan der Zandvoorters teenszins zou worden bedreigd. Grote hoeveelheden schelpen zou ,men daar laten liggen. Het zou de Het w-as van de zwem- en waterpolo club „De Zijl" een- goede gedachte om gisteravond de nieuwe spelregels voor de leden uiteen te zetten De voorzitter, de heer N. J. Moonen, belastte zich hier mede en het was slechts te betreuren, dat de o-pkomst zo gering was. Spr. geloofde, dat de nieuwe regels het spel gron-dig zullen veranderen. Het komt er nu op aan, dat men snel kan zwemmen. Vermoedelijk zullen de „oudjes" wel uit de teams verdwijnen. Voor de toeschouwers zal het spel aan trekkelijker worden. De duur van de wedstrijd wordt langer en daardoor zullen er waarschijnlijk meer doelpunten worden gemaakt. De voornaamste wijzigingen van dr regels zijn de volgende: Na het fluit signaal voor een overtreding mogen de spelers zich verplaatsen. Het „Op de plaats rust" is' verdiwenen. Uit een vrije worp zal niet meer ineens gescoord mogen worden. Na de inworp van de scheidsrechter bij het begin of een her begin van de wedstrijd moet de bal door twee spelers zijn aangeraakt, wil een doelpunt geldig zijn. De man, die scoort, moet dan de bal per se met de palm van de hand adhter de doellijn hebben geplaatst. De duur van de wedstrijden in de hoofd- en eerste klasse zal tweemaal 15 minuten bedragen, in de tweede en lagere klassen tweemaal 12 minu ten. Het uurwerk van de tijdopne mers zal worden stopgezet wanneer de bal buiten het speelveld is ge weest, wanneer er gescoord is en wanneer er een speler is gewond. Bi) overtredingen gaat de tyd gewoon Belangrijk is ook de regeling bi) het nemen van vrije worpen. Bij een vrye worp binnen de 2-meterlyn moeten alle spelers bulten de keeper en de nemer van de worp uit die „zone" verdwijnen. Hetzelfde geldt voor de strafworp binnen de 4-meter- iyn. Geheel nieuw en van betekenis is ook de bepaling, dat een speler door iemand „van de kant" kan worden vervangen. Hoofdfouten zijn komen te vervallen, zodat men nu alleen nog kent gewone en zware fouten- De thuisclubs moeten dragen voor mutsen, mers zowel aan voor- als achterzijde voor beide zeventallen. De taak van de scheidsrechter blijft- ongewijzigd. Wel zal voorts zorg- hij er voortaan sterk op hebben toe te zien, dat er geen belemmering in v vorm dan ook bij het nemen van vrije worpen plaats vindt. De overtreders zullen 'het water worden uitgezonden, totdat er weer gescoord is. Waarschijn lijk zal het aantal overtredingen door deze bepaling groter zijn dan voorheen. Door de ontstane numerieke meerderheid zullen wel meer doelpunten worden ge maakt. De voorrechten van de keepers zijn ongewijzigd gebleven. Zy mogen buiten de 4-meterlijn komen, maar de bal niet over de middellijn werpen. Deze lijn mogen zij ook niet overzwemmen, de bal daar spelen. De keeper mag tijdens de wedstrijd worden vervangen, in geval van ziekte. Kramp en bevangen worden door de kou behoren hier niet bij Op al deze wijzigingen ging de heer Moonen nog nader in. Hij werd daarbij geassisteerd door de heren W. v. d. Steen en A van Eg-mond Denkt overal en altijd weer om het kind in het verkeer! Veilig Verkeer HAAGSE RECHTBANK Een lelijke streek De landarbeider A. V. uit Papekop had bij een landbouwer te Woubrugge gastvrij onderdak gekregen, toen hij een inrichting werd ontslagen. Uit pure dankbaarheid had V. toen zijn gastheei stevig bestolen. De Officier bij de Haag se rechtbank zag dan ook weinig heil in een voorwaardelijke veroordeling, als werd gevraagd en eiste acht mi den gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De rechtbank heeft verdachte overeen komstig die eis veroordeeld. Rjjwieldief in het groot De koopman P. J. N. had geopereerd in Leiden en de Rijnstreek; hij gapte fietsen in Alphen aan den Rijn, Bode graven, Leiden en nog andere plaatsen. Tenslotte kreeg de politie hem te pak ken en thans bekende hij voor de Haagse rechtbank de feiten. De Officier wees erop, dat verdachte nog maar net uit de gevangenis ontslagen, toen hij met zijr. diefstallen begon. Daarmee rekening houdend luid de de eis twee jaar gevangenisstraf aftrek preventief. ^^uchtig en Q luchtig Fraaie ijshockeywedstrijd tussen H.H.IJ.C. en Zweedse ploeg I.F.K. Cupwinnaars behalen onverdiende zege (Van één onzer verslaggevers) Doelpunten beslissen en daarom heeft de HHIJC de ijshockeywedstrijd tegen de Zweedse ploeg IFK uit Stockholm gewonnen. Achter de Zweedse goalie floepte het rode lampje vyf maal aan, terwyl dit bij zyn collega slechts driemaal gebeurde. Zodoende luidde de einduitslag 53. Maar qua spel beschouwd, kwam de c winning veel eerder aan de gasten toe. achterhoede misten we aanvoerder Taco- In een buitengewoon fraaie, spannen de en in gelukkig goede verstandhouding gespeelde wedstrijd werd de bezitters van de West-Europa-Cup het vuur door de Zweedse roodmutsen na aan de sche nen gelegd en het heeft slechts weinig gescheeld of de Drakenkoppen hadden na de succesvolle voorgaande wedstrijden een nederlaag te slikken gekregen. Het waren de Zweden, die het grootste gedeelte der drie speelperioden de toon aangaven. Het Canadese systeem in toe passing brengend met alle vijf spelers in de aanval of in de verdediging opere ren ondernamen zij talrijke gevaarlijke aanvallen en hun verdediging bleek voor de gastheren een ondoordringbare keten te zyn. Vermeld dient echter dat de HHIJC gehandicapt was door het niet meespe len van twee prominente figuren. In de Vergiftiging bij mensen, die stuif- of spuitmiddelen gebruiken Gevaren van de chemische bestrijding van plantenziekten (Van onze Landbouwmedewerker) Zowel de steeds groeiende binnenlandse vraag, als de eisen, die het buitenland stelt de kwaliteit van onze producten en voor het ziektevry zyn van zaaizaad en pootgoed, hebben er toe geleid, dat men steeds meer aandacht is gaan besteden aan de ziekten en plagen. De bestryding daarvan is dan ook sterk op de voorgrond ge treden. Dit wekt de schyn alsof het aantal plantenziekten en de door deze veroor zaakte schade sterk zouden toenemen. In het byzonder ten opzichte van de virus ziekten wordt deze mening vaak verkondigd. lat na een aanvankelijk succes bjj de bestryding- de parasiet zich vaak in een versneld tempo herstelt Een derde gevaar schuilt in de aanpas- ngs- of wenningsverschynselen, die sommige organismen ten opzichte var bepaalde middelen vertonen. Zo is er eer ras van het fruitmotje „Carpocapsa" ge- isoleerd, dat een veel hogere concentratie loodarsenaar verdraagt dan het ge- e ras. Ook by bacteriën, o.a. bjj die de tuberculose, is een aanpassing aan antibiotica waargenomen. Voorzover be kend, is onder de voor planten parasi taire schimmels ea bacteriën een derge lijke aanpassing nog niet geconstateerd, r met de mogelijkheid daarvan moet zeker rekening worden gehouden. Coördinatie gevraagd n in korte tijd rassen te verkrijgen, die resistent zyn tegen de belangrijkste ziekten, dient het werk, dat thans in ons land geschiedt, gecoördineerd te worden, 'betoogde prof. Oort. Thans staan ene kant de kwekers, die'hun nie sen en selecties graag getoetst wil- zien, maar vaak niet de hulpmiddelen bezitten, noch zich kunnen verschaffen, om deze toetsing zelf op de beste wijze door te voeren. Aan de andere kant er een schat van resultaten, in binnen- buitenland, die voor toepassing klaar ligt, maar die niet ten bate van de kwe kers gebruikt wordt en niet gebruikt kan worden, omdat er geen instantie is, die de schakel vormt tussen kweker en on derzoeker. Zo spoedig mogelijk dient daarom een organisatie tot stand te ko- die dit verband legt ten behoeve de Nederlandse kwekers en ten bate de Nederlandse landbouw. Het ontdekken en beschrijven van zo vele nieuwe virusziekten in onze tijd zou inderdaad deze indruk kunnen vestigen. Niemand zal de ontdekking van deze ziekten echter aan een nieuw ontstaan willen toeschrijven. .t nieuwe plantenziekten ook thans kunnen ontstaan, moet niettemin als vaststaand worden aangenomen. De aardappelmoeheid kan als voorbeeld worden vermeld. Aangezien de planten- ziektenkunde een nog zo jonge weten schap is, behoeft het niet te verwonde ren, dat er nog maar zo weinig nauw keurige gegevens bekend zijn over het ontstaan van plantenziekten. Hetzelfde geldt voor het verdwijnen van deze ziek ten, b.v. het moederkoren, de bekende ziekte van de rogge, die van de Middel- 'en tot het midden van de vorige aanleiding is geweest tot hevige vergiftigingen by de mens, waarbij dui zenden mensenlevens verloren zijn ge gaan, maar die thans in West-Europa geen rol meer speelt. Het verdwijnen de ziekte zij een waarschuwing voor hen, die al te éénzijdig menen, dat de tegenwoordige cultuuromstandighe den leiden naar het optreden van steeds talrijker en steeds heviger ziekten. Het prof. dr A. J. P. Oort (die kort gele den het ambt van hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningep heeft aanvaard), die hierop in zijn inau gurele rede de aandacht heeft geves tigd. Zonder twijfel schept het zich uit breidende oppervlak van onze cultuur gronden en het verbouwen van betrek kelijk weinige, sterk geselecteerde ras sen de mogelijkheid van een sterke ver breiding van parasieten. Het verbouwen eenzelfde gewas en vooral het ver bouwen van eenzelfde ras zal de moge lijkheid scheppen voor het massaal op treden van plantenziekten. Toevallige haarden van een ziekte zullen zich ge makkelijker verspreiden, wanneer in de omgeving hetzelfde gewas veelvuldig verbouwd wordt Chemische bestryding Van oudsher heeft men getracht plantenziekten te bestrijden of te voor komen met behulp van chemische mid delen. Thans heeft de toepassing van bestrijdingsmiddelen vooral in de tuin bouw een zodanige vlucht genomen (in ons land wordt reeds jaarlijks voor f15 millioen aan bestrijdingsmiddelen be steed), dat men bevreesd is voor de ge volgen van een te krachtig gebruik. Meermalen is vergiftiging geconsta teerd by personen, die de bestrijdings middelen verstuiven of verspuiten. Hiertegen kan men zich beschermen door het nemen van voorzorgsmaat regelen. Ernstiger is het, wanneer er na consumptie van beskoten groente of fruit vergiftiging optreedt. Men kan trachten dit te voorkomen door de kwe kers te adviseren de middelen alleen lang vóór de oogst toe te passen, aangezien contróle hierop moeilyk is, verdient het overweging het gebruik alle middelen, die een groot gevaar op leveren, te verbieden voor bepaalde toe passingen, zoals reeds in het buitenland voor enige bestrijdingsmiddelen is ge- Het gevaar bjj het gebruik strydingsmiddelen ligt ook nog op ander terrein. Naast de te bestrijden parasieten worden ook andere organismen gedood, die een remmehde invloed hebben op de ontwikkeling van de parasiet. Het gevolg terwyl de combinatie Andreola-Van Heeswyk, die met enkele prachtige doel punten uiteindelijk de zege In de wacht wist te slepen, het zonder de onvervang bare Schwencke moest stellen. Fel begin der Zweden In de eerste periode van deze match, welke fclechts vijf minuten over de vast gestelde aanvangstijd begon en dus vele bezoekers te laat deed komen (wanneer begint de wedstrijd en komen de toe schouwers eindelijk eens op tijd?) ont wikkelen de gasten reeds terstond eer fel offensief, dat met twee mooie doel punten wordt beloond. Eerst is het de uiterst snelle Pelle Viden, die na handige manoeuvre recht voor het doel staand, keeper Van der Heyden met een listig schot passeert (01). De Hage naars trachten de achterstand teniet te doen, maar de aanvallen van drie i hoedespelers kunnen geen gevaar ople veren voor de vyf verdedigende Zweden, die met lévendige en flitsende uitvallen antwoorden en na fraaie combinaties de •oorsprong vergroten. De linksvoor het brillante trio Hellberg-Gösta Anders- i-Zetterwall breekt over rechts door deponeert de zwarte schijf niet vinnige draai van zijn stick achter de Haagse goalie (02). In het tweede gedeelte, waarin prach tig spel te genieten viel, ging de strijd meer gelijk op. Reeds direct na het fluit signaal schijnt Dietz, die er weer beter in komt, gelijk te gaan maken. Hij omzeilt beheerst enige tegenstanders, maar zijn schot levert voor de flegma tieke Zweedse doelman geen moeilijk heden op. Met een nonchalant handge baar werpt deze de puck achter de doel lijn. De Zweden trekken ten aanval, evenwel ook zonder succes. Als de spelersverhouding 5—4 wordt, omdat Lundberg wegens tripping twee minuten op het strafbankje mag zitten, slaagt de HH.IJ.C. erin het eerste doelpunt te n. Snelle schermutselingen volgen elkaar in de druk op het Zweedse doel n het i9 de onvermoeibare Carrey, ;en voorzet van Andreola van be hoorlijke afstand door de epelershaag Infiltratie van Westerling te Djokja De Pakoe Alam, een der vorsten var. Midden-Java, die thans militair gouver neur van Midden Java is, heeft medege deeld, dat er enige infiltratie is geweest de strijdkrachten van kapitein Wes terling te Djokja. Hij verzekerde, dat en de toestand volkomen beheerst. Zestien politieke partijen te Solo heb ben op initiatief van de Partai Murba communisten van Tan Malakka) aangedrongen op maatregelen tegen ka pitein Westerling. Te Djakarta (Batavia) heeft de Angkatan Pemoeda Republiek Indonesia (de Indonesische jeugdvereni ging) berechting geëist van de deser teurs, die deelnamen .aan het optreden van kapitein Westerling te Bandoeng, door een internationaal hof. Te Solo is thans censuur op de pers ingesteld. De „Missouri" vlot De Amerikaanse Marine is er na veel inspanning eindelijk in geslaagd het 45.000 ton metende slagschip „Missouri' dat op 18 Januari in de Chesapeake Baai tVirginia) op een zandbank liep, vlot te slepen. DE HEER VALSTAR GERIDDERD Tot ridder in de orde van Oranje Nas sau is benoemd de heer V. Ph. Valstar, secr.-penn. van de veiling Naaldwijk. Ir V. W. van Gogh te Laren (N.H.) is benoemd tot officier O. N. Het bestuur van de Haagse Oranje- bond en dertig kinderen 1 oranjestrikken op de borst toerden gistermiddag op het paleis Soest- dijk ontvangen door Koningin Juliana, prinses Beatrix en prinses Irene. Ter gelegenheid van haar verjaardag ontving Beatrix bloemenkussen. Vliegtuig verongelukt bij Buitenzorg Dinsdagmorgen is nabij het vliegveld Semplak te Buitenzorg een Harvardja- van de militaire luchtvaart neerge stort. De beide inzittenden, de eerste luitenant der artillerie-vlieger F. J. A. Jellema en een nog niet genoemd soldaat /an het KNIL, kwamen om het leven. De Royal Air Force zal in Nijmegen een monument oprichten voor gesneu- i^lde parachutisten en oorlogsvliegers. schiet (12). Nog geen minuut later is de stand gelijk. De ploegen staan met man tegenover elkaar, wanneer Carrey van het ijs is gestuurd. Andreola toont zich een ware puckvirtuoos als hij links enkele Zweden van zich af schudt en dan, door overige tegenstan ders zwaar belaagd, toch beheerst voor het doel plaatst. Piet van Heeswij k be denkt zich geen moment en zendt de puck keihard in (22). Dan komt het H.H.IJ.C.-doel onder zware druk te staan en na alleenspel weet de watervlugge Pelle Viden zijn club opnieuw de leiding te geven (23) De combinatie Andreola Van Heeswijk echter brengt de partijen voor de laatste ronde op gelijke voet. als laatstgenoemde een voorzet van de Canadees in volle ren onhoudbaar in schiet (3—3). Spannend slot nendste gedeelte van de wedstrijd op. Beide ploegen proberen van het moment af, dat zij weer in de baan staan, een doelpunt te forceren. Hierbij hebben de Zweden een beduidend overwicht en de Haagse veste heeft minutenlange scrim mages te doorstaan. Tot doelpunten komt het echter niet. Aanval op aanval rolt op Van der Heydens doel. maar deze slaagt er angstvallig in de puck voor de rode streep te houden. Tegen de verwachting in vallen de doelpunten, als de teams voor het laatste kwartier van helft verwisseld hebben, aan de andere kant en daarmee is de wedstrijd beslist. Eerst is het Van der Baumen, die na een schaarse uitval van HH.U-C. 4—3 maakt en even Goor het einde brengt Andreola uit een solorush de stand op 5—3, een einduitslag, die de cupwinnaars eigenlijk niet toekomt. De tussenstanden luiden: 02, 31, 20. Eis van opvoering der melkproductie in de Rijnstreek actueel Leerzame studiedag van „Rijnstreek-Oost" (Van onze speciale medewerker.) De zaal van hotel Van Rossum te Bodegraven was gisteren byna geheel bezet, toen de voorzitter van dc bedryfs- voorlichtingsvereniging „Rjjnstreek- Oost", de heer F. A. van Soest, de tweede studiedag van deze nog jonge vereniging opende. In zijn openingswoord zei spr., dat de vereniging nog steeds groeiende is. Vele nieuwe leden konden in het af gelopen jaar worden geboekt. Er werd dankbaar gebruik gemaakt van de voor lichting van de assistenten. Met genoegen constateerde de heer Van Soest, dat de leden besloten zijn om de agrarische productie tot een maximum op te voeren. Dit is een landsbelang. Verscheidene officiële personen den door hem vervolgens welkom heten, o.a. de beide wethouders Bodegraven. Ir D. v. d. Woerdt te Gouda hield een causerie over de waterhuis houding van- het veengrasland. Spr. toonde aan de hand van verschil lende grafieken aan, dat met name dc veengraslanden ten opzichte van hel juiste waterpeil zeer gevoelig zijn. De nogal veel in deze streek voorkomende „infiltratie van gronden" heeft tot ge volg. dat de opbrengst sterk vermindert Mede uit de geanimeerde discussie bleek, dat de vroegere landbouwwetenschap deze gronden misschien wel een te sterke verlaging van het waterpeil heeft gepropageerd. Verschillende poldervoor schriften en -reglementen hebben ook' dikwijls een juiste toepassing van waterpeil bemoeilijkt. Een middel tot verbetering zag spr. o.a. in greppels drainage Een waterstand van 40 tot 50 cm. beneden het maaiveld werd als de meest gunstige beschouwd. De middagvergadering was zeer druk bezocht Prof. ir W- de Jong uit Wage- ningen 9prak over de verbetering van dc veestapel. Spr. wees allereerst op de ge middelde melkproductie in 1949 en hel vetgehalte. Nederland neemt een zeei hoge, zo niet de hoogste plaats in. Vooral het vetgehalte is sterk gestegen. Prof. De Jong wees echter op het gevaar van te sterke opvoering van het vetgehalte met het oog op de melkproductie. Er moet zeer veel aandacht worden besteed aan de natuurlijke aanleg voor melkrijkheid bij het rund. Spr. toonde nog aan. dat men in de Rijnstreek niet op lauweren hoeft te gaan rusten. De opvoering van de melkpro ductie is hier actueel. In het vervolg van zijn rede legde spr. I ten de nadruk op. dat de veestapel vrij van t.b.c. dient te zijn, wil men kunnen jrreren met het buitenland (in het bijzonder noemde prof. De Jong Dene marken, waar men het kwaad van de t.b.c onder het vee bijna heeft over wonnen) Ook werd gewezen op de plaats, welke de KI. inneemt. In 1948 is ongeveer 9 procent bevrucht langs kunstmatige eg. Hoge eisen dienen te worden gesteld an de stieren, waarmee wordt gewerkt. Ook op deze inleiding volgde eer» leer» bespreking. De voorzitter sloot om r deze belangrijke studiedag. OVERVOEDiyC Het is nog niet zo lang geleden, dat vrijwel ons gehele volk aan ondervoe ding leed. En thans, hoe onwaarschijnlijk het ook moge lijken, zijn er vele men- weer overvoed. Deze overvoeding, die voornamelijk aan de dag treedt door te hoog lichaamsgewicht, is het ge volg van een ondoelmatige voedselkeus. Een voedselkeus met overvoeding als gevolg is niet gebonden aan een hoger of lager inkomen. Te dikke mensen worden in alle klassen van de bevolking aangetroffen. De verspilling van voedingsmiddelen, de deviezen, die het teveel aan voeding kost. zouden alleen al voldoende reden im tegen overvoeding te waarschu- Voor de betrokkenen zelf is echter nog belangrijker het feit. dat overvoe ding de gezondheid direct schaadt. Het aantal patiënten, dat lydt aan ziekten, ontstaan door overvoeding zoals bijvoorbeeld diabetes, gal. en le verziekten is in ons land sterk toege nomen. Ook kortademigheid, vooral bij trappen lopen, en een verminderd uit houdingsvermogen, kunnen een gevolg zijn van overvoeding. Een voeding, die te rijk is aan zetmeel- stoffen en vetten, leidt .tot overvoeding. Al te veel worden verwaarloosd het aan tal lepeltjes suiker in de vele kopjes thee en koffie, de koekjes, gebakjes en de chocolade, die per dag of bij feeste lijke gelegenheden gegeten worden Een gezond mens blijft op een vrijwel constant gewicht en is hij te dik. ca» moet hy afvallen tot het gewicht, dat bij zijn leeftijd, lengte en sexe behoort Men raadplege hiervoor de dokter Besteed Uw gezinsinkomsten goed. Gebruik een volwaardig dieet, dat even wichtig is samengesteld. Ruim daarbij grote plaats in voor melk en groen en beperk het snoepen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3